Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

formulare diverse

discutie din eugenol.ro : Eugenol man, cum adica ai depus 392b pe 0(zero)?? adica cifra de afaceri este 0? nu ai incasat nimic ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Management
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree84Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 07-03-11, 23:45   #115
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eugenol man, cum adica ai depus 392b pe 0(zero)??
adica cifra de afaceri este 0? nu ai incasat nimic tot anul?
Chiar nu inteleg .Nu va suparati ca adresez asemenea intrebari ,dar eu nu am contabil si trebuie sa ma descurc singura
bubutza este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-03-11, 23:52   #116
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Una era o asociatie care a avut 0 activitati
Alta e un pfa care nu a platit tva (ca nu plateste inca fiind sub baremul de 25000 EU/ an) deci treci doar cifra de afaceri.
Pt firma suspendata depui tot la fel pe 0 la toate. Sorry nu am precizat eu toate datele ca sunt pe fuga.
Vechi 08-03-11, 09:11   #117
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Dar oare Colegiul nu ar trebui sa ceara un raspuns oficial, sa nu ne mai intrebam unii pe altii, sau ei nu fac parte din colectivitatea noastra de stomatologi?
reif_felicia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-03-11, 10:56   #118
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Oameni buni este incredibil.Azi am sunat direct la ANAF si mi=au zis ca legea este neclara ,dar daca fiscul de care apartin mi=a zis ca nu trebuie sa depun 392b, s=o las asa .Am intrebat daca nu cumva ma voi trezi cu vreo amenda si raspunsul a fost NU.Amenda este data de agentia de care apartin iar daca ei mi=au zis clar ca nu trebuie depusa ,asa este.Eu o las balta .....n-am depus-o si asta e .Timpul va decide ce se va intampla
.
Vechi 08-03-11, 12:32   #119
sma
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de mihalceanu View Post
Eu sunt din Bucuresti.Nu stiu unde ai sunat tu,dar daca in urmatorii 3 ani vei avea control fiscal nu te vad bine.Asta daca nu se autosesizeaza ei cand vei depune formularul 200.
Eu am sunat la administratia financiara de pe Avrig,pentru sectorul 2.Si
i-am spus ca am vazut ca exista formular si pentru platitori de tva si pentru neplatitori de tva,si mi-a raspuns ca daca am cmi nu ma incadrez nici pentru neplatitori deci sigur sigur nu trebuie sa depun.E adevarat ca nu am intrebat-o cum o cheama si nici nu am o hartie la mana ca nu trebuie sa depun formularul,dar sper ca macar la sectia care raspunde la telefoane poate au pus pe cineva care stie ce spune.
Problema in sine nu ar fi ca mai trebuie depus un formular,ci ca modificarea ca acest formular sa se depuna si pentru cifra de afaceri mai mica de 10 000 eur a aparut in 07 02 2011 iar termenul limita este 25 feb 2011 si se mai da si amenda pentru o declaratie informativa,prin care nu pacalesc statul neplatind impozitul ci doar nu informez suma totala a tva pe care am platit-o furnizorilor.
Ma gandesc ca la agentia fiscala unde ai depus declaratia nici nu s-a uitat ca esti medic si ca nu ar fi trebuit sa depui declaratia,ci doar ca ai depasit data limita si pac-pac amenda.
sma este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-03-11, 15:00   #120
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Bubutza: Radu Alionte are dreptate. Nu inteleg nedumerirea ta. Chiar trebuie sa scanez sa vezi declaratia 392b? Exact asa cum am spus a fost foarte simplu si am fost ajutat de doamna unde am depus formularele 200 si 220 datele fiind acolo si pentru 392b.
.
Vechi 08-03-11, 18:18   #121
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu oricum am lasat-o balta .Acum termenul a expirat .Mi-au zis clar ca nu trebuie s-o depun daca am CMI. Iar daca vreau neaparat s-o depun acum ,deoarece a trecut termenul limita ,voi plati intai amanda ptr depasirea termenului -altfel n-o pot inregistra.Asta e...traim in Romania.Asadar....o las moarta
.
Vechi 08-03-11, 18:21   #122
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
voi plati intai amanda ptr depasirea termenului
Eu NU am platit amenda pentru depasirea termenului.
.
Vechi 08-03-11, 18:23   #123
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu am scris exact ce mi-au zis cei de la fiscul de care apartin
.
Vechi 08-03-11, 18:24   #124
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu am depus ieri formularul si nu mi-a zis nimeni ca trebuie sa platesc ceva (amenda sau penalizare pentru intarziere). Precizez ca l-am depus la ANAF Iasi.
alexandra.botezatu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-03-11, 19:34   #125
ina
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu am sunat in 20 februarie la anaf sect 6, mi-au zis CLAR ca pentru medici nu trebuie depusa.... tot citind pe forum ce s-a mai scris, am zis ieri, hai sa mai sun o data (tot la sect 6) si...surpriza...mi-au spus ca trebuie depusa si pentru ca am depasit termenul probabil voi primi un avertisment! Nu mi-a venit sa cred...am fost astazi, am depus-o si am primit un avertisment!Asta e....
ina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-03-11, 08:37   #126
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Ma gandesc ca la agentia fiscala unde ai depus declaratia nici nu s-a uitat ca esti medic si ca nu ar fi trebuit sa depui declaratia,ci doar ca ai depasit data limita si pac-pac amenda.[
Gresit:in procesul verbal scrie clar:forma de organizare=cmi,cf legii amenda data este pentru nedepunere declaratie in termen legal!
Nici nu ar mai trebui sa ma intereseze,atata timp cat eu am depus-o.Dar si eu am luat in ras ,cand mi-a zis un coleg pe 20.02 ca trebuie sa depun 392b.Nici nu auzisem de formular si am zis ca nu mi se poate intampla nimic.
Intr-adevar daca era draguta putea sa nu imi dea amenda,dar daca a decis asa si asa scrie in lege(am intrebat si un avocat),nu am avut ce face.Ma puneam intr-o situatie de caciulire,cand de fapt vina era a mea,ca nu m-am informat.
mihalceanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-03-11, 10:47   #127
sma
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu nu am luat in ras.Pur si simplu am aflat saptamana trecuta de aceasta declaratie si incercam sa aflu daca trebuie intr-adevar depusa sau nu.Imi pare rau ca ai luat amenda dar avand in vedere ca traim in Romania unde fiecare agentie fiscala are alte reguli ma gandeam ca poate e o greseala.
sma este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-03-11, 20:06   #128
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Azi am fost si eu intr-un final sa depun......declaratia 392b. Faza tare la fisc -iar mi-au zis ca nu trebuie sa o depun deoarece am CMI...dar eu....nu m-am lasat si am insistat s-o inregistreze-tipa de acolo s-a uitat cam lung la mine dar intr-un final a acceptat-o. N-am primit nici avertisment, nici amenda.
KLMircea a multumit.
.
Vechi 10-03-11, 12:16   #129
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Bubutza, vezi acu' sa nu-i ia fiscul la amendat pe ceilalti medici din Sinaia care n-au depus 392 pe buna dreptate, pe principiul metodei: hai sa mai aducem un ban nesperat la buget. Nu m-ar mira.Ce te-ar mai putea mira in tara asta? Poate ceva bun...
Vechi 10-03-11, 15:20   #130
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Asta chiar ar fi o faza tare..Doamne fereste !!
.
Vechi 11-03-11, 19:58   #131
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de bubutza View Post
Mircea ,eu sunt din Sinaia. Am sunat la Focsani ptr ca am intrat pe profilul tau si acolo am gasit ceva legat de Focsani asa am dedus ca e posibil sa fii de acolo.Eu am sunat si la Brasov, Galati, Ploiesti,Busteni si toti mi-au zis ca medicii cu CMi nu trebuie sa depuna.Asta e tot ce stiu.Eu, una ,nu am depus deoarece nu am contabila si am inteles ca tre sa fac o gramada de socoteli ptr aceasta declaratie -392b.
Multumim mult, bubutza
Mamaaaa, dar mult timp liber mai ai de ai sunat la toate administratiile fiscale de care pomenesti
Apropos, cum ai cmi dar nu ai contabil? Ca si eu as vrea sa-i dau papucii, dar sunt o groaza de acte de facut, amortizari, stocuri, etc., parca n-as avea curaj...
Vechi 12-03-11, 16:27   #132
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nici la hunedoara nu trebuie depusa ,ei zic ca nu se aplica la cmi, asa i-au spus contabilei
am rugat-o sa mai intrebe luni inca odata
weber maria claudia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-03-11, 14:43   #133
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr. patricia View Post
Multumim mult, bubutza
Mamaaaa, dar mult timp liber mai ai de ai sunat la toate administratiile fiscale de care pomenesti
Apropos, cum ai cmi dar nu ai contabil? Ca si eu as vrea sa-i dau papucii, dar sunt o groaza de acte de facut, amortizari, stocuri, etc., parca n-as avea curaj...
Nu e chiar asa.Eu nu am contract cu CASS ,nu am asistenta si nici stocuri - toate le bag in consum. Jurnalul de incasari si plati il complezez zilnic iar cand am neclaritati intreb un contabil.
dr. patricia si KLMircea au multumit.
.
Vechi 14-03-11, 15:38   #134
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Pai asta e si ideea. De aia s-au inventat PFA si CMI si Microintreprinderile ca sa ne descurcam singuri - sigur ca e greu pana iti arata cineva dar in rest e destul de banal. Nici eu nu am stocuri ca tot ce cumpar e in consum si gata.
.
Vechi 19-03-11, 19:50   #135
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de bubutza View Post
Nu e chiar asa.Eu nu am contract cu CASS ,nu am asistenta si nici stocuri - toate le bag in consum. Jurnalul de incasari si plati il complezez zilnic iar cand am neclaritati intreb un contabil.
E adevarat ca poti intreba un contabil, dar iti raspunde gratis? Hai, o data de doua ori, poate...

La contractul cu Cass, chiar nu-ti trebuie contabil, eu am avut contract pana in 2009, septembrie si contabilul nu avea nicio treaba cu actele pe care le faceam eu ptr casa.

In alta ordine de idei, ai avut vreun control ( de rutina) de la fisc? Cum ai iesit?
E adevarat ca eu am asistenta, iar faptul ca e angajata cu carte de munca imi creste f mult cheltuiala pe care obligat-fortat trebuie s-o fac ptr angajat ( dari la stat, contabil care-mi face state de plata si declaratii pe fiecare luna, acum vor sa introduca depunerea declaratiilor on-line, ceea ce presupune o alta cheltuiala ptr obtinerea semnaturii electronice)

Pe de alta parte m-am obisnuit cu asistenta, din 1998 lucrez doar cu asistenta si cred ca mi-ar fi greu sa renunt la ea...in conditiile in care lucram ,,la foc continuu,,...
Vechi 15-11-12, 10:40   #136
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Default acord pac interventii chirurgicale

Model acord pentru interventii chir. Editati conform nevoilor voastre.
Fisierele atasate
Felul fisierului: doc acord pac chirurgie-word 2000.doc (237,0 KB, 138 vizualizari)
eugenol man a multumit.
uscat stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-03-13, 13:15   #137
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Apropo de declaratia 392: ce iti raspunde angajatul anaf la telefon sau iti comunica oral nu are absolut nici o valoare!
Dupa cum a confirmat colega de la sectorul 6 se pot suci oricand, in functie de cat de lunga a fost cafeua in dimineata respectiva.
Unde este textul de lege care spune ca prestarile de servicii medicale sunt exceptate?

Am cititit si eu legea si instructiunile de completare si am inteles ca trebuie depuse si in format electronic si nu exista nici un plafon inferior , doar unul superior (220000lei).
Vechi 11-03-13, 13:29   #138
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Depinde de adm. financiara...La sect. 2, nu cer si in format electronic. E sufi, 392 B printata in 2 ex., unul pentru cel care declara, unul pentru ei. Mi se pare inutil 392 B pentru ca se suprapune cu impozitul global (200).
Vechi 21-03-13, 11:26   #139
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Suportul legal pentru declaratia 392b este urmatorul: art. 156(3) din Legea nr. 571/2003:

(3) Persoanele neînregistrate ca plătitori de taxă pe valoarea adăugată, care sunt beneficiari ai operaţiunilor prevăzute la art. 150 alin. (1) lit. b) şi art. 151 alin. (1) lit. b), trebuie să întocmească un decont de taxă pe valoarea adăugată special, potrivit modelului stabilit de Ministerul Finanţelor Publice, pe care îl depun la organul fiscal competent numai atunci când realizează astfel de operaţiuni. Decontul se depune până la data de 25 a lunii următoare celei în care a fost primită factura prestatorului sau a fost efectuată plata către prestator, în cazul plăţilor fără factură. Pentru operaţiunile de leasing extern, decontul special se depune până la data de 25 a lunii următoare celei stabilite prin contract pentru plata ratelor de leasing şi/sau celei în care au fost efectuate plăţi în avans.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/management/10812-formulare-diverse/

Art. 150. - (1) Pentru operaţiunile din interioriul ţării, plătitorii taxei pe valoarea adăugată sunt:b) beneficiarii prestărilor de servicii taxabile, efectuate de persoane impozabile stabilite în străinătate, prevăzute la art. 133 alin. (2) lit. c), indiferent dacă beneficiarii sunt sau nu înregistraţi ca plătitori de taxă pe valoarea adăugată.
Art. 151. - (1) Dacă o persoană impozabilă stabilită în străinătate realizează prestări de servicii taxabile, pentru care locul prestării este considerat a fi în România, altele decât cele prevăzute la art. 150 alin. (1) lit. b), va proceda astfel: b) în cazul în care persoana stabilită în străinătate nu îşi desemnează un reprezentant fiscal în România, beneficiarul serviciilor datorează taxa pe valoarea adăugată, în numele prestatorului.
Art. 133. - (1) Locul prestării de servicii este considerat a fi locul unde prestatorul îşi are stabilit sediul activităţii economice sau un sediu permanent de la care serviciile sunt efectuate sau, în lipsa acestora, domiciliul sau reşedinţa sa obişnuită.
(2) Prin excepţie de la alin. (1), pentru următoarele prestări de servicii, locul prestării este considerat a fi:
c) sediul activităţii economice sau sediul permanent al beneficiarului pentru care sunt prestate serviciile sau, în absenţa acestora, domiciliul sau reşedinţa obişnuită a beneficiarului în cazul următoarelor servicii:

Voi ce intelegeti de aici? Mie mi se pare ca nu orice neinregistrat TVA trebuie sa depuna o declaratie, asa cum este ordinul ANAF 1081/2011 (publicat ian 2013) - ci doar in situatii cu totul particulare trebuie facut acest lucru. Asadar mi se pare ca ordinul anaf iese in afara cadrului legal si este cam nul in cazul neplatitorilor de TVA, dar sigur CMDR ne va lamuri in curand
Vechi 21-03-13, 13:26   #140
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

@Shooter: din cate stiu eu, toate profesiile liberale ar trebui sa depuna 392B la adm. fiscala de care apartin. Pana iti da raspuns CMDR-ul, pot sa-ti spun sigur ca toti psihologii (profesie liberala) l-au depus pana pe 24 februarie...
Vechi 21-03-13, 13:46   #141
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Eu nu discutam daca sa-l depunem sau nu- este clar ca era mai prudent sa-l fi depus deja. Daca l-au depus toti psihologii sau oricine altcineva insa, nu inseamna ca ordinul ANAF respectiv capata mai multa valoare juridica. Ca sa ne intelegem mai bine dau exemplul taxei auto pe care au platit-o toti cei in cauza, insa unii s-au judecat si si-au obtinut banii inapoi (pentru ca acea reglementare a fost atacabila). Asta incercam eu sa aduc in discutie: valabilitatea ordinului ANAF, cat de atacabil sau nu este.
Vechi 21-03-13, 15:00   #142
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

ok, am inteles! Cred ca nu este atacabil, decat daca te legi de faptul ca este cam aceeasi chestie cu chestionarul 200 (impozitul pe venitul global) care se depune pana la 31 martie. Sungura diferenta dintre cele doua este defalcarea cheltuielilor (cu/fara TVA) la 392B. Atat!
Fiind ordin ANAF, de ce vrei sa-l ataci?
In privinta valorii lui juridice, cred ca mai in masura ar fi un avocat...
Vechi 19-07-14, 11:08   #143
Ucenic timid
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de shooter View Post
Suportul legal pentru declaratia 392b este urmatorul: art. 156(3) din Legea nr. 571/2003:

(3) Persoanele neînregistrate ca plătitori de taxă pe valoarea adăugată, care sunt beneficiari ai operaţiunilor prevăzute la art. 150 alin. (1) lit. b) şi art. 151 alin. (1) lit. b), trebuie să întocmească un decont de taxă pe valoarea adăugată special, potrivit modelului stabilit de Ministerul Finanţelor Publice, pe care îl depun la organul fiscal competent numai atunci când realizează astfel de operaţiuni. Decontul se depune până la data de 25 a lunii următoare celei în care a fost primită factura prestatorului sau a fost efectuată plata către prestator, în cazul plăţilor fără factură. Pentru operaţiunile de leasing extern, decontul special se depune până la data de 25 a lunii următoare celei stabilite prin contract pentru plata ratelor de leasing şi/sau celei în care au fost efectuate plăţi în avans.

Art. 150. - (1) Pentru operaţiunile din interioriul ţării, plătitorii taxei pe valoarea adăugată sunt:b) beneficiarii prestărilor de servicii taxabile, efectuate de persoane impozabile stabilite în străinătate, prevăzute la art. 133 alin. (2) lit. c), indiferent dacă beneficiarii sunt sau nu înregistraţi ca plătitori de taxă pe valoarea adăugată.
Art. 151. - (1) Dacă o persoană impozabilă stabilită în străinătate realizează prestări de servicii taxabile, pentru care locul prestării este considerat a fi în România, altele decât cele prevăzute la art. 150 alin. (1) lit. b), va proceda astfel: b) în cazul în care persoana stabilită în străinătate nu îşi desemnează un reprezentant fiscal în România, beneficiarul serviciilor datorează taxa pe valoarea adăugată, în numele prestatorului.
Art. 133. - (1) Locul prestării de servicii este considerat a fi locul unde prestatorul îşi are stabilit sediul activităţii economice sau un sediu permanent de la care serviciile sunt efectuate sau, în lipsa acestora, domiciliul sau reşedinţa sa obişnuită.
(2) Prin excepţie de la alin. (1), pentru următoarele prestări de servicii, locul prestării este considerat a fi:
c) sediul activităţii economice sau sediul permanent al beneficiarului pentru care sunt prestate serviciile sau, în absenţa acestora, domiciliul sau reşedinţa obişnuită a beneficiarului în cazul următoarelor servicii:

Voi ce intelegeti de aici? Mie mi se pare ca nu orice neinregistrat TVA trebuie sa depuna o declaratie, asa cum este ordinul ANAF 1081/2011 (publicat ian 2013) - ci doar in situatii cu totul particulare trebuie facut acest lucru. Asadar mi se pare ca ordinul anaf iese in afara cadrului legal si este cam nul in cazul neplatitorilor de TVA, dar sigur CMDR ne va lamuri in curand

Articolele din lege la care faci referire nu au legatura cu declaratia 392b, ele contin anumite conditii ce trebuie indeplinite de platitorii /neplatitorii de tva
Declaratia 392B este depusa de neplatitorii de tva, 392A de platitorii de tva

392b si 392a nu contin decat niste sume privind achizitiile/livrarile pe care le-ai facut, precum si suma tva pe care o contin acestea, tva care nu tine de cabinetul medical, ci de furnizor, de exemplu daca iau ceva la carrefour si am 23 lei tva pe bon, acesta trebuie evidentiat in declaratie

declaratiile 392b si 392a au ca data limita de depunere 25 februarie
declaratia 200 data limita depunere 25 MAI, nu 31 martie
marni este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, absolventi, activitati, ajutor, ati, autoclav, aveti, baza, baza protezei, buna, colegi, curatenie, endo, endodontie, exact, fisa, formulare, fra, gata, grila, grile, initiativa, legi, limita, limitati, necesare, pacient, parodon, parodontologie, radiologia dentara, service, superior, vara

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (18:42) timp.

Alegeti schema de culori preferata: