Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

pura contabilitate

discutie din eugenol.ro : am o intrebare ce tine de contabilitatea unui CMI. mi-am luat masina pe CMI, asta ptr ca am vrut ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Management
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree1Multumiri
  • 1 Scris de meranicoleta

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 28-03-10, 23:25   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default pura contabilitate

am o intrebare ce tine de contabilitatea unui CMI. mi-am luat masina pe CMI, asta ptr ca am vrut sa o scad din incasari. am platit masina mai repede si contabila mi-a zis ca nu trebuia deoarece asa nu se mai amortizeaza in cei 7 ani cat aveam creditul. daca a mai patit cineva asa va rog sa ma lamuriti si pe mine deoarece acum trebuie sa platesc impozit mai mare.
sico a multumit.
meranicoleta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-03-10, 09:06   #2
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Ce inseamna ca ai platit masina mai repede? Perioada de amortizare a unei masini e de 5 ani, 5x12=60 de luni. Sa zicem ca masina ta costa y ron, rezulta ca in fiecare luna ai o cheltuiala deductibila de y/60, nici mai mult, nici mai putin. In cazul unui credit, mai intra ca si cheltuiala deductibila dobanda lunara de la banca si comosioanele bancare aferente efectuarii platilor.
Vechi 29-03-10, 09:53   #3
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Da, asa e cum zice Patricia, si eu am aflat aceeasi treaba cu surprindere cand mi-am cumparat autoclavul si ca prostul am platit un avans mare.
.
Vechi 30-03-10, 12:07   #4
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

am platit-o mai repede adica am achitat-o. daca plateam ratele lunar mi se scadeau din incasari, asa achitand-o suma respectiva nu se mai amortizeaza in 5 ani, cel putin asa sustine contabila mea.
meranicoleta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-03-10, 13:09   #5
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Si are dreptate spre dezamagirea noastra, desi e stupid
.
Vechi 30-03-10, 13:13   #6
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pai nu e stupid. Cum vrei sa ţi se scadă lunar ca si cheltuieli nişte rate la o maşina care nu exista(ratele)?.
Sa nu uitam ca in unele tari poţi cunpara maşina pe firma doar dacă se foloseşte strict in folosul firmei si nu la purtatul fundurilor noastre in excursii sau la iarba verde. Se merge pana la dreptul de a cumpara o masina combi si fara locurile din spate functionale.adică sa poţi pune marfa in ea
Vechi 30-03-10, 15:15   #7
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Ai dreptate cu masina, dar daca cumparam ceva pt cabinet si il platesti in avans de ce sa nu se poata amortiza? Ar trebui sa se calculeaza ca si cum ai da rate sau ceva si sa poti amortiza acel lucru. Eu am patit la fel cand am platit autoclavul mai repede. Stiu ca nu e in lege trecut asa ceva si de aia am zis ca e stupid. Nu sunt economist si poate cineva cu studii economice ne poate explica de ce nu se poate.
.
Vechi 30-03-10, 15:34   #8
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

daca iei imprumut de la banca, in contabilitate se scade doar dobinda/comision si amortizarea, nu si rata! probabil la leasing e la fel. si nu ma intrebati cum am aflat

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
banca, cheltuieli, con, contabilitate, cumpara, dreptul, exista, firma, firmei, functionale, intrebare, leasing, luna, lunar, luni, marfa, masina, merge, noastre, pune, pur, purta, rate, repede, spa, spate

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/management/10337-pura-contabilitate/
Publicat de For Type Data
pura contabilitate - info Sanatate! This thread Refback 18-06-10 23:50

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (19:08) timp.

Alegeti schema de culori preferata: