Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Vaccinul anti-hepatita B

discutie din eugenol.ro : Bună tuturor! Este o condiție pentru angajare să fii vaccinat anti-hepatita B?! A trebuit să prezentați dovada vaccinării sau ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 08-02-10, 19:56   #1
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Vaccinul anti-hepatita B

Bună tuturor!

Este o condiție pentru angajare să fii vaccinat anti-hepatita B?! A trebuit să prezentați dovada vaccinării sau au fost solicitate analizele pentru anticorpi specifici?! Cei care nu ați făcut vaccinul în România, l-ați făcut în Anglia?! Poate cineva să îmi ofere detalii?!

mulțumesc
mamacerghida este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-02-10, 20:49   #2
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

1. "Este o condiție pentru angajare să fii vaccinat anti-hepatita B?! "

in ultima vreme da (cel putin incepand de anul trecut)

2. "A trebuit să prezentați dovada vaccinării sau au fost solicitate analizele pentru anticorpi specifici?!"

da (PCT, angajator), traducere autorizata in cazul vaccinului facut in Romania

3 "Cei care nu ați făcut vaccinul în România, l-ați făcut în Anglia?!"

vaccinul se poate face si in UK (£70-75 3 doze) - inregistrare GP si se rezolva
alternativa se poate face booster (£30-35) in cazul vaccinului facut in Ro dar nu este disponibil certificatul in cauza, cu testare ulterioara anticorpi all included

It's not the arrow (pin), it's the indian (dentist) that's shooting (placing) them.
Stefan Z este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-02-10, 08:01   #3
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Mulțumesc mult pentru răspuns

Mie cu toate că am trimis adeverința de vaccinare legalizată, acum mi se solicită și analize doveditoare pentru prezența titrului anticorpilor specifici din sânge, ceea ce devine problematic, astfel de anlize nu se fac decât în București și parcă Cluj...

Ce este mai ciudat este că nu au reușit să îmi dea un răspuns clar, cum trebuie să procedez în cazul în care, foarte posibil, titrul să fie mai mic decât cel normal, sau chiar să fie 0. Să mai fac un rapel aici sau să repet vaccinul în Anglia...

m.c.
mamacerghida este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-02-10, 10:04   #4
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de mamacerghida View Post
Mie cu toate că am trimis adeverința de vaccinare legalizată, acum mi se solicită și analize doveditoare pentru prezența titrului anticorpilor specifici din sânge, ceea ce devine problematic, astfel de anlize nu se fac decât în București și parcă Cluj...

Ce este mai ciudat este că nu au reușit să îmi dea un răspuns clar, cum trebuie să procedez în cazul în care, foarte posibil, titrul să fie mai mic decât cel normal, sau chiar să fie 0. Să mai fac un rapel aici sau să repet vaccinul în Anglia...

m.c.
eterna problema - in Ro nu se face analiza prezenta nivelului necesar de anticorpi in vreme ce in UK se face automat
nu trebuie in mod necesar repetat vaccinul
variante
1. inregistrare GP cand se poate cere si testarea nivelului de anticorpi
2. nivel necorespunzator, nu ia nimeni capul (se apreciaza intentia), se poate face un "booster" (varianta propusa in mod obisnuit in uk) si testarea nivelului seric la o luna dupa
3. nivel necorespunzator dup abooster cand se reia vaccinarea

intre timp, negocierea contractului continua, se semneaza daca e ok (aici depinde si de angajator - probabil se poate discuta conform variantelor de mai sus) etc
repet, nu ia nimeni capul daca nivelul seric nu a fost testat sau nu e corespunzator - e o problema care se poate rezolva relativ usor aici

It's not the arrow (pin), it's the indian (dentist) that's shooting (placing) them.
Stefan Z este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-02-10, 14:40   #5
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu am trimis analiza de lab in care era trecut titrul anticorpilor.
Analiza se face fara probleme la Iasi.
Nu am trimis dovada de vaccinare pentru ca nici nu o mai am.
Ariadna este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-02-10, 18:49   #6
Initiat
Medic Stomatolog
north england

.

daca aplicati pentru pct registration, de obicei se cere numai titrul de anticorpi.analizele se pot face gratuitla Ocupational Health(si se fac odata la 5ani).Ele cuprind, testare HIV,viremie hepatita b si c(doua metode de testare) si titrul de anticorpi pentru hep B.in general astea se fac dupa un aranjament prealabil compania angajatoare si Ocupational Health.
morsa1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-03-11, 14:36   #7
Ucenic timid
Medic Dentist
Clinical Teacher - PDC

.

Default gratis

Eu am fost trimis sa imi fac titrul anticorpilor si din analize a reiesit faptul ca aveam titrul anticorpilor scazut pt hep B si nu facusem in copilarie vaccin pt oreion.
Am fost la GP si mi-au facut GRATIS vaccinul de hep B , alte doua serii pt MMR si pt ca nu aveam dovada ca am facut vaccin pt tetanos in ultimi 2 ani mi l-au facut si pe ala. cobai
Mi-au zis ca nu treb sa platesc daca sunt Medic Dentist.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/9847-vaccinul-antihepatita/
Apoi cu trimitere de la GP poti sa iti faci si analizele pt tirul anticorpilor gratis.

PS. Cand asistenta a vrut sa imi faca vaccinul am oprit-o pt ca imi dadu-se cu vata uscata pe locul punctiei.Am intrebat-o de ce nu da cu alcol si lasa 30 de secunde ca sa isi faca efectul.Mi-a explicat ca asa se face mai nou ,ca nu se introduc foarte multi germeni odata cu punctia si dejavantajul este mai mare la folosirea alcolului datorita faptului ca doare intepatura mai rau .
Stiu ca alcolul precipita proteinele si nu se foloseste in plaga ..dar pe piele ? ... poate vroia doar sa ma duca cu vorba sau astea sunt noile lor directive.
Mai am citit pe forum experienta cuiva cu niste asistente care nu foloseau manusi pt ca ziceau ca asa se face mai nou pt ca reduc riscul de intepare......
In final a folosit alcol asa cum am cerut.

Modificat ultima data de radualionte; 30-03-11 la 16:55. Motivul: orto
totommy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-03-11, 15:14   #8
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de totommy View Post

PS. Cand asistenta a vrut sa imi faca vaccinul am oprito pt ca imi dadu-se cu vata uscata pe locul punctiei.Am intrebat-o de ce nu da cu alcol si lasa 30 de secunde ca sa isi faca efectul.Mi-a explicat ca asa se face mai nou ,ca nu se introduc foarte multi germeni odata cu punctia si dejavantajul este mai mare la folosirea alcolului datorita faptului ca doare intepatura mai rau .
Stiu ca alcolul precipita proteinele si nu se foloseste in plaga ..dar pe piele ? ... poate vroia doar sa ma duca cu vorba sau astea sunt noile lor directive.
Mai am citit pe forum experienta cuiva cu niste asistente care nu foloseau manusi pt ca ziceau ca asa se face mai nou pt ca reduc riscul de intepare......
In final a folosit alcol asa cum am cerut.
Omg
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
..., analiza, angaja, anglia, anti, anul, autorizare, cauza, cazul, certificatul, disponibil, doze, hepa, hepatita, include, inregistrare, luna, medic dentist, pct, prezenta, rare, rezolva, roma, solicita, testare, traducere, uk

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (21:09) timp.

Alegeti schema de culori preferata: