Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Limba engleza

discutie din eugenol.ro : Buna ziua.Vreau sa-i intreb pe cei care au plecat in Anglia cat de bine trebuie sa cunosti limba engleza.Stiu ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree11Multumiri
  • 1 Scris de Tudor G.
  • 4 Scris de Dr. Ionescu Robert
  • 1 Scris de lusa
  • 1 Scris de dia_nuca
  • 1 Scris de nekident
  • 1 Scris de a.g
  • 1 Scris de a.g
  • 1 Scris de loly

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 05-02-10, 12:28   #1
Nuti
Vizitator
Fara status.

.
Default Limba engleza

Buna ziua.Vreau sa-i intreb pe cei care au plecat in Anglia cat de bine trebuie sa cunosti limba engleza.Stiu ca se da test.,dar totusi... la ce nivel tb sa fi?
Ps.Se da Ubelt sau Ielts?Va multumesc.
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-02-10, 15:31   #2
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

La ce nivel trebuie sa fii sa te descurci acolo , sa-i explici pacientului ?? ce are , plan de tratamanet ...... si iti dai singura raspunsul ......

Mult peste mediu ... ca nivel ....si mi se pare normal ...
Vechi 05-02-10, 19:42   #3
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Englezii vorbesc engleza in stiluri diferite, cu accente diferite, in functie de pregatire, regiune etc.
Uneori nu se inteleg nici intre ei.
Trebuie sa stii bine engleza literara care se invata la cursuri ca sa poti apoi descifra limbajul lor cotidian.
Gandeste-te ca peste tot vei fi inconjurata numai de aceasta limba straina si daca nu o stapanesti, vei avea multe dificultati.
Intre pacienti sunt si multi straini care vorbesc engleza total aiurea uneori.
stomaflex este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-02-10, 20:31   #4
Nuti
Vizitator
Fara status.

.

Multumesc.
--------------------------
Daca nu reusesti din prima la test, cand ai voe sa-l repeti?Si.... care test se da ?
Corectat...ai voie..
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-02-10, 16:13   #5
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

hai sa iti zic si eu una:
in ultimele mele cateva luni de britania, am avut un coleg polonez. baiat bun el, dar n-am vazut om mai pe langa limba engleza decat asta de nustiucand. se balbaia, isi cauta cuvinte in te miri ce situatii, il intrebai despre vreme si iti raspundea despre haine.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/9807-limba-engleza/
nu ii intelegea pe pacienti, pe asistente, pe noi ceilalti (tot medici straini!). cand ne chinuiam sa ii explicam cate ceva, ne-o trantea in fata "vorbiti glaswegiana deci nu pot sa va inteleg!" mai mult, dupa ce a inceput sa o mai rupa, ne-a expliact ca nu a dat niciun test de limba in viata lui; probabail in foamea idehasului l-au luat asa cum era.
cert este ca dupa vreo 3 luni se descurca destul de rezon.
nu te incurajez sa faci asta, insa incercam sa iti arat ca se poate si asa.
despre ce teste sunt necesare s-a scris mult pe-aici.
cu stima si respect,
tudor g.
dr. patricia a multumit.
Vechi 06-02-10, 19:33   #6
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Smile 2 saptamani de exercitii

Daca exersezi in limba engleza tot ceea ce esti dispus sa spui pacientului si chiar ii spui in limba romana , nu vei avea probleme. Sunt maximum 500 de cuvinte si 100 de fraze tip de la "deschideti mai mare gura" pana la explicarea planului de tratament. Pentru un vorbitor mediu de engleza "it's piece of cake". Oricum, ca doctor acolo, in cateva saptamani ajungi sa gandesti in plain English. Nu limba este problema, ci mai degraba stressul de inceput si adaptarea la un mediu diferit si uneori la singuratate.
Vechi 13-02-10, 11:17   #7
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Nuti View Post
Buna ziua.Vreau sa-i intreb pe cei care au plecat in Anglia cat de bine trebuie sa cunosti limba engleza.Stiu ca se da test.,dar totusi... la ce nivel tb sa fi?
Ps.Se da Ubelt sau Ielts?Va multumesc.
Marea majoritate a recrutorilor acceptă toate examenele "oficiale". IELTS, CAMBRIDGE, etc. Eu am dat UBELT, pentru asta am fost la Bath University dar se dă și în România de două ori pe an, la Arad datele le găsești pe site-un Universității Bath... În prealabil poți să îți comanzi online CD-ul cu tot felul de exerciții (marea majoritate au fost teme de examen) pentru a te putea evalua...

Eu m-am pregătit cu programele Cambridge și IELTS, mulți spuneau tot aici că UBELT li s-a părut mai ușor, sincer, mie mi s-a părut mai greu. Faptul că este profilat pe tematică dentară nu este chiar un avantaj.

Cel mai bine este să mergi să te evaluezi în prealabil la un profesor pentru a știi cam la ce nivel ești...

Altceva, dacă până acum când nevoia de dentiști era enormă, se pare că examenele astea erau mai mult o formalitate, s-au trezit cu o sumedenie de medici (nu numai dentiști!!!) care nu putea comunica practic cu pacienții. Astfel că au devenit mult mai stricte. Când am fost la examen, au mai fost opt aplicanți (din Grecia, Portugalia, Spania, Lituania). După câte am înțeles, am trecut doar doi...

Și nu este de joacă, și eu ca stat aș avea pretenția ca atunci când e vorba de sănătatea populației, medicii să cunoscă bine-foarte bine, limba țării.
mamacerghida este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-03-10, 23:21   #8
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Smile pentru Ubelt

As dori de la cei care au sustinut testul Ubelt cum a fost?detalii? Daca cineva are Official UBELT Practice Test Dental si nu ii mai trebuie, il rog sa ma contacteze
nicaeduard este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-03-10, 21:25   #9
drv
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

am eu cartea cu teste, defapt cartile si cd
da un pm si vorbim
drv este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-03-10, 21:34   #10
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am comanadat de la UBELT testele oficiale. Trebuie sa ajunga in cateva zile. Multumesc oricum
nicaeduard este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-03-10, 22:19   #11
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cel mai simplu este TOEFL iBT, la care tre sa obtii peste 80pcte. IELTS se pare ca e mult mai greu. se gaseste la librarii cartea TOEFL iBT oficiala si mi se pare super ok.dar trebuie parcursa integral. 180USD costa testarea si se da in f multe orase cel putin de 2 ori pe luna, doar ca iti dau rez in 15 zile (lucratoare din cite am inteles)
Vechi 06-04-10, 18:51   #12
Ucenic
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Nu e mai greu speaking-ul la TOEFL? Nu stiu de celelalte parti ale examenului dar speakingul e altfel decat la IELTS. Sau poate mi se pare mie ca e partea unde eu stau mai prost....
Vechi 06-04-10, 18:59   #13
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mie mi se pare usor din ce vad in exemple
Vechi 24-04-10, 14:05   #14
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna!
As ruga sa-mi spuna cineva cum pot sa iau legatura cu cei de la UBELT si cum pot sa intru in posesia cursului oficial :Official Ubelt Practice Test Dental.Daca stie cineva datele lor de contact...Multumesc
lusa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-04-10, 15:55   #15
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de lusa View Post
Buna!
As ruga sa-mi spuna cineva cum pot sa iau legatura cu cei de la UBELT si cum pot sa intru in posesia cursului oficial :Official Ubelt Practice Test Dental.Daca stie cineva datele lor de contact...Multumesc
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 24-04-10, 16:30   #16
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Thumbs up

Multumesc mult ,mamacerghida!Te rog,daca stii,spune-mi si mie cum pot contacta pe cei care organizeaza in Bucuresti testul Ubel pt ~~~.Am inteles ca va fi unul acum,pe 28 apr.,dar eu nu pot decat sa sper ca il voi prinde pe urmatorul.Trebuie sa existe o adresa prin care sa pot tine legatura direct cu cei care se ocupa de test.Iti multum.oricum pt efort.
.
Vechi 24-04-10, 19:22   #17
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

~~~ organizeaza totul. Ei te inscriu si tot ei platesc, fie ca iei testul sau nu. dar sunt sigura ca-l vei lua.
Asa ca ia legatura cu ~~~-ul si ei te vor programa pt test. Asta e daca alegi sa mergi cu ~~~-ul, despre alte firme nu stiu sa-ti spun.
Bafta !
Ariadna este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-04-10, 23:15   #18
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

multam,ARIADNA!Te rog ,spune-mi daca trebuie intrat pe telefon cu ~~~ sau e bine si un mail pt a-i contacta.Sunt date de contact pe sit-ul lor,sunt eficiente?Multum.inca o data
.
Vechi 24-04-10, 23:23   #19
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

trimite urgent un mail lui Anthony(~~~) si o sa-ti raspunda repede ( vezi la site-ul ~~~, Anthony Grindord parca. oricum , e singurul Anthony)
byron este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-04-10, 00:39   #20
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu personal am contactat ~~~ la adresa de email de pe site si m-au contactat foarte repede prin email dar si telefonic.
Ariadna este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-04-10, 01:59   #21
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc,Byron,am reusit sa gasesc datele de contact ale acelui tip.Informatia ta mi-a folosit f.mult.
.
Vechi 26-04-10, 15:12   #22
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Multumesc mult ,mamacerghida!Te rog,daca stii,spune-mi si mie cum pot contacta pe cei care organizeaza in Bucuresti testul Ubel pt ~~~.Am inteles ca va fi unul acum,pe 28 apr.,dar eu nu pot decat sa sper ca il voi prinde pe urmatorul.Trebuie sa existe o adresa prin care sa pot tine legatura direct cu cei care se ocupa de test.Iti multum.oricum pt efort.
Lusa, tot acolo pe pagină te poți înscrie la test online. Am plătit cu cardul (nu mi l-au plătăt angajatorii, am plătit din banii mei), apoi cei de la Bath University mi-au trimis confirmare online cu programarea examenului și detaliile despre loc, orar, etc. Eu l-am dat la Arad...

Succes
.
Vechi 27-04-10, 00:45   #23
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mamacerghida----ce nume ti-ai tras!-mereu il uit,iti multumesc pt informatie.E o idee buna daca se poate asa,in cazul in care vrei sa dai testul mai repede ,decat sa-i astepti pe cei de la ~~~. E cam lung drumul cu Britania asta,dar uite ca tu urmeaza sa pleci in curand!Am inteles ca la inceputul lui mai.Bafta multa!
mamacerghida a multumit.
.
Vechi 27-04-10, 14:30   #24
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
E cam lung drumul cu Britania asta,dar uite ca tu urmeaza sa pleci in curand!Am inteles ca la inceputul lui mai.Bafta multa!
Mulțumesc pentru urare. A fost cam lung drumul într-adevăr, dar s-a prelungit din motive fortuite. Trebuie perseverență și vei reuși. Mie (cum cred că și celorlați colegi) mi-a folosit foarte mult acest forum, am găsit multe sfaturi utile, informații pe care altcumva nu le-aș fi găsit...
.
Vechi 25-09-10, 15:20   #25
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

E cineva care a dat TOEFL recent? E greu de obinut 80 de puncte (iBT)? Ajung 2 saptamani de pregatire (intensa)?
Dr. Mihai Marius este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-09-10, 17:04   #26
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dr. Mihai Marius View Post
E cineva care a dat TOEFL recent? E greu de obinut 80 de puncte (iBT)? Ajung 2 saptamani de pregatire (intensa)?
ajung doua saptamani de pregatire daca stii limba macar la nivel mediu, dar eu cred ca ar trbui un pic mai mult de-atat.... doua saptamani ar fi suficiente ca sa iti revizuesti eventuale cunostinte despre limba, acumulate in timp pana atunci... dar incercarea moarte n-are
multa bafta
horeica_gabriel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-09-10, 17:13   #27
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
Sincer, nu! Daca reusesti asta, parerea mea e ca nici nu mai aveai nevoie... doar pentru hartie poate...
Moise este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-09-10, 18:43   #28
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
revin totusi cu o precizare...
eu am dat IELTS acum 2 ani si l-am luat cam la limita si m-am pregatit cam 3 saptamani, dar nu as putea spune intensiv pt ca nu aveam timpul fizic necesar... cam 1-2 ore pe zi ... si totusi am platit taxa si m-am prezentat la examen mai mult din curiozitatea de-a vedea cum e. faptul ca am fost relaxat cred ca a ajutat mult.
in fon ptr a lua un examen in primul rand tre' sa te prezinti...
mult noroc
horeica_gabriel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-09-10, 03:17   #29
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

in acest caz fii fara grija, vei lua Toefl - e mai usor ca Ielts.
Vechi 01-10-10, 00:54   #30
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

am si eu o intrebare:dupa ce trec testul de limba, ce pasi trebuie parcursi pentru a elimina timpii "morti"?
lili_mro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-10-10, 00:56   #31
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Ce intelegi prin "timpi morti"?
Moise este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-10-10, 00:11   #32
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Ma gandeam sa-mi rezolv intai pr cunostintelor de limba engleza si apoi sa-mi depun cv.Am aflat care sunt pasii de urmat pentru plecarea in UK.Prin timpi morti ma refer la perioadele de asteptare,obtinere, depunere de acte.
lili_mro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-10-10, 19:13   #33
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Fara sa stii limba foarte bine sansele de angajare sunt mici. Asta se intampla in orice tara ai merge sa lucrezi ca dentist pentru ca e nevoie de comunicare cu pacientii.
florentinatuti este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-10-10, 22:47   #34
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Limba trebuie stiuta foarte bine. Un punctaj bun la testele de limba, oricare ar fi alea, e un prim pas si ajuta dar daca nu te intelegi cu pacientul risti un malpraxis major si lipsa intelgerii limbii nu e o scuza ci o acuza (conform rezolutiilor date de catre completele de judecata dentistilor straini care au ajuns in justitie din cauza malpraxisului si au invocat asta).
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=9807
De asemenea, stiu caz de dentist care a trecut testul cu punctajul minim cerut si a avut probleme la inscrierea la PCT. I s-a reprosat ca nu stie suficient limba. A insistat angajatorul si i s-a dat performer number.
Si sa nu uitam ca englezii au mii de accente si asta poate fi o problema majora de intelgere. Am avut pacienti englezi care nu erau intelesi nici de asistentele englezoaice..ne uitam unii la altii in cabinet ca prostii si nu stiam ce vrea ala de la noi.
Dr.Medeea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-11-10, 10:34   #35
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna !
De unde as putea sa intru in posesie de Official Ubelt Practice Test Dental, fara a face comanda in U.K.
In Romania nu se poate face comanda ?imi recomandati ceva carti suplimentare din care sa ma pregatesc pentru acest test?
Multumesc
Vechi 17-11-10, 20:44   #36
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Altfel zis : Cumpar Official Ubelt Practice Test Dental 1 & 2 . pls prv...
Multumesc.
Vechi 18-11-10, 01:44   #37
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ma intorc acasa pe 18 dec. le am pe undeva si sunt noi-noute daca crezi ca nu le faci rost pina atunci
idudaniel a multumit.
Vechi 18-11-10, 09:28   #38
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

intra pe site-ul lor oficial
eu asa am facut,le-am comandat , le-am platit online si in 5 zile le-am primit
idudaniel a multumit.
nekident este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-12-10, 00:08   #39
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mamacerghida,ce mai faci,esti bine?veni, vidi ,vici?cum e?as vrea sa te rog sa-mi dai un sfat _Scotia sau Anglia,dupa parerea ta?iti doresc numai bine!
.
Vechi 26-03-11, 16:58   #40
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Salutare. As dori sa dau si eu testul UBELT la Arad. Ar putea cineva sa imi spuna de unde as putea cumpara cartea si cd? Ceva date de contact sau sa le comand online. Merci
lauradoruta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-03-11, 17:08   #41
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Salut !
Am eu cele 2 manuale cu cd cu tot.Le-am comandat din Anglia acum cateva luni.
Lasa-mi un msg prv sau daca nu poti pe Link [Necesita inregistrare pentru acces.].
Numai bine
Vechi 26-03-11, 19:11   #42
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

Eu ma simt norocos intr-o oarecare masura in ceea ce priveste limba engleza ca am avut foarte multe ocazii sa vorbesc in engleza cu diferite persoane straine.
Eu cred ca toata lumea stie engleza si aici ma refer cel putin la noi ca studenti, medici, tehnicieni...si cred ca toti o intelegem, cand va uitati la un film de exemplu...intelegeti tot nu?
Problema cred ca este alta, multora pur si simplu nu le pot iesi cuvintele pe gura.

Cum sa mai spune, trebuie sa incerci sa iti dai drumul la gura...

I feel kind of lucky, speaking of english because I had many ocasions to speak english with diferent strangers. I think everyone understands english and here I mean us, the students, doctors, technicians...and i think all of us understand it, when you watch a movie for example...you understand don't you? I think it's not this the problem, many just can't speat the words through the mouth.
How they say, You jus have to try unleash your mouth

Am incercat sa traduc ce am scris in romana, atat cat stiu eu engleza, fara google translate. Sigur am unele greseli dar ideea este alta. daca ati fi citit doar ce am scris in engleza ati fi inteles numai ca atunci cand stai de vb cu cineva in engleza parca ai uitat tot daca nu ai exersat.
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-03-11, 20:22   #43
a.g
Ucenic
Medic Stomatolog
Open wide!

.

Pentru orice medic, indiferent de specialitate, cred ca este de bun simt sa stie bine macar o limba straina (vorbit, comprehensiune si scris).
Personal am adoptat un exercitiu foarte bun pentru perfectionarea cunostintelor lingvistice si medicale:
-citesc (carti, articole) in limbile straine pe cale le cunosc
-vizionez videouri medicale pe siteuri de specialitate si chiar pe youtube
-raspund la quizzuri medicale
-discut cu medici straini (in limba natala a medicului respectiv)
Pentru inceput e bine sa te poti descurca in limba respectiva, insa ideal este sa iti doresti sa evoluezi. Incerc ca in fiecare saptamana sa pun in practica exercitiul meu pentru ca din pacate foarte usor putem uita limbile straine daca nu exersam.
@Octavian: Este foarte bine ca stii engleza. Am vazut medici care la conferinte sustinute in alte limbi se uita pe pereti. Ai facut insa cateva greseli in traducerea realizata de tine. Si pentru mine engleza este o limba straina, incat imi asum vina daca n-am sesizat toate greselile. Sper ca nu te deranjeaza daca iti spun unde nu ai formulat corect. Nu am trait in nicio tara unde engleza este limba oficiala, consider insa ca ma descurc destul de bine, iar daca sesizarea mea este eronata, nu ma supar sa ma corecteze cineva.
Sugestiile mele:
-as fi folosit in loc de "i feel kind of lucky"- i feel lucky somehow/ somehow i feel lucky (in functie de cum doresti sa continui fraza, pe ce pui accent)
-"speaking of english" nu cred ca exista (cel putin nu se foloseste atunci cand spui ca vorbesti limba engleza; s-ar putea folosi atunci cand vrei sa spui ceva de genul: vorbind despre limba engleza). Se spune speaking English (in engleza intotdeauna numele unei limbi se scrie cu litera de tipar)
-in loc de "ocasions" corect e occasions
- "strangers" nu e ales prea bine in acel context. As fi ales: foreigners
-"I think everyone understands english and here I mean us"- as fi ales varianta: I think everyone understands English and by this i mean us etc.
-"I think it's not this the problem, many just can't speat the words through the mouth" este tradus cam mot-a-mot. As fi ales: I don't think this is the problem, it's just most of us can't speak the words through etc.
Un lucru foarte bun este ca nu traduci cu google translate. De cele mai multe ori iese o traducere care nu are nicio legatura cu textul original. Faptul ca ai folosit la final o expresie specifica limbii engleze este dovada faptului ca te straduiesti sa te perfectionezi.
titiluka a multumit.
a.g este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-03-11, 20:40   #44
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

Nu sunt nici pe departe un foarte bun vorbitor de engleza, am zis de la bun inceput ca am greseli in exprimare pe ici pe colo, dar in comparatie cu altii care nu reusesc sa se faca intelesi eu totusi pot purta un dialog din care sa se inteleaga ce vreau sa spun.
Plus ca engleza am facut doar in a 7-a si a 8-a, atat. Restul ce stiu e din filme, de pe la tv, de pe net, din carti citite, traduceri facute. Nu am facut niciun curs de engleza sau ceva de genul dar sunt sigur ca mi-ar fi foarte usor si as invata extrem de repede sa vorbesc corect daca m-as duce in Anglia sa muncesc dupa facultate pentru ca am cat de cat baza.
.
Vechi 26-03-11, 20:44   #45
a.g
Ucenic
Medic Stomatolog
Open wide!

.

Te descurci si daca te vei stradui cu siguranta vei ajunge la un nivel foarte bun
dr.Octavian.D a multumit.
.
Vechi 27-03-11, 00:14   #46
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

La Arad s-a dat luna trecuta testul Ubelt nu cred ca se da prea curand din nou.
med23 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-03-11, 19:39   #47
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Odata luat testul de engleza, gramatica nu mai e asa importanta, si nici greselile de ortografie.
Ajunsi in UK o sa vedeti ca engleza noastra este uneori mai buna decat a lor, ca nu sunt topiti sa invete in scoli corect gramatical, si nici la spelling nu-s asi, dupa cum veti vedea la unele asistente.
Important este cum te intelegi cu pacientul.
Dupa prima luna prinzi deja dupa ureche expresiile folosite de ei sau asistenta si incepi sa le folosesti si tu cu succes de 100%.
Avantajul romanilor fata de alti europeni vecini cu noi este ca in tara noastra filmele in engleza au fost intotdeauna subtitrate si nu dublate, cum am vzt ca au inceput sa faca cu unele desene animate si mi se pare cea mai mare tampenie.
Noi astfel am prins din zbor cuvinte uzuale, expresii, intelegem aluzii, glume,pana si injuraturi ), nu traducem fiecare cuvant din engleza in romana ca robotii.
Asta te ajuta in comunicarea cu omul de rand care nu stie de termeni stiintifici sau mai stiu eu ce grozavii.
Cel mai frumos e cand faci o poanta cu el, il faci sa rada, ca si-asa e stresat. Sau cand face el o gluma tu sa poti sa ii raspunzi si vede ca are cu cine sa se inteleaga.
Am deja multi pe care prin asta i-am castigat, nu ca le-as fi facut eu tratament mai bun decat alt coleg.
Vechi 28-03-11, 20:33   #48
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

primele expresii in limba engleza le-am invatat de la cartoon network, eram mare fan cand eram mic, nu ca acum nu as fi.

Modificat ultima data de dr.Octavian.D; 28-03-11 la 21:47.
.
Vechi 02-07-11, 15:58   #49
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

am si eu o intrebare:

de unde pot face rost de material pentru pregatire in vederea sustinerii testului ielts?

multumesc.
roscaanatol este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-10-11, 10:54   #50
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pentru cei interesati -Test Ubelt la Arad in 28 octombrie 2011.Contactati Universitatea din Bath pentru inscriere,taxa examen 220 lire
k.avramescu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-01-12, 20:47   #51
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

poate sa imi scrie careva care sunt etapele pe care trebuie sa le parcurgi pt a ajunge in UK?de la testul de limba etc etc?ms
Vechi 02-04-12, 15:37   #52
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

exista cursuri de engleza pentru stomatologi.e o firma pyramid, daca nu gresesc, care face astfel de cursuri. stiu pe cineva care a facut acest curs inainte sa plece in uk. ii pregateste pt testul ala de limba ubelt si invata limbajul necesar comunicarii in cabinet cu pacientul. persoana pe care eu o cunosc si a facut acest curs imi povestea ca faceau exercitii de discutii medic-pacient, limbajul de specialitate si putina gramatica cat sa nu faci greseli grave. era f multumit.
mh1 a multumit.
loly este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-05-12, 10:00   #53
a.g
Ucenic
Medic Stomatolog
Open wide!

.

Citat:
Publicat initial de roscaanatol View Post
am si eu o intrebare:

de unde pot face rost de material pentru pregatire in vederea sustinerii testului ielts?

multumesc.
Poate totusi nu e prea tarziu sa iti raspunda cineva. In principiu ti-as recomanda sa te adresezi unui centru British Council. Acolo vei gasi si materiale care iti pot utile pentru pregatirea individuala pentru examenul IELTS, insa te poti inscrie si la cursuri special concepute pentru cei care doresc sa dea examenul respectiv.
Sunt si multe site-uri unde poti gasi teste, cauta pe google
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, buna, cursuri, cuvinte, deschide, doc, doctor, engleza, gandesti, gura, iga, inceput, inteleg, intrebare, invata, limba, literara, mediu, pacientului, piece, planului, problema, probleme, roma, romana, straini, stressul, total, traduceri, tratament

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/9807-limba-engleza/
Publicat de For Type Data
Limba engleza - news Today! This thread Refback 04-10-10 14:08
Limba engleza - info Sanatate! This thread Refback 09-04-10 13:27

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (05:53) timp.

Alegeti schema de culori preferata: