Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Irlanda ?

discutie din eugenol.ro : Se obtine inregistrarea si in Irlanda,astazi e o zi fericita din viata mea,tocmai am primit diploma de inregistrare,dupa 7 ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree4Multumiri
  • 1 Scris de ioana pavelean
  • 1 Scris de nico
  • 1 Scris de Tudor G.
  • 1 Scris de alexis1

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 02-10-07, 22:24   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Doar UK,in Irlanda nu veniti?

Se obtine inregistrarea si in Irlanda,astazi e o zi fericita din viata mea,tocmai am primit diploma de inregistrare,dupa 7 luni de asteptare...Nu stiu cum o sa fie cu angajarea,prin ce trebuie sa mai trecem,dar o sa va povestesc si voua cand o sa stiu ceva concret,daca cineva e interesat.Am vrut doar sa impart bucuria mea cu voi,
Nick006 a multumit.
ioana pavelean este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-10-07, 22:29   #2
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
am primit diploma de inregistrare
Felicitari , Ioana!
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-10-07, 01:06   #3
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Felicitari. Cand dai de baut
Vechi 03-10-07, 22:56   #4
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc Eugenol Man si tie Radu,as da de baut si acum,daca ai fii mai aproape
.
Vechi 03-10-07, 23:14   #5
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Bautura ceruta si oferita e virtuala asa ca multumim de cinste
Vechi 04-10-07, 23:31   #6
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sa va fie de bine ,sper sa mai sarbatorim si alte evenimente!
.
Vechi 11-04-08, 16:09   #7
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ei cum e dupa aproape o jumatate de an?
barry este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-01-10, 23:24   #8
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Irlanda ?

Ma ajutati si pe mine cu ceva informatii despre lucrul ca stomatolog in Irlanda? ( fie de nord sau sud). Nu e prima mea optiunea dar e o tara care imi place mult si care m-ar tenta inaintea altor tari occidentale. Ma intereseaza daca poti pleca ca si proaspat absolvent..ce documentatie iti trebuie..cum e lucrul acolo..care e calitatea si nivelul..relatia cu tehnicianul ( parca mi-as lua tehnicianul cu mine ) pacientii si relatia cu ei si atmosfera. Informatii dpdv administrativ..cum e cu angajarea ( ca aici sunt variantele?: procent sau chirie? ) etc. Apreciez interventia celor care imi vor raspunde si sper sa imi raspunda si cineva care e pe acolo.
thank you ( nu stiu irlandeza )
Dan Neagu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-01-10, 23:56   #9
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

irlanda de sud?

hai ca m-am amuzat bine in seara asta

ps: limba "irlandeza" e de fapt celta... cu placere
titiluka a multumit.
Vechi 16-01-10, 10:41   #10
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pai Irlanda de "sud " presupun ca e Republica Irlanda si moneda e euro iar Irlanda de Nord apartine de UK si sunt pounds deci presupun ca si sistemele sunt total diferite.Posturile pt dentistii romani sunt in Northern Ireland
multa bafta
cristian tudor este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-01-10, 18:13   #11
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Nico, o sa fii surprinsa ca Irlanda intre 1921 si 1922 a 'functionat' sub numele de Irlanda de Sud (Southern Ireland) ca regiune autonoma in cadrul Marii Britanii.
Vechi 16-01-10, 18:23   #12
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

si aproape ca a trecut un secol de-atunci
Vechi 16-01-10, 22:21   #13
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
irlanda de sud?

hai ca m-am amuzat bine in seara asta

ps: limba "irlandeza" e de fapt celta... cu placere
Omul intreaba serios si tu il iei la misto, ca la noi.
Pentru majoritatea englezilor exista Northern Ireland si Southern Ireland.
Iar limba chiar se cheama irlandeza (Irish). Se vorbeste insa si engleza.
stomaflex este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-01-10, 22:30   #14
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de stomaflex View Post
Omul intreaba serios si tu il iei la misto,.
mda, se cheama ca sintem chit

Vechi 16-01-10, 22:32   #15
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dan Neagu View Post
Ma ajutati si pe mine cu ceva informatii despre lucrul ca stomatolog in Irlanda? ( fie de nord sau sud). Nu e prima mea optiunea dar e o tara care imi place mult si care m-ar tenta inaintea altor tari occidentale. Ma intereseaza daca poti pleca ca si proaspat absolvent..ce documentatie iti trebuie..cum e lucrul acolo..care e calitatea si nivelul..relatia cu tehnicianul ( parca mi-as lua tehnicianul cu mine ) pacientii si relatia cu ei si atmosfera. Informatii dpdv administrativ..cum e cu angajarea ( ca aici sunt variantele?: procent sau chirie? ) etc. Apreciez interventia celor care imi vor raspunde si sper sa imi raspunda si cineva care e pe acolo.
thank you ( nu stiu irlandeza )
E o firma infinity dental care cauta medici pentru Irlanda de Nord. Care face parte din UK si deci iti trebuie 3 ani experienta ca sa te inscrii lejer la GDC cu certif de conformitate de la min sanatatii. mai cauta pe site despre certif de conformitate. Sigur, o sa lucrezi cu NHS, ca nou venit, asa ca nu te gandi la chirii sau procente sau tehnicieni. Cred oricum ca ai glumit cand ai zis ca ti-ai lua tehnicianul cu tine.
Despre Irlanda de sud nu stiu, cauta aici Link [Necesita inregistrare pentru acces.] .

Succes!
stomaflex este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-01-10, 23:17   #16
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Merci pour votre responses ! Asa stiu si eu cu southern ireland si capitala la Dublin si Northern Ireland capitala la Belfast ( si dc nu ma insel orasul cu cea mai scazuta rata a criminalitatii din lume). Nu e gluma cu tehnicianul..dar stiu ca ce n'est pas possible.
Am intrebat si oarecum din alt motiv: nu sunt unul care a colindat lumea in lung si lat dar din ce-am vazut pe unde am fost si mi-au zis si altii sunt destui pacienti in tarile astea occidentale care accepta daca ma pot exprima asa o alta stomatologie decat la noi. In Romania nu prea mai ai acceptul de a pune o obturatie de amalgam..pe cand ptr destui straini nu ar fi nici o problema..la fel en Roumanie au ajuns foarte ravnite supraprotezarile pe implanturi si zirconiile..in afara la un procent considerabil de pacienti ( si ma refer la cetateni normali si cei cu o pozitie sociala oarecum de la medie in sus ) nu e prob daca faci scheletata sau chiar vreo partiala acrilica and so on.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/9597-irlanda/
De asemenea tot in strainatate am observat ca, multe cabinete conduse de medici cu experienta si cu un nr de pacienti format poate de 10-15 ani..deci cu traditie in zona si o situatie stabila, nu sunt cabinete ca sa iti ia ochii...la noi sunt o gramada de cabinete cu tot felul de briz-brizuri si cu ditamai firma pe bloc unde sunt trecute toate materiile facute de medic in facultate ). Am observat diferentele astea si mi-au dat oarecum de gandit.

Bonsoir.
Dan Neagu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-01-10, 20:15   #17
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Belfast ( si dc nu ma insel orasul cu cea mai scazuta rata a criminalitatii din lume).
Bonsoir.

bonsoir si tie.

cand aud cele citate sus sunt complet blocat. cum mi-au spus mie romani ajunsi acolo ca au vazut batai pe strada gramada, cum in Glasgow auzeam toata ziua "...irish", cum nord-irlandezi cunoscuti de mine imi spuneau ca "nu mai e asa de rau ca in vremea "troubles", da' tot rau e si acuma, ca in vizitele la rudele de-acolo merg fara sa se uite in stanga sau dreapta ca sa nu trezeasca suspiciuni....

si totusi pe net scrie ca belfast are criminalitate mica.

am spus-o cuiva in prima mea saptamana in uk:

propagandistii de la pcr ar fi trebuit sa mearga la cursuri de recalificare in uk.

cu stima si respect, ca doar ei au castigat razboiul, deci nu au cum sa nu aiba dreptate,
tudor g.
driulia a multumit.
Vechi 19-08-10, 18:43   #18
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default stie cineva informatii cu privire la practica medicala in Republica Irlanda

Am tot citit despre parerile despre U.k,Suedia si altele dar nimeni nu a vorbit despre Irlanda?este la fel de complicat procesul cu actele ca si in U.k daca stie cineva mai multe informatii despre acest proces as fi recunoscatoare de raspuns.Va multumesc
Nita Daniela este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-01-11, 23:35   #19
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nici o vorbulita despre Irlanda? Chiar nu au ajuns stomatologi romani si pe acolo? As fi si eu ineresata de cum stau lucrurile...
alexis1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-01-11, 13:10   #20
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Activ

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de alexis1 View Post
Nici o vorbulita despre Irlanda? Chiar nu au ajuns stomatologi romani si pe acolo? As fi si eu ineresata de cum stau lucrurile...

vezi ca e o firma de recrutare in Bucuresti ( prin care am venit si eu in UK) care recruteaza in Anglia pentru ADP si In Irlanda de Nord pentru ~~~~~. Nu i-au nici un fel de comision asa ca vorbeste cu ei.

Nu stiu daca pot sa dau link-ul sa nu fac reclama dar sigur o gasesti pe net.
Bogdan77 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-01-11, 17:56   #21
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Off topic
Citat:
De asemenea tot in strainatate am observat ca, multe cabinete conduse de medici cu experienta si cu un nr de pacienti format poate de 10-15 ani..deci cu traditie in zona si o situatie stabila, nu sunt cabinete ca sa iti ia ochii...la noi sunt o gramada de cabinete cu tot felul de briz-brizuri si cu ditamai firma pe bloc unde sunt trecute toate materiile facute de medic in facultate ). Am observat diferentele astea si mi-au dat oarecum de gandit.

Bonsoir.
Stimate coleg
in mesajul dvs apare o mare uimire legata de briz-brizuri....piata serviciilor medicale stomatologice e suprasaturata de doctori care incearca sa obtina o cota de piata cat mai mare in stil hip-hop(bling-bling) totodata punand mai putin accent pe calitate.E o veche problema care va persista cat timp invatamantul va fi facut la gramada,fara criterii clare de performanta...si mai ales pe principiul colectivului(CAP) cu finantare pe cap de student,de unde rezulta ca toti trebuie sa termine facultatea,ca altfel se pierde finantarea,se desfiinteaza catedra etc....

Modificat ultima data de Dr.Daraban Bogdan; 26-01-11 la 19:03.
Dr.Daraban Bogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-03-11, 22:53   #22
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Merci Bogdan, eram doar curioasa, daca sunt medici deja acolo, in Irlanda si vor sa ne spuna ce li se intampla lor. Urmeaza sa merg, dar pentru inceput voi sta ceva vreme cu bebele acasa, va lucra sotul.
.
Vechi 13-08-11, 23:49   #23
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default republica Irlanda

Am primit Certificatul de Conformitate si as vrea sa ma inscriu in Dental Council of Ireland-locuiesc de cateva luni in Irlanda impreuna cu familia . Stie cineva vreo firma care recruteaza medici pentru Irlanda? Stiti cumva daca cei de la HSE (sinonimcu NHS in UK) recunosc UBELT-ul?
.
Vechi 11-01-13, 18:30   #24
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Lucrez de aproximativ 7 luni in Republica Irlanda, pe moment part-time, asa mi-a convenit, dar nici pacienti nu ar fi fost mai multi cred, din cauza schimbarilor din 2010 care acum fac pe multi irlandezi sa stea acasa cu dintii stricati. Ce trece de 2 obturatii, un examen anual, extractii cate vor, proteze una la 5 ani...trebuie sa plateasca din buzunarul propriu. Limba irish este destul de izolata, deci te intelegi cu engleza, desi multi au un accent greu inteligibil la inceput. Ca si oameni sunt prietenosi..dar vremea mai putin...iarna nu scade mult sub 0, dar vara nu trece prea des peste 20 si ploua aproape zilnic...te cam saturi la un moment dat

Aaa si nu iti cer un test anume de limba, doar ca trebuie sa te descurci...este mai mult intre tine si angajator!
.
Vechi 11-01-13, 19:09   #25
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Lucrez de .................
ai gasit cabinetul pe cont propriu sau prin firma de recrutare?
DR. EDWIN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-01-13, 19:27   #26
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pe cont propriu...destul de greu...printr-o pacienta mai veche a cabinetului unde lucrez acum
.
Vechi 17-01-13, 22:19   #27
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Pe cont propriu...destul de greu...printr-o pacienta mai veche a cabinetului unde lucrez acum
Eu as avea nevoie de mai multe detalii despre inregistrare, angajare, de cati ani de experienta e nevoie, ect. Am absolvit facultatea de medicina dentara din Timisoara in 2012 si doresc sa imi continui studiile in Irlanda. Asta inseamna MG pt ca vreau sa fac maxilo. Problema e ca, fiind a doua facultate, nu mai sunt eligibil pt niciun fel de student grant. Un prieten mi-a sugerat sa aman totul cu un an si sa ma angajez acolo ca si dentist, "pt experienta", zicea el, si cand incep scoala sa lucrez in weekend-uri ca si locum.
Bogdan Popa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-01-13, 00:29   #28
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Poti eventual sa scrii la Dental Council si sa ceri mai multe informatii, situatia ta e putin diferita si eu nu stiu ce ti-as putea raspunde. Eu am avut aproape 4 ani experienta in tara, am obtinut in aprox 3 luni certificatul de conformitate si am aplicat aici la Colegiu.In aproximativ o luna am primit inscrierea, fara probleme. De gasit un cabinet, parerea mea, nu este chiar usor; ceea ce cred eu este ca medicii sunt destul de reticenti cand vine vorba de E europeni mai ales in contextul schimbarilor dupa 2010 din sistemul stomatologic de aici.
Bogdan Popa a multumit.
.
Vechi 10-11-13, 20:47   #29
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

este cineva in Irlanda? as vrea sa vorbesc in privat 2-3 intrebari

sau de ce nu, aici pe forum

as avea 2 intrebari:

e greu sau imposibil sa-mi gasesc de lucru pe cont propriu , in sensul ca vin din Ro(asta in ciuda experientei de 9 ani)?

si daca pe cont propriu e dificila inregistrarea in NHS-ul de acolo, si eventual sa-mi dati un link ca sa pot lua legatura cu cei de acolo sa ii intreb tot ce am de intrebat pe acest subiect

multumesc
mcwin2020 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-05-16, 17:49   #30
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Lucrez de aproximativ 7 luni in Republica Irlanda, pe moment part-time, asa mi-a convenit, dar nici pacienti nu ar fi fost mai multi cred, din cauza schimbarilor din 2010 care acum fac pe multi irlandezi sa stea acasa cu dintii stricati. Ce trece de 2 obturatii, un examen anual, extractii cate vor, proteze una la 5 ani...trebuie sa plateasca din buzunarul propriu. Limba irish este destul de izolata, deci te intelegi cu engleza, desi multi au un accent greu inteligibil la inceput. Ca si oameni sunt prietenosi..dar vremea mai putin...iarna nu scade mult sub 0, dar vara nu trece prea des peste 20 si ploua aproape zilnic...te cam saturi la un moment dat

Aaa si nu iti cer un test anume de limba, doar ca trebuie sa te descurci...este mai mult intre tine si angajator!
Salut,
care este situatia in Irlanda acum? As vrea sa plec din Romania,Am experienta de 3 ani...
Multumesc aniticipat!
Dr.vvd este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-06-16, 00:31   #31
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Situatia nu prea s-a schimbat in Irlanda, oamenii sut obligati sa-si plateasca tot mai multe tratamente dentare din buzunar. In ce oras vrei sa-ti cauti?

Modificat ultima data de alexis1; 01-06-16 la 01:05.
.
Vechi 04-07-16, 11:23   #32
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Smile

Citat:
Situatia nu prea s-a schimbat in Irlanda, oamenii sut obligati sa-si plateasca tot mai multe tratamente dentare din buzunar. In ce oras vrei sa-ti cauti?
Am fost in Dublin, mi-a plăcut tare mult.tu in ce oraș esti ? Oare cum am putea sa vorbim mai multe? Iti las e-mail meu. Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Multumesc anticipat !
Dr.vvd este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-07-16, 23:29   #33
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de Dr.vvd View Post
Oare cum am putea sa vorbim mai multe?
Puteti discuta si pe forum. Poate fi de folos si altora care vin ulterior ...
Asta daca nu este secret
Vechi 21-09-16, 12:08   #34
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna ziua, cine lucreaza la ora actuala in irlanda si ma poate ajuta cu cateva informatii va rog..
roksy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-12-16, 11:14   #35
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Salut. Și eu sunt interesată sa plec in Irlanda... câți ani de experiența se cer? Mai multe detalii despre actele necesare, acomodare, firme de recrutare serioase... anyone?
electric3591 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-01-17, 18:16   #36
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

electric3591 este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., ac, acte, afara, amuzat, ati, bucuria, calitatea, cauta, chit, citit, diploma, engleza, eugenol, evenimente, exista, fapt, felicitari, firma, forma, gdc, iga, informatii, inregistrare, inregistrarea, irlanda, limba, luni, medicala, medicina dentara, mis, misto, nime, nivelul, nou, obtine, omul, parte, practica, primit, rare, raspuns, seara, serios, sigur, stoma, suedia, tea, tehnicianul, uk, us, vara

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/9597-irlanda/
Publicat de For Type Data
Intrebare: Irlanda ? - info Sanatate! This thread Refback 09-04-10 23:26
Intrebare: Irlanda ? - news Today! This thread Refback 16-02-10 21:41

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (15:24) timp.

Alegeti schema de culori preferata: