Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

medic stomatolog roman in Germania..chiar se poate?

discutie din eugenol.ro : Avem vreun coleg care profeseaza in Germania...? imi pare imposibil de ajuns acolo ca medic stomatolog.....

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree100Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 16-11-09, 13:09   #1
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Default medic stomatolog roman in Germania..chiar se poate?

Avem vreun coleg care profeseaza in Germania...? imi pare imposibil de ajuns acolo ca medic stomatolog..
ffs a multumit.
Vechi 16-11-09, 13:13   #2
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

sunt o gramada.
Vechi 16-11-09, 13:52   #3
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

greu da, nu imposibil

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-11-09, 21:26   #4
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

imposibil nu-i. (daca limitezi Germania la Muenchen, atunci e).
da' nici nu mai e ce a fost odata......

alles gute,
tudor g.
Vechi 18-11-09, 21:31   #5
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

trebuie sa stii limba, sa ai 3 ani de practica si sa mai intrebi la Regierungspraesidium-ul landului unde ai vrea sa lucrezi de ce mai ai nevoie. bafta!
driulia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-11-09, 22:00   #6
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Tudor G. View Post
imposibil nu-i. (daca limitezi Germania la Muenchen, atunci e).
da' nici nu mai e ce a fost odata......

alles gute,
tudor g.
cum a fost odata si cum e acum ?

ane_ane este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-11-09, 10:27   #7
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

foarte pe scurt: a fost odata ca niciodata o casa de asigurari fondata de unu' Bismarck. se platea "fee per item", si inca foarte bine. in 2001 (parca?) s-a schimbat sistemul, contributiile pac. sunt mai mari, e tot mai greu sa iti "faci un nume" (= clientela) daca esti debutant. in alti termeni, pana acu' vreo 10 ani majoritatea celor care plecau aveau povesti de succes, cel putin in termeni financiari; acum, s-a redus f. mult numarul celor care au plecat si au si reusit luand-o de la zero.
mai multe amanunte de la colegii de acolo, ca nu vreau sa dezinformez; si-asa ma tem ca deja am dezinformat.

cu stima si respect,
tudor g.
Vechi 19-11-09, 16:22   #8
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Tudor G. View Post
foarte pe scurt: a fost odata ca niciodata o casa de asigurari fondata de unu' Bismarck. se platea "fee per item", si inca foarte bine. in 2001 (parca?) s-a schimbat sistemul, contributiile pac. sunt mai mari, e tot mai greu sa iti "faci un nume" (= clientela) daca esti debutant. in alti termeni, pana acu' vreo 10 ani majoritatea celor care plecau aveau povesti de succes, cel putin in termeni financiari; acum, s-a redus f. mult numarul celor care au plecat si au si reusit luand-o de la zero.
mai multe amanunte de la colegii de acolo, ca nu vreau sa dezinformez; si-asa ma tem ca deja am dezinformat.

cu stima si respect,
tudor g.
Salutare!

Am vazut ca s-a ridicat problema de lucru in Germania.Sunt si eu interesata.Germania Austria si oriunde pe lumea asta in care ma pot folosi de lb.germana.As pleca si in Franta dar in afara de Merci nu prea ma descurc.Am terminat i 2004,un an de stagiu,drept de libera practica obtinut.De atunci am lucrat permanent,angajat,carte de munca.
Cine mai stie ceva,oricat de putin de unde ar trebui sa incep cu "ridicarea antenelor" imi spune si mie?
Multumesc
mdcotruta a multumit.
dr.lav este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-11-09, 20:11   #9
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

oriunde mergi trebuie sa stii limba.
Vechi 19-11-09, 21:06   #10
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pai ca sa vii in UK sa lucrezi trebuie sa te inscrii la GDC, sa-ti faci asigurare, sa gasesti un angajator si apoi sa tre inscrii la PCT. Eu nu stiu cum se cheama, dar cei care stiti germana puteti cauta pe internet ceva similar, adica Colegiul dentistilor, societate de Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurare de malpraxis, o asociatie a dentistilor cu anunturi de angajare, directia de sanatate locala sau cum s-o fi numind, ministerul sanatatii. Incercati, poate aveti noroc.
stomaflex este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-06-10, 01:22   #11
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Din discutiile de pe forum am inteles ca sunt cativa medici care practica in germania. Va rog, povestiti-ne si noua cum a fost. Cum reuseste un medic pregatit in romania sa practice stoma acolo? Daca eu vreau sa plec si am dosarelul complet pot pur si simplu sa imi caut un loc de munca si gata, sunt dentist in germanica? Din descrierile voastre am inteles ca sunt niste standarde destul de ridicate care cred ca necesita pregatire suplimentara.
andracaravan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-07-10, 19:13   #12
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de andracaravan View Post
Din discutiile de pe forum am inteles ca sunt cativa medici care practica in germania. Va rog, povestiti-ne si noua cum a fost. Cum reuseste un medic pregatit in romania sa practice stoma acolo? Daca eu vreau sa plec si am dosarelul complet pot pur si simplu sa imi caut un loc de munca si gata, sunt dentist in germanica? Din descrierile voastre am inteles ca sunt niste standarde destul de ridicate care cred ca necesita pregatire suplimentara.
Buna ,
o sa-ti povestesc in cateva cuvinte care sunt pasii pentru a obtine un loc de munca ca Medic dentist in Germania. De la inceput este bine de retinut , ca orice tanar medic dentist care tocmai a terminat studiile ,face un rezidentiat obligatoriu pe stoma generala pe o perioada de 2 ani. (Vorbereitungsassistent / Assistenzzahnarzt ) .
Actele necesare sunt extrem de multe, incepand de la certificatul de conformitate pana la certificat de limba ,minim B2. Trebuie obtinut un berufserlaubnis /Approbation. Acestea din urma sunt conditionate de gasirea unui cabinet care sa te accepte ca medic rezident. Urmeaza obtinerea unui Arbeitserlaubnis si alte acte.
Partea buna este ca se recunoaste diploma,cel putin la cei care au terminat dupa 2007.(Cred eu).
Inca nu-s firme care recruteaza pentru Germania,asta pt ca nu prea se cauta medici stomatologi.
Cam atat pe scurt ....multa bafta
Vechi 25-07-10, 20:26   #13
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.

din ciet stiu, eu, de la prof. Coca problema e cam asa.
nu e foarte dificil sa obtii dreptul de practica in germania in regim pur privat.
dar problema este ca acolo cam toate tratamentele se fac prin casa de asigurari. problema este obtii atestatul din partea casei de asigurari.
daca nu ai acest atestat cam slabe sanse sa faci ceva pentru ca nu prea sunt pacienti pe care sa-i lucrezi pur privat.
andracaravan a multumit.
opreabogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-07-10, 01:05   #14
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

dupa ce ai terminat cei 2 ani de stagiatura, as zice eu, si nu rezidentiat, pt. ca nu dai niciun examen la sfarsit si nici nu obtii vreo specializare, poti primi permis de lucru pe o perioada nedeterminata, Berufserlaubnis, daca nu ai cetatenie germana sau die deutsche Approbation, daca o ai. apoi iti poti cumpara un cabinet de la cineva care se pensioneaza sau se muta din zona, odata cu cabinetul primind si Zulassung-ul fostului doctor, adica permisul de a lucra cu casele de asigurari.
lucrul exclusiv privat e, cred eu, imposibil pt. cineva din Romania.
.
Vechi 26-07-10, 14:13   #15
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

driulia,sa nu dezinformam colegii.Eu am "die deutsche Approbation" pe o perioada nedeterminata obtinut in Hessen si nu am nici un fel de cetatenie germana. In rest nu mai comentez.
Multa bafta !
Tudor G. si mdcotruta au multumit.
Vechi 27-07-10, 12:12   #16
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu stiam situatia de acum 4-5 ani, acum e mult mai bine, probabil de cand suntem in UE. nu era in intentia mea sa dezinformez.
.
Vechi 02-08-10, 18:46   #17
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de idudaniel View Post
Buna ,
o sa-ti povestesc in cateva cuvinte care sunt pasii pentru a obtine un loc de munca ca Medic dentist in Germania. De la inceput este bine de retinut , ca orice tanar medic dentist care tocmai a terminat studiile ,face un rezidentiat obligatoriu pe stoma generala pe o perioada de 2 ani. (Vorbereitungsassistent / Assistenzzahnarzt ) .
Actele necesare sunt extrem de multe, incepand de la certificatul de conformitate pana la certificat de limba ,minim B2. Trebuie obtinut un berufserlaubnis /Approbation. Acestea din urma sunt conditionate de gasirea unui cabinet care sa te accepte ca medic rezident. Urmeaza obtinerea unui Arbeitserlaubnis si alte acte.
Partea buna este ca se recunoaste diploma,cel putin la cei care au terminat dupa 2007.(Cred eu).
Inca nu-s firme care recruteaza pentru Germania,asta pt ca nu prea se cauta medici stomatologi.
Buna,
Eu am terminat anul trecut,Iasi promotia 2009.In iulie mi-am facut dosarul,l-am trimis si saptamana trecuta am primit Approbation als Zahnarztin. Deci diploma de licenta a celor din promotia 2009 este recunoscuta si echivalata in Germania. Pana aici e bine,insa nu stiu ce ar trebui sa fac in continuare si unde anume ma pot interesa mai exact.

E obligatoriu sa faci acesti 2 ani de rezidentiat? Arbeitserlaubnis-ul il obtii prin angajator sau trebuie sa mergi personal la Arbeitsagentur ?
Dr.B.E.M. este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-08-10, 09:53   #18
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Bine ai venit Dr.B.E.M. pe eugenol
Vechi 03-08-10, 11:53   #19
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Bine(ca)v-am gasit ! ...citesc de ceva vreme forum-ul acesta insa abia ieri am "intrat in joc" si eu
.
Vechi 07-08-10, 23:23   #20
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dr.B.E.M. View Post
Buna,
Eu am terminat anul trecut,Iasi promotia 2009.In iulie mi-am facut dosarul,l-am trimis si saptamana trecuta am primit Approbation als Zahnarztin. Deci diploma de licenta a celor din promotia 2009 este recunoscuta si echivalata in Germania. Pana aici e bine,insa nu stiu ce ar trebui sa fac in continuare si unde anume ma pot interesa mai exact.

E obligatoriu sa faci acesti 2 ani de rezidentiat? Arbeitserlaubnis-ul il obtii prin angajator sau trebuie sa mergi personal la Arbeitsagentur ?

Buna,
Pentru Arbeitserlaubnis eu am aplicat personal la Arbeitsagentur din zona respectiva. Dar se poate face si de catre angajator. In ceea ce priveste rezidentiatul de 2 ani ,e obligatoriu pentru cei care termina universitatea in Germania.Am citit undeva ,nu mai stiu exact ,ca auslaenderii
pot sa nu faca acesti 2 ani,cu conditia sa fie de acord si angajatorul.Dar de cele mai multe ori,acesta prefera sa te angajeze sa faci acest 'rezidentiat' ,deci ca assistenzzahnarzt ,pentru ca te plateste mai putin si practic pentru aceasi munca prestata.
Depinde acum si de contractul fiecaruia.....
Multa bafta !
Vechi 22-08-10, 23:52   #21
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default [Check4SPAM] RE: URL Attempt

Citat:
Buna,

Buna Dr.B.E.M.
Rog daca se poate sa imi trimiti si mie un mail sau chiar un raspuns pe forum cu actele pe care le-ai depus si unde le-ai depus...eu m-am interesat la Regierungspraesidium si mi-au cerut pt Approbation als Zahnarztin o dovada de la ministerul sanatatii precum ca diploma mea este conforma cu normele europene...si am intrat pe site-ul ministerului si am vazut conditia eliberarii acelui certificat de conformitate de 3 ani de experienta...din ce am mai citit pe forum unii spun ca incepand cu promotia 2009 nu mai este nevoie de experienta de 3 ani...adica sa inteleg ca iti elibereaza acel certificat si fara experienta sau e doar o adeverinta care atesta formarea in profesia de medic conform normelor europene?Eu abia acum imi dau licenta adica peste o luna mai exact ...si am gasit pe cineva care vrea sa ma angajeze ca Assistenzzahnartztin dar vrea relativ repede oct-nov si nu stiu cat dureaza si daca pot obtine tot ce imi cer nemtii pt Approbation? Iti multumesc anticipat pentru raspuns si iata adresa mea de email:cretz_71@yahoo.com

Modificat ultima data de eugenol man; 23-08-10 la 01:03.
cretz71 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-08-10, 00:32   #22
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

buna idudaniel..as dori sa luam contact daca se poate ..referitor la lucrul in germania as dori si eu mai multe detalii...adresa mea de email este Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
--------------------------
Am incercat sa iti trimit un mesaj privat dar pentru ca nu am inca 10 mesaje trimise nu am reusit sa iti trimit acel mesaj...sunt relativ noua pe aici..adica sunt inscrisa de ceva timp dar nu am postat inca nimic pana acum..
Daca ai putea sa imi raspunzi si mie ...eu imi dau licenta in septembrie si daca vreau sa lucrez in Germania am inteles tot de pe forum ca nu mai am nevoie de experienta de 3 ani...dar totusi Regierungspraesidium imi cere de la ministerul sanatatii o dovada precum ca diploma mea este conforma cu normele europene?...stii cumva daca este acelasi lucru cu certificatul de conformitate?...si daca ai mai putea sa imi dai ceva informatii cu privire la lucrul aici ...cum este?...cate ore pe zi?...ce salariu ai ca Assistenzzahnarzt?...si ce alte detalii imi mai poti da sunt binevenite...iti multumesc anticipat si imi cer scuze daca am deranjat cumva...
Buna seara!
Referitor la gasirea unui angajator ...eu mi-am gasit unul dar am teama ca nu pot obtine actele necesare recunoasterii aici de la ministerul sanatatii pentru ca nu am experienta de 3 ani...din ce am inteles tot de pe forum cei incepand cu promotia 2009 nu mai au nevoie de experienta de 3 ani...dar atunci de ce cei de la regierungspraesidium imi cer o dovada de la ministerul sanatatii precum ca diploma mea este conforma cu normele europene?...daca mi-ai putea raspunde ti-as fi tare recunoscatoare...multumesc inca odata

Modificat ultima data de cretz71; 23-08-10 la 00:53.
.
Vechi 23-08-10, 04:07   #23
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Pt idudaniel
Si daca ai putea sa imi spui te rog daca cumva ti-au cerut si testul de limba sau e suficient doar sa vada ca stii sa vorbesti? Mie mi-au cerut o dovada pt cunostintele de limba germana nivel B2...din ce am citit pe forum la tine a durat aprox 4 luni pana la eliberarea certificatului...nu a fost totusi cam mult?..si ce motive au avut sa dureze atat?...parca scrie pe site ca il elibereza in termen de 30 de zile...sau nu am inteles eu bine?..
Tot de pe forum am inteles ca nu esti de mult timp aici...cum e exact ca incepator?...cam multe intrebari recunosc...tocmai de aceea adaug si scuzele de rigoare...multumesc totusi de pe acum pentru raspunsuri...
.
Vechi 24-08-10, 01:21   #24
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cretz71 View Post
buna idudaniel..as dori sa luam contact daca se poate ..referitor la lucrul in germania as dori si eu mai multe detalii...adresa mea de email este Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Am incercat sa iti trimit un mesaj privat dar pentru ca nu am inca 10 mesaje trimise nu am reusit sa iti trimit acel mesaj...sunt relativ noua pe aici..adica sunt inscrisa de ceva timp dar nu am postat inca nimic pana acum..
Daca ai putea sa imi raspunzi si mie ...eu imi dau licenta in septembrie si daca vreau sa lucrez in Germania am inteles tot de pe forum ca nu mai am nevoie de experienta de 3 ani...dar totusi Regierungspraesidium imi cere de la ministerul sanatatii o dovada precum ca diploma mea este conforma cu normele europene?...stii cumva daca este acelasi lucru cu certificatul de conformitate?...si daca ai mai putea sa imi dai ceva informatii cu privire la lucrul aici ...cum este?...cate ore pe zi?...ce salariu ai ca Assistenzzahnarzt?...si ce alte detalii imi mai poti da sunt binevenite...iti multumesc anticipat si imi cer scuze daca am deranjat cumva...
Buna seara!
Referitor la gasirea unui angajator ...eu mi-am gasit unul dar am teama ca nu pot obtine actele necesare recunoasterii aici de la ministerul sanatatii pentru ca nu am experienta de 3 ani...din ce am inteles tot de pe forum cei incepand cu promotia 2009 nu mai au nevoie de experienta de 3 ani...dar atunci de ce cei de la regierungspraesidium imi cer o dovada de la ministerul sanatatii precum ca diploma mea este conforma cu normele europene?...daca mi-ai putea raspunde ti-as fi tare recunoscatoare...multumesc inca odata

Salut ,
cum tu singura spui mai sus ,cam multe intrebari la care, din fericire, gasesti raspunsuri in acest forum. Se cere inca certificatul de conformitate.Ma intrebi si de ce? La intrebarea asta nu pot sa-ti raspund. Probabil vor mai multe acte la 'Dosar'. Din pacate eliberarea certificatului dureaza pana la 4-5 luni.Sunt multe teme legate de acest minunat certificat pe forum.
Ca si nivel de limba se cere minim B2 .Si cel putin in Hessen trebuie Certificatul de limba .Nu ajunge ca numai vorbesti.
Ca si ore de lucru si salariu nu-ti pot oferii prea multe informatii.Depinde de cabinet si cum negociezi tu programul si salariul .... si de cum are nevoie de tine. In general primesti procent din ce faci.25-30 %. si de exemplu o obturatie e undeva intre 70-100 euro. Doar un exemplu.Se castiga ca si incepator in Germania undeva intre 1000-2000 euro netto.
Actele nu se rezolva asa repede.Cel putin la mine au durat vreo 5-6 luni.
Certificat de limba B2,apoi certificat de conformitate.... traduceri ,plus ca diploma de licenta de la facultate nu o primesti de pe o zi pe alta.
Multa bafta...
Vechi 24-08-10, 01:48   #25
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna ,
Acum am citit mesajul si iti multumesc din suflet de amabilitate !!!
Intre timp am mai citit pe forum despre renumitul certificat si m-am cam lamurit cum stau lucrurile...este totusi bine ca nu am nevoie pentru obtinerea lui de cei 3 ani de experienta...si referitor la durata pregatirilor cu actele in tara...nici nu ma asteptam ca in Romania sa mearga ceva ca pe roate...pe site-ul celor de la minister scriu ca in 30 de zile lucratoare ti-l elibereaza...si totusi la fff multi a durat chiar si 4-5 luni (ca si in cazul tau)...aici la regierungspraesidium mi-au spus ca pentru approbation dureaza 2 sapt...apoi mai e de asteptat ceva si la arzte kammer si apoi la arbeitsamt inca pe atat (probabil)...deci aici dupa ce ai depus actele cam inca 1,5 luni ...am dreptate?..sau gresesc?...oricum sincer nu cred ca mai ma steapta atat angajatorul respectiv...poate o sa gasesc un altul ...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/8899-medic-stomatolog-roman-germania-poate/
iar referitor la diploma am intrebat la facultate si conform unei taxe de urgenta o poti obtine ceva mai devreme...2-3 saptamani...sincer cred ca nebunia cea mai mare este la minister...dar sper sa mearga ceva mai repede ca pana acum pt ca din sept am citit pe net ca se vor obtine mai repede aceste certif pt ca eliberarea lor s-a transferat si DSP din tara...asa ca cei din tara nu vor mai fi nevoiti sa vina pana la Bucuresti...aici vor ramane doar cei din oras...dar cum ei multe spun si putine fac...sa vedem daca se tin de cuvant...
Iti multumesc deci inca odata pentru toate raspunsurile si daca mai ai ceva noutati sau ceva care crezi ca m-ar putea ajuta ...le astept cu placere...doar inca o ceva: stii ceva de rezi aici? cum se poate face? care sunt costurile sau daca sunt? si poti lucra in perioada specializarii pentru a te intretine si eventual a-ti plati si specializarea?Te-am intrebat pt ca am vazut ca si tu ai vrut sa dai anul trecut la rezi ...si probabil (ma gandesc)ca nu ai luat si de asta te-ai decis ca e mai bine sa pleci...sincera sa fiu si eu am aceleasi ganduri si intrebari...ce sa fac mai bine?rezi in tara sau munca in Germania si poate ceva mai tarziu specializare tot aici in Germania?...in speranta ca nu te-am sufocat prea tare cu intrebarile te las si iti doresc numai bine si mult succes si tie pe mai departe...
cosminaG a multumit.
.
Vechi 24-08-10, 13:58   #26
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Buna ,
Intre timp am mai citit pe forum despre renumitul certificat si m-am cam lamurit cum stau lucrurile...este totusi bine ca nu am nevoie pentru obtinerea lui de cei 3 ani de experienta...si referitor la durata pregatirilor cu actele in tara...nici nu ma asteptam ca in Romania sa mearga ceva ca pe roate...pe site-ul celor de la minister scriu ca in 30 de zile lucratoare ti-l elibereaza...si totusi la fff multi a durat chiar si 4-5 luni (ca si in cazul tau)...aici la regierungspraesidium mi-au spus ca pentru approbation dureaza 2 sapt...apoi mai e de asteptat ceva si la arzte kammer si apoi la arbeitsamt inca pe atat (probabil)...deci aici dupa ce ai depus actele cam inca 1,5 luni ...am dreptate?..sau gresesc?...oricum sincer nu cred ca mai ma steapta atat angajatorul respectiv...poate o sa gasesc un altul ...
iar referitor la diploma am intrebat la facultate si conform unei taxe de urgenta o poti obtine ceva mai devreme...2-3 saptamani...sincer cred ca nebunia cea mai mare este la minister...dar sper sa mearga ceva mai repede ca pana acum pt ca din sept am citit pe net ca se vor obtine mai repede aceste certif pt ca eliberarea lor s-a transferat si DSP din tara...asa ca cei din tara nu vor mai fi nevoiti sa vina pana la Bucuresti...aici vor ramane doar cei din oras...dar cum ei multe spun si putine fac...sa vedem daca se tin de cuvant...
Iti multumesc deci inca odata pentru toate raspunsurile si daca mai ai ceva noutati sau ceva care crezi ca m-ar putea ajuta ...le astept cu placere...doar inca o ceva: stii ceva de rezi aici? cum se poate face? care sunt costurile sau daca sunt? si poti lucra in perioada specializarii pentru a te intretine si eventual a-ti plati si specializarea?Te-am intrebat pt ca am vazut ca si tu ai vrut sa dai anul trecut la rezi ...si probabil (ma gandesc)ca nu ai luat si de asta te-ai decis ca e mai bine sa pleci...sincera sa fiu si eu am aceleasi ganduri si intrebari...ce sa fac mai bine?rezi in tara sau munca in Germania si poate ceva mai tarziu specializare tot aici in Germania?...in speranta ca nu te-am sufocat prea tare cu intrebarile te las si iti doresc numai bine si mult succes si tie pe mai departe...
Salut
In legatura cu rezi .... m-am gandit sa dau,dar am considerat ca nu merita.(imi doream BMF sau chirurgie orala) Si nu am mai dat in Romania.M-am apucat in schimb sa-mi pun la punct limba germana ca sa pot obtine un certificat de limba. O sa fac aici cumva pe viitor un rezi....e mai bine zic eu.
Depinde oricum de fiecare persoana ce isi doreste de la viitor....

Numai bine
Vechi 25-08-10, 00:47   #27
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Asa e ai dreptate!
Iti doresc multa bafta si succes in tot ceea ce faci !!!
Si...cine stie ...poate ne vom intalni pe undeva pe la vreo specializare...avand in vedere ca implanto e si visul meu...
.
Vechi 29-08-10, 19:02   #28
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

pt. Dr. B.E.M.
Te rog spune-ne si noua ce acte ai depus pt Approbation als Zahnarztin.
Multumesc
cbogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-09-10, 23:50   #29
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Buna,
Pentru Arbeitserlaubnis eu am aplicat personal la Arbeitsagentur din zona respectiva. Dar se poate face si de catre angajator. In ceea ce priveste rezidentiatul de 2 ani ,e obligatoriu pentru cei care termina universitatea in Germania.Am citit undeva ,nu mai stiu exact ,ca auslaenderii
pot sa nu faca acesti 2 ani,cu conditia sa fie de acord si angajatorul.Dar de cele mai multe ori,acesta prefera sa te angajeze sa faci acest 'rezidentiat' ,deci ca assistenzzahnarzt ,pentru ca te plateste mai putin si practic pentru aceasi munca prestata.
Depinde acum si de contractul fiecaruia.....
Multa bafta !

Te salut,
si eu am depus actele pentru Approbation in Hessen, cred ca si actele tale au fost prelucrate tot de Frau Bake, in paranteza fiind spus.
Dilema mea este ca mi-a cerut actele in original, printre care si certificatul de conformitate care va ramane la ea definitiv. Nu am mai auzit asa ceva! Tu a trebuit sa lasi originalul acolo?Problema este ca in octombrie voi merge in olanda, tot pt. job. Ce ma fac daca va fi ok si imi cere si acolo certificatul de conformitate? ca pana imi elibereaza ministerul un duplicat dureaza iar o vesnicie. E-mailul meu este Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Multumesc anticipat

Modificat ultima data de radualionte; 13-09-10 la 17:01. Motivul: mesaj dublat
Dr. Hategan Adrian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-09-10, 17:26   #30
La primele mesaje
Medic
Fara status.

.

Citat:
Buna ,
salut am citit mesajul tau. Am terminat si eu acum . am pe cineva acolo care ma primeste sa lucrez la el. Nu stiu ce acte sunt necesare. As fi recunoscator daca mi-ai da cateva detalii. Multumesc
ghitarista este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-10-10, 14:21   #31
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

nu am mai apucat sa intru pe aici si sper sa nu raspund prea tarziu... asadar:locuiesc de 1 an in Germania in Baden-Württemberg si pentru a primi Approbation-ul am trimis actele la Regierungspräsidium Stuttgart.
Approbation-ul l-am primit in iulie si actele care mi-au fost cerute sunt:
1.Cv
2.Certificat de nastere
3.Certificat de casatorie
4.Certificat de atestare a domiciliului si a cetateniei romane
5.Recomandare de la medicul de familie(din Germania)
6.Diploma de Licenta
7.Dovezi dupa alte cursuri/specializari facute in RO
8.Dovada daca ai lucrat/colaborat cu vreun cabinet medical in timpul/dupa terminarea studiilor in RO
9.Certificatul de conformitate
10.Cazier-din RO
11.Cerere de Cazier cu specificarea „Belegart O (cererea o faci la primaria orasului in care locuiesti in Germania si rugamintea este ca ei sa trimita aceasta dovada a documentului la Regierungspräsidium-ul Landului in care aplici si locuiesti.)
12.Dovada a domiciliului si a faptului ca locuiesti aici in Germania(tot de la primaria orasului unde esti inregistrat in Germania)
13.Declaratie pe propria raspundere (scrisa de mana) ca nu ai cazier in Germania
14.Declaratie pe propria raspundere(scrisa de mana) ca (nu)/ai mai aplicat in alt Land din Germania inainte
15.Dovada ca ai un nivel de cunostite de limba germana-nivel minim B2 (de preferat un Atestat de la Goethe , dar in cazul meu, de exemplu, a fost buna si Diploma de la un curs de B2 de la Volkshochschule).

Nota:
*5,9,10,11,13 si 14 nu trebuie sa depaseasca o luna din momentul in care au fost eliberate de autoritatile competente si momentul in care se trimite dosarul.
*nu am trimis nici un document in original....am fost in RO si mi-am facut copiii legalizate,traduse si supralegalizate(apostila Haga) la toate actele necesare si pe acelea le-am trimis si totul a fost in regula.(Sfatul meu este sa faceti si la acestea o copie pe care sa o aveti....ulterior va vor mai fi cerute aceste acte si daca nu ai o copie atunci procesul trebuie repetat....asta am patit cand m-am inregistrat in colegiul medicilor si a trebuit sa traduc din nou actele aici...lucru care a fost mult mai scump si mai greu de realizat decat daca as fi avut "inspiratia" sa fac duplicat din prima la copiile legalizate.)
In fix 7 zile,din ziua in care am trimis dosarul complet,am primit acasa Approbation-ul.(Pentru Approbation trebuie achitata o taxa,pe care o platesti pe loc cand ajunge la tine documentul...taxa a fost de 252 euro pt BW...nu stiu pentru alte Landuri daca taxa este aceeasi.)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=8899
Dupa Approbation mai sunt cateva etape pana sa ajungi sa lucrezi:trebuie sa te inscrii in colegiul medicilor,sa trimiti cerere si sa primesti un card-id de dentist si multe alte chestii....abia dupa aceste etape poti incepe sa cauti un loc intr-o clinica...la nivelul asta sunt eu acum.
Bafta si spor si celor care au pornit pe acest drum si sa auzim de bine!
avi_dent, ioanamaria si stratu au multumit.

Modificat ultima data de Dr.B.E.M.; 07-10-10 la 16:00.
.
Vechi 08-10-10, 12:05   #32
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default completare

am uitat sa precizez faptul ca lista cu actele necesare am primit-o dupa ce am sunat la Regierungspräsidium Landului(Regierungspräsidium Stuttgart-in cazul meu) si am intrebat ce trebuie sa fac pentru a putea profesa aici
.
Vechi 08-10-10, 17:19   #33
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default pentru Nicky

salutare
(inca nu pot raspunde pe privat)
din pacate nu iti pot raspunde exact la intrebare...cred ca cel mai bine ar fi sa suni la Regierungspräsidium-ul Landului in care ai vrea sa lucrezi si sa intrebi acest lucru....eu am terminat in 2009 si din cate stiu am fost prima promotie din RO "echivalata" automat...cand am sunat si m-am informat in privinta actelor necesare pentru a lucra in Germania mi-a fost cerut certificatul de conformitate,de fapt a fost primul lucru pe care mi s-a spus ca trebuie sa il am ca sa aplic aici.
bafta multa!
nicky a multumit.
.
Vechi 08-10-10, 18:11   #34
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Asa e ai dreptate!
Iti doresc multa bafta si succes in tot ceea ce faci !!!
Si...cine stie ...poate ne vom intalni pe undeva pe la vreo specializare...avand in vedere ca implanto e si visul meu...
sunt foarte multe oferte de cursuri de implanto in toata Germania, dureaza cateva luni, cu teorie si practica, insa sunt foarte scumpe. Un curs ca lumea incepe de pe la minim 2500-3000 de euro.
In urma lui, primesti un atestat, care iti da dreptul sa practici implantologia.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-10-10, 01:16   #35
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default rezi in Germania

Citat:
Publicat initial de Mona Lisa View Post
sunt foarte multe oferte de cursuri de implanto in toata Germania, dureaza cateva luni, cu teorie si practica, insa sunt foarte scumpe. Un curs ca lumea incepe de pe la minim 2500-3000 de euro.
In urma lui, primesti un atestat, care iti da dreptul sa practici implantologia.
Multumesc de raspuns...dar care-i atunci diferenta intre unul cu atestat si altul cu rezidentiat?...sincer as fi mai interesata de rezi decat de curs de implanto...daca aveti idee cat dureaza un rezi?...dupa cat timp te poti inscrie la el?...daca in per. lui esti angajat?...daca se plateste?...si cat costa?...si daca e obligatoriu sa se faca intr-o clinica universitara?...multumesc anticipat pt raspunsuri
.
Vechi 09-10-10, 10:18   #36
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

uite niste raspunsuri la intrebarile tale,
In primul rand, ca sa pati face un "rezi" = Weiterbildung, trebuie sa fii membra a Camerei Medicilor din Germania.
Weiterbildungul asta dureaza in jur de 4 ani, din care un an e obligatoriu de stoma generala.
Ceilalti trei ani in care se face doar partea de chirurgie stomatologica, se pot efectua ori intr-o clinica, ori intr-o institutie sau cabinet acreditat, sub indrumarea unui specialist acreditat.
Dupa acesti 4 ani, se sustine un examen, sunt mai multe conditii de indeplinit ca sa intri in el, printre care si cea de a avea un OP - Katalog, adica va trebui sa ai la activ un nr. D de operatii de diferite feluri, si un catalog al lor.
Acuma mai multe informatii gasesti pe internet, gogaleste pe "weiterbildung Oralchirurgie" si afli mai multe, sau suni la Camera Medicilor de unde apartii/vei apartine, si afli tot ce te intereseaza.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-10-10, 07:54   #37
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

am o intrebare
Punctele 7.Dovezi dupa alte cursuri/specializari facute in RO
8.Dovada daca ai lucrat/colaborat cu vreun cabinet medical in timpul/dupa terminarea studiilor in RO

sunt neaparat necesare obligatoriu???

merci pt Raspuns
viceroy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-10-10, 20:19   #38
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

scuzatima aveti idee cat costa rezidentiatu in germania?
kos2188 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-10-10, 22:26   #39
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

mi se pare k in anumite cazuri ciar primesti bani pt rezidenziat
viceroy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-10-10, 12:34   #40
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

[QUOTE=viceroy;187762]am o intrebare
Punctele 7.Dovezi dupa alte cursuri/specializari facute in RO

sunt neaparat necesare obligatoriu???

merci pt Raspuns[/QUOTE

Daca ai facut un curs/specializare in RO si vrei sa iti fie recunoscute diplomele, atunci anexezi o dovada a acestui lucru...in formularul primit de la ei scria ca totul trebuie trecut din prima la dosar ca sa se poata lua in calcul,ulterior s-ar putea sa nu iti mai poti echivala competentele daca nu le-ai declarat din prima. Iar dovada ca ai lucrat/colaborat e numai pentru a demonstra ca ai experienta sau nu ... necesara pentru a sti unde sa te "incadreze" in campul muncii
Bafta multa!
.
Vechi 10-11-10, 22:37   #41
La primele mesaje
Medic
Fara status.

.

Salut am terminat acum anul acesta si ma chinui si eu sa imi rezolv actele pt a primi o aprobare de lucru in Germania. Ma poti ajuta si pe mine cu ceva? imi trebuie o scrisoare de recomandare de la un profesor. Ai cumva vreun model? Ca prof meu nu are chef sa mi-o scrie, o semneaza doar.

Mersi mult!!!
ghitarista este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-12-10, 19:42   #42
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Mona Lisa View Post
uite niste raspunsuri la intrebarile tale,
In primul rand, ca sa pati face un "rezi" = Weiterbildung, trebuie sa fii membra a Camerei Medicilor din Germania.
Weiterbildungul asta dureaza in jur de 4 ani, din care un an e obligatoriu de stoma generala.
Ceilalti trei ani in care se face doar partea de chirurgie stomatologica, se pot efectua ori intr-o clinica, ori intr-o institutie sau cabinet acreditat, sub indrumarea unui specialist acreditat.
Dupa acesti 4 ani, se sustine un examen, sunt mai multe conditii de indeplinit ca sa intri in el, printre care si cea de a avea un OP - Katalog, adica va trebui sa ai la activ un nr. D de operatii de diferite feluri, si un catalog al lor.
Acuma mai multe informatii gasesti pe internet, gogaleste pe "weiterbildung Oralchirurgie" si afli mai multe, sau suni la Camera Medicilor de unde apartii/vei apartine, si afli tot ce te intereseaza.
Buna seara...si scuze ca nu ti-am multumit de raspuns dar nu am mai intrat de mult pe forum...probleme multe...am terminat slava domnului cu licenta si acum sunt aici si au aparut alte probleme...gen contractul cu seful...si cum esti la inceput de drum nu stii ce si cum e normal...ai idee cumva cat si cum se plateste la inceput?...adica ai un salariu de baza+procent din ce faci?...sau doar procentul?...bani de craciun sau de concediu sunt obligatorii sau nu?...noroc cu cei de la arbeitsamt care nu au fost de acord cu un salariu de baza de 500 euro brut...deci daca mai intri curand si ai si timp poate ma informeaza si pe mine cineva?...va multumesc tuturor si daca pot ajuta cu informatii pe cei de acasa o fac in masura in care am timp si mai intru pe forum...multa bafta tuturor
.
Vechi 26-01-11, 00:43   #43
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Intrebarea mea este cum ajungi sa iti faci rezidentiatul in germania.......

Modificat ultima data de radualionte; 26-01-11 la 09:43.
Dr.Alle este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-01-11, 11:15   #44
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Default hey

Citat:
Buna ,
Am citit postul tau..si eu sunt interesata sa plec in Germania si momentan sunt la partea cu certificatul de conformitate..daca te rog frumos, imi poti spune cum ai depus dosarul la DSP fara adeverinta aia cu dovedirea experientei..din pacate mie imi cere asa ceva si stiu ca se poate obtine acest ceritficat si fara experienta 3 ani...astept cu nerabdare un mesaj pt ca deja am ajuns sa fiu extrem de stresata din cauza asta...mersi anticipat
Nicoleta S este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-02-11, 19:32   #45
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

in afara de rezi pe chiru ce alte reziuri mai sunt daca stie cineva...
Dr.Alle este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-03-11, 21:58   #46
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default [Check4SPAM] RE: URL Attempt

Citat:
nu am mai apucat sa intru pe aici si sper sa nu raspund prea tarziu... asadar:locuiesc de 1 an in Germania in Baden-Württemberg si pentru a primi Approbation-ul am trimis actele la Regierungspräsidium Stuttgart.
Approbation-ul l-am primit in iulie si actele care mi-au fost cerute sunt:
1.Cv
2.Certificat de nastere
3.Certificat de casatorie
4.Certificat de atestare a domiciliului si a cetateniei romane
5.Recomandare de la medicul de familie(din Germania)
6.Diploma de Licenta
7.Dovezi dupa alte cursuri/specializari facute in RO
9.Certificatul de conformitate
10.Cazier-din RO
11.Cerere de Cazier cu specificarea „Belegart O (cererea o faci la primaria orasului in care locuiesti in Germania si rugamintea este ca ei sa trimita aceasta dovada a documentului la Regierungspräsidium-ul Landului in care aplici si locuiesti.)
12.Dovada a domiciliului si a faptului ca locuiesti aici in Germania(tot de la primaria orasului unde esti inregistrat in Germania)
13.Declaratie pe propria raspundere (scrisa de mana) ca nu ai cazier in Germania
14.Declaratie pe propria raspundere(scrisa de mana) ca (nu)/ai mai aplicat in alt Land din Germania inainte
15.Dovada ca ai un nivel de cunostite de limba germana-nivel minim B2 (de preferat un Atestat de la Goethe , dar in cazul meu, de exemplu, a fost buna si Diploma de la un curs de B2 de la Volkshochschule).

Nota:
*5,9,10,11,13 si 14 nu trebuie sa depaseasca o luna din momentul in care au fost eliberate de autoritatile competente si momentul in care se trimite dosarul.
*nu am trimis nici un document in original....am fost in RO si mi-am facut copiii legalizate,traduse si supralegalizate(apostila Haga) la toate actele necesare si pe acelea le-am trimis si totul a fost in regula.(Sfatul meu este sa faceti si la acestea o copie pe care sa o aveti....ulterior va vor mai fi cerute aceste acte si daca nu ai o copie atunci procesul trebuie repetat....asta am patit cand m-am inregistrat in colegiul medicilor si a trebuit sa traduc din nou actele aici...lucru care a fost mult mai scump si mai greu de realizat decat daca as fi avut "inspiratia" sa fac duplicat din prima la copiile legalizate.)
In fix 7 zile,din ziua in care am trimis dosarul complet,am primit acasa Approbation-ul.(Pentru Approbation trebuie achitata o taxa,pe care o platesti pe loc cand ajunge la tine documentul...taxa a fost de 252 euro pt BW...nu stiu pentru alte Landuri daca taxa este aceeasi.)
Dupa Approbation mai sunt cateva etape pana sa ajungi sa lucrezi:trebuie sa te inscrii in colegiul medicilor,sa trimiti cerere si sa primesti un card-id de dentist si multe alte chestii....abia dupa aceste etape poti incepe sa cauti un loc intr-o clinica...la nivelul asta sunt eu acum.
Bafta si spor si celor care au pornit pe acest drum si sa auzim de bine!
Salut!

Eu vreau sa aplic zilele acestea pentru Approbation.
Locuiesc in Baden Württemberg si am cerut informatiile necesare la Regierungspräsidium Stuttgart.
Ce e nou fata de ce a scris Dr.B.E.M in octombrie 2010 este ca acum se cere o
fie cazierul romanesc fie cel BELEGART O.Nu trebuie ambele(vezi pct-ele 10-11),dar sa nu fie mai vechi de o luna.

Certificatul de conformitate poate fi si mai vechi de o luna de la eliberare.(vezi pct-ul 9).

Mai nou vor si ,,Certificate of good standing'' de la Colegiul Medicilor.

M-am interesat cum stau lucrurile si in Pfalz. E mult mai simplu acolo. Ca nivel de cunostinte de limba germana e suficient B1 .Cazierul ,,Belegart O'' e necesar doar daca ai mai lucrat in Germania anterior aplicarii pentru Approbation. In caz contrar e suficient cazierul din Romania.
In rest celelalte documente sunt cam aceleasi ca in BW.

In nici un land insa, nu scapa nimeni de minunatul Certificat de conformitate.

Sper ca aceste cateva informatii sa va fie macar putin de folos!!!
titiluka si ioanamaria au multumit.

Modificat ultima data de eugenol man; 29-03-11 la 22:57.
ancamayer este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-04-11, 11:54   #47
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna tuturor
Am si eu o intrebare pentru cei care lucreaza deja in germania : as dori sa obtin competenta in ortodontie si sa pot lucra ca ortodont in germania (am inteles ca acolo nu e necesar rezidentiatul si e suficient sa faci cursuri de competenta) cam care sunt pasii ce ar trebuii sa i urmez astfel incat sa pot practica ortodontia in germania?
Va multumesc
mihaiela_jian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-04-11, 14:36   #48
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
....am fost in RO si mi-am facut copiii legalizate,traduse si supralegalizate(apostila Haga) la toate actele necesare si pe acelea le-am trimis si totul a fost in regula.(Sfatul meu este sa faceti si la acestea o copie pe care sa o aveti....ulterior va vor mai fi cerute aceste acte si daca nu ai o copie atunci procesul trebuie repetat....
Pe care acte trebuie apostila Haga? Pe documentele originale? (ex. certificat de nastere, diploma, cert. conf....) Pe copiile legalizate? Sau pe traducerile legalizate? Logic ar fi ca pe toate actele sa fie nevoie de apostila Haga. Pe diploma am deja Apostila dar e din 2007 si s-ar putea sa nu mai fie valabila. Stiti cumva daca apostila are vreo perioada limitata? Daca am facut deja cei 3 ani de experienta in Romania, si primesc approbationul in Germania (B.W.), va trebui sa fac si eu 2 ani Asistenzzeit als Zahnarzt, sau se poate direct angestellter zahnarzt?
mihai_w3 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-04-11, 16:13   #49
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de mihai_w3 View Post
Pe care acte trebuie apostila Haga? Pe documentele originale? (ex. certificat de nastere, diploma, cert. conf....) Pe copiile legalizate? Sau pe traducerile legalizate? Logic ar fi ca pe toate actele sa fie nevoie de apostila Haga. Pe diploma am deja Apostila dar e din 2007 si s-ar putea sa nu mai fie valabila. Stiti cumva daca apostila are vreo perioada limitata? Daca am facut deja cei 3 ani de experienta in Romania, si primesc approbationul in Germania (B.W.), va trebui sa fac si eu 2 ani Asistenzzeit als Zahnarzt, sau se poate direct angestellter zahnarzt?
eu mi am luat approbation si nu am avut nevoie de nicio apostila!
nicom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-04-11, 13:54   #50
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu e necesara Apostilla pe nici un document! La Regierungspräsidium Stuttgart accepta documentele traduse si legalizate in Romania.Dupa toate documentele(iclusiv dupa traduceri) va trebui insa sa-ti faci beglaubigte Kopien.Eu am facut asta la primaria localiatii in care locuiesc. In situatia asta sunt si eu acum, m-am interesat si din moment ce detii Approbationul, ai voie practic sa lucrezi ca angestellter Zahnarzt.Succes!
mihai_w3 a multumit.
.
Vechi 23-04-11, 19:44   #51
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

dupa ce obtii appobation ul ttrebuie sa mergi la zahnarztkammer sa iti iei ausweis, un fel de nr gen codul parafa, arata ca o legitimatie si trebuie sa platesti daca nu esti angajat o cotizatie modica, in hessen este de 5 euro lunar
.
Vechi 23-04-11, 23:55   #52
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nicom View Post
dupa ce obtii appobation ul ttrebuie sa mergi la zahnarztkammer sa iti iei ausweis, un fel de nr gen codul parafa, arata ca o legitimatie si trebuie sa platesti daca nu esti angajat o cotizatie modica, in hessen este de 5 euro lunar
Imi poti spune te rog cam ce acte ti-au trebuit la Zahnärztekammer?Multumesc anticipat!
.
Vechi 24-04-11, 21:49   #53
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Multumesc pt ajutor. Mai sus am inteles ca la Zahnärztekammer trebuie aproximativ toate actele care au fost necesare la Regierungspressidium Stuttgart (pt cei din BW), deci actele le traduc in dublul exemplar, care le legalizez si la care adaug pt fiecare cate 2 copii legalizate.
Citat:
Publicat initial de ancamayer View Post
Dupa toate documentele(iclusiv dupa traduceri) va trebui insa sa-ti faci beglaubigte Kopien.
Traducerile le legalizez in romania. Dar copiile trebuiesc legalizate in Germania (die beglaubigte Kopien dupa actele originale si dupa traduceri) sau se pot legaliza la notar in Romania?

Modificat ultima data de mihai_w3; 24-04-11 la 22:25.
mihai_w3 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-04-11, 08:52   #54
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ancamayer View Post
Imi poti spune te rog cam ce acte ti-au trebuit la Zahnärztekammer?Multumesc anticipat!
approbation, pasaport sau CI, diploma de licenta in original sa o vada, un cont de unde pot tage lunar cotizatia(deci trebuie sa mergi inainte la banca sa iti descchizi un cont si sa pui niste bani in el), si acolo vei completa multe multe documente.mai multe nu imi mai amintesc, dar poti suna la ei, sunt f draguti.

mie imi lipseste un curs de radiologie pe care ar trebui sa il fac, dar ausweis-ul l am primit.
.
Vechi 03-05-11, 12:12   #55
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de mihai_w3 View Post
Multumesc pt ajutor. Mai sus am inteles ca la Zahnärztekammer trebuie aproximativ toate actele care au fost necesare la Regierungspressidium Stuttgart (pt cei din BW), deci actele le traduc in dublul exemplar, care le legalizez si la care adaug pt fiecare cate 2 copii legalizate.

Traducerile le legalizez in romania. Dar copiile trebuiesc legalizate in Germania (die beglaubigte Kopien dupa actele originale si dupa traduceri) sau se pot legaliza la notar in Romania?
Actele e suficient sa le traduci in Romania.Traducerile le poti legaliza la orice notar din Ro.In Germ eu am facut la primarie copii legalizate doar dupa traduceri si au fost acceptate fara probleme.

Scuze ca raspund asa de tarziu dar o saptamana n-am avut acces la internet!
Citat:
Publicat initial de nicom View Post
approbation, pasaport sau CI, diploma de licenta in original sa o vada, un cont de unde pot tage lunar cotizatia(deci trebuie sa mergi inainte la banca sa iti descchizi un cont si sa pui niste bani in el), si acolo vei completa multe multe documente.mai multe nu imi mai amintesc, dar poti suna la ei, sunt f draguti.

mie imi lipseste un curs de radiologie pe care ar trebui sa il fac, dar ausweis-ul l am primit.
Multumesc mult!
mihai_w3 a multumit.
.
Vechi 07-05-11, 17:20   #56
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

aviz amatorilor care vor sa plece in germania...de la 1 mai 2011 ca sa obtii arbeitserlaubnis tre sa stai bine cu nervii...toate actele se trimit la duisburg...s-a creat un centru al fortelor de munca "dedicat" numai romanilor si bulgarilor...haos total!!!
ca sa nu sunati degeaba la arbeitsagentur in duisburg(o sa vorbiti numai cu robotul)...insistati la arbeitsagentur din orasul in care vreti sa lucrati la cineva din conducere si nu la informatii ca acolo o sa va dea un nr de tel la care raspunde un robot!
tapmadalin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-05-11, 16:31   #57
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de tapmadalin View Post
aviz amatorilor care vor sa plece in germania...de la 1 mai 2011 ca sa obtii arbeitserlaubnis tre sa stai bine cu nervii...toate actele se trimit la duisburg...s-a creat un centru al fortelor de munca "dedicat" numai romanilor si bulgarilor...haos total!!!
ca sa nu sunati degeaba la arbeitsagentur in duisburg(o sa vorbiti numai cu robotul)...insistati la arbeitsagentur din orasul in care vreti sa lucrati la cineva din conducere si nu la informatii ca acolo o sa va dea un nr de tel la care raspunde un robot!
toti au nevoie de arbeitserlaubnis?
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 2014, afara, ajutor, buna, caut, complet, dentis, dentist, discutiile, eugenol, forum, gata, germania, gramada, iga, imposibil, intrebare, la inceput de drum, limba, loc, medic dentist, medici, munca, noua, povesti, practica, practice, pregatire, pur, roma, salut, simplu, standarde, stoma, traduceri, vand, vara, zilele

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/8899-medic-stomatolog-roman-germania-poate/
Publicat de For Type Data
medic stomatolog roman in Germania chiar se poate? - info Sanatate! This thread Refback 15-04-10 01:01

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (10:53) timp.

Alegeti schema de culori preferata: