Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

medic stomatolog roman in Germania..chiar se poate?

discutie din eugenol.ro : Aceasta este doc. oficial de la Frau Jeschwitz. Va salut...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree100Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 17-05-12, 14:51   #115
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Pregatit sa raspund !!!

.
+1 (+1/-0)     
Default OFICIAL : Certificat de Conformitate

Aceasta este doc. oficial de la Frau Jeschwitz. Va salut
Fisierele atasate
Felul fisierului: doc 2012-05-10_Merkbl._Erteil_Approbation_ZA_EU_doc.Maciute.doc (27,0 KB, 197 vizualizari)
cosminaG a multumit.
RH-DE este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-05-12, 12:02   #116
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Pregatit sa raspund !!!

.

Default Ghid pentru Relatia cu Casele de Asigurari

Dragilor,
scurt ghid ....

1. Am primit lista care v-am atasat-o si voua de la Bezirksregierung
2. Actele din Romania: certificatele CMDR, certificatele medicale, de nastere, casatorie, caziere toate date la tradus, legalizat aici in Germania
3. Am inchiriat locuinta (Asa primiti acel Anmeldung care foloseste la eliberarea FreizügigkeitBescheinigung - dreptul de libera circulatie in Germania pentru CETATENII EU)
4. Am depus actele la Bezirksregierung - lipsea doar FreizügigkeitBescheinigung care in 2010 se obtinea doar daca exista Arbeitserlaubnis . Acum nu mai este nevoie pentru medici daca se angajeaza ca medici
5. Am intrat pe dentoffert.de si am trimis (nu mint) CV-uri la 63 de adrese
6. Dupa o luna aproximativ au sunat doi angajatori.
7. Cu contractul de munca (dupa interviu, 1 zi de proba, negocieri etc.) am obtinut FreizügigkeitBescheinigung . Inainte am facut asigurarea de sanatate la o casa de sanatate. Aici majoritatea medicilor merg la Barmer GEK, dar exista libera alegere. Fiecare casa de asigurari are diferite beneficii: pentru cei singuri, pentru familii, copii, etc.)
8. Cu FreizügigkeitBescheinigung am mers la Bezirksregierung inapoi si dupa o saptamana ne-a venit prin posta Approbation pentru care am platit 220 EUR de persoana.
9. Approbation la angajator - era acum deja contractul de munca in regula.

1. Orice medic incepator in Germania (se considera incepator in momentul cand primesti Approbation) trebuie sa fie angajat pentru 2 ani ca si ASSISTENZARZT. Depinde de cum negociati voi salariul si ce puteti face. Daca puteti lucra deja la pacient si nu asistati numai atunci in NordrheinWestfallen schema de salariu este asa:
  • salariu de baza (tot timpul se negociaza brutto .. va spun de ce intr-un post ulterior) - este fix
  • procentul: este intre 15% si 25% din ce bani aduceti, DAR din suma totala pe care cabinetul o primeste pentru voi de la pacienti privati si casele de asigurari de stat se scade 3 x salariul fix
  • EXEMPLU:
    • salariu fix 2000 EUR
    • intr-o luna ati lucrat si dupa scaderea costurilor cu laboratorul aveti o suma de 12000 de EUR din pacientii vostri
    • Salariul final BRUT va fi 2000 + (12000 - 2000*3)/4 = 2000 + 1500 = 3500 (la procent de 25%)
2. Dupa 2 ani sau dupa o perioada mai mica (KZV - KassenzahnärztlicheVereinigung - poate lua in considerare daca ati lucrat ca STAGIAR in Romania - nu ca medic de sine statator) se strang niste acte, foarte putine care se trimit la acea KZV - un fel de organism care supravegheaza toate casele de asigurari normale nu private - de unde primiti aprobarea de a lucra ca ANGESTELLTER ZAHNARZT - medic cu drepturi depline, cu RESPONSABILITATI - cat sunteti ASSISTENZARZT nu raspundeti pentru pacienti - si va puteti angaja ca orice medic sau puteti deschide cabinet sau prelua unul-
BEN, cosminaG si Mona Lisa au multumit.
.
Vechi 19-05-12, 13:52   #117
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de RH-DE View Post
cat sunteti ASSISTENZARZT nu raspundeti pentru pacienti - si va puteti angaja ca orice medic sau puteti deschide cabinet sau prelua unul-
Dupa cate stiu eu, exista doua posibilitati de a lucra ca Assistenzarzt intr-un Praxis: Vorbereitungsassistent sau Entlastungsassistent, una si practic acelasi lucru cu Angestellter Zahnarzt
Ca si angajat, desigur ca exista o Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurare a cabinetului care acopera si ceea ce face angajatul, dar majoritatea angajatorilor prefera sa ia pe cineva care isi face si o Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurare de malpraxis, in plus; cea mai ieftina este la DÄV (Deutsche Ärzte Versicherung)
Poate ca nu raspunzi direct pentru boacanele pe care le faci la un pac., dar nici nu-ti doresc o discutie cu seful tau - dupa
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-05-12, 19:10   #118
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Pregatit sa raspund !!!

.
0 (+1/-1)     
Default Corectare

ORICE OM care lucreaza in Germania este automat Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurat pentru "boacanele" pe care le face la servici.

Faptul ca a fi angajat ca Assistenzarzt sau ca Angestellter Zahnarzt (a nu se lua traducerea mot a mot ) e unul si acelasi lucru este cat se poate fals. Numai un Angestellte Zahnarzt poate deveni Niedergelassene Zahnarzt (asta cand isi deschide propriul cabinet sau preia unul vechi). Cei doi ani de asistenta sunt acel stagiu de 1 an care se facea si la noi cu diferenta ca aici se poate face sub indrumarea ORICARUI alt ANGESTELLTE ZAHNARZT. Sper ca de data asta a fost clar.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/8899-medic-stomatolog-roman-germania-poate/

DAR ... acestea sunt discutii de genul hai sa gasim o piedica poate totusi nu pot pleca niste medici destepti din tara - poate ii tinem aici sa ne batem joc de ei mai departe

..... Scuze ... Am probleme de comportament cand ma gandesc la Sistemul medical romanesc ...

Am vrut doar sa spun celor care vor sa vina care a fost parcursul meu prin ULTRABIROCRATIA GERMANA. Luati totul ca pe un sfat, ca pe o idee de inceput. Oricine poate intalni oriunde merge oameni draguti sau mai putin draguti, care vor sa ajute sau nu. Sper ca si voi sa gasiti acelasi tip de oameni pe care i-am intalnit noi.

Va salut

A si inca un lucru, asa pentru a fi corecti, pentru MonaLisa:

Eu raspund pentru ce fac la pacientii mei pentru ca sunt partener intr-o clinica stomatologica. De asta am si spus ca daca vine cineva si are nevoie de acea Scrisoare de Intentie pentru angajare il pot ajuta.

Multumesc
BEN a multumit.
.
Vechi 19-05-12, 21:07   #119
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Da, intr-adevar probabil ca s-au mai schimbat ceva lucruri - fata de acum cativa ani. Probabil ca acum statutul este identic cu al unui medic care termina studiul in Germania, adica se fac 2 ani de Assistenzzahnarzt, dupa care medicul respectiv are posibilitatea de a prelua/ sau (mai nou) a deschide un Praxis. Mi se pare ca Entlastungsass. /Vorbereitungsass. este dupa aceasta perioada de 2 ani. Cred ca am gresit eu. Desi, ca "Assi", tot angestellt esti

Multumim de informatii, pe mine m-ar interesa ce fel de Partnerschaft ai semnat cu cabinetul unde lucrezi; am auzit tot felul de grozavii si ca trebuie sa ai mare grija in ce te bagi.
Mersi si eu.
.
Vechi 19-05-12, 21:27   #120
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Pregatit sa raspund !!!

.
+1 (+1/-0)     
Default Mai departe

Entlastungsassistent - medicul te asngajeaza in momentul cand are prea multe puncte la KZV (adica prea multi pacienti asigurati normal) si pentru a nu-i taia KZV (am explicat mai jos ce inseamna asta) din bani atunci mai angajeaza un om pentru a putea primi toti banii pentru care lucreaza

Vorbereitungassistent - in clinicile mari, unde sunt acei superdoctori care vin si fac operatia sau manevra principala au nevoie de VBASS pentru a face pacientului anestezia, tot ce tine de inainte si dupa acea manevra principala (de exemplu la o rezectie sau o extractie a celor 4 molari de minte cineva tre sa si coasa locu' ala, nu ?!)

Un lucru este clar. Nemtii sunt foarte deschisi la minte si UN LUCRU ESTE CLAR: orice omulet care vine in Germania si vrea sa lucreze ca medic stomatolog si poate si stie despre ce este vorba va fi PRIMIT CU BRATELE DESCHISE. Si tot vreau sa fie foarte clar: niciunde nu umbla caini cu colaci in coada dar acel omulet daca lucreaza 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana va castiga destui banuti (conform unui contract normal ) pentru a se intretine pe el si sotia lui in conditii de viata NORMALE
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=8899

a si pe aceeasi idee si un Zidar angajat tot Angestellt e, nu?
Mona Lisa a multumit.
.
Vechi 19-05-12, 23:13   #121
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

...Parca si sotia lucra?
.............
Anyway,
poate ne vedem pe KÖ la o bere in vara asta, mi-ar face placere sa stam de vorba. Eu voi ajunge si voi sta la Neuss, in apropiere.
..Candva, prin iulie/ august.
Spor la treaba!
.
Vechi 19-05-12, 23:18   #122
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Pregatit sa raspund !!!

.

Default ...

Sotia are bebe mic de crescut .... Peste un an va reveni la munca
.
Vechi 19-05-12, 23:52   #123
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Bine, dar tot nu ne-ai spus ce hartii ai semnat pentru parteneriat.
...Daca nu-i secret... spune-ne si noua. Mersi!
.
Vechi 20-05-12, 00:44   #124
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Pregatit sa raspund !!!

.
0 (+1/-1)     
Cool Hartii

Sincer nu inteleg intrebarea. Cum adica sa spun ce hartii am semnat? In ce sens? Sunt chestii care se pot spune si care nu ...

Si oricum nu este locul pe acest forum pentru aceasta discutie. Nu crezi ... ?

Parerea mea este ca nimeni care citeste acest forum nu este interesat de modalitatea de a avea un cabinet privat in Germania ci, de cum sa ajunga aici pentru a munci, a se perfectiona si a avea o viata normala.

Daca incerci sa ma iei peste picior nu pot decat sa-ti spun ca gresesti. Motivul pentru care am scris aici este unul simplu. Acum 2 ani, cand noi am venit aici am plecat din tara cu niste idei tampite si cu informatii false. Am dat aici de oameni care intr-adevar stiu despre ce este vorba in propozitie (ca sa spun asa), oameni care nu cauta la cei noi veniti decat un pic de dorinta de munca si mult profesionalism.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=8899
M-as bucura daca macar un medic din Romania va fi ajutat de ce am scris eu aici. Atunci va insemna ca am ajutat inca un om sa scape din cosmarul romanesc.

Intrebarile care le-ai pus tu sunt .... hai sa le zic copilaresti (sunt totusi elegant, nu?) dar sunt dovada unei .... inocente in gandire.

Mult noroc in viitor !!!
.
Vechi 20-05-12, 03:08   #125
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

De ce zici "cosmarul romanesc"? Chiar ai impresia ca daca esti profesionist si iti vezi de treaba, ai parte de un cosmar in Romania?
Uite, eu dupa 5 ani de UK, vreau sa ma intorc acasa si o voi face in urmatoarele cateva luni. Nici macar nu-mi trece prin cap sa-l consider un cosmar. Dimpotriva: e acasa...
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-05-12, 08:45   #126
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+2 (+2/-0)     

Cred ca Mona lisa dorea detalii concrete legate de pasii de urmat pentru ca probabil nu este familiara cu acest subiect, in nici un caz sa te ia peste picior. Am recitit mesajul ei de mai multe ori si imi scapa de unde ai dedus ca este bascalie. Plus ca am avut recent ocazia sa o cunosc personal si ma bucur pt asta .
Multumim de informatii.

eman scrie de pe mobil
SELENA si Mona Lisa au multumit.
Vechi 20-05-12, 10:11   #127
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Pregatit sa raspund !!!

.
-1 (+1/-2)     

Citat:
Publicat initial de Cosminf View Post
De ce zici "cosmarul romanesc"? Chiar ai impresia ca daca esti profesionist si iti vezi de treaba, ai parte de un cosmar in Romania?
Uite, eu dupa 5 ani de UK, vreau sa ma intorc acasa si o voi face in urmatoarele cateva luni. Nici macar nu-mi trece prin cap sa-l consider un cosmar. Dimpotriva: e acasa...
Dragul meu dupa 7 ani de profesionalism si vazut de treaba in Romania (Ca medic in Iasi timp de 4 ani si jumatate si Ca angajat corporatist vrea 6) Da pot spune Ca sistemul medical din Romania e un cosmar, in primul Rand pentru pacienti, apoi pentru studenti si Nu in ultimul Rand pentru medici.
In Rest tara e frumoasa, e acasa... In primul post am scris ceva pe tema asta. Iti doresc sincer Sa Nu iti para rau Ca te intorci. Mult noroc!!!

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Cred ca Mona lisa dorea detalii concrete legate de pasii de urmat pentru ca probabil nu este familiara cu acest subiect, in nici un caz sa te ia peste picior. Am recitit mesajul ei de mai multe ori si imi scapa de unde ai dedus ca este bascalie. Plus ca am avut recent ocazia sa o cunosc personal si ma bucur pt asta .
Multumim de informatii.

eman scrie de pe mobil
Cred Ca ma bucur si eu pentru asta. Acum avem 2 bucurii impreuna. Super....
apropo.... asa Ca Nu sunt familiar cu subiectul... ce discount Maxim poate da Dentsply in Romania si cat da de fapt?
.
Vechi 20-05-12, 10:52   #128
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

M-am bucurat si mi-a facut si mie o deosebita placere sa il cunosc personal pe eman!! in realitate sunt ceva mai timida, m-as ascunde undeva unde sa nu ma vada nimeni, . Fata Selena m-a tras de maneca .

Chiar m-ar fi interesat , macar explicat in mare, cum e cu parteneriatul, fara amanunte. Nu-s familiarizata deloc cu asta. Cred ca si alti colegi ar fi interesati, pentru ca foarte multi dintre ei primesc sigur propuneri de parteneriat de la angajatori si cine stie ce li se mai pune sub nas la semnat...

Accept discretia, pastrez metrul din fata ghiseului, n-am vrut sa supar.
E dreptul tau sa pastrezi treaba asta pentru tine.
eugenol man si SELENA au multumit.
.
Vechi 20-05-12, 13:06   #129
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Pregatit sa raspund !!!

.

Default O noua adresa

Pt. cei interessante de joburi in Germania, inca o solutie:
pe Google cautati indeed Jobs Zahnarzt
.
Vechi 20-05-12, 15:09   #130
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de RH-DE View Post
ce discount Maxim poate da Dentsply in Romania si cat da de fapt?
Aici m-ai pierdut ca nu inteleg ce intrebi. Te rog sa faci un subiect separat sau sa imi scrii in privat ca nu pricep. Aici suntem offtopic.
Noi avem lista de preturi unica in toata Europa, doar promotiile sunt specifice fiecarei tari in parte pentru ca nevoile sunt diferite.
Dentsply nu vinde direct ci distribuitorii vand catre medic (la fel cum este si in Germania).
Vechi 02-07-12, 15:36   #131
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default cabinet in germania

Mi s-a propus recent sa preiau un cabinet in Germania regiunea Dortmund. Intial jumatate urmand ca doctorul respectiv sa mai ramana o vreme in paralel cu mine si apoi sa preiau totul.As dori daca se poate niste opinii -daca e ok,daca merita acest lucru.....am inteles ca birocratia e destul de mare si daca fac pasul asta inseamna o gramada de rate la banca asa ca incerc sa strang toate informatiile posibile.Eu in prezent sunt de aproape 4ani in Anglia dar as da oricand clima de aici pe alta mai cumsecade.
alexsuciu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-07-12, 12:41   #132
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Buna ziua.
Si eu as vrea sa plec in Germania pentru ca pleaca sotul meu, insa abia anul asta termin facultatea..... deci nu am experienta.
Angajeaza si incepatori?
Dr.C este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-07-12, 01:03   #133
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

klar, primesc si incpeatori. In calitate de Assitenzzahnarzt poti sa te angajezi cu zero experinta. trebe sa pui CV la medici ce cauta Assitent, vi la interviu, iti faci actele si poti lucra ca medic in germania.

Mult succes.
andreeatiplic este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-07-12, 14:27   #134
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

rh-de,noi locuim in meerbusch,poate ajungem sa ne intalnim.noi suntem din martie in germania.mersi
p.s si eu m-am "lovit" de frau jescwitz,nu stiu germana de b2 si nu am hartiile necesare,lucreaza doar sotia
BEN a multumit.
ciup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-07-12, 13:33   #135
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pentru ca nu sunt in stare sa gasesc butonul de multumiri, scriu aici ca ii multumesc lui radu pentru informatiile sigure si la obiect pe care nu le-a putut oferi....week-end placut va doresc
Vechi 13-08-12, 00:52   #136
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Default germania

Am urmarit aceasta discutie ,dar as dori sa va intreb daca stiti cumva daca avem nevoie de certificat de b2 neaparat?,momentan ma pregatesc pt examenul de limba ,licenta o sa o iau in 2013 si as dori sa plec imediat ca si incepator.
dragosh este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-10-12, 00:46   #137
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Default hy

si eu vreau sa plec in germania dupa ce termin facultatea...si eu am licenta in 2013...si as avea nevoie de o informatie cum pot sa imi fac rezidentiatul pe ortodntie in germania de ce am nevoie unde pot sa aplic...multumesc anticipat
sonya22 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-10-12, 13:21   #138
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de alexsuciu View Post
Mi s-a propus recent sa preiau un cabinet in Germania regiunea Dortmund. Intial jumatate urmand ca doctorul respectiv sa mai ramana o vreme in paralel cu mine si apoi sa preiau totul.As dori daca se poate niste opinii -daca e ok,daca merita acest lucru.....am inteles ca birocratia e destul de mare si daca fac pasul asta inseamna o gramada de rate la banca asa ca incerc sa strang toate informatiile posibile.Eu in prezent sunt de aproape 4ani in Anglia dar as da oricand clima de aici pe alta mai cumsecade.
Nici nu m-as gandi sa semnez ceva inainte de a cere parerea unui expert bancar, care sa vina sa vada hartiile (exista "Gutachter" = experti de la banca, nu stiu cat costa, probabil destul de mult, insa stii macar in ce te bagi, pentru ca doctorul respectiv ti-ar putea prezenta niste date eronate), si nu inainte de a merge la un avocat.
Cred ca e tare nasol sa preiei datoriile cuiva...
.
Vechi 03-10-12, 13:09   #139
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

buna,am si eu licenta in 2013 si am multe intrebari legate de rezidentiatul in germania,daca ma poate lamuri cineva ar fii super!cati ani e rezi acolo,e mai ok sa iti dai examenul de rezi in tara si apoi sa pleci,care e cea mai ok varianta ?
Todor Iulia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-10-12, 00:00   #140
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Salut, intrebare si un sfat va rog: Sunt medic dentist, Zertifikat B1, am inceput sa caut pe la Praxisuri si Klinici, toti imi zic ca imi trebuie B2, exista posibilitatea de a pleca ca practicant si o posibilitatate de a da in Germania B2?
Mentinonez: Urmez cursurile pentru B2.
Un pont va rog, un sfat.
Va multumesc anticipat.
ghena_balta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-10-12, 14:45   #141
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna ziua,
Cum nu am vazut nici un topic despre Austria ,intreb la cel de germania ca doar sunt vecine .Se gasesc locuri de munca pentru proaspat absolventi in Austria sau Germania ,si daca da ce conditii trebuie indeplinite si cam cum sunt salariile si impozitele ?
Otiliabnc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-10-12, 19:06   #142
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ghena_balta View Post
Salut, intrebare si un sfat va rog: Sunt medic dentist, Zertifikat B1, am inceput sa caut pe la Praxisuri si Klinici, toti imi zic ca imi trebuie B2, exista posibilitatea de a pleca ca practicant si o posibilitatate de a da in Germania B2?
Mentinonez: Urmez cursurile pentru B2.
Un pont va rog, un sfat.
Va multumesc anticipat.
Hi,

daca esti angajat in Germania statu german preia o parte din costurile de scolarizare pt invatarea limbii. Adica la VHS (Volkshochschule) sau la Inlingua, 2 centre unde poti invata germana aici, vei plati 1,20 Eur pe ora de curs, restu preia statu german.

Also, cauta in zona unde ai gasit job, centre unde se invata germana. Ei te testeaza si iti zic la ce nivel te incadreaza si incepi aici cursu. Tot ei iti explica ce sa faci sa benficiezi de ajutor de la stat.

La terminarea cursului, dai ex si primesti certificat de B2.

Si costu cursului il vei deduce de la impozit, pt ca te ajuta in jobu tau

Citat:
Publicat initial de dragosh View Post
Am urmarit aceasta discutie ,dar as dori sa va intreb daca stiti cumva daca avem nevoie de certificat de b2 neaparat?,momentan ma pregatesc pt examenul de limba ,licenta o sa o iau in 2013 si as dori sa plec imediat ca si incepator.
am mai pus Attach-ul asta (nu e la fel in toate Landurile)
In BW se cere, dupa cum vezi, la ultimu punct un certificat de limba nivel B2.

multa bafta!
Fisierele atasate
Felul fisierului: doc A- EU-Antrag auf Approbation2.doc (54,5 KB, 85 vizualizari)
ghena_balta a multumit.
.
Vechi 01-11-12, 11:56   #143
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Multumesc Frumos pentru raspuns.
Am mai auzit pe cineva care plateste si cate 200-300 de euro pe lunan nu prea vor Arbeitgeber sa plateasca, nu prea te ajuta, dar asta e, incerc sa dau in tara ''fur Zertifikat B2''
inca o singura intrebare: exista un site mare ''fur Anstellung"? :P
.
Vechi 04-11-12, 13:24   #144
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

poti incerca sa cauti oferte de munca pe siteu revistei ZM (Zahnärztliche Mitteilungen). Asta e o revista pe care o primeste fiecare stomatolog din de (cred) si la anunturi sunt multe oferte de joburi.
chiar si pt austria si elvetia (info pt Otiliabnc )
cosminaG a multumit.
.
Vechi 09-11-12, 19:21   #145
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

vedeti si pe ...job4dentist(punct)com,gasiti anunturi diverse
ghena_balta a multumit.
ciup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-11-12, 13:37   #146
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Oferta angajare in Germania

Este vorba de o familie de stomatologi,din Wertingen,100 km de Munchen,linga Augsburg,cabinet ultacentral,un orasel cochet.Sunt fosti colegi de facultate si stiu foarte bine limba romana.Tel 004982721307/004917650320183.
Sa aveti bafta!
ghena_balta a multumit.
Ali Baba este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-12, 21:52   #147
BEN
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ZM online -este o revista cu anunturi si loc de munca .
BEN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-12-12, 09:28   #148
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Pregatit sa raspund !!!

.

Ce Mai faceti dragilor.? Nu am Mai intrat de mult pe Forum.
Vreau Sa confirm Sau Sa repet: pentru Nordrhein Westfalen (capitala Düsseldorf) important pentru recunoasterea abilitatilor de lb. Germana NU este certificatul B 2 DIN Romania ci interviul de Lage Minister.
Va salut

Gesendet von meinem LT26i
ghena_balta a multumit.
.
Vechi 13-02-13, 04:04   #149
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Pentru cei care vor sa obtina Approbationul in landul Hessen --> de vreo cateva saptamani nu se mai accepta B2 ci C1
A aparut de cateva zile si pe siteul lor :

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Modificat ultima data de eugenol; 13-02-13 la 11:07.
Ares24XXL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-02-13, 00:29   #150
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ce vremuri, eu am Approbation-ul cu B2.. aveti idee, daca nu profesezi la ei, ti se ridica approbation sau este un drept dobandit ?
nicom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-02-13, 16:51   #151
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Vesti bune..

Pentru toti cei ce au facut facultatea in afara Germaniei, NU mai trebuie cei doi ani de Vorebereitung.

Este recomandat sa se inceapa cu cateva luni de Vorbereitung (ca sa prinzi despre ce si cu ce se mananca) dar nu este numaidecat.

Acest lucru este valabil in toata Germania
Vechi 19-02-13, 13:36   #152
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Vesti bune..
Pentru toti cei ce au facut facultatea in afara Germaniei, NU mai trebuie cei doi ani de Vorebereitung.

Este recomandat sa se inceapa cu cateva luni de Vorbereitung (ca sa prinzi despre ce si cu ce se mananca) dar nu este numaidecat.

Acest lucru este valabil in toata Germania
.
Vechi 20-02-13, 14:13   #153
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Exista cumva vreun link catre aceasta informatie?
Multumesc
Karia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-13, 15:36   #154
SUNT BANAT!
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Vorbereitungszeit nu este altceva decat o alta forma de angajare. Nu de asta trebuie SA va fie frica. Cat sunteti Assistent seful nu poate descarca puncte pe voi. Tine de fiecare KZV (Organ central ... sic .... al caselor de asigurari) daca va accepta ca si Assistent sau ca Angestellter Zahnarzt.

Gesendet von meinem Xperia S mit Tapatalk 2
eXtreme este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-03-13, 14:22   #155
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

@ Karia : Nu am cautat sa vad daca exista ceva scris undeva, negru pe alb. Am sunat la ei si am intrebat. In functie de landul in care vrei sa depui actele, cauti pe net KZV. De acolo iei nr de tel si suni (trebuie sa mentionezi in mod explicit ca ai terminat facultatea in EU Ausland)

@ eXtreme : E o alta varianta de angajare care nu isi are rostul pentru o perioada de 2 ani (parerea mea). Cateva luni poate... pana cunosti un pic sistemul...hai ca merge. Dar 2 ani e bataie de joc. Vb Ass inseamana ca esti platit mult mai putin decat un Ang. ZA(nici angajatorul nu poate castiga bani multi cu tine).
Vechi 05-03-13, 15:31   #156
SUNT BANAT!
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Manuel are dreptate. Este in functie de fiecare Land. Asta cu bani multi sau putini este in functie de fiecare cum isi negociaza contractul.
O recomandare pentru CEI CARE AU DEJA APPROBATION SI CAUTA DE LUCRU (si doar pentru ei) Cautati pe Google: Dr. Z Düsseldorf . Sef este Dr. Alexander Berstein. Cunoaste Romanik, are prieteni buni Medici si profesori romani. Eu am fost la o discutie cu el, insa conceptul lui nu mi se potriveste.

eXtreme
maximi a multumit.
eXtreme este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-04-13, 02:59   #157
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de BEN View Post
ZM online -este o revista cu anunturi si loc de munca .
mihai_w3 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-04-13, 23:59   #158
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Wink Cabinet cauta pentru angajare medic dentist

Cabinet stomatologic in Ostfriesland(PLZ 26810) cauta medic stomatolog .Eu sunt deja angajata dar din iulie colega mea se va muta cu lucrul in alta localitate si de aceea cautam un nou coleg/colega.
IrinaMaresal si himalaya au multumit.
ancamayer este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-06-13, 02:56   #159
Avansat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

pt. toti cei care nu stiu cat sa ceara ca "Angestellter Zahnarzt"... aici este explicat (in Germana) cam cum se calculeaza un salariu, cat poti cere, respectiv cat iti poate oferii....

Dr.dre este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-06-13, 13:14   #160
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ancamayer View Post
Cabinet stomatologic in Ostfriesland(PLZ 26810) cauta medic stomatolog .Eu sunt deja angajata dar din iulie colega mea se va muta cu lucrul in alta localitate si de aceea cautam un nou coleg/colega.
Buna, ati mai gasit coleg/a pentru cabinet? m-ar interesa si pe mine acest loc de munca
.
Vechi 18-06-13, 15:32   #161
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu am gasit si suntem in continuare interesati.
.
Vechi 19-06-13, 11:13   #162
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ne puteti contacta la Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 08-09-13, 20:41   #163
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Ali Baba View Post
Este vorba de o familie de stomatologi,din Wertingen,100 km de Munchen,linga Augsburg,cabinet ultacentral,un orasel cochet.Sunt fosti colegi de facultate si stiu foarte bine limba romana.Tel 004982721307/004917650320183.
Sa aveti bafta!
Buna ziua, aveti cumva si o adresa de e-mail a acestor medici?
Multumesc frumos!
ana.maria.bururiana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-09-13, 13:16   #164
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Da! Am mentionat-o mai sus!

.
Vechi 10-09-13, 00:09   #165
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Dar dvoastra ati spus ca este vorba de un cabinet din Ostfriesland. Iar eu am vrut un mail al celor 2 medici din apropierea orasului Munchen. Mai exact din Wertingen. A postat Ali Baba un mesaj in care a lasat un numar de telefon. Intrebarea mea era daca are si adresa de email a acelor doctori.
Oricum va multumesc pt raspunsul prompt! Dar cred ca a fost o neintelegere.
ana.maria.bururiana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-09-13, 09:43   #166
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ok! Scuze! Aveti dreptate!
Eu va multumesc pentru lamuriri
.
Vechi 29-09-13, 18:39   #167
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Buna ziua.
Sunt in Germania de 10 luni deja si am reusit si eu sa imi iau examenul de limba.
Mi-am depus actele pentru Approbation si acum astept.
M-ar interesa sa stiu care sunt pretentii in general aici de la un Asisstenzzahnarzt, adica ce experienta, viteza de lucru asteapta ei de la un om care abia a terminat facutatea.
Medicul sub indrumarea caruia as lucra nu ar trebui sa verifice cat de cat ceea ce fac?
Sau ce se intampla atunci cand nu poti sau nu stii sa faci ceva?
Si cum va descurcati cu limba, cu explicatul variantelor de tratament...?
Am atat de multe intrebari din cauza unei experiente nu prea placute, as zice eu, dar va multumesc anticipat.
Dr.C este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-10-13, 18:41   #168
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dr.C View Post
Buna ziua.
Sunt in Germania de 10 luni deja si am reusit si eu sa imi iau examenul de limba.
Mi-am depus actele pentru Approbation si acum astept.
M-ar interesa sa stiu care sunt pretentii in general aici de la un Asisstenzzahnarzt, adica ce experienta, viteza de lucru asteapta ei de la un om care abia a terminat facutatea.
Medicul sub indrumarea caruia as lucra nu ar trebui sa verifice cat de cat ceea ce fac?
Sau ce se intampla atunci cand nu poti sau nu stii sa faci ceva?
Si cum va descurcati cu limba, cu explicatul variantelor de tratament...?
Am atat de multe intrebari din cauza unei experiente nu prea placute, as zice eu, dar va multumesc anticipat.
Buna, ca Assistenzahnarzt nu trebuie sa faci multe, este o forma de munca, in care esti sub indrumarea medicului, ai pacienti, mucesti, in ceea ce priveste viteza de munca este diferit de la cabinet la cabinet, in germania care si cum lucreaza, cu limba trebuie sa fii mai bine decat la scoala, variantele de tratament trebuie explicate bine in limba germana, altfel pacientul fuge de tine)asa ca multa bafta in inceperea unui nou inceput))
Viel Gluck!!
.
Vechi 02-11-13, 23:07   #169
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Angestellter/Assi

normal ca e o diferenta intre angestellter ZA si Assi:
Entlastungsassi poate fi cineva pe timp nelimitat, dar pt. el se primeste un Budget mai mic decit pt. un angestellter ZA.
Entlastungsassi se angajeaza cind seful vrea sa-si scurteze programul si are nevoie de 'Entlastung', angestellter ZA cind seful vrea sa expandeze cabinetul si are nev. de Budget.
Mai sint citeva diferente, dar astea mi se par mie mai relevante.
Ca mod de lucru... depinde de fiec. sef... eu sint de parere ca asa cum au fost cabinetele unde ai lucrat (Assi/Angestellter), asa vei lucra si in cabinetul tau mai tirziu. Iar eu nu suport sa ASTEPT sa-i 'prinda' anestezia la pac. fara sa fac ceva si asa am fost de la inceput invatata
Viel Erfolg,
maya
maya este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-12-13, 07:22   #170
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

as avea o rugaminte la cei care lucreaza in germania:m-ar putea ajuta cineva sa completez o fisa de tratament?am un unchi ce traieste in germania cu o pensie nu foarte mare si ar avea nevoie de niste lucrari,a primit niste hartii de la casa de sanatate ce trebuiesc completate,un fel de deviz,si pe baza carora este rambursat daca isi face lucrarile in afara germaniei
weber maria claudia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-12-13, 10:39   #171
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de weber maria claudia View Post
as avea o rugaminte la cei care lucreaza in germania:m-ar putea ajuta cineva sa completez o fisa de tratament?am un unchi ce traieste in germania cu o pensie nu foarte mare si ar avea nevoie de niste lucrari,a primit niste hartii de la casa de sanatate ce trebuiesc completate,un fel de deviz,si pe baza carora este rambursat daca isi face lucrarile in afara germaniei
00491723199524

Gesendet von meinem C6603 mit Tapatalk
dentgerm este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 2014, afara, ajutor, buna, caut, complet, dentis, dentist, discutiile, eugenol, forum, gata, germania, gramada, iga, imposibil, intrebare, la inceput de drum, limba, loc, medic dentist, medici, medicina dentara, munca, noua, povesti, practica, practice, pregatire, pur, roma, salut, simplu, standarde, stoma, traduceri, vand, vara, zilele

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/8899-medic-stomatolog-roman-germania-poate/
Publicat de For Type Data
medic stomatolog roman in Germania chiar se poate? - info Sanatate! This thread Refback 15-04-10 02:01

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (07:12) timp.

Alegeti schema de culori preferata: