Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

medic stomatolog roman in Germania..chiar se poate?

discutie din eugenol.ro : Fara Arbeitserlaubnis nu ai voie sa lucrezi deloc in Germania, situatie valabila pentru oricine, cu orice profesie, deci e ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree100Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 08-05-11, 16:54   #58
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Fara Arbeitserlaubnis nu ai voie sa lucrezi deloc in Germania, situatie valabila pentru oricine, cu orice profesie, deci e nevoie de el.
Nu risca nici un angajator sa te angajeze fara el.
Cat despre robot, - in general, daca suni intre orele de lucru, dupa nesfarsite incercari, tot raspunde cineva cu care sa vorbesti.
Cred ca joia au program mai lung cu publicul, deci pana pe la ora 18:00 e deschisa centrala.
Puteti incerca si o contactare pe email:

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
nicom a multumit.

Modificat ultima data de Mona Lisa; 08-05-11 la 16:56. Motivul: complet.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-05-11, 17:20   #59
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

da...angajatorul iti completeaza si stampileaza cateva formulare dupa care te prezinti cu ele la arbeitsagentur
tapmadalin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-06-11, 17:05   #60
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

cei care ati aplicat pt arbeitserlaubnis dupa 1 mai 2011.....in cat timp l-ati primit?
msi
.
Vechi 05-07-11, 17:28   #61
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de tapmadalin View Post
cei care ati aplicat pt arbeitserlaubnis dupa 1 mai 2011.....in cat timp l-ati primit?
msi
pe loc primesti arbeitserlaubnis in hessen , la frankfurt
nicom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-07-11, 10:39   #62
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Hello..am si eu o intrebare.Am venit si eu in Germania sa lucrez ca si medic dentist, am approbation si sunt pregatiata acum de job.Am vrut sa intreb cat se castiga in perioada cand se lucreaza ca si Assistenzzahnarzt sau Vorbereitungsassistent..am avut o experienta foarte neplacuta, am avut contract semnat pe o suma mai mica si nu am primit arbeitserlaubnis pentru ca eram prea putin platita. Problema e ca am sunat la Arbeitsamt si la Zahnärztekammer si nu imi zice nimeni nimik..ma trimit dintr-o parte in alta.
Multumesc de ajutor
Nicolici este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-07-11, 22:52   #63
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@nicolici : despre ce suma este vorba?
In anii de Assistenzzahnarzt sau Vorbereitungsassistent/Entlastungsassistent, se castiga diferit, in functie de cabinet; poti primi intre 1800 pana la maxim 2300 euro brut. Fiindca, probabil te vor incadra la o clasa de impozitare proasta (1 sau 5), se va duce destul de mult la impozit.
La sfarsit de an se face un Steuererklärung (adica un fel de declaratie pe venit la finante), in urma careia mai primesti ceva inapoi.
Exact banii astia ii castiga si cei care au terminat studiul in Germania.
Arbeitsamtul se streseaza asa de tare, pentru ca , daca esti platita mult prea prost, ei ar fi nevoiti sa-ti plateasca diferenta pana la nivelul minim de trai Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurat fiecaruia de acolo. Iti dai seama ca n-au chef sa plateasca.
Unde e jobul?
Bafta in continuare.
.
Vechi 24-07-11, 23:46   #64
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Mona Lisa View Post
@nicolici : despre ce suma este vorba?
In anii de Assistenzzahnarzt sau Vorbereitungsassistent/Entlastungsassistent, se castiga diferit, in functie de cabinet; poti primi intre 1800 pana la maxim 2300 euro brut. Fiindca, probabil te vor incadra la o clasa de impozitare proasta (1 sau 5), se va duce destul de mult la impozit.
La sfarsit de an se face un Steuererklärung (adica un fel de declaratie pe venit la finante), in urma careia mai primesti ceva inapoi.
Exact banii astia ii castiga si cei care au terminat studiul in Germania.
Arbeitsamtul se streseaza asa de tare, pentru ca , daca esti platita mult prea prost, ei ar fi nevoiti sa-ti plateasca diferenta pana la nivelul minim de trai Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurat fiecaruia de acolo. Iti dai seama ca n-au chef sa plateasca.
Unde e jobul?
Bafta in continuare.
Ms de informatie...o sa ma ajute mult cand o sa imi negociez salariul.eu locuiesc in Dortmund si am avut sansa sa lucrez la un cabinet foarte ok, numai ca medicul mi-a dat 1500 euro salar pe motiv ca sunt straina si ca nu vorbesc corect germana. Arbeitsamtul a sarit ca ars cand m-am dus cu contractul si a zis k tb sa primesc mai mult, chiar daca sunt straina si chiar daca mai am de perfectionat limba germana. Doctorul nu a fost de acord sa imi dea mai mult. Totusi am gasit alt job in Dortmund unde ma duc sapt viitoare cateva zile in practica.
Danke inca o data de mesaj.
Nicolici este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-08-11, 11:43   #65
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

mai am si eu o intrebare: care sunt conditiile ca cei de la casele de asigurari sa incheie contract cu medicii dentisti nou veniti in germania? am inteles ca acum ceva tip trebuia sa dai o proba practica, lucru care nu stiu sa mai fie de actualitate!

Modificat ultima data de radualionte; 03-08-11 la 13:05.
.
Vechi 09-08-11, 15:27   #66
La primele mesaje
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Este recunoscut in Germania rezidentiatul facut in tara?(pe orto).
silviaa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-08-11, 09:20   #67
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
mai am si eu o intrebare: care sunt conditiile ca cei de la casele de asigurari sa incheie contract cu medicii dentisti nou veniti in germania? am inteles ca acum ceva tip trebuia sa dai o proba practica, lucru care nu stiu sa mai fie de actualitate!
cei de la KZV iti vor face o analiza a acteleor sio vor decide cat timp trebuie sa faci vorbereitung. intre 0 luni-2ani.
eu credeam ca ori nu faci deloc ori faci direct 2 ani .
mie mi-au zis ca ar trebui sa fac 6 luni.
stie cineva altceva?
.
Vechi 10-08-11, 14:32   #68
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

sunt absolvent din 2011, am vrio sansa sa ajung in germania, ca rezident sau lucrator medic dentist?
Va multumesc anticipat
ghena_balta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-08-11, 19:00   #69
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cei de la KZV iti vor face o analiza a acteleor sio vor decide cat timp trebuie sa faci vorbereitung. intre 0 luni-2ani.
stie cineva altceva?[/QUOTE]

PENTRU NICOM:

eu aveam 4 ani experienta din Romania si mi s-a spus ca voi primi fara probleme zulassung-ul fara a mai fi nevoie de vorbereitung.
--------------------------
Citat:
Publicat initial de ghena_balta View Post
sunt absolvent din 2011, am vrio sansa sa ajung in germania, ca rezident sau lucrator medic dentist?
Va multumesc anticipat
Sanse sunt!

Trebuie sa trimiti cv-uri si poti fi primit intr-o clinica sa faci rezidentiat.Intr-un cabinet particular cred ca la inceput poti lucra ca Vorbereitungs- sau Entlalastungsassistent (dupa ce primesti in Germania Approbation-ul ).
ghena_balta a multumit.
ancamayer este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-08-11, 23:52   #70
vms
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Salut! Anul acesta am absolvit si eu medicina dentara! Fiind "bobocel" in ale domeniului,puteti sa-mi dati si mie unele sfaturi despre jobul din afara Romaniei? In ce tara e cel mai bine sa lucrezi ca incepator,unde este sistemul cel mai bun,salariul cel mai motivant,etc. MULTUMESC ANTICIPAT!!!
vms este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-08-11, 23:54   #71
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

poate la inceput ar fi bine sa iti pui bazele in romania.
pentru un incepator e deja dificil sa se descurce in cabinet. in strainatate mai ai in plus limba,actele,sistemul de invatat. la inceput sunt cam multe...
Vechi 15-08-11, 10:58   #72
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Al "dracului" de salariu!....
Ce ne-a facut tara asta de numai la salariu ne gandim?
aphra_behn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-08-11, 14:59   #73
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ancamayer View Post
stie cineva altceva?
PENTRU NICOM:

eu aveam 4 ani experienta din Romania si mi s-a spus ca voi primi fara probleme zulassung-ul fara a mai fi nevoie de vorbereitung.

nu stiu daca are vreo legatura cu experienta din Rominia eu am terminat in 2004si experienta in romania am 5 ani, si cu toate asteami au dat 6 luni.
depinde de land, cred!

Sanse sunt!
.
Vechi 15-08-11, 20:48   #74
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cred ca depinde de land! Eu lucrez si locuiesc in BW si nu am avut nevoie de vorbereitung.Cand imi cautam de lucru am intrebat si in Rheinland-Pfalz si mi s-a spus acelasi lucru,repectiv ca nu am nevoie de vorbereitung.Dar nu cred ca e o asa mare tragedie sa lucrezi 6 luni ca Vorbereitungsassistent.Mult succes iti doresc mai departe!Daca te mai pot indruma,ajuta cu ceva sunt oriccand la dispozite !
ancamayer este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-08-11, 21:56   #75
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna seara!
Carti cu terminologie stomatologica in lb germana poate recomanda cineva?
Va multumesc!
madlenne este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-08-11, 22:09   #76
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Uite aici! Gasesti cate publicatii vrei.
madlenne a multumit.
.
Vechi 22-08-11, 22:42   #77
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Am vb cu niste medici dentisti care spuneau ca in Germania castiga in jur de 4000 de euro fiecare, este posibil sau doar se laudau?
christina21 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-08-11, 17:27   #78
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

4000 de euro netto sau brutto?
.
Vechi 31-08-11, 17:34   #79
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Smile hmmmm...

sunt in germania de 2 luni si abia acum incep un curs de limba intesiv....
sunt curioasa care sunt pasii urmatori dupa ce stii limba....cum se intra in sistem? ce trebuie sa contina dosarul...??
jolte_claudia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-09-11, 20:45   #80
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

4000 netto!!!!!!si asta la doar cateva luni dupa ce au ajuns in Germania si nici limba nu o stiau ff bine, unul dintre ei nu avea ff multa experienta...asta se intampla undeva in nord vestul Germaniei...este posibil?!!!
christina21 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-09-11, 13:09   #81
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

stiti cumva ce firma de recrutare a intermediat plecarea?
madlenne este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-10-11, 22:34   #82
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     
Default [Check4SPAM] RE: URL Attempt

Hi ,

sunt medic stomatolog in germania, de o luna si vreau sa va impartasesc si eu din experienta mea. Sunt absolventa 2010 si dupa ce am primit diploma de licenta in ianuarie 2011 am depus dosaru' prin DSP, pentru a primi certificatu' de conformitate. Dupa 6 luni am fost personal la Buc si l-am ridicat, nu stiu alfel cat ar mai fi durat.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/8899-medic-stomatolog-roman-germania-poate/
Si de aici vreau sa va povestesc, cum am ajuns ca din sept 2011 sa lucrez in DE ca stomatolog. Si eu am cautat multe informatii pana sa plec si cred ca poate asa, pot macar sa va impartasesc exerienat mea, poate ajuta pe cineva.
1. Pt CC (certificat de confromitate) acte neceseare eu am luat info de aici : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]. Ghidu de acolo.
2. Mi-am cautat job in DE. Eu am facut asa: Am pus o Anzeige pe siteu' asta: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]. Am primit ceva raspunsuri si implicit ceva oferte. Am venit in martie in germania la interviu. FARA sa am Approbation, doar la interviu la un dr. stomatolog din Baden-Württemberg. Eu am cautat jod de : Assistenzzahnärztin.
3. Intoarsa in tara am tradus si legalizat toate actele necesare pt Approbation in Landu Baden-Württemberg. Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
4. In august cu CC+ toate actele necesare am fost personal in Stuttgart la Regierungspräsidium. Nu a fost aici nici un interviu, am depus actele, am aratat si cele originale si am plati suma de 250 EUR.
5. Dupa o saptamana am primit APOBAREA prin posta.
6. M-am anmelden la LZK din BW (colegiu medicilor)
7.Incepand cu 12 spet 2011 lucrez ca Assitenzzahnaerzin la un cab in BW, am pac mei si lucrez pt urmatorii 2 ani sub indrumarea la sefu meu.
8. Dupa doi ani am voie sa fiu "selbststaendig"

Asta e pe scurt experienta mea.

Modificat ultima data de andreeatiplic; 19-10-11 la 22:44. Motivul: gresala orto
andreeatiplic este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-10-11, 22:40   #83
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Bine ai venit Andreea si multumim de info.
Pana la acumularea a 10 mesaje nu poti posta linkuri si emailuri ca se activeaza filtrul spam. Am rezolvat eu.
Vechi 19-10-11, 22:42   #84
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Multumesc frumos
.
Vechi 21-10-11, 21:34   #85
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna andreeatiplic!Cum te descurci cu limba?ti-a trebuit ceva certificat de limba?in cat timp ai invatat germana?Multumesc.
mmonica este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-10-11, 23:41   #86
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default nemtii astia...

dupa cum vad majoritatea stomatologilor plecati din ro sa munceasca in germania(vb dupa aderarea ro la ue) iau tzeapa....doar de dragul de a merge si a munci in germania. 1. dupa normele europene, nu mai suntem obligati sa facem vobeitungsassistent 2. angajatorului ii convine pt ca nu te plateste ca pe un angesteltezahnarzt si in plus are o gramada de beneficii de pe urma ta pentru ca esti debutant in germania, nu cunosti legislatia si te complaci in oferta mizerabila care ti-o ofera 3. angajatorul primeste pentru tine de la primaria orasului(localitatii) respectiv o anumita suma de bani care ajunge si la 3000 de euro pe luna. deci: muncesti in cabinetul lui si practic el nu scoate un ban din buzunar. ba mai mult ramane cu bani dupa ce iti da tie un 2000 de euro brutto. si asistentele au salar mai mare decat un vorbereitungsassistent. asta pt ca semnam orice numai sa ne vedem plecati din tara. intr-adevar e frumos sa lucrezi in germanica si suna bine pt altii dar va sfatuiesc sa nu lasati capul plecat si sa acceptati toate mizeriile lor. 4. nemtii deobicei sunt smecheri. cand inchei contractul cu ei poate nu iti dai seama si semnezi pe o perioada de 5 ani(dau un ex), iar daca vrei sa pleci dupa 2 ani ca ai alta oferta de 5000 de euro nu poti. daca pleci de buna voie te da in judecata si platesti de te ustura pielea. inca odata ATENTIE pt cei care vreti sa plecati. lasati impresia ca stiti legislatia si mersul lucrurilor. bafta
KiralyVlad, cosminaG si ODMF au multumit.
.
Vechi 22-10-11, 06:49   #87
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
dupa cum vad majoritatea stomatologilor plecati din ro sa munceasca in germania(vb dupa aderarea ro la ue) iau tzeapa....doar de dragul de a merge si a munci in germania. 1. dupa normele europene, nu mai suntem obligati sa facem vobeitungsassistent 2. angajatorului ii convine pt ca nu te plateste ca pe un angesteltezahnarzt si in plus are o gramada de beneficii de pe urma ta pentru ca esti debutant in germania, nu cunosti legislatia si te complaci in oferta mizerabila care ti-o ofera 3. angajatorul primeste pentru tine de la primaria orasului(localitatii) respectiv o anumita suma de bani care ajunge si la 3000 de euro pe luna. deci: muncesti in cabinetul lui si practic el nu scoate un ban din buzunar. ba mai mult ramane cu bani dupa ce iti da tie un 2000 de euro brutto. si asistentele au salar mai mare decat un vorbereitungsassistent. asta pt ca semnam orice numai sa ne vedem plecati din tara. intr-adevar e frumos sa lucrezi in germanica si suna bine pt altii dar va sfatuiesc sa nu lasati capul plecat si sa acceptati toate mizeriile lor. 4. nemtii deobicei sunt smecheri. cand inchei contractul cu ei poate nu iti dai seama si semnezi pe o perioada de 5 ani(dau un ex), iar daca vrei sa pleci dupa 2 ani ca ai alta oferta de 5000 de euro nu poti. daca pleci de buna voie te da in judecata si platesti de te ustura pielea. inca odata ATENTIE pt cei care vreti sa plecati. lasati impresia ca stiti legislatia si mersul lucrurilor. bafta
@madalin, de cat timp esti in Germania?
Uite care e treaba; zvonuri sunt o gramada, realitatea e alta. Si cei care au studiat in Germania incep tot pe 2000 brutto, ideea e ca sunt incepatori, lucreaza mult mai incet , adica ei, la inceput, nu pot nici macar sa-si "scoata" salariul cu care sunt platiti. Diferenta e ca ei, dupa o perioada relativ scurta se acomodeaza si intra repede in protetica, nu raman la stadiul de detartraje si carpeli, (a propos, in facultate in Germania se prepara pentru inlay-uri de aur si de ceramica, ceea ce in RO nu cred ca se intampla.) M-as mira tare mult sa plateasca primaria pentru tine 3000 de euro (pe criza asta, doar daca vii din Grecia, poate!) pe luna, de ce ar fi obligata sa plateasca, nu stiu. Asa ca ii rog pe raspandaci sa detalieze treaba asta, daca se poate concret si sa nu mai exagereze. Exista un venit minim al fiecarui cetatean care traieste in DE, daca nu te incadrezi in el, completeaza statul pana la minim - eventual. In general banii dati de stat, chiar daca ti se cuvin, se obtin dupa scandaluri si lupte birocratice si multi nervi, plus cearceafuri imense de formulare de completat.
Intr-adevar, cu legile nu ai cum sa fii familiarizat, venind din Romania, iar cu unii angajatori trebuie sa ai grija cand iti baga diverse hartii sub nas la semnat. Exista insa avocati specializati pe Arbeitsrecht, daca ai vreo problema; un Erstberatung la ei te costa pe ora pana la 150 euro, asta daca nu te duci la un avocat care mai are si titlu de Dr, astia sunt mai scumpi.
Depinde ce doresti de la viata; la varsta ta, eu as considera un privilegiu sa lucrez intr-un cabinet german si sa invat o gramada de lucruri, care in Romania le-ai vazut doar prin carti, ba sa mai fiu si platit, chiar cu 2000 brut, pentru ca nu imi imaginez ca ai asa mare experienta profesionala incat sa fii in stare sa castigi banii astia de la inceput. Sunt bani putini, insa in Romania , incepator fiind, nu te-ar fi angajat nimeni fara cardul de pacienti, respectiv experienta. Stim cu totii cat de greu este in ziua de azi. Ca ramai cu in jur de 1000 in mana la sfarsit de luna, asta e, cati colegi nu si-ar dori in Romania sa isi inceapa cariera profesionala pe banii astia.
Ai timp destul sa castigi si sumele la care te asteptai, ia-o ca pe o perioada de castigare de experienta profesionala si de viata din care o sa ai numai de invatat.
Viel Glück!
.
Vechi 22-10-11, 14:56   #88
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+3/-1)     

Citat:
@madalin, de cat timp esti in Germania?
Uite care e treaba; zvonuri sunt o gramada, realitatea e alta. Si cei care au studiat in Germania incep tot pe 2000 brutto, ideea e ca sunt incepatori, lucreaza mult mai incet , adica ei, la inceput, nu pot nici macar sa-si "scoata" salariul cu care sunt platiti. Diferenta e ca ei, dupa o perioada relativ scurta se acomodeaza si intra repede in protetica, nu raman la stadiul de detartraje si carpeli, (a propos, in facultate in Germania se prepara pentru inlay-uri de aur si de ceramica, ceea ce in RO nu cred ca se intampla.) M-as mira tare mult sa plateasca primaria pentru tine 3000 de euro (pe criza asta, doar daca vii din Grecia, poate!) pe luna, de ce ar fi obligata sa plateasca, nu stiu. Asa ca ii rog pe raspandaci sa detalieze treaba asta, daca se poate concret si sa nu mai exagereze. Exista un venit minim al fiecarui cetatean care traieste in DE, daca nu te incadrezi in el, completeaza statul pana la minim - eventual. In general banii dati de stat, chiar daca ti se cuvin, se obtin dupa scandaluri si lupte birocratice si multi nervi, plus cearceafuri imense de formulare de completat.
Intr-adevar, cu legile nu ai cum sa fii familiarizat, venind din Romania, iar cu unii angajatori trebuie sa ai grija cand iti baga diverse hartii sub nas la semnat. Exista insa avocati specializati pe Arbeitsrecht, daca ai vreo problema; un Erstberatung la ei te costa pe ora pana la 150 euro, asta daca nu te duci la un avocat care mai are si titlu de Dr, astia sunt mai scumpi.
Depinde ce doresti de la viata; la varsta ta, eu as considera un privilegiu sa lucrez intr-un cabinet german si sa invat o gramada de lucruri, care in Romania le-ai vazut doar prin carti, ba sa mai fiu si platit, chiar cu 2000 brut, pentru ca nu imi imaginez ca ai asa mare experienta profesionala incat sa fii in stare sa castigi banii astia de la inceput. Sunt bani putini, insa in Romania , incepator fiind, nu te-ar fi angajat nimeni fara cardul de pacienti, respectiv experienta. Stim cu totii cat de greu este in ziua de azi. Ca ramai cu in jur de 1000 in mana la sfarsit de luna, asta e, cati colegi nu si-ar dori in Romania sa isi inceapa cariera profesionala pe banii astia.
Ai timp destul sa castigi si sumele la care te asteptai, ia-o ca pe o perioada de castigare de experienta profesionala si de viata din care o sa ai numai de invatat.
Viel Glück!

mona lisa...sunt de aproape un an in germania dar lucrez de putin timp din cauza ca m-am lovit de foarte multe probleme. prin ce am scris mai sus nu vreau sa dezinformez ci sa atrag atentia asupra unor aspecte care nu prea se cunosc. iar cei pe care ii numesti tu "raspandaci" sunt cei care iti pun bete in roate, gen: "e foarte greu aici, nu o sa reusesti niciodata, esti privit ca un nimeni, etc etc". eu din contra am vrut sa informez cu detalii pe care vad ca nici tu nu le cunosti. concret: am avut un interviu la o clinica dintr-un oras dupa care mi s-a comunicat ca m-au acceptat(ca angestelter zahnarzt) dar mai dureaza pana o sa incep din cauza ca asteapta niste raspunsuri de la o instutie din oras cu privire la documentele mele. pe moment am zis ok, astept raspunsul d-voastra cu privire la data la care voi incepe munca si salarul lunar(care stii si tu aprox cat ia un stomatolog in germania). a trecut 3 sapt fara nici un rasp si ironia sortii a fost ca am intrat in vorba(din greseala) cu un jurist care cunostea foarte bine acesta situatie. de aici in fct de fiecare land primariile au un buget alocat pt astfel de cazuri(promit sa dau mai multe amanunte dupa ce-o sa am in mana ceva negru pe alb). dar pe mine nu ma intereseaza ca medicul primeste bani pt mine...ala e un fel de ajutor...ci ma deranjeaza ca iti tranteste un contract mizer de 2000 brutto din care mai ramai cu aprox 1400 si in plus mai ai 600 chiria si mancarea si alte chestii. e foarte frumos sa lucrezi intr-un cabinet din germania, normal, dar depinde in ce conditii. daca tu ii indemni pe colegii nostri care vor sa vina in germania sa isi piarda 2 ani din viata(ca asa vor unii doctori sa faci 2 ani de vorbereitungassistent) pe un asa salar, treaba ta. depinde ce iti doresti de la viata. poate nu te-ai gandit ca 1000 sau 800 de euro nu ii ajunge pt ca are si o nevasta sau un copil. nu e cazul meu dar sa tinem cont si de aceste aspecte. trebuie sa ai si putina demnitate, parerea mea. oferte sunt o gramada dar trebuie sa stii sa cauti si sa pui intrebari. nemtii au nevoie de medici stomalogi la greu, depinde de zona. deci...
apropo...daca imi permiti...de cat timp lucrezi in germania?
si inca ceva...pe cat posibil feritiva de medici romani stabiliti in germania...sunt cativa foarte cum se cade dar daca ar fi sa povestesc de restul ar dura o vesnicie...
referitor la medicii care absolvesc in germania si incep tot pe 2000 eur brutto...e strict problema lor...nupa normele europene noi nu mai avem nevoie sa facem cei 2 ani de vorbereitungsassistent...tot asta incerc sa zic logic daca ai terminat facultatea si nu ai lucrat nimic e o problema...atunci stai 2 ani si te conformezi

mona lisa, ca sa iti rasp si la cealalta intrebare referitoare la experienta mea: am avut grija sa castig destul de multa experienta intr-un timp relativ scurt in timpul facultatii si dupa terminarea ei ca sa nu am surprize neplacute pe viitor. cum am facut asta numa eu o stiu si le multumesc celor care m-au invatat/asistat. stiu ca e greu sa castigi in ziua de azi 1000 de euro, si probabil multi colegi s-ar multumi cu banii aia, dar daca ai cap si te stii orienta putin iti poti face viata mult mai usoara si mult mai frumoasa. eu nu accept sa fiu privit de sus de un dr neamt doar pt ca el ii neamt si are cabinet in germania. ori suntem colegi si ne respectam ori ba
una peste alta...cam atat.
bafta
.
Vechi 23-10-11, 11:25   #89
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna andreeatiplic!Cum te descurci cu limba?ti-a trebuit ceva certificat de limba?in cat timp ai invatat germana?Multumesc.

Hi,

cu limba e ok. Am atasat documentu in care sunt toate actele necesare trecute, iar pt a primi Approbation iti trebe "Nachweis von Deutschkenntnissen, mindestens Stufe B2"

Eu gemana am invatat-o in cei 12 ani de scoala, la CN "S.v. Brukenthal" Sibiu.
Acuma pt Stufe B, nu cred ca e asa greu de dobandit, daca mergi la un curs intensiv in tara. Sunt si cursuri gratuite si interactive pe net, gen cel da la Deutsche Welle. Pt certificat insa trebe sa dai un ex. Multa bafta!
Fisierele atasate
Felul fisierului: doc A- EU-Antrag auf Approbation2.doc (54,5 KB, 111 vizualizari)
cosminaG a multumit.
.
Vechi 23-10-11, 14:37   #90
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
mona lisa...sunt de aproape un an in germania dar lucrez de putin timp din cauza ca m-am lovit de foarte multe probleme. referitor la medicii....
Mai vorbim peste 10 ani . Asta reprezinta umila mea experienta de Germania.
Iti doresc sa castigi cat mai multi bani si - vorba romanului plecat - "sa le areti tu lor! "
.
Vechi 23-10-11, 22:28   #91
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Mai vorbim peste 10 ani . Asta reprezinta umila mea experienta de Germania.
Iti doresc sa castigi cat mai multi bani si - vorba romanului plecat - "sa le areti tu lor! "
poate vorba asta e valabila in romania dar nu pentru toata lumea
vad ca te-ai ofticat degeaba pentru ca nu ai inteles esenta! o sa mai vezi multe lucruri pe parcurs
.
Vechi 23-10-11, 23:18   #92
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Madalin, nu m-am ofticat deloc, n-am de ce. Ma amuza doar cum pui problema salariului. Ia spune, ai si ceva competente sau cursuri, sau Fortbildungen facute in Germania sau in strainatate,(inseamna acelasi lucru cu "competenta") pe care le-ai atasat la CV, daca ai pretentii la un anumit salar? Sau CV-ul tau se termina odata cu facultatea absolvita?
Pana la urma, daca nu iti convine acolo unde ai inceput, poti sa cauti in alta parte.
Nu mi-o lua in nume de rau, nu intotdeauna cand cineva nu e de acord cu ce spui e rau intentionat, eu nici atat. Vreau numai sa iti arat putin cum gandesc ei, pentru ca poate sa iti fie candva de folos.
Mult succes in continuare!
.
Vechi 25-10-11, 01:51   #93
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

Citat:
Madalin, nu m-am ofticat deloc, n-am de ce. Ma amuza doar cum pui problema salariului. Ia spune, ai si ceva competente sau cursuri, sau Fortbildungen facute in Germania sau in strainatate,(inseamna acelasi lucru cu "competenta") pe care le-ai atasat la CV, daca ai pretentii la un anumit salar? Sau CV-ul tau se termina odata cu facultatea absolvita?
Pana la urma, daca nu iti convine acolo unde ai inceput, poti sa cauti in alta parte.
Nu mi-o lua in nume de rau, nu intotdeauna cand cineva nu e de acord cu ce spui e rau intentionat, eu nici atat. Vreau numai sa iti arat putin cum gandesc ei, pentru ca poate sa iti fie candva de folos.
Mult succes in continuare!
ok. revin. fa abstractie de data asta si concentreaza-te mai bine pe ce am zis legat de cei 2 ani de vorbereitungsassistent, si odata cu asta, inevitabil vine vorba si de salar. asa cum si eu mi-am gasit pozitie de angestelterzahnarzt si altii pot fara sa mai faca cei 2 ani de stagiatura. pana aici cred ca ne-am inteles. ca sa te angajeze pe pozitia asta nu iti trebuie obligatoriu sa ai o sumedenie de cursuri sau Fortbildungen mentionate in CV. ok? ai timp sa le faci treptat pt ca ti se cere obligatoriu
referitor la salar nu eu am pretentii...sunt praguri de salarizare pentru fiecare pozitie impuse de Comunitatea Europeana...se porneste de la un minim si de aici incolo daca vrea sefu iti mai adauga...depinde ce si cum prestezi in stomatologie
directivele europene sunt clare pentru toata lumea dar putin tin cont de ele.
e frustrant sa iti vezi colegi care fac o gramada de drumuri in germania pt interviuri si sa le ofere 800 de eur brutto salar de baza si procent 10%, sau 1000 de euro brutto si mai vede dr cat ii da neoficial ca sa nu plateasca la stat, sau 2400 eur brutto da stai la noi in clinica si iti tragem din salar 1000 eur pt cazare ca suntem in munchen si chiriile sunt fff scumpe, etc.
nu ti se pare jecmaneala? aaa...am uitat sa mentionez ca trebuiau sa stea in fiecare zi in cabinet inclusiv sambata, de dim pana seara cu o mica pauza la pranz.
asta au patit cativa colegi/prieteni de-ai mei.
boon....dar din ce am povestit eu aici lumea nu trebuie sa se sperie de germania...din contra trebuie sa aleaga ce e mai bine pt ei. am zis...posibilitati si oferte sunt o gramada dar nu cred ca dor ochii pe nimeni daca ii deschid mai bine, nu?

bafta
.
Vechi 25-10-11, 18:23   #94
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

....

Modificat ultima data de Mona Lisa; 25-10-11 la 22:05. Motivul: "bine ca esti tu destept!" :(
.
Vechi 25-10-11, 22:04   #95
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

vreau sa va mai impartasesc din placuta mea experienta ca stomatolog in Germania .

E stict experienta mea personala! si nu spun ca asa e in toate cab din de. Eu am venit aici pe un salar de 2200 Eur (brutto) si am o chirie de 260 eur. Dpdv finaciar eu sunt multimita, pt inceput.

In calitate de Assistenzzahnarzt (Vorbereitungszahnarzt) lucrez, am pacientii mei dar am si multe de invatat, pt ca are cine sa imi arate. Eu am venit aici sa invat, nu m-am simtit atat de "fit" imdediat dupa faculta, incat sa ma descurc singura. Nu vreau sa spun ca faculta nu ne pragateste bine, ci doar ca eu, strict personal, asa am simtit ca mai trebe sa invat, sa mai "fur meserie"

Am ales cu grija, am cantarit mult si am decis sa imi parasesc familia, prietenii si tzara, pt ca vreau sa imi faca in viitor meseria asta placere. Sa fac bine ce fac si asta cred eu, o pot face doar daca o invat de la inceput CORECT. Nu spun ca in Ro nu o puteam invata!

Also...am plecat. Ce am gasit? Cum e aici? Aveam asteptari (recunosc ) MARI. Nu mi-au fost inselate. Am gasit un cabient in care am primit de lucru in prima zi si am fost la Fortbildung cu sefu meu dupa prima saptamana. PT mine...exact ce cautam: Arbeit und Fortbildung .

La asa un nivel se lucreaza in acest cab ( nu spun ca asta e general pt germania sau ca asa ceva nu exista in ro, spun doar cum e Strict aici):
-Se lucreaza totu cu diga ( nu spun ca e big deal, spun doar cum e )
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=8899
-Se iau amprente cu Hidrocoloid reversibil (turnam amprenta imediat si indepartam si repede dupa priza gipsului Fujirock amprenta de pe model),
-Se fac proteze totale cu dinti ceramici
-Se face profilaxie (in sistem privat), igienizari porfesionale (de catre igientiste specializate) la pacienti de 2 ori pe an, astfel pacientu pleaca cu progamarea pt urmatoarea igienizare, care va fi peste 6 luni. Si vin muuulti pac regulat la igenizare (tine cred de educatia pacientului)
-Se face analiza functioala a ocluziei
-Se fac fatete palatinale pt refacerea ghidajului canin
ai multe altele.

Si bineteles se fac si manopere cat se poate de obinuite, dar toate f riguros.

Asta e in cateva randuri experienta mea. Abia astept o noua zi de lucru pentru ca imi palce la nebunie ce fac, CUM fac si ca are cine sa ma indrume si dc nu sa ma si verifice, pt mine acuma e important.
.
Vechi 25-10-11, 22:32   #96
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Bravo Andreea si felicitari!!! Imi place foarte mult felul cum gandesti si ca ai satisfactii in ceea ce faci!
Daca e vorba si de un anumit Dr. din Rielasingen despre care am auzit numai de bine, atunci chiar ca ai nimerit super si vei avea cu varf si indesat de la cine invata meserie!
Mult succes in continuare!!
(Se pare ca fetele sunt mai silitoare si se adapteaza mereu oriunde mult mai bine decat baietii . Si nu se vaieta atata, de parca-i sfarsitul lumii! Nicaieri nu-i usor, dar trebuie sa iti pastrezi optimismul si speranta si sa mergi inainte!
P.S. Zona e supermisto, la doi pasi de Elvetia, asa ca sunt probabil foarte multi pac. privati din Schweiz. Superfain! Mi-e dor de ciocolata de acolo )

Modificat ultima data de Mona Lisa; 25-10-11 la 22:36. Motivul: complet.
.
Vechi 26-10-11, 00:49   #97
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

Citat:
Se pare ca fetele sunt mai silitoare si se adapteaza mereu oriunde mult mai bine decat baietii . Si nu se vaieta atata, de parca-i sfarsitul lumii!
sau baietii au, cum e si normal, mult mai multa mandrie si stima de sine si nu accepta sa fie calcati in picioare...

Will Smith
LonMar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-10-11, 10:45   #98
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

sau este o vorba la romani :daca taceai filosof ramaneai
weber maria claudia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-10-11, 11:10   #99
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

sau este ironia tipica, tot la romani... ce zici?

Will Smith
LonMar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-01-12, 14:45   #100
La primele mesaje
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

se poate continua rezidentiatul pe ortodontie in Germania?iti este recunoscut vreun an de rezi ?
cosminaG a multumit.
silviaa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-03-12, 17:43   #101
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nicom View Post
pe loc primesti arbeitserlaubnis in hessen , la frankfurt
buna nicom te rog trimite un pm cu un nr de tel din germania ,acum sunt si eu in frankfurt si tocmai demarez cu arbeitserlaubnis.merci mult
corinap este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-03-12, 18:34   #102
La primele mesaje
Medic Dentist
? :)

.
+1 (+1/-0)     
Post bla bla bla...

Salut tuturor, sunt inscris inca din studentie pe acest forum, din pacate nu prea am timp sa intru si sa postez. Am terminat in 2009, de atunci lucrez in propriul meu cabinet. Cu cateva luni in urma m-am hotarat sa plec in germania, nu doar datorita castigului ci si datorita calitatii vietii, a respectului, si a mentalitaii mai civilizate. Imi iubesc tara si roman voi fi toata viata, indiferent de zona in care voi locui dar am ajuns la conclizia ca totul este facut in bataie de joc, si asta incepand de la invatamant, sistem medical, etc. Sa nu mai vorbesc de plafonul CAS pe judetul Bihor (azi 03.03.2012 - 896 RON/luna) In fine, ca sa raman ON-TOPIC doresc sa-mi anunt si eu alaturi de ceilalti colegi plecarea in germania, am toate actele necesare, le trimis saptamana viitoare (sper) pentru ca mai trebuiesc legalizate. Cunosc foarte bine limba germana, o fac de ani de zile in particular, asa ca asta nu este un impediment. Singura "grija" pe care o port cel putin la acest moment este sa-mi gasesc un loc bun, si prin bun nu ma refer neaparat la partea financiara, pentru ca asa cum a-ti spus-o si voi, daca e sa inveti sistemul, dialectul, forma de lucru si trai, iti ajung de inceput si 2200 E,ideea e sa gasesc o echipa de oameni cu bun simt. Pot sa spun cu mana pe inima ca si in tara raman cu 1000 E in mana pe luna (stiu ca nu e mult) dar de ce sa nu incerc sa traiesc mai bine, pentru aceeasi munca prestata? Am postat aici pentru a vedea si alti vizitatori ai forumului evolutia (procedeul) prin care ajungi sa lucrezi in germania. In prima faza informez lumea ca am de gand sa-mi depun actele in KOLN, adica regierungspredisium-ul de acolo, unde, "Dezernat 24" adica aria de aprobare pentru medici se va ocupa de "dosarul" meu. Sper sa fie cuiva de folos ceea ce postez, sau ceea ce am de gand sa postez pentru ca daca pot, ajut oricand cu mare placare, macar cu o informatie. Stiti voi, nu ne costa nimic. Daca mai sunt si altii care citesc acest topic, ii rog frumos sa-mi lase eventual adresele lor de mail pe PM pentru o eventuala colaborare informationala.
Dr. Raducu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-03-12, 19:16   #103
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de Dr. Raducu View Post
ii rog frumos sa-mi lase eventual adresele lor de mail pe PM pentru o eventuala colaborare informationala.
Pai poti sa colaborezi pe forum (si nu pe mail) sa fie de folos si altora (asta de fapt e si principiul forumului). Bafta
Vechi 03-03-12, 20:19   #104
La primele mesaje
Medic Dentist
? :)

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Pai poti sa colaborezi pe forum (si nu pe mail) sa fie de folos si altora (asta de fapt e si principiul forumului). Bafta
Sa fie, multumesc asemenea!

Voi incerca sa fac in asa fel incat sa fie toata lumea informata
Dr. Raducu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-03-12, 10:47   #105
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de corinap View Post
buna nicom te rog trimite un pm cu un nr de tel din germania ,acum sunt si eu in frankfurt si tocmai demarez cu arbeitserlaubnis.merci mult

Hallo,

legat de Arbeitserlaubnis, si eu am sunat anu trecut in vara, dupa ce am primit Approbation de la Stuttgat, la Arbeitsamt in Konstanz si mi-au spus urmatoarele:

ca medic NU ai nevoie de Arbeitserlaubnis doar de Approbation. Daca ti-ai gasit angajator e de ajuns. Mi-au explicat ca in sectoru de sanatate au deficit si nu e nevoie de Arbeitserlaubnis.

Dar de ex, preitenu meu activ in alt domeniu, are nevoie de Arbeitserlaubnis.

PS: info pt Monalisa...da am ajuns in Rielasingen la acel medic de care ati auzit si prin Ro ... si sunt fff happy.
.
Vechi 08-03-12, 15:11   #106
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

eu stiu ca aici in hessen astia acorda inca arbeitserlaubnis EU pt noi ca prietenul meu l-a luat anul trecut in septembrie pentru medicina generala dar oricum sapt viitoare ma interesez exact si va tin la curent cu ce e in regiunea asta.
corinap este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-04-12, 00:19   #107
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Buna seara dragii mei eugenoli
Nu am mai scris de ceva vreme pe forum dar cum acum sunt tocmai pe punctul de a schimba locul de munca m-am hotarat sa scriu despre primul capitol (ce tocmai s-a incheiat) din viata mea de dentist in Germania.
Am inceput in urma cu un an si 5 luni undeva in apropiere de Stuttgart imediat ce am terminat facultatea, am avut un salariu mai mult decat multumitor (gasesc eu) comparativ cu ce citesc pe la ceilalti colegi...acum probabil depinde si de norocul fiecaruia...sau ca sa fiu mai corecta as spune ca intotdeauna exista o balanta in tot ceea ce ni se ofera...adica unde e un avantaj trebuie sa fie si un dezavantaj care sa echilibreze balanta...deci dpdv al salariului nu am ce comenta, am avut 2000 baza plus 10% din ce incasam asa incat ajungeam undeva pe la 3500-4000 brut lunar (asta si distanta de locul de munca de 3 min de casa ) erau avantajele mele...ca dezavantaj un mitocan de sef care nu avea cei 7 ani de acasa si cu asta cred ca am spus tot...de sapt viitoare voi avea ca sefa o femeie si sper din tot sufletul ca umilintele pe care le-am trait pana acum sa nu se mai repete...intre timp m-am bewerbuit si in cateva locuri pt rezi pe chirurgie si chiar am fost sapt trecuta la un Vorstellungsgespräch...se pare si sper ca ma vor accepta ca Weiterbildungsassistentin dar asta dupa ce voi merge o zi intreaga in Praxis sa vad cum decurge o zi de lucru la ei... promit sa va tin la curent cu rezi...ca de inceput va spun ca aveti nevoie de un an de zile de lucru intr-un cab de stoma gen care an va trebui aprobat de BZK de unde apartineti cu locul de munca, se poate face cererea si retroactiv...eu am sunat la BZK Stuttgart si am vb cu Fr.Hartmann care mi-a trimis un formular de cerere care a trebuit semnat si parafat de medicul unde am facut anul de stoma gen...iar cab respectiv trebuie sa aibe aprobare sau imputernicire de cab stoma gen...cauta ea si va spune daca cab are asa ceva...actual eu am trimis aceasta cerere inapoi la Fr. Hartmann si acum astept aprobarea-Genehmigung
si abia apoi dupa ce voi fi acceptata de cei unde am aplicat voi trimite iar o cerere pt aprobare dar de data asta la LZK a Landului de care apartinem-in cazul meu Baden-Württemberg -iar acolo pt Weiterbildung chirurgie se ocupa Fr.Jordan...cand voi ajunge si in acel stadiu voi posta pt acei care sunt de asemenea interesati de rezi aici in Germania...va doresc din suflet numai bine si mult succes in tot ceea ce faceti
KiralyVlad si ODMF au multumit.
cretz71 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-04-12, 00:27   #108
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Am uitat sa va spun de Arbeitserlaubnis...am auzit mai nou ca de la 1 Ian 2012 cei cu studii superioare nu mai au nevoie de el(asta de la un avocat)...concret eu aveam unul cu termen limitat adica exact pe perioada contractului de munca...dar cum am depasit un an de munca continuu am trimis la Duisburg o cerere pt Arbeitserlaubnis unbefristet adica nelimitat...pe care l-am si primit la 2-3 zile dupa ce am trimis cererea...adica extrem de repede...deci actual cu dreptul de munca nu sunt deloc probleme...acum nu va pot confirma chestia cu lipsa depunerii cererii pt cei cu studii sup...se poate sa fie asa dar eu am preferat sa am acest drept scris pe hartie pt ca legile se pot schimba de la un ceas la altul...inca odata bafta multa si sa ne auzim cu bine
cretz71 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-05-12, 21:11   #109
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Pregatit sa raspund !!!

.

Talking De 2 ani in Germania ca medic stomatolog / Angestellter Zahnarzt

Va salut si in primul rand va felicit pe cei dintre voi care s-au hotarat saq plece din Romania. Un roman ramane roman oriunde ar fi plecat, dar cred ca tine de normalitate ca un om sa-si doreasca mai mult, mai bine, mai .... totul.
Pe scurt: eu lucrez impreuna cu sotia mea in zona Düsseldorf, ca medici stomatologi angajati (Angestellter Zahnarzt) - la 2 cabinete private.
Pot sa va raspund sper eu cat mai exact la intrebari exacte si la subiect. Doar ca trebuie sa luati in considerare ca eu va dau informatii din Düsseldorf adica de la Ministerul din Nordrrhein Westfallen. Sunt chestii si detalii care difera de la land la land.

Cu stima,
Dr. med. dent. Radu Hotinceanu
cosminaG si IrinaMaresal au multumit.
RH-DE este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-05-12, 21:15   #110
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Pregatit sa raspund !!!

.

• Cerere scrisa in limba germana si semnata de catre titular (asta e cea mai simpla dintre toate )
  • Copii LEGALIZATE SI TRADUSE dupa diploma de bacalaureat, diploma de la universitate
    • !!! La Düsseldorf nu se accepta decat traduceri ale unui traducator autorizat DIN GERMANIA. Eu am colaborat cu firma la care va dau link-ul mai jos (foarte elegant se trimit pdf pe mail, ei dau un pret, se plateste, apoi ei trimit prin posta traducerile). Traducerea pentru actele mele a durat vreo 2 saptamani --- costuri - aprox. 1300 EUR) . In alte landuri am inteles ca se accepta si traduceri din Romania. Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
  • Certificatul de experienta CMDR (conf. EU 2005/36/EG) (Titularul a lucrat ca medic stomatolog macar 3 ani in ultimii 5 ani - contract de munca full time) - TRADUS SI LEGALIZAT IN GERMANIA
  • Certificatul de onorabilitate CMDR TRADUS SI LEGALIZAT IN GERMANIA
  • Certificat de nastere si/sau casatorie (daca nu sunt europene atunci TRADUS SI LEGALIZAT IN GERMANIA)
  • Adeverienta de la ultimul loc de munca TRADUS SI LEGALIZAT IN GERMANIA
  • Copie pasaport TRADUS SI LEGALIZAT IN GERMANIA
  • CV in limba germana, cu fotografie tip pasaport si cu semnatura in original
  • Cazier judiciar nu mai vechi de o luna TRADUS SI LEGALIZAT IN GERMANIA
  • Certificat medical pe care sa scrie ca in urma examenului medical medical este apt sa profeseze - nu mai vechi de o luna - TRADUS SI LEGALIZAT IN GERMANIA
  • Declaratie pe propie raspundere ca nu ati avut probleme de ordin juridic in Germania. (este tip se ia de la minister - pot si eu sa v-o trimit pe mail)
  • Certificat de status profesional curent CMDR TRADUS SI LEGALIZAT IN GERMANIA
    • !!! Toate certificatele CMDR se iau odata, in Iasi de exemplu in 2010 costa 500 RON si le facea o firma de avocatura angajata de CMDR)
  • O scrisoare de intentie de la un cabinet/clinica din landul unde faceti cererea cum ca "daca ar fi posibil - locuri libere, etc - atunci v-ar angaja --- !!! nu e vorba de contract de munca ci numai de o scrisoare de intentie - daca veniti in Nordrhein Westfallen cu asta va ajut eu)
  • Declaratie pe propie raspundere ca nu ati mai depus o astfel de cerere si in alt land.
  • FreizügigkeitBescheinigung - drept de sedere in Germania - se primeste in momentul in care, ca si absolvent de facultate aveti un domiciliu in Germania - chirie, etc) - doar pentru cei cu studii universitare se da inaintea unui loc de munca - Dar pentru chestia asta fiecare trebuie sa mearga la primarie si o primeste personal COPIE LEGALIZATA

In momentul depunerii actelor, interviul joaca rol si de test de limba germana. Mie nu mi s-a cerut certficat B2 sau ceva de genul. Au vazut ca vorbesc si a fost de ajuns.
avi_dent si eugenm au multumit.

Modificat ultima data de eugenol; 14-05-12 la 08:47.
.
Vechi 13-05-12, 21:20   #111
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Pregatit sa raspund !!!

.

Postey aici un link, sper ca cei de la eugenol.ro sa-l aprobe. Este Site-ul cu joburi al Camerei Dentistilor Nordrhein Wedtfallen. Aici anunturile sunt Reale, Verificate de Camera Medicilor si abia apoi publicate. Sper sa va ajute....

cosminaG si ghena_balta au multumit.

Modificat ultima data de eugenol; 14-05-12 la 08:46.
.
Vechi 14-05-12, 21:01   #112
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Pregatit sa raspund !!!

.

Pentru cei care "rup" putina germana ceva de citit. Maine sun la Frau Jeschwitz in legatura cu experienta de 3 ani:

Scuze Eugenol.ro Dar copiii chiar au nevoie de link-urile acestea.
cosminaG si ghena_balta au multumit.

Modificat ultima data de eugenol; 14-05-12 la 21:37.
.
Vechi 14-05-12, 21:12   #113
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Pregatit sa raspund !!!

.

Default Rezi

Saptamana asta promit sa sun la minister la Düsseldorf Ca Sa intreb daca pentru cei de dupa 2009 se cere experienta de 3 ani pentru Approbation. veti avea raspuns clar direct de la sursa. Va salut!

Scris dupa 19 minutes:

Dragii mei,
vreau sa inteleg si eu ceva. De ce Nu va cautati un loc de munca ci vreti IN PRIMUL RAND rezi sau specializari. a publicat o colega mai jos ce face ea Ca AssistenzArzt. parerea mea Ar fi Ca intai Sa invatati tot ce Nu se face in fac. de la noi si apoi s a va specializati in chir sau orto
Va salut din nou
eugenm si ghena_balta au multumit.

Modificat ultima data de RH-DE; 14-05-12 la 21:12.
.
Vechi 15-05-12, 17:26   #114
Ucenic Sef
MD Parodontolog
Fara status.

.

vrem si una si cealalta
In RO, rezidentiatul tine loc de stagiatura de altadata )..
ca incepator, nu stiu cati pacienti iti calca pragul cabinetului din prima ..
cosminaG este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 2014, afara, ajutor, buna, caut, complet, dentis, dentist, discutiile, eugenol, forum, gata, germania, gramada, iga, imposibil, intrebare, la inceput de drum, limba, loc, medic dentist, medici, munca, noua, povesti, practica, practice, pregatire, pur, roma, salut, simplu, standarde, stoma, traduceri, vand, vara, zilele

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/8899-medic-stomatolog-roman-germania-poate/
Publicat de For Type Data
medic stomatolog roman in Germania chiar se poate? - info Sanatate! This thread Refback 15-04-10 01:01

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (10:28) timp.

Alegeti schema de culori preferata: