Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

dentist in italia?

discutie din eugenol.ro : stie cineva care sunt conditiile care sunt puse medicilor stomatologi romani pentru a putea lucra in italia?e nevoie de ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree23Multumiri
  • 2 Scris de stomaflex
  • 1 Scris de dia_nuca
  • 15 Scris de gavril18
  • 1 Scris de gavril18
  • 1 Scris de gavril18
  • 1 Scris de gavril18
  • 1 Scris de maria3112
  • 1 Scris de gavril18

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 07-10-09, 10:27   #1
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Default dentist in italia?

stie cineva care sunt conditiile care sunt puse medicilor stomatologi romani pentru a putea lucra in italia?e nevoie de cei 3 ani de experienta(ca in uk)?multumesc mult
ples cristina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-10-09, 19:05   #2
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

cel mai bine e sa cauti pe ministerio salute.it.cred ca este singurul loc de unde poti afla cate ceva.eu sanu tehnician dentar,cu diploma de licenta,absolventa 2008,si imi pregatesc singura actele pt italia.e ciudat ca pe nicaieri nu reusesc sa aflu informatii despre munca in italia.tot de pot afla e doar despre asistente medicale.fetele de pe forumu-l romania italia ma ajuta cat pot,dar ele stiu cel mai bine despre cum pot ele lucra.incearca si pe forumul romania italia,poate afli ceva.e ciudat ,ca si cum nu ar lucra nimeni ca stomatilog sau tehnician in italia.e un forum recunoscut,cautat,dar pana acuma nu mi-a raspuns nici un tehnician.poate tu sa ai mai mult noroc
--------------------------
scuze pt cele cateva greseli,au fost din viteza si nu am recitit mesajul.scuze inca o data
sandalexa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-10-09, 19:32   #3
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Ai butonul editati (pentru a corecta) ce functioneaza o zi de la postarea mesajului.
Vechi 23-03-10, 12:26   #4
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default atmosfera

Cel putin in zona Torino colegii italieni au o atitudine cel putin rau voitoare...atacurile verbale sunt frecvente iar cele din presa sunt destul de dese...sursa mea sunt cele 2 asistente care au lucrat pentru mine in Romania si acum una lucreazal la un cabinet in zona Torino si alta la un azil undeva la 20 km de Torino...iarta-ma nu vreau sa te descurajez...
Vechi 23-03-10, 12:39   #5
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ples cristina View Post
stie cineva care sunt conditiile care sunt puse medicilor stomatologi romani pentru a putea lucra in italia?e nevoie de cei 3 ani de experienta(ca in uk)?multumesc mult

Da, eu as putea sa-ti raspund - avand in vedere ca am experienta personala ... si nu buna deloc. Daca ai cei trei ani de experienta in Romania si ai Certificatul de la Ministerul Sanatatii Romane e ok. Daca nu ai acel certificat ministerul sanatatii de la Roma iti evalueaza actele si poti sa alegi in a da un examen sau sa faci 18 luni de practica in Italia platita de tine! Examenul este un examen de "diferenta" ... zic ei. Numarul materiilor o decid ei - pt mine au fost 5 materii. Oricum ... acest examen e un fel de "bataie de joc" ... pt ca oricat de pregatit ai fi ... nu il treci Anul acesta in februarie examenul a fost la Aquila .. si din 92 de stomatologi din toata lumea nu l-a trecut nimeni (printre noi au fost si profesori universitari di America de Nord ) . Tematica anuntata pe siteul ministerului sanatatii italiene nu avea nici o legatura cu intrebarile de la examen... deci vezi si tu.

P.S. Si ca incheiere sa-ti mai spus ca mie intamplator de 2 ori mi-au pierdut actele legalizate, trebuia sa-mi refac tot dosarul! Si in loc de 30 de zile cat ar trebui sa-ti raspunda mie mi-au raspuns dupa 2 ani, si asta dupa ce mi-am angajat un avocat .... eu personal am renuntat
Eniko este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-03-10, 20:41   #6
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mai degraba m-as duce in Bangladesh sa lucrez decat in Italia.
loreena_2373 si GELAL au multumit.
stomaflex este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-03-10, 21:12   #7
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de stomaflex View Post
Mai degraba m-as duce in Bangladesh sa lucrez decat in Italia.

Bravo sunt de acord cu tine, pacat ca am pierdut doar ... timp si bani.
Eniko este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-04-10, 11:12   #8
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

deci e naspa si pe la macaronari....si cica suntem infratiti.....mor de ras.....acum si vacile alea de francezi ne iau la misto...pt ei suntem toti o tara de tigani....si nu se uita in gradina lor....oooof....asta e.....
@stomaflex......mai rezisti in anglia?nu te-ai saturat de aia? vroiam sa am agit si eu pt plecat prin uk dar nici nu mai stiu daca merita...ca si pe la noi pe aici e cam stinky treaba...sa ai o zi buna
johnny_bravo este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-04-10, 13:47   #9
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

ce naspa is italienii si francezii ca ne fac tigani,si noi suntem asa de treaba si nu le gasim nume din astea haioase cum ar fi macaronari si vaci )
va pacalesc astia in romania la televizor
francezii au o parere chiar foarte buna despre romani,dar nu le plac cersetorii
Vechi 23-04-10, 16:55   #10
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

parca noua ne plac cersetorii.... fara jena, la noi in loc sa se inmulteasca intelectualii, se inmultesc numai tiganii, cersetorii si hotii. te duci in strainatate si dai peste "romani" de-ai nostrii la cersit sau sterpelit.numai inselatorii, crime si violuri. asta suntem, ne caracterizeaza ca natie. scuze ca sunt off topic dar sunt scarbita si imi pare rau de tara asta....
loreena_2373 a multumit.
Vechi 23-04-10, 17:01   #11
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Si noua...
Vechi 23-04-10, 19:41   #12
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

scuze de off topic....chiar ce fusei la roma sa ii vad pe inaintasii nostri....sa inteleg de ce celelalte popoare spun ca se trag din adam si eva....si noi din traian si decebal...(de aia om fi oare pe invers?))si i-am vazut ca maninca la greu macaroane....deci...macaronari....iar despre francezi....nu m-a suparat neaparat ca ne iau la misto...prosti suntem noi ca nu le-o intoarcem...oricum noi suntem mai nationalisti si suntem deranjati de chestiuni de astea....mai greu e cind trebuie sa ne ajutam intre noi.....atunci dispare spiritul national.....scuze de off topic dar vroiam sa ii raspund lui sico....pe baza principiului....acest mesaj este un pamflet si trebuie tratat ca atare....sper sa se amuze si el de reply meu....serios vorbind, peste tot sunt oameni si oameni,...numai ca unii alearga mai mult dupa senzational si se cred mai buni ca altii....na ca imi inchei monologul spunand....week-end placut si multa sanatate.....si poate aflam pareri de la cei plecati prin italia ca si medici totusi....
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/8330-dentist-italia/
@ dia nuca...tara e frumoasa....pacat ca e locuita....
johnny_bravo este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-04-10, 21:28   #13
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sad but true.......
Vechi 10-11-10, 13:07   #14
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Probleme diploma

Salutari tuturor!
Eu (si toti cei din promotia 2009) avem urmatoarea problema:
Mi-am facut toate actele pt. recunoasterea titlului in Italia.Totul bine si frumos pana cand am ajuns la Roma unde mi se atrage atentia ca actele nu sunt in regula.....De ce? Diploma noastra trebuia eliberata conform directivei europene 2005/36/ce cu titlul de "medic dentist", insa e fost eliberata conform unei hotarari de guvern cu titlul de "doctor medic dentist". In momentul de fata sunt trimis de la universitate la ministerul sanatatii, de aici la ministerul educatiei si tot asa in cerc si nimeni nu ofera nici o solutie. Rog colegii din generatia mea care se confrunta cu aceeasi problema sa spuna daca au gasit rezolvare si cum?
gavril18 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-11-10, 12:51   #15
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Da cunosc problema,in aceasi oala.O colega de a mea care s-a miscat mai repede,ei i-a acceptat actele asa si deja din septembrie lucreaza in 2 cabinete.
stoica adela este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-11-10, 13:09   #16
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Activ

.

Ce va pot spun din UK este ca exista un aflux de dentisti spanioli si italieni ( mai mult spanioli) asa ca nu cred ca in Spania sau Italia e destul de bine pentru dentistii lor ...Asa ca nu cred ca e o idee buna de a pleca ca si dentist in tarile astea decat daca viitorul vostru e acolo - familie, rude....s.a.m.d
Bogdan77 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-11-10, 13:57   #17
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de gavril18 View Post
Salutari tuturor!
Eu (si toti cei din promotia 2009) avem urmatoarea problema:
Mi-am facut toate actele pt. recunoasterea titlului in Italia.Totul bine si frumos pana cand am ajuns la Roma unde mi se atrage atentia ca actele nu sunt in regula.....De ce? Diploma noastra trebuia eliberata conform directivei europene 2005/36/ce cu titlul de "medic dentist", insa e fost eliberata conform unei hotarari de guvern cu titlul de "doctor medic dentist". In momentul de fata sunt trimis de la universitate la ministerul sanatatii, de aici la ministerul educatiei si tot asa in cerc si nimeni nu ofera nici o solutie. Rog colegii din generatia mea care se confrunta cu aceeasi problema sa spuna daca au gasit rezolvare si cum?
cred ca ai nevoie de certificatul de conformitate de la min sanatatii. Aceeasi problema am avut-o si eu cu UK.
nu-ti fa probleme, nu-ti cere 3 ani de experienta. cam in 3 luni primesti certificatul.

ane_ane este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-11-10, 15:40   #18
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

[QUOTE=Bogdan77;194850]Ce va pot spun din UK este ca exista un aflux de dentisti spanioli si italieni ( mai mult spanioli) asa ca nu cred ca in Spania sau Italia e destul de bine pentru dentistii lor ...Asa ca nu cred ca e o idee buna de a pleca ca si dentist in tarile astea decat daca viitorul vostru e acolo - familie, rude....s.a.m.d[/QUOTE]
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=8330

90%dintre spaniolii care vin in u.k.sunt aia abia iesiti din fac.care n-au experienta(au alte conditii la echivalarea diplomei) si vin sa-si faca"mana"pe marlanii englezi iar dupa un an ,max.2 se intorc repejor(ceea ce e de inteles)- eventual fac vreun master ca da bine la ei acasa....(am prieteni originari din Madrid&Valencia care lucreaza in u.k.)
iar"macaronari"nu erau asa multi....
amica din Madrid spunea ca decat sa-si faca anul de stagiu intr-un sat de pe langa Madrid pe 1000 euro,mai bine-l face intr-un sat de langa Cambridge pe 4000-5000 lire/luna
Teodora G. este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-11-10, 15:47   #19
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

@Teodora

stii cumva de ce ii accepta pe spanioli imediat dupa terminarea studiilor ? ca mie mi-a zis ~~~ ca trebuie 1 an experienta dupa absolvire...si cam e trecuta chestia asta pe site-urile firmelor.

.
Vechi 27-11-10, 17:15   #20
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

[QUOTE=ane_ane;194873]@Teodora

stii cumva de ce ii accepta pe spanioli imediat dupa terminarea studiilor ? ca mie mi-a zis ~~~ ca trebuie 1 an experienta dupa absolvire...si cam e trecuta chestia asta pe site-urile firmelor. [/QUOTE]

conditiile de rec.a diplomei sunt diferite pt.spanioli,italieni,nemti si noii intrati in u.e.(ca noi)
uita-te pe Link [Necesita inregistrare pentru acces.] /potentialregistrant - find u'r route to registration
de ce nu cautati pe site-ul colegiului med.din tara respectiva si se iau toti dupa firmele alea capcana,io'nu pricep
.
Vechi 27-11-10, 20:14   #21
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

@Teodora

nu-i problema cu inregistrarea la GDC. ce faci dupa ce te-ai inregistrat, ca firmele vor 1 an experienta. nu stiu daca toate, la ~~~ cel putin asa mi-au zis. si am mai vazut la una pe site ' 1 years post qualification experience' .

.
Vechi 27-11-10, 22:27   #22
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de ane_ane View Post
@Teodora
Citat:

nu-i problema cu inregistrarea la GDC. ce faci dupa ce te-ai inregistrat, ca firmele vor 1 an experienta. nu stiu daca toate, la ~~~ cel putin asa mi-au zis. si am mai vazut la una pe site ' 1 years post qualification experience' .

topicul era"dintzologia in Italia" ,nu in u.k.,iar asta cu firmele e in spiritul de turma tipic romanesc
trei sferturi din subiecte sunt legate de"minunatul"sist.nhs,viatza cotidiana "in the beautifull countryside",recrutari,interviuri,bla-bla,etc.
ia-le la rand si-ai sa gasesti raspunsul.....
.
Vechi 03-12-10, 12:45   #23
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de stoica adela View Post
Da cunosc problema,in aceasi oala.O colega de a mea care s-a miscat mai repede,ei i-a acceptat actele asa si deja din septembrie lucreaza in 2 cabinete.
Si ati reusit sa o scoateti la cap cumva? Daca da spuneti-mi si mie cum. Multumesc!
Citat:
cred ca ai nevoie de certificatul de conformitate de la min sanatatii. Aceeasi problema am avut-o si eu cu UK.
nu-ti fa probleme, nu-ti cere 3 ani de experienta. cam in 3 luni primesti certificatul.
Certificatul eu il am dar problema este diploma care e gresita si in consecinta nici certificatul nu e valabil.
.
Vechi 07-12-10, 22:00   #24
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Mie nu mi-a zis nimeni ca ar trebui sa merg la ministeru educatiei,pe mine ma tot cheama la ministeru sanatatii si recheama ca se rezolva ca a zis ca normal doar ministeru de la bucuresti trebuie sa vorbeasca cu ministeru de la roma sa accepte actele asa ca medic dentist e la fel cu medicina dentara.Ca eu cand am sunat la Roma sa intreb de acte a zis ca la colega mea i-a recunoscut diploma ca ei(roma) au cerut la bucuresti o foaie prin care zice ca sunt acelas lucru si nu vor sa mai faca ei(roma)treaba pt romani.

Tu in ce oras ai absolvit?Cum am putea vb?
stoica adela este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-12-10, 11:21   #25
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de stoica adela View Post
Mie nu mi-a zis nimeni ca ar trebui sa merg la ministeru educatiei,pe mine ma tot cheama la ministeru sanatatii si recheama ca se rezolva ca a zis ca normal doar ministeru de la bucuresti trebuie sa vorbeasca cu ministeru de la roma sa accepte actele asa ca medic dentist e la fel cu medicina dentara.Ca eu cand am sunat la Roma sa intreb de acte a zis ca la colega mea i-a recunoscut diploma ca ei(roma) au cerut la bucuresti o foaie prin care zice ca sunt acelas lucru si nu vor sa mai faca ei(roma)treaba pt romani.

Tu in ce oras ai absolvit?Cum am putea vb?
Am absolvit la Oradea. Nr. meu de tel este 0740.63.12.42 Gavril
.
Vechi 03-07-12, 19:56   #26
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna!!!!noutati despre joburi ca dentist in Italia?
vlad_hanta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-12-12, 14:58   #27
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu mai zice nimeni nimic ?
drflo este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-12-12, 21:10   #28
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu si cu sotul ne-am facut actele de Italia, le-am trimis prin posta la Roma la Ministero della Salute si mi-a venit raspunsul cu acceptarea prin posta. Am fost la Colegiul medicilor in Torino si mi-au dat Codul deontologic de invatat si ceva legi , de unde se da un test scris si apoi un interviu. Noi suntem la faza cu testul scris, dar inca nu ne-am apucat de invatat...dupa sarbatori. Oricum, eu am fost in toamna asta la Torino sa caut cabinete si treaba e ca nu sunt deloc pacienti. Am vorbit cu proprietarii de cabinete care vor sa vanda si sa plece in tarile calde (la propriu..prin Cuba) ca nu au clienti. Pacientii italieni sunt speriati de preturile stratosferice practicate de stomatologii italieni, si fac turism dentar in Croatia , Ungaria si Romania. Acum nu stiu ce sa-ti zic, noi vrem sa preluam un cabinet din Torino sau de pe langa Torino, dar mai stam un pic in asteptare. De anul asta s-au modificat foarte tare si impozitele , adica au crescut,iar fiscul te cauta si in gaura de sarpe si iti pune sechestru pe bunuri.
dorusdent este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-01-13, 23:39   #29
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

dar stie cineva cit se plateste la thenician pentru lucrare,preturile la toate protezele fixe,mobile....si cit i-a un medic de la pacient,in cazul protezarii.
mihai ulinici este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-02-13, 17:23   #30
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Buna tuturor! Stie cineva daca este adevarat ca se gasesc foarte greu joburi in Italia? Cam care sunt salariile si conditiile de angajare? Multumesc.
Yvette este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-05-13, 14:01   #31
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Buongiorno,
Pe 1 mai s-au implinit 2 ani de Italia. Tot ceea ce veti citi in continuare e pur subiectiv. Tratati textul ca atare.Nu stiu daca eu reprezint regula, exceptia sau sunt undeva pe la mijloc.
Mai sus am descris problema intampinata de mine, insa multumita faptului ca italienii au recunoscut o diploma avand aceeasi greseala ca si a mea, au fost "obligati" in cele din urma sa recunoasca si diploma mea si a tuturor celor aflati in situatia particulara a generatiei nostre.
Dupa "riconoscimento" , a urmat inscrierea in ordinul medicilor, unde se depun actele si se da un test de limba. Testul de limba difera de la o provincie la alta. Pe mine m-a chestionat presedintele ordinului: citire pe text de specialitate, explicarea unor termeni din acel text si la urma scriere dupa dictare.La ultima am cam gafat. In limba italiana sunt multe duble pe care cineva fara experienta nu le recunoaste in vorbirea cursiva(nu am nimerit nici o dubla). Cu toate acestea, cand am depus juramantul, m-a felicitat in fata intregii sali pentru cunostinele mele de limba italiana.
Pana aici totul bine si frumos.
Toti medicii care vor sa lucreze in Italia, daca nu sunt angajati(si nu prea sunt in sistemul privat), trebuie sa faca Partita IVA(un fel de CMI). Pentru P.IVA trebuie sa ai contabil cca. 1000 euro pe an. Asigurarea de malpraxis pentru noii inscrisi incepe de la 300 de euro pe an in primii 3 ani, insa nu poti fi director sanitar(sa ai cabinetul tau) la pretul asta si nici sa faci implanturi.
Medicii au o casa de pensii aparte ENPAM, unde se plateste o cota fixa si procent din veniturile anuale. Cota si procentul se platesc in functie de varsta medicului. Dupa 30 de ani se plateste din ce in ce mai mult.
Apoi contributia anuala la ordinul medicilor 180 euro pe an.
Se plateste impozit 20% pe facturile emise.
De cativa ani s-a introdus si aici sistemul de EMC-uri. Costa destul de mult cursurile dar se gasesc si gratuite.
Dupa toate aste urmeaza locul de munca.
Un vanataj pentru noi versus absolventii de Italia este ca ei fac 0(zero) practica pe pacient in timpul facultatii.Nu vad nici un cadavru.
Cei care recruteaza medici straini, de obicei, o fac asa cum se intampla in campul fortei de munca din UE in ideea ca ii platesc mai putin.
De cele mai multe ori se plateste procent(in cazul meu 30%) din incasari.
Si aici ca si in Romania nu sunt toate cabinetele la standarde inalte de dotare si nici profesional nu sunt grozavi. Procentul de high tech si high performance e destul de mic(ca-n Romania+/-). Din pacientii care i-am avut pana acum(destul de multi in opinia mea) doar vreo 2 au mai folosit diga inaintea mea.
Depinde foarte mult de cabinetul si locul unde nimeriti. Daca seful e dispus sau nu sa-ti asigure necesarul pentru a lucra corect(ceea ce in cazul meu nu prea se intampla), eu folosesc diga doar pe endo, si acolo dupa lungi discutii de convingere.
Unde lucrez eu se inceraca ceva Low cost , unde in 30 de minute trebuie sa fac aproape toate manoperele(cu exceptia endo, unde mi se acorda o ora). Eu fac doar igiena, conservativa, endo, ceva extractii mai usoare(ca nu-s tare priceput) si pedo.
Inainte sa vin, un coleg mi-a spus : "Daca nu castigi macar 4000 de iepuroi pe luna nu se merita sa mergi afara". Atunci nu l-am crezut.....
In ceea ce priveste castigul, ma invart undeva intre 2100 si 2800 de euro pe luna(sunt multe zile libere) din care aproape jumatate sunt la NEGRU. Cu banii astia trec de la o luna la alta fara lipsuri prea mari.
The good side(ca sa impung si eu oleaca), majoritatea medicilor romani isi fac mana in tara si dupa aia emigreaza, eu mi-am facut, cat de cat, mana pe italieni
Eu lucrez intr-o zona rurala si sunt foarte rasisti. Foarte multi refuza sa vina la mine pentru ca sunt straniero, desi secretara ma lauda cat sunt eu de "priceput".
Inca un lucru important, in opinia mea, clima. Unde sunt eu acum e o umiditate foarte mare, ceea ce face verile sufocant de calde, iar iernile le treci din raceala in raceala.
Cu siguranta am uitat o multime de lucruri sa le spun.Daca aveti nelamuriri intrebati linistiti.
Ciao

Modificat ultima data de gavril18; 06-05-13 la 15:01.
.
Vechi 08-05-13, 18:44   #32
La primele mesaje
MD Endodont
Fara status.

.

Ciao! Mutumim pt prezentare....asa subiectiva cum e ea....este ceea ce ai trait
Spune-mi te rog, caci nu am prins ideea, cat incasezi lunar ca sa ajungi sa iti ramana 2800?
lorellay_84 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-05-13, 20:54   #33
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Te referi la cat incasez de tot? Sau daca imi ramane atata dupa ce platesc toate darile? Daca te referi le rulajul care il fac eu intr-o luna e intre 7000 si 9000 cca. Cei 2100-2800 sunt inainte de a plati taxele.
Ravendark a multumit.
.
Vechi 20-05-13, 17:41   #34
La primele mesaje
MD Endodont
Fara status.

.

Ai intuit bine, ma refeream la rulaj. Lucrezi prin casa de asigurari si percepi tarifele impuse de aceasta, sau ai preturile la liber? Stii cumva daca se lucreaza la fel de mult prin sistemul de asigurari ca si in Franta? Aveam convingerea ca in Italia se castiga mult mai bine decat in Franta, dar cifrele pe care le-ai spus tu ma cam sperie.
lorellay_84 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-05-13, 22:03   #35
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Salut,
In Italia cabinetele lucreaza toate in regim privat.Doar in spitale se lucreaza prin casa de asigurari, pe baza de programari, care se fac la 5-6 luni. Dupa cum spuneam eu fac manopere care nu sunt grozav platite si preturile practicate sunt mult mai mici decat la majoritatea cabinetelor. De exemplu endo molar 150 iepuroi pe cand la majoritatea e undeva la 300, iar exemplele pot continua. Cabinetul in care lucrez are un rulaj de cca 40-50 de mii pe luna.Eu lucrez cca 5-6 ore pe zi. Numarul de pacienti 4-11 pe zi in functie de ce trbuie sa fac.Plus ca am asistenta(foarte important).
.
Vechi 05-08-13, 16:45   #36
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna ziua,
Sunt medic dentist din 2010 si as vrea sa emigrez in Italia. Ma poate ajuta cineva cu informatii? Din pacate nu am gasit o firma care sa recruteze medici dentisti in Italia. Nu stiu de unde sa incep (acte etc). Cam care ar fi primii pasi?
Miky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-08-13, 19:11   #37
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna ziua,
Am pe cineva care este medic dentist din 2012 si ar vrea sa emigreze in Italia. Ne poate ajuta cineva cu informatii? Eu locuiesc in Italia si banuiesc ca il pot ajuta cu trimiterea actelor etc, dar nu stim de unde sa incepem si care sunt pasii care trebuiesc urmati. Ne poate ajuta cineva?

Multumim!
bubi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-09-13, 14:03   #38
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna ziua gavril18,
Sunt medic dentist si am si eu o intrebare: dupa ce imi iau dreptul de libera practica in Italia, cum imi pot gasi de munca?
Multumesc!
.
Vechi 05-09-13, 19:50   #39
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Miky View Post
Buna ziua gavril18,
Sunt medic dentist si am si eu o intrebare: dupa ce imi iau dreptul de libera practica in Italia, cum imi pot gasi de munca?
Multumesc!
Salut,

In Italia nu se recruteaza medici deoarece nu se lucreaza cu casa de asigurari decat in spitale. Locurile din spitale sunt cam greu de prins. In concluzie, in Italia nu se recruteaza medici. Ori te angajezi si lucrezi pe bani putini, ori cumperi un cabinet, ori faci tu unul. Cam astea sunt optiunile. Daca te mai pot ajuta cu ceva, intreaba si pe masura puterilor mele te ajut.
Miky a multumit.
.
Vechi 07-09-13, 11:25   #40
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de gavril18 View Post
Salut,

In Italia nu se recruteaza medici deoarece nu se lucreaza cu casa de asigurari decat in spitale. Locurile din spitale sunt cam greu de prins. In concluzie, in Italia nu se recruteaza medici. Ori te angajezi si lucrezi pe bani putini, ori cumperi un cabinet, ori faci tu unul. Cam astea sunt optiunile. Daca te mai pot ajuta cu ceva, intreaba si pe masura puterilor mele te ajut.
Ce inseamna sa te angajezi pe bani putini? Da-mi o cifra estimativa.
In spitale cat se castiga?
La noi se lucreaza la procent. Asa este si in Italia?
.
Vechi 09-09-13, 19:07   #41
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Inseamna, daca ai noroc, 2000 de euro. Bani care in Italia sunt putini. In spital NU ai acces(pile). Da, mare parte se lucreaza cu procent. Dar noi, fiind straini, o sa primim un procent mai mic decat un italian.
Miky a multumit.
.
Vechi 09-09-13, 20:03   #42
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Acum am citit ceea ce ai scris ca raspuns pt altcineva. Citez: "Te referi la cat incasez de tot? Sau daca imi ramane atata dupa ce platesc toate darile? Daca te referi le rulajul care il fac eu intr-o luna e intre 7000 si 9000 cca. Cei 2100-2800 sunt inainte de a plati taxele."
Daca tu faci intr-o luna intre 7 si 9000 euro, de ce mi-ai zis mie 2000?
Imi cer scuze ca iti pun atatea intrebari, dar momentan esti singurul om avizat care imi raspunde
Multumesc din suflet!
.
Vechi 09-09-13, 21:18   #43
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Pentru ca acesta e procentul meu, 30%
.
Vechi 05-01-14, 22:40   #44
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

@gavril18 , examenul de stat unde l-ai dat? In Roma?
gavril18 a multumit.
maria3112 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-03-14, 14:16   #45
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Ce examen de stat?
Michelangelo a multumit.
.
Vechi 10-03-14, 14:34   #46
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Buna!
Nu am nici cea mai mica intentie sa ajung sa lucrez prin Italia, prefer tarile calde de departe.
Scriu acest mesaj ca sa imi exprim aprecierile deosebite fata de cineva care a dat cifre concrete in legatura cu incasarile/venitul sau.Si, da, 2000 de euro sunt bani putini pentru Italia, Franta, etc, mai ales daca te aventurezi cu familia.
Nu mi se pare ca esti subiectiv, din contra, romanii sunt cam visatori si cand dau de bucluc prin tarile civilizate, se trezesc la trista realitate pe care incearca sa o coloreze cat mai frumos.
DrViP este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-03-15, 21:29   #47
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default intrebare intrebatoare

ca viitor spot pe mapamond sunt oarecum setat spre Italia respectiv Torino si din acest motiv postez in speranta lamuririi unor curiozitati!
Cat costa un cabinet (stiu ca depinde de regiune/localizare) dar orientativ e binevenita orice informatie!?
Cat este o chirie intr-un imobil decent?
Care este prcentajul in cazul unui parteneriat?
Care este venitul in cazul detinerii unui cabinet?
Care este suma(daca este) cu care poti ramane dupa cheltuielile lunare (intretinere/chirie/taxe)?
Care sunt preturile in general pe manopere?
Care este dificultatea reala a testelor lingvistice pe o scara de la 1 la 10?
Se merita in regim de parteneriat?
multumiri anticipate celor dornici sa raspunda
SALVE
moody este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-03-15, 18:08   #48
Avansat bine
Medic Stomatolog
gang bang!!!

.

habarnam ...dar si eu vreau sa stiu...
CINEVA?
Piulitzul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-11-15, 15:42   #49
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Salutare
A mai incercat cineva Italia.
Eu as dori sa trimit actele la Roma.
Vechi 25-11-15, 22:56   #50
Ucenic
Medic Dentist
Natus Vincere

.

crys, tu nu te pregateai pentru Franta ?
a.calin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-15, 13:12   #51
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de a.calin View Post
crys, tu nu te pregateai pentru Franta ?
Vezi ca am scris ca nu am trecut la Drome si...mai intreb si eu ?
Vechi 26-11-15, 20:01   #52
Ucenic
Medic Dentist
Natus Vincere

.

Am crezut ca ai renuntat apoi...
a.calin este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, angajat, anul, ata, ati, buna, butonul, diferenta, dosarul, edita, examen, fra, gasim, iga, italia, legatura, lucrez, luni, medic dentist, mie, noua, nume, oala, raspund, raspuns, roma, romani, stoma, stomatologi, subiecte, tehnician dentar, tematica

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (22:55) timp.

Alegeti schema de culori preferata: