Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Ce-am avut si ce-am gasit

discutie din eugenol.ro : dentist in italia...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree553Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 02-09-11, 01:06   #742
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
-4 (+0/-4)     

dentist in italia
Vechi 04-10-11, 23:51   #743
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default margareta

Mai am un pic si fac jocul cu margareta "sa plec, sa nu plec, sa plec..." Bun.ca sa fiu sincera am terminat deja juma' lanul de margarete si fara nici un rezultat. Help! mai e de plecat in UK sau nu?
Cei din orasul in care traiesc eu incep sa se intoarca. Inca nu stiu de ce. Eu am inceput demersurile pentru certificatul de conformitate. Cu firmele de recrutare n-am vorbitor decat dupa ce-l obtin. Am vazut pe forum, sunt mult cei ce lucrati in UK, unii multumiti,altii nu. N-as pleca, dar in tara asta parca au luat-o toate razna. Deci, HELP!
missdrc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-11-11, 21:16   #744
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+2/-2)     

eu sunt foarte multumit
poate pentru ca sunt in Scotia
oamenii sunt extraordinari, pacienti sunt, sunt respectat, asistentele sunt spirt, radiologia e full computerizata si noua, pot sa fac ce cred eu ca e bine ca tratament, parale slava domnului, chiria mica
Asa ca ii sfatuiesc pe cei care se plang de un an in aceasta rubrica sa incerce sa caute poate un alt cabinet, un alt loc.Daca dupa un an se tot plang si nu au cautat altceva inseamna ca le e bine acolo si fac doar conversatie.
Eu zic ca dracu nu-i chiar asa negru.
Inca ceva...nu am plecat cu una din cele 3 vestite firme de recrutare cu cabinete proprii.
Anca Sturzu, doina, titiluka si alti 1 au multumit.
nekident este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-11-11, 23:33   #745
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

se mai dau golden hellos in scotia ?

ane_ane este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-11-11, 10:09   #746
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Some Common NHS Dental Charges for Scotland and Northern Ireland from April 2007 to April 2008

Treatment NHS Charge
Examination and Diagnosis. Exams are free in Scotland on the NHS. £6.00
Small X-ray £2.96
Panoral X-ray £9.20
Small amalgam filling £6.40
Large amalgam filling £16.52
Composite filling (white) on molars Not Available
Precious metal crown £82.88
Bonded precious metal crown (not molars) £95.04
Bonded non precious metal crown (not molars) £85.32
Additional fee (all NHS crowns) £5.92
Scale and polish £9.48
Root canal treatment £64.36
Extraction £10.66
Veneers £76.52
Additional fee for first veneer £5.92
Tooth bleaching Not available

Intr-o tara de 3-4 ori mai scumpa decat Romania, cu un nivel mediu de taxare pt un dentist in jur de 30-33%
byo78 a multumit.
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-11-11, 13:40   #747
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

)
de cand esti venit in Scotia?
Mai ai vreun loc in clinica, poate mai venim cativa?
byo78 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-11-11, 16:58   #748
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sunt 2 scaune
eu si un tip din baia mare
e foarte posibil ca la unii sa fie aiurea, eu doar vreau sa spun ca e mai mult decat ma asteptam (citesc forumul asta de 2 ani)
--------------------------
--------------------------
Referitor la golden hello am inteles ca se mai da
Clinica la care lucrez e trecuta ca si corporatie si nu are drept de golden hello pentru angajati
titiluka a multumit.
.
Vechi 03-11-11, 17:06   #749
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ok, marfa
dar totusi, sper sa nu deranjez, de cand lucrezi acolo?
Cosminf a multumit.
.
Vechi 03-11-11, 17:10   #750
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

5 luni
.
Vechi 03-11-11, 22:28   #751
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-2 (+1/-3)     

cosmine, tu cate luni ai de cand esti aici?
.
Vechi 04-11-11, 09:50   #752
La primele mesaje
MD Pedodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Mihai Gaureanu View Post
Nu am experienta legata de lucrul in strainatate si nici nu as vrea sa par ca ma pozitionez pe vreun soclu de intelepciune. Mie mi se pare ca in stomatologie (si, probabil, nu numai), ponderea locurilor unde se fac lucruri superficiale este aproximativ aceeasi, indiferent de meridiane. In fond, oriunde in lume, deschiderea unui cabinet stomatologic necesita un efort financiar deloc de neglijat, iar asta o poate face cineva care are banii necesari. In cazurile fericite, cel care are banii respectivi se si pricepe la ceea ce face!
Este cea mai pertinenta remarca gasita la aceasta discutie in legatura cu lucrul in strainatate.
Lucrez de 15 in stomatologia belgiana....la inceput asistent universitar la UCL St Luc, apoi spital public si privat, iar acum spital privat si cabinet privat !
Sa fim realisti, o stomatologie de calitate, cu tratamente corecte si eficiente se face cu investitie materiala, cu un timp de tratament adecvat si cu rabdarea stomatologului ! (nu iau in discutie competentele medicului....)
Oriunde in Occident, exista cabinete unde se lucreaza la norma, cu economie la materiale si la instrumente....rezultatul este acelasi in toate aceste locuri : ESEC !
Daca pot da un sfat : incercati sa faceti tot posibilul sa aveti materiale decente (mai putine daca sint prea scumpe), fara compromisuri de tipul "las' ca merge si asa" si luati timpul necesar pentru fiecare pacient !
Cred ca intr-o zi, pacientii vor intelege aceste lucruri si nu vor mai discuta de fiecare data ca e scump tratamentul.....
Sint doar pareri dupa o experienta occidentala....in tara am avut alte experiente, dar lucram ca medic generalist !!
danalex este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-11-11, 11:16   #753
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Pi la Faltisieni daci spui la lumi tati alea si dai afara din casa adivarul, ti trimit undiva bai- in tara lui Basiescu! Asa ca nu mai zic nica.
Slancha!
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-11-11, 18:16   #754
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Am intalnit multi dentisti destul de stresati care nu stiau daca sa faca pasul catre UK sau care se hotarasera sa faca pasul dar nu stiau ce o sa-i astepte.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/4613-ceam-ceam-gasit/
Sfatul meu a fost sa vina, macar sa incerce. E mai bine sa vezi cu ochii tai decat sa traiesti poate toata viata cu intrebarea " cum ar fi fost, daca ar fi fost..?"
DAR
Foarte multi au avut si probleme aici, au fost nemultumiti, sau poate conditiile lasate acasa erau mult superioare celor gasite in UK.
SI CARE E PROBLEMA?
Am observat ca celor care si-au exprimat problemele si frustrarile li s-a pus pumnul in gura, au fost jigniti de multe ori si li s-a sugerat sa se intoarca in Romania?
DE CE?
Ideea nu era sa ne ajutam reciproc, sa invatam poate din greselile altora?
Esti multumit, foarte bine zi-le si altora cum si de ce, esti nemultumit, sa vedem cum, de ce si cine te-a suparat.
Nu l-am mai vazut demult pe stomaflex, oare ce mai face?
Plus ca stiu ca mai erau si altii cu probleme serioase. Chiar trebuie sa taca toti nemultumitii, precum in comunism?
Cosminf, gabisivoglo si Ariadna au multumit.
.
Vechi 08-11-11, 20:42   #755
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Foarte bine a punctat byo, si pe mine ma deranjeaza tonul arogant pe care l-am intalnit la colegi din ambele categorii (multumiti si nemultumiti) si de multe ori discutiile s-au transformat in mocirleli in loc de a fi constructive si utile. Ar trebui sa avem mult mai multa acceptare fata de problemele altora si, atat cat putem, sa ajutam fara a pretinde ca detinem adevarul absolut.
titiluka si albertina au multumit.
gabisivoglo este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-06-12, 05:43   #756
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de byo78 View Post
Am intalnit multi dentisti destul de stresati care nu stiau daca sa faca pasul catre UK sau care se hotarasera sa faca pasul dar nu stiau ce o sa-i astepte.
Sfatul meu a fost sa vina, macar sa incerce. E mai bine sa vezi cu ochii tai decat sa traiesti poate toata viata cu intrebarea " cum ar fi fost, daca ar fi fost..?"
DAR
Foarte multi au avut si probleme aici, au fost nemultumiti, sau poate conditiile lasate acasa erau mult superioare celor gasite in UK.
SI CARE E PROBLEMA?
Am observat ca celor care si-au exprimat problemele si frustrarile li s-a pus pumnul in gura, au fost jigniti de multe ori si li s-a sugerat sa se intoarca in Romania?
DE CE?
Ideea nu era sa ne ajutam reciproc, sa invatam poate din greselile altora?
Esti multumit, foarte bine zi-le si altora cum si de ce, esti nemultumit, sa vedem cum, de ce si cine te-a suparat.
Nu l-am mai vazut demult pe stomaflex, oare ce mai face?
Plus ca stiu ca mai erau si altii cu probleme serioase. Chiar trebuie sa taca toti nemultumitii, precum in comunism?
Au trecut deja mai bine de doi ani de cand lucrez in UK. Dupa 2 ani, eu cel putin, ma pot declara multumita. Am citit si eu tot felul de istorioare pe aici si recunoasc ca pataniile unora dintre colegi au constituit o buna invatatura. Raportat insa la experientele mele din Uk si facand o comparatie cu istorioarele de pe aici as putea spune ca principalele probleme ale celor care au "suferit" au fost generate in special nu de actul medical in sine, ci de adaptarea la sistem. In realitate sa fim cinstiti, ca nimeni nu te pune sa faci tampenii si, cu toate restrictiile date de bugetul alocat pentru materiale si/sau dotari, daca ceva nu este in regula nu faci si gata. Nu te pot forta deloc. Nu iti faci target-ul?! Ei si ? Oricum esti platit la numarul de UDA-uri pe care-l faci si daca cumva depasesti si per total, in cabinet, sunt cu norma facuta si nu mai au UDA-uri libere, depasirea este prestatie probono pentru supusii coroanei, ca nu te plateste nimeni pentru depasire...Si sa fim cinstiti!; chiar si cei care intra noi in sistem reusesc sa faca suficente UDA-uri astfel incat la final de luna sa isi poata platii casa/ utilitatile/ mancarea, etc. si sa puna si ceva de-o parte, eventual sa isi mai plateasca si o rata doua in Romania (daca au asa ceva) sau.. whatever!. Mai dificila este integrarea intr-o noua cultura si adoptarea unui nou mod de a vedea/percepe/judeca lucrurile. Daca insa ii intelegi cum gandesc, intelegi cum sunt ei crescuti si educati, modul in care privesc ei lumea si cum percep/inteleg/judeca ei lucrurile, atunci le vei cunoaste/intelege si asteptarile; viata devenind mult mai simpla si pentru tine. Exista si asemanari: acasa ca sa se rezolve ceva mergeai cu o mica "atentie" la functionarul de la ghiseu sau ma rog.. unde aveai de rezolvat. Aici "atentia" o acorzi fetelor de la recptie si asistentelor din cabinet si uite asa se aranjeaza totul.. ai programul echilibrat materialele in principiu ajung etc. Dar asta cu mica atentie si modul in care vorbesti nu este ceva ce nu cunoastem in principiu cu totii de acasa... La capitolul diferente.. intra aia cu asistenta este parte din echipa si analizeaza ce face medicul pentru ca si ea este aproape .. doctor. Acasa medicul este medic asistenta este asistenta cu pozitionari clare. aici este team owrk. Dar stiti ceva.. chiar trebuie sa lucrezi in echipa cu asistenta ca altfel 1. muncesti tu de 2 ori mai mult si 2. nu prea reusesti sa te descurci fara suportul ei daca iti raman tie toate in carca, mai ales daca te gandesti la cata hartogaraie este de facut.
De asemenea am auzit ca se streseaza lumea ca ai timp limitat si ca daca intarzii este nenorocire mare. Fals! Ceea ce trebuie sa respecti in realitate (si da astea trebuiesc respectate cu sfintenie ca sa zic asa!) sunt orele de incepere a pauzei de pranz si ora de plecare la finalul zilei. In rest daca intarzii cu un pacient nu este nci o catastrofa. Recuperezi pe parcurs sau mai cancel-eaza unul o programare si te reglezi pana la finalul programului. Deci nici aici nu este o problema chiar asa de mare!
Stresul legat de plangeri: majoritatea plangerilor se fac la cabinet si acolo se si rezolva de regula fara sa fi afectat. Nu mai vrea pacientul sa te vada .. foarte bine este indrumat catre un alt medic din practice. daca se plange la NHS si tu sti ca nu ai facut vre-una nefacuta si mai mult atata timp cat ai respectat procedurile .. plangerea lui va fi respinsa asa cum se intampla cu cele mai multe dintre plangeri. In realitate circa 93% din plangerile facute la NHS sunt respinse conform datelor publicate chiar de ei. Deci, cat de grav este in realitate?! Desigur ca daca te apuci sa faci cine stie ce ti-o iei, dar in conditii normale, actionand corect medical si respectand procedura, orice plangere ar fi facuta nu va fi luata in considerare. Mai mult, ei considera ca a gresi este omeneste si ca oricine poate gresi, fie ca are sau nu are experienta. Un "ma scuzati am gresit!" plus un angajament luat, urmat de un curs de o zi acolo pentru a demonstra ca doresti sa imbunatatesti ce este de imbunatatit rezolva totul. Sa nu uitam ca in UK, la orice evaluare ai puncte bune si puncte de imbunatatit dar niciodata, niciodata, puncte slabe. Deci relaxati-va si la acest capitol ca nu este chiar atat de grav. Totul tine de comunicare si managementul pacientului. De altfel banuiesc ca atunci cand or sa prinda romanii nostri de veste ca ar fi loc de compensatii si de la medici dentisti or sa vedeti ca fix aceleasi probleme or sa apara si in Romania si uite asa o sa ajungem si noi acasa sa implementam aceleasi proceduri ca si aici. Ca si astia nu le-au inventat sa fie ci pentru ca s-au trezit ca au nevoie de ele dupa ce au constatat ca erau jumuliti de reclamangii de profesie!....
In rest... ador programul ordonat si predictibilitatea din aceasta tara. Este extrem de reconfortant sa sti ce vei face peste X luni in ziua Z la ora cutare... Pentru ca numai asa functioneaza in UK. Aia cu sa fim spontani tine doar daca vrei sa iesi la pub-ul din coltul strazii. ca la cinema fara rezervare risti sa nu gasesti bilete iar de altceva mai complicat nici nu poate fi vorba ..

Modificat ultima data de Dr.Medeea; 09-06-12 la 06:45.
Dr.Medeea este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, achizitie, afara, ajutor, aparat rx, apartament, apex finder, ati, buna, cad-cam, casa, cicatrice, data, destinatie, endo, experienta, extrem, forum, gasi, gasit, greseli, iarna, iga, incantati, include, intrebare, invata, invatat, la inceput de drum, lingura individuala, lucreaza, medic dentist, mm, molarii, necesara, nefericita, nevoie, pare, persoana, placuta, public, rece, relatia cu pacientii, salut, subiecte, suma, supra, tehnicieni dentari, vand, vanzare, vara, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Bine v-am gasit :) cristina sarandidi Salut 0 11-06-08 23:55
Bine v-am gasit!! drlili Salut 2 28-03-08 01:11
bine v-am gasit! Didisor Salut 1 22-03-08 00:26
Bine v-am gasit drpstern Salut 2 29-11-06 10:47

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (20:42) timp.

Alegeti schema de culori preferata: