Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

franta

discutie din eugenol.ro : ce puteti spune de franta? am sansa de a prelua un cabinet in franta al carui medic se retrage? ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree13Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 19-04-08, 13:12   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default franta

ce puteti spune de franta? am sansa de a prelua un cabinet in franta al carui medic se retrage? astept raspunsuri
meranicoleta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-04-08, 13:41   #2
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mera,mera
anunturi sunt cu gramada pe net... iti terebuie o grmada de acte si rezolvi...
frate-meu e acolo si lucreaza,dar trebuie de urmat niste pasi. si cei de la ministerul lor iti verifica cereerea si apoi iti dau acceptul.
Vechi 27-04-08, 18:19   #3
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

care sunt acei pasi de urmat?e mai simplu sau mai greu comparativ cu recrutarea in UK?
Vechi 28-04-08, 18:53   #4
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

probabil ca o sa intre frate-meu care e acolo si o sa dea detalii...
nu e usor,dar...
Vechi 25-06-08, 13:17   #5
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Franta

Salutare!
Dintre cei care v-ati scos drept de libera practica in Franta,vi s-a cerut cumva "un certificat de radiation d'enregistrement delivre par l'autorite aupres de l'aquelle le demandeur etait anterieurement enregistre...une attestation precisant que le practicien ne fait pas(ou n'a pas fait)l'object de sanction disciplinaire"?
Adica intr-un cuvant n-ai voie sa ai drept de libera practica simultan in 2 tari U.E.???mi se pare aberant!!
Asta mi-au trimis cei din Alpii Maritimi,ma gandeam sa-i contactez pe cei din Paris,poate totusi o fi ceva diferit de la o zona la alta...
Mi-ar putea raspunde va rog, cineva care e in Franta(in alte regiuni decat Provence) daca i s-a cerut asa ceva?
Va multumesc aticipat!
Teodora G. este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-06-08, 13:33   #6
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Da,nu chiar certif de radiation,ci,atunci cand m-am inscris aici in Ordin am semnat o declaratie ca nu mai fac parte din alt colegiu din UE,desi faceam.Asta era acum 1an si de atunci am depus o cerere la colegiu in RO sa fiu radiata,dar pt ca ex-seful meu din RO a mai platiti cotizatia pt mine aia nu m-au radiat,pana in iunie 2008.Acum nici nu mai stiu care mi-e situatia in RO,sper sa ma radieze ca oricum n-are sens sa fiu in 2 locuri.E aberant sa nu poti face parte din 2 colegii,dar oricum nu are rost sa fii inscris decat acolo unde lucrezi.Procedura de inscriere nu e oricum f complicata.
Teodora G. a multumit.
dana10 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-06-08, 19:33   #7
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default franta

Multumesc pt.raspuns.
Procedura nu e complicata intr-adevar(comparativ cu Anglia unde sunt acum),dar mi se pare o cerinta aberanta:daca vreau sa lucrez iarna in Londra si vara la Nisa,care e pr.lor?
Fiecare isi poate plati libera practica si in 10 tari simultan daca asta are chef.
Cat e taxa anuala?ca asta nu s-au deranjat sa-mi spuna....si cum stabilesc ca stii suficienta franceza,i-am intrebat daca vor vreun ex.de limba si mi-au spus ca nu.
.
Vechi 26-06-08, 09:12   #8
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Taxa e aproape 350 euro/an,dar primul an e gratis,incepi sa platesti incepand din al doilea an.
Limba franceza...nu te intreaba cei de la colegiu,trebuie sa te descurci,sa vb curent...conteaza cand te angajezi,eu am avut dificultati din cauza accentului si a faptului ca sint cu studiile facute in RO,experienta doar in RO,sint mai nationalisti decat am crezut...in contextul in care nu am cunoscut pe nimeni,nu a fost nimeni in spatele meu sa ma ajute.
Dar odata ce incepi sa lucrezi,esti respectat si tratat ca si unul de-a lor(in general)!
.
Vechi 28-06-08, 11:12   #9
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default re:

Da'ce crezi, ca eu cand am venit prima data in U.K.cu viza m-a ajutat careva cu ceva?!Iar nationalisti sunt toti...
Tot n-am inteles ceva:cum ma rog-u-te te pot verifica cei de la Colegiul Medicilor daca mai ai drept de libera practica si in alta tara simultan?semnez ca n-am si ce,ma cred ei pe cuvant de onoare?
.
Vechi 01-07-08, 14:50   #10
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pai eu stiam ca pt UK va asigura firmele de recrutare locuri de munca,la asta ma refeream,ca in Franta nu exista asa ceva,te descurci cum poti,iti cauti anunturi si vb tu cu angajatorl si aia mi s-a parut mie mai greu,sa gasesti angajatorul care sa te accepte,desi toate actele ti-s in regula.Pt ca nevoie de dentisti nu e mare, ca in Anglia.
Nu stiu daca te verifica cineva,se pare ca pe mine nu m-a verificat.Am semnat declaratia pe onoare ca nu mai parte din alt colegiu desi faceam...
.
Vechi 01-07-08, 22:50   #11
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default re:

L.O.L. )Eu am venit in U.K.in 2005 pe banii mei si cu firma mea(de alt profil),nu m-a adus nimeni si mi-am scos absolut toate actele singura;daca te uiti la locatie iti dai seama ca nici o firma nu te aduce ca o floricica in Londra unde au cate 15-20 de aplicanti pe un loc;credeai ca vreau sa ma mut dintr-un sat din Anglia direct pe coasta de Azur?
.
Vechi 03-07-08, 10:21   #12
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Bravo!
Nu credeam nimic,am incercat sa iti raspund la intrebarile legate de limba franceza si unde poti avea dificultati din cauza asta!
Bafta si pe mai departe!
.
Vechi 08-02-09, 16:25   #13
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default dentist in Franta

Salut!
Sunt Ioana si e ptr. prima data cand intru pe acest site.
Ce stiti despre munca in Franta?Ca si dentist,bineinteles.
ioanafarcas este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-02-09, 21:18   #14
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Default [Check4SPAM] RE: URL Attempt

salut. si eu sunt interesat. din pacate nimeni nu prea stie sa dea prea multe detalii. eu suunt student in anul 5 si as vrea dupa ce termin sa plec in franta.
singura chestie care am gasit-o e acest site Link [Necesita inregistrare pentru acces.]. dar gasesti numai doctorate. oricum e un inceput

Modificat ultima data de eugenol man; 09-02-09 la 02:27.
cata_rave este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-02-09, 12:29   #15
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ca sa lucrezi in franta iti trebuie ....multa rabdare pana primesti dreptul de lucru...apoi devine mai usor.
pt cata_rave, s-ar putea sa ai noroc..pt cei care termina din 2009 se recunoaste automat diploma...este ceva lege.
trebuie sa vorbiti franceza...
este o comisie speciala care recunoaste diplomele,dar se intalneste rar si este foarte secretos totul,totul se face prin curier,nimic prin telefon...
comisia se tot amana si nu te anunta nimeni nimik,trebuie sa faci un dosar care sa cuprinda printre altele si programa analitica ca sa poata compara materiile facute...
toate trebuie traduse in franceza.
detalii:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 10-02-09, 12:35   #16
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

merci mult de info. la capitolul limba stau prost, mai bine zis deloc. dar cred ca intr-un an pot sa o invat. trebuie si ceva atestate de limba?
cata_rave este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-09, 10:12   #17
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pentru cei din Franta,
eu am lucrat si lucrez inca in Belgia.ma intereseaza cum functioneaza relatia cu muttuelle-urile,daca de ob icei se face tier payent.
DURUL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-09, 10:18   #18
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

faci devizul,pacientul trimite devizul la mutuel inainte sa semneze sa vada cat il despagubeste,iar daca e de acord dam drumul la lucrare si el plateste la cabinet dupa care este rambursat acasa de catre social si muttuel.
La voi cum e?
Vechi 16-02-09, 11:52   #19
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

In belgia 85% dintre dentisti sunt conventionati(lucreaza la tarife de mutuele -impuse, 75euro endo1,178euro -endo4 si plus,etc).15% lucreaza la tarifele lor -de obnicei mai mari cu 15-20%.dOAR DACA ESTI CONVENTIONAT ai drptul sa ceri tier payent.Pentru tier payent -pacientul plateste un tarif forfetar 0-4euro/sedinta,restul se trimite factura direct la mutuelle.altfel pacientul plateste integral, i se da factura si el se deplaseaza la mutuelle unde isi ia banii inapoi (rambursarea e comform tarifelor fixate ).
Asi vrea totusi sa ma mut in Franta ,intr-o zona mai linistita.
Eu lucrez conventionat si e f multa hartogaraie.Daca t6ragi tare CA poate depasi 40Keuro/luna.Dar e cu multi magrebieni si nu este in consecinta extaziant.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/3674-franta/
Asi prefera ceva mai linistit ,intr-un orasel la munte eventual intyr-o suburbie civilizata,
--------------------------
Cum procedati cand are o urgenta
.
Vechi 16-02-09, 15:02   #20
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

In franta daca faci contract cu casa vei lua 80 euro pe endo molar...naspa.
Adevarul e ca e destul de linistita viata si gasesti niste orasele superbe.
In zonele muntoase,in centru este lipsa mare de stomatologi,sau si nord,dar peste tot e frumos.
Vechi 17-02-09, 21:27   #21
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

buna.eu am terminat in 2008 si am sansa de a primi un post in Franta.Angajatorul e de acord chiar daca nu am experienta.daca poate cineva sa-mi dea niste informatii,va rog, ca de pe siteul MS n-am priceput nimic.ce acte imi trebuie???cine imi cere cei 3 ani de experienta??Romania sau Franta???multumesc
clara este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-02-09, 22:53   #22
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Clara ti-am scris un pm
Vechi 27-03-09, 23:03   #23
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Talking

In final in Franta cam care sunt preturile normale (hai ca eu v-am zis si daca vreti va mai zac)
.
Vechi 16-04-09, 09:19   #24
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Scuza-ma,Sico,ptr.ca te tot sacai cu intrebarile,dar ne chinuim de ceva vreme sa plecam in Franta.Am tot intocmit dosare,le-am tot trimis cate un act,mai cereau unul,sper ca acest certificat sa fie suficient.Raspunsul tau mi s-a parut destul de pesimist.Credeam ca lucrurile sunt mult mai simple,ceva de genul:ei au nevoie de dentisti in zonele defavorizate,eu sunt dentist,vreau sa lucrez acolo si gata,lucrurile s-au rezolvat.Singura mea problema era munca propriu-zisa:ce ai dreptul sa faci,care sunt metodele de tratament,cum trateaza ei diverse cazuri,afectiuni,materialele pe care le considera potrivite in diverse situatii.
Tu lucrezi angajat sau ai propriul cabinet?Te intreb asta ptr.ca nu stiu exact ce statut vom avea noi daca plecam.
.
Vechi 16-04-09, 09:25   #25
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pai nu e chiar usor. Ai 3 ani de experienta?
Tratamentele sunt ca la noi,ai voie sa folosesti ce vrei tu.
Eu sunt colaborator intr-un cabinet cu 3 fotolii si o sala de chirurgie. Ca si colaborator ei imi asigura ce am nevoie si eu am cabinetul meu cu programarile mele,deciziile imi apartin, dar dau un procent angajatorului.
Unde ai trimis actele?
Vechi 17-04-09, 20:08   #26
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna seara!
Am terminat scoala in 2003 si am propriul cabinet de 4 ani.De acte se ocupa un prieten foarte bun de familie(il cunoastem de 20 de ani) care ,intamplator este si medic si primarul localitatii unde intentionez sa merg(undeva in nordul Frantei).Oare chiar si asa ,va fi la fel de lunga povestea? Nu stiam de existenta acestui certificat de conformitate.Acuma asteptam actul de la Bucuresti.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=3674
Din motive personale,dar totusi usor de inteles,tinand cont ca am inceput totul de la 0(de fapt de la minus,daca exista creditele),ptr.mine e destul de important sa plec cat mai repede.
Limba o cunosc la nivel conversational.Nu stiu daca as putea sustine un examen scris de limba la ora actuala.
Crezi ca va fi dificil?
Nu pot sa accesez inca butonul ptr. multumiri,dar iti multumesc in acest mesaj ptr. amabilitate si detalii.
.
Vechi 17-04-09, 23:20   #27
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Salut,daca ai trei ani de experienta se schimba lucrurile.
Pune-l pe prietenul din Franta sa se intereseze la Colegiul medicilor din regiunea respectiva si sa iti dea datele exacte. In ce oras vrei sa mergi? Si eu sunt in nord.
Normal trebuie sa mearga mai repede.
Despre limba,nu e un examen,e doar o discutie cu cateva persoane de la Colegiul medicilor.depinde de departament.
Spor la acte si tine-ne lacurent.
Vechi 19-05-09, 13:46   #28
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Salutare!
Ce mai spun colegii din Franta?
Eu inca astept "le papier"
.
Vechi 05-06-09, 16:17   #29
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

In sfarsit am obtinut actele necesare ptr.Franta si ne intrebam daca s-ar putea dota un cabinet acolo cu aparatura si materiale aduse din Romania.Nu stiu daca este legal asa ceva.Cred ca este mult mai scump daca le cumperi de acolo.
.
Vechi 05-08-09, 21:54   #30
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Sunt anul V. AM inceput sa ma descurc f bine pe profilaxie, odontologie, endo si protetica fixa. La protetica mobila deocamdata sunt zero.. Ma descurc f bine cu engleza si germana..cu franceza suficient. Sa zicem ca ma pun la pct si cu asta in cel mult un an. Am sanse reale de a lucra in franta IMEDIAT dupa facultate? Adik fara nu stiu cati ani de experienta etc. Intreb asta la nivel pur sa zicem de stomatologie ( legislatie etc) ca de locuit si ceva banuti sa zicem ca m-as descurca. Stiu ca e chestia "fiecare cu sansa lui" si k nimic nu e standard dar totusi...voi care sunteti in franta ( si cei din romania ) ce ziceti? cei care aveti deja experienta cu lucratul acolo. Nu am in cap nici sa vin acolo si dupa 1 an sa imi iau mercedes dar nici sa vin si sa nu am cu ce plati o chirie..mancarea etc. Mersi anticipat ptr raspuns.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=3674

CU respect premeditat,
NDCG
Vechi 05-08-09, 23:29   #31
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da dar mai nou cica cer si ei certificatul de conformitate
Vechi 06-08-09, 09:42   #32
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

In Franta se pleaca tot prin niste firme angajatoare, asa ca in Anglia ( gen Avalon, ADP) sau altfel? Este vreun site anume ?
Daca poate cineva sa -mi dea amanunte, multumesc anticipat.
Ariadna este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-08-09, 22:31   #33
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cica sunt si firme de astea,dar cred ca trebuie sa fii tare lenes sa apelezi la astfel de firme...
daca stii fraznceza intri pe net si cauti legislatie si asa gasesti tot ce trebuie sa faci,daca nu stii franceza nu mai are rost,fiindca este interviu la colegiul medicilor dupa ce prilmesti raspunsul de la minister.
Vechi 07-08-09, 14:58   #34
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Activ

.

@Sico
Agentiile de recrutare au si ele rolul lor. Nu stiu cum e in Franta, dar pentru Anglia e aproape imposbil sa lucrezi in NHS, sa ti se dea un performer number fara sa ai un contract cu o companie mare gen ADP,~~~, ~~~~~. Iar ca sa aplici la aceste firme trebuie ori sa te duci la ei sa dai interviul ori sa mergi la intrerviurile din Bucuresti tinute de agentiile de recrutare in cooperare cu lanturile de cabinete.
Eu am ales agentiile datorita costului si nu datorita leneviei. Prin agentie nu m-a costat nimic, au venit angajatorii aici in Bucuresti. O colega de a mea a aplicat direct la ADP si a facut "saracuta" 2 drumuri in Anglia doar pentru interviuri - in total vreo 800-1000 de euro cheltuiti si nici nu a vazut cabinetul, pentru ca abia dup al doilea interviu i s-a dat acceptul si apoi i s-a dat lista cu locatiile.
Bogdan77 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-08-09, 19:40   #35
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu doar am intrebat cum se pleaca,in general , in Franta. Stiind ca in Anglia majoritatea pleaca prin firme, ma gandeam ca poate asa o fi si pentru Franta.Iar faptul ca as pleca printr-o firma mi se pare mult mai sigur decat sa iau contact cu nu stiu ce cabinet de a carui seriozitate sa nu stiu nimic.
Sa inteleg din ce spune Sico, ca lenesii pleaca in Anglia iar in Franta doar.....!!!!!?????
Ariadna este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-08-09, 20:50   #36
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@ bogdan77 nu e acelasi lucru ca si in anglia.
@ariadna intelegi ce vrei,dar eu nu aia am zis.
am zis(explic pentru unii) ca in franta nu ai nevoie de asa ceva,dar din auzite exista...
aici cauti anuntul,ceri poze,vii si vezi cabinetul si daca ai chef semnezi sau nu si alegi ce tip de contract vrei... nu ai cum sa iei tzeapa.
Vechi 14-09-09, 01:42   #37
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pt a pleca in franta trebuie sa ai mai intii certificatul de conformitate din Romania si apoi pe cel din Franta(tot de la minister?),apoi iti cauti de lucru si daca iti gasesti contactezi colegiul medicilor din regiunea respectiva sau care e ordinea?
weber maria claudia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-09-09, 09:28   #38
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

In ultima vreme cer si certificatul de conformitate di romania,pana acum nu il cereau. Obtii dupa ce depui actele dreptul de libera practica de la minister iar apoi gasesti un cabinet si te inscrii in colegiu din regiunea cabinetului.
Vechi 24-09-09, 13:49   #39
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna ziua la toata lumea
Eu am 8 ani experienta,am si certificat de conformitate
Poate sa-mi spuna cineva care a plecat de curand sau care noutatile ce acte imi trebuie exact,daca pot sa le trimit prin curierat si in general alte conditii pe care le pune colegiul francez pentru inscriere?
As vrea sa preiau un cabinet.Astept raspuns aici sau pe Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Multumesc
nekident este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-09, 00:33   #40
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

parca incercai sa pleci in U.K.acum vreo cateva sapt.),te-ai razgandit?
Franta cere aceleasi hartii ca si U.K.(ca si Olanda,Belgia,etc.)plus un cazier judiciar,numai ca Fr.e impartita pe dept.(cum sunt la noi judetele)si iti trimiti dosarul la colegiul din dept.respectiv iar aia iti cer o oferta/contract de munca pt.a te inscrie
.
Vechi 26-09-09, 22:11   #41
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Bineinteles ca incercam
Numai ca dupa ce am obtinut inregistrarea la GDC cei de la agentia ~~~~~~~ mi-au spus ca pana in ianuarie nu mai pot pleca la firma la care am dat interviu , in Irlanda de Nord , pana in ianuarie.Cica au nu stiu ce probleme cu cabinetele acum.Mi-au oferit alternativa ADP ceea ce mie nu prea imi convine.Intre timp am inchis amandoua cabinetele , am facut suspendare la Fisc si ASP asa ca eu cred ca este de inteles ca imi caut alternative.Oricum ar fi , in tara asta de 2 lei nu mai raman.Deci,daca este cineva care poate sa ma ajute ii multumesc si astept raspuns.
Sincer , nu sunt omul care sa bat campii aiurea pe forumuri cerand sfaturi cum sa plec in Anglia sau Franta intre 2 beri.Chiar sunt probleme.
.
Vechi 26-09-09, 22:45   #42
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nekident View Post
Bineinteles ca incercam
Citat:
Publicat initial de nekident View Post
Numai ca dupa ce am obtinut inregistrarea la GDC cei de la agentia ~~~~~~~ mi-au spus ca pana in ianuarie nu mai pot pleca la firma la care am dat interviu , in Irlanda de Nord , pana in ianuarie.Cica au nu stiu ce probleme cu cabinetele acum.Mi-au oferit alternativa ADP ceea ce mie nu prea imi convine.Intre timp am inchis amandoua cabinetele , am facut suspendare la Fisc si ASP asa ca eu cred ca este de inteles ca imi caut alternative.Oricum ar fi , in tara asta de 2 lei nu mai raman.Deci,daca este cineva care poate sa ma ajute ii multumesc si astept raspuns.
Sincer , nu sunt omul care sa bat campii aiurea pe forumuri cerand sfaturi cum sa plec in Anglia sau Franta intre 2 beri.Chiar sunt probleme.

te cred,dar peste tot sunt pr.
de ce nu intri be bdjjobs.co.uk sa-ti cauti ceva singur?(fara firma adica)
in Franta tot singur trebuie sa-ti gasesti ceva si au si astia o birocratie sa le traiasca
daca tenteaza Franta intra pe Link [Necesita inregistrare pentru acces.] sau Link [Necesita inregistrare pentru acces.] sa-ti faci o idee....colegiul med.:Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
bafta
.
Vechi 27-09-09, 08:22   #43
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

multumesc de informatie
.
Vechi 13-06-10, 20:26   #44
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

salutare!...daca poate cineva sa-mi ofere mai multe informatii despre ce inseamna a lucra in urmatorul sistem...centre dentaire fait partie de la Mutualité Français...cum e la ei sistemul de asigurati?..din oferta de job scrie ca trateaza cămine de bătrâni, instituţiile pentru persoane cu handicap, de grădiniţă pentru copii, centre comerciale,etc.....citez pour handicapés , des crèches pour enfants, des magasins d'optiques des centres dentaires et d'autres encore qui accompagnent les assurés des mutuelles.....am primit o oferta de job in dijon la un astfel de centru de sanatate dentara si nu prea stiu ce sa raspund...

va multumesc mult pentru orice informatie!
stoica_ana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-06-10, 22:22   #45
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

este un fel de sistem de stat,adica lucrezi pe un salariu sau procent stabilit la inceput ...
poti avea orice tip de pacienti dar deobicei aia care vor sa isi faca proteze nu merg la centru de mutualisti decat daca nu au bani.
de exemplu pacientii care imi zic ca e scump ce le ofer eu sau care imi lipsesc la programari ii trimit la centre de mutualisti.
deobicei lucreaza mai multi medici acolo,destul de des spanioli .
este ok pentru facut experienta...
stoica_ana a multumit.
Vechi 28-08-10, 09:43   #46
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
este un fel de sistem de stat,adica lucrezi pe un salariu sau procent stabilit la inceput ...
poti avea orice tip de pacienti dar deobicei aia care vor sa isi faca proteze nu merg la centru de mutualisti decat daca nu au bani.
de exemplu pacientii care imi zic ca e scump ce le ofer eu sau care imi lipsesc la programari ii trimit la centre de mutualisti.
deobicei lucreaza mai multi medici acolo,destul de des spanioli .
este ok pentru facut experienta...
@ Sico -cum as putea sa te contactez pe privat? Inca nu pot trimite mailuri fiindca nu am suficiente mesaje. Multumesc.
coolsharky3 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-08-10, 10:13   #47
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

exista vreo posibilitate mica de a reusi sa plec in franta daca am absolvit in sept 2008?
ioly este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-08-10, 10:55   #48
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de coolsharky3 View Post
@ Sico -cum as putea sa te contactez pe privat? Inca nu pot trimite mailuri fiindca nu am suficiente mesaje. Multumesc.
Cool Sharky inainte discutam in privat si ai vazut ce mult ne ajuta in comparatie cu discutatul pe forum. Daca discuti aici ai sanse sa ajuti si pe altii in situatia ta (pt ca sigur sunt si altii in aceeasi situatie) sau te pot ajuta mai multi....

De fapt asta e si ideea forumului.

Si imagineaza-ti ca sico primeste cate 5 private pe saptamana sa explice acelasi lucru tuturor celor ce vor sa plece in FR ... sunt convins ca va fi super "incantat" si isi va schimba adresa de email.
Poti oricand incepe un topic nou.
A, si bine ai venit
sico a multumit.
Vechi 30-08-10, 13:36   #49
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Multumesc Eugenol Man Am prins ideea si de acum discutam pe forum.Apreciez ajutorul si intelegerea voastra.

Cele bune,
Tony
eugenol man a multumit.
coolsharky3 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-09-10, 09:01   #50
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna,
Raspund cu o latenta de doi ani...Si totusi ai ajuns dintr-un sat din Anglia direct pe coasta de Azur!Felicitari!
Cum as putea sa te contactez privat,sunt noua pe acest site si nu-mi permite sa trimit mesaje private.Imi poti da o adresa de mail?Multumesc!Mult succes!
@Teodora G

Scuze,ti-am scris mai sus un mesaj dar am uitat sa specific cui il adresez daca tot raspund atat de tarziu
aphra_behn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-09-10, 22:10   #51
aha
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

A plecat cineva din cei de pe forum cu firma Santemed din Cluj? Ce stiti despre ei?
Vechi 24-09-10, 22:17   #52
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

de ce sa pleci cu firma?
sunt cabinete peste tot
Vechi 24-09-10, 22:28   #53
aha
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Macar partea de hirtogarie poate decurge ceva mai usor,plus ca nu poti sa mergi pentru fiecare anunt in parte sa vezi ce doreste proprietarul.
La anunturi as spune ca nu se omoara sa-ti raspunda daca esti din RO(sau poate e o atititudine generala) oricit de ceremonios te-ai adresa. De multe ori nici nu se obosesc sa dea un reply.
La ultimul anunt la care am aplicat, doctorul era interesat ca angajatul sa stie perfect franceza si nu ceea ce stie sa faca practic.
Varianta de a ma muta acolo si sa ma deplasez atunci cind e nevoie presupune sa ma ating de dobinda la milionul de euro cistigat din stomato pina acum.
Vechi 25-09-10, 12:34   #54
Ucenic
Medic Dentist
bomboane :)

.

din cate am citit mai sus am inteles ca nu se mai da examen pt dreptul de libera practica in franta ? sunt absolvent 2010 , franceza zic incepator , dar stau un an si ma pregatesc (nu e mare lucru iau un prof de franca si ma pregatesc), oricum nu intentionez sa plec acum , vreau sa-mi fac un pic de experienta in ro.
inca nu stiu in ce regiune vreau ..depinde de zone ?
Vechi 26-09-10, 03:38   #55
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu depinde de nici o zona si nu este nici un examen.
Vechi 26-09-10, 11:40   #56
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
Nu depinde de nici o zona si nu este nici un examen.
Eu stiam ca depinde in ce colegiu regional te primesc. Am un prieten, medic generalist, care i s-a respins dosarul in nu stiu ce colegiu si dupa aceea l-au acceptat in alta zona mult mai buna. Deci nu se respecta nicio regula. Mai degraba unde au ei nevoie si cand. Poate ca la stomatologi sta altfel... Sico?
Moise este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-09-10, 12:34   #57
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

interviul la colegiu este o discutie libera despre orice,nu neaparat stoma
te resping daca nu stii sa vorbesti,atat.
dan_staticescu si maty au multumit.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 2008, 36, aberante, afara, buna, cerere, colegii, colegiu, cotizatia, declaratie, endo, euro, fiu, iga, inscriere, inscris, intrebare, iunie, locuri, lucrezi, meu, mine, ordin, parte, platesti, plati, platiti, procedura, rost, salut, sens, taxa, vand, vara

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Practica in Franta Kristina Lucrul "afara" 205 01-01-15 20:06
Franta vs Anglia laureea Lucrul "afara" 15 25-03-13 16:25
spania, italia, franta maya Lucrul "afara" 0 15-04-07 20:07
vreau sa lucrez in Franta! eugenol man Lucrul "afara" 0 01-08-06 23:34

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (23:18) timp.

Alegeti schema de culori preferata: