Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Practica inside vs. outside our country

discutie din eugenol.ro : Cine mai pleaca in strainatate azi? ce ne face sa ne parasim tara? sa fie lipsa banilor, a recunoasterii ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree64Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 06-04-08, 17:01   #1
Ucenic Sef
MD Implantolog
Fara status.

.

Unhappy Practica inside vs. outside our country

Cine mai pleaca in strainatate azi? ce ne face sa ne parasim tara? sa fie lipsa banilor, a recunoasterii profesionale, dorinta inavutirii?... oare cum esti tratat in cabinetele din anglia ?(but he's a romanian, i'm not going to see him!...sau hmm ...he's alright, i like this guy).
Vechi 06-04-08, 17:25   #2
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

vezi dom'le ca ai gasit si singur (uare) cum sa postezi?

dar ce-i asta, iar un topiq de spovedanie? totusi nu vad legatura intre ideile tale
Vechi 24-03-09, 22:20   #3
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de livius310 View Post
Cine mai pleaca in strainatate azi? ce ne face sa ne parasim tara? sa fie lipsa banilor, a recunoasterii profesionale, dorinta inavutirii?... oare cum esti tratat in cabinetele din anglia ?(but he's a romanian, i'm not going to see him!...sau hmm ...he's alright, i like this guy).
Pana acum am vazut ca unii pacienti aveau o retinere fata de unii medici sud-africani...
stomaflex este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-04-09, 10:09   #4
Ucenic Sef
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drLouis View Post

...dar ce-i asta, iar un topiq de spovedanie? totusi nu vad legatura intre ideile tale
legatura intre ideile postate o face chiar reclama "Dentists wanted across UK" de pe acest forum.

cred ca daca s-a gandit cineva sa profeseze in uk si a trecut prin acele interviuri poate sa dea un sfat celor care viseaza cu ochii deschisi la mai multa civilizatie.
Vechi 08-04-09, 10:40   #5
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

livius, bagi un mesaj pe an?
Vechi 08-04-09, 22:33   #6
Ucenic Sef
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
livius, bagi un mesaj pe an?
imi cer scuze, ai dreptate. m-am inregistrat anul trecut insa nu am mai dat pe-aici decat de acum o saptamana , moment in care am inceput sa citesc cam tot ce s-a scris si , sa raspund si eu diferitelor subiecte.

nu ma consider un adevarat eugenolist (mai cu sfiala, abia am inceput sa-i cunosc pe cei omniprezenti pe forum) insa ii respect pe cei care modereaza cu stiinta subiectele.

ma invart pe-aici din nevoia de ajutor, pentru a oferi ajutor celor mai "saraci" decat mine si, rareori, pentru a face comentarii ieftine.
radualionte a multumit.
Vechi 09-04-09, 01:13   #7
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Problema lucrului in Romania sau in strainatate mi se pare mai curand o problema de optiune personala decat ceva impus de bani, conditii, etc. Situatii impuse pot fi cele in care nu exista in Romania specializarea respectiva (primul exemplu care imi vine in minte este endodontia). De multe ori lucrul "afara" mascheaza mai curand o incapacitate de recunoastere a greselii de orientare profesionala: nu-mi place stomatologia aici pentru ca nu se castiga destul (in realitate: nu-mi place stomatologia punct). Faptul ca peste hotare satisfactia materiala ar fi mai mare n-o sa faca pe nimeni sa-i placa "dintareala" (nu e valabil doar pentru stomatologie).
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/3517-practica-inside-vs-outside-our-country/
In privinta conditiilor - este discutabil. Sunt de acord ca, in medie, conditiile din cabinetele din Germania, Franta, etc sunt peste cele din Romania. Dar nu te impiedica nimeni sa-ti faci cabinetul tau, asa cum ti-l doresti. E drept, iti ia oarece timp (cu cele doua masuri ale sale: ani si euro!)
Cred ca am mai scris pe undeva (dar senilitatea iti creeaza iluzia ca spui mereu lucruri noi!) dotarile (instrumente, aparate, etc) fac posibil lucrul de calitate, dar doar atat. Niciodata nu fac pe cineva mai destept, mai constiincios, mai priceput, mai talentat si nu vor transforma o activitate neplacuta in una placuta.
Mihai Gaureanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-04-09, 02:55   #8
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Mihai Gaureanu View Post
De multe ori lucrul "afara" mascheaza mai curand o incapacitate de recunoastere a greselii de orientare profesionala: nu-mi place stomatologia aici pentru ca nu se castiga destul (in realitate: nu-mi place stomatologia punct)
vrei sa zici, daca inteleg bine, ca cei care au ales sa profeseze stomatologia in alta tara ar fi cei care si-au ratat cariera. Interesant punct de vedere si e bine ca nu-l generalizezi (ai spus "de multe ori").

Eu as spune ca cei care au ales calea asta, tinand cont de cat e de greu sa te acomodezi cu o noua tara, o noua cultura, sa treci examene sau chiar sa repeti scoala (pt. tarile care o cer obligatoriu) sunt dedicati stomatologiei si fac eforturi sa ajunga la niste standarde care, well... in Romania sunt optionale.

Sunt dentisti buni si dentisti mai putin buni peste tot in lumea asta. E important insa raportul, proportia lor in ansamblul profesiei. Iar judecand dupa calitatea scolii de stomatologie, in Romania, dupa mine raportul asta e de 1:1.
Si da, sunt mai multi factori care fac atractiva profesia de dentist peste tot in lume si factorul financiar e unul dintre ei.
Citat:
Sunt de acord ca, in medie, conditiile din cabinetele din Germania, Franta, etc sunt peste cele din Romania. Dar nu te impiedica nimeni sa-ti faci cabinetul tau, asa cum ti-l doresti. E drept, iti ia oarece timp
cand timpul e un factor critic, poate nu vrei sa astepti o viata sa ai un aparat de radiologie la scaun sau sa iti omologheze ministerul nu stiu ce alt aparat. Sunt alte tari cu legislatie probabil mai prietenoasa si mai putin stufoasa ca a Romaniei, asa ca... iata alt motiv sa lucrezi in alta tara!
manudent si albertina au multumit.
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-04-09, 09:38   #9
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de udem View Post
...

cand timpul e un factor critic, poate nu vrei sa astepti o viata sa ai un aparat de radiologie la scaun sau sa iti omologheze ministerul nu stiu ce alt aparat. Sunt alte tari cu legislatie probabil mai prietenoasa si mai putin stufoasa ca a Romaniei, asa ca... iata alt motiv sa lucrezi in alta tara!
Sa nu exageram, nu pleci din Romania ca nu iti poti omologa aparatul de radiologie

Profesia este doar un factor (e adevarat cu drept de veto) in ce priveste plecatul din RO. Plecarea din Ro este o alegere pur personala care este ajutata de posibilitatea de a lucra cea ce ai invatat (deci nu trebuie sa o iei de la capat) in tara de destinatie.

Spuneam ca e drept de veto deoarece, daca nu poti practica ce ai invatat nu prea iti vine sa pleci pt a vopsi apartamente cu o mana de stomatolog.
Sunt exceptii de oameni care au plecat chiar daca nu aveau diploma recunoscuta si au luat-o de la capat acolo. Dar au plecat pentru ca nu vroiau sa mai stea aici.

Ce am mai observat de-a lungul timpului ca majoritatea celor care pleaca aleg la nivel subconstient sa plece apoi isi cauta argumente si motive pentru a pleca. Orice argumentatie opusa alegerii facute de ei este inutila.
Cum spuneam, o alegere personala (nediscutabila) (evident nu e o regula absoluta, dar e statistic relevanta)
Vechi 09-04-09, 10:53   #10
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Pentru cei care nu s-au gandit sa plece sau nu au fost plecati afara sa se abtina.
Hai sa fac un scenariu: medic stomatolog in botosani care nu are bani sa isi faca cabinetul de vis si nici nu gaseste un cabinet frumos unde sa se angajeze... Hotareste sa plece in germania la un cabinet peste medie...
Dupa spusele voastre este un medic caruia nu ii place stomatologia si daca tot nu-i place, macar sa castige bani.
S-a mai discutat de o mie de ori acest subiect.
Acest topic este dedicat celor care au lucrat si afara si in tara.
Eu nu am plecat pentru ca nu imi place stomatologia ci pur si simplu pentru ca m-am saturat sa fac obturatii cu 80 sau extractii cu 50 lei ca sa pot sa zic ca am pacienti...m-am saturat cand un pacient vine sa ii faci o metalo acrilica si se comporta de parca ii apartii.
Da poti sa iti faci cabinet in romania cu bani de la banca daca nu ai banii tai, dar poti in orase mici sa ceri preturi incat sa iti platesti ratele? Sau trebuie sa te muti in cluj,bucuresti,timisoara...
Nu fuge nimeni de responsabilitate, multi fug pentru o viata mai buna... Si da, in Franta am gasit o viata mai buna cu oameni foarte diferiti ca si comportament fata de fitzosii romani. Da e o viata mai scumpa,dar stii ca ai din ce sa iti platesti aceasta viata.
Vechi 09-04-09, 13:28   #11
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Fiecare isi are povestea lui. E o treaba 100% subiectiva. N-am intalnit inca 2 persoane cu aceeasi poveste, poate exceptie facand eternul motiv: "banii". Nu se poate generaliza. Daca ar scrie fiecare pe topicul asta am avea atatea opinii cati membri!
Oricum rezista cine poate!
trily este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-04-09, 21:39   #12
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Eu am plecat pentru ca niciodata nu am fost un bun negustor, stiam ce valoare are munca mea dar consideram ca sint altii care au mai multa nevoie de bani ca mine, aici cel putin nu sint eu cea care le incaseaza banii. Si ma saturasem de pretentiile unora de a face din c---t bici pe nimic sau dupa ce ma chinuiam la o extractie o ora si pe o suma de nimic pt ca era cineva cunoscut sa-mi spuna:,, eu nu as putea face meseria asta, este scirboasa,,Aici cel putin stiu pentru ce muncesc, acasa parca nu era nimeni multumit, la 300 ,000trebuia sa-pui o plomba care sa prida si BBC-ul daca se poate.
stomaflex si manudent au multumit.
cristinas este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-04-09, 22:01   #13
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristinas View Post
Eu am plecat pentru ca niciodata nu am fost un bun negustor, stiam ce valoare are munca mea dar consideram ca sint altii care au mai multa nevoie de bani ca mine, aici cel putin nu sint eu cea care le incaseaza banii. Si ma saturasem de pretentiile unora de a face din c---t bici pe nimic sau dupa ce ma chinuiam la o extractie o ora si pe o suma de nimic pt ca era cineva cunoscut sa-mi spuna:,, eu nu as putea face meseria asta, este scirboasa,,Aici cel putin stiu pentru ce muncesc, acasa parca nu era nimeni multumit, la 300 ,000trebuia sa-pui o plomba care sa prida si BBC-ul daca se poate.
Gresit !
Corect: Aici cel putin stiu pentru ce muncesc, acasa parca nu era nimeni multumit, la 300 ,000trebuia sa-pui o plomba care sa prida si OTV-ul obligatoriu
stomaflex a multumit.
tiger10 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-04-09, 00:38   #14
Ucenic Sef
MD Implantolog
Fara status.

.

citesc si recitesc cu drag mesajele celor care sunt deja afara. si ma regasesc in dorinta lor de a trai intre oameni mai civilizati.

totusi, mereu se publica pe forumuri prea putine detalii legate de felul in care esti privit de pacientii nativi ai tarii care te-a adoptat. eu insumi am o poveste destul de concreta in care pot sa-mi prezint motivele plecarii in strainatate (care "e multe" - de la legislatia proasta si pana la nevoia de respect si civilizatie).

sa va dau un exemplu care ilustreaza frica mea de a nu fi privit chioras la strain acasa: la spitalul municipiului in care traiesc exista pe chirurgie generala un tip destept care e si doctor in stiinte dar intamplarea face ca el sa fie de culoare. am avut pacienti care au fost tratati de acest doctor si nu putini dintre ei mi-au declarat pe fata reticenta de a fi consultati de el. de ce ? - am intrebat - "nu stiu...cand pune mainile alea negre pe mine..." inutil sa mai adaug ca pomenind de eticheta lui de profesionist nu am atras decat priviri indoielnice desi n-au mai comentat nimic. L-am cunoscut pe acest om (doctoru') la putin timp dupa ce a ocupat postul in acest spital de provincie si era un tip foarte jovial cu colegii cat si cu pacientii. eram doar un medic generalist stagiar pe-atunci (un neica-nimeni - ce mai!) si mi-a zis sa-i spun pe nume desi n-am avut ocazia ( anul de stagiatura s-a evaporat rapid). l-am revazut dupa ceva ani (n-am avut apendicita, etc) si tipul mi s-a parut chiar ursuz, parca putin erodat de neajunsurile societatii provinciale.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=3517

iti cunosti valoarea (oricat de mare sau de mica e ea, sic!) da' ai vrea sa ti-o recunoasca si pacientii nu? )
Vechi 10-04-09, 00:51   #15
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Liviu, pacientii sunt draguti si prima impresie care o au cand aud accentul este ca am fi din corsica. Cand le zic ca sunt roman reactioneaza foarte bine. Foarte multi au si fost in romania in vizita. Problemele le au cu cei de origine araba sau africana. Nu inspira incredere...
Si la nivel de pacienti ai probleme cu arabii care vin cu toti puradeii in cabinet,femeile nu vorbesc franceza, imi aduc aminte de tiganii de la noi... Si majoritatea sunt someri si statul le plateste integral tratamentele,ceea ce le da un sentiment de suprematie,noroc ca putem sa ii refuzam. Si cei de origine africana sunt problematici,dar mai mult prin faptul ca intarzie si nu vin la programari... In top mai intra pacientii romani care ajung sa iti zica ca vor sa plateasca in lei numai ca sa traga de timp cu plata...
robbycarlos si livius310 au multumit.
Vechi 10-04-09, 02:02   #16
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
citesc si recitesc cu drag mesajele celor care sunt deja afara. si ma regasesc in dorinta lor de a trai intre oameni mai civilizati.

totusi, mereu se publica pe forumuri prea putine detalii legate de felul in care esti privit de pacientii nativi ai tarii care te-a adoptat. eu insumi am o poveste destul de concreta in care pot sa-mi prezint motivele plecarii in strainatate (care "e multe" - de la legislatia proasta si pana la nevoia de respect si civilizatie).

sa va dau un exemplu care ilustreaza frica mea de a nu fi privit chioras la strain acasa: la spitalul municipiului in care traiesc exista pe chirurgie generala un tip destept care e si doctor in stiinte dar intamplarea face ca el sa fie de culoare. am avut pacienti care au fost tratati de acest doctor si nu putini dintre ei mi-au declarat pe fata reticenta de a fi consultati de el. de ce ? - am intrebat - "nu stiu...cand pune mainile alea negre pe mine..." inutil sa mai adaug ca pomenind de eticheta lui de profesionist nu am atras decat priviri indoielnice desi n-au mai comentat nimic. L-am cunoscut pe acest om (doctoru') la putin timp dupa ce a ocupat postul in acest spital de provincie si era un tip foarte jovial cu colegii cat si cu pacientii. eram doar un medic generalist stagiar pe-atunci (un neica-nimeni - ce mai!) si mi-a zis sa-i spun pe nume desi n-am avut ocazia ( anul de stagiatura s-a evaporat rapid). l-am revazut dupa ceva ani (n-am avut apendicita, etc) si tipul mi s-a parut chiar ursuz, parca putin erodat de neajunsurile societatii provinciale.

iti cunosti valoarea (oricat de mare sau de mica e ea, sic!) da' ai vrea sa ti-o recunoasca si pacientii nu? )
pacientii nativi poate te privesc chioras la inceput... putin neincrezatori pt. ca vorbesti cu accent. N-ai glumele lor poate, experientele lor de viata. In stomatologie trebuie sa-i vorbesti pacientului, sa-i prezinti un plan de tratament, sa-i "vinzi" o coroana, daaaar... trebuie sa si faci treaba buna. Lucrezi bine, rezultatul se vede, iar atunci omul capata incredere. Incet-incet!
Si unde nu merge cu localnicii... ai emigrantii. Astia sunt 'preferatii' mei, mai ales cand au si asigurari bune. Mai putin stresanti si mai usor de multumit
Nu am auzit remarci de genul "pune mainile lui negre pe mine". Asta-i remarca de societate sectara si rasista. Medicii, cel putin in Nord America si cred ca si in Anglia, sunt de toate natiile si originile.
Citat:
Ce am mai observat de-a lungul timpului ca majoritatea celor care pleaca aleg la nivel subconstient sa plece apoi isi cauta argumente si motive pentru a pleca. Orice argumentatie opusa alegerii facute de ei este inutila.
iar cei care raman in tara isi cauta argumente ca sa ramana. Suntem chit
dar sa stii cand lucrurile o vor lua intr-o directie buna in Ro, astia "plecatii" o sa va crestem concurenta celor care ati ramas, asa sa stii, hehe!
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-04-09, 10:28   #17
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
..
iar cei care raman in tara isi cauta argumente ca sa ramana. Suntem chit
....
Noi doar traim aici, nu ne cautam argumente sa ramanem
Am vazut un text scris cu creta: We are not tourists, we live here!
Vechi 10-04-09, 11:07   #18
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:

Eu cred ca daca tu esti multumit in sinea ta de rezultate si convins ca ai facut tot posibilul sa fie bine,nu conteaza atat de mult (ne)recunoasterea pacientului(de cele mai multe ori subiectiva,nu?).Conteaza sa te tii tare ,ca sa nu ti se acreasca.Neajunsuri sunt peste tot.
Pentru mine insa ,un motiv pentru a pleca ar fi acela ca dupa fiecare curs de emc raman cu un usor gust amar ,al faptului ca nu pot aplica decat cu greu ceea ce vad acolo sau ceea ce citesc in carti,si asta datorita nivelului de trai al pacientului .
livius310 a multumit.
Vechi 10-04-09, 11:48   #19
Ucenic Sef
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
Pentru mine insa ,un motiv pentru a pleca ar fi acela ca dupa fiecare curs de emc raman cu un usor gust amar ,al faptului ca nu pot aplica decat cu greu ceea ce vad acolo sau ceea ce citesc in carti,si asta datorita nivelului de trai al pacientului .
...si, as adauga, nivelului de prosperitate al cabinetului: fac parte din motivele insinuate de mine (de la sistemul legislativ deficitar pana la nevoia de civilizatie..).

desi, cum zicea si eman, exista destule motive ca sa ramai aici. cel putin la fel de personale!
Vechi 11-04-09, 01:20   #20
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Se pare ca am animat subiectul (fara voia mea, dar si fara regrete).
1. Nu a fost in intentia mea sa lezez pe cineva prin afirmatiile facute (imi cer sincer scuze daca am facut-o).
2. M-am gandit foarte mult la plecarea din Romania, chiar cu mult timp inainte de a fi student la stomatologie.
3. Nu am spus ca acei care pleaca sa "stomatologeasca" in strainatate si-ar fi ratat cariera. In general, schimbarile (profesiei sau locului de profesare) se fac pentru un bine (fara a avea o conotatie negativa) ce tine de profesie sau de partea materiala. Ordinea prioritatilor este iarasi o alegere personala, care nu poate fi comentata.
Eugenol Man cred ca fost foarte la obiect cu "noi doar traim aici". Nu am argumente inteligente in sprijinul ideii de "plecare", dar nici pentru de ideea de "ramanere" (vorbesc exclusiv in numele meu).
Mihai Gaureanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-04-09, 17:45   #21
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
dar sa stii cand lucrurile o vor lua intr-o directie buna in Ro, astia "plecatii" o sa va crestem concurenta celor care ati ramas, asa sa stii, hehe!
Cam greu sa se intample asa ceva in timpul vietii noastre. Poate stranepotii.... dar si strabunicii sperau acelasi lucru asa ca....
shofu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-04-09, 12:24   #22
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

In oraselul unde lucrez eu sint doar 3 romini si.... citiva tigani care vind issue. Vreau sa spun ca sint mindra ca sint rominca,incerc sa fac totul astfel incit sa fie multumiti si implicit sa judece rominii si prin prisma celor facute de mine si pina acum cred ca a fost bine. Acum vine partea a doua, mi-e rusine sa recunosc dar asta este- cind ii vad pe conationalii mei pe strada imi vine sa intru in pamint de risine( de ce oare doar tiganii romini vind issue? Am vazut polonezi care spala masini si matura dar nu stau la coltul strazii cu issue...) Si in al doilea rind-si mi-e si mai rusine-si eu am avut o criza biliara acum citiva ani si am fost consultata de un medic care lucra la colentina , sef de sectie, bun dar.. african. Nu stiam cum sa ma scuz si sa plec mai repede...
Nimeni nu are nimic cu rominii daca esti om si nu jagardea.
.
Vechi 25-04-09, 12:49   #23
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

nu am inteles faza cu africanul. Si ce issue vand aia de ti-e asa rusine?
Vechi 25-04-09, 13:53   #24
Ucenic Sef
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristinas View Post
.
Nimeni nu are nimic cu rominii daca esti om si nu jagardea.
la categoria "jagardea" intra si africanu'?
Vechi 25-04-09, 14:24   #25
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

in Franta nu are nineni nimic cu romanii sau ungurii sau bulgarii, in schimb lucrurile se schimba cu arabii,africanii si tiganii... De ce? Veniti sa vedeti nu sunt si nici nu am fost rasist si oricum nu ar trebui sa ma justific nimanui,dar decat sa imi intre un arab(care in marea majoritate se poarta ca nistenesimtiti) mai bine ma uit pe pereti.
Pe langa ca unii sunt de 20 de ani aici si nu vorbesc franceza sunt si foarte nepoliticosi.
Multi pacienti vin de la zeci de km doar pentru ca la ei in orasel este un dentist arab sau negru... Si nu se ascund sa zica asta.
Exista si exceptii...
Vechi 25-04-09, 14:54   #26
Ucenic Sef
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
in Franta nu are nineni nimic cu romanii sau ungurii sau bulgarii, in schimb lucrurile se schimba cu arabii,africanii si tiganii... De ce? Veniti sa vedeti nu sunt si nici nu am fost rasist si oricum nu ar trebui sa ma justific nimanui,dar decat sa imi intre un arab(care in marea majoritate se poarta ca nistenesimtiti) mai bine ma uit pe pereti.
Pe langa ca unii sunt de 20 de ani aici si nu vorbesc franceza sunt si foarte nepoliticosi.
Multi pacienti vin de la zeci de km doar pentru ca la ei in orasel este un dentist arab sau negru... Si nu se ascund sa zica asta.
Exista si exceptii...
exact. judecata rasista e diferita de cea care vizeaza manieristica pacientilor.
Vechi 25-04-09, 17:28   #27
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
nu am inteles faza cu africanul. Si ce issue vand aia de ti-e asa rusine?
cred ca te pot lamuri eu. este vorba de 'The Big Issue' care e o revista sau un ziar ce se vinde pe strada de catre persoane homeless sau de conditie foarte modesta, in general tigani. Mie mi se pare un fel de acoperire pt cersetorie, dar e doar o parere personala.
cristinas a multumit.
Vechi 26-04-09, 00:16   #28
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de catalinmv View Post
Mie mi se pare un fel de acoperire pt cersetorie, dar e doar o parere personala.
Iti impartasesc parerea.
shofu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-04-09, 00:54   #29
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pentru Augustin:
Imi pare rau ca nu m-am facut inteleasa dar probabil ca nu stii despre ce este vorba. Nu mi-e rusine ca vind ceva, imi e rusine ca stau la coltul strazii si vind ,,Issue,, care chiar este cersetorie mascata. Ma rog , bine ca nu le dau in cap astora pt ca nu le cumpara revista.
Cu africanul nu aveam nimic, am subliniat ,cred ,ca era un medic bun(cred, daca ajunsese sef de sectie) doar ca nu ma simteam in largul meu, m-as fi simtit mai bine daca eram consultata de cineva cu o tenta mai deschisa a tenului.
.
Vechi 27-04-09, 08:38   #30
Initiat
Medic Stomatolog
north england

.

In UK, cel putin in zona in care locuiesc, Lincs ,nimeni nu are nimic cu romanii.Cei existenti, putini ce-i drept sunt recunoscuti a fi muncitori si seriosi.Nativii vin la cabinet cu incredere si deschidere totala.Dar cu tiganii e alta poveste.A vazut cineva taberele lor de rulote de la Manchester sau Milton Keynes?Ar risca cineva sa locuiasca in apropiere?Aparati de o armata de avocati englezi(da, ati citit bine), platiti regeste de conationalii nostrii rromi, acestia nu se sfiesc sa profite de un sistem de protectie sociala si o democratie implementate si viabile de decenii.Sunt rasist?Mi-ar placea sa cred ca nu?Mi-e rusine ca sunt roman?Nu, cand ma gandesc la neam, DA cand ma gandesc la politica tarii noastre si guvernare.Dar cand vad rromi vanzand issue si mergand in "recunoastere" pe strazi, ma umplu de rusine.
Revenind la topic, toti medicii sunt respectati indiferent de tara din care vin.Nu conteaza culoarea pielii si asta e un lucru minunat!!!!!!!!!!!!!!Cel putin aici unde practic eu.
cristinas si Tudor G. au multumit.
morsa1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-04-09, 21:19   #31
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sint absolut de aceeasi parere cu Morsa, nu are imp ce natie esti , cind te ,,percep,, ca esti pe aceeasi unda cu ei, ca nu vrei doar sa le iei banii ca sa-ti faci udas-urile, incep sa te priveacsa altfel. dupa un an de zile, am pac carora le-am propus o coroana sau o proteza acum un an
si o accepta de abea acum, dupa un an.
Pate ca sintem si norocosi ca tiganii inca nu au patruns aici, zona este, saracacioasa, nu se compara cu sudul sau zonele populate ale Angliei.
Si , culmea, dupa cum ma chinuiesc sa le explic de atita timp, tiganii nici macar nu sint de-ai nostrii, sint indienii pe care ei ii accepta cu atita lejeritate, care ii trateaza(pt ca sint atitia medici indieni si pakistanezi...) si cu care fac copii. Dar veniti din alta parte sint priviti ca nisti leprosi... Macar atita curiozitate sa aiba si ar afla ca sint aceeasi cu indienii lor. Dar sint de o comoditate si lene fantastica, nu am mai vazut asa ceva, obisnuiti sa se bazeze pe ajutoare sociale,stau bine merci si ii invidiaza pe cei care MUNCESC si au mai mult ca ei.
livius310 a multumit.
.
Vechi 27-04-09, 21:22   #32
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Ei lasa, ca am vazut si multi de-ai lor vanzand issue. Mult mai multi decat tiganii nostri...
Iar cu lenea, cred ca e boala nationala in tara asta.
Tudor G. a multumit.
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-04-09, 00:56   #33
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

In "al doilea oras al imperiului in vremea victoriana" am vazut vanzatori de big issue asa:
-cativa maramureseni
-cativa tigani romanofoni
-cateva sute de junkies (britisi, binenteles).
prin urmare vandutul de big issue nu e un criteriu.
printre putinele lucruri care imi plac in scotia sunt ca mai toti romanii sunt medici, profesori, ingineri, si pe coatsa de est sunt ceva angajati la sondele de petrol din Marea Nordului. In general oameni la care le e frica de munca muult mai putin decat "autohtonilor".
A propos de rasism: zilele trecute am avut un pacient de origine pakistaneza, de profesie medic, un model de comportament si de politete cum mai gasesti doar la cate un batran cu "scoala veche". (OT: O adevarata placere sa ai asemnea pacienti. Au ceva din Britania aia legendara, aia care se invata la istorie.)
Revenind la subiect, experienta mea zice asa: cum ti-e norocu'. unii iti apreciaza munca, altii nu. Nu o data am avut satisfactia sa fiu intrebat "numa' atata costa dupa cata munca ai depus?", dar tot nu o data a venit cate un exempt facand istericale ca is incompetent daca nu ii salevez molarul lui cu radacinile separate si fistule pe toate partile....
cu stima si respect,
tudor g.
cristinas, Cosminf, stomaflex si alti 2 au multumit.
Vechi 29-04-09, 22:10   #34
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

SUPERFAIN SI SUPERADEVARAT!
azi am avut o pacienta, de treaba femeia dar cu meteahna lor, e somera de mai bine de un an si in cele din urma gasise de lucru la unul din cab de med generala la dispensary-trb sa sorteze si sa dea medicamentele. nu a stat decit 3 luni si acum e iar somera pt ca:,,era foarte stresant, incepusem sa am arsuri si dureri de cap si imi aparuse si un rash pe fond de stres!,,
Ca sa vezi!...
stomaflex a multumit.
.
Vechi 30-04-09, 06:45   #35
Initiat
Medic Stomatolog
north england

.

Somerii sunt obligati sa se prezinte la job interviuri(asta ca sa primeasca ajutorul guvernamental)si sa accepte o oferta de munca.Ptr interviu, primesc bani de drum si de haine.Exista o categorie care profita de sistem, mucesc o luna, doua trei si apoi acuzand stres sau varii motive demisioneaza.Doi ani, pot sta linistiti.Concret enlez pur sange, in spre 60 de ani mi-a marturisit ca nu a muncit mai mult de 5 ani in viata lui.Dar are bani sa intretina iubita in RO si sa traiasca decent.(confesiune facuta in ro)Si atentie.Astia sunt cei mai dificili pacienti aici.Cu probabilitatea cea mai mare de a face complaint.
stomaflex a multumit.
morsa1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-04-09, 12:08   #36
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cam asa e si in Franta,sunt cei mai dificili pacienti,dar noi ii trimitem la mutualitate...
Vechi 06-09-09, 11:58   #37
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Daca intereseaza pe cineva proportia de dentisti in populatie pentru diferite tari din Europa poate gasi la pagina 25 aici:

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Mi se pare interesant faptul ca in Romania sunt mai multi dentisti raportat la nr de loc (1/1500) fata de UK (1/2000).....
.
Vechi 06-09-09, 12:05   #38
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

De asemenea, la pagina 30, Romania e pe primul loc la Indicele DMFT la varsta de 12 ani, in schimb UK e pe ultimele..

Si la pag 33 se vede ca Romania e pe locul 3 in Europa ca "productie de stomatologi" in valori absolute, deci nu raportat la nr de locuitori!

Deci desi producem o gramada de dentisti, populatia e plina de carii si dinti lipsa. Ciudat.

Alt lucru ciudat, in unele tari nu sunt obligatorii orele de EMC:Austria, Cipru, Estonia, Finlanda, Olanda, Spania, Suedia

La pag 46 se poate vedea ca daca in Romania proportia e de 2 dentisti la un tehnician dentar, in Austria e de 8 dentisti la un tehnician, de ex., si se pare ca in Romania sunt 6000 de asistente la 14000 de dentisti, iar in Germania 170000 de asistente la 53000 de dentisti. Interesant.
Tudor G. si clavalik1 au multumit.

Modificat ultima data de stomaflex; 06-09-09 la 12:42.
.
Vechi 06-09-09, 14:18   #39
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

dragi colegi,
incercati sa nu vedeti stomatologia ca o chestie statistica. puneti-va in locul unui pacient care se trateaza la un medic cu 99% rata de succes, pacient care e exact celalalt 1%. chiar v-ati simti bine?
indicatorii acestia sunt in general cantitativi.
vazusem pe undeva articol care corela incidentza edentatiei totale cu numarul de dentisti la mia de locuitori. cred ca nu mai trebuie sa va spun ce a iesit: proportionalitate directa intre accesibilitatea la dentist si edntatia totala.
paradoxal, de multe ori tzarile care stau bine in statistici au un numar mare de tratamente paliative. ca sa nu iesim (prea tare) din subiect vezi numarul mare de proteze in uk. si exemple se mai pot da.
cu stima si respect,
tudor g.
robbycarlos a multumit.
Vechi 06-09-09, 16:29   #40
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

draga G,

daca vrei sa-ti faci o idee despre cum merg lucrurile la scara larga te uiti la statistica; bineinteles exista multi gaga care pot face corelatii de 2 lei; pentru cineva cu mai mult de 2 neuroni in retea statisticile alea pot insemna anumite lucruri la nivel mult mai sus decat al furnicii ghinioniste (1%), de genul statul mai restrictioneaza din masa de noi dintzologei viitori reconvertiti profesional etc.
Vechi 06-09-09, 20:49   #41
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

stimate Louis,
ghici care e bancul preferat al unei cunostinte de-a mele, profuniv de statistica: "minciunile pe lumea asta sunt de 3 feluri: inocente, gogonate si statistice".
eu unul n-am nimic impotriva statisticii medicale.
da' vezi numai sa n-o folosesti ca adevar absolut, ca dai in totalitarism. adica transformi viata in alb si negru, pe cand ea are muult mai multe culori.

sa luam exemplul cu indicele DTMF: statistic vorbind, Romania e pe primul loc.
poti s-o corelezi scaderea statistica a notei de admitere la facultatile de MD, si cu o statistica referitoare la numarul imens de MD scos mai nou de sistemul de invatzamant romanesc. deci o sa zici ca statistic vorbind dentistii romani sunt incompetentzi, iar mie o sa imi sara tzandara (e dovedit statistic ca expatii sunt mai nationalisti ).
dar statu' nu va restrictiona curand productia de dintzologi la kg, fii sigur de asta.
sau poti sa o corelezi cu statistica aia care zice cata pasta de dinti se consuma pe cap de locuitor in .ro, si cu cati oameni nu au vizitat cabinetul de la propria scara de bloc (poti sa bagi si o statistica cu motivele pe care le-au avut, pornind de la "merg numa' cand ma doare, ca asa mi-a zis mie unu' in piatza"), atunci te mai apropii de realitate.
o chestie care imi place mie e sa vezi diferentza statistica intre tari la cat% din GDP se cheltuie pe sanatate.
cu stima si respect pentru o statistica bine facuta,
tudor g.
Vechi 06-09-09, 20:52   #42
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

vad ca in aceasta statistica scrie ca in 2008 se faceau 5 ani de stoma in romania...
daca asa ceva le era greu sa afle...

eu stiu ca de cand lucrez in franta nu am facut nici o proteza totala...si in romania faceam o gramada...
sa nu vorbesc ca nu am facut nici o punte totala...
stiu ca aici fac detartraje zilnic pe cand in romania mai ca trebuia sa caut tratate de stoma sa le arat ca la pacienti ca "piatra" pe dinti face rau si detartrajul nu...
in sfarsit vad copii fara carii si care folosesc apa de gura si la 7 ani...
nu am avut nici un pacient care sa se laude ca nu s-a spalat niciodata pe dinti...cum in romania am avut cateva cazuri
simt ca munca mea aici este una mai curata decat in romania
Vechi 06-09-09, 21:19   #43
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de Tudor G. View Post
stimate Louis,
ghici care e bancul preferat al unei cunostinte de-a mele, profuniv de statistica: "minciunile pe lumea asta sunt de 3 feluri: inocente, gogonate si statistice".
eu unul n-am nimic impotriva statisticii medicale.
da' vezi numai sa n-o folosesti ca adevar absolut, ca dai in totalitarism. adica transformi viata in alb si negru, pe cand ea are muult mai multe culori.
viata poti s-o vezi in n moduri; daca n-o intelegi in sensul ca totul e matematic se cheama ca esti poet, artist filozof etc si atunci po sa vezi enshpe culori colorate.

cine zice ca medicii sunt incompetenti intra in categoria celor cu sus 2 neuroni care fac legaturi anapoda; ca sa poti trage concluzii tre sa ai mai multe date; si daca studiezi vei ajunge la nivelul de analfabetism, incultura lipsa celor 7 ani de-acasa lucruri care abunda la poporul roman; trebuie sa mai treaca vreo 2 generatii si astia tineri trebuiesc invatati ca sapunu si periuta de dinti fac parte din indeletnicirile zilnice;

suntem un popor de imputiti (relativ la cei din vest) si nu trebuie sa vad nici o statistica.
Teodora G. a multumit.
Vechi 06-09-09, 21:31   #44
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

[QUOTE=sico;126083]vad ca in aceasta statistica scrie ca in 2008 se faceau 5 ani de stoma in romania...
daca asa ceva le era greu sa afle...

eu stiu ca de cand lucrez in franta nu am facut nici o proteza totala...si in romania faceam o gramada...
sa nu vorbesc ca nu am facut nici o punte totala...
stiu ca aici fac detartraje zilnic pe cand in romania mai ca trebuia sa caut tratate de stoma sa le arat ca la pacienti ca "piatra" pe dinti face rau si detartrajul nu...
in sfarsit vad copii fara carii si care folosesc apa de gura si la 7 ani...
nu am avut nici un pacient care sa se laude ca nu s-a spalat niciodata pe dinti...cum in romania am avut cateva cazuri
simt ca munca mea aici este una mai curata decat in romania

asta-i o pr.de mentalitate(si educatie),nu de nr.de dintari/loc. si uneori nici macar de bani....cati pac.ai vazut in Romania posesori bmwX5 sau AudiQ7 care stau cu"scorburi" in gura?
Teodora G. este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-09-09, 21:46   #45
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

trebuie sa mai treaca vreo 2 generatii si astia tineri trebuiesc invatati ca sapunu si periuta de dinti fac parte din indeletnicirile zilnice;

suntem un popor de imputiti (relativ la cei din vest) si nu trebuie sa vad nici o statistica.[/QUOTE]

au si astia din vest imputitii lor-prin toate tarile- da' nu-s asa multi/m.patrat si imputitii sunt doar cei saraci(f.saraci)
.
Vechi 08-10-09, 07:16   #46
Ucenic Sef
MD Implantolog
Fara status.

.

Default salutare tuturor

Citat:
Publicat initial de Teodora G. View Post
trebuie sa mai treaca vreo 2 generatii si astia tineri trebuiesc invatati ca sapunu si periuta de dinti fac parte din indeletnicirile zilnice;

suntem un popor de imputiti (relativ la cei din vest) si nu trebuie sa vad nici o statistica.
au si astia din vest imputitii lor-prin toate tarile- da' nu-s asa multi/m.patrat si imputitii sunt doar cei saraci(f.saraci)[/QUOTE]

neh - tine in muult mai mare masura de educatie decat de saracie. iar poporu' nostru este putin cam neghidat in privinta asta...printre altele.
Vechi 08-10-09, 13:00   #47
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
neh - tine in muult mai mare masura de educatie decat de saracie. iar poporu' nostru este putin cam neghidat in privinta asta...printre altele.
Asa-i...totul tine de educatie.Dar acea educatie in privinta sanatatii dentare ar trebui sa o faca Ministerul Sanatatii, medicii...si deocamdata,de asta se ocupa doar o parte dintre medici. Programele de preventie sunt doar in stadiul de proiect, daca or fi.
Ce pot sa mai spun,cand in ultima saptamana mi-au intrat in cabinet 5 pacienti sub 45 de ani, cu "gura praf" , care vor reabilitare totala, dar doar 3 isi permit asta?
Vechi 08-10-09, 13:55   #48
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Foarte corect. Succes!

[Foarte corect Succes!QUOTE=sico;109710]Pentru cei care nu s-au gandit sa plece sau nu au fost plecati afara sa se abtina.
Hai sa fac un scenariu: medic stomatolog in botosani care nu are bani sa isi faca cabinetul de vis si nici nu gaseste un cabinet frumos unde sa se angajeze... Hotareste sa plece in germania la un cabinet peste medie...
Dupa spusele voastre este un medic caruia nu ii place stomatologia si daca tot nu-i place, macar sa castige bani.
S-a mai discutat de o mie de ori acest subiect.
Acest topic este dedicat celor care au lucrat si afara si in tara.
Eu nu am plecat pentru ca nu imi place stomatologia ci pur si simplu pentru ca m-am saturat sa fac obturatii cu 80 sau extractii cu 50 lei ca sa pot sa zic ca am pacienti...m-am saturat cand un pacient vine sa ii faci o metalo acrilica si se comporta de parca ii apartii.
Da poti sa iti faci cabinet in romania cu bani de la banca daca nu ai banii tai, dar poti in orase mici sa ceri preturi incat sa iti platesti ratele? Sau trebuie sa te muti in cluj,bucuresti,timisoara...
Nu fuge nimeni de responsabilitate, multi fug pentru o viata mai buna... Si da, in Franta am gasit o viata mai buna cu oameni foarte diferiti ca si comportament fata de fitzosii romani. Da e o viata mai scumpa,dar stii ca ai din ce sa iti platesti aceasta viata.[/QUOTE]
sico a multumit.
Razvan Tudorache este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-10-09, 21:56   #49
ivk
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ca bine zici , Razvane ! Stai sa faci credite peste credite,te transformi in sclavul unei banci care-ti mareste ratele cand vrea ,muncesti de te rupi si esti fericit daca te muti de la 2 la 3 camere !Pentru ce??? Ca sa traiesti intr-o tara vanduta cu fulgi cu tot,economie bazata pe capsunari ( si noi tot un fel de capsunari vom fi,dar cu staif ) si copii care nu au auzit de Ceausescu? Sa am pardon dar vreau sa fiu est-european,imigrant,extracomunitar etc intr-o tara civilizata si sa-mi permit un concediu in Dubai ,daca am chef , sa traiesc la casa pe pamant cu loc de joaca pentru copii si cu garaj alaturi sa nu mai dau 3 ture de bloc pana gasesc un loc de parcare !
Sorry , m-a cam luat valu' dar asta e realitatea pe care o simt in Romania !
Si cel mai trist este ca o sa-mi fie dor de tara asta amarata...
Vechi 08-10-09, 22:11   #50
Initiat
MD Implantolog
Fara status.

.

Sunt doua aspecte de discutat pe tema asta, daca sa practici in Romania sau in alta tara (mai bine situata economic, evident).
Unul ar fi aspectul material. Eu mi-am analizat ultimii 4 ani din viata de patron (hahaha) de cabinet. Am plecat acasa (net) cu cca 38% din ce am incasat in acesti ani. La fel de bine puteam sa fiu undeva angajat sa iau 50 % procent, sa platesc impozit din el si sa nu am nicio grija. asa ca din punctul asta de vedere as pleca si maine daca as avea o ocazie buna.
Al doilea aspect este contextul general din Romania. Cu tristete vad ca aici sistemul nu functioneaza cum trebuie, lucrurile se indreapta intr-o directie gresita, nu numai ca eu mi-am pierdut speranta sa apuc in viata asta o schimbare a acestui fapt, dar ma tem ca nici copii mei nu o vor apuca prea curand. Asa ca si din punctul asta de vedere as pleca si maine daca as avea o ocazie buna.
In concluzie, sincer, nu vad motivul pentru care un tanar absolvent, fara obligatii dar cu ceva minte in cap, ar mai sta sa lucreze ca dentist in tara asta.
.
Vechi 08-10-09, 22:43   #51
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de ivk View Post
Sa am pardon dar vreau sa fiu est-european,imigrant,extracomunitar etc intr-o tara civilizata si sa-mi permit un concediu in Dubai ,daca am chef , sa traiesc la casa pe pamant cu loc de joaca pentru copii si cu garaj alaturi sa nu mai dau 3 ture de bloc pana gasesc un loc de parcare !
Sorry , m-a cam luat valu' dar asta e realitatea pe care o simt in Romania !
Si cel mai trist este ca o sa-mi fie dor de tara asta amarata...
Vezi mai intai cat costa acea casa intr-o zona decenta si apoi calculeaza cat trebuie sa muncesti ca sa o achiti. Evident, la banca...
Mai intereseaza-te cat costa educatia copiilor, care de bine de rau, e bunicica in Romania si e moca. Colegul meu plateste aproape 3 MII pe luna pt 3 copii.
Sa-ti mai zic niste preturi? O iesire in oras cu sotia 100, schimbat robinetul la bucatarie 50, parcat 2 ore in centru 5, abonament la gym 55 pe luna, council tax 120/luna samd.

Toate astea dupa ce platesti 40% taxe pt ca nu sunt deductibile.
In Romania, pt acelasi volum de munca, castigam mai bine. Chiar platind 16% taxe...

Sa nu mai zica lumea ca pe aici sunt cainii cu colaci in coada... Dar cine nu ma crede, poftiti va rog : se cauta sclavi
robbycarlos, stomaflex, byo78 si alti 1 au multumit.
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-10-09, 22:54   #52
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Claudiu,cineva e intotdeauna "carnea de tun" in situatii dinastea de tranzitie,si noi suntem aia!Fie ca e vina istoriei,a sistemului,a poporului din care facem parte,a noastra,a cui o fi!Ce,nemtii sau japonezii au plecat cu totii dupa razboi?Au luat-o incet de la zero .A nu se lua drept patriotism de doi lei ,ca nu-i cazul.
stomaflex si clavalik1 au multumit.
Vechi 08-10-09, 23:45   #53
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

In UK se pot castiga bani, dar nu poti sa te bucuri prea mult de ei, iar daca vrei sa faci economii, trebuie sa strangi bine cureaua.
Stomatologi pentru ciobanie pe banda rulanta se cauta aici, asa ca daca vreti, bagati-va. Ramane cine poate...
Ca experienta e interesant sa vii aici, dar o sa vedeti ca e destul de greu sa te obisnuiesti cu stilul lor.
Eu chiar nu credeam ca o sa regret stomatologia pe care o faceam la Topoloveni, care acum mi se pare mai de calitate decat ce sunt nevoit sa fac aici.
Pentru ca sistemul te obliga sa faci multe compromisuri, multe, altfel sistemul te elimina. Si in momentul de fata, asa de scumpa e viata aici, ca nu am inca toti banii ca sa platesc impozitul pentru banii primiti si alte dari ca sa pot sa plec linistit acasa, adica in Romania.
Nu e acelasi nivel de trai, dar cel putin esti acasa. Veniti si o sa intelegeti ce vreau sa spun.
.
Vechi 09-10-09, 01:19   #54
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Toate astea dupa ce platesti 40% taxe pt ca nu sunt deductibile.
In Romania, pt acelasi volum de munca, castigam mai bine. Chiar platind 16% taxe...
pai nu platesti 22%sau 25% taxe ca de aia esti self-employed
(cand esti salariat platesti 40%)

Sa nu mai zica lumea ca pe aici sunt cainii cu colaci in coada... Dar cine nu ma crede, poftiti va rog : se cauta sclavi
din pacate am observat ca se cauta sclavi in toata Europa,nu numai in U.K.
.
Vechi 11-10-09, 11:42   #55
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de stomaflex View Post
In UK se pot castiga bani, dar nu poti sa te bucuri prea mult de ei, iar daca vrei sa faci economii, trebuie sa strangi bine cureaua.
Stomatologi pentru ciobanie pe banda rulanta se cauta aici, asa ca daca vreti, bagati-va. Ramane cine poate...
Ca experienta e interesant sa vii aici, dar o sa vedeti ca e destul de greu sa te obisnuiesti cu stilul lor.
Eu chiar nu credeam ca o sa regret stomatologia pe care o faceam la Topoloveni, care acum mi se pare mai de calitate decat ce sunt nevoit sa fac aici.
Pentru ca sistemul te obliga sa faci multe compromisuri, multe, altfel sistemul te elimina. Si in momentul de fata, asa de scumpa e viata aici, ca nu am inca toti banii ca sa platesc impozitul pentru banii primiti si alte dari ca sa pot sa plec linistit acasa, adica in Romania.
Nu e acelasi nivel de trai, dar cel putin esti acasa. Veniti si o sa intelegeti ce vreau sa spun.
Si tu ce ai face daca ai avea de ales iar: ai ramina in tara sau ai merge in uk?(gindeste-te la motivele pt care ai plecat)
barry este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-10-09, 00:40   #56
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

As ramane in tara.
.
Vechi 12-10-09, 00:56   #57
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am si eu cunostiinte care au tot facut tur retur anglia,nu zic ca e cazul tau stomaflex.
Sa lucrezi in strainatate nu e usor nici din punct de vedere profesional(mai ales cand esti angajat) nici din punct de vedere social(nu e usor sa iti faci prieteni) si asta conteaza foarte mult. Eu daca vreau sa fac bani si sa ma intorc acasa lucrez la 2 cabinet,fac "prostitutie" stomatologica si mananc cartofi si orez toata ziua.
Daca vreau sa am o viata linistita si sa ma bucur de ea lucrez 35 de ore si am si timp liber sa-mi fac prieteni. Nu te imbogatesti de pe o zi pe alta,dar poti pune bani frumosi deoparte si poti face un credit la banca si duci o viata ok. Voi credeti ca oamenii simpli cu 2000 pe luna stau toti in chirie aici? Eu am doi prieteni sot si sotie veniti in 1990 cu doi copii... Copii lucreaza unul in martinica si unul in Marseille casa e achitata(casa construita de ei cu bani de la banca) si el lucreaza ca muncitor iar ea ca menajera. Daca ei au reusit sa o ia de la zero ,sa plateasca studiile la doi copii sa faca casa si sa aiba doua masini... Nu inteleg cum un stomatolog nu poate economisi bani...
Eu vorbesc de cazuri reale nu de cifre si procente.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., afara, ajutor, aparat, buna, cauta, destinatie, diploma, drept, endo, evident, iga, invata, invatat, iv, legislatie, lucrezi, lungul, mana, ministerul, motiv, motive, nivel, oameni, practica, pur, radiologie, regula, romaniei, scaun, stoma, stomatolog, subiecte, tehnician dentar, vand, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
practica de vara OanaG. Administrativ 0 28-07-08 12:57

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (17:13) timp.

Alegeti schema de culori preferata: