Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Echivalare fara certificat de conformitate

discutie din eugenol.ro : Din Octombrie 2007 s-a schimbat directiva europeana dupa care se fac recunoasterile de diplome in domeniul stomatolgiei. Acum este ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree2Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 07-02-08, 20:50   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Echivalare fara certificat de conformitate

Din Octombrie 2007 s-a schimbat directiva europeana dupa care se fac recunoasterile de diplome in domeniul stomatolgiei. Acum este in vigoare directiva 2005/36/EC.

In mare regulile sunt aceleasi insa se schimba un pic, in bine, situatia celor fara 3 ani de experienta. Conform Articolului 10(b) in cazul in care nu se recunoaste diploma prin sistemul specific, ea cade acum sub incidenta sistemului general.
Recunoasterea se face in mod normal pe baza de dosar (Articolul 12,13), iar in cazuri exceptionale un stat poate uza de Articolul 14 si poate impune niste conditii suplimentare: un test sau o perioada de adaptare.

Caz exceptional inseamna:

Citat:
Art 14 1(b) the training he has received covers substantially different
matters than those covered by the evidence of formal qualifications
required in the host Member State;
si nu stiu daca pregatirea medicilor stomatologi din Romania poate fi pusa in aceasta categorie.

Totusi, daca pregatirea este gasita a fi necorespunzatoare, in urma unei analize de la caz la caz, trebuie identificate subiectele pentru care aceasta este considerata deficitara. Avantajul teoretic este ca un eventual examen se va da doar din aceste materii. Practic nu stiu in ce masura acesta nu poate fi totusi facut greu.

Citat:
Art 14
4. For the purpose of applying paragraph 1 points (b) and
(c), ‘substantially different matters’ means matters of which
knowledge is essential for pursuing the profession and with
regard to which the training received by the migrant shows
important differences in terms of duration or content from the
training required by the host Member State.

5. Paragraph 1 shall be applied with due regard to the principle
of proportionality. In particular, if the host Member State
intends to require the applicant to complete an adaptation
period or take an aptitude test, it must first ascertain whether
the knowledge acquired by the applicant in the course of his
professional experience in a Member State or in a third
country, is of a nature to cover, in full or in part, the substantial
difference referred to in paragraph 4.
Concluzia este ca autoritatile tarii in care ceri recunoasterea nu mai pot motiva respingerea doar prin lipsa celor 3 ani de experienta. Daca nu ai acel certificat de drepturi dobandite ei trebuie totusi sa iti spuna ce iti lipseste din pregatire si sa te testeze pe acele subiecte. Toate aste trebuie clarificate in 3 luni de la depunerea dosarului.
gopo este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-03-08, 01:54   #2
La primele mesaje
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Default GDC updated S16 Application form

Am primis rapsuns de la GDC referitor la o eventula inregistrare fara cei 3 ani de experienta.

E cam ceea ce a postat si Nickname, da poate mai gasesti si ceva in plus.

Succes
Fisierele atasate
Felul fisierului: rar application_for_registration_as_a_dentist.rar (199,8 KB, 366 vizualizari)
Mattu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-03-08, 16:19   #3
BEN
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Germania - black hole de equivalare de diplome

Salut stimati colegi,

am si eu o interebare stiie cineva cum e acutalmente situatie in germania cu recunastere de diplome inainte de 2003???
BEN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-03-08, 16:34   #4
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Bine ai venit BEN.

Nu cred ca e tocmai ce cauti dar mai ai si aici Link [Necesita inregistrare pentru acces.] ceva info despre Germania (si ceva discutii mai aprinse)
Vechi 10-03-08, 16:42   #5
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Pana la urma te poti inregistra in GDC si fara cei trei ani experienta? Nu sunt lamurita....A reusit cineva sa intre in GDC fara cei trei ani?
ralucag este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-03-08, 18:14   #6
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ralucag View Post
Pana la urma te poti inregistra in GDC si fara cei trei ani experienta? Nu sunt lamurita....A reusit cineva sa intre in GDC fara cei trei ani?
DA, se poate! numai ca fiecare caz e diferit. incearca si s-ar putea sa ai o surpriza f placuta.

Modificat ultima data de eugenol man; 29-07-08 la 01:31.
catalinmv este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-03-08, 18:15   #7
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
DA, se poate! numai ca fiecare caz e diferit. incearca si s-ar putea sa ai o surpriza f placuta.

Modificat ultima data de eugenol man; 29-07-08 la 01:31.
.
Vechi 10-03-08, 18:21   #8
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

TRATAMENT:
DAse poatenumai ca fiecare caz e diferitincearca si s-ar putea sa ai o surpriza f placuta 
Poti detalia un pic? Ai trecut printr-o experienta similara? Ai auzit de la cineva care a reusit asa ceva?
Multumesc! Raspunsul tau a fost incurajator!
.
Vechi 10-03-08, 18:31   #9
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
TRATAMENT:
DAse poatenumai ca fiecare caz e diferitincearca si s-ar putea sa ai o surpriza f placuta 
Poti detalia un pic? Ai trecut printr-o experienta similara? Ai auzit de la cineva care a reusit asa ceva?
Multumesc! Raspunsul tau a fost incurajator!
Chiar eu sunt in situatia respectiva! am obtinut certificatul in oct 2007, cand inca nu aveam cei 3 ani de practica(intre timp i-am facut , dar asta nu are nicio relevanta). si sunt inscris deja din ian in GDC,iar in cateva saptamani urmeaza sa si plec in UK. ti se aproba la GDC respectivul certificat/adeverinta daca in el scrie ca ai studiat , ulterior practicat stomatologie in Romania conform directivelor europene. am mai postat eu pe undeva cum suna textul din certificatul de conformitate

Modificat ultima data de catalinmv; 10-03-08 la 19:01.
.
Vechi 10-03-08, 18:47   #10
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Citat:
Chiar eu sunt in situatia respectiva! am obtinut certificatul in oct 2007, cand inca nu aveam cei 3 ani de practica(intre timp i-am facut , dar asta nu are nicio relevanta). si sunt inscris deja din ian in GDC,iar in cateva saptamani urmeaza sa si plec in UK. ti se aproba la GDC respectivul certificat/adeverinta daca in el scrie ca ai studiat , ulterior practicat stomatologie in Romania conform directivelor europene. am mai postat eu pe undeva cum suna textul din certificatul de conformitate...
Atunci, daca se poate, de unde gaselnita cu trei ani experienta? Am vazut si eu pe site-ul GDC-ului mentionata perioada asta minima de experienta si pe forum... Anul de stagiu ai idee daca se pune la socoteala?
.
Vechi 10-03-08, 19:03   #11
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Atunci, daca se poate, de unde gaselnita cu trei ani experienta? Am vazut si eu pe site-ul GDC-ului mentionata perioada asta minima de experienta si pe forum... Anul de stagiu ai idee daca se pune la socoteala?
sigur ca se ia in calcul si anul de stagiu. citeste atent pe GDC si vei gasi paragraful la care ma refeream si eu, anume cel cu studiile conforme cu directivele europene. bafta
Vechi 10-03-08, 19:19   #12
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Sa fie! . Incerc sa ma lamuresc ... Multumesc pentru ajutor.
.
Vechi 10-03-08, 20:23   #13
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

If you have a medical qualification from one of the Member States listed in this section and your training started before the reference date for your Member State of qualification stated in the table below, your qualification will be recognised in the UK for registration as a dentist if you can provide a certificate from the competent authority of your Member State of qualification confirming that:
(a)you have effectively, lawfully and principally practised dentistry in that Member State for at least three years during the five years preceding the date of issue of the certificate or ;

(b)you have successfully completed three years study equivalent to the training referred to in Article 34 of EC Directive 2005/36/EC and
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/3137-echivalare-certificat-conformitate/

(c)you are authorised to practice dentistry under the same conditions as holders of a qualification listed in relation to the State concerned in Annex V, point 5.3.2 of EC Directive 2005/36/EC.
Vechi 10-03-08, 21:53   #14
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Citat:
If you have a medical qualification from one of the Member States listed in this section and your training started before the reference date for your Member State of qualification stated in the table below, your qualification will be recognised in the UK for registration as a dentist if you can provide a certificate from the competent authority of your Member State of qualification confirming that:
(a)you have effectively, lawfully and principally practised dentistry in that Member State for at least three years during the five years preceding the date of issue of the certificate or ;

(b)you have successfully completed three years study equivalent to the training referred to in Article 34 of EC Directive 2005/36/EC and

(c)you are authorised to practice dentistry under the same conditions as holders of a qualification listed in relation to the State concerned in Annex V, point 5.3.2 of EC Directive 2005/36/EC.
Da, am vazut dar mai jos am vazut ca scrie si:

Dentists with evidence of formal qualifications in medicine awarded in Romania where their training began before 1 October 2003

If you have a formal qualification in medicine awarded in Romania and where training for that qualification began before 1 October 2003, your qualification will be recognised for practice of dentistry in the UK if
  • you can provide a letter from the competent authority in Romania confirming that you have lawfully and principally been engaged in dentistry in Romania for at least three consecutive years in the last five years preceding the issuing of that letter and
  • that you are authorised to carry out dentistry under the same conditions as holders of the dental diploma issued in Romania and listed under Annex V of Directive 2005/36/EEC.
Asta ce vrea sa insemne?
.
Vechi 28-07-08, 20:17   #15
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Poate cineva sa spuna clar, in romaneste, CUI II ESTE NECESAR acest certificat de conformitate pentru inscrierea la GDC, si CUI NU II ESTE NECESAR?
stomaflex este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-08-08, 21:38   #16
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de stomaflex View Post
Poate cineva sa spuna clar, in romaneste, CUI II ESTE NECESAR acest certificat de conformitate pentru inscrierea la GDC, si CUI NU II ESTE NECESAR?
se pare ca in momentul de fata e necesar oricui.
.
Vechi 07-08-08, 18:20   #17
Initiat
Medic Stomatolog
north england

.

stomaflex,daca ai terminat facultatea dupa 2004(inclusiv), nu ai nevoie de certificat de conformitate.
stomaflex a multumit.
morsa1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-08-08, 19:29   #18
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de morsa1 View Post
stomaflex,daca ai terminat facultatea dupa 2004(inclusiv), nu ai nevoie de certificat de conformitate.
Am terminat in anul de gratie 2003. Mersi
.
Vechi 09-08-08, 22:51   #19
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

UAAAAAI!!!!!! AM O INTREBARE!!!! studentii straini care trermina stomatologia acum, in 2008 mai trebuie sa faca cei 3 ani d stagiu pt a li se recunoaste diploma in ue sau li se recunoaste automat?????
corina1985 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-08-08, 19:27   #20
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de corina1985 View Post
UAAAAAI!!!!!! AM O INTREBARE!!!! studentii straini care trermina stomatologia acum, in 2008 mai trebuie sa faca cei 3 ani d stagiu pt a li se recunoaste diploma in ue sau li se recunoaste automat?????
Nu sunt sigur. Citeste aici pentru UK:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 19-01-09, 22:31   #21
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

buna! sunt proaspat absolventa (2008) a facultatii de medicina dentara..a reusit cineva sa se inregistreze in anglia fara certificat de conformitate pana la urma sau nu? din cate am inteles eu de la o colega care a vorbit cu ei acel EEA compliance certificate s ar elibera de fapt de ministerul educatiei nu de MS..stiti careva ceva de asta? eu intentionez de fapt sa plec in irlanda si e putin diferit..stie cineva ceva de irlanda?
mersi..spor si bafta in tot ceea ce faceti...
cistina_ie este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-01-09, 22:39   #22
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cistina_ie View Post
buna! sunt proaspat absolventa (2008) a facultatii de medicina dentara..a reusit cineva sa se inregistreze in anglia fara certificat de conformitate pana la urma sau nu? din cate am inteles eu de la o colega care a vorbit cu ei acel EEA compliance certificate s ar elibera de fapt de ministerul educatiei nu de MS..stiti careva ceva de asta? eu intentionez de fapt sa plec in irlanda si e putin diferit..stie cineva ceva de irlanda?
mersi..spor si bafta in tot ceea ce faceti...
Nu stiu cum e pentru Irlanda dar pt UK ca sa te inregistrezi la GDC iti trebuie EEA compliance letter , adica certificatul de conformitate emis de ministerul sanatatii care ti-l emite indiferent de ce experienta ai. Daca ai trei ani experienta, scapi usor cu inreg la GDC. Daca nu, terbuie sa mai faci o sumedenie de alte acte pe langa certif de conformitate, care cred ca in acest caz se va numi adeverinta.
Succes!
.
Vechi 20-01-09, 09:23   #23
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

buna din nou si mersi de raspuns!
unde gasesc pe site-ul ministerului sanatatii actele care imi trebuie pt acea adeverinta? si cum le explic ca eu nu am ce carte de munca sa anexez? pt ca nu carte de munca din moment ce nu am lucrat nicaieri in romania? nici dreptul de libera practica de la colegiu nu il am inca..
mersi!
.
Vechi 20-01-09, 09:46   #24
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si inca ceva..cei de la gdc cer letter of EEA compliance sau dovada a trei ani de experienta in ultinii 5..deci din cate inteleg eu astea doua sunt diferite..ca altfel nu ar cere una sau alta..pe site-ul Comisiei nationale de recunoastere si echivalare a diplomelor scrie ca ei elibereaza o a adeverinta de recunoastere a calificarilor profesionale pt medicii dentisti, farmacisti etc care arata competenta studiilor cu ultimele directive europene...eu ma intreb nu cumva asta e acea letter of eea compliance?
mersi..
.
Vechi 20-01-09, 19:10   #25
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cristina,s-ar putea sa fie acelasi lucru,dar eu cand am sunat la aceasta comisie mi-au zis ca ei nu se ocupa cu asa ceva.
Vechi 21-01-09, 00:16   #26
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
buna din nou si mersi de raspuns!
unde gasesc pe site-ul ministerului sanatatii actele care imi trebuie pt acea adeverinta? si cum le explic ca eu nu am ce carte de munca sa anexez? pt ca nu carte de munca din moment ce nu am lucrat nicaieri in romania? nici dreptul de libera practica de la colegiu nu il am inca..
mersi!

Spune-mi ce scrie pe diploma ta: medic dentist, doctor-medic, ce?
cand ai inceput facultatea?
Suna si la comisia aia de recunoastere a diplomelor si intreaba, sau du-te la ei si intreaba. Sau mai bine du-te marti sau joi intre 11 si 14 la min sanatatii etajul 3 la dna Nimereanu sau suna la min sanatatii si caut-o pe dna Iaru sau pe dna Plesa. Daca e sa iti dea cineva un certificat min sanatatii ti-l da, cred.
.
Vechi 21-01-09, 09:51   #27
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Your qualification will be recognised in the UK if you can meet the following criteria:

 Your qualification is not listed in documents 1 and 2 but was granted in an EEA Member State following training in that Member State and
 you can provide a certificate from the competent authority of your Member State of qualification confirming that your qualification is compliant with the minimum training standards set out in article 34 of EC directive 2005/36/EC and your qualification is treated by that State as if it were a qualification listed in relation to that State in Annex V, point 5.3.2 of that Directive.

Buna si mersi pt raspunsuri..
Eu aici m-as putea incadra insa nu gasesc nici o autoritate competenta care sa-mi elibereze o scrisoare care sa spuna ca facultatea pe care am urmat-o se incadreaza in normele europene...
Asta tot incerc sa spun tuturor ce elibereaza MS e una si atestă experienţa profesională cerută de normele comunitare pentru recunoaşterea calificării în celelalte state membre UE, dar mai exista si aceea letter of EEA complince pe care statul roman ar trebui sa o elibereze insa nu se stie de unde si de catre cine..
Eu am inceput facultatea in 2002 din nefericire iar pe diploma mea si a celor ce au absolvit in 2007 scrie "Diploma de doctor medic....specializarea Medicina dentara".....asa ca daca ar fi sa oluam pe aia dreapta nici macar nu se incadreaza in cerintele acelea ale MS pt certificatul care atesta drepturi castigate specifice in profesia de medic dentist.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=3137
Sper ca pana la urma sa ma dumiresc si eu ca e destul de enervant sa-ti petreci zilele dand telefoane si cerand informatii...
.
Vechi 21-01-09, 22:26   #28
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Da, te incadrezi bine unde zici tu.

Adeverinta de la min sanatatii pentru cei fara 3 ani de practica ar suna cam asa, dar nu bag mana in foc:

"Se adevereste prin prezenta ca domnul dr. XYZ titular al diplomei de Licenta Doctor Medic specializarea stomatologie, Seria... nr..., eliberata de UMF Carol Davila la data de ... poate exercita in Romania, in baza acestui titlu de calificare, activitatile prevazute la art.5 din Directiva Consiliului nr. 78/687 CEE vizand coordonarea dispozitiilor legislative, reglementare si administrative privind activitatile de practician al artei dentare in aceleasi conditii ca si titularii Diplomei de Licenta de medic dentist listata pt Romania la Anexa A din Directiva Consiliului nr. 78/686 CEE cu modificarile si completarile ulterioare si cu respectarea prevederilor Titlului XIII din Legea nr 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii.
Domnul dr. XYZ a exercitat ativitatile mentionate pe teritoriul Romaniei in perioada ..."

uite si un model de certif de conformitate asa cum l-am luat eu: in atasament

O sa vezi ca in certif de conformitate pt cei cu 3 ani de
practica se face referire la "aceste activitati in aceleasi conditii ca si titularii Diplomei de Licenta de Medic Dentist prevazuta pentru Romania la anexa V, punctul 5.3.2 din actul comunitar mentionat." adica
"your qualification is treated by that State as if it were a qualification listed in relation to that State in Annex V, point 5.3.2 of that Directive." (GDC)
si la
"cu articolul 37(1) din Directiva nr. 2005/36/CE a Parlamentului European si a Consiliului privind recunoasterea calificarilor profesionale"
care e asemanator cu
" article 34 of EC directive 2005/36/EC " (GDC)

Deci, tie nu iti trebuie certif de conformitate ca cel pe care l-am luat eu, dar cred ca tot de la min sanatatii trebuie sa-l iei.
Daca ai drum, du-te maine, joi, intre 11 si 14, la min sanatatii la etaj 3 la camera 315 si intreb-o pe madam Nimereanu si cred ca te va lamuri. Prin telefon nu prea poti face nimic. Eu m-am dus de trei ori de la Pitesti acolo ca sa obtin certificatul. daca esti in Bucuresti, du-te. Du-te si in str. G. Vraca la Directia informatizarea lu peste prajit si intreba de dna dr Plesa, parea de treaba.

(Nu incerca sa le dai spaga ca fac urat.)

Fisierele atasate
Felul fisierului: doc certificat de conformitate MODEL.doc (27,0 KB, 159 vizualizari)
.
Vechi 21-01-09, 22:38   #29
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Uite si directiva. in atasament
Traducerea e aici:
Selecteaza RO ca sa vezi traducerea.
Fisierele atasate
Felul fisierului: pdf LexUriServ Directive 200536EC.pdf (1,45 MB, 61 vizualizari)
.
Vechi 22-01-09, 17:04   #30
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

buna din nou!
si mersi tare mult de informatii..am vorbit la MS si cica pot sa obtin de la ei o recomandare..sa vedem ce se poate face cu ea...eu inca mai sper sa obtin si chestia aia cu compatibilitatea studiilor cu normele din directiva 2005/36ec de pe undeva..dar sa vedem..
mersi din nou si daca intre timp mai descoperi ceva de prin gura satului te rog sa ma anunti..
.
Vechi 27-03-09, 15:12   #31
Ucenic timid
MD Endodont
Fara status.

.

buna cristin a.ce acte ti-a spus ca ai nevoie sa depui la ministerul sanatatii?
manea ioana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-06-09, 21:29   #32
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

salut tuturor!va rog mult de tot sa mi spuneti daca nu am cei 3 ani de experienta pot profesa in uk?a mai fost cineva in situatia asta?imi puteti zice ce acte sunt necesare?
grati este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-06-09, 21:34   #33
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Uita-te pe siteul GDC si intreaba la min sanatatii ce certificat pot sa iti elibereze.
.
Vechi 29-06-09, 00:14   #34
Ucenic Sef
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de grati View Post
salut tuturor!va rog mult de tot sa mi spuneti daca nu am cei 3 ani de experienta pot profesa in uk?a mai fost cineva in situatia asta?imi puteti zice ce acte sunt necesare?
nu, inca nu poti aplica pt a profesa in uk. insa poti sa le trimiti un mail celor de la gdc cu cv-ul tau. fiecare caz e analizat dupa asta.
la modul general nu, inca nu poti aplica.
Vechi 06-07-09, 07:22   #35
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de morsa1 View Post
Am terminat in 2005. Sa inteleg ca pot aplica la GDC ducand numai o adeverintza de la colegiul medicilor, fara sa ma mai complic cu Ministerul sanatatii?
--------------------------
Citat:
buna din nou!
si mersi tare mult de informatii..am vorbit la MS si cica pot sa obtin de la ei o recomandare..sa vedem ce se poate face cu ea...eu inca mai sper sa obtin si chestia aia cu compatibilitatea studiilor cu normele din directiva 2005/36ec de pe undeva..dar sa vedem..
mersi din nou si daca intre timp mai descoperi ceva de prin gura satului te rog sa ma anunti..
Buna, te-a ajutat recomandarea sa te inscrii in GDC? A mai trebuit sa faci si altceva? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Oana M este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-10, 14:28   #36
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Oana M View Post
Am terminat in 2005. Sa inteleg ca pot aplica la GDC ducand numai o adeverintza de la colegiul medicilor, fara sa ma mai complic cu Ministerul sanatatii?

Buna, te-a ajutat recomandarea sa te inscrii in GDC? A mai trebuit sa faci si altceva? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Eu am avut Recomandare ( nu certificat ) de la MS si este egal cu zero. Cei de la GDC mi-au spus ca nu-mi fac inscrierea pana nu le trimit Certificat de Conformitate de la MS. Si ca sa vedeti pana unde se merge la MS: nu mi-au eliberat Certificat de Conformitate pentru ca imi lipsea o zi ( o singura zi ) in 3 ani de activitate din cei 5.
Satriani este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-10, 18:13   #37
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Satriani View Post
Eu am avut Recomandare ( nu certificat ) de la MS si este egal cu zero. Cei de la GDC mi-au spus ca nu-mi fac inscrierea pana nu le trimit Certificat de Conformitate de la MS. Si ca sa vedeti pana unde se merge la MS: nu mi-au eliberat Certificat de Conformitate pentru ca imi lipsea o zi ( o singura zi ) in 3 ani de activitate din cei 5.
"unde-i lege, nu-i tocmeala"
.
Vechi 12-03-10, 01:38   #38
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

"salut tuturor!va rog mult de tot sa mi spuneti daca nu am cei 3 ani de experienta pot profesa in uk?a mai fost cineva in situatia asta?imi puteti zice ce acte sunt necesare?"

iti voi raspunde dupa experienta mea personala. NU! Nu poti profesa, pt ca nu te inscrie in GDC.
"buna! sunt proaspat absolventa (2008) a facultatii de medicina dentara..a reusit cineva sa se inregistreze in anglia fara certificat de conformitate pana la urma sau nu? din cate am inteles eu de la o colega care a vorbit cu ei acel EEA compliance certificate s ar elibera de fapt de ministerul educatiei nu de MS..stiti careva ceva de asta? eu intentionez de fapt sa plec in irlanda si e putin diferit..stie cineva ceva de irlanda?
mersi..spor si bafta in tot ceea ce faceti... " -
din cate stiu eu - dar nu bag mana in foc, deoarece lucrurile se schimba in fiecare saptamana :-S - diplomele obtinute dupa 2007 sunt recunoscute AUTOMAT in toata Europa!!!
Eniko este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-03-10, 20:39   #39
Ucenic
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Nu poti profesa in UK fara cei 3 ani de experienta, dar unii s-au putut inregistra la GDC fara certificat de conformitate.

Elibereaza colegiul Certificatul de status profesional curent ( care include precizarea ca titlul oficial de calificare, conform directivei 2005/36/CE a Parlamentului European si a Consiliului, este de Medic specialist/primar stomatologie generala)
Vechi 18-03-10, 10:14   #40
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Anca Sturzu View Post
Nu poti profesa in UK fara cei 3 ani de experienta, dar unii s-au putut inregistra la GDC fara certificat de conformitate.

Elibereaza colegiul Certificatul de status profesional curent ( care include precizarea ca titlul oficial de calificare, conform directivei 2005/36/CE a Parlamentului European si a Consiliului, este de Medic specialist/primar stomatologie generala)
Daca in certificatul acesta de la colegiu scrie despre faptul ca medicul este specialist /primar pe ceva ce in UK nu exista, mai mult incurca.De ce? pentru ca persoana de la GDC care se ocupa de dosarul respectiv ii va trimite imediat un email medicului sa-l intrebe in care registru de specialist sa-l inscrie si apar alte probleme. Sa nu scrie decat ca medicul a lucrat 3 ani consecutiv in ultimii 5, conform directivei 2005/36/EC. Cateodata merge, nu mereu.
ALEXINA este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-03-10, 09:46   #41
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

La mine a mers asa cum zice Alexina
barry este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-03-10, 11:24   #42
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

O zi buna la toata lumea :-)

As avea si eu o intrebare - daca avem Certificatul de Conformitate de la Ministerul Sanatatii mai avem nevoie si de Good Standing de la Colegiu?? Daca stie cineva exact de ce acte avem nevoie pt inscriere la GDC ??

Multumesc frumos
.
Vechi 23-03-10, 13:41   #43
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

... ar putea sa-mi raspunda cineva??? ... :-((
.
Vechi 23-03-10, 21:37   #44
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cand m-am inscris eu in noiembrie 2008 am trimis la GDC:
certif de conformitate de la min sanatatii
certif de status curent profesional de la CMDR (good standing)
copie legalizata dupa diploma
copie legalizata dupa certif de membru al CMDR
copie legalizata dupa pasaport
traduceri legalizate la toate astea
formularul GDC in care am trecut si datele cardului pentru plata.
.
Vechi 23-03-10, 22:10   #45
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc frumos!
.
Vechi 27-03-10, 05:37   #46
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Anca Sturzu View Post

Salutare! Anglia este un subiect nou pt mine, asa ca va rog sa ma lamuriti cei care puteti. Credeam ca cine e inscris in GDC poate profesa in UK. Inscrierea in GDC nu confera dreptul de munca?

De asemenea va rog sa ma lamuriti ce contin/reprezinta aceste certificate, atat cel de conformitate, cat si cel de good standing.

Din ce am citit pe siteul oficial GDC, pentru cei care au sub 3 ani de experienta se face un Individual Assessment. Nu am gasit foarte multe detalii despre ce presupune I.A. Este un interviu, o examinare, ambele?

Mersi frumos!
anomis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-03-10, 17:13   #47
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

poti profesa dar mai conteaza si in ce sistem. private e ok dar daca este tip NHS (CAS-ul lor) atunci mai trebuie sa te inregistrezi la ei.mie pt Wales imi trebuie inregistrare la PCT (primary care trusts) pt ca ei vireaza banii. dar pt PCT iti trebuie nr de inreg de la GDC.
Certif de conformitate este de fapt o chivalare a diplomei de medic pentru UE si se ia de la Ministerul Sanatatii (dureaza cam 1,5-2 luni daca ai tot ce iti cer ei) iar cel de good standing se ia de la Colegiul Medicilor de care apartii care arata ca nu ai interdictii de a lucra in UE,adica n-ai facut "prostii", si se elibereaza contra unei sume modice de 5 milioane lei vechi. Dar mare atentie ca asta e valabil doar 3 luni ! eu am vb la colegiu, am depus o cerere dar le-am zis sa nu il elibereze pina nu il primesc pe cel de la minister, ca n-am chef sa dau banii de 2 ori pe el
Nu stiu ce-i cu Individual Assessment
a, si se pare ca pt PCT imi trebuie test de engleza...pt GDC nu trebuie
Vechi 27-03-10, 19:49   #48
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cand l-am scos eu, in 2008, nu se platea nimic pentru certif de good standing. Si l-am scos de doua ori, ca mi-a expirat intre timp.
.
Vechi 27-03-10, 19:55   #49
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

mersi mult pt raspuns!

si totusi probabil ca nu se poate face inscrierea in GDC fara certificatul de conformitatate, nu? sa inteleg ca absolventilor din 2009 nu le mai este necesar doar pt ca pe diploma lor scrie medic dentist???

vad ca cei mai multi vor lucra cu casa de asigurari. din cauza ca este cel mai convenabil, sau pt ca asta ne este permis/relativ usor de gasit, noua, celor veniti din afara? adica este posibil pt un medic sa aplice pe cont propriu la cabinete private si sa fie angajat?
anomis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-03-10, 20:13   #50
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Daca scrie medic dentist pe diploma esti salvat. Nu mai trebuie nenorocirea aia de certif de conformitate. dar mai bine citeste cu luare-aminte ce scrie pe siteul GDC, ca si eu am citit cand am aplicat, poate s-au mai schimbat niste lucruri intre timp.
In mod sigur e mai convenabil sa lucrezi ca privat, dar nu e la indemana. La ce preturi se cer la privat.........
Stai linistit ca tot cu NHS o sa lucrezi la inceput, nu ai alternativa.
.
Vechi 27-03-10, 21:00   #51
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dia_nuca cand ai aplicat pt certificatul de conformitate de la MS?
Andiva este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-03-10, 21:38   #52
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pe 9.03.2010, imediat dupa interviul de la bucuresti cu englezoii.nu stiam daca ma accepta sau cum sta treaba asa ca l-am depus imediat dupa.
mi-au zis unde sa verific pe site-ul ms.ro cind apare pe lista. dar uitandu-ma la cei de pe lista am vzt ca aveam si eu ceva neregularitati - la faculta nu mi-au trecut secretarele decit nr de diploma, nu si data!!! iar adeverintei mele de angajat ii lipseau 3 cuvinte cheie (legal,nintrerupt si..inca unul dar nu-l mai retin).asa ca am completat ulterior dosarul cu diploma (cu data acum)si cu cartea de munca - copii legalizate.
iar acum tot caut vreo pila sa vad daca imi poate urgenta careva dosarul si nu prea gasesc.oricum intre timp vreau sa dau TOEFL iBT ca sa nu-mi mai pierd vremea in uk (ei imi dau gratis testul acolo) la vizitarea cabinetului - banuiesc ca este inducing-ul de care vb toata lumea aici pe site
sincer elanul meu muncitoresc era ceva mai mare pina sa intru pe eugenol....
silly me, credeam ca se fac mai usor banii acolo
deh, astept sa vad ce cabinet imi ofera, dar cam 99% ca va fi in Wales...
Vechi 29-03-10, 18:27   #53
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Induction-ul este saptamana de formare a lor si nu de test de limnba, asa cred.
Eu am aplicat pentru certificat pe 26.01.2010, corect si extraordinar de complet si inca nimic, asta dupa ce am fost si in audienta la MS.
Dar ti-au oferit post deja daca nu esti inscrisa in GDC?
Bafta multa!
Andiva este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-03-10, 19:00   #54
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

m-au sunat sa urgentez treaba pt gdc ca vor avea in curind job in aberystwyth
astea au fost cuvintele lor
depinde ce-o fi soon la ei
Vechi 29-03-10, 23:27   #55
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ca sa obtii performer number de la PCT iti trebuie certificatul de la testul de limba, deci trebuie sa dai si sa iei testul de limba inainte sa trimiti actele pentru PCT.
Induction-ul nu include un test de limba.
.
Vechi 04-05-10, 22:17   #56
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Important ptr acest topic!!

Exista un paragraf "2)" in Art 19e din Directiva 2006/100/EEC adoptata in Dec 2006 (vezi site-ul CMDR) cu referire directa la medicii stomatologi care au terminat inainte de 2003. Daca cititi intreg articolul (l-am copy/paste si in topicul "certificat de conformitate") o sa vedeti ca in paragraful 1) se face referire la certificatul de conformitate (3 ani de exp) iar in paragraful 2) la altceva.. dovada (certificat, adeverinta?!) a min 3 ani de studiu/formare profesionala echivalenta cu norma EEC.. stie cineva ce este acest "certificat" "adeverinta" ... sau cum s-o mai numi? a fost cineva la MS sau CMDR sa ceara asa ceva?

gopo: stii ceva de asta? ti-am citit toate input-urile in acest topic..
eniko: parca si tu ai intrebat odata despre asta (inscriere in GDC fara 3 ani de exp)? stii ceva concret?

rog cei mai experimentati sau patiti sa-mi raspunda, daca se poate.. nu stiu ce sa fac.. am senzatia ca ceva nu-i in regula aici

mai e ceva: in caz ca nu avem 3 ani de exp (cazul meu: stomatolog, graduat inainte de 2003, fara 3 ani de exp in ultimii 5) si vrem totusi in UK am inteles ca exista un assesment si un " period of adaptation" si/sau un "test".. a trecut cineva prin asa ceva?? va rog, raspundeti daca se poate cu pm sau email direct in Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

mersi anticipat tuturor participantilor la acest topic!!
cistina_ie, parca si tu ai raspuns in acest topic... ai reusit pana la urma sa iei acea "adeverinta".. certificat, sau cum s-o mai numii?! era asa cum a scris-o stomaflex in pg2? ai luat-o de la MS sau CMDR? daca ti-a folosit ptr inscriere in GDC imi poti scrie si mie in detaliu, te rog, aici sau pm (vezi ca am lasat si un email address aici, in pg3

sunt de acord cu tine (deci nu sunt crazy sau paranoid.. ) daca am gandit acelasi lucru.. Directiva Europeana vorbeste clar de acest certificat de echivalare (compliance letter.. sau cum naba s-o numii..) oare ce au inteles MS si CMDR? sau fac legea cum vor ei in RO ca doar asa suntem noi, romanii: vrem in EU dar mai destepti ca ei.. sau numa ca sa
stomaflex: ti-am citit adeverinta din pg2.. de unde ai luat-o? de la MS sau CMDR? ti-a scris cineva sau stii caz concret daca i-a folosit la inregistratrea in GDC fara cei 3 ani de exp?

thx
nicky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-05-10, 23:11   #57
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nicky View Post
stomaflex: ti-am citit adeverinta din pg2.. de unde ai luat-o? de la MS sau CMDR? ti-a scris cineva sau stii caz concret daca i-a folosit la inregistratrea in GDC fara cei 3 ani de exp?

thx
Acel model de adeverinta mi l-a trimis o persoana care a aplicat la GDC fara cei 3 ani de experienta, nu mai stiu exact cine. Adeverinta se elibera de ministerul sanatatii, acum 2 ani. Cred ca ar trebui sa intrebi la min sanatatii le dna Nimereanu.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, ajutor, ajutor ..., ani, bucuresti, buna, caz, cmdr, direct, eficienta, europe, experienta, forum, gaselnita, gdc, gen, iga, interne, internetul, intrebare, medic dentist, medicina dentara, minima, oct, pierzi, placuta, posta, preferat, raspunsul, salut, succes, surpriza, tau, telefonul, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Certificat de conformitate gopo Lucrul "afara" 748 21-07-17 13:37
Certificat de garantie - Laborator Td. Micky Protetica 74 05-03-15 11:52
Dinti in rate, fara avans, fara giranti jechian Banii nu au halena 23 07-03-11 22:51
duplicat certificat cmdr aci Loc de dat cu capul 4 07-05-09 16:27

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (14:17) timp.

Alegeti schema de culori preferata: