Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Drept de libera practica

discutie din eugenol.ro : Care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un medic dentist strain pentru a profesa in Olanda? Ce ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 16-10-07, 18:05   #1
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Default Drept de libera practica

Care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un medic dentist strain pentru a profesa in Olanda? Ce etape trebuie parcurse si care sunt sansele de a-ti gasi un loc de munca ca medic dentist? Orice informatie in acest sens mi-ar fi de mare ajutor! Cei care sunteti deja acolo si profesati, cum ati reusit?
Va multumesc!
ralucag este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-10-07, 22:43   #2
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default generalitati

din pacate doar generalitati,

in mod normal nu ar trebui sa intampini mari dificultati, cu recunoasterea diplomei, procedura este identica in orice tara europeana,

in alta ordine de idei asa stiu ca este cautare de medici dentisti in Olanda, pune su tu o intrebare privata la Robby sau la Oana probabil iti vor da detalii

bafta!

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-10-07, 01:48   #3
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Poti profesa in Olanda atita timp cit gasesti acea persoana care sa te angajeze.Daca ma intrebi cum poti s-o gasesti din Ro nu as sti sa-ti raspund, as putea sa-ti spun cum poti proceda din Olanda:solicitind
direct(la cabinete ;giduri gal,etc,sau solicitatie directa)
indirect prin birouri de plasare,vacaturi de tipul:Link [Necesita inregistrare pentru acces.] , nmt si altele
Eu nu stiu situatia ta, da-mi mai multe amanunte.
Ai mai multe sanse daca ai ceva experienta de west (adica lucrezi cam la standardele la care se discuta si se practica pe eugenol :wink: eu stiu , mai putin pe paro,ca cremele cu ATB au fost de mult inlocuite cu peritele interdentare :wink: ),eventual o practica limitata la ceva, asa cum e Robert.
Daca nu ai si vrei sa profesezi ca GP,ai sanse doar - cel putin la inceput -de slujbe de genul igienist/paro sau faci prevenetie -CR,asta in condtiile in care deja te descurci cu olandeza,cunosti radiologie si rootplanning. oricine (si oriunde vei lucra) te va testa intii preclinic...depinde si de experienta ta,poti lucra si mai multe daca preclinic pe cario,endo sau protetica te descurci. restul:administratie ,programe, mentalitatea pacientului, a personalului etc..le inveti pe parcurs.Iar daca chair vrei sa fii primit in BIG,adica sa te numeri printre ei , atit ca pregatire cit si ca venituri trebuie sa-ti iei niste competente-master, asa cum fac eu acum.Si cind spun pregatire nu ma refer nicidecum ca ar fi superioara practic,dar este ...diferita- cel putin in ce priveste managmentul sistemului si pacientului westic.
Unul din cele mai mari dezvantaje ramine totusi bariera limbii(mai putin pentru Robert care a pus diga si si-a vazut de lucru )

Iar povestea ca este mare cautare de medici dentisti in Olanda e o fabula.Ca e o criza de personal medical e adevarat, dar mai e si o strategie olandeza de a pune un patient nou pe o lista de asteptare, ca asa-i politica lor...doar pe rovidam sint peste 400 de dentisti olandezi sau EU-west care isi cauta o slujba/cabinet/solicita un post in Olanda.Este o migratie din west(germania, belgia) inca nu au ajuns sa "importe" din est, asa cum e in UK.

Iar daca ar fi sa ma intrebi pe mine,cum stiu care e situatia in Olanda, eu m-as duce fara ezitare in Dubai(tocmai am citit mesajul lui Calin :wink: )
oana71 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-10-07, 08:32   #4
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de oana71
...Unul din cele mai mari dezvantaje ramine totusi bariera limbii(mai putin pentru Robert care a pus diga si si-a vazut de lucru ) ...
Nu cred sa fie o problema limba, din cite am vazut eu si cersetorii stiau engleza
Vechi 19-10-07, 14:06   #5
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dentapro
Citat:
Publicat initial de oana71
...Unul din cele mai mari dezvantaje ramine totusi bariera limbii(mai putin pentru Robert care a pus diga si si-a vazut de lucru ) ...
Nu cred sa fie o problema limba, din cite am vazut eu si cersetorii stiau engleza
In general olandezii sint iubitori si vorbitori de engleza, problema se pune mai ales la nevorbitori de engleza, batrini, copii, patienti fricosi, etc unde trebuie sa stabilesti un contact direct cu ei ...in limba lor...
.
Vechi 19-10-07, 16:14   #6
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Mulumesc mult pentru raspunsuri.
Care ar fi modalitatea de a face competente sau master in Olanda?
Eu inca nu m-am lamurit cum anume dobandesti statutul oficial de "practica limitata la ...ceva".
Sa inteleg ca depinde de modul cum fac fata testelor la care m-ar supune eventualii angajatori...?
In ceea ce priveste limba olandeza, nu stiu o iota.
ralucag este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-10-07, 17:23   #7
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de ralucag
...
Eu inca nu m-am lamurit cum anume dobandesti statutul oficial de "practica limitata la ...ceva".
...
Pai pui la semnatura asta si nu mai lucrezi altceva decat la ce te-ai limitat.
Te poti limita si la sigilari daca se gaseste cineva sa iti trimita pacienti suficienti. Si daca iti place
Vechi 19-10-07, 19:48   #8
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man
...Te poti limita si la sigilari daca se gaseste cineva sa iti trimita pacienti suficienti. Si daca iti place
Cred ca iti arde de munca. Eu unu' mi-as limita practica la consultatii
Vechi 22-10-07, 13:42   #9
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ralucag
Mulumesc mult pentru raspunsuri.
Care ar fi modalitatea de a face competente sau master in Olanda?
Sa inteleg ca depinde de modul cum fac fata testelor la care m-ar supune eventualii angajatori...?
In ceea ce priveste limba olandeza, nu stiu o iota.

Nu, eu nu la sigilari m-am referit cind am spus practica limitata, ci la profile de genul endo, paro, pedo, implanto, care in Ro se numesc practica limitata iar in west au echivalent cu specializare.
Adica asa cum e Robert,care inca din Ro s-a limitat la endo. Statutul oficial se poate obtine cind se face specilizarea pe endo(3 ani) intr-un centru universitar din west(daca intre timp nu se introduce si in Ro acesta specializare)

Cit despre competente sau master-te costa bani si timp,limba olandeza nivel universitar(NT2), permis de rezidenta/cetatenie- asta in cazul in care esti acceptat.
Cum am mai spus,masterul are sens mai ales daca esti (si)cetatean olandez si ai de gind sa practici in sistemul din west o perioada buna de timp si vrei sa-ti descizi un praxis (singur sau in colaborare etc.)

Daca vrei sa vii doar sa lucrezi ca angajat, depinde de angajator si de ce pregatire ai.Cum am spus daca ai practica limitata, de ex. endo si o demonstrezi preclinic, poti lucra doar endo.Daca ai doar o pregatire generala,vei primi consultatii CR/preventie/paro, dar si acolo trebuie sa ai habar de multe chestii cu care in ro nu ai avut contact.Sa stii RX,ca la un CR ,in alea 5 sec te uiti pe BTW-uri trebuie sa vezi caria in smalt...sa determini in 10-20 sec un DPSI(sondaj parodontal),etc,etc
Discutind cu multi dintre colegii de aici, pe unde am mai lucrat ,ei prefera, decit sa scoleasca un medic din est- oricit de bine ar fi pregatit el profesional ,prefera un student (autohton)de anul 3 sau un igienist care cunoaste sistemul si protocolele, stie RX, paro, cario,preventie -e f. eficient intr-un sistem in care totul e programat la secunda.(mai nou igienistul-care are o pregatire univ. de 4 ani- poate face si carii superficiale la indicatia dentistului)
Si pe mine m-a deranjat atitudinea asta, dar ulterior am inteles ca te costa mult timp si energie sa ''scolesti'' pe cineva a la minut decit sa iei un olandez gata scolit, care culmea e chiar si mai ieftin pe deasupra....Asta ca sa nu mai amintesc de limba...

Si pentru ca vad ca intrebi de master te gindesti chiar asa de serios sa iei directia Olanda?? :wink:
.
Vechi 29-10-10, 19:33   #10
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna Oana,
prietenul meu e pe punctul de a semna un contract pentru olanda, intr-un oras de la granita cu germania ,la un angajator neamt care are o clinica acolo. El are deja scos aprobationul pentru germania si mai are o posibilitate de a lucra in Anglia. Din cate constat eu , tu deja lucrezi in NL ,ai putea , te rog, sa vii cu cateva detalii legate de procent in Olanda ,adica la cat se poate ajunge net in mana( o medie) , cu impozitul ne-a explicat manegerul ca beneficiaza de 30 la suta cam 5 ani sau chiar 10 ani .Cam cat sunt chiriile si tu ce ai alege daca ai fi in locul lui
Multumesc
mihaiela_jian este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., ajutor, ata, ati, buna, cautare, dentis, dificultati, endo, europeana, gaseste, idei, intrebare, limita, limitata, lucrezi, mari, medic dentist, medici, olanda, ordine, pacienti, place, practica, privata, procedura, pune, recunoasterea, semnatura, sigilari, statutul

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
drept de libera practica,acte si alte cele sico CMD UNAS AMSPPR 46 21-10-11 15:11
Cum e cu dreptul de libera practica? Luanna Babilon 51 13-05-08 11:32
dreptul de libera practica dragoscoliba Jurisprudenta 42 05-11-07 11:01
Autorizatia de Libera Practica nest Management 6 24-10-07 14:36

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (10:33) timp.

Alegeti schema de culori preferata: