Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Dentist in State?

discutie din eugenol.ro : Așa e dar nu știam daca mai interesează pe cineva, plus ca e mai ușor sa răspund la întrebări ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree10Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 03-01-13, 16:28   #58
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Așa e dar nu știam daca mai interesează pe cineva, plus ca e mai ușor sa răspund la întrebări specifice.
marius_cmi2003 a multumit.
Soriandra este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-01-13, 05:28   #59
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Please help :(

Buna Soriandra,
Am vazut postarile tale aici pe forum care m-au ajutat şi pe mine cu cite ceva, şi eu sunt medic stomatolog care a venit in SUA şi care vrea sa-şi apere aici diploma (am in vedere sa obtin dreptul de a lucra aici). Eu sunt abia la inceput de cale, abia ceva timp am venit şi sunt tare dezorientata - nustiu de la ce SA incep şi cum sa fac mai efectiv. Iti voi fi foarte foarte recunoscatoare daca ai fi dispusa sa te impartasesti cu experienta ta (ex.- cum au fost nbde-urile, cum ai invatat, surse necesare sau inutile, s.a). Am incercat sa-ti scriu in privat- dar imi arata ceva eroare. Voi astepta raspunsul tau la Link [Necesita inregistrare pentru acces.] , sunt noua aici şi nu prea sunt obisnuita cu forumul. Voi astepta raspunsul tau.
Multumesc anticipat.
Jasmin2012 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-01-13, 04:45   #60
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna,

De învățat am învățat din First Aid si decks plus întrebări din anii trecuți. Caută pe nbdeforum.net (sau com, nu mai știu exact dar Google o sa iti găsească mai multe probabil). Acolo de obicei se discuta întrebări, dau share la diferite grile si unii au de vânzare cărțile mult mai ieftin decât daca le iei de pe amazon.

Din câte am auzi acuma se cere si DAT de cand cu pass/fail la nbdeforum. Așa ca nu știu cum e, ptr el poți sa te uiti la forumurile pre-dental ei o sa stie mai multe.

Mai întreabă-mă daca vrei, o sa încerc sa iti scriu si mail si o sa vad care e problema cu mesajele private.

Spor la învățat!

Citat:
Publicat initial de Jasmin2012 View Post
Buna Soriandra,
Am vazut postarile tale aici pe forum care m-au ajutat şi pe mine cu cite ceva, şi eu sunt medic stomatolog care a venit in SUA şi care vrea sa-şi apere aici diploma (am in vedere sa obtin dreptul de a lucra aici). Eu sunt abia la inceput de cale, abia ceva timp am venit şi sunt tare dezorientata - nustiu de la ce SA incep şi cum sa fac mai efectiv. Iti voi fi foarte foarte recunoscatoare daca ai fi dispusa sa te impartasesti cu experienta ta (ex.- cum au fost nbde-urile, cum ai invatat, surse necesare sau inutile, s.a). Am incercat sa-ti scriu in privat- dar imi arata ceva eroare. Voi astepta raspunsul tau la Link [Necesita inregistrare pentru acces.] , sunt noua aici şi nu prea sunt obisnuita cu forumul. Voi astepta raspunsul tau.
Multumesc anticipat.
.
Vechi 08-01-13, 15:53   #61
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Care sunt costurile si cerintele?
Adrian-Alexandru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-01-13, 06:37   #62
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pai e mult de povestit la capitolul asta.
Cred ca in total s-a adunat de vreo 6-7000 $ , cu taxe de Toefl, nbde-uri, traduceri la diploma si transcript, legalizari, apoi aplicații la facultati, trimis scoruri de colo colo...
Deși nu se dau toți o data, probabil in decurs de 2 ani.

Citat:
Publicat initial de Adrian-Alexandru View Post
Care sunt costurile si cerintele?
.
Vechi 21-01-13, 20:55   #63
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

O sa dau copy paste aici din email pe care i l-am scris Anei ( Jasmin2012). Sper sa ajute pe cineva.

@@@@@
In legatura cu cartile, e bine sa citesti din mai multe dar nici prea multe ca apoi te zapacesti si te pierzi in informatii. De obicei First Aids sunt mai mult facute ptr medicina generala deci mai detaliate decat ne-ar trebui noua, NBDE reviews parca sunt mai bune, desi unele lucruri nu le explica in detalui. Ai putea sa inveti din amandoua, sau sa cauti in First aid sau in celelalte carti doar daca nu intelegi ceva sau nu iti mai aduci aminte.
Eu nu as invata numai din decks, se mai repeta intrebari dar nu foarte multe, sa zic 10, 15 poate...

La a treia intrebare.... ce sa iti spun. Invata cat de mult poti si sigur le iei. Part 2 mi s-a parut mai usor ptr ca e mai mult din clinic, desi a fost greu ptr ca e 2 zile.
Incearca sa nu te stresezi. 
La ce facultati vrei sa depui dosare? Cauta cerintele la toate si fa-ti o lista cu deadline-urile ca sa nu scapi ceva, trebuie sa ai toate documentele trimise la timp. Adica ECE si TOEFL, plus NBDE scores trebuiesc trimise la timp. Vezi, nu da TOEFL-ul prea devreme ptr ca expira, mai bine dai celelalte examene intai. Mie la UIC ( Chicago) nu au vrut sa imi accepte aplicatia pe motiv ca TOEFL-ul meu era mai vechi de un an cu o ZI ( e valabil 2 ani dar ei vor sa fie mai nou de un an, de parca o sa uiti tot..ma rog, norocul meu ca nu am fost acolo ha ha).

Si la orice facultate ai da, eu te-as sfatui sa iti dai ambele NBDE-uri inainte sa incepi, chiar daca se cere numai part 1 for admission. Cand esti in program e atat de mult de lucru, cu requirements si boards ( for license) ca nu o sa mai ai timp si de part 2. Adica o sa ai dar e greu sa inveti cand ai finals si alte probleme.
.
Vechi 17-10-14, 00:27   #64
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna,

As avea si eu niste intrebari daca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri. Cu diploma de stomatolog in Romania se poate echivala la Dental Hygienist in State?. Trebuie ceva examene? facultate?....se poate in orice stat?
Pusick este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-10-14, 03:21   #65
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Nu se poate. Trebuie sa faci colegiul. In orice stat.
Vechi 18-10-14, 14:12   #66
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Soriandra,
Cat te-au costat cei 2 ani de facultate si cum ai reusit sa platesti? ai luat vreun imprumut? exista vreo posibilitate de a lua o bursa? Multumesc
Cassiana PP este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-11-15, 15:03   #67
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna, am intentia sa ma stabilesc in USA San Diego CA,sunt absolvent de 2 ani,lucrez in cabinetul meu .
As vrea sa stiu ceva informatii cu privire la echivalarea diplomei(am vazut ca nu s-au mai postat informatii recente)
Va multumesc anticipat!!!
Dr.vvd este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-11-15, 19:36   #68
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

California s-a inchis pt straini. Trebuie sa faci 2 ani de facultate, iti trebuie social security si green card. Apoi dai examene de echivalare.
Vechi 18-11-15, 14:14   #69
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

sorsirbu, multumesc pentru raspuns.Abia acum am apucat sa-l citesc,intre timp am cautate pe site-uri si am vazut ca la Universitate din San Francisco CA,mai au program pentru "internationali"
Am security no si green card-ul urmeaza.
Tu esti stabilit(a) acolo?Ai trecut prin acest proces?
Multumesc anticipat!
.
Vechi 19-11-15, 09:52   #70
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Nu, sunt pe plaiuri mioritice. Dar am trecut prin examene. Cand am dat eu, nu era obligatoriu sa faci cei 2 ani.
Vechi 30-11-15, 22:15   #71
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

tu in ce stat profesezi? mai exista cineva care a trecut prin acest proces decurand?
Am citit undeva ca in Florida iti da licenta pentru Igenist ? Stie cineva mai multe detalii?
Please help me!

Scris dupa 48 minutes:

ooops...acum am citit mai atent...inteleg ca esti in RO

Modificat ultima data de Dr.vvd; 30-11-15 la 22:15.
.
Vechi 27-12-15, 17:00   #72
Ucenic
Medic Stomatolog
Nu complica, totul e mult mai
simplu)

.

Totul e posibil. Incpe cu NBDE, dupa aia fac 2 ani si apoi nbde2. Succes
conrem este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., afara, ajutor, america, ani, ata, buna, colegiul, con, conteaza, dentis, dentist, doc, doctor, doresc, endo, exact, facultate, forma, fra, franta, hygienist, iga, informatii, intrebare, legatura, link, lucreaza, medic, medicilor, ministerului, secretara, simpla, stoma, stomatologi, sua, subiecte, succes, telefon, traduceri, vand

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
dentist in olanda? magda_ma Lucrul "afara" 98 29-05-16 12:24
Curs endodontie practica "State of the Art", Bucuresti 24-25 octombrie 2008 dentaleducation Perfectionare 0 22-09-08 15:49
bre, cat de bun dentist esti? drcalinc Viata nu e o gangrena simpla 4 11-05-08 22:41
dentist in anglia vera Lucrul "afara" 3 15-09-07 11:05
la dentist eugenol man Sa ne descretim fruntea 5 16-01-07 13:40

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (19:43) timp.

Alegeti schema de culori preferata: