Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Practica in Franta

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de vdm84 Medicul francez a avut anul trecut vreo 75 de unitati metalo-ceramica plus inca alte ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree223Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 01-04-14, 22:08   #172
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de vdm84 View Post
Medicul francez a avut anul trecut vreo 75 de unitati metalo-ceramica plus inca alte manopere, acuma nu le mai tin minte exact, insa nu foarte multe!
Asa ca nu cred ca are el nevoie de jumatate de an ca sa le realizeze, plus ca vorbeam despre cat reprezinta protetica la el in contextul cifrei de afaceri.
Asadar tot nu imi dau seama cum face el 110k pe an cu asa putini pacienti pe saptamana si asa putine saptamani lucrate pe an.

O solutie ar fi sa te uiti in logicielul lui dentar. La mine, de ex. este o rubrica "tableaux de bord" unde sunt detailate actele realizate pe o anumita perioada aleasa ( deci poti alege 2012)
vdm84 a multumit.
Kristina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-04-14, 00:44   #173
mh1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Poti sa ceri statistica care o primeste de la CPAM, unde vezi exact, inclusiv pe grupe de varsta.
k.Adina si vdm84 au multumit.
mh1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-04-14, 01:22   #174
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

Fix la asta ma uitam - relevé individuel d'activité et de prescriptions - scrie situatia cab comparativ cu regiunea - consultatii, bbd, soins DC, protetica sc spr, radiografii x , retete farmacie, pacienti - cu soins, cu protetica, apoi grupe de varsta; in final - rata rambursarii.
vdm84 a multumit.
k.Adina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-04-14, 16:00   #175
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

salut voi va mai uitati din cind in cind pe eugenolul francez? eu ma uit de curind si am ramas surprins de ce se scrie despre medicii romani
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-04-14, 18:45   #176
Avansat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

nu... ce se scrie? de bine sau de rau?
Dr.dre este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-04-14, 20:39   #177
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.

de rau le stam in git mereu sint citati "romanii" ca un exemplu negativ concurential vorbind vezi doamne "spargem piata" nici ungurii nu s mai bine vazuti tot pe motiv de concurenta dar in Ungaria nu la ei acolo.Erau foarte ofuscati ca s au asociat romanii in Franta vorbeau fetele noastre ceva despre asta.Ei sa vezi ce s au inflamat doamnele si domnii francezi
.
Vechi 02-04-14, 21:40   #178
Avansat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

mda, un aspect de inteles, dar unilateral gandit. Nu numai ei au de suferit, si romanii au. De exemplu: din ce in ce mai multi straini (din EU) vin si studiaza Stoma in romania deoarece nu au notre sufficient de bune pt. a obtine loc in germania sau franta de exemplu.

In Romania se taie din locuriile la stat fara taxe si se maresc cele "cu taxe".... studentii straini prosti dar dornici sa plateasca, vin in romania si ocupa locuriile, astfel incat si mai putini fara resurse financiare pot studia.

deci sa mai taca din gura, ca si ei profita unde pot de pietiile deschise, insa concurenta nu vor
.
Vechi 02-04-14, 22:10   #179
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu asa vad lucrurile in legatura cu nemultumirile unor medici francezi:
In toata "afacerea" asta sunt implicate 4 parti:
1. Statul francez, caruia ii convine faptul ca le vin medici gata formati, fara ca ei sa cheltuie nimic cu formarea lor.
2. Statul roman, caruia clar nu ii convine exodul asta de medici in strainatate din punct de vedere financiar, insa la ce sistem este in romania, este oarecum normal, plus ca nici nu au cum sa impiedice asta, doar punand la punct sistemul de sanatate din Romania!
3. Medicii francezi, o parte mica din ei sun impotriva medicilor romani ( insa as vrea sa ii vad eu daca si-ar mai pastra parerea cand ar trebui sa vanda cabinetul si nu ar avea cui) o alta mica parte este de acord cu venirea medicilor romani, mai ales probabil cei in preajma pensionarii, iar marea pe majoritatea care au o cifra de afaceri stabila de la an la an nu cred ca ii intereseaza asta.
4. Medicii romani, carora bineinteles ca le convine posibilitatea de a merge si de a lucra intr-o tara cu un sistem de sanatate stabil si bine pus la punct.
Concluzia mea ar fi ca pana nu o sa se ajunga la o suprasaturare pe piata franceza de stomatologi, lucrurile vor ramane la fel, cu toate criticile din partea unor medici francezi!
Chiar citeam intr-un studiu din 2007 iar acolo in functie de numarul studentilor care absolvesc in fiecare an in Franta si numarul celor care se pensioneaza situatia ar arata cam asa in urmatorii zeci de ani:
65 de stomatologi la 100 000 de locuitori in 2006
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/210-practica-franta/
55 in 2015
40 in 2030
37 in 2050
Asadar fara stomatologi emigranti in 2050 Franta ar mai fi avut de 2 ori mai putini la 100 000 de locuitori decat in 2006, ceea ce era o mare problema pentru ei.
vdm84 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-04-14, 22:16   #180
Avansat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

well spoken, you have ;-)
.
Vechi 02-04-14, 22:27   #181
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Si iata si niste cifre foarte interesante:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
In 2012 din 1388 de noi medici inscrisi in ordin, 182 au fost romani, ceea ce reprezinta 13%, enorm! Is curios cate procente se datoreaza eugenolului!
drandreea a multumit.
vdm84 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-04-14, 07:43   #182
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.
+1 (+1/-0)     

interesante datele expuse merci probabil acel 13% si calitatea pregatirii romanilor deranjeaza ca medici imigranti sint din toate statele UE dar vezi doamne romanii sint responsabili si dati ca exemplu negativ pt "neimplinirile" lor financiare in primul rind.Dupa parerea mea sint mai "comunisti" decit va imaginati dar de bani se vaita cel mai tare.Uff les francais...merde!!! nu prea are gust bun globalizarea de acord dar trebuie sa invatam sa traim in acest concept
.
Vechi 03-04-14, 11:08   #183
Avansat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

je suis "Pro-Europa". Evident ca exista mici probleme, dar se rezolva cu timpul. Problemele nu mai sunt doar franceze sau nemtesti, sunt europerne, ce vine in franta ca medic, lipseste in romania. Per total cred ca ca este mai bine asa, avem mai multe optiuni iar problemele fara UE cred ca ar fi mai mari. Cei drept cine nu este flexibil se vaita mai mult.
.
Vechi 03-04-14, 11:40   #184
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Oricat am cocheta cu globalizarea sau cu pro-europa, nicaieri nu-i mai bine ca acasa.Si nu ma refer la coruptie, bineinteles.Ii admir pe vest-europeni pentru cat de mult stiu sa fie patrioti,probabil de asta sunt suparati pe imigranti.Politica e altceva...
Jane25 a multumit.
DrViP este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-07-14, 12:20   #185
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

E adevarat ca impozitul pt profesiile liberale este majorat cu 25% iar aderarea la o AGA se face de fapt pt a scapa de aceasta majorare ?

Am gasit pe site-ul unei AGA:
Citat:
Bénéficier de la non majoration de 25% appliquée aux professions libérales non membres d'une Association de Gestion Agréée (Ex: en tant qu'adhérent de l'AGA, vous êtes imposés sur 100% du bénéfice, sinon sur 125%);
andraa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-07-14, 13:45   #186
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Da, e adevarat.
Statul francez a delegat institutii private in ceea ce priveste controlul contabilitatii. Adica, de ex AGA. De ce exista o majorare de 25% la declaratia pe care o faci TU SINGUR? Pentru ca fiscul considera ca , nefiind tu de meserie contabil, te poti insela in calculele tale. Pentru ei te "inseli" cu 25 de procente, marja de eroare (pe care o aplica la impozitul tau). Daca esti in AGA atunci niste profesionisti in ale contabilitatii calculeaza conform legii, nu exista erori si pe cale de consecinta impozitul de plateste strict la beneficiu.
De altfel, o AGA dupa declaratiile de impozit, face un control al contabilitatii tale si iti inmaneaza un fel de PV (pe la jumatatea anului) in care ti se comunica daca au fost gasite (sau nu) nereguli in contabilitatea ta.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=210
Exista si exceptii, adica dentisti care isi fac singuri contabilitatea si care nu sunt penalizati. Dar stiind ca pentru unele "datorii" fiscul se poate intoarce cu verificari pana la 10 ani in contabilitate, eu zic ca e riscant sa nu aderi la o AGA.
voilà!
a.calin, andraa si drandreea au multumit.
Vechi 15-07-14, 18:56   #187
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Atunci cand un pacient trebuie trimis inspre bmf, cum se procedeaza aici in Franta (pt ca am auzit tot felul de variante) ? Mersi.
.
Vechi 15-07-14, 23:40   #188
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.
+2 (+2/-0)     

ii faci un courrier - scrii- sus stanga- nume, adresa, cab tau, apoi Chere confrere, conseur,

nume, data nasterii pacient, ce are si o fraza lunga de fandoseli in loc de reverenta
Radu Tepordei, andraa si mh1 au multumit.
.
Vechi 16-07-14, 14:43   #189
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Practica in Franta

Am primit o scrisoare de la cpam cum ca au refuzat la plata niste foi de soins. Greseala a fost a logiciel-ului care a adaugat la consultatie un numar de dinte, iar la detartraj numarul arcadelor - 00. Am transmis aceste foi in NGAP cu card vital. Acum intrebarea e cum pot retransmite aceste foi daca eu nu pot sa dau de pacient? Au fost niste pacienti care au venit pt un devis si nu pot astepta pana cand vor mai veni ei pe la cabinet.
Am incercat sa imprim aceste foi de soins pe hartie si sa le depun la cpam dar cum nu aveam semnatura pacientului au fost si astea returnate.
Exista vreo posibilitate in julie de a retransmite aceste foi in format electronic fara card-ul vital al pacientului?
AndreiB este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-07-14, 23:08   #190
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

-eu am trecut la CCAM de prin 10 iunie si tot primeam 'traitement des rejets - CPAM' - e inca aiureala cu codurile si cu asocierile - am sunat si am vorbit cu o tipa , care m-a linistit, cum ca, cu trecerea la noile coduri, sunt mici chichite, care se rezolva.
-poti suna sa ceri detalii, dar sa ai foaia in fata, sa-i poti da nr facturii si data;
-am inteles ca e pana la inceputul lui august perioada in care poti lucra cu vechiul sistem, apoi e obligatoriu CCAM
-deja transmisa o ' f. soins', nu poate fi modificata; eventual poti imprima o 'duplicata'
-nu poti teletransmite fara card vitale
drandreea a multumit.
.
Vechi 17-07-14, 00:06   #191
Ucenic
Medic Dentist
Natus Vincere

.

Cred ca sub numarul facturii scrie "facultatif"... Atunci e obligatoriu oare ?
a.calin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-07-14, 00:11   #192
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Multumesc pt clarificari. Am rezolvat imprimand niste foi de soins chiar daca nu erau semnate de catre pacient si am mers la cpam ca doar sunt langa mine. Am vb cu un nene am explicat situatia a zis ca stie ca sunt multe foi de soins returnate si ca sa ii las foile ca se rezolva chiar daca nu e semnatura pacientului.
Stiu ca trebuie sa trec la ccam pana la sf lunii dar am tot asteptat pt ca am vazut ca au fost multe probl cu logicie-urile si am zis sa le puna intai la punct apoi fac si eu trecerea

Iti multumesc inca odata pt raspunsul prompt. Iti urez spor la treaba sau vacanta placuta daca ai plecat la plaja cum se obisnuieste in perioada asta.

Pusesem intrebarea cu modificatul crezand ca poti lua o foaie de soins deja transmisa, o poti corecta si o poti retrimite fara a avea nevoie de card vitale, dar se pare ca nu se poate, cel mai probabil din motive de securitate
k.Adina a multumit.
.
Vechi 17-07-14, 00:53   #193
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

azi chiar m-am dus la plaja, miercurea nelucrand
nu stiu cu ce logiciel lucrezi, dar e bine sa te apuci sa rasfoiesti procedurile, cel putin, in Julie, sunt o gramada de mise a jour - am trecut prin toate baiurile, am stat noptile citind si parametrand.
.
Vechi 17-07-14, 01:13   #194
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Practica in Franta

Da cu julie lucrez si eu. Am parametrat actele dar cum am vz ca inca erau probl cu transmiterea foilor de soins, nush ce coduri de acte etc. am zis sa stau in banca mea pana pun astia logiciel-ul pe picioare. Am facut toate mise a jour si incet voi incepe si eu cu noul ccam
Cum e apa? Am vazut ca vin caldurile zilele viitoare...
.
Vechi 28-07-14, 00:42   #195
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Buna seara, Kristina, inteleg ca ma poti ajuta cu cateva informatii despre cum pot lucra ca si tehnician dentar in Franta. Orice informatie este de folos, acte necesare, sistem de lucru salarizare, intergrarea in echipa laboratorului etc. Multumesc mult pentru amabilitate!
MihaiN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-09-14, 01:50   #196
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

cunosc o tanara draguta si iute din Pitesti, care are diploma de asistenta ( 4 ani ), a lucrat 2 ani buni in clinica dentara de top si ar dori sa lucreze in Franta- pana in noiembrie e in Loire Atlantique - probabil unul din colegi e interesat
sa-mi dati de stire
.
Vechi 15-09-14, 13:45   #197
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am si eu niste nelamuriri legate de contractele de colaborare. Exista posibilitatea renuntarii la perioada de preaviz? Exista posibilitatea incheierii rapide,de comun acord a unei colaborari? Exista vreun beneficiu material,o exonerare fiscala sau ceva de genul asta pentru un titular care are un colaborator pe mai mult de 3 luni?
day_anna este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-09-14, 22:56   #198
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de day_anna View Post
Am si eu niste nelamuriri legate de contractele de colaborare. Exista posibilitatea renuntarii la perioada de preaviz? Exista posibilitatea incheierii rapide,de comun acord a unei colaborari? Exista vreun beneficiu material,o exonerare fiscala sau ceva de genul asta pentru un titular care are un colaborator pe mai mult de 3 luni?
1. Trebuie sa ai o perioada de preaviz,minim o luna. Nu poti sa nu te mai prezinti de maine stiind ca ai de terminat o proteza(pentru care ai luat deja banii) sau de facut proba la metal(idem). Ceea ce poti este sa iti organizezi timpul in functie de nevoile tale. Chiar daca poti sa lucrezi( sa zicem) 3 zile pe sapt(asa e in contract) lund in considerare INDEPENDENTA profesionala a colaboratorului, poti sa vii de 2 ori pe luna; nu esti angajat, nu semnezi condica. Si uite-asa trece luna de preaviz. Mai rapid de atat nu cred ca este fizic posibil. Si in perioada de preaviz nu mai iei pacienti noi, termini doar ce ai inceput.
2. Daca esti colaborator liberal, eu una, nu am auzit de nicio exonerare. Daca esti colaborator salariat e bine de intrebat contabilul sau de verificat la fisc sau alte structuri daca exista exonerari pentru ambele parti. Depinde daca in regiunea in care te instalezi exista asa numitele "dispozitive fiscale"
drandreea a multumit.
Vechi 07-10-14, 15:55   #199
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Adf

Buna
Se "incumeta" cineva anul acesta sa vina la ADF? Eu profit sa-mi fac "norma" de "formation continue".
Kristina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-10-14, 22:06   #200
Ucenic Sef
MD Parodontolog
Fara status.

.

Buna,

Are cineva idee care departamente din Fr cer DELF-ul?
cosminaG este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-10-14, 23:57   #201
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu as veni anul asta
poate ne vedem
Kristina a multumit.
weber maria claudia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-10-14, 00:02   #202
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

Eu nu-mi permit nici anu' asta adevarul e ca, nu prea mai am ce sa cumpar in perioada asta- am comandat de-acasa promotiile ADF de care am avut nevoie; sunt sigura ca sunt multe cursuri interesante.

M-am inscris aici la 2 cursuri care-s in perioada ADF;
Pt tine e usor doar iesi din casa si faci 3 minute cu "pe geut ul" ; poate merge Weberita.
Kristina a multumit.
.
Vechi 13-11-14, 16:32   #203
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

adf e o mare harmalaie unde vin toti din toata Franta.Prea aglomerat pentru gusturile mele.o mica plimbare printre standuri in schimb nu strica.voi fi prezent o singura zi ,adica joi, cand nu lucrez
gaybriel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-12-14, 21:07   #204
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Salutare,

Ce parere aveti despre manifestarea care va avea loc in 22 ianuarie la Paris? Participati?
.
Vechi 28-12-14, 23:07   #205
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

e bine sa faca scandal; eu fac greva de acasa - preturi neschimbate de 27 de ani - o absurditate , pe langa care celelalte "amendamente" sunt minuscule.
.
Vechi 01-01-15, 21:06   #206
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Un an nou fericit !

As vrea sa cumpăr un cabinet stoma in sudul Franței. Sunt înscris la colegiu in eure et Loire. Ca sa îmi transfer dosarul la colegiul unde o sa cumpăr e cineva care știe cât durează? Merci.
ovidiu_stoma este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 2014, afara, ata, banii, buna, cabi, calitatea, citit, copii, deschiderea, dori, endo, felicitari, general, iga, integral, intrarea, intrebare, lingura individuala, luni, masina, medic, mesajul, nou, parte, rate, resurse, sistemul, stoma, studenti, tratament, vanzare, vineri

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Franta vs Anglia laureea Lucrul "afara" 15 25-03-13 17:25
franta meranicoleta Lucrul "afara" 92 09-04-11 01:04
spania, italia, franta maya Lucrul "afara" 0 15-04-07 21:07
vreau sa lucrez in Franta! eugenol man Lucrul "afara" 0 02-08-06 00:34

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (05:01) timp.

Alegeti schema de culori preferata: