Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Practica in Franta

discutie din eugenol.ro : Eu am o problema: laboratorul e in China....

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree223Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 23-01-14, 12:39   #115
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu am o problema: laboratorul e in China.
dentistfranta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-01-14, 16:54   #116
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

n-ai
k.Adina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-01-14, 11:11   #117
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ia uitati ce am gasit Inca nu am avut timp sa citesc in detaliu dar cred ca ne-ar putea ajuta sa nu dam banii pe formatii si sa pierdem o zi degeaba.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

cam1978 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-01-14, 19:49   #118
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

o chestie utila pt cei care-si schimba domiciliul
- intrat pe Link [Necesita inregistrare pentru acces.] - facut intai cont, apoi completat ; posta, contra sumei de 23 euro parca, iti redirectioneaza automat corespondenta la noua adresa, pt 6 luni, timp in care ai vreme sa anunti si alte organisme decat cele pe care le-ai bifat deja in declaratia de ' chang coord'; in 2 zile primiti prin posta un cod pt activarea serviciului si gata.
Jane25, mh1, cam1978 si alti 2 au multumit.
.
Vechi 24-02-14, 20:47   #119
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

care dintre voi stiti clar care a situatia cu cotizatia pt pensia de stat ? platesc la CARCDSF si si la URSSAF, am si pensie privata la AG2R. E obligatorie cea de stat la cele 2 organizatii? Astept si raspunsul contabilei, apoi il scriu.
.
Vechi 24-02-14, 23:43   #120
mh1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

CARDCDSF este obligatoriu! Poti fi exonerata de regimul complementar in primii doi ani.
Pensia privata este optiunea ta, nu exista nici o obligativitate in acest sens.
k.Adina a multumit.
mh1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-14, 00:00   #121
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

am intrat in anul crucial platesc retroactiv pt toti si toate, intr-o veselie - cred ca am sa iau o imprimanta si mai performanta, ca sa tin pasul
.
Vechi 25-02-14, 11:32   #122
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si mie mi se par excesive cotizatiile : numai taxa pe salarii m-a costat anul acesta peste 4000 euros. ( taxa pe salarii e un impozit in plus de cotizatiile obisnuite pe salarii: urssaf, chomage, prevoyance, etc, etc... care dubleaza practic suma varsata ca salarii) Cred ca in Franta, micii intreprinzatori, printre care si profesiile liberale, platesc cele mai multe taxe si impozite.( proportional cu Ca)
pup a multumit.
Kristina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-02-14, 10:24   #123
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

am o intrebare:carte professionnelle ,care e modaliatatea de obtinere si in cat timp intri in posesia ei,eu am intrebat la oncd si mi-au spus ca se fac de 2 ori pe an si ilvoi primi cand vor intra si ei in posesia lui
o alta intrebare:imi spunea cineva ca intre o CA de 199999 si 250000 ca si castig personal nu e prea mare dif. pentru ca peste 200000 creste grila de impozitaredeci sau faci 199999 sau 300000 ca sa se simta ceva,e adevarata chestia asta?
weber maria claudia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-02-14, 21:45   #124
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nicio parere?
.
Vechi 01-03-14, 12:30   #125
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

nu din cifra de afaceri esti impozitat ci din beneficiu.tot ce e peste 70000 se impoziteaza cu peste 40 la suta.Banuiesc ca este facut in modul acesta ca sa stimuleze investitiile profesionale si sa nu lase bogatii sa se imbogateasca prea tare.
gaybriel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-03-14, 21:45   #126
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

suma pe care o platesti la ursaff nu e in functie de CA? ADICA PESTE 200000 CRESTE PROCENTUL care-l platesti ? si toate celelalte taxe? care le platesti raportate la CA
INCA NU STIU PREA BINE TOATE ASTEA SI CAND MERG IN APRILIE as vrea sa stiu exact ce sa in afara de declaratia 2035
.
Vechi 01-03-14, 23:39   #127
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de weber maria claudia View Post
am o intrebare:carte professionnelle ,care e modaliatatea de obtinere si in cat timp intri in posesia ei,eu am intrebat la oncd si mi-au spus ca se fac de 2 ori pe an si ilvoi primi cand vor intra si ei in posesia lui
o alta intrebare:imi spunea cineva ca intre o CA de 199999 si 250000 ca si castig personal nu e prea mare dif. pentru ca peste 200000 creste grila de impozitaredeci sau faci 199999 sau 300000 ca sa se simta ceva,e adevarata chestia asta?
Carte professionnelle(?), daca vorbim de CPS-care iti da dreptul sa faci teletransmisia, aceasta este emisa de catre cpam.Mai intai primesti feuilles de soins si dupaia vine CPS.Ma indoiesc ca se face de 2 ori pe an.(Si daca o pierzi sau o blochezi, juma de an nu mai faci teletransmisie??)Ce pot spune este ca cei de la cpam trebuie sa fie informati de inscrierea in ordin.Normal ordinul ii anunta ca existi in sitem.Daca nu o face cpamul nu emite CPS-ul. Asa ca trebuie anuntat cumva.

Chestia asta cu cifrele cel mai bine se discuta cu contabilul si cu pixul in mana. Daca, dupa cum s-a mai discutat pe forum, ramai cam cu 30% din CA, calculele alea sunt un pic spre directia vantului, nu?
Pana la urma functioneaza principiul "vazand si facand"
Vechi 02-03-14, 07:46   #128
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

multumesc ,cred ca am gresit intreband la oncd,eu am intrebay de card professionnelle,dar se pare ca era vorba de cps(tot de la forumisti mi s-a spus card professionnelle) probabil ca acest cart o fi ceva legitimatie, eu n-am intrebat unde trebuie si secretara n-a stiut la ce m=am referit
am sperat ca pot sa-l obtin daca sunt inca in romania ,dar probabil trebuie sa merg personal
cat despre restul, vorba ta ,trebuie vazut la fata locului
Lexxa a multumit.
.
Vechi 02-03-14, 12:10   #129
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

Doar dupa un an de lucru vei avea primul bilant si prima declaratie 2035- vei plati minimum impus, apoi anul urmator vor regulariza. De la an la an apar sume noi de plata, marisoare. Eu sunt in al 3 lea si platesc de ma rup - cica dupa anul asta se calmeaza.
weber maria claudia si mh1 au multumit.
.
Vechi 02-03-14, 23:36   #130
mh1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am fost la formatiunea pentru codurile CCAM.
Concluzia: va exista un control muuuult mai exact al procedurilor efectuate, pacientii vor fi mai prost rambursati. Oricum, ideea este ca nu se mai poate fara logiciel si totul se va schimba.
Deasemenea dupa ce cu succes am platit cursul am fost anuntati ca nu trebuie sa ne sperie complexitatea noului sistem caci vor mai fi cursuri gratuite tinute de CPAM/ONCD.
Toata prezentarea a dat clar impresia unei scuze a CNSD pentru ca a dat mana cu legiuitorul in loc sa apere pe cei pe care ii reprezinta.
Kristina, k.Adina si cam1978 au multumit.
.
Vechi 03-03-14, 00:54   #131
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

m
Merg si eu in 13 martie sa ma lumineze contracost.
.
Vechi 03-03-14, 18:21   #132
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cine stie despre "asociatia dentistilor romani" in franta?? E condusa de un tehnician dentar? Si cu ce se mananca?
Multumesc
Vechi 03-03-14, 21:48   #133
mh1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu am auzit despre asa ceva.
Daca e condusa de un protezist atunci este asociatia tehnicienilor sau prtezistilor, presupun.
A fost o tentativa de infiintare din partea unui dentist din UK
Lexxa a multumit.
.
Vechi 03-03-14, 22:18   #134
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de mh1 View Post
Nu am auzit despre asa ceva.
Daca e condusa de un protezist atunci este asociatia tehnicienilor sau prtezistilor, presupun.
A fost o tentativa de infiintare din partea unui dentist din UK
Inca nitel si ma lamuresc complet.Devine interesant.
Si ei cred ca sunt in tentativa.Va tin la curent
Vechi 04-03-14, 01:25   #135
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

Cred ca primul semn ar fi sa isi dea toti coordonatele p)e topicul cu " harta " - atata timp cat nici nu se arata la fata, nu cred ca se va concretiza un grup; macar aici sa fim ,cat de cat prezenti, ca in rest, toti suntem prinsi in program.
.
Vechi 05-03-14, 18:31   #136
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default devis

Buna ziua ! As dori sa intreb si eu daca stie cineva atunci cand faci protetica cum trebuie procedat cu teletransmisia , treci toata suma incasata , numai suma rambursata de casa sau suma rambursata de casa plus cea rambursata de mutualitate . Ca logiciel folosesc Logosul . Multumesc anticipat .
ionanasimona83 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-03-14, 18:40   #137
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

cand plateste tot, transmiti tot;
uite cum fac eu - la amprenta da jumatate din suma, o trec in acompte- nu ai nevoie de carte vitale- va fi doar notat in fisa pacientului ca a platit; cand ii cimentezi lucrarea sau ii dai aparatul, ii ceri carte vitale si scrii in soin fiecare dinte + codul coroanei sau appareil pe x dinti si partea metalica daca e scheletata. Notezi cum plateste si inregistrezi- verifici in teletransmisie daca gata de teleportare si daca e corecta suma
ionanasimona83 a multumit.
.
Vechi 05-03-14, 22:16   #138
mh1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

In mod normal legea franceza nu permite sa iei acont doar asa , trebuie sa faci fisa cu esalonare de plata semnata de pacient si de dr. , valabil si pentru cecurile depuse la termen. Deasemenea legea franceza nu permite datarea cecului dupa ziua emiterii.

In mod normal teletransmisia imparte suma rambursata de catre casa si cea care o preia asigurarea suplimentara si/sau pacientul, deasemenea cpam transmite actul catre asigurarea suplimentara.
.
Vechi 06-03-14, 17:53   #139
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Multumesc pentru raspunsuri , am inteles acum , trebuie sa teletransmit toata suma incasata chiar daca e mai mare decat ceea ce ramburseaza casa plus mutualitatea . As mai indrazni sa mai pun o intrebare la care nu reusesc sa gasesc raspuns niciunde nici macar la sindicat si anume cum calculati pretul la protetica ? Stiu ca se practica sa multiplici pretul protezistului dar toti se feresc sa imi dea o idee nu stiu de ce , ba chiar cei de la sindicat mi-au sugerat sa am un pret apropiat cu cel al confrerilor nu mai mic ca sa nu stric piata dar nici mai mare ca de trebuie facut pretul cu tact si masura. Asadar ma aflu intr-o mare dilema , cum sunt si nou instalata nici nu pot aprecia prea bine costurile orare ale cabinetului si deci nu am nici o idee cam care ar fi pretul indicat pentru protetica . Ca nota informativa sunt instalata in Bretania , Cotes d’armour in apropiere de Saint brieuc si adresa de mail e Link [Necesita inregistrare pentru acces.] pentru mesaje in privat daca intrebarea e prea sensibila pentru a fi dezbatuta direct pe forum . Multumesc !
ionanasimona83 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-03-14, 23:34   #140
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

Nu e intrebare sensibila -- uita-te ce preturi sunt in zona - o colega avea 530 eu Cor metalo -ceramica
.
Vechi 07-03-14, 10:26   #141
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ionanasimona83 View Post
Multumesc pentru raspunsuri , am inteles acum , trebuie sa teletransmit toata suma incasata chiar daca e mai mare decat ceea ce ramburseaza casa plus mutualitatea . As mai indrazni sa mai pun o intrebare la care nu reusesc sa gasesc raspuns niciunde nici macar la sindicat si anume cum calculati pretul la protetica ? Stiu ca se practica sa multiplici pretul protezistului dar toti se feresc sa imi dea o idee nu stiu de ce , ba chiar cei de la sindicat mi-au sugerat sa am un pret apropiat cu cel al confrerilor nu mai mic ca sa nu stric piata dar nici mai mare ca de trebuie facut pretul cu tact si masura. Asadar ma aflu intr-o mare dilema , cum sunt si nou instalata nici nu pot aprecia prea bine costurile orare ale cabinetului si deci nu am nici o idee cam care ar fi pretul indicat pentru protetica . Ca nota informativa sunt instalata in Bretania , Cotes d’armour in apropiere de Saint brieuc si adresa de mail e Link [Necesita inregistrare pentru acces.] pentru mesaje in privat daca intrebarea e prea sensibila pentru a fi dezbatuta direct pe forum . Multumesc !
Cum a zis Adina. Si in general, multiplici pretul protezistului cu 5-7, dupa posibilitati.
Vechi 09-03-14, 15:46   #142
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Accesibilitate handicapati

Pentru cei interesati:

Deci obligatia de punere in norme a cabinetelor in ceea ce priveste accesibilitatea persoanelor handicapate, s-a amanat pentru 2018!!!
.
Vechi 09-03-14, 16:35   #143
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

Al meu e déjà conform daca faci sediu nou, trebuie sa fie la norme, indiferent de data cand intra in vigoare noua legislatie.
Kristina a multumit.
.
Vechi 09-03-14, 16:53   #144
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Da, asa ar fi normal sa fie, doar pentru cabinetele noi. Din pacate, si cele vechi trebuie sa se alinieze la normele exagerate, dupa mine, de accesibilitate.

Inca o intrebare: a mai platit cineva pana acum taxa pe salarii?

Pt KAdina: Cum stii ca al tau e conform? Ai cerut la vreun organism atestatie de conformitate? Nu de alta, dar si eu il consider pe al meu conform, dar citind ghidul de "accesibilitate", mi-am dat seama ca nu corespund exact la toate cerintele. De ex: nu am cerc de 1.5 m de diametru in fata toaletei, etc... (mici detalii) Si n-am aflat inca cine ar putea elibera o eventuala atestatie de conformitate.
weber maria claudia si mh1 au multumit.
.
Vechi 09-03-14, 19:17   #145
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

am platit taxa pe salariul asistentei- in jur de 3.000;
dupa ce am finalizat planurile de modificat spatiul, s-au depus dosare f amanuntit documentate, la primarie - apoi s-au transmis la "centru"unde a fost puricat totul de catre pompieri etc--- am asteptat 6 luni sa primesc acordul- singura chestie- sa fac usi de 90 cm pt handic; am lucrat cu arhitect, echipa de renovare, birou de proiectare etc - am facut la sedinte pt 3 vieti - "punem la 42 sau 43 de grade unghiul de nu stiu ce "- foarte mult de lucru, dar bine lucrat si ..scump.
.
Vechi 10-03-14, 10:30   #146
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Planurile au fost facute de un arhitect oarecare sau sunt unii abilitati in asa probleme? Si cand vorbesti de "centru", care este acel organism ce se ocupa cu eliberarea acestor atestatii?
Eu am fost la primarie si m-am interesat , nu erau deloc la curent. As vrea sa-mi depun dosar, dar nu stiu cine-mi poate verifica toate elementele care nu corespund noii legi si care trebuie modificate.
Oricum, s-a amanat termenul, dar sindicatele nu sunt nici acum multumite; aceleasi dificultati vor exista si in 3 ani.
.
Vechi 10-03-14, 12:39   #147
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

birou de proiectare- am un pacient arhitect - el mi-a facut legatura cu " desenatorul" si cu seful de santier - lucreaza impreuna de multi ani; dosarul meu a fost trimis la St Nazaire- ma uit acasa in dosar sa-ti spun mai detaliat. Daca vrei, iti dau coordonatele tipului care mi-a pregatit dosarul - e doxa.
Kristina si mh1 au multumit.
.
Vechi 11-03-14, 08:40   #148
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de weber maria claudia View Post
Cardul profesional: reprezinta semnatura electronica a medicului si e necesar pentru foile de tratament electronice (FSE). Dosarul se depune la CPAM din departament si ei trimit dosarul la Paris, la un organism delegat sa produca aceste carduri. Il primesti in 2-3 saptamani de la trimiterea dosarului. Aici esti la mana celor de la CPAM. Trebuie sa suni ca in Romania: e dosarul complet, l-ati trimis? etc. Cardul e trimis la cabinetul medicului, cu confirmare de primire: intai cardul si la doua zile parola. Cardul e foarte important pentru ca pacientii sunt rambursati mai rapid cand faci FSE. De obicei, nu sunt multumiti cand le dam foi de tratament de hartie.

Urssaf, pensia si impozitul se calculeaza la profit, nu la cifra de afaceri. In cazul tau, pentru ca ai familie, impozitul pe venit va fi mai mic. Nu cred ca poti face genul asta de calcule: incasezi cat poate zona, cat pot pacientii sa dea si cat se pricepe medicul sa faca. In primii doi ani iti dai seama ce program vrei si cam ramai la aceleasi incasari.
weber maria claudia, mh1 si DrViP au multumit.
.
Vechi 12-03-14, 01:22   #149
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

am gasit o gramada de info utile

.
Vechi 14-03-14, 10:34   #150
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

sandad, roxana dumitrascu si mh1 au multumit.
.
Vechi 20-03-14, 07:50   #151
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

Azi am primit o reclama pe mail, referitoare la un logiciel @gatha seven, acceptat pt CCAM - sunt curioasa cate programe vor exista pe piata.
.
Vechi 20-03-14, 10:31   #152
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si eu l-am primit tot azi, am vizionat chiar si primul video, pare interesant. Sunt insa sigura ca un eventual transfer al fiselor de pacienti existenti, dintr-un logiciel intr-altul este f greu de realizat, daca nu chiar imposibil.
.
Vechi 20-03-14, 22:32   #153
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

eu nu ma grabesc sa schimb Julie - mere .
.
Vechi 21-03-14, 14:47   #154
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Kristina View Post
Si eu l-am primit tot azi, am vizionat chiar si primul video, pare interesant. Sunt insa sigura ca un eventual transfer al fiselor de pacienti existenti, dintr-un logiciel intr-altul este f greu de realizat, daca nu chiar imposibil.
In general, se pot transfera toate datele, inclusiv radiografiile. Depinde mult de experienta informaticianului. E bine sa ai in scris angajamentul societatii care se ocupa de transfer.
Kristina a multumit.
.
Vechi 22-03-14, 10:41   #155
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Probabil ai dreptate, dentistfranta. Cand am preluat cabinetul actual, am vrut sa transfer fisele pacientilor de pe Kodak pe Axisanté si informaticienii, inclusiv cei de la "sediu", mi-au spus ca nu se poate.
Deci am pornit cu noul logiciel de la zero, iar istoricul fostilor pacienti il am in "arhiva", pe un alt ordinator.
Poate ca depinde si de logiciel...
.
Vechi 22-03-14, 12:29   #156
mh1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

La nivel teoretic exista un acord semnat de toti producatorii de programe in care este specificat acest aspect, respectiv la cerere fiecare este "obligat" sa faciliteze transferul fisierul de pacienti. In fond nici nu ar trebui sa fie mare lucru fiind vorba de un fisier baza de date, care sunt cam de acelasi tip la toate programele. In final cred ca tine de "harnicia" celui care instaleaza programul, instalare pentru care de altfel se cer bani, deci solicitati imperativ sa va transfere si baza de date.
Despre acest acord stiu de la tehnicianul care imi face mentenanta la logicielul meu.
Kristina a multumit.
.
Vechi 22-03-14, 16:26   #157
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Pentru cei care s-au transferat dintr-un departament in altul pentru un nou post, vi s-a cerut din nou cazier judiciar romanesc? Multumesc!
beatrix este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-03-14, 17:29   #158
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ptr. beatrix : la transfer nu ti se mai cere cazier
beatrix a multumit.
haloiu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-03-14, 17:51   #159
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Mda asa stiam si eu pentru ca am mai trecut prin experienta asta (dar cu mai mult timp in urma) dar se pare ca poti avea mai nou tot felul de surprize...si pentru ca am o mica pauza de la ultimul post si urmatorul, mi se cer din nou si alte hartii din RO...
S-a mai confruntat cineva cu vreo situatie asemanatoare?
Multumesc!
.
Vechi 22-03-14, 17:59   #160
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de beatrix View Post
Mda asa stiam si eu pentru ca am mai trecut prin experienta asta (dar cu mai mult timp in urma) dar se pare ca poti avea mai nou tot felul de surprize...si pentru ca am o mica pauza de la ultimul post si urmatorul, mi se cer din nou si alte hartii din RO...
Multumesc!
Din cate stiu eu, daca chiar au nevoie de vreun cazier, dupa ce ai stat in Franta o vreme( sa zicem minim 3 luni), ti se cere un cazier francez. Si de asta se ocupa ei. Fac ei o cerere la Paris si li se raspunde.
beatrix a multumit.
Vechi 23-03-14, 05:16   #161
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Multumesc!
Da, daca ai fost sans exercice, daca ai fost in Ro intre timp, iti cer cazier judiciar. Mai mult, daca ai lucrat intre timp in Ro, vor si certificat de onorabilitate de la colegiu.
beatrix a multumit.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-03-14, 09:41   #162
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Daca asa ar fi stat lucrurile, da era de inteles si intra in logica lucrurilor.
Dar nu am locuit decat aici si nu am lucrat in nici o alta tara in timpul sans excercice dintre contracte.
.
Vechi 23-03-14, 11:12   #163
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Daca asa ar fi stat lucrurile, da era de inteles si intra in logica lucrurilor.
Dar nu am locuit decat aici si nu am lucrat in nici o alta tara in timpul sans excercice dintre contracte.
Dar pentru ei, cum esti cetatean europeean si poti sa te plimbi si sa faci ce vrei, cum nu ai cum sa dovedesti ca ai apartinut sistemului francez, te trimit la tine acasa ca sa le dovedesti ca esti ok. Cred ca nu ai de ales, doar daca faci dovada ca ai existat-in ciuda pauzei de munca-in Franta.
Vechi 28-03-14, 00:32   #164
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

azi am fost iar la un curs misto despre traçabilitate, organizat de UFSBD- dr Patrick Bonne.

pe site-ul Link [Necesita inregistrare pentru acces.] gasiti cartulii "ghiduri" f utile; sunt atatea lucruri de facut, incat ma intriga de fiecare data cand aud de ele - normal- am intrebat care e procentajul celor care fac si respeta toate lucruril impuse de lege--- unul ff mic, dar, la o dica, te iau la puricat toate organele de control, venite cu " ghidul" in manuta si cu "procedurile" de respectat.

nu ne putem plictisi

- pe site-ul ONCD iar, tot ce ni e cere sa stim, e acolo.
.
Vechi 28-03-14, 10:27   #165
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

foarte interesant si de retinut ca acolo controlul vine anuntat din ce am inteles nu dau buzna cu "mascatii" sa te arda la buzunar
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-03-14, 21:46   #166
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am o intrebare pentru cei care lucreaza deja in Franta!
Saptamana trecuta am fost si am vizitat cateva cabinete, si avand in vedere ca am o pasiune pentru cifre mi-a sarit in ochi o chestie ciudata, care s-ar putea sa nu fie asa ciudata, poate imi scapa mie ceva!
La ultimul cabinet vizitat lucrutile stateau cam asa: medicul avea CA de aproximativ de 220k euro pe an, jumatate era protetica, zicea el, mai raman deci 110k, ei acesti 110k el ii facea in 37 de saptamani lucrate pe an si avand cate aproximativ 45 de pacienti pe saptamana, ceea ce inseamana 1665 de pacienti pe an, bineinteles ca nu toti diferiti, impartind cele 110k la 1665, reiese ca medicul a incasat aproximativ 66 euro de la fiecare pacient. Stiind preturile cu care se lucreaza in Franta la celelalte manopere in afara de protetica nu prea inteleg cum are el asa medie! Implanturi nu pune!
La voi care ar fi o medie per pacient?
vdm84 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-03-14, 23:13   #167
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

Nu face médie - normal , protetica aduce banul. Poti sta juma de ora PT 28,92 detartraj sau pt nimic pana prepari un bont sau 500 cand ai cimentat cor. CA e reala.
vdm84 a multumit.
.
Vechi 31-03-14, 23:29   #168
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de k.Adina View Post
Nu face médie - normal , protetica aduce banul. Poti sta juma de ora PT 28,92 detartraj sau pt nimic pana prepari un bont sau 500 cand ai cimentat cor. CA e reala.
Eu nu zic ca nu este reala CA, ca mi-a aratat omul si actele. Media eu am facut-o doar pe jumatate din suma, adica am scos protetica, si media pe celelalte manopere inafara de protetica este de aproximativ 66 euro, ceea ce la 23 de euro un detartraj si 15-20 de euro o obturatie, si la ce preturi mai sunt, este greu de facut. Exista si posibilitatea sa faca cate 3 manopere la fiecare pacient in parte, dar din ce am inteles eu la manoperele in plus scade si pretul!
Uite la tine de exemplu, daca ar fi sa elimini protetica din calcul, care ar fi media per pacient?
.
Vechi 01-04-14, 14:37   #169
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Parerea mea este ca atunci cand a zis "jumatate e protetica", nu se referea la CA. Se referea la manopera. "Jumatatea de protetica" i-a adus insa multi mai multi bani decat jumatatea de "soin-uri".
vdm84 a multumit.
.
Vechi 01-04-14, 15:19   #170
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Medicul francez a avut anul trecut vreo 75 de unitati metalo-ceramica plus inca alte manopere, acuma nu le mai tin minte exact, insa nu foarte multe!
Asa ca nu cred ca are el nevoie de jumatate de an ca sa le realizeze, plus ca vorbeam despre cat reprezinta protetica la el in contextul cifrei de afaceri.
Asadar tot nu imi dau seama cum face el 110k pe an cu asa putini pacienti pe saptamana si asa putine saptamani lucrate pe an.
.
Vechi 01-04-14, 15:45   #171
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si sa nu uitam ca inainte cand totul era lapte si miere pe aici, dentistii puneau automat la obturatii ca-s pe 3 fete indiferent cat de mici erau, plus un detartraj si uite asa ajungi imediat la cei 65 euro cat spuneai tu
vdm84 a multumit.
cam1978 este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 2014, afara, ata, banii, buna, cabi, calitatea, citit, copii, deschiderea, dori, endo, felicitari, general, iga, integral, intrarea, intrebare, lingura individuala, luni, masina, medic, mesajul, nou, parte, rate, resurse, sistemul, stoma, studenti, tratament, vanzare, vineri

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Franta vs Anglia laureea Lucrul "afara" 15 25-03-13 16:25
franta meranicoleta Lucrul "afara" 92 09-04-11 00:04
spania, italia, franta maya Lucrul "afara" 0 15-04-07 20:07
vreau sa lucrez in Franta! eugenol man Lucrul "afara" 0 01-08-06 23:34

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (13:47) timp.

Alegeti schema de culori preferata: