Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Practica in Franta

discutie din eugenol.ro : Ati avut remplaçant? Ma intereseaza daca a facut teletransmisia pe cardul vostru pro sau cum altfel?...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree223Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 12-05-13, 21:34   #58
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Ati avut remplaçant? Ma intereseaza daca a facut teletransmisia pe cardul vostru pro sau cum altfel?
Popa Laura este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-05-13, 17:35   #59
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Popa Laura View Post
Ati avut remplaçant? Ma intereseaza daca a facut teletransmisia pe cardul vostru pro sau cum altfel?
Teletransmisia s-a facut pe cardul meu profesional. Dupa ce am plecat in concediu, asistenta m-a sunat sa-mi spuna ca la cab. a sosit si cardul profesional al remplaçantului iar el lucra deja de cateva zile. Cei de la CPAM au lamurit problema: titularul poate alege ce card foloseste remplaçantul. E mai ieftin sa utilizeze cardul tau. Altfel, trebuie sa ai licenta la logiciel pt doi medici si sa extinzi contractul pt teletransmisie.
Popa Laura a multumit.
dentistfranta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-05-13, 22:50   #60
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

Citat:
Publicat initial de mh1 View Post
Unde gasesc detalii despre curs?
Merci.
Am gasit - Link [Necesita inregistrare pentru acces.] -formation. fr

Cursul va fi si in La Rochelle pe 10 octombrie.
Intri direct pe site si alegi.
mh1 a multumit.
k.Adina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-05-13, 22:11   #61
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dentistfranta View Post
Teletransmisia s-a facut pe cardul meu profesional. Dupa ce am plecat in concediu, asistenta m-a sunat sa-mi spuna ca la cab. a sosit si cardul profesional al remplaçantului iar el lucra deja de cateva zile. Cei de la CPAM au lamurit problema: titularul poate alege ce card foloseste remplaçantul. E mai ieftin sa utilizeze cardul tau. Altfel, trebuie sa ai licenta la logiciel pt doi medici si sa extinzi contractul pt teletransmisie.
Ha! bine de stiut; Cpam_ul din zona mea zice ca remplacantul nu are voie sa teletransmita de pe cardul meu. Singura mea temere , daca as proceda ca tine ( cea mai simpla varianta, de altfel ), este ca voi raspunde apoi pentru toate eventualele greseli ale remplacantului! Ma descurc eu..........Multumesc
.
Vechi 15-05-13, 14:57   #62
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

[QUOTE=Popa Laura;264686] Singura mea temere , daca as proceda ca tine ( cea mai simpla varianta, de altfel ), este ca voi raspunde apoi pentru toate eventualele greseli ale remplacantului!

Contractul de remplaçament se depune la ordin si la CPAM. Eventualele reclamatii vor fi solutionate tanand cont de contract. Titularul nu are voie sa lucreze in perioada in care are remplaçant, deci nu poate fi nicio confuzie asupra raspunderii. Evident, cel care-ti tine locul, va trebuie sa aiba Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurare malpraxis pentru ca raspunde pentru tratamentele efectuate.
Popa Laura a multumit.
.
Vechi 17-05-13, 00:26   #63
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.
+1 (+1/-0)     

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

in prima scrie noua clasificare a pacientior , referitor la riscul pe care il pot prezenta - infectios, hemoragic, stres , al prescriptiilor ( med si anestezie);
.
Vechi 18-06-13, 15:03   #64
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cu ce luati amprenta functionala la stellite ? Dar la proteze totale ? Daca folositi alginat, ce marca ?
haloiu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-06-13, 16:50   #65
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

eu folosesc Xantalgin - select fast set

Scris dupa 43 minutes:

inca o chestie utila - legata de deseuri etc

Modificat ultima data de k.Adina; 18-06-13 la 16:50.
.
Vechi 18-06-13, 18:58   #66
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Permlastic - pute de rupe, e urat, nu are cine stie ce gust....dar e extraordinar.Ai mult timp pt a face de cateva ori miscarile functionale.... Sau poate tehnicienii sunt foarte buni
cam1978 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-06-13, 14:22   #67
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Va multumesc la amandoua ptr.raspuns. Eu ma chinui cu un alginat foarte prost ( stellitele nu ies totdeauna ), iar in ceea ce priveste alt material dr. de aici nu cumpara; el ia amprenta ptr. stellite in dublu amestec ( chitos +fluid), iar ptr. proteze totale pune in macheta fluid!( nu face lingura individuala ). Cumpara alginatul cel mai ieftin.
.
Vechi 19-06-13, 16:58   #68
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

esti liber sa-ti alegi si sa-ti cumperi ce materiale vrei.

Modificat ultima data de k.Adina; 20-06-13 la 00:09.
.
Vechi 19-06-13, 21:44   #69
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ia alginatul recomandat de Adina pt ca alginatul e mai ieftin si in felul asta poate nu o sa sughite prea tare stapanul la o diferenta de cativa euro...Permlasticul e mai scump si o cutie nu-ti ajunge decat pt 3 amprente, eventual 4 ...Mai sunt care iau amprentele functionale cu FITT, dar ala e si mai scump.
.
Vechi 19-06-13, 23:16   #70
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de haloiu View Post
Cu ce luati amprenta functionala la stellite ? Dar la proteze totale ? Daca folositi alginat, ce marca ?
In general, iau amprenta in 2 timpi: creez o portamprenta din silicon chitos Affinis de la Colthene, iar in timpul 2 folosesc silicon de aditie fluid Provil Novo de la Haereus Kulzer.
Alginatul il folosesc foarte rar, marca Apol.
.
Vechi 20-06-13, 00:14   #71
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

si eu folosesc Fitt pt functionala; m_am obisnuit sa iau ampr in alginat pt proteze, pt ca cele luate in silicon imi faceau cadou aparate foarte- foarte " stranse" - transpiram si eu si pac pana le adaptam; cu alginat, n-am treaba.
pt functionala poti folosi tot alginat, atata ca tre sa ai grija sa nu apesi prea tare pe camp lingura indiv si tre sa faci rapid cu misc functionale
.
Vechi 20-06-13, 19:40   #72
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Va mutumesc la toti ptr. sfaturi. Problema mea este ca dupa amprentele cu alginat unele proteze se adaptau perfect iar altele nu aveau nici o legatura cu campul , mai precis crosetele nu se adaptau deloc pe dintii, iar proteza bascula; pe unele am reusit sa le adaptez renuntand la pinteni ceeace nu e foarte OK. Ce parere aveti ?
.
Vechi 20-06-13, 20:49   #73
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

Fă probă de schelet etc - apoi schimbă laboratorul - he he he
.
Vechi 25-06-13, 21:53   #74
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Crat

tot ce trebuie sa stiti/puteti/faceti sau nu, unei gravide sau "alaptoare":

CRAT - Centre de référence sur les agents tératogènes chez la femme enceinte
alexis1, mh1, tapirash si alti 2 au multumit.
.
Vechi 20-08-13, 19:02   #75
mh1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Noutatile ce intra in vigoare din iunie 2014
mh1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-09-13, 15:22   #76
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

norme 2015
.
Vechi 29-09-13, 13:40   #77
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna,
Vine cineva la ADF anul acesta?
Ar fi simpatic sa ne intalnim macar la pranz, la restaurantul din interiorul Congresului , sa facem cunostinta.
PS: eu o sa vin joi si vineri.
Kristina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-09-13, 20:43   #78
mh1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu voi fi vineri si sambata.
.
Vechi 30-09-13, 00:13   #79
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

eu am sa vin la anul ca acu suntem in santier cu noua casa
ar fi util sa scrieti ce vi s-a parut interesant.
.
Vechi 20-10-13, 15:00   #80
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Iata raspunsuri pentru toti ce isi doresc sa practice in Franta, avantaje si dezavantaje, reguli generale, etc.Sper sa fie pe topicul bun.Si mai sper sa alegeti in cunostiinta de cauza.
Cele bune tuturor
Vechi 20-10-13, 20:01   #81
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si eu vin miercuri,joi si vineri.E cineva cumva inscris pt DPC de ceramica?
.
Vechi 29-10-13, 23:44   #82
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Iaca ce se intampla cand nu treci nitel pe la musiu Şarlî, inainte de a te elibera de Romania .
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/210-practica-franta/

Iar daca ar fi fost jurnalisti adevarati, cei de la bzi ar fi publicat si asta

Ma intreb cum ar reactiona un primar roman daca i-ar veni in sat un medic francez care n-ar rupe cine stie ce romaneste? Le-o fi mai bine oare, la motenii aia, fara doctor deloc? Ca frantujii lor nu se inghesuie cu cariera la tara.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-10-13, 07:17   #83
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

Titlul e absolut aiurea, pt ca primarul a intrat in greva pt ca cei de la colegiu nu i-au dat avizul. Inca o data se vede profesionalismul stiristului
mh1, GELAL si cam1978 au multumit.
.
Vechi 05-12-13, 13:50   #84
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Question

Salut !
Am o mare nelamurire...
Se prezinta un pacient cu un 1.6 sa zicem cu parodontita apicala acuta purulenta. Din cauza persistentei secretiei pe canale nu poti sa obturezi in aceeasi sedinta dintele.
Intrebare: Cum il incasezi pe pacient (nu se incadreaza in Nomenclature de pe ameli) ? Cum se procedeaza in astfel de cazuri(ar mai fi si alte exemple) ?
Multumesc!
andraa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-12-13, 22:37   #85
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu, in cazuri din astea, in care nu termin tratamentul in aceeasi sedinta, incasez manopera ca si consultatie.(23 euro)
andraa a multumit.
roxana dumitrascu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-12-13, 00:28   #86
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

daca e prima lui aparitie in cab, ii notezi consultatie; tot trat e inclus in pretul obt endo - isn't it lovely ?
din iulie anul viitor se va introduce sistemul nemtesc, in care se va putea nota detaliat ce ai facut, ce ai folosit la o manopera; ati vazut careva modelul nou de deviz pt protetica ? o tampenie -
- detartraj sup+inf - platit ca unul; la obturatii de ex, daca faci MO pe un dinte, apoi in alta sedinta DO, n-ai voie sa insemni de 2 ori aceeasi fata - ocluzala in cazul nostru; consultatie - platita si inregistrata o singura data la un pacient - n-ai voie sa ii tot incasezi consult de cate ori ii faci trat nenotat in nomenclatura.
andraa a multumit.
.
Vechi 06-12-13, 01:12   #87
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Si daca nu ii pt prima data in cabinet si vine cu un abces, ce faci? Lucrezi pe gratis? Nu exista si tarife pt urgente de exemplu?
Sau poti sa ai tarife HN pt unele manopere, chiar daca practici tarifele impuse?

Adina daca te rog ma poti lamuri si pe mine in privinta devizelor, eventual daca poti sa imi arati si un model sa vad si eu cum arata sa ma mai luminez?

Multumesc pt raspunsuri !
andraa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-12-13, 09:06   #88
mh1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Exista deja upgrade-uri pentru noile devize. Unele se regasesc pe pagina CNSD. Noul deviz este cam greu sa fie facut de mana.

k.Adina, mie dr de la CPAM mi-a spus clar ca nu este permisa marcarea a mai multe consultatii in chip de manopera, mai mult a subliniat clar ca nu se accepta consultatie azi si pulpect peste o sapt. Desigur, daca nu iesi din statistici nu este o problema.

In acest moment nomenclatura nu cuprinde tarife pentru urgente, vor exista ceva dupa ce se va intra pe CCAM in iunie.
andraa si k.Adina au multumit.
.
Vechi 06-12-13, 10:09   #89
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de k.Adina View Post
daca e prima lui aparitie in cab, ii notezi consultatie; tot trat e inclus in pretul obt endo - isn't it lovely ?
din iulie anul viitor se va introduce sistemul nemtesc, in care se va putea nota detaliat ce ai facut, ce ai folosit la o manopera; ati vazut careva modelul nou de deviz pt protetica ? o tampenie
Aparent e o tampanie. Cum ss nu a mai marit plafoanele de rambursare din 1980 (astfel ca o interventie chirurgicala-de ex- costa cat un coafat + epilat, dupa "calculele" ss) se incearca mutarea "pisicii moarte" in gradina doctorilor, aia" innebuniti dupa bani". Si uite asa o sa explicam pacientului de ce platim "doar" x euro la tehnician in timp ce noi ne luam restu'(moama ce de bani!) si de ce ora de functionare costa la noi mai mult decat la vecinu'.
O sa ne distram de minune! Ce mi se pare ciudat este ca la supermarket nu scrie in pretul de la raft cat e profit si ce costuri au da la doftor tre' sa stim...Dorm in cizme toti aia de "apara" profesia!

PS:urmeaza cursuri de specializare la organizate de catre ss!pfff

Citat:
Publicat initial de andraa View Post
Si daca nu ii pt prima data in cabinet si vine cu un abces, ce faci? Lucrezi pe gratis? Nu exista si tarife pt urgente de exemplu?
Sau poti sa ai tarife HN pt unele manopere, chiar daca practici tarifele impuse?

Pana una alta poti sa faci HN(dar nu poti face HN pentru actele care se regasesc pe lista de cate ngap, nu ai voie).De la anul o sa fie cotat si abcesul.(40 de euro)
andraa si mh1 au multumit.

Modificat ultima data de nico; 06-12-13 la 12:45.
Lexxa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-12-13, 11:23   #90
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

La endo puteti pune HN pt tratament hidrocalcic, dar pana in 70 euro ca sa nu va bateti capul cu deviz.
andraa, mh1 si Lexxa au multumit.
.
Vechi 08-12-13, 19:43   #91
mh1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pacientii francezi intr-o buna masura nu sunt in stare sa citeasca devizul actual. Pe viitor daca au intrbari referitoare la adaosul meu au varianta in care sa nu il plateasca. Platesc doar partea de materiale, tehnicianul si vor primii o punguta cu o freza niste material de amprenta , etc si sa-si faca ei dintii.
k.Adina, cam1978 si dentistfranta au multumit.
.
Vechi 09-12-13, 12:31   #92
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dragi colegi cu experienta in Franta ,daca va rog exte posibil sa detaliati anumite aspecte pe care va spun sincer ca nu le-am regasit pe forum oricat m-am chinuit sa pun informatiile cap la cap.In primul rand ce este nomenclature ? banuiesc ca e un tabel cu pretul manoperelor asta pentru cine lucreaza cu asigurarile ?ce este CNSD,CPAM,tarife HN.
Sincer sistemul englezesc e diferit de cel francez deci sunt in ceata.
In Anglia daca pacientul are nevoie de doua obturatii plateste 49 de lire daca are nevoie de 2 tratamente de canal, 10 obturatii plateste ...v-ati prins? tot 49 de lire incluzand radiografiile ,examinarea si detartrajul.Deci cum suna ?ca munca de sclavi. si daca vine cu un dinte fracturat intre examinarile de rigoare care se fac tot la 6 sau 9 luni plateste doar 18 lire .
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=210
Deci sincer as dori doar o detaliere a sistemului pentru cine are putin timp ,multumesc
oana moldovan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-12-13, 22:18   #93
mh1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Caisse Primaire d'assurance Maladie CPAM - Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Confédération Nationale des Syndicats Dentaires: CNSD Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Deci, in Fr pacientul este Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurat (asig "by default")de catre CPAM. Toate manevrele terapeutice decontate de catre CPAM sunt cuprinse in nomenclatorul de acte NGAP (l_am postat de vreo 2 ori pe forum). Toate manevrele care nu se regasesc in nomenclator sunt denumite simplu HN adica hors nomenclature si respectiv nu sunt decontate de catre CPAM si in mare masura nici de asigurarile private suplimentare (mutuele). Pentru a efectua manevre HN in general trebuie facut un devis, in prealabil, care sa fie semnat si acceptat de catre pacient.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=210
Referitor la restrictia manevrelor, sistemul iti permite sa taxezi, in principiu, tot ceea ce faci. Exista niste exceptii, de genul nu poti cota o rx si o consultatie in aceeasi sedinta, etc
Mare majoritate lucreaza cu asigurarile (adica sunt dentisti conventionati)
.
Vechi 10-12-13, 00:45   #94
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

prima oara poti taxa consultatie la un pacient, daca nu-i faci in aceeasi sedinta tratamente decontate; cum a zis si MH1, nu ai voie sa incasezi si altceva pe langa consultatie, in aceeasi sedinta; in plus prima radiografie pe un sector se noteaza z6, apoi restul z3.
.
Vechi 10-12-13, 15:40   #95
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Si grabiti-va sa invatati cotatiile actuale ca acusi se schimba toate si va fi o varza generala (Link [Necesita inregistrare pentru acces.])

Apropo, poate facem un subiect nou sa ne lamurim impreuna cu devizul cel nou si modificarea cotatiilor. Inca nu am avut timp sa ma lamuresc si sa ma documentez, daca cineva e mai "performant" sa deschida un subiect nou.Nu de alta dar la ADF m-am intalnit cu destui colegi romani care erau la fel de in ceata ca mine.
Kristina si Lexxa au multumit.
.
Vechi 10-12-13, 22:53   #96
mh1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cititi si va lamuriti
cam1978 a multumit.
.
Vechi 11-01-14, 00:04   #97
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

fiti atenti, ca se cere deja noul tip de deviz - in Nantes au fost deja controale si amenzi. Eu am Julie, iar tipa care i-a facut ' formarea ' asistentei, a avut nevoie de niste cifre din declaratia 2035 N-2 - adica din 2012 ( N = anul curent), pt ca sa lucreze ' la distanta' pt a configura in logiciel noile cerinte pt deviz; asa, va aparea pe deviz suma platita lab, dar majorata cu 20 procente parca ( deci niciodata nu va scrie pretul real), apoi va aparea cat sunt cheltuielile cab pe taxe si impozite si cat ramane dentistului; mi se pare aiureala, ca doar, la magazin, nu-mi detaliaza cat si unde merge la fabricant, adaosuri etc. A! vazusem ca trebuie sa notezi si unde sunt facute lucrarile - Fr, Eu sau Hors Eu - deci, nu esti obligat sa lucrezi cu laborator cu sediul in Fr-- probabil ma aburisera cei de la ONCD - voi ce stiti de treaba asta ? ca tare as relua legatura cu tehnicienii din Oradea ...
.
Vechi 12-01-14, 20:40   #98
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

.
Vechi 13-01-14, 12:47   #99
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

In Val de Marne, nu cer inca acest devis, dar il vor pretinde in curand ( am vorbit la tel cu secretara de la Conseil de l'Ordre.)
Pe site-ul ONCD inca este formularul vechi.

Ce umilinta si ce "embaras" pentru dentisti! Déjà aici se vorbeste de " vanzatori de dinti"!

Modificat ultima data de Kristina; 13-01-14 la 15:06.
Kristina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-01-14, 13:13   #100
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

na, am vorbit la ONCD si putem lucra cu orice laborator dorim, indiferent de locatie, atata timp cat da certificat de conformitate pt materiale - tracabilité
sandad si Lorreley au multumit.
.
Vechi 18-01-14, 23:15   #101
mh1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

conform avenant 3, devisul nou este obligatoriu din iunie 2014!
Lexxa a multumit.
.
Vechi 19-01-14, 11:58   #102
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

ce manopere poti face ca si medic dentist?
dan_doc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-01-14, 14:01   #103
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de dan_doc View Post
ce manopere poti face ca si medic dentist?
Chiar chiar..... Buna intrebare.... Oare ce manopere se fac in Franta.. Mor de curiozitate..... Acum Sa vad ce raspunsuri aveti..... HIHIHI daaaaaaahhhh

Gesendet von meinem C6603 mit Tapatalk

Citat:
Publicat initial de dentgerm View Post
Chiar chiar..... Buna intrebare.... Oare ce manopere se fac in Franta.. Mor de curiozitate..... Acum Sa vad ce raspunsuri aveti..... HIHIHI daaaaaaahhhh

Pe thread-urile celelalte parca erau intrebari mai.... Cum sa le spun... Inteligente? Poate ma insel eu.....

dentgerm este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-01-14, 18:53   #104
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dentgerm View Post

Pe thread-urile celelalte parca erau intrebari mai.... Cum sa le spun... Inteligente? Poate ma insel eu.....

pai da ca acolo esti considerat chirug dentist nu medic dentist
ca-n romanica , in romanica ai voie sa faci implate operatii dar nu te invata nimeni.... si singur in cabinet nu faci ca ....mno iti e frica
.
Vechi 19-01-14, 18:58   #105
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.
+1 (+1/-0)     

faine intrebari - scade nivelul apelor Dunarii sau doar mi se pare ?
.
Vechi 19-01-14, 19:14   #106
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dragilor ........cititi macar pe aici daca tot nu stiti ce e in Franta si asta inainte de a mai pune si alte intrebari intrebatoare. Acum ceva timp am mai raspuns eu la cineva de intrebase ce manopere trebuie declarat ca ai facut ca dentist.Era altfel formulat dar tot acelasi lucru reiesea si din intrebarea respectivului (respectivei).Si apoi tot voi va ofuscati ca ne dam mari "astia" de suntem deja aici si am uitat de unde am plecat si ca nu ne gandim cum e de amaratii care vin aici fara sa aiba nici un sprijin.
.
Vechi 19-01-14, 19:40   #107
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+2/-2)     

Sunt satul!

Modificat ultima data de dan_doc; 20-01-14 la 00:30.
.
Vechi 19-01-14, 20:44   #108
mh1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+3/-1)     

Citat:
Publicat initial de dan_doc View Post
super cami da-mi si mie topicul unde ai raspuns sa citesc si eu!
referitor la restul ...cred ca esti of topic.
nu e nime ofticat ... eu inca nu stiu daca vreau sau nu sa plec, ma interesez, in romania se fac bani ...doar cei care nu au reusit sa faca bani au plecat in franta, pentru 4000 de euro eu nu plec in franta sunt bani pe care-i fac si in romania cami draga.( mai pune cheltuieli dincolo daca vrei sa faci 1-2-3 copii gradinita... bona.. casa chirie transport , taxe impozite si daca faci un calcul ....te gandesti mai plec in fr?)
Citeste cu atentie si RABDARE topicul "Bienvenue en France" si vei avea toate raspunsurile. Asfel, se va evita poluarea inutila cu intrebari la care s-a raspuns de mai multe ori.

Daca castigi deja 4000 in tara, ramai acolo, aici in Franta o plomba este 16,82 euro, pret fix impus de stat!

Acest topic a fost creat pentru cei care sunt deja in Franta si au nelamuriri nicidecum pentru intrebari la care s-a raspuns sau raspunsuri tampe, date de dragul de a creste nr de postari
eugenol man, k.Adina, Lexxa si alti 1 au multumit.
.
Vechi 20-01-14, 00:36   #109
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.
+3 (+3/-0)     

- eu, cel putin, n-am sa mai raspund la intrebari care-si au dat deja raspunsul;
- in plus, asta-i treaba cu Franta, ritmul de aici impune studiu si dupa incuierea cabinetului la sfarsitul zilei, c-asa-i aici, daca vrei sa fii la curent cu ce se intampla
- nu e un gest de aroganta, dar, ca raspuns la verdictele date de unul care nu e aici si care ne spune clar despre amaratii de bani pt care tragem ca niste fraieri, descurca-se in pace in tara si sa ne lase sa ne plangem amarul intr-o tara in care ne simtim mult mai relaxati.
-pt mine e un semn bun ca ma intereseaza iar sa studiez, cand stiu ca am sansa sa avansez profesional si lucrand de placere - ceea ce in Ro nu se mai intampla de mult, datorita mediului imbecil, ingalat si plin de taranoi cu calcaiele crapate, de-si dau aere de orasean. La cati colegi avem care castiga 4000 euro lunar, ma gandesc ca e altul motivul emigrarii- n-or fi avand unde cheltui banii in tara, la ce servicii de 2 lei sunt - asta o fi.
raulsiladi, sandad, mh1 si alti 2 au multumit.
.
Vechi 20-01-14, 11:24   #110
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.
0 (+1/-1)     

cei care au plecat in Franta sunt, majoritatea, colegi care au tras de s-au spart in tara, ani buni, in cazul meu, 13 ani, in care am facut bani- logica declaratiei facute mai sus, n-o prind; atunci cei care au plecat in alte tari sa lucreze, de ce au facut-o, daca doar cei nereusiti au ales Fr? Oricum, nu e un must alesul Fr, cum s-a spus de multe ori; in comparatie cu alte tari, pe cei din Fr ii mananca limba sa povesteasca ce si cum e aici, de aceea aveti atatea informatii; si nu suntem doar o mana de colegi aici, ci f multi, majoritatea preferand sa-si vada de treaba si sa nu-si piarda vremea pe eugenol, facand declaratii gratuite. Daca ma gandesc mai bine, asa, maraita, poate ar fi mai realist sa nu mai scriem nimic si sa va descurcati cum puteti, ca internet este si are o tona de informatii; noi cica facem pe grozavii si va aiurim. Incet-incet, s-a sictiri lumea plecata si v-a mai scrie" sufletu' ". Oricum, avem atatea griji cu impartitul banilor aia amarati, incat , pe mine m-a apucat depresia si am sa iau o pauza de tastat. Acum imi amintesc ca mi-au zis colegi ajunsi de mai de mult aici, ca sunt curiosi cand am sa ma satur de categorisirile binevoitoare de pe dragile meleaguri; iaca, incep...

Modificat ultima data de k.Adina; 20-01-14 la 21:35.
.
Vechi 20-01-14, 14:03   #111
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de k.Adina View Post
cei care au plecat in Franta sunt, majoritatea, colegi care au tras de s-au spart in tara, ani buni, in cazul meu, 13 ani, in care am facut bani- logica declaratiei facute mai sus, n-o prind; atunci cei care au plecat in alte tari sa lucreze, de ce au facut-o, daca doar cei nereusiti au ales Fr? Oricum, nu e un must alesul Fr, cum s-a spus de multe ori; in comparatie cu alte tari, pe cei din Fr ii mananca limba sa povesteasca ce si cum e aici, de aceea aveti atatea informatii; si nu suntem doar o mana de colegi aici, ci f multi, majoritatea preferand sa-si vada de treaba si sa nu-si piarda vremea pe eugenol, facand declaratii gratuite. Daca ma gandesc mai bine, asa, maraita, poate ar fi mai realist sa nu mai scriem nimic si sa va descurcati cum puteti, ca internet este si are o tona de informatii; noi cica facem pe grozavii si va aiurim. Incet-incet, s-a sictiri lumea plecata si v-a mai scrie" sufletu' ". Oricum, avem atatea griji cu impartitul banilor aia amaraiti, incat , pe mine m-a apucat depresia si am sa iau o pauza de tastat. Acum imi amintesc ca mi-au zis colegi ajunsi de mai de mult aici, ca sunt curiosi cand am sa ma satur de categorisirile binevoitoare de pe dragile meleaguri; iaca, incep...
Subscriu la depresia Adinei, iaca si cu mine, avem 2 deprimati.Pauza se impune. Noi astia amarati o se plangem in privat. Good luck tuturor!
k.Adina si dentgerm au multumit.
Vechi 23-01-14, 10:00   #112
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Default noul devis

Lucreaza cineva cu noul deviz? In Haute-Marne dentistii au inceput sa fie controlati de cei de la represiunea fraudelor. Au venit si la noi in control. Trebuie sa schimbam rapid devizul, altfel suntem pasibili de amenda.
.
Vechi 23-01-14, 10:14   #113
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

noi l-am schimbat deja- trebuie sa-i dai celui care opereaza logicielul, niste date din decl 2035, apoi are nevoie de juma de oara sa le introduca in program.
dentistfranta a multumit.
.
Vechi 23-01-14, 12:20   #114
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

L-am schimbat ca de la 1 ianuarie mi s-au intors doi pacienti cu devizele neacceptate de mutuale.Nu e mare chestie, eu am schimbat singura in logiciel (LOGOS) cu cifrele date de contabil.
dentistfranta a multumit.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 2014, afara, ata, banii, buna, cabi, calitatea, citit, copii, deschiderea, dori, endo, felicitari, general, iga, integral, intrarea, intrebare, lingura individuala, luni, masina, medic, mesajul, nou, parte, rate, resurse, sistemul, stoma, studenti, tratament, vanzare, vineri

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Franta vs Anglia laureea Lucrul "afara" 15 25-03-13 16:25
franta meranicoleta Lucrul "afara" 92 09-04-11 00:04
spania, italia, franta maya Lucrul "afara" 0 15-04-07 20:07
vreau sa lucrez in Franta! eugenol man Lucrul "afara" 0 01-08-06 23:34

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (14:17) timp.

Alegeti schema de culori preferata: