Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Stomatolog in Canada- Stie cineva care sunt pasii?

discutie din eugenol.ro : Salut. Sunt foarte tentat sa merg in Canada sa-mi echivalez diploma si sa-mi caut de lucru. Ma intereseaza partea ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree1Multumiri
  • 1 Scris de driej

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 08-11-16, 10:57   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Stomatolog in Canada- Stie cineva care sunt pasii?

Salut. Sunt foarte tentat sa merg in Canada sa-mi echivalez diploma si sa-mi caut de lucru. Ma intereseaza partea federala, de limba engleza, nu regiunea Quebeq. Stie cineva care sunt pasii de urmat? Poate a trecut cineva prin procesul de imigrare si echivalare si poate sa ne impartasesca din experienta personala. Canadienii sunt foarte saraci cu informatiile, chiar si cu cele care privesc obtinerea rezidentei permanente. Chiar si link-uri sunt binevenite. Multumesc.
george este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-12-16, 20:48   #2
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Nu sunt saraci, tu esti cam lenes. Nu o sa-ti detaliez pentru ai acolo toti pasii bine detaliati. ndeb-bned.ca/en/non-accredited
Tot pe siteul lor gasesti un pdf, de vreo 50 de pagini, unde iti da mura-n gura toate informatiile necesare pentru echivalare plus tematica de vreo 30 de carti necesare.
george a multumit.
driej este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-01-17, 00:01   #3
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Ba chiar sunt destul de necomunicativi. Eu am pe cineva acolo care a mers direct la universitate sa intrebe de echivalari si ei au spus sa mearga persoana doritoare (adica eu) personal acolo. Degeaba le spunea ca eu sunt in Romania si vreau sa stiu ce imi trebuie de aici. Am incercat si cu ajutorul celor de la Universalio care cu asta se ocupa, ajuta tineri sa plece la studii in strainatate, inclusiv pe teritoriul continentului American, spre deosebire de Edmundo care se ocupa doar cu Europa. Nici ei nu au primit decat un raspuns vag. Cea care se ocupa de mine mi.a spus ca au mai avut dosare pt Canada in alta parte decat voiam eu si ca foarte greu au reusit sa comunice cu ei. La Montreal niciun raspuns concret, in alte parti foarte greu ... Concluzia: multa rabdare si daca aflati de unde citesc ei pentru examenele alea, poate impartasiti informatia. Eu am incercat sa intru pe niste grupuri de facebook ale lor dar nu dau accept daca nu ai un numar de student de la ei.
Ioana.190192 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-01-17, 08:30   #4
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Ar mai fi solutia sa intrebati direct la Ambasada...Sunt obligati sa va dea informatii.
Vechi 17-02-17, 23:42   #5
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Cei de la ambasada dau informatii (asta daca ii prindeti veseli, altfel va trimit sa va uitati pe site-ul guvernului) doar despre procedura de emigrare. De echivalari se ocupa cei din ministerul educatiei si universitati. Acolo mai greu cu informatiile
Ioana.190192 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-17, 11:32   #6
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Stiti ceva de CETA, acum ca a intrat in vigoare ? Exista informatii ca ar echivala diplomele medicilor dentisti din Europa, Romania ?
Satriani este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-01-18, 08:48   #7
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Nu se echivaleaza nimic. Trebuie urmati ultimii 2 ani de facultate (cost: 120.000 dolari canadieni-doar taxele de scolarizare), iar apoi sustinut examenul NDEB.
george este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
echivalare, forma, limba, partea, stoma

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (21:46) timp.

Alegeti schema de culori preferata: