Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

De ce ai plecat/vrei sa pleci din Romania ?

discutie din eugenol.ro : Stiu multi au plecat sau se gandesc sau sunt in curs de mutat pe alte meleaguri. De ce aceasta ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree219Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 19-09-13, 09:39   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
incerc sa devin mai bun
profesional

.

Default De ce am plecat eu

Stiu multi au plecat sau se gandesc sau sunt in curs de mutat pe alte meleaguri. De ce aceasta mutare ? Ar fi interesant de vazut motivele care stau in spatele unor astfel de ganduri. Nu as vrea sa vorbim despre cifre, sume sau procente, daca e vorba de ratiuni economice, precizati ca banii sunt motivul dar sa nu ne pierdem in multe pagini in care se vehiculeaza sume, fiecare are pretul lui, e normal, pt matematica putem deschide un topic de genul : Pt ce suma esti dispus/a sa te dai jos din pat dimineata ?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/18414-plecat-vrei-pleci-romania/

Scuze Eugenol Man daca deja era topic pe aceasta tema si eu l am ratat poluand aiurea forumul.

Din capul locului nu pt bani, am dorit sa vad cum se face stomatologie prin alte tari, am dorit sa traiesc intr o tara civilizata unde sistemul functioneaza cum trebuie, da, recunosc am fost las si am preferat sa plec undeva unde totul e cum trebuie, decat sa fi ramas in Rom si sa ajut la o schimbare in bine, dar am 36 de ani si nu mai am timp sa ma bucur de o eventuala, viitoare, schimbare in bine, chiar daca ea se va intampla, va fi prea tarziu pt mine. M am acomodat aici unde sunt si nu regret pasul facut, a fost greu la inceput dar a meritat.
Sfat pt cine vrea sa plece : sa ti fie foarte clar pt ce motiv pleci, ce sacrifici si ce asteptari ai de la noua viata. Atata vreme cat nu poti raspunde clar la aceste 3 intrebari, inca nu ti impacheta hainele.
Florin Schiopu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-09-13, 10:28   #2
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Publicat initial de Florin Schiopu View Post
da, recunosc am fost las si am preferat sa plec undeva unde totul e cum trebuie,
FINALLY
Apreciez enoooooooooooooorm ca ai spus asta. Esti primul sau printre primii.
.
Vechi 19-09-13, 12:16   #3
Ucenic Sef
Medic Dentist
nefandosit

.

Eu sunt un sobolan care spera sa reuseasca sa plece de pe corabie inainte sa intre la apa definitiv complet si sigur. Refuz sa ma complac in prostie, minciuna si coruptie. Nu neaparat a liderilor ci a tuturor. In cazul nostru a majoritatii indivizilor care compun categoria medicilor. Am dat exemple pe alte subiecte.
KLMircea a multumit.
amarij este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-09-13, 12:49   #4
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Nu zic ca nu ai dreptate
.
Vechi 19-09-13, 12:59   #5
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
+3 (+3/-0)     

Adica?! De ce sa accepti mai degraba un raspuns autoacuzator decat sa admiri curajul unui om de a lua de unul singur (sau in doi) viata in piept pe pamant strain, fara sa aiba in spate ochiul ocrotitor al parintilor gata sa-l sprijine la primul piuit.
Eu mi-am intalnit barbatul in Romania si l-am urmat in Suedia pentru ca acolo locuia: inainte sa fac pasul asta ne-am chitit o vreme daca sa ma mut eu aici sau sa se mute el in Ro. Cocluzia a venit logic: in Se am avea amandoi sanse mai mari. Lasitate? N-as numi-o chiar asa. Nu ma simt vinovata cu nimic in fata celorlalti ca i-am lasat la greu, la urma urmei nu construiam nimic impreuna. In Ro, conceptul de team work nu exista oricum.

Ubi bene, ibi patria zice clasicul latin... Mai incoace, unul dintre murphisti a spus ''du-te acolo unde sunt banii'' Acuma, ar fi neadevarat sa afirm ca aici sunt banii, dar aici macar e bine.
Adaptare e grea, cum spune si Florin dar nici nu vreau sa imi imaginez cum ar decurge ''readaptarea'' acasa.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=18414

Eu am impachetat inainte ca Florin sa puna pe tapet intrebarile respective dar retrospectiv pot sa spun senina ca nu regret nimic. Asta chiar daca eu si barbatu-meu conducem masini care impreuna au costat 6500 de euro cu care acasa s-ar rusina orice dentist de bun simt
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-09-13, 14:27   #6
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de tiptop View Post
Adica?! De ce sa accepti mai degraba un raspuns autoacuzator decat sa admiri curajul unui om de a lua de unul singur (sau in doi) viata in piept pe pamant strain, fara sa aiba in spate ochiul ocrotitor al parintilor gata sa-l sprijine la primul piuit.
Eu mi-am intalnit barbatul in Romania si l-am urmat in Suedia pentru ca acolo locuia: inainte sa fac pasul asta ne-am chitit o vreme daca sa ma mut eu aici sau sa se mute el in Ro. Cocluzia a venit logic: in Se am avea amandoi sanse mai mari. Lasitate? N-as numi-o chiar asa. Nu ma simt vinovata cu nimic in fata celorlalti ca i-am lasat la greu, la urma urmei nu construiam nimic impreuna. In Ro, conceptul de team work nu exista oricum.
Loredana... tu ai zis clar ca ai urmat sotul...
Nu nega ca cei care pleaca fara sa lupte acolo unde s-au nascut sunt un pic lasi. E cu dus si intors ce zic pentru ca si cei care raman pot fi lasi.
De aia exista tari si culturi diferite ca sa nu fie chiar o ciorba mondiala (desi nu sunt rasist de loc) nu ar fi prea frumos ca o lume sa fie complet amestecata... ce zici? Ar fi fain sa fie la fel la Stockholm si la Ouagadougou?

Citat:
Eu am impachetat inainte ca Florin sa puna pe tapet intrebarile respective dar retrospectiv pot sa spun senina ca nu regret nimic. Asta chiar daca eu si barbatu-meu conducem masini care impreuna au costat 6500 de euro cu care acasa s-ar rusina orice dentist de bun simt
Pfaaaiii... naspa Am zis si mai sus fiecare zona cu treburile ei. Acum de noi zici cu masinile dar de americani care conduc hudubaile alea ai parere?

Nu ne certam (eu sunt tot prieten cu tine) - simt nevoia sa zic asta.

Scris dupa 28 minutes:

E posibil sa fi interpretat eu aiurea ce ai scris. Scuze daca e asa. Dar ce am inteles din zambaretii aia este ca tu te lauzi cu modestia... adica ca ai masini ieftine... ceea ce nu mi se pare OK (LAUDA). Daca am inteles gresit 10000000000000000000 scuze!

Modificat ultima data de KLMircea; 19-09-13 la 14:27.
KLMircea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-09-13, 14:53   #7
Ucenic timid
Medic Stomatolog
incerc sa devin mai bun
profesional

.

Da Mircea, nu mi e rusine sa recunosc, am preferat sa traiesc undeva unde exista un sistem care merge, puteam sa stau in Rom si sa ma lupt pt o schimbare in bine, cu riscul ca ea sa nu apara niciodata, sau sa apara cand eu as fi avut 90 de ani. Bun, la ce folos un sistem ok daca eu a doua zi ma duc pe lumea cealalta din cauza batranetilor si nu apuc sa ma bucur de rezultat ? Suna egoist dar ma gandesc si la mine, poate ar trebui sa ma gandesc la copii si nepoti, copii nu am, nepoti......ce sa mai zic, deci dintr o doza maxima de egoism am vrut sa iau ceva gata facut si functional, decat sa ma chinui sa repar ceva cu viitor incert, daca mi s a ivit o astfel de sansa inviata, ce era sa i dau cu piciorul ? Teoretic pot oricand sa ma intorc si sa contribui la schimbarea sistemului, DAR sa vad ca se misca intr o directie ascendenta si optimista. Ma gandesc mereu ca ar fi fost frumos sa fie bine acasa, in tara mea, unde vorbesc limba materna si unde am prieteni si familie, dar deocamdata nu se poate, iar eu nu mai am rabdare si timp sa astept schimbari pozitive in timp real.
KLMircea si Iriss23 au multumit.
.
Vechi 19-09-13, 14:57   #8
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

In ce consta lupta, ca nu inteleg exact? Una e cultura si alta e absenta ei
O masina de 1000 de euro se strica des si costa mai mult sa o repari decat pretul de cumparare, e deci nerentabila. Cu bicicleta nu poti sa mergi oriunde, acolo unde nu poti, mergi cu masina. A avea genul asta de masini nu tine de modestie, ci de ordinea prioritatilor.
Eu nu ma cert, nu stiu tu... nu ma laud, ma simt bine, dar nici nu ma simt vinovata. Probabil ca asta cu sentimentul de vinovatie tine iarasi de cultura noastra sau de absenta ei... peste tot in lume exista indivizi care isi iau lumea in cap, din varii motive. Ma intreb daca si pe aia ii pun cei ramasi la colt sau, mai rau, la zid. E poate educativ sa aflam motivele care se afla in spatele mutarii cuiva intr-o tara straina dar de aici si pana la a-i cere omului socoteala si a-i judeca decizia e o cale lunga. Da' asa suntem noi, trebuie sa stim tot si sa ne spunem parerea. Poate de aceea functionam asa bine ca natie

P.S. Nimic din ce scriu nu e indreptat impotriva ta personal, Mircea, e doar o reactie fata de anumite puncte ale problemei.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=18414

P.S. Cine dracu' e Loredana??!
.
Vechi 19-09-13, 15:53   #9
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
P.S. Nimic din ce scriu nu e indreptat impotriva ta personal, Mircea, e doar o reactie fata de anumite puncte ale problemei.
Doamne, normal ca nu e personal...
Loredana e vara cu Suzana.

@Florin: Eu m-am bucurat ca ai spus de lasitate... Pe de alta parte am si spus ca nu e nici rau nici bine dar e o forma de lasitate si nu toti recunosc asta. Lasitate este si la cei care stau aici si se vaita.
.
Vechi 19-09-13, 17:49   #10
Ucenic timid
Medic Stomatolog
incerc sa devin mai bun
profesional

.

TipTop lupta este cu mentalitatea invechita a unora dintre cetatenii Romaniei, lupta cu sistemul stramb, lupta cu inertia unora (in fapte si ganduri) care se opun schimbarii in bine, e o lupta pusa intre ghilimele.
Nu ma simt vinovat ca am plecat, nu ma scuz ca am facut o, si nici nu judec pe cineva care a facut la fel ca mine, mi se pare doar interesant de aflat ce sta in spatele deciziei de emigrare pt fiecare dintre noi. Eu unul investesc timp si energie in ceva care are sorti de izbanda, nu e cazul cu situatia din Rom, din pacate, deci eu unul am dezertat.
SilviaMat a multumit.
.
Vechi 19-09-13, 17:50   #11
Initiat
Medic Stomatolog
north england

.
0 (+1/-1)     

De ce lasitate? Poate asa ai simtit tu.Poate ai drepate.Poate nu.
Dar alaturi de un topic precum Occidentul , as aprecia unul avand ca si titlu Normalitatea? Ce este ea pentru fiecare? ce ne defineste?Ce repere, valori morale avem in viata?Unde vrem sa ajungem, sa realizam...
morsa1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-09-13, 17:56   #12
Ucenic timid
Medic Stomatolog
incerc sa devin mai bun
profesional

.

Normalitatea o defineste fiecare in felul si dupa mintea sa, Morsa tu de ce esti in alte locuri ?
.
Vechi 19-09-13, 18:29   #13
Initiat
Medic Stomatolog
north england

.

eu am luat-o ca pe o provocare. in nici un caz ca pe o lasitate. Nu am venit la gata. Nu am venit pentru ca acasa nu imi mergea bine. nu regret ca am facut pasul.dar stii cum e?ajungi sa iubesti si sa urasti un loc in acelasi timp.si asa ar fi si daca as face pasul inapoi.
lasul nu stie sa iubeasca. si nici sa urasca cu adevarat. eu nu te consider las.cred ca te-ai definit gresit.cred ca comoditate ar fi fost un cuvant mai nimerit.oricum nu am vrut sa atc sau sa ofensez pe nimeni
augustin a multumit.
morsa1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-09-13, 18:42   #14
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Am inteles ca nu e chiar bine pentru sanatatea mintala sa incerci sa schimbi lumea si sa pui suflet in asta... Eu cred ca sunt S&M ca nu ma lecuiesc. Nu pot sa fiu indiferent, la naiba... si imi face rau asta. Dar as vrea sa fie mai multi ca mine care incearca sa scimbe ceva. Si nu doar atat: eu sunt incapatanat dar ma si schimb daca trebuie... e bine sa iti zica oamenii ca gresesti sau nu esti inteles si sa schimbi.

Pe scurt: in afara motivelor (justificate in ochii mei) gen urmat familia, doresc aventura, am o obsesie cu.... chiar toti ar trebui sa fim egoisti si COMOZI (si lasi as zice eu) sa plecam acolo unde totul este aproape perfect?

Imi place sa cunosc alte culturi dar imi e dor de casa totdeauna, chiar cu partile de imi produc draci peste masura, tine de S&M

Cred ca e suficient sa schimbam si putin.

O prietena nu e de acord cu mine si ea are puterea sa nu puna la suflet tot ca mine dar si ea are principii si frate nu le incalca... Eu vad asta exact ca mine ca neincalcand principiu incearca sa scimbe ceva.
.
Vechi 19-09-13, 18:51   #15
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Nu pot sa fiu indiferent, la naiba... si imi face rau asta.
Singurul lucru care il poti schimba esti tu, orice altceva produce (doar) frustrari:

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 19-09-13, 19:14   #16
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Nu cred... La partea asta nu cred. Cred ca se poate schimba si in jur. Gandeste si inafara altor oameni chiar daca ei sunt supergenii.
.
Vechi 19-09-13, 19:32   #17
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Nu cred... La partea asta nu cred. Cred ca se poate schimba si in jur. Gandeste si inafara altor oameni chiar daca ei sunt supergenii.
In jur se schimba cand se schimba oamenii nu invers. Altfel curatenie pe strazi nu este asa de greu de facut daca nu arunca nimeni hartii acolo
Vechi 19-09-13, 23:25   #18
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

am fost in postarile anterioare avocatul ramanerii in tara. am deplans soarta noastra a romanilor care suntem nevoiti sa plecam sa muncim in alte tari , dar daca tragem linie vedem ca traim intr-o tara bolnava moral, fara directie , cei care pleaca nu sunt de condamnat , poate ca cei care inca se mai incapataneaza sa ramana duc o lupta de Sisif . poate ca Romania ar trebuie doar vizitata ca o destinatie exotica cu salbatici si inadaptati .tot ce se intampla in jur te pune pe ganduri , totul e nesigur .
Nick006 a multumit.
GELAL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-09-13, 19:22   #19
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+6 (+6/-0)     

Eu (deocamdata) sunt in Romania, si nu ma simt nici las nici erou vis-a-vis de asta. Nu desconsider dar nici nu invidiez pe cine a plecat. De ce? In esenta, pentru ca suntem tot pe pamant, tot trecatori, si peste tot sunt si bucurii si necazuri.

Indiferent unde esti, conteaza ce esti, ce faci, pentru cine si incotro mergi. Credeti ca la sfarsitul vietii ( da, se termina ), Dumnezeu va intreba pe cineva in ce tara a trait si de ce?

Probabil ca sunt offtopic.
Vechi 20-09-13, 19:49   #20
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.
+1 (+1/-0)     

ca sa fim ontopic ar trebui sa raspundem intrebarii cred .Eu am sa plec din tara nu stiu exact cit timp dar stiu de ce t ca este o acuta criza de identitate nu ma mai regasesc in peisajul autohton.De fiecare data cind am avut ocazia am gasit motive sa n-o fac acum rahatul e atit de mare (scuzati comparatia cu ceva ce pute) incit am acceptat provocarea in ciuda virstei ( ma amuz cind imi amintesc cum Gelal spunea "cu tot respectul pt virsta dvs ....).E o experienta interesanta am sa va povestesc promit.Nu e vorba de nicio lasitate si de nici o lupta ,vreti sa spuneti ca a ramine aici e o dovada de curaj? de patriotism? cred ca va inselati dragilor.Pt Gelal : ma tin bine colega si inca citiva ani pot trage tare sa fi convins de asta (un amanunt nesemnificativ).Deci m-am decis sa plec M-AM SATURAT de sistem oare se poate intelege asta?unii pleaca pt bani, altii de sila (ca mine) altii dupa sot sau sotie.altii pentru COPII pt ca-si doresc sa-i creasca in alt sistem ce ofera oportunitati multiple (aici sper ca sintem in consens) altii de curiozitate,altii aiurea pt ca e la moda.Si as putea continua cu o multime de posibile motivatii.Intr-o vreme eram convins ca voi ramine "sa sting lumina".Acum gata asa brusc m-am decis sa accept provocarea.Romania nu pleaca nicaieri cum bine spunea Tiptop Deci orice dus are si intors nici o problema.Sint tentat sa cunosc alte culturi vreau sa profit ca sintem "europeni".Banii sint un mijloc nu un scop cel putin pt mine.Voi cind va uitati la stiri nu va vine a voma? mie da!!! dar nu ma mai uit.Ziare am cumparat vreo 18 ani asteptind "sa vina americanii".NU MAI CUMPAR DE VREO 2 ANI am evoluat zic eu.

deci eu PLEC si nu ma simt deloc las dimpotriva am un nou orizont incepusem sa ma timpesc aici si nu stiam de ce ma simt asa.E prea putred mai copii e cronic degenerativ va zic eu
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-09-13, 21:26   #21
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Sa faci un blog si sa scri tot ce faci sa vedem si noi
Fa un cont de Facebook ca sa fii si mai tanar
Si eu citesc tot ce scrii, fie ca e de stomatologie, integrare in munca sau in societate, cumparaturi, soc cultural, blabla...

Chiar ar fi fain... macar aici pe Eugenol... sunt fascinat de povesti de genul asta... poate iese un roman? si apoi film

Modificat ultima data de radualionte; 20-09-13 la 21:59.
KLMircea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-09-13, 22:25   #22
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Am plecat pt. ca am crezut ca iarba e mai verde afara. Eram tanar si simteam ca am puterea sa o iau de la capat.
Eram nemultumit financiar si imi displacea viata publica, politica din Ro. N-am vrut sa regret toata viata ca nu am plecat cand am putut si nu am trait si in Vest.

FF 10 ani, a meritat? Uneori sunt sigur ca da, alteori am momente de indoiala.

Am putut sa calatoresc, am invatat sa comunic si sa traiesc in alte 2 limbi decat romana, copiilor imi pare ca le-am oferit mai multe sanse in viata, am putut sa practic si altfel stomatologia decat am fost invatat in Ro.

Romania s-a schimbat de cand am plecat. Unele aspecte in bine, altele mult in rau. Am insa luxul ca pot sa observ schimbarile astea de la distanta si le pot testa pe propria piele cam o data pe an, timp de 1 luna.
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-09-13, 15:05   #23
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.

va multumesc
@ klm am promis ca scriu mi-e teama doar sa nu depopulez Romania de stomatologi, glumesc desigur
@generatia mea care a trait "cortina de fier" a visat mereu sa plece sa evadeze.Unii au facut-o cind trebuia eu am ramas plin de elan sa fac "rahatul praf" aici ( asta o spun acum cu amaraciune) in 89 chiar am crezut asta
Acum gata ,acum ori niciodata!! daca as scrie o carte cum sugereaza Mircea ar fi o marturie incredibila a unei epoci urite ,dure urmata apoi de o incredibila schimbare dar care vai ...s-a dovedit o amara si lunga inselaciune...prea lunga si vorba unui redactor "luminita a devenit o Elodia nationala" care luminita? aia de la capatul tunelului,ca tot intreba cineva cine-i Loredana asa e si cu Luminita
Nu imi permit sa ies in fata decit cind am certitudini cum am facut-o acum.Eugenolul asta a ajutat enorm pacat ca a scazut in culoare si intensitatea postarilor de calitate cum era in anii din urma ,dar ramine o sursa de informatie importanta demna de apreciat
Cu Romania n-am nimic saraca, e o tara de vis, e suficient sa citesti cronicile festivalului Enescu ca sa dau doar un exemplu inca viu si sa-ti dai seama ca se intimpla lucruri minunate inca si exemplele pot continua dar nu EI ne arata pina la indobitocire stiri numai despre infractori,copii devorati de ciini,las fierbinti, te pui cu blondele, Gidea plingaciosul ,Badea artagosul etc etc a sa nu uit Tatoiu si Ciuvica acesti guru nationali fara de care nu stiu ce ne-am face in tara asta GOLANIE la cub eu m-am saturat copii va pup cind plec va dau de stire

p.s am un cont de FB Mircea dar nu prea umblu pe el ma gasesti daca cauti dar nu e nimic spectaculos poate pe viitor
.
Vechi 21-09-13, 17:26   #24
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
Publicat initial de pup View Post
ma amuz cind imi amintesc cum Gelal spunea "cu tot respectul pt virsta dvs ....).
Ce conteaza varsta cand spiritul e inca tanar? Felicitari pentru hotararea luata!

Nu conteaza unde, de ce , cand si pentru ce pleci. Eu cred ca cel mai important e sa nu uiti niciodata de unde ai plecat si nici sa te lasi calcat in picioare de altii doar pentru ca vii dintr-o tara mai putin dezvoltata.
Eu am plecat imediat dupa ce am terminat facultatea, poate infricosata de ce ma astepta si sperand sa gasesc ceva mai bun pe alte meleaguri. Din punct de vedere profesional cred ca am invatat mult mai mult decat as fi putut in Roamania, desi ajunsesem aici cu un nivel de pregatire mult superior unui proaspat licentiat din Spania. Aici cred ca era meritul scolii ramanesti de pe vremea aia, din anii 90, cand mai faceam practica pe pacienti, chiar daca nu vedeam articulatoare, digi si alte luxuri. Toate se invata pe parcurs daca ai o buna baza si ai mijloacele necesare. Pe forumul asta am avut marea placere sa vad ca in Romania se fac lucruri extraordinare, ca foarte multi colegi tineri au un nivel de pregatire de invidiat de catre multi occidentali si credeti-ma ca stiu despre ce vorbesc.

Ce o sa se intample in viitor niciodata nu se stie. Patria e unde unu' se simte bine, ca acasa, in Romania, Honolulu sau Filipine.
Nostalgia, dorul de "casa" poate ca nu dispar niciodata dar... c'est la vie. Din toate experientele se invata. Cred ca majoritatea celor plecati s-ar intoarce in ziua urmatoare daca li s-ar asigura ca in Romania or sa traiasca asa cum o fac acum pe unde sunt ei, pentru ca oricat de integrat te-ai simti, oricat de mult timp ai trai in alta tara cred ca tot ca un apatrid te simti, adica nu esti nici de aci, nici de acolo. Nu mai ai aceleasi radacini in Romania, dar nici n-ai prins radacini in alta parte. Asta am vazut-o si la persoane care au emigrat acum 50 de ani. Inca se mai intorc la locul de unde au plecat....
gigica_srl este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-09-13, 18:59   #25
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.

nici nu cred ca trebuie dramatizat atita cu delimitarea intre Romania si restul Europei.Cunosc colegi care fac naveta lunar intre o tara europeana si Romania.Libera circulatie iti permite sa fi oriunde si oricind / ti-e dor vii!!! ii mai vezi odata pe :BAIETII" si dai iar sa fugi si tot asa ca daca mai trec vreo 25 ani si vin copiii lui Gidea sau ai alorlalti (dau un exemplu generic) ti se ia de a mai veni.Nu merita deranjul drumului eu sint mai comod din fire.Daca tot vii mai bine te duci sa vezi ceva ce merita ca asa cum am spus se intimpla si lucruri minunate in tara asta dar nu sint mediatizate
Singura stire despre Romania vazuta afara cit am fost "in recunoastere" a fost aia cu Ionut devorat de ciini.Nu ma intrebati cum m-am simtit.Citiva ani (din urma) m-am izolat cumva (am crezut ca ma protejez astfel ca ursul in hibernare sperind ca poate vine primavara).Nu e o solutie.De aceea nu se schimba nimic,toti dau cu parerea, circotesc,se pricep la toate dar baga capul la cutie la o adica in loc sa actioneze cumva.Adie un vinticel cu Rosia-Montana m-a impresionat solidaritatea tinerilor de au iesit in strada .Acum insa incepe sa semene a sueta ca e de "bonton" sa fi la "rivulutie" si doar in weekend ca in rest are lumea treaba
Deci de ce vrem sa plecam din Romania? subiectul e deschis.Apropos stiti careva de Tepordei? cam pleaca lumea pleaca se interesa si el de Franta intr-o vreme

merci gigica de compliment chiar asa simt sa stii
Dentamax, Nick006 si mcwin2020 au multumit.

Modificat ultima data de radualionte; 21-09-13 la 20:48.
.
Vechi 23-09-13, 21:01   #26
Ucenic timid
Medic Dentist
forumist contemporan

.
+1 (+1/-0)     

sa profesez intr-o tara occidentala a fost un vis inca de cand am inceput facultatea...oarecum nerealist pe atunci.Cum am auzit,la putin timp dupa ce am terminat , ca se pleaca in UK ,Suedia...mi-am pus in gand sa reusesc si eu.Pentru mine a fost foarte greu imediat dupa absolvire neavand parinti sau prieteni buni care sa-mi ofere de lucru in domeniu.Am reusit in cele din urma sa ma angajez la un cabinet unde aveam salariu minim/economie + ceva bonusuri din protetica,faceam naveta...dar a fost bine d.p.v profesional, acolo am reusit sa-mi fac experienta necesara plecarii.
Planul meu minimalist era sa muncesc o perioada in UK cat sa strang bani pentru a-mi deschide propriul cabinet in romania evitand astfel total bancile.Speram totusi sa-mi placa si sa ma adaptez suficient de bine incat sa nu mai vreau sa ma intorc.Asa a fost.
De experienta strainatatii nu eram total strain.Am fost in facultate in vreo doua vacante de vara la munca in statele unite si asta mi-a prins foarte bine.
Spunea cineva din olanda intr-un alt topic ceva de genul :''Aici nu vii sa te imbogatesti ci sa traiesti altfel.'' Nimic mai adevarat.Am fosti colegi in romania care au cabinete care merg foarte bine dar tot sunt tentati sa plece datorita incertitudinilor in primul rand si incoerentelor din sistem.Esenta ar fii ca in romania viitorul pare si a parut mereu tulbure.Aici in vest nu pare neaparat foarte luminos dar pare mai limpede,mai previzibil,mai sigur.Un alt avantaj e ca aici daca esti serios , vrei sa nu te plafonezi , sa te perfectionezi,sa capeti noi abilitati/competrente ai toate conditiile si o gramada de oportunitati.

P.S. Legat de masini...v-am luat .Am masina pe care am dat 1000 de lire,deci a fost un pic mai scumpa decat asigurarea mea auto pe primul an in uk ,o luasem cu gandul s-o folosesc provizoriu dupa ce mi-am dus masina din romania inapoi in tara.Dar a mers si merge asa de bine incat vreau s-o mai tin vreo 2 ani.
udem, Nick006, titiluka si alti 7 au multumit.
jack spatulatorul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-09-13, 23:09   #27
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna intrebare : de ce am plecat din ro! Cred ca motivele sunt multe si diverse, dar cel mai important e ca am avut ocazia sa vad cum se traieste si in alta tara ( eu ma refer doar la olanda) si atunci am stiut : aici vreau sa traiesc. De ce? Ptr ca oamenii au alta gandire despre cum sa traiesti, fiecare e constient ca o a doua viata nu mai vine ( 99,99%), se castiga foarte bine si se munceste cel mult 4 zile pe saptamana ( ma refer in general), oamenii mereu zambesc( olanda: tara zambetului.). Si sunt multe motive parerea mea e ca esti foarte influentat de tot ce te inconjoaraameni , tv etc iar intr -o tara unde toata lumea minte si nu stie cum sa te pacaleasca putin chiar nu mai vreau sa traiesc si nu mi -e dor de nimic din ro in afara de familie. Profesional nu pot sa spun ca aici se lucreaza mult mai bine sau la nu stiu ce standerde ridicate poate ca mult mai bine lucram in ro decat aici etc . Daca vrei un raspuns detaliat la vre-un subiect( bani, profesional, timp liber) puncteaza si vei primi un raspuns mai concret dar dupa parerea mea nu te poti gandi la o tara anume daca nu sti limba cel putin la nivel A1( ptr olanda nu se cere test de limba sau diplome de absolvire), trebuie sa ai pe cineva dispus sa te ajute la inceput ( ma refer la ~~~tare) si nu poti pleca daca nu ai un capital de inceput pe care sa te bazezi cateva luni
Seara faina

''Aici nu vii sa te imbogatesti ci sa traiesti altfel.'' Asta imi apartine
mihaiela_jian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-09-13, 20:26   #28
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Treaba asta cu plecatul din România e tare dificilă pentru cel care își cunoaște cu adevărat rădăcinile. Și nu-i fericesc pe cei care aleg să plece. Nu o fac de prea mult bine. Sunt pe lângă subiect? Cu siguranță. Dar cred că o analiză realistă presupune să pui față în față ambele categorii de argumente: de ce aș pleca și de ce nu aș pleca. Sunt momente în care aș fugi cât mă țin picioarele. Dar trec repede
Vrem-nu vrem, suntem construiți românește. Mi-e așa de drag să spun ce gândesc în limba mea! Vorba lui Nichita Stănescu: mi-e ca duminica!
Poate părea patriotism desuet, dar chiar îmi pasă de ce-i pe la noi. Și îmi dau seama că, dacă e să se schimbe ceva în bine, asta nu va veni din cer, de la niște guvernanți analfabeți sau de la un primar debusolat. Schimbările se petrec întâi individual sau nu se petrec deloc. Numai că românul are prostul obicei să le amâne până îi ajunge cuțitul la os. Dacă mai are măcar un pai de care să se agațe, tot îi mulțumit. Și, mai ales, s-a obișnuit să aștepte să facă numai celălalt ceea ce ar trebui să facă el. ”Pentru ce să votez?”, ”Să iasă, dom`le, lumea-n stradă!”, ”De ce nu face nimeni, nimic?” ”De ce se acceptă așa ceva?” etc. Suntem niște debusolați! Ne-am atomizat și ne-am înrăit. Iar ideea de comunitate s-a dus naibii. Fiecare e pe cont propriu. De aia fug toți, care încotro. Așa avem un obicei să ducem lucrurile la extreme! Dintr-un comunism alienant, am picat într-un individualism distructiv. Praful și pulberea or să se aleagă de ce a mai rămas bun în țara asta!
Așa că eu amân plecarea asta până ce o să epuizez toate căile de a schimba în bine lucrurile din jurul meu. Deci, de va fi să plec din România o voi face doar dacă eforturile mele vor fi în zadar. Mi se alătură careva? Fac cinste cu o mămăliguță cu brânză, ca pe la noi!
matei_e este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-13, 00:05   #29
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     
Default Motive...........

Am ajuns in Franta la sfarsitul lunii august, am inceput lucrul la jumatatea acestei luni si chiar daca sunt la inceput sunt multumita si nu regret plecarea.
Motivele:
1 un viitor mai bun pentru copilul nostru si perspective mai bunae pe viitor
2 m-am saturat sa fac compromisuri in cabinet in tara pentru ca oamenii au din ce in ce mai putini bani; simteam ca ma plafonez
3 sistemul social si protectia sociala din Franta
4 respectul fata de medic ( nu ne targuim, nu vin pacientii cu planul de tratament de acasa, cu liste de tarife de la alte cabinete pentru a vedea unde e mai ieftin
5 m-am saturat de tot mai multe impozite, taxe, legi aparute peste noapte in detrimentul oamenilor de rand
6 mi-am pierdut speranta intr-un vootor mai bun, cel putin noi nu cred ca-l mai apucam
7 financiar
si cred ca ar mai fi.....................
Nu e deloc usor, dar sunt mai linistita si cel mai important sper din nou
cotormaria82 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-13, 01:15   #30
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de cotormaria82 View Post
5 m-am saturat de tot mai multe impozite, taxe
aici ai sarit din lac in putz.

esti la inceput si nu ai platit taxe, ai grija doar sa nu te amagesti prea rau ca mai tarziu sa primesti un soc mare.

sunt multe de spus dar nu vreau sa descurajez pe nimeni
cosminaG a multumit.

Will Smith
LonMar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-13, 08:55   #31
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de LonMar View Post
eu as vrea sa mi le spui sa stiu la ce sa ma astept. merci
mcwin2020 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-13, 21:39   #32
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

Iaca, eu am facut mamaliguta acu, langa ciuperci -- singura deosebire fiind locatia - aici mi- am permis sa dau 100 eu pe o tona de ciuperci de sezon, deliciu de neatins in ro. Sunt numai zambet cand deschid congelatorul.
Nu tine de patriotism --eu il inteleg altfel - Imi dau tot interesul sa fac bine tot ce tine de mine, dar, cand sunt in plus in tot mai multe situatii, e semn de plecare, cu capul sus. Spre mirarea mea, aici sunt considerata sociabila si fara pretentii absurde.
k.Adina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-13, 22:46   #33
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de LonMar View Post
aici ai sarit din lac in putz.

esti la inceput si nu ai platit taxe, ai grija doar sa nu te amagesti prea rau ca mai tarziu sa primesti un soc mare.

Sunt la curent cu taxele si impozitele din Franta, doar ca cel putin teoretic cu ceea ce ramai dupa ce le platesti poti trai decent ai infrastructura, protectie sociala, etc
cotormaria82 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-13, 23:33   #34
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de cotormaria82 View Post
Sunt la curent cu taxele si impozitele din Franta, doar ca cel putin teoretic cu ceea ce ramai dupa ce le platesti poti trai decent ai infrastructura, protectie sociala, etc
Da, asa e. Poti trai decent, dar cam atat e. Cand am ajuns eu in Franta, in Paris m-am intalnit cu un roman care era de ceva vreme acolo. Mi-a spus un lucru pe care nu l-am uitat: "Franta este tara care te lasa sa traiesti bine, dar nu te lasa sa te imbogatesti". Acuma acel "imbogatesti" poate e prea mult spus dar eu am ajus la concluzia ca nu te lasa nici macar sa pui ceva, cat de cat deoparte. Nu, eu nu am venit in Franta sa ma "imbogatesc" dar nu am venit nici "sa traiesc bine" si atat.

Nu stiu altii prin ce au trecut in Ro, dar eu cat am lucrat acolo pot sa zic ca am castigat cat sa duc un trai decent (in nord mai e de lucru). Dar acum, iarasi, depinde ce inseamna "decent" pentru fiecare. Deci decent puteam trai si acasa.

Eu, dupa 2 ani de Franta, am ajuns la concluzia ca nu e o tara care ma multumeste, am considerat ca nu e un popor de la care sa am foarte multe de invatat/apreciat ii consider destul de fatarnici si un popor de lasi. Se plang toata ziua ca au cele mai mari taxe din UE, ca le e greu, si intr-adevar le e foarte greu unora, dar cu toate acestea nu fac nimic. Fug toata ziua la lucru de frica impozitelor. Doar cei tineri ce mai au initiativa.
Asa ca eu am incheiat capitolul "Franta" iar acum sunt in Germania unde am inceput un curs intensiv de limba.
danapaducel, Lexxa si DrViP au multumit.

Will Smith
LonMar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-09-13, 00:02   #35
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.
+1 (+1/-0)     

succes la Fritzi
cu toate ca mama e jumatate nemtoaica, imi place mai mult atmosfera din Franta; intr-adevar, nu te imbogatesti, dar, traiesti bine si ai si bani - pt impozite, apoi pt mici placeri
In primii 2-3 ani sunt taxe mai mari, apoi se ' normalizeaza'.
Noi fiind mai strangatori, am reusit sa mai si investim; acum, fiind sezon de impozite, portmoneul mai subtire, clar, dar, privind inapoi, am facut ce in Ro faceam in 8 ani, nu intr-unul. Bine-nteles, nu toti reusim sa nimerim in loc in care sa ne simtim bine, dar, castigand experienta, se prinde curaj pt mai departe.
Noi ramanem
drandreea, crystyna75 si tiptop au multumit.
.
Vechi 26-09-13, 08:37   #36
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Publicat initial de k.Adina View Post
Iaca, eu am facut mamaliguta acu, langa ciuperci -- singura deosebire fiind locatia - aici mi- am permis sa dau 100 eu pe o tona de ciuperci de sezon, deliciu de neatins in ro.
Ba da doar ca la noi costau intr-adevar mult dar in loc de 100 euro erau 50 euro si asta chiar e OK... am mancat galbiori cand erau in sezon... sapt trecuta erau hribi...
=> da, in Romania e cam mult 100 euro dar ele nu costa atat
danapaducel si matei_e au multumit.
.
Vechi 26-09-13, 08:50   #37
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.
+1 (+1/-0)     

Am luat hribi si palaria sarpelui - comparativ cu ce bani ai aici in buzunar, nu a costat mult.
.
Vechi 26-09-13, 11:54   #38
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
+2 (+2/-0)     

Eu consider ca pentru a primi raspunsurile corecte, trebuie sa pui intrebarile corecte. Ce importanta are cu cati bani ramai in mana intr-o parte sau alta, din moment ce lucrurile difera de la o tara la alta. Lucrurile trebuie puse in context.
Da, in Germania se fac probabil bani mai multi. Dar pentru o familie cu doi copii mici, de exemplu, gradinita asigura o iesire lunara a 2000 de euro din bugetul familiei. O fi mult, o fi putin?...
Da, si-n Romania e bine si se pot face bani. Dar tot mai multi isi dau copiii la scoli private, interationale sau intergalactice... cat costa, stiti voi mai bine. Si sanatatea e gratuita, bineinteles... adica, mai bine zis, ingrijirea medicala... dar unde e cand ai nevoie de ea si care sunt conditiile impuse? Ca sa nu mai vorbesc de ''confortul'' bolnavului in caz ca Doamne, fereste! trebuie sa zaca pe vreun pat de spital.
O parte din romani traiesc intr-o stare de aparenta prosperitate muncind pe branci, mai facand un mish-mash pe ici pe colo, prin partile esentiale, ca nici un ban mare nu vine curat... dar o adiere de vant mai vioaie rastoarna rapid situatia si criza a demonstrat-o cu prisosinta.
Intotdeauna m-am minunat la filmele americane in care patriarhul ramane fara slujba si pang! vine banca si-i ia casa. E drept, occidentalul e obisnuit sa se intinda cat ii e plapuma si sa isi ofere confortul maxim ce poate fi obtinut din venitul lunar... ca oricum vine si luna urmatoare. Noi, cum spune Adina, suntem mai strangatori, ca suntem obisnuiti cu neajunsuri si cu nesiguranta zilei de maine. Si daca nu traiesti pe picior mare si arunci cu banii in stanga si-n dreapta te trezesti la un moment dat ca ai economisit destul de mult chiar fara sa iti fi propus si brusc iti permiti lucruri mari.
Cand m-am mutat aici, un an si jumatate am trait din venitul lui barbatu-meu. Apoi am inceput sa lucrez si eu. Dupa inca un an si jumatate am cumparat un cabinet din economii. Avem un imprumut pe casa si un leasing pe aparatul röntgen... dar privind in jur multi si-au legat venitul si viitorul de o masina, un televizor extraplat, inca o masina, o rulota si mai stiu eu ce li s-a parut atractiv si de neinlocuit la momentul respectiv. O cheltuiala neprevazuta de 30 de euro inainte cu 5 zile de salariu poate destrama echilibrul multor familii vestice. In esenta, depinde de fiecare cum isi alege sa traiasca, asa cum spuneau si alti colegi. Multi viseaza sa ajunga sa castige milioane de euro sau dolari pentru ca asa castiga nu stiu ce stomatolog al nu stiu caror vedete... well, cat la suta din tagma are venituri de asemenea calibru? Si care e secretul? Ca bani, stiti si voi foarte bine, nu faci din statul langa pacient si bibilit ci din antreprenoriat. Cu cat mai multi bani faci, cu atat mai inlantuit esti... asta va doriti?
.
Vechi 26-09-13, 19:42   #39
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
E drept, occidentalul e obisnuit sa se intinda cat ii e plapuma si sa isi ofere confortul maxim ce poate fi obtinut din venitul lunar... ca oricum vine si luna urmatoare.
Tiptop, imi pare rau sa te contrazic. Daca ar fi fost cum spui, nu am fi avut recesiunea din 2008.
Lexxa si tiptop au multumit.
.
Vechi 27-09-13, 13:43   #40
Ucenic Sef
Medic Dentist
nefandosit

.

Citat:
Publicat initial de udem View Post
Tiptop, imi pare rau sa te contrazic. Daca ar fi fost cum spui, nu am fi avut recesiunea din 2008.
Stii monopoly, nu? Daca toti banii merg la banca poti sa faci ce vrei, ca n-o sa-ti mai ajunga la un moment dat pentru cheltuieli curente.
.
Vechi 29-09-13, 21:37   #41
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

apropo de ce mai zicea tiptop, cand pierzi totul in timp scurt,ati vazut filmul cu jim carrey Fun with Dick and Jane? plin de faze super, una din ele cand incearca ca zilier si ajunge deportat in mexic
mcwin2020 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-10-13, 19:47   #42
Ucenic timid
Medic Dentist
Clinical Teacher - PDC

.

Cei care doresc sa discute subiectul sunt invitati la

Round table discussion - Uniunea Societatilor Medicilor Dentisti Romani din Diaspora
Integration & Identity of the Romanian Dentists.

totommy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-10-13, 22:16   #43
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

Eu nu am vrut sa mai fiu imigrant, stiu ca englez nu as fi devenit niciodata si niciodata nu m-ar fi privit ca pe unul de al lor.
Nu regret nici ca am plecat, nici ca m-am intors. A fost o provocare, o lectie de viata inegalabila, nu as fi putut sa vad lumea cu alti ochi acum daca nu as fi plecat, si mai ales daca nu m-as fi intors.
Sunt avantaje si dezavantaje in orice situatie te-ai afla, trebuie doar sa le vezi si sa alegi ce vrei.
Am vazut ca tot mai multi se intreaba de ce au plecat, inseamna ca ceva se intampla...

Citat:
Publicat initial de totommy View Post
Cei care doresc sa discute subiectul sunt invitati la

Round table discussion - Uniunea Societatilor Medicilor Dentisti Romani din Diaspora
Integration & Identity of the Romanian Dentists.

M-am uitat si eu pe siteul de mai sus, e fals, tipic englezesc, nu e nimic romanesc acolo, imi parea rau ca o spun. La petrecerea de craciun de ce nu ati pus si niste sarmale, macar ceva carnati in meniu?!
ane_ane a multumit.
stomaflex este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-10-13, 22:32   #44
Ucenic Sef
Medic Dentist
nefandosit

.
-3 (+0/-3)     

De parca sarmalele sunt romanesti... Asa-s romanii, ipocriti. Abia asteapta sa aiba ce imita, ceva strain lor, ca sa para altfel. Intai in sinea lor, apoi in ochii celorlalti.
tiptop a multumit.
.
Vechi 15-10-13, 23:11   #45
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Oare mai sunt multi care vor sa plece din Romania si sa lucreze ca dentisti in UK?
stomaflex este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-10-13, 23:41   #46
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de stomaflex View Post
Oare mai sunt multi care vor sa plece din Romania si sa lucreze ca dentisti in UK?
sincer nu cred , englezii dupa cum i-am vazut eu mi s-au parut oameni reci , cu un nivel de cultura redus , acomodarea fiind dificila . dupa noile evenimente la care cumulam modul in care se lucreaza in NHS e de preferat oriunde altundeva
.
Vechi 16-10-13, 06:28   #47
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.

nivelul in tarile unde platesc asigurarile ingrijirile de baza (nhs, mutuelle,inami) e scazut pt ca se lucreaza "la norma" dar se fac bani din asta.Accesezi mai greu cabi unde se lucreaza privat si unde nivelul exigentelor e crescut.E bine de stiut asta inainte de a decide sa pleci.Daca urmaresti sa faci bani te cam descalifici,vrei performante profi stai aici mergi la cursuri aplici ce ai invatat ...dar ai deseori nesansa sa te uiti lung pe geam in asteptarea cazurilor.Cam asa am inteles eu ca se intimpla .Nu discutam de exceptii adica limitatii carora li se refera pacienti si care fac si performanta si bani oriunde
trebuie sa sti bine ce vrei inainte de a lua o decizie
udem si GELAL au multumit.
.
Vechi 16-10-13, 10:40   #48
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Celor care plec din Romania din cauza manelelor, cainilor vagabonzi, tiganilor, interlopilor, etc si cred ca in vest sunt doar oameni civilizati si care arata ca Brad Pitt le pot spune ca pe din afara e vopsit gardul (cum e vazut occidentul din tara) dar inauntru e leopardul Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
GELAL si DrViP au multumit.

ane_ane este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-10-13, 14:23   #49
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.

ane ane prindem "leopardul" de coada ii punem citeva plombe un detartraj apoi cu banii cistigati mergem sa ne zgiim la gard, am glumit dar cam stim cum e cu "gardul si leopardul" si in nici un caz eu n-as pleca de uritul celor enumerate de tine.Sint lucruri mult mai grave care se intimpla in minunata noastra patrie si care ii imping pe multi sa ia calea occidentului

multumim oricum pt atentionare
.
Vechi 16-10-13, 23:14   #50
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.
+1 (+1/-0)     

apai, draguta, conteaza si locul unde mergi - eu de asta n-am ales Parisul sau Marseille-ul
aci n-am vazut leoparzi, o fi pt ca "ma bucur intr-o veselie " ca am scapat de tigani, manelisti si restul...
.
Vechi 18-10-13, 23:32   #51
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de pup View Post
nivelul in tarile unde platesc asigurarile ingrijirile de baza (nhs, mutuelle,inami) e scazut pt ca se lucreaza "la norma" dar se fac bani din asta.Accesezi mai greu cabi unde se lucreaza privat si unde nivelul exigentelor e crescut.E bine de stiut asta inainte de a decide sa pleci.Daca urmaresti sa faci bani te cam descalifici,vrei performante profi stai aici mergi la cursuri aplici ce ai invatat ...dar ai deseori nesansa sa te uiti lung pe geam in asteptarea cazurilor.Cam asa am inteles eu ca se intimpla .Nu discutam de exceptii adica limitatii carora li se refera pacienti si care fac si performanta si bani oriunde
trebuie sa sti bine ce vrei inainte de a lua o decizie
Right on, pup! Ca sa faci bani din stomatologie sociala trebuie sa lucrezi triplu sau quadruplu decat daca ai lucra intr-un cabinet unde tu iti stabilesti tarifele, incat sa nu-ti rupi spatele si sa iesi in profit.
In Romania, unde pacientul plateste imediat tratamentul ce i se face, fara ca asigurarile care sa-si bage nasul, e boierie. In teorie. Ar fi si in practica daca majoritatea populatiei ar avea veniturile suficiente incat sa-si permita sa plateasca tratamentele din buzunar.

Stomaflex, ai incercat sa te angajezi in afara NHS, in privat? Si cat de usor ti-a fost sa te reintorci in Romania? Ai avut cabinetul tau care te astepta?
jack spatulatorul a multumit.
.
Vechi 19-10-13, 07:08   #52
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.

corect udem cu amendamentul ca" triplu" la calitate indoielnica inseamna efort fizic,raspundere minima bani multi.In privat mai ales cind calitatea actului medical presupune responsabilitate crescuta,talent si pricepere dar adresabilitate redusa si acolo si aici unde targetul pacientilor care si pot permite astfel de abordari e in scadere drastica,stresul e infinit mai mare iar profitul aleator

in concluzie stoma sociala =o sursa sigura si constanta de venit cu descalificare
stoma de top =o sursa potentiala de profit mai mare dar incerta
daca printr-un management fericit si facut cu talent reusesti sa faci din social si calitate ai putea gasi "reteta realizarii profesionale" fie si pentru o perioada limitata de timp .Poate suna utopic ce spun dar eu cred ca "omul sfinteste locul"
Am intilnit oameni bine pregatiti dispusi sa coboare stacheta pt bani deci nu vb "din carti"
Mentiune: vorbim nu de virfuri ale profesiei ci de marea masa de colegi care aspira la alegerea unui drum in viata profesionala

p.s eu m-as duce sa ma "descalific putin" ca sa termin intr-o nota vesela dar cu ceva mai multi banuti in cont avind in vedere ca sint pe final de cariera

bafta all
Dentamax a multumit.
.
Vechi 20-10-13, 00:24   #53
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.
+2 (+2/-0)     

Am 6 luni in uk......nu regret nici o secunda c-am plecat; zicea cineva de englezi ca sunt reci si fara cultura si ca munca in sist NHS e nu stiu cum......
Inainte sa plec am citit din scoarta in scoarta tot ce s-a zis despre munca in Uk.....nici un moment n-am ezitat...am zis " cum mi-o fi norocul; daca nu-mi place si nu ma adaptez, ma intorc"
Am avut noroc insa......sunt intr-o zona foarte frumoasa din UK, Cornwall, cabinetul ( clinica) e micutza si cocheta,NHS si privat, colegii ( o romanca, o cehoaica, o spanioloaica, un italian si o grecoaica) sunt de treaba, asistentele si receptia f ok; Programul 8-16, pauza de masa 13-14.........."pauza de masa" in Rom???? niciodata n-am stiut ce-i aia......si doar din vina mea n-am stiut; aici se inchide clinica si poate sa fie coada de pacienti afara si sa sune telefonul in draci, nimeni nu misca....toata lumea mananca si se relaxeaza.
Sist NHS l-am gasit dificil la inceput, dar apoi m-am adaptat.....nu-mi taie nimeni capul daca eu vreau sa stau 2 ore la un endo....am tot ce-mi trebuie: diga,motor endo , RX, AL ( asta e al meu dar nu ma saracesc eu ca-l folosesc), acele se arunca dupa utilizare.....la sf de luna trebuie sa fiu in targhet si reusesc........trebuie sa recunosc ca un mare merit il are si Steph asistenta mea......e fff buna si fff rapida. Deci, iar am avut noroc.....
Am un apartament mare si frumos, la "strada", mi-am luat masina ( si la mine asigurarea e cat masina, dar nah......primul an in UK.....nu pot sa le am pe toate), daca vreau sa merg la shopping in week.end nu ma gandesc de 2 ori daca-mi permit sau nu sa-mi cumpar ceva......
Nu am plecat din Rom ca nu aveam toate astea......din contra....le aveam; dar m-am saturat sa muncesc de la 9-21, sa ma "agit" daca sapt viit erau locuri libere in agenda, sa finisez 2 ore o obturatie frontala palatinala ca pac "simte" cu limba ca ceva e acolo etc etc
Aici simt ca sunt apreciata pt ceea ce fac, pacientii sunt politicosi ( poate si din cauza ca oraselul e micut si majoritatea sunt englezi), nu am "grija" programarilor sau a materialelor.......si trebuie sa recunosc ca-mi place Anglia.....
Am fost in Rom in vacanta in sept 2 sapt si abia am asteptat sa ma intorc inapoi la viata mea de aici cu tot ce inseamna ea......
Sper sa spun la fel si peste 6 ani......deci nu vreau sa ma mai intorc "acasa"....
corina, Dentamax, udem si alti 8 au multumit.
.
Vechi 20-10-13, 06:16   #54
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de titiluka View Post
Am 6 luni in uk......nu regret nici o secunda c-am plecat; zicea cineva de englezi ca sunt reci si fara cultura si ca munca in sist NHS e nu stiu cum......
Inainte sa plec am citit din scoarta in scoarta tot ce s-a zis despre munca in Uk.....nici un moment n-am ezitat...am zis " cum mi-o fi norocul; daca nu-mi place si nu ma adaptez, ma intorc"
Am avut noroc insa......sunt intr-o zona foarte frumoasa din UK, Cornwall, cabinetul ( clinica) e micutza si cocheta,NHS si privat, colegii ( o romanca, o cehoaica, o spanioloaica, un italian si o grecoaica) sunt de treaba, asistentele si receptia f ok; Programul 8-16, pauza de masa 13-14.........."pauza de masa" in Rom???? niciodata n-am stiut ce-i aia......si doar din vina mea n-am stiut; aici se inchide clinica si poate sa fie coada de pacienti afara si sa sune telefonul in draci, nimeni nu misca....toata lumea mananca si se relaxeaza.
Sist NHS l-am gasit dificil la inceput, dar apoi m-am adaptat.....nu-mi taie nimeni capul daca eu vreau sa stau 2 ore la un endo....am tot ce-mi trebuie: diga,motor endo , RX, AL ( asta e al meu dar nu ma saracesc eu ca-l folosesc), acele se arunca dupa utilizare.....la sf de luna trebuie sa fiu in targhet si reusesc........trebuie sa recunosc ca un mare merit il are si Steph asistenta mea......e fff buna si fff rapida. Deci, iar am avut noroc.....
Am un apartament mare si frumos, la "strada", mi-am luat masina ( si la mine asigurarea e cat masina, dar nah......primul an in UK.....nu pot sa le am pe toate), daca vreau sa merg la shopping in week.end nu ma gandesc de 2 ori daca-mi permit sau nu sa-mi cumpar ceva......
Nu am plecat din Rom ca nu aveam toate astea......din contra....le aveam; dar m-am saturat sa muncesc de la 9-21, sa ma "agit" daca sapt viit erau locuri libere in agenda, sa finisez 2 ore o obturatie frontala palatinala ca pac "simte" cu limba ca ceva e acolo etc etc
Aici simt ca sunt apreciata pt ceea ce fac, pacientii sunt politicosi ( poate si din cauza ca oraselul e micut si majoritatea sunt englezi), nu am "grija" programarilor sau a materialelor.......si trebuie sa recunosc ca-mi place Anglia.....
Am fost in Rom in vacanta in sept 2 sapt si abia am asteptat sa ma intorc inapoi la viata mea de aici cu tot ce inseamna ea......
Sper sa spun la fel si peste 6 ani......deci nu vreau sa ma mai intorc "acasa"....
sincer ma bucur ca ai reusit acolo,dar fiecare cu experienta lui.ai gasit cabinetul prin firma de recrutare sau pe cont propriu? Cum e cu accederea in NHS, se face usor?
Nick006, titiluka si dentgerm au multumit.
.
Vechi 20-10-13, 10:00   #55
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Felicitari! In sfarsit apar oameni care vad avantajele reale si palpabile ale plecarii. Frumos scris.... Mult succes in continuare.....

Gesendet von meinem C6603 mit Tapatalk-4
titiluka a multumit.
dentgerm este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-10-13, 12:17   #56
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.
+1 (+1/-0)     

am plecat cu firma de recrutare; legat de NHS....in primele 2 sapt nu am inteles mai nimic; inainte sa incep propriuzis munca in cabinet am stat 2 zile cu 2 dintre colegii mei sa vad "ce si cum".......am avut fff mare noroc cu asistenta care a fost dispusa sa ma ajute si sa-mi explice; am avut si un mentor ( pus de PCT) timp de 3 luni.....pe care l-am platit 500 lire pe luna. ( normal era 6 luni dar mentorul a zis dupa 3 luni ca considera ca nu mai am nevoie de ea si nu am mai platit-o)
E greu sa faci exam, rx, plan de tratament in 10 min.....dar asistenta ma cunoaste deja, imi stie stilul de lucru, si eu pe-al ei si ne descurcam; prima data vad daca are nevoie de RX.....le fac si pana vin RX facem chart-ul, apoi planul de tratament; de obicei ne incadram iar daca ne intarziem recuperam pe parcurs.....
.
Vechi 20-10-13, 12:31   #57
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.
+1 (+1/-0)     

nu totul e roz....trebuie sa recunosc.....dar stiam unde m-am dus si " cu ce se mananca"....de obicei sunt un om pozitiv si incerc sa vad intotdeauna partea buna a lucrurilor.
In prima luna m-au platit...450 lire...)))......pt ca contractul meu incepea de la 1 si eu am inceput in 29.....( am asteptat perf no); in primele 2 luni am fost sub targhet.....e oarecum normal.....dar apoi incet incet am recuperat....
Cheltuieli am multe.....chiria ( 575 lire), council tax ( 85 lire), casa din Rom ( 300 lire), wifi, fix, tv ( 35 lire), telefoanele mobile ( 25 lire),electricitate ( 20 lire), apa, gaz( astea le platesc la 3 luni), asig de malpraxis ( 210 lire), asig la masina ( 65 lire)........dar nu ma plang.....e normal sa platesti daca le folosesti.
Sun zile la cabinet in care imi vine sa ma arunc pe geam....nu am timp nici sa respir.....dar se compenseaza cu zile relaxante; ca si in viata in toate exista un echilibru.
La fel si cu tratamentele.....sunt pacienti la care muncesc 2-3 sedinte pt 3 UDA dar sunt si pacienti la care fac f usor 3 UDA......nu ai cum sa le ai pe toate.
Partea buna e ca am posibilitatea sa muncesc si privat, iar daca le explic pacientilor sunt multi care accepta de ex sa-si faca o scheletata privat in locul unei acrilice NHS.
N-am invatat in viata mea engleza la scoala.....am facut rusa franceza si germana......si mi-era f frica ca nu o sa fiu inteleasa si ca nu o sa stiu sa-mi fac notitele......dar nu e asa; asistenta ma ajuta daca vede ca ma poticnesc si nu-mi gasesc cuvintele iar pacientii sunt f intelegatori.......

Modificat ultima data de titiluka; 20-10-13 la 19:53.
titiluka este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., banii, gandesc, genul, matematica, pagini, subiecte, vara

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (00:34) timp.

Alegeti schema de culori preferata: