Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Stabilire in Franta

discutie din eugenol.ro : Buna tuturor Sunt nou pe forum, asa incat orice sfat este binevenit. In cursul acestui an urmeaza sa ma ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 09-06-13, 21:12   #1
La primele mesaje
Tehnician Dentar
fratilor....plec.

.

Exclamation Stabilire in Franta

Buna tuturor

Sunt nou pe forum, asa incat orice sfat este binevenit.

In cursul acestui an urmeaza sa ma stabilesc in Fr, impreuna cu logodnica (medic stomatolog), am gasit cam tot ce ne-am planificat de-acasa, poate chiar mai mult de-atat...
Mentionez faptul ca sunt tehnician dentar, am terminat in urma cu 13 ani, de ceva vreme am reluat practicarea acestei frumoase meserii si va spun cu toata sinceritatea, ca imi pare extrem de bine ca am facut acest pas, dupa ce m-am perindat prin total alte domenii de activitate, bine remunerate si ele...

Pe scurt, avand in vedere faptul ca acel cabinet dentar din FR are amenajat intr-o camera(cam improvizat ce-i drept, dar vom face modificarile de rigoare) si un mini-laborator dentar, ma gandeam ca ar fi un loc ideal pentru a-mi incepe activitatea acolo.. in zona aceea cunoastem si alti 4 medici stomatologi, cu care am copilarit ...

Problema de care ne lovim este birocratia, care asa cum am aflat si de la prietenii stabiliti acolo, in Fr - a ajuns la rang de "arta" - iar francezii, am impresia ca lucreaza cu frana de mana trasa, in mai toate domeniile de activitate

- am obtinut documentatia de la colegiu (pentru ea) am completat-o, si retrimis-o, prin posta. de mai bine de 3 saptamani de la trimitere, asteptam "invitatia" la interviu...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/18037-stabilire-franta/
- am solicitat directorului bancii tot de 3 sapt lista documentelor necesare pentru a ne deschide cont acolo, si inca nimic.

Si acum, dupa introducere, va expun problema mea personala:
In ceea ce ma priveste, am terminat studiile in anul 2000... problema e ca nu mai detin foaia matricola ci doar diploma. Deoarece am terminat cam de mult si in perioada aceea RO nu era in UE, am nevoie de certificari speciale de la Min Inv.
Universitatea, nu mai tine cursuri in localitatea unde am absolvit.

Universitatea pe vremea aceea era relativ serioasa... e vorba de Hyperion. Acum, din ce citeam in presa, nu prea e bine vazuta. In plus, nici nu mai exista tehnica dentara printre specializarile lor..
Cu ce sa incep... de unde?

Ati mai intalnit cazuri ca al meu? Ce imi recomandati? astept mesaje si pe privat... poate cu un drum imi regasesc si fostii colegi
raduc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-06-13, 21:49   #2
Avansat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

... nu stiu daca se poate si daca are rost, insa este primul lucru care-mi trece prin cap:
- dece nu lasi sediul in romania si deschizi in franta un sediu? poate este mai simplu... inclusiv evtl. avantaje la impozitare, vizite in romania etc..
Dr.dre este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-05-18, 17:41   #3
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna Radu .Te-ai instalat in Franta? Cum ai reusit sa-ti faci laboratorul. Sotul meu este tehnician si vrem sa stim cum se poate infiinta un laborator
DENTSAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-05-18, 22:29   #4
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

-in luna mai totul stagneaza in Franta, pt ca e plin de zile libere si au obiceiul sa faca "le pont" - adica, daca au 1-2 zile de lucru care ii impiedica sa stea cu picioarele-n sus, isi iau liber si zilele alea. De-aia n-ai raspuns la scrisori. Pazea, ca se pregatesc de vacante
- la faculta au copia foii matricole,deci nu poate fi pierduta
- intereseaza-te la colegiul fr ce acte au nevoie si sa le ai pe fiecare in 3 exemplare, in caz ca le ratacesc
- tot ei iti spun ce norme sunt pt laborator
- inarmeaza-te cu muuulta rabdare
- daca lucrezi bine,vei fi fericit
spor
k.Adina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-01-20, 23:41   #5
VAL
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Exista posibilitea sa faci mici reparatii

In cabinetul in care am lucrat ca si colaborator,medicul proprietar al cabinetului avea amenajata intr-o anexa a cladirii un mic laborator unde avea angajat un tehnician dentar care facea toate micile reparatii de proteze acrilice si chiar sudura pentru pentru partialele lor scheletate(stelite).Nu stiu exact care era forma de organizare a acestei anexe,cert este ca banii pentru reparatii erau rambursati de catre CPAM.
VAL este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., cazuri, cursuri, drept, medic, nou, tehnica dentara, tehnicieni dentari

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (04:02) timp.

Alegeti schema de culori preferata: