Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Dentist in Elvetia?

discutie din eugenol.ro : As pleca in Elvetia sa lucrez acolo. Stiti ceva de libera practica? Eu lucrez in tara de un an ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree17Multumiri
  • 1 Scris de dr. patricia
  • 1 Scris de Sandu Adrian
  • 2 Scris de anduluta81
  • 2 Scris de anduluta81
  • 5 Scris de weber maria claudia
  • 2 Scris de gaybriel
  • 3 Scris de RH-DE

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 12-01-08, 00:46   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default plecare in Elvetia

As pleca in Elvetia sa lucrez acolo. Stiti ceva de libera practica? Eu lucrez in tara de un an juma. Mersi
anca_any este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-01-08, 18:13   #2
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Din cate stiu eu e destul de greu sa-ti gasesti de lucru ca medic stomatolog in Elvetia. Deocamdata nu sunt semnate acordurile bilaterale dintre Romania si Elvetia ceea ce face mai greu de practicat aceasta meserie acolo.(nu zic ca e imposibil)
mirelala este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-01-08, 18:49   #3
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu e imposibil...numai sa nu te prinda aia)
Vechi 12-01-08, 19:23   #4
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ideea era sa lucrezi in legalitate........nu?
.
Vechi 15-01-08, 19:00   #5
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ideea era ca eu glumeam :P
Vechi 15-01-08, 19:03   #6
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si acum vorbind serios...stiu ca in austria si in franta nu se poate fara 3 ani de [practica in romania,dupa o lege data in octombrie anul trecut...asa ca nici in elvetia sa nu te astepti.
Vechi 15-01-08, 20:11   #7
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

.
Vechi 18-01-08, 22:47   #8
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default nu cred

eu cred ca legislatia este una europeana si in Elvetia,

deoarece toate legile sunt facute pt. UE + Elvetia, deci banuiesc ca este valabila si reciproca,

dupa cunostintele mele diploma eliberata intr-un stat membru UE este valabila peste tot in UE, respectiv UE + Elvetia,

dar nu cunosc situatia specifica

bafta!

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-01-08, 08:06   #9
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cei care au terminat in 2007 nu sunt primiti decat cu 3 ani de practica datorita unei legi date in octombrie 2007 de UE...si iti zic sigur...frate-meu a mers in franta si desi i-au zis ca totul e ok cei de la colegiu local, cand au primit raspunsul de la colegiul national acesta a venit atasat cu legea din octombrie care zice ca ai nevoie de 3 ani de experienta...
dar incercati...pe pariu ca veniti inapoi
acordurile semnate de romania cu statele europene se refera la medicina generala .
Vechi 19-01-08, 13:01   #10
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Din pacate cu Elvetia e mai greu,nu neaparat din cauza recunoasterii diplomei ci mai ales a dreptului de munca pe teritoriu Elvetiei.Eu mi-am recunoscut diploma in Franta si sint inscrisa in Colegiu din FR,am capatat drept de munca,deci pot sa lucrez in FR dar din pacate nu pot si in Elvetia...deocamdata cel putin...
dana10 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-10-09, 14:47   #11
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Question Angajare in Elvetia

Aveti idee ce acte sunt necesare pentru angajat in Elvetia??? Mentionez ca sunt proaspat absolvent!
vladsando este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-11-09, 12:52   #12
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

ai si gasit deja un job acolo ?
Vechi 16-11-09, 19:45   #13
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

nu poate
tre sa aiba 3 ani vechimea diplkomei..daca nu ma insel cumva....
.
Vechi 30-01-11, 11:33   #14
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

A reusit cineva sa lucreze in Elvetia?
doina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-01-11, 10:12   #15
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Stiu ca e un user pe eugenol, se numeste ,,rocsa,, si ca lucreaza in Elvetia (sau cel putin a lucrat un timp), noi nu mai stim nimic de ea ca n-a mai postat de ceva timp. Poate reusesti sa iei legatura cu ea , poate poti sa-i trimiti un mail , dar nu stiu daca are activate optiunile de primire/ trimitere a mail-urilor pe yahoo de pe eugenol. Bafta!
doina a multumit.
Vechi 28-08-12, 10:04   #16
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Dentist in Elvetia?

Salutare tuturor! Practica careva dintre voi stomatologia in Elvetia?Eu lucrez in Belgia de jumatate de an dar vreau sa ma mut si Elvetia ma atrage prin prisma stabilitatii economice de care da dovada si are niste statiuni de schi bestiale.A doua varianta ar fi Austria deoarece sunt din Oradea si as fi destul de aproape de casa (500km) .
popmirceaandrei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-08-12, 10:56   #17
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Iti trimit o adresa de email unde cred ca te poti informa direct de ce ai nevoie.
mad.vertretung at eda.admin.ch
Aici am trimis eu pentru a primi informatii cand ma interesa.

Bafta !

Modificat ultima data de eugenol man; 28-08-12 la 11:47. Motivul: puneti si voi adresele de email separate si cu at pt a nu primi spam
gigica_srl este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-09-12, 07:13   #18
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna! in Elvetia care este limba oficiala???
Week-end placut!
crystyna75 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-09-12, 09:03   #19
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Elvetia are 4 limbi oficiale.
Vechi 01-09-12, 09:50   #20
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Limbile Elvetiei

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Si pe mine ma intereseaza tot mai mult acest subiect. Franta, exceptand zona alpilor, nu prea are mare lucru sa iti arate... parca nu ma vad o viata traind intre lanuri de grau si floarea soarelui. Asa ca Elvetia ar fi o varianta. Iar peste toate, este recunoscuta ca cea mai frumoasa tara din Europa.

Will Smith

Modificat ultima data de LonMar; 01-09-12 la 20:12.
LonMar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-10-12, 05:01   #21
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.
-1 (+1/-2)     

Puneti-va pofta in cui !!!Mai intai Elvetia sau CH (confoederatio helvetica)nu este membra a comuniunii europene. Romanii nu au drept de munca in aceasta tara .
2.Ca sa va puteti gasi de munca in elvetia ar trebui sa fiti cel putin niste inovatori doctori magna cum laude pentru a starni interesul angajatorilor de acolo,au standarde fff ridicate si pentru a accepta pe cineva ...offff ...dc mi bat capu?
in fine unde s-au dus nazistii dupa 2nd world war?
GELAL a multumit.
Sandu Adrian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-10-12, 11:31   #22
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

M-a amuzat tare sa citesc topicul jur...s-au gandit , s-au gandit...Domne, unde-i cel mai bine si mai bine...? ...Elvetia!! (si asa a descoperit stomatologul Elvetia).
Ce Magna cum Laudae, ce angajatori pretentiosi...am fost anul trecut cu niste dinstinse doamne sa vizitam Elvetia , in scop turistic, bineinteles..ei bine, distinsele noastre romancute, doamne cu staif de altfel, isi invarteau ochii in cap dupa elvetienii la costum de zici cei aia , ba chiar una, in spirit de gluma si atat (bineinteles) dorea sa isi lipeasca o pancarta cu I WANT TO MARRY A BANKER, doar doar elevetienii ar fi realizat ca este o tipa cu umor. Alta, tot in mod fin si tot cu umor, se gandea ca daca ar lua-o un elvetian ar scapa de toate problemele, si se referea la probleme cum ar fi singuratatea, nu ar insinua altceva pentru ca nu are probleme financiare.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/16582-dentist-elvetia/
Bottom line, pana la magna cum laudae, cred ca exista metode mai simple de a ramane acolo- doar ca trebuie sa ai magna cum laudae in alte domenii. Si pentru domeniile alea nu iti trebuie o doamna care sa sa nu iti dea certificatul de conformitate. Ce naiba, de cand o tara ca Elvetia e un impediment pentru roman?
In legatura cu nazistii, din cate stiam eu ei, ales America de Sud, Argentina, Brazilia..de Elvetia nu stiam. Nici macar ei nu au fost atat de optimisti ca romanii nostri.
Tudor G. si Sandu Adrian au multumit.
Vechi 25-10-12, 12:48   #23
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

Sandu Adrian, m-ai facut sa zambesc vazand limitele ce ti le impui. Dar totodata, mie si mila sa te vad gandind asa, trasandu-ti clar un viitor prost. Ce e asa de special la elvetieni? Tine minte, altii au ajuns pe luna...

Will Smith
.
Vechi 25-10-12, 13:27   #24
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Da, dar pe luna gasesti mult praf si minimartieni , pe cand in Elvetia gasesti un nivel de trai si un grad de civilizatie care te face pe tine roman sa te intrebi daca nu cumva ai cazut dintr-un banan si de ce nu creste cocos in Romania, pentru ca indeplineste toate conditiile de altfel a unei tari cocotiere.
Oricum, mie mi-e mai mila de mine ca m-am nascut aici decat de Sandu care a inteles ce e special la elvetieni.
radualionte si cosminaG au multumit.
Vechi 25-10-12, 20:28   #25
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

am o colega care lucreaza sa zicem in Elvetia , de fapt mai exact este tolerata intr-un cabinet din Elvetia. nu poate lucra efectiv la pacient are documente care ii lipsesc , limba este grea : dialect al limbii germane sa-i spunem.
GELAL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-10-12, 01:03   #26
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
+5 (+6/-1)     

Anduluta draga, fiecare trage o concluzie cu privire la o anumita situatie, prin prisma experientelor traite si convingerilor dobandite pana in acel moment. Dar cred ca esti de acord cu mine ca nu este ok sa primesti invataturi despre viata, de la cei ce au falimentat in viata, sau mai rau, de la cei ce nici macar nu si-au pus in gand/ nu au incercat sa faca ceva special cu viata lor, chiar daca invataturile par 'comestibile' si la locul lor (Sandu Adrian, nu fac referire la persoana ta, nu te cunosc, vorgesc in general).

Iar despre faptul ca m-am nascut roman, de ce sa imi fie 'mila'? Nu sunt extrem de incantat dar nici nu imi displace.

Chiar cred ca am avut de castigat foarte multe traind in Romania. Calitati care nu le vezi "afara".

Will Smith
.
Vechi 28-10-12, 09:47   #27
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

eu cred ca oamenii sunt de 2 feluri : buni si rai
daca azi sunt cetatean roman si maine cetatean american asta nu cred ca m-ar face mai bun sau mai rau as fi tot eu cu bune si rele
cand ma apuca si pe mine supararea de-a fi roman (f. rar ce-i drept) ma gandesc ca m-as fi putut naste in afganistan ( de exemplu) si atunci brusc devin foarte fericita ca sunt romanca
si acum on topic este mai greu sa lucrezi in elvetia (in comparatie cu restul europei) dar trebuie sa cunosti omul potivit la locul potrivit(va suna cunoscut?)
weber maria claudia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-12-12, 09:21   #28
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Pregatit sa raspund !!!

.
0 (+3/-3)     
Talking Oauu!!!

Super Maria Claudia ...

Nu pot , chiar nu pot sa inteleg cum in 2012 (mai exact spre sfarsit) inca apar post-uri de genul "calitati pe care nu le gasesti in afara" ... Oameni buni: care sunt acelea? Ce sunteti ? Poeti? Sunt oameni care pun aici intrebari, pentru ca vor sa LE FIE MAI BINE. Pur si simplu. S-au saturat de Romanica ... Cu totii suntem patrioti, cu totii ne iubim tara este o tara frumoasa, lacuri, campii, munti care privesc marea neagra, lanuri de grau aurii, oameni buni, paine si sare... etc .
Revenind .... Aici este vorba de munca, de cum sa-ti gasesti un loc de munca mai bun, mai bine platit, de cum sa traiesti tu si familia ta in CONDITII NORMALE
... Ideea acestui forum este de a da informatii clare nu de a pune piedici (chiar si verbale)... Dati raspunsuri daca le aveti, daca nu ... vorbiti despre patriotism si ce buna este Romania pe alte forumuri. Aici sunt oameni care sunt intr-u fel sau altul convinsi ca vor sa plece.

Pentru cei ce vor sa plece, va spun din proprie experienta: cel mai important lucru este sa cunosti limba tarii in care vrei sa ajungi. Este poate singurul lucru la care nu se inchid ochii. Restul .... sunt acte, hartii, stampile care, pot fi obtinute intr-un timp mai lung sau mai scurt. In Elvetia se vorbeste germana franceza si italiana. Sper ca cei care vor sa plece acolo stiu macar una din aceste limbi bine (conversational si scris), sau uitat de ex pe Wikipedia sa vada in ce zona a Elvetiei se vorbested limba pe care ei o stiu si apoi ... stiind limba .... lumea se poate uita pe internet sa vada pe google de exemplu la o cautare ("Arbeitsmöglichkeiten für ausländische Zahnärzte in Switzerland") oare ce raspunsuri primeste?

Va salut!!!

Super,
da' intrebarea era cum se poate ajunge acolo ca sa munceasca omu' nu sa se marite si sa stea pe banii altora. Ideea cu maritatul ar putea fi pusa ca titlu la tot forumul cu lucratul afara. Este cea mai simpla solutie de ajuns in orice tara.
Sau gresesc?

Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
M-a amuzat tare sa citesc topicul jur...s-au gandit , s-au gandit...Domne, unde-i cel mai bine si mai bine...? ...Elvetia!! (si asa a descoperit stomatologul Elvetia).
Ce Magna cum Laudae, ce angajatori pretentiosi...am fost anul trecut cu niste dinstinse doamne sa vizitam Elvetia , in scop turistic, bineinteles..ei bine, distinsele noastre romancute, doamne cu staif de altfel, isi invarteau ochii in cap dupa elvetienii la costum de zici cei aia , ba chiar una, in spirit de gluma si atat (bineinteles) dorea sa isi lipeasca o pancarta cu I WANT TO MARRY A BANKER, doar doar elevetienii ar fi realizat ca este o tipa cu umor. Alta, tot in mod fin si tot cu umor, se gandea ca daca ar lua-o un elvetian ar scapa de toate problemele, si se referea la probleme cum ar fi singuratatea, nu ar insinua altceva pentru ca nu are probleme financiare.
Bottom line, pana la magna cum laudae, cred ca exista metode mai simple de a ramane acolo- doar ca trebuie sa ai magna cum laudae in alte domenii. Si pentru domeniile alea nu iti trebuie o doamna care sa sa nu iti dea certificatul de conformitate. Ce naiba, de cand o tara ca Elvetia e un impediment pentru roman?
In legatura cu nazistii, din cate stiam eu ei, ales America de Sud, Argentina, Brazilia..de Elvetia nu stiam. Nici macar ei nu au fost atat de optimisti ca romanii nostri.
RH-DE este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-12-12, 00:40   #29
slv
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Dar oare la subiect mai raspunde cineva?
slv este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-12-12, 23:26   #30
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de slv View Post
Dar oare la subiect mai raspunde cineva?
sunt cam putine informatii legate de ELVETIA . eu ce stiu am scris si mai sus e greu sa patrunzi in sistemul lor . poate mai greu ca in alte parti (Franta, Anglia). chiar si in Franta am inteles ca ti se pun piedici la colegiu la minister . tb o vointa de fier si bani sa te sustii pe acolo pana gasesti ceva de munca
GELAL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-12-12, 02:30   #31
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de GELAL View Post
sunt cam putine informatii legate de ELVETIA . eu ce stiu am scris si mai sus e greu sa patrunzi in sistemul lor . poate mai greu ca in alte parti (Franta, Anglia). chiar si in Franta am inteles ca ti se pun piedici la colegiu la minister . tb o vointa de fier si bani sa te sustii pe acolo pana gasesti ceva de munca
Cu Franta laso balta, ca nu esti aici si degeaba vorbesti din auzite.E relativ simplu deocamdata sa te inscrii in colegiu si sa iti gasesti de lucru dak stii binisor limba franceza .Eu anul trecut o luna am stat fara sa muncesc, fara sa am nici un document depus la colegiu inainte.Bani cheltuiti inainte sa incep lucrul aprox. 1000 de euro.
alexis1 si RH-DE au multumit.
gaybriel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-12-12, 08:35   #32
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Pregatit sa raspund !!!

.
+2 (+4/-2)     

M-am saturat de toti cEi care "au auzit" ca SE pun piedici in afara. Si aici Pe Forum predomina arta romanilor de a-si cauta Probleme acolo unde acestea nici macar nu exista. Foarte Multi posteaza "se poate lucra in Tara x daca nu stiu limba decat putin?" NU. Nu se poate. A ... si culmea. .. cer si UN pic de experienta ... Nasol de tot. Mai bine raman in Romanica, Tara perfecta unde nu exista piedici si curge lapte si miere in Fata la CMDR.

Gesendet von meinem LT26i
RH-DE este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-10-13, 19:45   #33
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Still no dentist working in Switzerland?
cris2323 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-09-14, 21:53   #34
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Mmmm...ia sa vedem..nope. )))
Vechi 08-09-14, 22:02   #35
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Eu stiu cel putin 2. Urmeaza al 3lea
Vechi 08-09-14, 22:38   #36
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

era o firma ce recruta acum 2 luni pt elvetia. prin limba germana. inainte acum 2-3 ani aceeasi firma a avut ceva joburi in danemarca
mcwin2020 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-05-15, 13:07   #37
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default no dentist working in Switzerland?

Inca nu este nimeni sa ne spuna ceva de Elvetia?
alexis1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-11-19, 19:57   #38
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna ziua. Tot vad discutii despre Elvetia. As vrea si eu sa stiu cite ceva de tara asta. Acum citeva zile m a sunat un medic din ardeal cu rezidenta in Italia care si a deschis un cabinet in Lougane-Elvetia si care are nevoie de 5 medici. L am intrebat ce acte imi trebuie si mi a zis ca diploma, foaia matricola si diplome de specializare daca am. Mi a mai zis ca nu este nevoie sa dai examen de limba la colegiul medicilor asa cum se cere in alte tari din UE ca cica Elvetia nu face parte din UE. As vrea sa stiu daca e asa sau e ceva necurat. Plata o face la procent
Icivopop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-04-20, 22:26   #39
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Icivopop View Post
Buna ziua. Tot vad discutii despre Elvetia. As vrea si eu sa stiu cite ceva de tara asta. Acum citeva zile m a sunat un medic din ardeal cu rezidenta in Italia care si a deschis un cabinet in Lougane-Elvetia si care are nevoie de 5 medici. L am intrebat ce acte imi trebuie si mi a zis ca diploma, foaia matricola si diplome de specializare daca am. Mi a mai zis ca nu este nevoie sa dai examen de limba la colegiul medicilor asa cum se cere in alte tari din UE ca cica Elvetia nu face parte din UE. As vrea sa stiu daca e asa sau e ceva necurat. Plata o face la procent
Ai mai aflat ceva? Ai acceptat oferta?
bogdandp este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., absolvent, ac, acte, angaja, angajat, ani, aveti, belgia, capa, cauza, colegiu, cunosc, dentis, dentist, deocamdata, diploma, elvetia, europeana, facute, fra, franta, gasi, gasit, greu, idee, ideea, imposibil, inscrisa, iv, job, lege, legile, legislatia, lucrez, mele, munca, necesare, octombrie, pacate, proaspat, serios, stoma

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (02:26) timp.

Alegeti schema de culori preferata: