Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Pentru cei care vor sa plece pe cont propriu in UK

discutie din eugenol.ro : Toti cei vor sa incerce sa ajunga in UK pe cont propriu si nu printr-o firma de recrutare Link ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree52Multumiri
  • 8 Scris de Dr.Medeea
  • 1 Scris de GELAL
  • 4 Scris de Dr.Medeea
  • 2 Scris de Dr.Medeea
  • 1 Scris de eugenol man
  • 2 Scris de GELAL
  • 1 Scris de eugenol man
  • 3 Scris de Dr.Medeea
  • 1 Scris de eugenol man
  • 3 Scris de Dr.Medeea
  • 2 Scris de Dr.Medeea
  • 1 Scris de Dr.Medeea
  • 1 Scris de eugenol man
  • 3 Scris de Dr.Medeea
  • 1 Scris de Dr.Medeea
  • 1 Scris de Dr.Medeea
  • 4 Scris de Dr.Medeea
  • 3 Scris de Cosminf
  • 1 Scris de jack spatulatorul
  • 1 Scris de Dr.Medeea
  • 1 Scris de Dr.Medeea
  • 4 Scris de Dr.Medeea
  • 1 Scris de Dr.Medeea
  • 1 Scris de Dr.Medeea
  • 1 Scris de annyeong

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 28-08-12, 01:48   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default Pentru cei care vor sa plece pe cont propriu in UK

Toti cei vor sa incerce sa ajunga in UK pe cont propriu si nu printr-o firma de recrutare Link [Necesita inregistrare pentru acces.] pe care le puteti consulta astfel incat sa va faceti o idee despre cine, ce, cum, unde! Daca mai aveti nevoie de informatii nu va sfiiti in a le cere si in masura in care stiu/pot incerc sa vi le pun la dispozitie
vdaro, melika, silvic si alti 5 au multumit.
Dr.Medeea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-08-12, 19:50   #2
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

multumim pt dorinta dvs de a va ajuta colegii de breasla. as vrea sa va intreb plecand pe cont propriu in UK fara avea cunostiinte sau prieteni acolo in cat timp pot gasi un job intr-un cabinet ? in ce zone pot gasi mai repede un servici? in ce regiuni sunt mai bine platite udasurile? ce regiuni credeti ca ar tb evitate?
va multumesc
Dr.Medeea a multumit.
GELAL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-08-12, 23:29   #3
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Incerc sa ajut in masura in care pot.. Ideea de baza este urmatoarea.. eu nu administrez site-ul dar sunt in legatura cu administratorul site-ului motiv pentru care am reusit sa facem sectiunea destinata medicilor dentisti in care a publicat un ghid complet pentru inscrierea la GDC, un formular de aplicatie pentru obtinerea performer nr astfel incat sa aveti o idee despre ce acte/informatii se cer, informatii despre deschiderea unui cont bancar in uk, inchirierea unei locuinte, scoala pentru copii etc. De asemenea mi-a comunicat ca daca exista interes pentru orice alta informatie cum ar fi joburi, plasare de cv-uri pe site-uri dedicate medicilor dentisti, unde dupa cum stiti ca sa va plasati cv-ul si sa primiti oferte trebuie sa aveti o adresa de UK, nu trebuie decat sa cereti, singura rugaminte fiind aceea de a exista un numar suficient de mare de colegi ale caror cv-uri sa le plaseze odata., pentru a nu fi nevoit sa aloce foarte mult timp numai aceste activitati. Mi-a mai spus si ca toate ofertele de job pe care le primiti el le poate redirectiona automat pe adresele de mail cu care va inregistrati pe site. In rest, ca sa-l citez .. cereti si veti primi!
STUDENTIST2009, GELAL, dizi si alti 1 au multumit.
.
Vechi 29-08-12, 07:47   #4
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am fost informată ca a postat ceva si Link [Necesita inregistrare pentru acces.] .. nu am apucat sa verific încă ce anume!
.
Vechi 29-08-12, 12:48   #5
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sotia mea este inscrisa de 3 ani la GDC , as putea gasi si o adresa in UK mai precis in Londra ,credeti ca are sanse sa gaseasca un job direct fara sa apeleze la o firma ?Are si un cont bancar , si certificat pentru hepatita B dar ne-ar trebui urmattorii pasi pentru un interviu [nu neaparat in Londra -oriunde in UK chiar si in Scotia]
panaitescu lorin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-08-12, 14:34   #6
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de panaitescu lorin View Post
Sotia mea este inscrisa de 3 ani la GDC , as putea gasi si o adresa in UK mai precis in Londra ,credeti ca are sanse sa gaseasca un job direct fara sa apeleze la o firma ?Are si un cont bancar , si certificat pentru hepatita B dar ne-ar trebui urmattorii pasi pentru un interviu [nu neaparat in Londra -oriunde in UK chiar si in Scotia]
Teoretic ar avea sanse. Dacă deja este inscrisă la gdc nu trebuie decat sa-si puna CV pe site-urile din UK specializate in job-uri pentru dentisti si sa vada ce oferte primeste. Daca spui că aveti o adresa de uk nu este asta o problemă.. Selectează ce i se pare ei mai atractiv ia legatura cu cei care au trimis ofertele si stabileste interviiurile. Vine aici la interviu si de acolo vedem mai departe
.
Vechi 31-08-12, 01:10   #7
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Incepand de luni Link [Necesita inregistrare pentru acces.] astfel incat sa va faceti o idee despre ce se cauta si cam pe unde. De asemenea vom incarca un model de CV asa cum sunt obisnuiti cei de pe aici sa-l primeasca.. ca sa stiti cum sa va faceti cv-ul pentru UK
dizi si dana.g8 au multumit.
.
Vechi 31-08-12, 11:49   #8
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+3 (+3/-0)     

Medea, eu vad ca tu iti faci reclama propriului site pe eugenol, incercand sa muti discutiile acolo.
Daca tu ai fi fost in locul meu si eu as veni pe siteul tau sa imi promovez propriul site tu cum ai reactiona?

Plus ca ai fi putut sa ma intrebi inainte sa publici topicul daca este ok...

eman scrie de pe mobil
titiluka a multumit.
Vechi 01-09-12, 09:37   #9
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Medea, eu vad ca tu iti faci reclama propriului site pe eugenol, incercand sa muti discutiile acolo.
Daca tu ai fi fost in locul meu si eu as veni pe siteul tau sa imi promovez propriul site tu cum ai reactiona?

Plus ca ai fi putut sa ma intrebi inainte sa publici topicul daca este ok...

eman scrie de pe mobil
eu nu consider ca Medeea a facut reclama unui site , este doar o sursa de informare de care cei care vor sa plece in UK au nevoie. in tara asta cu greu mai gasesti sa lucrezi ca medic stomatolog sa nu mai vorbesc de cei care au nenorocul de a munci la procent adevarata sclavie din punctul meu de vedere. aici vorbesc in numele generatiei tinere si fara bani de la parinti. ca urmare emigrarea pare a fii o solutie viabila. ma scuzati daca v-am suparat intr-un fel anume , dar eu am considerat oportuna interventia DR Medeea.
SilviaMat si d.andrei au multumit.
.
Vechi 01-09-12, 12:38   #10
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Punctul tau de vedere este corect, este interesul tau sa ai informatie cat mai multa, vroiam doar sa inteleaga (i) si punctul meu de vedere ca proprietar de site ce nu a avut alte eugenol under sa isi promoveze siteul.

eman scrie de pe mobil
titiluka a multumit.
Vechi 02-09-12, 00:13   #11
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Punctul tau de vedere este corect, este interesul tau sa ai informatie cat mai multa, vroiam doar sa inteleaga (i) si punctul meu de vedere ca proprietar de site ce nu a avut alte eugenol under sa isi promoveze siteul.

eman scrie de pe mobil
OK.. pot intelege punctul tau de vedere si pot de asemenea sa-l accept.. exista doua solutii .. 1. Sa platesc pentru reclama. In acest caz astept un pachet cu oferta privind reclama pe eugenol..Daca trebuie ok.. nu am nimic a comenta, este vorba de respectarea unor reguli pe care daca aleg sa intru aici ma angajez sa le si respect. Mi se pare corect.
2. Informatiile pe care le strang acolo sunt informatii pe care le strang legate doar de lucrul in UK, pentru care nu am solicitat si nici nu voi solicita vreodata nici un fel de beneficiu. De asemenea acele informatii pe cat a fost posibil le-am impartasit si ccelor de pe eugenol. Asa ca plasarea unui link catre acele pagini poti sa le consideri link catre informatii publice pe subiect si atunci nu ar trebui sa deranjeze..

In concluzie astept sa-mi spui daca trebuie sa platesc, contul si beneficiarul si despre ce suma ar fi vorba, ca sa pot da nsite linkuri catre un site de unde sa se poata accesa toate informatiile necesare puse la un loc. Repet .. fara suparare pot intelege ca din punctul de vedere al eugenol acesarea unui alt site pentru obtinerea de informatii poate fi reclama la acel site si sunt de acord ca doriti sa va protejati munca. Ceea ce incerc sa fac nu este concurenta, mai ales ca acolo sunt informatii destinate doar celor care doresc sa vina pe cont propriu in UK sau care vor sa afle la ce se inhama venind in UK,.... in timp ce, pe egunol multitudinea de subiecte aboradate este incomparabil mai mare si dintre toti vizitaorii pe care ii are acest site, numai un numar foarte restrans de persoane vor accesa site-ul la care am facut trimitere fiind interesati in mod real de acest subiect. Ori in acest caz nu putem vorbi de concurenta. Dovada sta daca vrei si in numarul de accesari pe care l-a avut acest topic si sunt convinsa ca ai posibilitatea sa vezi si cate accesari au fost pe linkurile respective din numarul total de vizitatori ai acestui topic.
Oricum ar fi, ca proprietar de site, decizia iti apartine si, daca vei alege sa lasi linkurile si sa imi permiti sa updatez atunci cand mai apare ceva nou pe tema aceasta, iti multumesc anticipat, atat in nume personal cat si in numele celor care doresc sa aiba acces la informatiile acestea puse toate la un loc.
titiluka, anutza_maria si ipsos au multumit.

Modificat ultima data de Dr.Medeea; 02-09-12 la 00:34.
.
Vechi 02-09-12, 00:27   #12
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Relax
Un link reciproc pe situl respectiv este ok. Stiam toate considerentele mentionate de tine, o parte le banuiam.
Daca credeam altfel inchideam de mult subiectul
Spor...
PS. Daca doresti sa contribui financiar la eugenol, nu lasa acest mesaj sa te opreasca.
eman scrie de pe mobil
Dr.Medeea a multumit.
Vechi 06-09-12, 05:49   #13
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

OK!.. asa cum am promis au fost postate Link [Necesita inregistrare pentru acces.] pentru dentisti, incluzand cereri de ortodonti si implantologi. Oferte noi vor fi postate de 3 ori pe saptămână, desigur dacă ele există. Ce nu pot eu garanta este durata de valabilitate a ofertelor. Unele pozitii pot fi valabile mai mult timp altele se pot ocupa in câteva ore de la publicarea lor. Nu există posibilitatea de a verifica acest aspect. dar cu siguranță mai tot timpul apar cereri noi. Cu asta cred că am cam acoperit în mare totul, ca să va faceți o idee completă despre ce înseamna a lucra în UK și de a vă descurca să veniți și singuri, pe forțe proprii, dacă doriți să vă faceți o carieră și să vă stabiliți în această țară.

Citat:
Relax
Un link reciproc pe situl respectiv este ok. Stiam toate considerentele mentionate de tine, o parte le banuiam.
Daca credeam altfel inchideam de mult subiectul
Spor...
PS. Daca doresti sa contribui financiar la eugenol, nu lasa acest mesaj sa te opreasca.
eman scrie de pe mobil
@ eugenol man: dacă trimiti un banner pe adresa Link [Necesita inregistrare pentru acces.] am promisiunea administratorului de site că plasează bannerul atat pe pagina din zona profesionala destinată medicilor dentiști cât și pe pagina forumul destinat dentistilor din UK. Astfel îmi respect și promisiunea față de voi și cred că este ok pentru toată lumea
PS: a mai spus ceva legat de banner... ceva legat de tipul banner, dar sincer am uitat și nu mă pricep, așa că dacă astea nu sunt cumva standard, o să te rog să te lămurești direct cu administratorul site-ului asupra detaliilor tehnice. Mie mi-a spus doar ca este absolut de acord cu un banner exchange.
eugenol man, titiluka si dana.g8 au multumit.
.
Vechi 14-09-12, 12:52   #14
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

A fost Link [Necesita inregistrare pentru acces.]-uri ..
titiluka si GELAL au multumit.
.
Vechi 26-09-12, 20:33   #15
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

noi oferte de job dar siLink [Necesita inregistrare pentru acces.]
GELAL a multumit.
.
Vechi 30-09-12, 21:35   #16
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Rugaminte

ptr Dr Medeea,ma poti contacta te rog la nr 07925948937,vreu un mic sfat.Multumesc>Daniela
IuliaDaniela este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-10-12, 08:48   #17
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Iulia, scopul forumului nu este sa schimbam numere de telefon ci pentru a discuta pe forum astfel incat discutiile sa fie utile si altora pentru ca ele raman publice...

eman scrie de pe mobil
titiluka a multumit.
Vechi 04-10-12, 03:42   #18
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Dr. Alexandru Brezoescu, director executiv la Uniunea Naţională a Asociaţiilor Stomatologice, afirma intr-o conferinta de presa ca CNAS asigura o finantare de circa 0,7 lei/an/locuitor pentru tratamentele stoma. La un calcul simplu rezulta un buget de circa 2.358.000 de lire pe an. Comparativ, NHS englezilor, asigura acum dupa reduceri numai pentru zona de neplatitori peste 176 de mil de lire/an doar pentru tratamentele dentare. Si nu va imaginati ca asigura implante si e aceea au acest buget.. Se mai mira cineva de ce sistemul NHS asigura lejer intrarea in cabinet a min 25-30 de pacienti pentru un medic? Si in conditiile astea se plang ca in realitate accesul al tratamente NHS il au numai putin peste jumatate dintre locuitoriidin UK. Articolul integral cu declaratia Dr. Alexandru Brezoescu, Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 04-10-12, 22:16   #19
Ucenic timid
Medic Dentist
forumist contemporan

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Dr.Medeea View Post
Dr. Alexandru Brezoescu, director executiv la Uniunea Naţională a Asociaţiilor Stomatologice, afirma intr-o conferinta de presa ca CNAS asigura o finantare de circa 0,7 lei/an/locuitor pentru tratamentele stoma. La un calcul simplu rezulta un buget de circa 2.358.000 de lire pe an. Comparativ, NHS englezilor, asigura acum dupa reduceri numai pentru zona de neplatitori peste 176 de mil de lire/an doar pentru tratamentele dentare. Si nu va imaginati ca asigura implante si e aceea au acest buget.. Se mai mira cineva de ce sistemul NHS asigura lejer intrarea in cabinet a min 25-30 de pacienti pentru un medic? Si in conditiile astea se plang ca in realitate accesul al tratamente NHS il au numai putin peste jumatate dintre locuitoriidin UK. Articolul integral cu declaratia Dr. Alexandru Brezoescu, Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
mda,cinism de cinism...
Chiar si in Polonia statul deconteaza toate tratamentele de baza(plombe,extractii,endo,consultatii periodice,profilaxie) pentru minori,gravide si asistatii social.Bineinteles ca nu e atat de darnic si bogat ca NHS-ul dar oricum...muult inaintea statului roman din punctul asta de vedere.La noi nu e numai saracie,e in primul rand rea vointa daca te gandesti ca multi medici de familie incasau si incaseaza lunar sute de milioane de lei vechi pe tratamente/consultatii fictive si nimeni nu se sinchisea sa-i controleze...cat despre vreo condamnare pentru frauda nici pomeneala.
Dintii sunt bunuri de lux in romania.Ar trebui impozitati in plus astia cu mai mult de 10 dinti in gura.
Dar se pare ca speranta tot de la UE vine pentru ca intr-un viitor nu foarte indepartat toate statele membre vor fi constranse sa bage bani seriosi si sa se implice cu adevarat in imbunatatirea sanatatii orale a populatiei.
Scuze adminilor pentru derapajul de la subiect!
jack spatulatorul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-10-12, 13:49   #20
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna, Dr. Medeea.
Vreau si eu sa plec in UK pe cont propriu si sa lucrez ca dentist acolo, insa am auzit de la unii dentisti ca in primul rand trebuie sa ai Blue Cardul si abia apoi poti demara restul etapelor. Am vazut ca in postarile tale anterioare nu pomenesti nimic de asa ceva. Imi poti raspunde, te rog, daca este adevarat sau nu?
Eu sunt inscris deja la GDC, am testul de limba UBELT si am facut rost de o adresa si un numar de telefon din Anglia pentru a ma putea inscrie pe site-ul de joburi prin care ai plecat tu. Mai trebuie sa fac ceva pentru a ma putea inscrie pe acel site sau pot demara inscrierea fara Blue Card? Multumesc.
DanielD este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-10-12, 06:27   #21
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de DanielD View Post
Buna, Dr. Medeea.
Vreau si eu sa plec in UK pe cont propriu si sa lucrez ca dentist acolo, insa am auzit de la unii dentisti ca in primul rand trebuie sa ai Blue Cardul si abia apoi poti demara restul etapelor. Am vazut ca in postarile tale anterioare nu pomenesti nimic de asa ceva. Imi poti raspunde, te rog, daca este adevarat sau nu?
Eu sunt inscris deja la GDC, am testul de limba UBELT si am facut rost de o adresa si un numar de telefon din Anglia pentru a ma putea inscrie pe site-ul de joburi prin care ai plecat tu. Mai trebuie sa fac ceva pentru a ma putea inscrie pe acel site sau pot demara inscrierea fara Blue Card? Multumesc.
Daca deja esti inscris la GDC nu mai ai nevoie de nimic. Aplica si vezi ce mesaje primesti si de la cine. Nu uita sa mentionezi in aplicatie numarul de inregistrare la GDC dar si faptul ca nu ai inca performer nr. De asemeena specifica foarte clar in ce zone esti dispus sa mergi sa lucrezi. Nu uita ca desi, poate este mult mai facila obtinerea performer number in Scotia, Irlanda de Nord sau Tara Galilor, acesta nu va fi recunoscut si in Anglia.
Blue Cardul nu este un document ce iti da dreptul sa lucrezi sau sa iti deschizi o afacare in UK, dar nu se cere si dentistilor care au dreptul de munca in UK nerestrictionat. Il vei primi doar daca te vei angaja cu carte de munca de la bun inceput. Altfel statutul tau va fi de self-employed, pentru care se elibereaza yellow card nu blue card, dar fara a avea obligatia, ca dentist, sa aplici pentru el. Cei care de regula aplica pentru el sunt cei ce vin cu familia, pentru ca apartinatorii, daca fac parte din categoria profesionala a celor care nu au automat dreptul de munca, sa poata obtine acest blue card pe baza caruia sa se poata angaja si ei in UK. In aceste situatii medicul dentist care este self-employed aplica pentru yellow card si pe aceasi aplicatie isi trece si sotul/sotia care va primi blue card-ul. Mai multe informatii gasesti pe Link [Necesita inregistrare pentru acces.] in sectiunea sfaturi utile. Bafta

Scris dupa 19 minutes:

Mai multe persoane s-au plans de faptul ca desi sunt inregistrate la GDC si au aplicat pentru diferite pozitii de dentist in UK au fost refuzati pentru ca nu aveau performer nr. Ce pot sa va spun este ca, desi momentan este adevarat ca dupa cum pare, intr-adevar, au mai redus motoarele in privinta importului de medici dentisti, in acest moment sunt totusi o gramada de oferte de job-uri disponibile pe piata. In acest moment, au loc o serie intreaga de transformari la nivelul PCT-urilor, toate cabinetele trecand printr-un amplu proces de recertificare din partea nou aparutului CQC. Eu personal pun acesta reducere a numarului de recrutari de medici din afara si pe seama acestui fapt dar si pe faptul ca in unele zone, cum ar fi regiunea de N-V de exemplu, au avut probleme cu obtinerea performer nr.-ului pentru noii veniti, in sensul unor perioade de asteptare ce a durat si 8-9 luni pana la primirea acestuia. In aceasta situatie nu le mai convine sa tina o pozitie blocata (cand depui actele pentru performer nr trimiti si contractul de munca cu locatia exacta in care urmeaza sa activezi), preferand sa ia direct din piata locala medici care au deja experienta in lucrul in NHS. Pe de alta parte avand in vedere ca periodada de preaviz, atunci cand doresti sa pleci, este cuprinsa intre 4 si 6 luni si ca, anul contractual in UK incepe la 1 aprilie (ca si cel fiscal), de acum incolo incep sa se elibereze o gramada de pozitii asa ca, eu cred ca acum este un moment propice pentru a urmarii ofertele si a aplica.

Modificat ultima data de Dr.Medeea; 08-10-12 la 06:27.
.
Vechi 08-10-12, 11:36   #22
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc mult, Medeea, pentru raspunsul detaliat si informatiile pe care mi le-ai dat. Sper sa obtin cat mai multe oferte.
DanielD este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-10-12, 12:13   #23
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna ziua Dr medeea , in incercarea de a ma inregistra imi tot arata  

The username cannot include non-alphanumeric characters.

Chiar daca nu am trecut " non-alphanumeric".
Una peste alta as fi interesat sa aplic pentru uk si vroiam sa te intreb daca pe langa diploma de medic ma poate ajuta si faptul ca am terminat Specializarea Tehnica dentara .
Multumesc anticipat!
luigi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-10-12, 13:21   #24
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna Dr.Medeea! As dori sa plec si eu pe cont propriu in UK, am inceput sa invat pt testul de limba. Eu unul cam stiu care sunt pasii de urmat pt a ajunge SINGUR in UK, dar as dori sa stiu cum ar putea si prietena mea sa ajunga o data cu mine. Ea a terminat tehnica dentara. Cam care ar fi pasii de urmat pt ea?Multumesc anticipat!
avi_dent este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-10-12, 14:46   #25
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de luigi View Post

Una peste alta as fi interesat sa aplic pentru uk si vroiam sa te intreb daca pe langa diploma de medic ma poate ajuta si faptul ca am terminat Specializarea Tehnica dentara .
Multumesc anticipat!
Nu sunt sigura ca inteleg exact la ce inregistrare te referi. Poti fi un pic mai explicit? Multumesc!

Citat:
Publicat initial de avi_dent View Post
Buna Dr.Medeea! As dori sa plec si eu pe cont propriu in UK, am inceput sa invat pt testul de limba. Eu unul cam stiu care sunt pasii de urmat pt a ajunge SINGUR in UK, dar as dori sa stiu cum ar putea si prietena mea sa ajunga o data cu mine. Ea a terminat tehnica dentara. Cam care ar fi pasii de urmat pt ea?Multumesc anticipat!
Prietena ta poate veni odata cu tine existand mai multe "rute" pe care ar putea sa le urmeze, astfel incat sa poata lucra si ea ca tehnician dentar. Pentru explicatii detaliate legate de acest subiect iti recomand sa iei legatura cu un jurist pe care il poti aborda accesand banner-ul "consultanta juridica" de pe pagina principala a site-ului Link [Necesita inregistrare pentru acces.] , utilizand apoi butonul de contact. Daca vei scrie in limba romana vor intelege ca vrei corespondenta in aceasta limba si "cazul" tau va fi repartixat unui jurist roman din UK care te poate indruma si asista pas cu pas incepand cu procedura de inregistrare terminand cu obtinerea dreptului de munca pentru ea, dar si cu altele gen
Au mai fost cazuri de tehnicieni dentari care au ales sa vina in UK, fie pentru a lucra aici pur si simplu, fie ca parteneri de viata ai unor medici care profeseaza in Uk si tot ce pot sa-ti spun este ca toti si-au gasit foarte rapid de lucru. Dar toate acestea sunt deocamdata povestiri din comunitate pentru mine, eu neavand in cercul de apropiati pe nimeni cu o astfel de situatie, ca sa-ti pot spune eu exact ce este de facut. Tot ce stiu este doar ca se poate.
avi_dent a multumit.

Modificat ultima data de Dr.Medeea; 08-10-12 la 15:11.
.
Vechi 08-10-12, 15:10   #26
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

[QUOTE=Dr.Medeea;251712]Nu sunt sigura ca inteleg exact la ce inregistrare te referi. Poti fi un pic mai explicit? Multumesc!

Este vorba de Link [Necesita inregistrare pentru acces.].
Nu reusesc sa imi fac cont pentru a avea acces la informatiile publicate .
.
Vechi 08-10-12, 15:28   #27
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Revin cu informatii pentru tehnicienii dentari care doresc sa profeseze in UK. Una din rute este aceea de a trece si ei prin procedura de inscriere la GDC si de a veni aici cu un contract de munca. Dar, spre deosebire de dentisti care pentru a putea profesa in UK este obligatorie inscrirea in GDC in prealabil, in cazul tehnicienilor dentari, pentru a incepe sa profeseze inscrierea in GDC nu este conditie obligatorie. Dupa cum spuneam si in postul anterior exista mai multe "rute" si cred ca discutia cu un specialist in domeniu este mai mult decat bine venita, pentru ca va poate da si alte solutii pe care eu nu le cunosc. In scurta convorbire telefonica avuta am mai inteles si ca regulile de inscrire la GDC pentru tehnicienii dentari sunt ceva mai laxe decat sunt cele pentru medici si ca, inscrierea poate fi facuta la fel de bine fie inainte de a incepe munca, fie dupa inceperea ei.

[quote=luigi;251716]
Citat:
Publicat initial de Dr.Medeea View Post
Nu sunt sigura ca inteleg exact la ce inregistrare te referi. Poti fi un pic mai explicit? Multumesc!

Este vorba de Link [Necesita inregistrare pentru acces.].
Nu reusesc sa imi fac cont pentru a avea acces la informatiile publicate .
O sa-l informez pe administratorul site-ului .. poate fi o problema iar eu sincer nu ma pricep. Il anunt si incearca din nou in cateva ore, pentru ca in cazul in care exista o problema sa o poata remedia. Eventual poti trimite si tu un mail cu mesajul pe care il primesti pe adresa Link [Necesita inregistrare pentru acces.]. si sigur vei primi un raspuns.
avi_dent a multumit.
.
Vechi 08-10-12, 17:52   #28
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de luigi View Post

Multumesc anticipat!
Am inteles ca problema cu inregistrarea a fot remediata dar ca intr-adevar nu pot fi folosite caractere gen \ | ] [ }{ ": * <,> ^

Acum, legat de faptul ca ai atat diploma de Dentist cat si cea de Tehnica dentara nu te ajuta si nici nu te incurca in sensul ca, banuiesc, vei dori sa aplici pe calificarea de dentist. Pentru a te inscrie la GDC ca medic Dentist, diploma de tehnician dentar nu te ajuta cu nimic. Daca te inregistrezi ca tehnician dentar nu vei putea profesa ca dentist ci numai ca tehnician dentar, deci in acest caz nu te ajuta diploma de dentist. Mai mult, atunci cand aplici pentru un job, este bine sa sti ca englezii nu vad cu ochi foarte buni asta cu policalificarea, fiind de principiul ca cei care se pricep la prea multe nu se pricep la nimic. In plus daca vei dori sa profesezi tehnician dentar si vei mentiona diploma de dentist vei avea si problema supracalificarii la care, de asemenea, angajatorii sunt destul de atenti. Parerea mea sincera este sa alegi un traseu, cel mai convenabil pentru tine, pe acela sa mergi si nu incerca sa le amesteci.
.
Vechi 08-10-12, 18:22   #29
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

"este bine sa sti ca englezii nu vad cu ochi foarte buni asta cu policalificarea"
Asta vroiam sa stiu. Iti multumesc pentru raspunsuri.
.
Vechi 03-11-12, 20:23   #30
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Stiti ca am incercat sa sintetizez si sa pun la dispozitia celor care doresc sa vina pe cont propriu in UK informatiile necesare pentru a le fi mai usor. In ultima vreme tot mai multi colegi s-au plans de faptul ca desi au inregistrarea la GDC pare complicata si lipsita de succes incercarea de a gasi un cabinet dispus sa ii angajeze. Am selectionat partea comuna a mesajelor trimise de mai multi dintre colegi si, fara a divulga numele ca asa mi se pare corect, am sa va redau mai jos un raspuns ce mi s-a parut si bine structurat si cuprinzator in acelasi timp. Raspunsul nu este formulat de mine dar sunt perfect de acord cu cele expuse in el.. Asa dar:

Intrebare:
Va scriu acest email cu speranta ca ma puteti ajuta.
Sunt dentist in Bucuresti si doresc sa imi incep cariera in UK.
In 20.. am obtinut GDC number si de curand am luat la testul Ubelt 3.0 (asta cu "de curand" nu am inteles prea bine de ce a fost obtinut testul de limba ulterior inscrierii la GDC cand din cate stiu eu pentru a te inscrie la GDC iti trebuie un test de limba recunoscut! dar sa trecem peste...)
Imi puteti spune cum as putea sa obtin un job in UK cu ajutorul dumneavoastra sau care sunt pasii pe care ar trebui sa-i urmez pentru a avea un contract.

Va multumesc.

Raspuns:

Am inteles din mail-ul dumneavoastra ca doriti sa va faceti o cariera in UK. Un prim pas extrem de important in acest demers al duimneavoastra pare a fi rezolvat prin inscrierea dumneavoastra in corpul profesional al medicilor dentisti din Marea Britanie, obtinand prin aceasta dreptul de a practica in calitate de dentist pe teritoriul UK, lucru pentru care va felicit.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/16581-plece-cont-propriu-uk/

In continuare aveti urmatoarele optiuni:

1. Sa aplicati din Romania pentru diferitele pozitii de dentist disponibile pe piata muncii in UK prin diferitele site-uri specializate in oferte de munca.

In acesta situatie este foarte probabil sa va loviti de urmatoarele probleme:
- majoritatea site-urilor nu accepta aplicatii facute din afara UK-ului.
- fara o adresa curenta in UK este posibil ca multi angajatori sa nu va ia in consideratie aplicatia
- datele privind ultimele evolutii de pe acest segment de activitate confirma faptul ca fara performer number, sansele de a va gasi un loc de munca au scazut cu pana la 90% in ultimele 12 luni, certificand trendul descendent in ceea ce priveste disponibilitatea angajatorilor de a mai lua noi medici din afara spatiului britanic, respectiv de a mai angaja medici fara performer number si experienta de lucru in sistemul NHS.

2. O alta optiune este aceea de a va stabili in UK de unde apoi sa aplicati in vederea obtinerii unui loc de munca intr-un cabinet din Marea Britanie.

In acesta situatie va puteti confruntra cu cel putin urmatoarele situatii:
- veti avea de suportat costurile traiului in UK pana la gasirea unui loc de munca
- se metine, ca si in situatia anteriora riscul, foarte ridicat ca fara performer number sa intampinati serioase greutati in a va gasi un loc de munca.

3. O a treia varianta, si care in opina mea are si cea mai mare sansa de reusita, este sa va stabiliti in UK si sa incepeti demersurile necesare in a va obtine performer number urmand ca abia dupa ce il aveti sa aplicati pentru un job.

In aceasta situatie :
- va trebui sa suportati costurile traiului in UK pana la obtinerea performer number respectiv pana la momentul angajarii /a primirii primului "salariu" din surse proprii
- sansele de a va angaja avand performer number cresc cu pana la 99% (indiferent daca performer number-ul este permanent sau provizoriu)
- exista o probabilitate foarte ridicata ca in prima faza performer number sa fie acordat "provizoriu" pentru o perioada de 6 pana la 12 luni, timp in care va trebui sa faceti diferite cursuri de 1-2 zile pentru completarea a ceea ce PCT numeste portofoliu si a obtine performer number definitiv. In toata acesta perioada in care performer number este provizoriu aveti dreptul de a lucra dar nu va puteti muta din aria de acoperire a PCT-ului care vi l-a acordat, fiind obligat sa lucrati numai in cabinetele stomatologice din aria de acoperire a acelui PCT. Avand in vedere toate acestea alegerea unui locatii initiale devine extrem de importanta.

Completare - Opinie personala:
Intr-adevar simpla inscriere la GDC nu va garanteaza faptul ca va si angajeaza cineva in UK. Majoritatea posturilor disponibile sunt in cabinete mixte (NHS + private work) sau mainly NHS, motiv pentru care toti cer Performor Number pentru angajare. Din pacate in acest moment mai nimeni nu prea mai angajeaza fara performer number. Dincolo de asta, desi unele probleme pot parea de neinteles (cum adica sa am eu nevoie de indrumare ca sa imi deschid un cont la banca sau sa inchiriez o locuinta??, de exemplu) va confirm faptul ca operatiuni banale acasa, ca cele doua exemplificate anterior, se pot demonstra cateodata complicate rau in UK, Anglia fiind parca patria regulilor facute special anume sa te bage intr-un cerc vicios. Astfel, mergand pe exemplul de mai sus, pentru a inchiria o locuinta iti trebuie un cont bancar in UK (cont pe care prin contractul de inchiriere se seteaza automat un direct debit pentru plata chiriei, plata utilitatilor si a taxelor locale) si, pe de alta parte, pentru a deschide un cont bancar, printre altele, iti trebuie o adresa stabila in UK!!!!! Mai departe .. deduceti voi!

Pentru cei interesati si care vor sa-si usureze existenta cat de cat, exista firme care ofera consultanta pentru gasirea unui loc de munca si relocare in UK, care va pot asista pas cu pas, dar trebuie sa stiti ca serviciile lor nu va sunt oferite gratis si ca tarifele pot varia de la o firma la alta. Cred ca mai trebuie spus in acest context si ca firmele care se ocupau de recrutari in Romania primeau de la angajator undeva intre 2500 si 3000 de lire pentru fiecare persoana recrutata, bani pe care, daca cei recrutati nu stateau min "x" ani in compania care platea acesti bani pentru recrutarea lor, persoana recrutata era obligata prin contractul de angajare sa-i restituie angajatorului la plecarea din cabinetul respectiv. Deci sub o forma sau alta cineva suporta niste costuri, iar acestea cad de regula in sarcina celui care solicita serviciile unei astfel de firme. Nu stiu exact care sunt tarifele in cazul acesta in care cineva solicita asistenta in gasirea unui loc de munca si sistenta pentru relocare, dar am inteles ca ele pot ajunge si la cateva mi de lire. In general tariful este calculat la ora, ca mai toate serviciile de consultanta in UK si este in functie de serviciile pe care le cereti.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=16581

Sper ca toate astea sa va ajute!

Modificat ultima data de Dr.Medeea; 03-11-12 la 21:04. Motivul: greseli de tehnoredactare
.
Vechi 04-11-12, 11:43   #31
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Pt cineva care asteapta "mura-n gura" e asa cum zici tu, in schimb exista si alte variante
1. Se poate inchiria locuinta si fara agentie, atunci nu iti mai trebuie nimic decat banii pt avans (site-uri gen Gumtree spre ex)
2. Se poate inregistra pe o adresa fictiva (gen PO Box) si aplica online pe un cont bancar iar atunci cheltuielile se reduc drastic (nu trebuie sa locuiasca in UK pana cand este eliberat Performer No).
3. Pt £2500-3000 bani dati comision la agentie, eu mi-as face rezidenta in Isle of Man sau Jersey/Guernesay si as scapa de taxe Sa mai zic?
medicorina, Dr.Medeea si Paula E au multumit.
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-11-12, 14:28   #32
Ucenic timid
Medic Dentist
forumist contemporan

.

eu ,in timp ce imi asteptam avionul ,am putut sa deschid cont in banca la o filiala HSBC din Luton.Asta cand venisem doar sa vizitez viitorul meu cabinet si PCT-ul,deci inainte de a avea adresa de UK.Le-am spus doar ca voi urma sa semnez un contract de munca in uk si ca ma intorc pana atunci in tara.Era un cont special adresat strainilor si in special studentilor..."passport account".Erau pliante si in limba romana pentru el .S-ar putea sa mai fie.Mi-au trimis cardul,dongle-ul si toate materialele la adresa din romania.Mi-a prins foarte bine.

Citat:
In 20.. am obtinut GDC number si de curand am luat la testul Ubelt 3.0 (asta cu "de curand" nu am inteles prea bine de ce a fost obtinut testul de limba ulterior inscrierii la GDC cand din cate stiu eu pentru a te inscrie la GDC iti trebuie un test de limba recunoscut! dar sa trecem peste...)
asta nu,nici eu n-am avut testul de limba cand deja trimisesem dosarul la gdc.
In rest tot ce spune Dr.Medeea e foarte adevarat.
Vin vremuri tulburi chiar si pentru dentistii care lucram deja aici.Nu se stie pe ce sistem se va lucra de la anul.Vor veni poate si taieri.Ma uit de curiozitate in fiecare numar de British Dental Journal la lista de joburi.Inca sunt destule dar parca nu asa multe ca anul trecut pe vremea asta,la toate se cere performer no.,iar valoarea contractelor care se ofera in general nu mai e asa mare cume era acum un an.Dar trece si criza asta...
Dr.Medeea a multumit.
jack spatulatorul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-11-12, 19:31   #33
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sunt de acord ca exista solutii. Problema majora este ca aceste solutii nu functioneaza intotdeauna si peste tot la fel, ele tinand de multe ori de disponibilitatea unui functionaras de pe la un ghiseu. In problema deschiderii unui cont bancar sunt de acord ca exista optiunea contului "international" pe care il poti deschide pe baza pasaportului si pe care mai multe banci din UK il au in portofoliu... dar de multe ori din plictiseala sau din cine stie ce alte motive te poti trezi ca-ti este refuzat. La sosirea mea in UK a trebuit sa duc munca de convingere ca sa imi pot deschide un astfel de cont desi aveam atat contractul cat si scrisoare de recomandare de la angajator. Am reusit dar cu multa munca de convinegere a functionarei de la banca care parea de pe o alta lume si deloc dispusa sa se intereseze macar daca se poate. Asta la Barclays, dupa ce in prealabil fusesem respinsa si expediata scurt de cei de la Lloyds unde m-am dus initial. Si nu am fost singura care a avut aceasta problema cu deschiderea contului bancar. Nu inseamna ca nu am gasit solutii doar ca pentru cineva venit dintr-un sistem in care puteai intra in orice sucursala de banca cu un buletin in mana spunand "Buna ziua! Vreau sa deschid un cont" si totul se rezolva in 10 min .. in UK lucrurile au stat complet diferit.
De asemenea la inchiriatul unei locuinte depinde iarasi de Landlord si/sau de agentie. Pentru ca stiu situatii in care au fost cerute garantii enorme sau plata in avans pe 6 luni pe langa garantii duble fata de normal numai pentru ca nu aveau istoric si recomandari de pe teritoriul UK. NU spun ca este o regula generala si obligatorie, dar se intampla destul de des.
In ceea ce priveste locuitul in Uk pana la primirea performer number.. atat din raspunsul dat in acel exemplu, cat si din alte posturi ale mele, este clar ca nu este o conditie/cerinta obligatorie aceea de a locui in UK pana la primirea lui. DAR .. si aici sunt cateva lucruri bune de mentionat;
- in primul rand pentru a aplica va trebui sa luati legatura cu PCT-ul local pentru a va trimite formularele. Ori aici deja sunt doua aspecte:
1. Trebuie sa sti exact in ce zona vei lucra ca sa sti cui/carui PCT te adresezi
2. Multe dintre aceste PCT-uri nu se vor obosi nici sa iti trimita corespondenta in afara UK si mai mult este foarte posibil ca numerele de telefon publicate de ei sa nu poata fi apelate din afara UK-ului.
Nu stiu cum faci cu intreaga corespondenta pe un PO Box dar cand va veni momentul ca cei de la PCT sa te cheme pentru ca sa-ti sa faca identity check-ul si sa ceara CRB-ul (proceduri standard la obtinerea performer number) este posibil sa ai o mare problema. Ori deja in aceasta situatie esti nevoit sa platesti o locuinta. Contractele standard de inchiriere sunt pe 6 luni in prima faza si daca deja ai platit o locuinta cu toate costurile adiacente ai rezolvat grosul cheltuielii in UK la inceput, mancarea reprezentand un cost minor in comparatie cu restul din total costuri de trai in UK.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=16581
Inca odata fac precizarea ca nu este regula generala si ca teoretic il poti obtine si stand in Romania pana la obtinerea lui, dar inafara de situatiile in care cei care au aplicat "din Romania" pentru obtinerea lui aveau in spate firme de recrutare/consultanta si/sau contracte ferme de angajare in UK, nu stiu pe nimeni sa fi reusit obtinerea lui fara sa fi locuit deja in UK.
Cat despre ideea de a te face rezident in Isle of Man ca sa scapi de impozite .. de acord.. daca tu esti cel care incaseaza banii din oferirea acestor serviciilor.. dar atata vreme cat esti la capatul celalalt fiind in pozitia celui care plateste.. nu mai conteaza unde esti rezident!
titiluka a multumit.
.
Vechi 01-12-12, 05:42   #34
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am intrat in posesia unei Intrebari respectiv a raspunsului dat la acea intrebare si m-am gandit eu ca postat si aici pe forum va ajuta si pe altii aflat in situatii/ sau cu intrebari similare sa isi faca o idee... PS: Am scos datele de identificare ale interlocutorilor deoarece eu consider ca acestea sunt complet irelevante!

Intrebare:
Buna seara! Sunt (.......), tehnician dentar, am terminat facultatea la Timisoara si lucrez de 2 ani de zile, dar as vrea sa plec in Anglia si imi e greu sa gasesc ceva momentan. (...) poate ma puteti ajuta si pe mine cu o informatie sau cunoasteti pe cineva acolo sa aflu si eu cam ce ar trebui sa fac. Va multumesc anticipat si scuze de deranj!

Raspuns:

Buna seara, D.le (......)
Pentru a putea profesa in meseria de tehnician dentar in UK va trebui, in prima faza, sa indepliniti o serie de formalitati care implica inregistrarea dumneavoastra la forul profesional din UK si care vă va atesta in acelasi timp si calificarea pe care o aveti. Odata indeplinita aceasta procedura, puteti trece la urmatoarea faza si anume aceea de a va inregistra ca persoana cu drept de munca pe teritoriul UK; Din pacate situatia tehnicienilor dentari este una pe care eu as numi-o "la limita". Situatia "la limita" este cauzata de faptul ca desi, in general, profesiile privind corpul medical (medic, medic dentist, asistente medicale, etc) confera accesul pe piata muncii in UK, in ceea ce priveste calificarea de tehnician dentar, aceasta nu este mentionata in mod explicit printre meseriile pentru care nu este nevoie de obtinerea unui permis de munca in prealabil pentru a putea fi exercitata pe teritoriul UK, asa cum este cea de medic dentist de exemplu. Totusi, in ciuda faptului ca aceasta calificare a dumneavoastra nu este specificata in mod clar, personal, va pot spune ca pana acum, nu cunosc cazuri de persoane care sa nu fi putut depasii aceast impediment existand si portitele legislative/ solutiile necesare pentru ca cei aflati in aceasta situatie sa isi poata obtine inregistrarea si implicit dreptul de a profesa in UK. In mod normal, abia dupa ce aveti atat inregistrarea la corpul profesional cat si dreptul de munca obtinut, puteti aplica pentru un job in domeniul dumneavoastra de expertiza. Orice incercare de a aplica din afara UK-ului pentru pozitiile de tehnician dentar si fara a avea inregistrarea in corpul preofesional precum si dreptul de a practica aceasta profesie pe teritoriul UK, cel putin in cazurile pe care le cunosc eu, au fost sortite esecului.

Acum aveti mai multe posibilitati:

A. Sa o luati pe cont propriu incercad sa va descurcati singur si sa va obtineti documetele necesare, parcurgand acest intreg proces mentionat anterior..

B. Sa gasiti o firma de consultanta, care eventual sa faca si recrutare daca s-ar putea chiar direct din Romania, in domeniul dumeneavoastra de expertiza, iar acestia sa va asiste in acest proces. Din cate stiu exista firme de consultanta care fac si recrutare, costurile fiind acoperite de angajator si recuperate ulterior de la dumneavoastra fie prin perioada de timp minim impusa pe care va trebui sa o lucrati pentru acel angajator fie prin retinerea sumei respective si a unor eventuale daune interese ce vor fi stipulate prin contractul de angajare/prestari servicii la conditiile de reziliere, asta desigur daca veti dori la un anumit moment sa iesiti din contract inainte de termenul minim prevazut de angajator prin contract. Recrutarile efectuate de aceste firme sunt facute inclusiv in afara UK-ului, referindu-ma aici in mod general la spatiul UE si in nu mod particular la Romania, dar cele de care am auzit eu se ocupa exclusiv de recrutari de medici, medici dentisti si asistente medicale, tehnicienii dentari neintrand in sfera lor de interes.
C. Sa apelati contra cost la serviciile unei firme de consultanta specializata/ cabinet de avocatura specializat in domeniu emigratiei fortei de munca in cadrul UE din UK. In acest caz trebuie sa stiti ca in conformitate cu standardele de lucru privind serviciile de consultanta juridica in UK, valoarea acestora va fi cel mai probabil exprimata in cost per ora per persoana. Astfel daca de exemplu, doriti sa va stabiliti in UK impreuna cu sotia, iar sotia la randul ei va dori sa obtina si ea dreptul de munca, atunci pentru ficare persoana in parte va fi calculat costul serviciului aferent in functie de numarul de ore alocat pentru fiecare persoana in parte pana la obtinerea scopului propus. Costul unei ore de consultanta juridica poate pleca de la 175£ (exista un min. impus de lege de la care se calculeaza si taxele aferente) putand ajunge si la 550£ - 600£. Un cost mediu si de regula cel mai des intalnit este de circa 395£/ora. La aceste valori se va adauga TVA-ul care in UK este de 20%. Intotdeauna se va lua in calcul timpul lucrat efectiv la dosarul dumneavoastra si nu intreaga perioada de timp scursa de la agajarea serviciului pana la finalizarea procesului si atingerea obiectivelor. In mai toate cazurile vi se va cere creerea unui deposit care sa acopere minim 50% din valoarea estimata initial, la contractarea serviciului. Pentru a va face o idee asupra valorilor vehiculate in mod uzual, prin comparatie, pentru recrutarea unui medic in medie sunt facturate circa 6-7 ore ceea ce face ca suma totala (aproximativa) de plata, inclusiv TVA, sa fie cuprinsa intre valorile de 2800£ - 3300£. Fac inca o data precizarea ca valorile de mai sus sunt pur orientative si ca eu m-am referit la cele pe care le-am intalnit cel mai des in activitatea mea de pana acum. Intotdeauna mai exista si varianta de a gasi pe cineva mai ieftin ori chiar pe cineva dispus sa lucreze Pro Bono doar ca in opinia mea, sansele de a gasi pe cineva dispus sa faca munca Pro Bono sunt cam la fel de mari ca acelea de a castiga la loto. Asta nu inseamna insa ca nu exista si aceasta sansa, asa cum si la loto mai exista si castigatori!....
titiluka a multumit.

Modificat ultima data de Dr.Medeea; 01-12-12 la 06:33.
.
Vechi 31-12-12, 19:39   #35
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Un An Nou cu sanatate si plin de impliniri tuturor! La Multi Ani!
.
Vechi 09-03-13, 12:10   #36
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sunt interesat de informatii legate de modalitatea de lucru in Scotia. este acelasi sistem ca in Anglia exista diferente?
.
Vechi 25-03-13, 14:31   #37
mh1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am primit mailul de mai jos zilele trecute, daca este cineva interesat...

"Buna ziua
A aparut un vacancy pentru un job in Dorset UK-full time , contract de 7000 UDAs/an (in jur de £10/UDA), cu posibilitatea de pana la 9000UDAs, data de incepere Mai (procesul de inregistrare cu PCT Dorset dureaza in jur de 3 saptamani).
Se ofera ajutor in privinta relocarii.
Trebuie sa fiti inregistrat la GDC.
Va rog sa ma contactati daca sunteti interesat.
Va multumesc
Adela
07796990302"
mh1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-04-13, 13:35   #38
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de GELAL View Post
sunt interesat de informatii legate de modalitatea de lucru in Scotia. este acelasi sistem ca in Anglia exista diferente?
Sunt diferente intre sistemul NHS din Scotia si cel din Anglia in ceea ce priveste lucrul/plata/ etc., insa nu le cunosc in deajuns de bine ca sa iti pot da prea multe amanunte. Poate reustete cineva care lucreaza in Scotia sa te lamureasca ce si cum.
GELAL a multumit.
.
Vechi 17-04-13, 13:24   #39
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Despre mult discutatele schimbari in NHS England and Welsh un prim articol gasiti aici: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
SoranaB a multumit.
.
Vechi 11-01-14, 21:04   #40
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna seara,
Ma scuzati ca va deranjez. Vreau sa va intreb daca stiti cumva daca pentru cei care au terminat facultatea de medicina dentara in anul 2012 este necesar cetrificat de conformitate pentru inscrierea in GDC si cei 3 ani de experienta.
Va multumesc
Delia Starica
SoranaB a multumit.
annyeong este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-01-14, 22:47   #41
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Dr.Medeea cunoaste-ti vreo firma de recrutare care m-ar putea ajuta sa imi obtin performer number?
drcc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-01-14, 19:59   #42
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de annyeong View Post
Buna seara,
Ma scuzati ca va deranjez. Vreau sa va intreb daca stiti cumva daca pentru cei care au terminat facultatea de medicina dentara in anul 2012 este necesar cetrificat de conformitate pentru inscrierea in GDC si cei 3 ani de experienta.
Va multumesc
Delia Starica
Experienta de 3 ani nu mai trebuie din 2007 de cand am intrat in UE, certificatul de conformitate trebuie.
danz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-02-14, 01:30   #43
Ucenic timid
Medic Dentist
Clinical Teacher - PDC

.

Citat:
Publicat initial de annyeong View Post
Buna seara,
Va multumesc
Delia Starica
Draga Delia,

Nu iti trebuie certificat de conformitate daca ai terminat in 2012 si nimanui care a terminat in sau dupa 2009.

Spor la treaba.

Dr. Tommy Tomescu, DMD
Presedinte RDSUK

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
totommy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-02-14, 22:06   #44
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drcc View Post
Dr.Medeea cunoaste-ti vreo firma de recrutare care m-ar putea ajuta sa imi obtin performer number?
NU cunosc personal firme de recrutare dar cu o simpla cautare pe Google UK sunt sigura ca veti gasi o gramada de firme de recrutare. Succes!
.
Vechi 08-04-14, 16:25   #45
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Avem o clinica proprie deschisa in Scotia, langa Aberdeen si cautam un dentist care sa fie GDC registered. Noi vom aplica pt performer number pt dv aici.
Tel meu este 00447796990302
Multumim

Cautam dentist in Scotia (in Stonehaven) pentru practica noastra care este 80%NHS 20% privata.

Cerinte:

-GDC registered

-English language test passed

-preferabil experienta NHS dar nu esential
-imunizare contra hepatitei

Practica va aplica pentru performer number.

Va rugam sa nu aplicati daca nu sunteti GDC registered si nu ati trecut testul de lb engleza.

Cei interesati ne pot contacta la nr de telefon 00447796990302 sau pe email la Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Adela Miron este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-06-14, 01:44   #46
La primele mesaje
Medic Dentist
Înţelepciunea este în faţa
ochilor omului priceput.

.

Mult succes tuturor celor care incearca sa plece!
ifandopolkostas este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-06-14, 16:43   #47
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

In cateva luni se va deschide o clinica privata dentara in Londra. Se cauta un medic dentist cu experienta acumulata chiar si in Romania cu conditia sa fie inscris la GDC. Pentru detalii va rog sa ma contactati aici sau pe email Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 09-09-14, 18:52   #48
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

cunoaste-ti vreo firma de recrutare/ cabinet care m-ar putea ajuta sa imi obtin performer number?

Modificat ultima data de radualionte; 09-09-14 la 21:07. Motivul: quote...
Adrenalina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-09-14, 20:07   #49
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

In ziua de azi aceste firme sunt cautate ca painea calda sper sa se schimbe situatia pentru uk in cativa ani
drcc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-09-14, 20:58   #50
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Salut,as Doru sa stiu is eu cum se poate obtine performer number.multumesc
Lili este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-09-14, 21:25   #51
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Vad ca ti-e lene sa gugalesti. Poftim: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 27-02-15, 18:42   #52
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de danz View Post
Experienta de 3 ani nu mai trebuie din 2007 de cand am intrat in UE, certificatul de conformitate trebuie.

Eu am terminat in septembrie 2007 ! nu imi mai trebuie vechime 3 ani im ultimii 5 ? Pe site-ul MS scria ceva cu 2009 nu 2007 ...
Mindrescu Emanuel este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., ajutor, cont, firma, in uk pe cont propriu, intrebare, la inceput de drum, medicina dentara, prof, pun, stoma, subiecte, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (19:05) timp.

Alegeti schema de culori preferata: