Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

vreau sa cumpar un logiciel (pt Franta)

discutie din eugenol.ro : bonjour , vreau sa cumpar un logiciel , deoarece am un agatha care nu prea ma multumeste! dupa experientele ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree10Multumiri
  • 1 Scris de dentistfranta
  • 1 Scris de d_dragos
  • 1 Scris de Kristina
  • 1 Scris de Kristina
  • 1 Scris de k.Adina

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 10-03-12, 15:26   #1
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Default vreau sa cumpar un logiciel (pt Franta)

bonjour ,

vreau sa cumpar un logiciel , deoarece am un agatha care nu prea ma multumeste! dupa experientele voastre, care e mai ok, visiodent sau julie?? ma refer si la simplitatea programului si la mentenanta! si la costuri.....

week_end placut!!
Popa Laura este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-03-12, 16:37   #2
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Popa Laura View Post
bonjour ,

vreau sa cumpar un logiciel , deoarece am un agatha care nu prea ma multumeste! dupa experientele voastre, care e mai ok, visiodent sau julie?? ma refer si la simplitatea programului si la mentenanta! si la costuri.....

week_end placut!!
Am avut Julie, l-am schimbat cu Kodak.

Julie si Kodak au cam aceleasi costuri: licenta 1 000€, asistenta tehnica intre 300€ - 650€, depinde de optiuni.

Julie:
Design invechit anii 80', multe clik-uri pentru orice simpla manevra, nu emite factura detaliata, trebuie sa o faci in word pt pacientii care au nevoie de factura pt mutuelle. Are un avantaj: poti opera in fisa pacientului in acelasi timp si la receptie si in cabinet. In timp ce asistenta face FSE, eu pot nota ce voi face la urmatoarea sedinta.

Kodak: foarte bun daca in cabinet e un singur medic. Da factura detaliata, se invata mai usor, chiar si de o asistenta mai putin experimantata cu informatica. Marele defect: daca ai colaborator, varianta Kodak pt cel de-al doilea post e o mizerie.

Se pare ca Visiodent 100 e ok. Pe mine m-ar interesa ultima varianta Visiodent 500, dar costul e mare: 3700€ licenta pentru doua posturi si 105€/luna asistenta tehnica.

Poate cineva sa recomanda un logiciel ok pentru doua posturi. Nu iau in calcul Julie decat ca pe o ultima varianta. Stie cineva daca Visiodent 100 e ok in varianta cu doua posturi de lucru? Sau alt logiciel?
drandreea a multumit.
dentistfranta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-03-12, 21:18   #3
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Popa Laura View Post
bonjour ,

week_end placut!!
Eu ma descurc foarte bine cu Logos.Nu am folosit altele ca asta era deja in cabinetul unde lucrez, dar vazusem pe eugenolul francez ca sunt multi care il prefera dupa ce au incercat mai multe
cam1978 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-03-12, 23:10   #4
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Default logiciel Logos

Logiciel Logos:
Elibereaza factura detaliata? Ma intereseaza daca are o varianta ok pentru doua posturi. Si Kodak e bun pentru 1 post, dar nu au varianta pentru doua posturi.

Scris dupa 1 21 minutes:

[QUOTE=cam1978;240468]

Intr-adevar, pe eugenol.fr sunt multe comentarii pozitive in ceea ce priveste Logos. Voi solicita si la imagex o oferta.
Foloseste cineva Logos pentru doua posturi?

Modificat ultima data de dentistfranta; 10-03-12 la 23:10.
.
Vechi 11-03-12, 09:58   #5
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

[quote=dentistfranta;240474]Logiciel Logos:
Elibereaza factura detaliata? Ma intereseaza daca are o varianta ok pentru doua posturi. Si Kodak e bun pentru 1 post, dar nu au varianta pentru doua posturi.

Scris dupa 1 21 minutes:

Citat:
Publicat initial de cam1978 View Post

Intr-adevar, pe eugenol.fr sunt multe comentarii pozitive in ceea ce priveste Logos. Voi solicita si la imagex o oferta.
Foloseste cineva Logos pentru doua posturi?
La cabinetul unde lucrez sunt doua posturi deci merge cu Logos si elibereaza si facturi detaliate.Eu pana acum nu am avut nemultumiri sau chestii care sa-mi trebuiasca si sa nu le pot face cu Logos.E foarte bun si pt evidenta platilor.Dar repet ca altele nu am incercat deci nu pot compara
.
Vechi 11-03-12, 11:09   #6
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

La cabinetul unde lucrez sunt doua posturi deci merge cu Logos si elibereaza si facturi detaliate.Eu pana acum nu am avut nemultumiri sau chestii care sa-mi trebuiasca si sa nu le pot face cu Logos.E foarte bun si pt evidenta platilor.Dar repet ca altele nu am incercat deci nu pot compara[/quote]

Am devenit circumspect dupa ce am folosit cele doua programe: Julie si Kodak. In varianta Kodak pentru doua posturi, pentru a face o plata pt doctor 1, trebuie sa inchizi programul, si server si post de serviciu, si sa-l redeschizi selectionand postul dr 1. Pentru a face plata pt dr nr 2, ai ghicit.... inchizi programul etc... Sunt uluit ca cei de la Kodak chiar vand, pt 600€, aceasta varianta. Norocul a fost ca am lucrat alternativ cu celelalt medic colaborator: fiecare cate 3 zile. Acum vom lucra simultan, fiecare intr-o sala de tratament, si ar fi un cosmar sa mai pastrez Kodak. Julie e o vechitura. Macar cei de la Visiodent au avut decenta sa mai scoata pe piata o alta varianta a programului. Si ce nume a asta pentru un program ...Julie? In max. doua luni trebuie sa aleg un alt program.

Multumesc pentru informatii.
.
Vechi 11-03-12, 12:36   #7
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

intr-adevar julie are o interfata foarte veche (imi aminteste tot timpul de jocurile alea vechi in MS-DOS) dar nu numai interfata e veche, se vede ca nu a mai fost dezvoltat. cum zicea dentistfranta, multe clicuri pentru manevre simple.

dar eu mai am o problema cu acest program. daca vreau sa marchez o extractie, de exemplu, caut acolo in lista de chirurgie "extraction" dau click pe "extraction" iar programul nu mai asteapta sa marchez si dintele ce l-am extras, sterge unul la intamplare. si acuma cei care folositi acest program stiti ce inseamna: sa inchizi fereastra, sa mergi la "soins" si sa stergi de acolo extractia dupa care sa o remarchezi. si daca ai noroc sa patesti acest lucru consecutiv de 2-3 ori, te iau toti aia cu cornite, mai ales cand esti in criza de timp. nu sunt chiar deloc incepator in calculatoare, am incercat si in alt mod: intru la bouche → pun un click pe dintele care l-am extras → apoi merg la chirurgie → extraction, dar tot asa patesc, de multe ori programul sterge un dinte la intamplare, fara sa il marchez eu.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/15752-vreau-cumpar-logiciel-pt-franta/

care aveti idee ce ar putea fi va rog dati-va cu parerea.

Will Smith
LonMar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-03-12, 13:11   #8
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Subiect derivat din Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 11-03-12, 13:20   #9
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de LonMar View Post
intr-adevar julie are o interfata foarte veche (imi aminteste tot timpul de jocurile alea vechi in MS-DOS) dar nu numai interfata e veche, se vede ca nu a mai fost dezvoltat. cum zicea dentistfranta, multe clicuri pentru manevre simple.

dar eu mai am o problema cu acest program. daca vreau sa marchez o extractie, de exemplu, caut acolo in lista de chirurgie "extraction" dau click pe "extraction" iar programul nu mai asteapta sa marchez si dintele ce l-am extras, sterge unul la intamplare. si acuma cei care folositi acest program stiti ce inseamna: sa inchizi fereastra, sa mergi la "soins" si sa stergi de acolo extractia dupa care sa o remarchezi. si daca ai noroc sa patesti acest lucru consecutiv de 2-3 ori, te iau toti aia cu cornite, mai ales cand esti in criza de timp. nu sunt chiar deloc incepator in calculatoare, am incercat si in alt mod: intru la bouche → pun un click pe dintele care l-am extras → apoi merg la chirurgie → extraction, dar tot asa patesc, de multe ori programul sterge un dinte la intamplare, fara sa il marchez eu.

care aveti idee ce ar putea fi va rog dati-va cu parerea.
Manevrele pe care le faci sunt corecte, programul are o problema, da erori. Cum imi zicea informaticianul care se ocupa de noi: "programul are un bug", pronuntat "bug" nu "bag". Asta e scuza lor cand iti vine sa dai cu ecranul de toti peretii. Nu mai folosesc de 1 an Julie, dar il am inca instalat pe calculator. Tampitu' care mi-a instalat Kodak a facut-o asa prost, ca nu a reusit sa transfere si radiologia. Trebuie sa consult tot timpul fisa pacientilor si in Julie. Ma uit luni cu e cu extractia, dar sunt sigur ca o defectiune care apare dupa nenumaratele up-date-uri pe care esti obligat sa le faci. Cei de la firma trimit cd si dupa instalare constati ca ceva s-a bulit. Eu am avut o perioada probleme cu devizele, baga preturi si cotatii aleatoriu. Incearca sa te intelegi la telefon cu cei de la asistenta tehnica: in loc de desktop e bureau... si tot asa. Mi-e foarte greu sa urmaresc instructiunile.

Din cate tin minte, ar trebui sa poti schimba nr dintelui direct in fisa pacientului, imediat ce s-a inregistrat actul medical, cu aceasta eroare de care nu scapi, inainte de plata si teletransmisie. Cel putin in Kodak poti sa schimbi inclusiv data.

Julie a fost primul program care a aparut pe piata, de aceea multi medici au ramas cu acest logiciel, nu pentru ca ar fi grozav. Povestea cu clicurile ajunge la apogeu cand trebuie sa faci un devis. Sfideaza logica. In plus, au tot felul de tactici comerciale: Julie nu e compatibil cu orice fel de captor si evident, trebuie sa cumperi unul Owandy de la ei. Eu am fost tot timpul exasperat la Kodak de asa-zisa precautie, din cauza careia nu poti opera in fisa pacientului si la receptie si in cab. La sf sedintei strigam unul la altul, eu si asistenta: hei, ai inchis fisa? I-am intrebat la ADF care-i problema? De ce nu modifica logicieulul? Stiti care a fost raspunsul? Daca nu-mi convine, sa schimb programul. Ceea ce voi face. Si voi incerca sa recuperez banii pentru extinderea de licenta pt postul 2.

Ma uit maine sa vad cum poti corecta eroarea cu dintele. E clar ca nu vei scapa de ea.
LonMar a multumit.
.
Vechi 11-03-12, 14:29   #10
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

multumesc mult pt ajutor. eu am incercat sa ii explic situatia medicului cu care lucrez dar el nu "intelege" pentru ca pe calculatorul lui nu se intampla asa ceva. e naspa ca nu stiu din ce cauza programul nu reuseste sa isi faca update, imi tot da o eroare desi e conectat la internet. dar eroarea la update, am observat-o si pe statia de la receptie. acum, nu-i stress, lucram cum putem...

Will Smith
LonMar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-03-12, 15:19   #11
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de LonMar View Post
multumesc mult pt ajutor. eu am incercat sa ii explic situatia medicului cu care lucrez dar el nu "intelege" pentru ca pe calculatorul lui nu se intampla asa ceva. e naspa ca nu stiu din ce cauza programul nu reuseste sa isi faca update, imi tot da o eroare desi e conectat la internet. dar eroarea la update, am observat-o si pe statia de la receptie. acum, nu-i stress, lucram cum putem...
Daca ar putea, medicul ar repara, dar serviciul tehnic pt aceste programe de gestiune este cel mult mediocru. Eu a trebuit sa-i notific prin avocat pentru a obtine un cd de update, pe care era obligati prin contract sa mi-l trimita. Acesta e unul din motivele pentru care multi nu indraznesc sa mai schimbe logicielul. Daca si cel nou are probleme? Si de obicei are. Citeam pe eugenol fr ce dificultati poti avea cu unele programe cand schimbi captorul, ca nu-ti mai merge radiologia. Chiar asa si trebuie sa faci...sa lucrezi cum poti. Daca ai o fereastra, poti suna la Owandy pt consultanta, asta daca au contract de asistenta si daca iti permit sa faci tu asta. Eu te-as lasa. Dar poate poti modifica in fisa direct.
.
Vechi 12-03-12, 00:01   #12
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu folosesc Visiodent, sa nu ma intrebati care versiune este ca nu stiu.Nu prea ma omor dupa el, are o gramada de erori si cateodata, evident, atunci cand iti arde buza, face niste fite de iti vine sa dau ce el pe geam. Nu mai vb de clicurile pe care trebe sa la dai pana iti imprima o nenorocita de reteta. Inteleg ca depinde si sitemul de operare pe care il foloseste. Colegii mei il au pe mac-uri, nu mi-au zis ca ar fi ceva probleme.(chiar daca ar fi, tot nu mi-ar spune).Cel folosit de mine este pe windows....
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=15752

Mai folosesc si Axisante dentaire, care a avut niste mici probleme la inceput-in sensul ca instalarea, desi am cd, trebe sa se faca asistata online. Imi place, are interfata draguta, poti sa il folosesti cu 2 posturi sau 3(evident depinde de licenta) dar la multiposturi nu stiu insa cum se misca. Eu l-am ales dupa ce am studiat forumurile(vreo 3 saptamani) si evident in functie de pret. Din cate vad eu este prevazut ca si compatibilitate de o gramada de captoare, pentru rx-uri . Si pe asta il folosesc pe windows 7. Pentru inca 170 de euro, parca, iti iei si licenta de contabilitate. Dar in mare, desi nu am licenta de conta, imi scoate jurnalul de FS trimise si poti afla cine mai are de platit la tine sau nu. Cam asta
Lexxa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-03-12, 20:14   #13
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Vad ca aveti o groaza de problemele cu logiciel-urile...Nu stiu cat costa Logos dar sigur ii voi ramane fidela si in cazul deschiderii propriului cabinet.Referitor la intratul de pe mai multe posturi pt acelasi pacient in acelasi timp e clar ca merge (avem 3 calculatoare - doua pt cele doua cabinete plus unul pt asistenta si Pano).Plus ca ai o obtiune sa pui la cod AD (assistante dentaire) in locul codului medicului si atunci iti afiseaza numele la toti doctorii si poti intra foarte usor de la unul la altul daca se trezeste pacientul unui coleg sa vina sa plateasca pe tura ta.In plus poti sa iti faci tu un cadran cu cele mai utilizate manopere si apoi selectezi foarte usor fara a mai alege in toata lista.Si daca ai uitat sa selectezi dintele poti sterge imediat iar dintele il selectezi tu
.
Vechi 12-03-12, 20:53   #14
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

ooooooooooooo da' cate raspunsuri, nu ma asteptam sa aflu atat de multe lucruri!! eram convinsa de Julie ca e cel mai bun (din auzite) dar m-ati lamurit
cei care ati cumparat a trebuit sa achizitionati licenta noua sau ati ramas cu cea veche de la vanzator (se poate ?? )
eu voi ramane cu prietenul Agatha pentru moment
pe curand !
Popa Laura este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-03-12, 23:32   #15
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Julie - corectare eroare

Lonmar: dupa ce Julie noteaza extractia, asa eronat cum o face, intri in fisa pacientului, unde sunt afisate toate actele medicale notate. Dai clic dreapta pe linia cu extractia, iti va aparea doar linia cu extractia, si atunci poti modifica toate datele, inclusiv nr dintelui. Incearca asa.

La preluarea programului Julie am platit transfer de licenta 1000€. Nu e nimic gratuit. In momentul in care cumperi cab, atunci trebuie sa hotarasti ce platesti: preluarea licentei sau un nou program de gestiune.
LonMar a multumit.
.
Vechi 16-03-12, 22:40   #16
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ERATA: Colegii mei folosesc gesdent, se pare ca merge bine, nu stiu cum merge pentru mai multe posturi pentru ca fiecare il are pe al lui. Ei sunt multumiti de program dar nu am inteles de ce au facturi si conta in word-adica separat.
Cele bune!
Lexxa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-04-12, 15:39   #17
La primele mesaje
Medic Stomatolog
FRANTA

.

dentistfranta,

ai ales un logiciel?
sunt in aceeasi situatie, nu stiu ce sa aleg, am citit pe forum pareri pro si contra...
in prezent folosesc julie, care are multe hibe
laura_daniela este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-04-12, 18:00   #18
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Logiciel Macdent

Citat:
Publicat initial de laura_daniela View Post
dentistfranta,

ai ales un logiciel?
sunt in aceeasi situatie, nu stiu ce sa aleg, am citit pe forum pareri pro si contra...
in prezent folosesc julie, care are multe hibe
Voi alege intre macdent si logos. Inclin spre Macdent: devizul e de 1800€ licenta pt doua posturi, transfer de date, instalare. Am inteles ca asistenta tehnica e de 400€/an. Voi avea o prezentare saptamana viitoare si voi povesti aici cum mi s-a parut.
Am primit devizul de la dentalvia: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Am vazut un demo, pare ok si m-au Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurat ca nu sunt probleme cu doi medici pe 3 posturi. Voi vedea vineri.
laura_daniela a multumit.
.
Vechi 06-04-12, 23:13   #19
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

De ce nu incercati Link [Necesita inregistrare pentru acces.] . E mult mai ieftin si are tot ce iti trebuie in el.
laura_daniela a multumit.
d_dragos este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-04-12, 00:12   #20
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de d_dragos View Post
De ce nu incercati Link [Necesita inregistrare pentru acces.] . E mult mai ieftin si are tot ce iti trebuie in el.
M-am uitat putin pe site, pare ok. Eu caut ceva pentru doi medici, pe 3 posturi: doua posturi de lucru si secretariat. Stii daca poti trece usor de la un medic la altul. Adica, secretara pentru a incasa plati pentru ambii medici poate folosi usor programul? Preturile sunt mici, e adevarat.

[QUOTE=dentistfranta;242001]M-am uitat putin pe site, pare ok. Eu caut ceva pentru doi medici, pe 3 posturi: doua posturi de lucru si secretariat.

Nu vin ei sa ti-l instaleze, te ghideaza prin telefon, inclusiv pentru salvarea informatiilor din programul precedent. Si dentist, si informatician...
.
Vechi 24-10-12, 12:11   #21
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu folosesc Axisanté Dentaire; merge f bine pe 3 ordinatoare in retea si au "service après vente" destul de bun.
Este o ramura din Axilog, cel mai folosit logiciel al medicilor.
Am lucrat pe el in colaborare. Cand mi-am cumparat cabinetul, doctorul respectiv utiliza Kodak; dar nu m-am putut obisnui. Mi se parea mult mai greoi si in plus nu cunosteam logicielul de contabilitate. Asa ca am ramas la Axisanté Dentaire.
dentistfranta a multumit.
Kristina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-10-12, 16:53   #22
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Kristina View Post
Eu folosesc Axisanté Dentaire; merge f bine pe 3 ordinatoare in retea si au "service après vente" destul de bun.
Este o ramura din Axilog, cel mai folosit logiciel al medicilor.
Am lucrat pe el in colaborare. Cand mi-am cumparat cabinetul, doctorul respectiv utiliza Kodak; dar nu m-am putut obisnui. Mi se parea mult mai greoi si in plus nu cunosteam logicielul de contabilitate. Asa ca am ramas la Axisanté Dentaire.
Eu am Kodak si e interesant ca ti-ai facut o parere dupa ce le-ai folosit pe amandoua. Cu modulul de contab. ai dreptate: e cam aiurea conceput. Dar ce captor ai? Nu ai avut probleme cu radiologia? Eu am doua captoare Kodak foarte noi pe care nu vreau sa le schimb. Nici macar nu sunt amortizate. Am trait o adevarata saga in aceasta vara, incercand sa gasesc un logiciel mai bun.

Am primit mai multe devize pentru logiciel: MaeviFree e cel mai ieftin, dar iti trimit CD-ul si salutare! McDent pare conceput in anii 60'. Logos costa 3800€ si nu erau siguri ca e compatibil cu captor Kodak. Si asa am optat pentru Visiodent 500.

Initial mi-au facut o oferta la 4000€, au scazut la 1700€. M-au Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurat ca vor sa extinda piata si ca acest program intergreaza si captoare de la alt producator.

Si am semnat devizul. Ce s-a intamplat dupa:
- a trebuit sa cumpar alte calculatoare (2 000€ in plus)
- echipa care a instalat Visiodent parea la primul job; au stat tot timpul la telefon, probabil cu jupanu' care i-a trimit;
- nu au lasat manual nici pe suport de hartie, nici in programul instalat;
- noi: "si cum invatam sa folosim programul?", ei: "prin intuitie";
- nu era compatibil cu radiologia, pe care n-o mai puteam folosi.

Ce-am facut:
- am pus la loc calculatoarele cu Kodak;
- am sters Visiodent si am instalat Kodak pe noile calculatoare (ca tot m-am ales cu ele)
- am trimis la Visiodent o renuntare la programul lor (renonciation à l'achat)
- ei mi-a trimit 3 notificari: de la firma, de la contabil, de la o firma specializata in recuperarea debitelor;
- in cateva zile voi pleca in concediu si voi lua cu mine toate hartiile, ca cine stie, in lipsa o sa ma trezesc cu o citatie si trebuie sa fiu pregatit sa trimit o intampinare.

Intre timp, cei de la Kodak au imbunatatit substantial programul si mai nou, se numeste Carestream. Au remediat minusurile care ma sacaiau.

E foarte greu sa obtii informatii despre programe. Iti trimit un demo ridicol din care intelegi cel mult cum se programeaza pacientii. Nu ai unde sa le vezi instalate intr-un cab. Cea mai mare problema e radiologia. Toate firmele vand captor + logiciel si nu am obtinut raspunsuri ferme ca alte programe sunt compat. cu radiologia mea.

Voi profita de ADF sa vad ce-i cu acest program. Dar ma voi interesa pentru un viitor ceva mai indepartat, cand ma voi instala la alt cabinet. Pentru moment, mi-a ajuns.
.
Vechi 24-10-12, 17:01   #23
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dentistfranta View Post
Eu am Kodak si e interesant ca ti-ai facut o parere dupa ce le-ai folosit pe amandoua. Cu modulul de contab. ai dreptate: e cam aiurea conceput. Dar ce captor ai? Nu ai avut probleme cu radiologia? Eu am doua captoare Kodak foarte noi pe care nu vreau sa le schimb. Nici macar nu sunt amortizate. Am trait o adevarata saga in aceasta vara, incercand sa gasesc un logiciel mai bun.

.
Captorul meu este Kodak si nu sunt pb de compatibilitate.
Poate si din obisnuinta, dar nu as schimba logicielul Axisanté dentaire pt nici unul. Are si contabilitate f buna si asta conteaza, caci eu imi fac singura contabilitatea ( binenteles c-o dau la validat la expert contabil apoi)
Iti recomand sa-l testezi la ADF; nu cred ca te va dezamagi.
dentistfranta a multumit.
Kristina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-10-12, 17:37   #24
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Kristina View Post
Captorul meu este Kodak si nu sunt pb de compatibilitate.
Poate si din obisnuinta, dar nu as schimba logicielul Axisanté dentaire pt nici unul. Are si contabilitate f buna si asta conteaza, caci eu imi fac singura contabilitatea ( binenteles c-o dau la validat la expert contabil apoi)
Iti recomand sa-l testezi la ADF; nu cred ca te va dezamagi.
Asa voi face pentru ca nu am renuntat la ideea de a schimba programul. Mi se pare o investitie buna daca iti simplifica activitatea. Eu am avut initial Julie si fara sa stiu prea multe despre alte programe l-am schimbat si nu regret. E mult sub Kodak. Aveam senzatia ca lucrez cu o mamaie. Si totusi e foarte popular! Il putem trece pe lista lucrurilor "les incontournables" din cab. fr.
Multumesc pentru informatie.
.
Vechi 18-02-13, 22:58   #25
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Logiciel

Foloseste cineva Visodent Ligne 500? Ce oferta ati obtinut? Ati optat pentru instalarea efectuata de catre ei sau ati reusit sa instalati singuri?
.
Vechi 18-02-13, 23:57   #26
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

eu folosesc ligne 100.Cei de la visiodent mi se par niste escroci cu preturi excesive.Vor numai bani.Plus ca au din ce in ce mai putini oameni competenti.
gaybriel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-02-13, 00:12   #27
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

eu am Julie - e practic - in plus, tipa cu explicatiile e doxa si e punctuala; sunt multe lucruri utile in program.
k.Adina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-02-13, 00:56   #28
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu de Julie m-am saturat. Inerfata parca e de acum 100 de ani. Ligne 500 e singurul cu o interfata mai moderna.
.
Vechi 19-02-13, 07:08   #29
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Foloseste cineva Visodent Ligne 500? Ce oferta ati obtinut? Ati optat pentru instalarea efectuata de catre ei sau ati reusit sa instalati singuri?
Gaybriel are dreptate. Eu sunt in pragul unui proces cu cei de la Visiodent 500. Mi-au redus pretul de la 4000€ la 1700€ si numai dupa instalare am constatat ca nu e compatibil cu radiologia Kodak, desi m-au Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurat ca nu vor fi probleme. Instalarea in sine a fost foarte dubioasa, nu au lasat manual, habar nu aveau de modul de utilizare. Am refuzat sa ii platesc si se pare ca ma vor da in judecata.
Julie e stupid, sigur gasesti ceva mai bun.

Modificat ultima data de dentistfranta; 19-02-13 la 13:12.
.
Vechi 19-02-13, 09:11   #30
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

1700 EUR licenta pt 1 practician/2 posturi cu instalarea facuta de ei?
.
Vechi 19-02-13, 10:59   #31
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
1700 EUR licenta pt 1 practician/2 posturi cu instalarea facuta de ei?
Doi practicieni, 3 posturi, instalare facuta de ei.
.
Vechi 19-02-13, 13:15   #32
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Doi practicieni, 3 posturi, instalare facuta de ei.
Deci trebuie sa mai negociez cu ei. Mie mi-au facut o oferta pt aceeasi configuratie la 3400 EUR.
.
Vechi 19-02-13, 18:32   #33
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Era undeva o discutie care se referea numai la "logiciel-uri".Eu prefer LOGOS pt care am platit anul trecut 1700 euro.E instalat pe doua posturi dar asta nu conteaza , intr-ucat mi-au spus ca e acelasi pret indiferent de numarul de posturi pe care vreau sa-l instalez.
.
Vechi 19-02-13, 22:07   #34
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Discutiile despre logiciel merg aici: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 06-11-13, 16:31   #35
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default owandy cam

Salutare
Ma poate ajuta cineva cu un soft/logiciel etc pt Owendy cam? Am capatat aceasta camera pe USB dar nu am cum sa o folosesc. Nu vreau decat sa vad imaginea pe ecran si sa pot salva poze pe desktop.
Numai bine
danborteanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-11-13, 17:33   #36
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.
+1 (+1/-0)     

da jos varianta de demo, poti accesa pozele, si ti le salvezi separat

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-11-13, 13:45   #37
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

[QUOTE=dentistfranta;252593]........

".....- nu au lasat manual nici pe suport de hartie, nici in programul instalat;

Mie mi-au propus "formation" in valoare de (inca) 600 de euro.Pe urma deveneam specialist si ma ocupam de vanzarile lor(presupun).Si ce daca platesti intretinerea, ei bine na-ti o formatiune.Pffff....
Vechi 13-02-14, 12:03   #38
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:

Am primit mai multe devize pentru logiciel: MaeviFree e cel mai ieftin, dar iti trimit CD-ul si salutare! McDent pare conceput in anii 60'. Logos costa 3800€ si nu erau siguri ca e compatibil cu captor Kodak. Si asa am optat pentru Visiodent 500.

Initial mi-au facut o oferta la 4000€, au scazut la 1700€. M-au Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurat ca vor sa extinda piata si ca acest program intergreaza si captoare de la alt producator.

Si am semnat devizul. Ce s-a intamplat dupa:
- a trebuit sa cumpar alte calculatoare (2 000€ in plus)
- echipa care a instalat Visiodent parea la primul job; au stat tot timpul la telefon, probabil cu jupanu' care i-a trimit;
- nu au lasat manual nici pe suport de hartie, nici in programul instalat;
- nu era compatibil cu radiologia, pe care n-o mai puteam folosi.

Ce-am facut:
- am pus la loc calculatoarele cu Kodak;
- am sters Visiodent si am instalat Kodak pe noile calculatoare (ca tot m-am ales cu ele)
- am trimis la Visiodent o renuntare la programul lor (renonciation à l'achat)
- ei mi-a trimit 3 notificari: de la firma, de la contabil, de la o firma specializata in recuperarea debitelor;
- in cateva zile voi pleca in concediu si voi lua cu mine toate hartiile, ca cine stie, in lipsa o sa ma trezesc cu o citatie si trebuie sa fiu pregatit sa trimit o intampinare.

Intre timp, cei de la Kodak au imbunatatit substantial programul si mai nou, se numeste Carestream. Au remediat minusurile care ma sacaiau.

E foarte greu sa obtii informatii despre programe. Iti trimit un demo ridicol din care intelegi cel mult cum se programeaza pacientii. Nu ai unde sa le vezi instalate intr-un cab. Cea mai mare problema e radiologia. Toate firmele vand captor + logiciel si nu am obtinut raspunsuri ferme ca alte programe sunt compat. cu radiologia mea.

Voi profita de ADF sa vad ce-i cu acest program. Dar ma voi interesa pentru un viitor ceva mai indepartat, cand ma voi instala la alt cabinet. Pentru moment, mi-a ajuns.

Salut,
Pana la urma ce ai ales? Esti multumit? Si cum e cu compatibilitatea captoarelor?
Si in lumina "noii nomenclaturi" cum se misca logicielul tau?
Am inteles ca pana la urma(din zvonuri) o sa fie doar 3 sau 4 logiciele agreate de secu, da' sunt secrete, nimeni nu stie exact ce si cum. Tu ai vreo informatie in sensul asta?
Cele bune
Vechi 13-02-14, 20:43   #39
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

stupidul Julie e printre ele ..
Lexxa a multumit.
k.Adina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-02-14, 17:03   #40
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

[QUOTE=Lexxa;274064]Salut,
Pana la urma ce ai ales? Esti multumit?
Am ramas cu Kodak. Acum e ok, dupa ultimele imbunatatiri.
Lexxa a multumit.
.
Vechi 14-02-14, 19:10   #41
mh1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

upgrade-ul la devisul nou l-ati cumparat sau a fost gratuit?
Eu am unul mai putin cunoscut, GID (distribuit de Erik France), dar care sunt cam magarusi, dupa ce am intrebat au zis ca trimit ei o oferta in timp util. Dupa o vreme mi-au ofertat upgrade-ul la pretul de un nou logiciel si foarte scump adica 1900 pe monopost ca cica trebuie sa schimbe foarte multe.
Ma cam gandesc sa-i schimb dar nu prea am idee cu ce caci se pare ca toti sunt deficitari la integrarea radiologiei si ori am probleme cu retroalveolarul ori cu pano...
mh1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-02-14, 15:55   #42
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de k.Adina View Post
stupidul Julie e printre ele ..
Si altele?
Vechi 16-02-14, 20:19   #43
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de mh1 View Post
upgrade-ul la devisul nou l-ati cumparat sau a fost gratuit?
.
De obicei trimit CD-ul gratuit prin posta si poti face up-date singur. Face parte din abonamentul anual.
mh1 a multumit.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., ajutor, eugenol, forum, fra, france, page, vand

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (19:01) timp.

Alegeti schema de culori preferata: