Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

firma recrutare pentru Danemarca

discutie din eugenol.ro : Am văzut ca avem colegi care s-au interesat de posibilitatea de a profesa in Danemarca. Eu am luat legătura ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree9Multumiri
  • 4 Scris de k.Adina
  • 5 Scris de tiptop

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 01-02-11, 20:44   #1
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

Default firma recrutare pentru Danemarca

Am văzut ca avem colegi care s-au interesat de posibilitatea de a profesa in Danemarca.
Eu am luat legătura cu o firma maghiaro-daneza - MEDICOLINK. E practic faptul ca interviurile se tin pe Skype si in engleza (si in maghiara -cine stie). Eu am 'trecut 'si cel psihologic si acum astept pasul următor. Cursul de pregătire - învățarea limbii etc se tine in Budapesta 5-6 luni, dar numai dupa ce ai semnat un contract cu angajatorul. Am înțeles ca au curs in primăvară si toamna, dar nu știu amanunte. Una din condiții e cunoașterea limbii engleze - și datorita faptului ca virgula cursul se tine in aceasta limba. Acuma, noi , romanii vorbim mai dulce limba engleza decat maghiarii - si acesta fiind un avantaj - mi s-a spus ca multi au fost refuzati din acest motiv. Am înțeles ca sunt locuri libere, deci , cei interesați pot accesa site-ul lor si sa trimită mail la dna Mariann Deli. Eu zic ca incercarea moarte n-are si , poate ne intalnim in primavara la curs
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/13043-firma-recrutare-danemarca/
site-ul firmei : www. medicolink.dk
mailul doamnei care se ocupa de dentisti: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
k.Adina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-02-11, 22:01   #2
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default pentru k.Adina

Buna!Ne poti spune ce te-au intrebat la interviu si cat a durat?
corinaboiciuc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-02-11, 19:25   #3
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

Primul interviu a durat aproape 3 ore prin Skype. Mai intai a-ntrebat de chestii generale, hobbyuri, ce stil de viata am, despre familie, program etc. Trecand la profesie - cand am terminat, pe unde am lucrat , cate ore pe zi, cate X interventii. Cum lucrezi in cabinet, ce echipa ai , ce cazuri dificile ai avut si cum le-ai rezlovat. Ce tip de om esti - te lasi influentat usor/nu, esti cooperant/nu, stii sa iesi din situatii grele etc. Apoi intreaba ce stii despre danezi, stilul lor de viata si de a fi, clima de acolo - mi-a zis ca acolo ploua destul de des - pe mine m-ar deranja ? eu am raspuns ca daca nu ploua in cabinet, nu ma deranjeaza
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=13043
Daca aveti sot/sotie vorbesc si cu el/ea, sa vada si parerea lor si daca sunteti hotarati sa plecati + motivul luarii acestei hotarari. Ce spun parintii, copilul de plecare si mutare in alta tara. A, postul necesita investirea a mai multor ani de lucru acolo, deci stramba din nas daca le zici ca ai merge pe 2-3 ani.
.
Vechi 11-02-11, 19:37   #4
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

La testul psihologic - la fel, vorbesc si cu sotul/ sotia, reluand puncte discutate cu colega de la primul interviu. Dupa ce s-a incheiat interviul, iti trimit pe mail testul psihologic, care trebuie trimis pe adresa data de ei - in decurs de 2 ore, parca.
Dupa ce ii spui psihologului ca ai primit si deschis testul - deschizi 2 ferestre - una cu intrebarile si una cu bifarea raspunsurilor, ca sa mearga in timp util. Aveti grija, bagati viteza si nu radeti prea mult de intrebari, ca mine, ca in ultimile 5 minute bagati viteza de ardeti tastatura. Cand sunteti gata, sunati pe skype psihologul si spuneti-i ca ati terminat si ca imediat ii trimiteti testul - asta ca sa fiti siguri ca va incadrati in ora sau orele respective - vad ca roza - scleroza e in floare si nu-mi mai amintesc exact de limita de timp, dar vi se va spune.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=13043
Sunt vreo 570 de intrebari in test. Ca m in 2-3 zile va anunta ei rezultatul testului.
.
Vechi 13-02-11, 14:39   #5
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

merci! ma cheama si pe mine la interviu,dar pare destul de greu!Inca nu stiu ce sa fac!
.
Vechi 13-02-11, 21:15   #6
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Succes Corina la interviu! tb sa il dai ca sa vezi cum e! Multa bafta!
crystyna75 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-02-11, 07:26   #7
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

Fii bărbată
Nu e greu de loc interviul - si tipa e amabila, deloc interesata sa bage spaima in tine - nu e ca-n Romania
Ai nevoie doar de timp liber pt interviu.
.
Vechi 21-02-11, 13:08   #8
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.
+1 (+1/-0)     

Propun ca cei care au fost intervievati sa scrie noutati , de dragul informarii celor interesati de subiect.
.
Vechi 23-02-11, 15:09   #9
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pt adina k
am luat legatura si eu cu medicolink
dar pt interviul cu psihologul m-a aminat ca nu stiu citi vor lua in Danemarka interviul
daniela katona este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-02-11, 17:42   #10
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

Am mai vorbit cu doi colegi care au avut interviu si nici lor nu li s-a spus exact cand va fi psihologicul si care e faza cu grupa pentru curs. Se pare ca grupa pentru primavara e formata deja si se selectioneaza medici pentru cea din toamna. Eu mai las loc si la alte oferte, pentru ca nu prea am rabdare pana la o eventuala selectie din toamna, ca apoi sa nu lucrez 6 luni - Asa-s eu, mai dinamica. Va sfatuiesc sa intrebati clar stadiul individual, ca sa nu va duca cu vorba. Eu am primit 2 raspunsuri diferite la aceeasi intrebare legata de curs si, dupa o discutie taioasa, mi-am indreptat atentia si catre alte meleaguri. C-asa-i in tenis, vorba lui Caragiu
.
Vechi 10-03-11, 14:40   #11
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna!Daca mai intereseaza pe cineva Danemarca , am acceptat sa dau si eu interviul cu ei.Cursurile ptr. primavara incep in aprilie,iar ptr. toamna in sept. sau oct. cel tarziu.In mai va fi interv. cu angajatorul in Danemarca.
Intr-adevar grupa de primavara e formata deja.
.
Vechi 12-03-11, 23:07   #12
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

pt Corina:
Ti s-a spus si tie aceeasi poveste ca celorlalti - ti s-a promis solemn ca ai interviu cu angajatorul? ca , de fapt nu e interviu, ci un scurt examen practic la un cab la danezi. Ai dat si psihologicul? Tot cu Mariann Deli ai vorbit?
Ar fi in interesul tuturor sa ne informam reciproc in cazul unei teme ca aceasta, pt ca asa ne putem dumiri daca firma e pe bune sau vrajeste. Am vorbit in particular cu niste colegi care au dat interviu la firma daneza si se cam trage mata de coada si nu se vorbeste clar. Eu, oricum le-am trimis un mail sa-i zguduie, dupa ce m-am prins ca cel putin pe mine vrioau sa ma duca cu vorba - dar, fiind dureros de directa ( nu mi-am schimbat naravul din liceu - asa-i dn Siladi ? - nu pot ingenunchia, la fel ca Leonidas. O fi Adn-ul de la tata.
.
Vechi 13-03-11, 16:47   #13
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

De fapt, eu n-am intrebat nimic, ea mi-a spus ca posturile sunt in orasele mici, ca sunt posturi de parteneriat si nu de angajat,cu 50/50 peste venitul initial de 50.000k ,ca medicul proprietar urmeaza sa iasa la pensie si daca sunt de acord apoi sa-i preiau cab. si m-a rugat insistent sa-i comunic daca sunt de acord sa dau si psihologicul. Ah, plus vrea interv. cu sotul meu.
Spre seara mi-a trimis iar e-mail sa-i dau raspuns in cateva zile.
Deocamdata nu i-am raspuns.
.
Vechi 13-03-11, 21:05   #14
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Buna Corina! dar de ce ti-ai ales tocmai Danemarca??!
.
Vechi 14-03-11, 08:42   #15
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Dear Silviu,

Now, we can see for sure that, unfortunately, there is no possibility to join this class.

However, we have your material at hand and when we get the
description of the positions for the next class, we will be able to evaluate
your documents.
The next course is planned to start in autumn 2011, and when I start working with it,
I will inform you about the next steps if your profile will match to the new descriptions.

I would like to say thank you for your cooperation and I am happy that I
had the chance to meet you. I also hope that we will be able to continue
our co-operation in the future.

Have a nice time until then.

Best Regards,

Mariann Deli
nekident este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-03-11, 09:22   #16
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Imi inspira mai multa siguranta si stabilitate, cred ca e important ptr. copii!
.
Vechi 14-03-11, 10:30   #17
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de corinaboiciuc View Post
Imi inspira mai multa siguranta si stabilitate, cred ca e important ptr. copii!
In comparatie cu ce?
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-03-11, 14:17   #18
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Cu Marea Britanie, de exemplu!
In general am o parere mai buna despre tarile nordice.Mi se par mai seriosi si mai "de cuvant".
.
Vechi 14-03-11, 15:20   #19
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Publicat initial de corinaboiciuc View Post
Cu Marea Britanie, de exemplu!
In general am o parere mai buna despre tarile nordice.Mi se par mai seriosi si mai "de cuvant".
Inclusiv intre tarile nordice exista diferente majore de salarizare, impozitare etc. De aceea, cand faci o alegere de genul asta, mai ales cand te gandesti si la viitorul copiilor, trebuie sa te gandesti mai putin la ordinul de marime al sumelor de bani pe care le castigi si mai mult la ''ce primesc de banii aia?''.
In rest, iti urez succes!
.
Vechi 14-03-11, 16:21   #20
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Pai, mi-au trimis ei un calcul estimativ(sper sa fie real) ptr. o familie cu 2 adulti si 2 copii, scoala si gradinita(cazul meu) si se pare ca taxele sunt 42% ptr. suma data in conditiile in care sotul nu va lucra deocamdata.
Mi-au mai trimis si alte cheltuieli, inclusiv un fel de cos zilnic.Se pare ca nu ne imbogatim, dar va fi suficient sa traim fara griji prea mari, cel putin din punct de vedere material.Si cam asta ne dorim.A decent and quiet life!
.
Vechi 16-03-11, 20:41   #21
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

calcule ne-am facut si noi - comparativ cu ce ai in tara, merge - dar - de visat visezi si te bazezi pe promisiuni - fapte fapte si contract in mana - eu am tot vorbit cu ei din sfarsitul lui oct 2010 - totul parea tot mai sigur - ne faceam deja planuri etc -- DAR, te duc cu vorbaa ; ia studiaza pe net taxele pe langa cele de salariu, cat te costa inmatricularea masinii, aveti de platit amandoi sotii aceeasi taxa pt acces la tv, net etc vreo 300 euro/an/pers si multe altele
spalat de creieri 6 luni departe de familie -nu-mi surade. Deja 3 colegi au primit mail cu muuulte pareri de rau - cred ca a si lacrimat domisoara Deli.Ma gandesc ca e interesul nostru sa ne informam reciproc in cazuri ca acesta
.
Vechi 17-03-11, 10:39   #22
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Ai dreptate! Ce-i in mana nu-i minciuna!
Daca mai apare ceva nou va anunt!
.
Vechi 18-03-11, 11:26   #23
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Ieri am primit mesaj de la Mariann in care ma roaga sa-i trimit actele( diploma, certif. de conformitate, certif. de colegiu etc.) sa-mi pregateasca portofoliul.
Mi-a repetat ca in mai va urma interviul si ca ar vrea sa particip la cursurile care incep in septembrie.
Cam asta-i nou!
.
Vechi 18-03-11, 14:29   #24
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Thumbs up

As vrea s-o vad si pe asta.
Dupa cum a amanat-o pe Adina din octombrie......
Dar sa speram ca va fi asa
.
Vechi 18-03-11, 22:53   #25
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

Draga Corina,
Se pare ca ai facut urmatorul pas spre necunoscut Nici mie, nici altora nu li s-au cerut actele astea - poate vei avea noroc si vei fi in grupa de curs. Cred ca ar fi mai sigur pt tine sa-i trimiti pe mail actele scanate - nu de alta, dar sa nu ramai fara ele - eventual fa-ti mai multe copii autentificate si asa sa-i trimiti prin posta. Sa nu dai originalul niciunui document, doar pe cele de la Colegiul Dentistilor - la destinatar trebuie scrisa exact adresa daneza.
Don't forget to write .. ca-n Stan si Bran
--------------------------
--------------------------
Eu mi-am luat gandul, oricum - la cat sunt de suparacioasa, nu cred ca mai stau de vorba cu ei, nici daca imi dau un jet pt deplasari in interesul firmei
.
Vechi 19-03-11, 10:14   #26
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Deocamdata mi-a cerut actele doar scanate( inclusiv cursurile de pregatire continua).Voi vedea ce va urma!
.
Vechi 22-03-11, 15:02   #27
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si mie mi le-au cerut de la inceput si le-am trimis scanate
.
Vechi 22-03-11, 20:43   #28
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

va tin pumnii
.
Vechi 23-03-11, 16:18   #29
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Poate, totusi, ne intalnim in mai, iunie? La interviu?! Si apoi la curs?!
Nekident?! Adina?!
Eu inca mai sper!!!
.
Vechi 24-03-11, 23:46   #30
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

Pe mine nu conta
Am primit azi documentul oficial de la Institutia de recunoastere a diplomelor pentru Ungaria
Acuma stau mai linistita, ca, daca nu iese plecatul mult mai departe de Ungaria, raman aici.
.
Vechi 25-03-11, 16:14   #31
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Stiu pe cineva care si-a depus actele in noiembrie cu Medicolink si pleaca in mai la cursuri.........
Ceva e putred in Danemarca
.
Vechi 25-03-11, 23:56   #32
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

de-al nostru? "nu spui cine, persoana importanta...'' pai ar fi frumos din partea X sa va dea informatii
.
Vechi 26-03-11, 12:33   #33
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Inseamna ca e posibil sa putem si noi pleca in sept. sau oct.!
Dupa cat timp a dat interviul cu angajatorul?
.
Vechi 26-03-11, 17:02   #34
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

probabil cine pleaca a trimis actele prin firma timisoreana care recruteaza tot pt ei - am uitat cum i se spune. da' daca tot e sigur ca pleaca, ar fi util sa scrie 'impresii' , ca nu-i ia nimeni locul
secretomania ne omoara.
.
Vechi 26-03-11, 18:32   #35
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

buna adina !! sunt noua pe forum si am vazut ca tu profesezi stoma in Ungaria ! as vrea sa te intreb cum este situatia acolo ? In ce localitate lucrezi ?
Eu sunt in cautare de joburi oriunde, doar sa nu raman in Ro ..
Sunt vorbitoare de limba maghiara ...si cred ca din punctul asta de vedere m-as descurca ...
oricum multumesc de raspunsuri ..
stardent este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-03-11, 09:24   #36
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Este un coleg de-al meu de facultate.
Nu e normal sa-i dau numele.
O sa iau legatura cu el sa-i spun sa intre si el aici
.
Vechi 28-03-11, 13:14   #37
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.
+1 (+1/-0)     

Eu nu profezez inca in Ungaria - de-abia mi-am primit recunoasterea de la ei si maine am sa le trimit un mail sa-mi zica unde tre sa mai merg- stiu ca in Debrecen undeva. Dupa cate am vazut nu au asa pretentii ca-n Romania, in general cab nu sunt asa luxoase ca la noi. M-am mirat ca ei au salarii mult mai mari decat romanii, dar li se pareau scumpe preturile din Oradea. Casablanca se numeste firma timisoreana care recruteaza tot pt Medicolink.
.
Vechi 28-03-11, 13:32   #38
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de k.Adina View Post
Dupa cate am vazut nu au asa pretentii ca-n Romania, in general cab nu sunt asa luxoase ca la noi.
Cabinetele in Romania nu sunt luxoase pentru a satisface pretentiile pacientilor ci pentru a se evidentia din marea masa. La fel cum femeile nu se dichisesc pentru a fi pe placul barbatilor ci pentru a da cu tifla concurentei...
.
Vechi 08-05-11, 12:19   #39
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ce mai faci corina? mai pleci sau nu??
.
Vechi 10-11-12, 13:45   #40
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Ce noutati mai aveti?
dumea_irina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-11-12, 15:32   #41
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

a reusit cineva sa plece cu firma de recrutare din Timisoara , Casablanca?
DR. EDWIN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-12-16, 01:16   #42
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

A mai plecat cineva in Dk și lucrează ca dentist ? Detalii...
electric3591 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-06-17, 21:47   #43
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Pana la urma este cineva care a finalizat colaborarea cu Medicolink? Eu am primit oferta de la ei, dar financiar nu mi se pare foarte atractiva. Tocmai am dat testul psihologic.
Aidu este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., 36, angaja, budapesta, colegi, contract, cursul, dentis, dulce, email, engleza, firma, firmei, intrebare, iv, limba, locuri, luni, made, mail, moarte, motiv, practic, psihologic, recrutare, refuza, romanii, site

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (12:21) timp.

Alegeti schema de culori preferata: