Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

stomatolog incepator in anglia

discutie din eugenol.ro : Au trecut 3 luni(undeva prin iunie) de cand ai dat interviul???Pai in situatia asta ar trebui scos alt certificat ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree60Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 01-09-11, 10:37   #58
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Au trecut 3 luni(undeva prin iunie) de cand ai dat interviul???Pai in situatia asta ar trebui scos alt certificat de good standing necesar inscrierii la PCT( precedentul iti expira dak se asteapta asa de mult), alti bani, bani
dr_stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-09-11, 15:03   #59
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Vladuzz!! ai mai reusit sa pleci? Te-au contactat cei de la firma respectiva? Sunt si eu in aceeasi situatie ca tine cu interviul si testul de limba luate si nici un semn de viatza de la ei!...si aici ma refer la o oferta de munca. Sau poate mai e oricine altcineva in situatia asta pe forum...?!
.
Vechi 15-09-11, 15:55   #60
Initiat
Medic Stomatolog
north england

.

ptr cei ce vor sa plece.bagati actele de va inscrieti la gdc.apoi daca vreti sa plecati repede cautati oferte pe cont propriu.nici o companie mare nu va mai face recrutari de dentisti ptr uk anul asta.surubul se strange incet.vor fi pretentii la scorul testului de limba si in ceea ce priveste experianta.sigur e mai comod print-o companie dar cine vrea mai repede trebuie sa o faca pe cont propriu.
morsa1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-09-11, 16:29   #61
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dr. Morsa, ca sa aplici pe cont propriu stiu ca e aproape imposibil pt ca iti cer experienta in UK si nu e relevanta cea din Romania sau iti cer sa fii pe lista din PCT-ul respectiv....ori la PCT nu te poti inscrie fara o oferta de munca...si uite asa te invarti..Eu personal sunt deja inscris la GDC si am luat 3.5 pe overall la testul UBELT dar sponsorizat de o firma anume.Daca ar fi sa solicit certificatul tb sa contactez pe cei din Bath si sa platesc contravaloarea testului?
.
Vechi 15-09-11, 20:30   #62
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de morsa1 View Post
ptr cei ce vor sa plece.bagati actele de va inscrieti la gdc.apoi daca vreti sa plecati repede cautati oferte pe cont propriu.nici o companie mare nu va mai face recrutari de dentisti ptr uk anul asta.surubul se strange incet.vor fi pretentii la scorul testului de limba si in ceea ce priveste experianta.sigur e mai comod print-o companie dar cine vrea mai repede trebuie sa o faca pe cont propriu.
Citat:
Publicat initial de morsa1 View Post
stati linistiti ca oferte sant si au sa mai fie.toate companiile mari vor sa se extinda si cand spun asta ma refer la sute de noi puncte de lucru in UK(overall).
si cine credeti ca va lucra in ele?
in marea majoritate tot overseas dentists.dar e adevarat ca in fata ofertei mari de medici poate scadea valoarea uds'sului ofertat unui nou venit.
apoi mai e problema uzurii.cat poti rezista in sistem?5 ani? poATE 6?APOI SAU TE REPROFILEZI SPRE PRIVAT, DAR cu specializari de rigoare facute aici in uk sau te intorci acasa.deci noi locuri de munca ptr carnea de tun nou venita.
de unde intoarcerea asta de 180 grade, in doar 9 luni ?

ane_ane este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-09-11, 20:58   #63
Initiat
Medic Stomatolog
north england

.

nu e nici o intoarcere de 180 de grade.eu personal lucrez ptr o companie.este adevaruil adevarat scris intr-o informare lunara a unei companii, catre toti asociatii ei.pentru cine vrea sa plece mai repede este varianta enuntata de mine in mesajul anterior.( datortita numarului mare de aplicanti s-a decis sistarea recrutarior de peste hotare pana anul viitor.este traducerea paragarfului respectiv din informarea lunara)
poate parea mai greu, poate si este.dar venit aici pe forte proprii(si nu e imposibil va asigur, asa am venit si eu), cu cateva luni de experienta orice mare companie discuta conditiile de angajare in mod diferit(evident in avantajul tau).
poti avea golden hello(prima de instalare) nerambvursabil
leaving notice de numai 3 luni
mai buna valoare pe uda
ane_ane a multumit.
morsa1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-10-11, 12:57   #64
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nimeni nu mai scrie nimic de UK...Este cineva pe forum printre cei 60 de dentisti care asteapta sa plece prin ***? Ati primit ceva vesti noi,oferte?
.
Vechi 05-10-11, 00:15   #65
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default plecare uk

Morsa stie ce spune !!
byron este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-10-11, 10:36   #66
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da am primit toti cred newsletter-ul care anunta ca nu se mai fac recrutari in 2011 pt uk datorita numarului mare de aplicanti, dar ce se intampla cu cei care am fost recrutati in 2011 deja si nu avem oferte?, cred ca asta se intreaba, dar stie cineva raspunsul?
diamia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-10-11, 16:15   #67
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de diamia View Post
da am primit toti cred newsletter-ul care anunta ca nu se mai fac recrutari in 2011 pt uk datorita numarului mare de aplicanti, dar ce se intampla cu cei care am fost recrutati in 2011 deja si nu avem oferte?, cred ca asta se intreaba, dar stie cineva raspunsul?
Buna diamia,

Din pacate nu pot trimite PM pentru ca nu am numarul minim de mesaje. Ca sa iti raspund la intrebare nu pot aici pentru ca s-ar cenzura. Pot zice doar I...

Toate cele bune.

zullu
zullu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-10-11, 22:45   #68
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Stie cineva cum e regiunea South Yorkshire,zona Rotherham-Barnsley, din orice pct de vedere? Multumesc
.
Vechi 02-11-11, 22:31   #69
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna seara,

Apelez din nou la amabilitatea si experienta dumneavoastra deoarece tatal meu intampina mari dificultati la cabinet. V-as ramane recunoscator daca mi-ati putea transmite un numar de telefon (intr-un mesaj privat) si o ora convenabila pentru o scurta discutie cu tatal meu.

Va multumesc anticipat.

Cu stima,

zullu
.
Vechi 07-11-11, 21:49   #70
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc!
--------------------------
--------------------------
Nu pot trimite inca mesaje private. Scuze!
.
Vechi 08-11-11, 13:51   #71
Ucenic timid
Medic Dentist
forumist contemporan

.

Citat:
Publicat initial de dr_stefan View Post
Stie cineva cum e regiunea South Yorkshire,zona Rotherham-Barnsley, din orice pct de vedere? Multumesc
imi pare rau ca nu i-a raspuns nimeni.Sunt si eu intr-o situatie asemenatoare,insa la firma ***** .
Am de ales intre un orasel mic(10.000 de locuitori) din Cornwall(sud-vest) se numeste Bude catre care inclin ca e sud vest si vreo doua orasele un pic mai mari din Cumbria(nord vest)...Whitehaven si Maryport.Alte detalii legate de mediul, conditiile de lucru de acolo deocamdata nu am.
V-as fi recunoscator pentru orice sfat,sugestie.
Multumesc!
jack spatulatorul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-11-11, 23:11   #72
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu as recomanda sud vest si din cate am inteles Cornwall e tare frumos.
jack spatulatorul a multumit.
byo78 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-11-11, 17:50   #73
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Activ

.

Citat:
Publicat initial de jack spatulatorul View Post
imi pare rau ca nu i-a raspuns nimeni.Sunt si eu intr-o situatie asemenatoare,insa la firma ***** .
Am de ales intre un orasel mic(10.000 de locuitori) din Cornwall(sud-vest) se numeste Bude catre care inclin ca e sud vest si vreo doua orasele un pic mai mari din Cumbria(nord vest)...Whitehaven si Maryport.Alte detalii legate de mediul, conditiile de lucru de acolo deocamdata nu am.
V-as fi recunoscator pentru orice sfat,sugestie.
Multumesc!

Si e am auzit ca Cornwall e tare frumos. E un fel de Florida al UK-ului- daca putem sa facem comparatia...
Bogdan77 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-11-11, 21:24   #74
Ucenic
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

E superb Cornwall-ul, vreme (mai) blanda, oameni primitori.... Ca sa nu mai vb de locurile de vizitat....

Parti negative: chirii mai scumpe, mai greu de gasit (dar si asta e o loterie), piata mai slaba a locurilor de munca pt partener
Vechi 27-11-11, 08:43   #75
Ucenic timid
Medic Dentist
forumist contemporan

.

multumesc inca o data pentru recomandare ...DAR se pare ca aproape sigur pica varianta Cornwall pentru mine.Asta e,nu-i nimic!Angajatorul m-a tinut intre timp in suspans 2 saptamani si m-a sunat cu scuze si alte propuneri pe motiv ca au trebuit sa faca alte repartizari pentru locatiile pe care mi le-au propus prima oara .
Deci iar am nevoie de ajutorul vostru .Acum am de ales intre doua orasele de pe coasta de est din Lincolnshire unde marele avantaj e ca sunt la doar 2 ore si ceva de Luton/Londra si Irlanda De Nord.
Deci ,mi-au propus cu mare caldura un oras mai mare din Irlanda de Nord..deci tot UK.Mi-au spus sincer ca marele dezavantaj ar fi transportul in cazul in care vreau sa vin mai des in tara.Dar mi-au enumerat si avantajele:-timpul scurt de doar 2 saptamani pentru obtinerea PCT-ului...deci as putea sa incep deja din februarie daca voi face induction-ul in ianuarie.Viata ar fi mai ieftina.Si ar mai fi regimul de lucru mult mai diferit si mai lejer...mi-au spus in mare ca nu e bazat pe UDA-uri si ca esti platit in functie de cati pacienti vezi... ???...si ca pana la urma plata ar fi tot cam aceeasi.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/12736-stomatolog-incepator-anglia/
Acum vreau sa ma ajutati cu ceva informati despre cum se lucreaza in Irlanda de nord....avantaje,dezavantaje. Merita sa astept mai mult pentru Anglia sau Irlanda de N e o varianta chiar buna? Macar din ce-ati auzit.Stiu ca sunt dentisti romani pe acolo dar nu stiu daca frecventeaza forumul asta.
Multumec anticipat.
.
Vechi 05-12-11, 13:20   #76
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr_stefan View Post
Nimeni nu mai scrie nimic de UK...Este cineva pe forum printre cei 60 de dentisti care asteapta sa plece prin ***? Ati primit ceva vesti noi,oferte?
Salutare, si eu sunt printre cei 60 de dentisti care asteapta sa plece prin ***, luna trecuta am vorbit cu *** si mi s-a spus ca mai au 30 de medici dentisti de plasat, dar nu se stie pana cand ii vor plasa.
doctorita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-12-11, 17:38   #77
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de doctorita View Post
Salutare, si eu sunt printre cei 60 de dentisti care asteapta sa plece prin ***, luna trecuta am vorbit cu *** si mi s-a spus ca mai au 30 de medici dentisti de plasat, dar nu se stie pana cand ii vor plasa.

Buna diamia, nu pot sa trimit mesaj privat inca, daca vrei sa imi lasi adresa de mail in mesajele mele private sa vorbim.

Mersi
doctorita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-01-12, 15:14   #78
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu am primit o oferta in nordul Scotiei intr-un cabinet privat. Dar nu stiu prea multe privitor la sistemul de lucru din zona respectiva. Este cineva care sa fi lucrat cu NHS Highland si care m-ar putea ajuta cu niste lamuriri?
aldmar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-01-12, 23:14   #79
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

In Scotia (nu conteaza ca e NHS Highland sau Grampian sau oricare altul) nu e sistemul UDA, ci 'fee per item' adica fiecare manopera are un cod pe care faci 'claim' si primesti banii. Poti descarca ultima versiune din Statement of Dental Remuneration Link [Necesita inregistrare pentru acces.] .
Ca associate dentist, cel mai probabil vei lua 50% din sumele respective.
ex.: exam (8.10) + scale&polish (12.75) = 20.85/2 = 10,42 partea ta.

.
Vechi 11-03-12, 21:29   #80
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Salut. As avea si eu o intrebare. A mai plecat cineva recent in UK?In ce zone sunt oferte mai multe?M-am uitat pe net si am vazut ca cele mai multe oferte sunt in Glasgow si Edingburgh. Stiu ca in momentul in care te inscrii la o agentie trebuie sa alegi anumite zone... Eu as prefera Wells, dar nu prea vad oferte in zona aia...In ce zone as avea mai multe sanse pt o angajare. Mersi anticipat pt orice sugestie. O seara frumoasa.
Deniss este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-05-12, 19:45   #81
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Default pozitie

~~~~~ in Flint North Wales are 2 pozitii libere
Vechi 09-05-12, 10:59   #82
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Care sunt sansele sa te angajezi in Londra? Pentru cei care lucreaza acolo se adreseaza intrebarea asta. Mersi anticipat.
Carter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-05-12, 16:03   #83
Ucenic timid
Medic Dentist
forumist contemporan

.
+1 (+1/-0)     

pai cu cat ai mai multa vechime ca dentist in UK,cu cat ai facut ceva cursuri de specialitate aici si ai si ceva recomandari bune ,ai sanse din ce in ce mai mari sa gasesti un post cat mai bun in Londra.Sunt destui dentisti straini aici care au gasit de lucru in Londra fara prea multa bataie de cap dupa doar un an doi de NHS ("la tara").
Intrebarea se pune :"De ce Londra?!" Nu vrei "la tara"?Ok. Dar e plina anglia de orase superbe,mari unde ai sansa sa ramai cu tot atatia bani cu cat ramai in londra daca nu si mai bine.
.
Vechi 10-05-12, 13:01   #84
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default intrebare

Bună ziua,

Vă deranjez cu o simplă speţă.

Există posibilitatea ca managerul să "omită" să notifice câteva UDE şi acestea să fie "transferate" altui medic?

Atât de încurcate sunt ingineriile acestea încât să nu poţi fi lămurit?

Este o curiozitate care a născut în urma relatărilor părinţilor mei.

Mulţumesc anticipat.

zullu
.
Vechi 11-05-12, 13:28   #85
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Default nu cred

Poti sa interoghezi fiecare zi facuta in utilities si apoi nhs activity report daca folosesti r4...destul de greu sa traca uda de la tine ca facute de altu...
Vechi 12-05-12, 15:44   #86
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

se poate schimba providerul- adica dentistul.
Eu odata m-am trezit ca pentru o extractie facuta de mine am dat UDA-urile unui coleg.
Cum s-o fi intamplat, nu stiu, dar am putut sa repar greaseala, pentru ca UDA-rile nu fusese trimise inca.
Am dat uncomplete, schimbat providerul si inchis din nou.
Ariadna este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-05-12, 19:45   #87
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumiri!
.
Vechi 28-07-12, 02:44   #88
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Ariadna View Post
se poate schimba providerul- adica dentistul.
Eu odata m-am trezit ca pentru o extractie facuta de mine am dat UDA-urile unui coleg.
Cum s-o fi intamplat, nu stiu, dar am putut sa repar greaseala, pentru ca UDA-rile nu fusese trimise inca.
Am dat uncomplete, schimbat providerul si inchis din nou.
Am patit si eu cu pacientul unui coleg venit in urgenta....cand am inkis extractia am uitat sa imi pun numele si contractul si am dat ready....la final de zi am facut calculele si am realizat ca lipseau 3 uda...reopen si ready to send
Vechi 30-03-13, 21:31   #89
La primele mesaje
Medic
Fara status.

.

nimeni nu a mai plecat in UK?
ce sanse mai are un tanar absolvent,fara experienta, sa se angajeze in UK?
cccimf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-04-13, 19:10   #90
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

buna...am vazut o multime de oferte de lucru in sistem NHS in diverse orase si orasele din uk...majoritatea ofera incepand de la 2500uda pt part-time pana la 7-8000uda...eu urmeaza sa plec in cateva luni, momentan sunt in faza de informare si procesare de documente...poate careva sa ma lamureasca exact care este treaba cu uda-urile respective, ce sa intampla daca nu atingi target-ul respectiv si care este perioada de timp in care trebuie sa faci acel nr de uda-uri

Multumesc.
d.andrei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-04-13, 18:30   #91
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de d.andrei View Post
buna...am vazut o multime de oferte de lucru in sistem NHS in diverse orase si orasele din uk...majoritatea ofera incepand de la 2500uda pt part-time pana la 7-8000uda...eu urmeaza sa plec in cateva luni, momentan sunt in faza de informare si procesare de documente...poate careva sa ma lamureasca exact care este treaba cu uda-urile respective, ce sa intampla daca nu atingi target-ul respectiv si care este perioada de timp in care trebuie sa faci acel nr de uda-uri

Multumesc.
In general numarul de UDA-uri specificat in anunturile de angajare reprezinta target-ul anual. Anul fiscal in UK (si perioada in care trebuie sa iti faci target-ul) este 1 aprilie - 31 Martie. Deci acele UDA-uri le ai de facut in acest interval. Daca nu le faci .. in sensul ca nu atingi targetul cu 5-10% acolo nu se intampla nimic.. inafara de faptul ca tu vei castiga mai putini bani si ca vei fi eventual ranit in orgoliul propriu (asta doar daca iti pasa). Fiind platit per UDA faptul ca ai target de 7000 si tu faci intr-un an 6800, repet nu se intampla nimic inafara de faptul ca vei lua bani pe 6800 de UDA in loc de 7000. In functie de cabinet/locatie targetul poate fi atins mai usor sau mai greu. Tine foarte mult de nr de pacienti precum pe care ii are acel practice precum si de tipologia acestora (raportul platitori/neplatitori). In general un target de 7000 de UDA-uri este tangibil fara mari probleme, unul de 8000 deja poate fi destul de stresant daca nu ai suficienti pacienti iar unul de 6500 din punctul meu de vedere este absolut senzational.. usor de facut chiar si in conditiile unui numar mai mic de pacienti si posibilitatea sa ai parte si de niste perioade de concedii absolut decente peste an. Dar asta este doar opinia mea, eu considerand ca este de preferat sa mai ai o viata de trait si in afara cabinetului .. tu poate ai alte prioritati asa ca iti vei negocia numarul de UDA-uri pe care consideri tu ca il poti face.

Citat:
Publicat initial de cccimf View Post
nimeni nu a mai plecat in UK?
ce sanse mai are un tanar absolvent,fara experienta, sa se angajeze in UK?
Daca reusesti sa iti obtii performer number ai sanse mari sa iti gasesti de lucru.. fara performer number sansele sa te ia cineva sunt aproape 0 in acest moment.
titiluka si d.andrei au multumit.
Dr.Medeea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-04-13, 16:20   #92
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dr.Medeea View Post
Daca reusesti sa iti obtii performer number ai sanse mari sa iti gasesti de lucru.. fara performer number sansele sa te ia cineva sunt aproape 0 in acest moment.
am inteles ca mai nou nu prea ai sansa sa obtii un post mai ales in NHS fara perform no. si am inteles ca depinde de zona dar sunt zone unde PCT-ului ii ia undeva in jur de o luna pana iti elibereaza perform no.
Putin ciudat raspunsul tau "daca reusesti sa obtii"...mai nou sunt probleme si cu obtinerea lui?
.
Vechi 08-04-13, 19:35   #93
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de aliyssias View Post
Inca nu am plecat,dar voi merge prin ~~~~~~~ decis....mai trebuie sa stau prin tara pt experienta macar 1 an,pana atunci dau IELTS-ul.Toate la timpul lor.
cum demonstrezi experienta? trebuie contract de munca neaparat? cel de colaborare e valabil? sau o adeverintza...
signyournamec este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-04-13, 17:14   #94
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de d.andrei View Post
am inteles ca mai nou nu prea ai sansa sa obtii un post mai ales in NHS fara perform no. si am inteles ca depinde de zona dar sunt zone unde PCT-ului ii ia undeva in jur de o luna pana iti elibereaza perform no.
Putin ciudat raspunsul tau "daca reusesti sa obtii"...mai nou sunt probleme si cu obtinerea lui?
Incepamd cu 1 Aprilie, in Anglia, PCT-urile au fost desfiintate in locul lor fiind infiintat un alt organism care a preluat cel putin o parte din atributiile vechiului PCT. Plecand de aici si avand in vedere ca inca este un proces in plina desfasurare nu va pot spune cum este sau cum va fi de acum incolo cu obtinerea performer no. Si de asemenea nu am informatii legate de fiecare PCT in parte de pe intreg teritoriul Angliei .. dar, cu siguranta cel putin la nivel de N-W, N-E, Midlands si West Midlands (care prepreinzata practic partea de centrala si de nord a Angliei) obtinerea performer no. s=a demonstrat a fi un fel de misiune imposibila in ultimule 12 luni. Din acest motiv desi sunt inca multe posturi de dentisti libere in companii .. nu au mai acceptat sa ia fara performer number, obtinerea lui fiind pura loterie. O prietena care se afla deja in Anglia a aplicat pentru performer number in regiunea N-W anul trecut in Octombrie daca imi amintesc eu corect.. si din cate stiu eu pana la acest moment nu avea nici macar un semn de viata de la PCT in care sa-i spuna ca este ok, nu este ok, mai vrem ceva acte, etc... nimic!
GELAL si d.andrei au multumit.
Dr.Medeea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-04-13, 23:16   #95
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

multumesc pt raspuns dr.medea...asta inseamna ca momentan cam singura varianta ramane cea de a lucra pt privat...cel putin pana se reglementeaza treaba cu pct-urile...sau o alta varianta????
.
Vechi 10-04-13, 23:41   #96
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sa lucrezi doar in privat in UK este cam neproductiv cel putin la inceput. abia dupa un an de lucru in paralel cu NHS poti sa treci mai mult si pe lucru in privat.
GELAL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-05-13, 17:30   #97
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna! sunt si eu interesata sa plec in UK...anul asta termin...si inca nu ma pot hotara daca se merita sa plec sau sa raman inca 3 ani pentru rezidentiat in ro si apoi sa plec in Uk...daca ma poate sfatui cineva as f foarte recunoascatoare. multumesc
Vechi 09-05-13, 17:57   #98
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Indiferent de specialitate, daca tot vrei sa pleci, ai muuult mai multe sanse cu rezidentiatul/masteratul terminat. Succes!
Vechi 25-01-14, 16:50   #99
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

salutare. eu am inteles ca rezidentiatul romanesc NU ESTE RECUNOSCUT IN UK. nu mai dezinforma lumea prietene. ei vad rezi ca pe un training postuniversitar, ca sa devii specialist acolo trebuie sa faci specializare acolo, asta insemand sa faci numai asta si nu sa si lucrezi in paralel. O zice lume care e plecata, ca sa intelegi ca nu vorbesc ~~~~~.
titiluka a multumit.
DrSmileBack este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-01-14, 14:29   #100
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Puteti sa imi spuneti unde ati facut induction? Multumesc.
anutza_maria este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-01-14, 22:31   #101
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Indiferent de specialitate, daca tot vrei sa pleci, ai muuult mai multe sanse cu rezidentiatul/masteratul terminat. Succes!

gresit.....
Nick006 a multumit.
.
Vechi 01-02-14, 15:00   #102
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Citat:
Publicat initial de titiluka View Post
gresit.....
Atunci, sa explic:
- un proaspat absolvent, in conditiile de studiu si de practica actuale, nu va face fata unui sistem (recte NHS) cu 15-20 de pacienti/zi cu o patologie diferita si manopere complexe. Din acest motiv, rezidentiatul iti da posibilitatea sa mai lucrezi "cate ceva" la pacienti si sa capeti experienta
- cu rezidentiatul recunoscut in tara de adoptie, ai ceva sanse in plus sa-ti "vinzi" forta de munca la un pret cu plus-valoare, deci mai mare si cu un target foarte precis.
In rest, mult succes tuturor celor care emigreaza!
jack spatulatorul si titiluka au multumit.
Vechi 09-02-14, 23:30   #103
Ucenic timid
Medic Dentist
Clinical Teacher - PDC

.

Citat:
Publicat initial de DrSmileBack View Post
salutare. eu am inteles ca rezidentiatul romanesc NU ESTE RECUNOSCUT IN UK. nu mai dezinforma lumea prietene. ei vad rezi ca pe un training postuniversitar, ca sa devii specialist acolo trebuie sa faci specializare acolo, asta insemand sa faci numai asta si nu sa si lucrezi in paralel. O zice lume care e plecata, ca sa intelegi ca nu vorbesc ~~~~~.
Draga DrSmileBlack,

Exista o diferenta intre a fi acceptat pe lista de specialisti (banuiesc ca asta ai vrut sa spui cu ''recunoscut'') si a lucra in ''capacitatea'' asta in spitalele de stat sau sistemul de stat din UK.

Specialistii romani sunt acceptati in UK pe lista de specialisti a GDC atat timp cat au o specializare echivalenta in Romania ( OMF, endodontie, etc).

Acceptatea in posturi NHS de specialist in UK se face pe baza unei grile care presupune ca acestia sa fi trecut prin anumite examene, dar deoarece multi dintre specialistii romani nu le-au parcurs (pt ca nu sunt aceleasi nume de examene in Romania, desi tematica este cam aceiasi) nu pot aplica cu sanse reale de a fi acceptati.

Asta nu insemana ca ei nu pot practica legal ca specialisti in privat sau parcurge acele etape suplimentare pentru a deveni mai ''eligibili''.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Asta am inteles eu si daca are cineva argumete reale care sa sugereze altceva il rog sa ma corecteze.

Succes,

Dr. Tommy Tomescu, DMD
Presedinte RDSUK

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
totommy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-04-15, 20:06   #104
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default ceva nou legat de placarile in uk?

Buna, stiti ceva legat de plecarile in uk? am vazut ca nimeni nu a mai scris nimic legat de acest subiect(ma refar in anul 2015).Cum este cu examenul de limba? cu experienta mininma?
Multumesc pentru informatii!
Dr.vvd este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-07-15, 02:43   #105
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Trebuie sa ai ideal cel putin 7.5 la IELTS Academic ( si minimum 7 / proba). Este nevoie sa ai experienta minima de 3 ani daca ai terminat facultatea inainte de 2009, ca sa poti primi certificatul de conformitate. Cei ce au terminat ulterior, primesc certificatul fara a fi nevoie de experienta dovedita. Dar cred ca totusi ar fi indicat sa ai ceva experienta inainte de a lucra in alta tara, in alt sistem, ca sa iti fie mai usor.
Vechi 14-07-15, 22:49   #106
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna seara!
Sunt in plin proces de pregatire a actelor pentru GDC si sunt putin speriata si ingrijorata de perspectiva lucrului in UK, deoarece am auzit si multe lucruri neplacute: ore lungi de lucru, timp insuficient pentru pacienti, sterilizare inadecvata, asistente prost pregatite, o atitudine in general ostila fata de medicii romani si as dori sa stiu, din experientele voastre, daca lucrurile stau in realitate asa?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Dr.Diana Barsan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-07-15, 00:11   #107
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

DA
.
Vechi 15-07-15, 00:20   #108
Ucenic timid
MD Rezident Chirurgie
by fire be purged

.

Si totusi, romanii continua sa plece in Anglia. Banuiesc ca nu e dracu' asa de negru din moment ce inca se pleaca...
Sabeen este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-07-15, 00:32   #109
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.
+1 (+1/-0)     

pai fiecare are motivele lui personale pt care alege sa faca pasul asta.
nu vreau sa scriu azi despre asta pt ca sunt in una din zilele in care imi pare rau ca am plecat si nu vreau sa "vorbesc" la nervi........
Succes tuturor!
Frustari o sa adunati la greu, in cazul in care aveti constiinta!
Si vorbesc de frustrari profesionale in primul rand......
rano a multumit.
.
Vechi 15-07-15, 00:52   #110
Ucenic timid
MD Rezident Chirurgie
by fire be purged

.
-2 (+0/-2)     

Frustrari o sa existe intotdeauna. Indiferent de nivelul profesional atins. Asta e firea omului.
Important e sa "Do what you can, with what you have, where you are."
Eu in linii mari am auzit numai de bine de la amicii plecati prin UK, dar sunt ferm convins ca parerile sunt impartite, experientele personale raman personale si fiecare poate sa nimereasca "o ciocolatica" diferita atunci cand baga mana in cutie.
Sabeen este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-07-15, 14:43   #111
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dr.Diana Barsan View Post
Buna seara!
Sunt in plin proces de pregatire a actelor pentru GDC si sunt putin speriata si ingrijorata de perspectiva lucrului in UK, deoarece am auzit si multe lucruri neplacute: ore lungi de lucru, timp insuficient pentru pacienti, sterilizare inadecvata, asistente prost pregatite, o atitudine in general ostila fata de medicii romani si as dori sa stiu, din experientele voastre, daca lucrurile stau in realitate asa?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Conteaza mult locul unde ajungi...poti sa ai toate cele descrise de tine si altele, sau sa nu intalnesti nici una din ele.

Modificat ultima data de radualionte; 15-07-15 la 17:29.
.
Vechi 15-07-15, 23:41   #112
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.
+3 (+3/-0)     

eu personal n-am intalnit nici una din ele timp de 2 ani. A fost ok. Asistenta f ok si isteata, pacienti ok, orasel frumos.
apoi au plecat in masa toate asistentele bune sau au ramas gravide si e clinica plina de trainee nurses total desinteresate si nestiutoare......e o corvoada sa lucrezi asa......
A mea e cu mine din ianuarie si mi-a invatat stilul si e ok dar acum e in concediu 2 sapt si eu sunt cu nervii la pamant.....in fiecare zi lucrez cu alta....e o debandada totala.....intarzieri in program......dezordine......nervi din partea mea pt ca fac incepand de la chart pana la tratament si radiografii TOT singura pt ca altfel as sta pana la 12 noaptea langa ele.......
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=12736
PM mi-a zis azi " esti prea rapida pt ele....trebuie sa le explici si sa le ajuti inclusiv la curatenie". POFTIM????? la mine se gandeste cineva? de raspunderea in fata actului medical ii pasa cuiva?NU!!!!
Tudor G. si mihaela serban au multumit.
.
Vechi 20-07-15, 20:23   #113
Ucenic
Medic Stomatolog
Nu complica, totul e mult mai
simplu)

.
-2 (+0/-2)     

Am auzit de salarii 4-6 mii in UK (net), o fi real sau povesti cu zmei?))
conrem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-07-15, 22:08   #114
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.
+1 (+1/-0)     

pai e f real dar cine ti-a spus trebuia sa-ti spuna si de cheltuielile colaterale ( nu vorbesc aici de chirie, mancare, masina etc, ci de indemnity, pensie etc ) si de impozitul baban......din 6 mii de ex... vreo 1500 e impozit, vreo 1300 chirie, Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurare masina, internet, utilitati, telefon etc, vreo 400-500 mancarea pe luna ( 2 persoane) etc etc etc.....ia uite cum dispar lirele de nu le vezi!
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 2009, afara, anglia, ani, anul, ati, cauta, dentara, dori, gasi, generala, iga, incepator, intrebare, limbi, medic dentist, mesaj, meu, plan, practica, primul, rezidentiatul, stoma, stomatolog, student, succes, terminarea, terminat, uk, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (08:37) timp.

Alegeti schema de culori preferata: