Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

UK - Merita efortul ?

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de ALEXINA Voiam doar sa mai zic ca nu este adevarat ca sunt numai contracte mari. ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree164Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 15-01-11, 16:26   #172
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ALEXINA View Post

Voiam doar sa mai zic ca nu este adevarat ca sunt numai contracte mari. Adevarul e ca nu prea mai sunt contracte, spre deosebire de anii trecuti cand puteai sa alegi dintre 10-11 joburi, acum abia sunt 2-3.
Deci se inchid portile la El Dorado-ul englez ? sau doar la ~~~ ?
Stomaflex parca zicea ca a fost asaltat de mailuri cand si-a pus cv`ul pe un site de recrutari.

ane_ane este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-01-11, 18:35   #173
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Se cam inchid, am observat ca nu mai sunt asa de multe posturi disponibile, iar cele care sunt au contracte mari. Deci se pune accent pe eficientizare.
Era si normal ca la un moment dat piata sa se satureze.
Cred ca PCTurile pun mai multe conditii acum pentru a elibera nr. de performer, ca doar acum au de unde alege, nu mai sunt in foamea de dentisti din 2006-2007.
stomaflex este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-01-11, 18:50   #174
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Din 2007 doar romanii si bulgarii au putut veni in plus peste cei care veneau si inainte de 2007. Le-am potolit noi foamea de dentisti ?

.
Vechi 15-01-11, 19:36   #175
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de stomaflex View Post
Se cam inchid, am observat ca nu mai sunt asa de multe posturi disponibile, iar cele care sunt au contracte mari. Deci se pune accent pe eficientizare.
Era si normal ca la un moment dat piata sa se satureze.
Cred ca PCTurile pun mai multe conditii acum pentru a elibera nr. de performer, ca doar acum au de unde alege, nu mai sunt in foamea de dentisti din 2006-2007.

Adevar graiesti aici...asa e cere lhb-ul marea si sarea....cum s-a exprimat cineva de la firma "only the superstars"
Vechi 15-01-11, 19:39   #176
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu nu stiu decat ce se intampla la ~~~ in legatura cu dentistii overseas, adica cei fara experienta NHS. Cred ca i s-au oferit multe joburi pentru ca Stomaflex deja are experienta in sistem, dar pentru cei nou veniti este din ce in ce mai greu sa patrunda. Spre exemplu, in Scotia nu se mai accepta UBELT sau alt test in afara de IELTS, overall minim 7.
Vechi 15-01-11, 19:45   #177
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ane_ane View Post
Din 2007 doar romanii si bulgarii au putut veni in plus peste cei care veneau si inainte de 2007. Le-am potolit noi foamea de dentisti ?
Cred ca romanii si bulgarii sunt cei care nu prea vor sa vina inapoi in tarile lor pentru ca nu s-a schimbat nimic in bine. Chiar daca vin, incearca sa plece spre Franta si alte tari. Asta spre deosebire de polonezi la care situatia e putin mai roz, multi au revenit in Polonia.
Vechi 15-01-11, 19:46   #178
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de asgard View Post
Adevar graiesti aici...asa e cere lhb-ul marea si sarea....cum s-a exprimat cineva de la firma "only the superstars"
adica ? ce cer, mai exact ?

.
Vechi 15-01-11, 21:08   #179
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Eu mai zic o data. Proaspeti absolventi stati si va faceti mana in romania...
Sico, trebuie sa te contrazic. Daca ramai in Romania ca dentist asociat, la inceput de drum esti platit slabut. Nu ca afara ar fi cu mult mai bine dar e totusi o diferenta. Apoi, daca ai vrea sa-ti iei cabinetul tau, ajungi sa ai rate la banca si stai sa lucrezi ca sa le platesti. Asa, sarind direct in apa, ajungi sa dai din brate si poate inveti sa inoti.
Stai inca 1 an in Ro, chipurile sa-ti faci mana, asta e inca un an de venit pierdut afara. Ajungi afara, mai vrei sa faci si o specializare si te prinde 35 de ani inca la scoala.
dorian a multumit.
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-01-11, 23:27   #180
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
adica ? ce cer, mai exact ?
ma refer la ce cere lhb vis a vis de experienta si ce cer corporatiile acu la interviuri...daca inainte interviurile erau asa cat sa nu se zica canu se fac, acum parca au devenit mai reale.

daca acum 1 n compania x a venit in Ro si a luat 20 de dentisti din 20 acum ia numai 1 sau 2....only the superstars
Vechi 15-01-11, 23:34   #181
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

nu mai pricep nimic. LHB e alta denumire a PCT ? astia au un set standard de acte pe care le cer. Ce am inteles ca ar fi diferit fata de acum 3 ani de ex e faza cu mentorul la noii veniti. Cea ce consider ca e benefic, mai ales daca esti la o firma unde nu`l platesti tu.

In rest, daca citesti posturile vechi de la inceputul lui 2007, parca jumatate din cei care se duceau la interviu picau. Si atunci era valabila 'only the superstars' ?

Citat:
Publicat initial de cristinas View Post
eu am ramas cu o parere foarte proasta despre ADP, dupa toate cite s-au intimplat cu certificatul de la Ubelt, plata transportului si cum ne-a tratat dr(?) Martin . Plus ca nu inteleg de ce cei care avea interviu cu David si nu stiu cum luau toti interviul iar cei care dadeau int cu el reau acceptati in proportie de mai putin de 50%. Ma rog.. Nu acelasi lucru se poate spune despre ~~~.

Modificat ultima data de ane_ane; 15-01-11 la 23:36. Motivul: adaugat citat
.
Vechi 15-01-11, 23:39   #182
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Cand am fost eu....era ceva de genu ai venit....ai plecat in uk....mai aveau putin si iti bagau jobu pe gat....m-au chemat la interviu si faca cv......asta e simpla si umila mea parere.....nu am profitat...dupa 2 ani am mers again la interviu si cel putin mie mi s-a parut la lucrurile stau altfel
Lhb e pct-ul din wales
stomaflex a multumit.
Vechi 16-01-11, 10:47   #183
Initiat
Medic Stomatolog
north england

.
+1 (+1/-0)     

stati linistiti ca oferte sant si au sa mai fie.toate companiile mari vor sa se extinda si cand spun asta ma refer la sute de noi puncte de lucru in UK(overall).
si cine credeti ca va lucra in ele?
in marea majoritate tot overseas dentists.dar e adevarat ca in fata ofertei mari de medici poate scadea valoarea uds'sului ofertat unui nou venit.
apoi mai e problema uzurii.cat poti rezista in sistem?5 ani? poATE 6?APOI SAU TE REPROFILEZI SPRE PRIVAT, DAR cu specializari de rigoare facute aici in uk sau te intorci acasa.deci noi locuri de munca ptr carnea de tun nou venita.
ane_ane, stomaflex, msturz si alti 1 au multumit.
morsa1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-01-11, 11:00   #184
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de morsa1 View Post
apoi mai e problema uzurii.cat poti rezista in sistem?5 ani? poATE 6?APOI SAU TE REPROFILEZI SPRE PRIVAT, DAR cu specializari de rigoare facute aici in uk sau te intorci acasa.deci noi locuri de munca ptr carnea de tun nou venita.
Am mai tot citit pe forum despre uzura. Sa inteleg ca in NHS sunt doar dentisti mai tineri, care tot timpul se ruleaza din cauza uzurii? Nu sunt si dentisti mai in varsta, care lucreaza de mai mult de 10 ani sa zicem? Sau sunt putini? Si super uzati?

Intrebarea nu e deloc tendentioasa, e o intrebare sincera.

Merci.
msturz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-01-11, 11:32   #185
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de udem View Post
Sico, trebuie sa te contrazic. Daca ramai in Romania ca dentist asociat, la inceput de drum esti platit slabut. Nu ca afara ar fi cu mult mai bine dar e totusi o diferenta. Apoi, daca ai vrea sa-ti iei cabinetul tau, ajungi sa ai rate la banca si stai sa lucrezi ca sa le platesti. Asa, sarind direct in apa, ajungi sa dai din brate si poate inveti sa inoti.
Stai inca 1 an in Ro, chipurile sa-ti faci mana, asta e inca un an de venit pierdut afara. Ajungi afara, mai vrei sa faci si o specializare si te prinde 35 de ani inca la scoala.
daca "trebuie" sa ma contrazici fa-o.
eu raman la parerea ca sunt situatii pe care un proaspat absolvent ar avea probleme sa le rezolve ... si ideea cu saritul in apa fara sa stii sa inoti ...vezi ca mai sunt care se si ineaca.cand eram in facultate imi lua aproape o ora sa prepar si sa pun un compozit pe o fata...cum era sa ma duc direct in anglia?
in romania daca mai stai un an ca si asociat nu moare nimeni,stai linistit...nu te pune nimeni sa iti cumperi cabinet...
fiecare face cum vrea,locuri sunt pentru toti.
stomaflex, asgard si aliyssias au multumit.
Vechi 17-01-11, 16:50   #186
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Activ

.

Citat:
Publicat initial de gabisivoglo View Post
Si mentorul nu este impus de PCT la toti noi venitii? Daca vine X cu 15 ani de experienta din Romania, crezi ca nu va avea nevoie de mentor ?

Eu cred ca sunt decizii ale directorului clinic in functie de ce rapoarte intocmesc ei la interviul clinic si mai apoi la Fitness to Practice.

Mentorul este impus de PCT. Punct. Ce mentor ai ( vsile, Gigi) tine de tine, cu conditia sa lucrezi in acelasi practice minim 6 ture (3 zile).
Nu mai da PCT-ul la nimeni performer number fara mentorat decat daca a avut NHS experience cel putin 1 an ( deci exclus orice expat)
Bogdan77 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-01-11, 16:52   #187
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Activ

.

Citat:
pt stomaflex:
ceea ce ai scris e tabloul tipic de recesiune in care traim, asta e, e peste tot in lume in momentul de fata. Nu stiu cat de afectat e bugetul alocat dentistilor, stiu ca in toamna promisesera ca nu se vor atinge de NHS (s-ar putea reduce al nostru in favoarea altor ramuri medicale). Pentru moment insa, principala problema e ca sunt UDAs nefolositi. Acuma, asteptam sa vedem ce schimbari vor fi in contract, la noi la clinica vin pe 27 ianuarie, am sa scriu ce se va discuta, s-ar parea ca o parte de bani vor fi in functie de numarul de pacienti inregistrati cu dentistul respectiv ( nu am idee de pondere). S-ar parea ca la clinica unde lucrez eu vor introduce un program pilot si vom fi platiti cu o suma negociata un an, dar deocamdata sunt doar zvonuri, va spun mai multe dupa ce vin de la ~~~~~ la sfarsitul lunii.

Si la ADP de la 1 aprilie program pilot cu numarul de pacienti inregistrati pe dentist. Pilot la practice-urile care nu si-au facut target-ul sau cele noi. Deja s-a anuntat in zona ....
stomaflex a multumit.
.
Vechi 17-01-11, 18:32   #188
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Bogdan77 View Post
Mentorul este impus de PCT. Punct. Ce mentor ai ( vsile, Gigi) tine de tine, cu conditia sa lucrezi in acelasi practice minim 6 ture (3 zile).
Nu mai da PCT-ul la nimeni performer number fara mentorat decat daca a avut NHS experience cel putin 1 an ( deci exclus orice expat)
Asta nu e adevarat, PCT-ul mai da performer number si fara mentorat, criteriile de stabilire daca are sau nu nevoie acel post de mentor nu le stim. Pentru ca asa sunt scoase posturile, cel putin la ~~~: in cabinetul X, contractul Y e nevoie/nu e nevoie de mentor. De cele mai multe ori e nevoie, dar nu intotdeauna.Si dentistii stiu de la inceput si pot alege un post unde e necesar mentor sau unul in care nu e nevoie.
Vechi 17-01-11, 19:23   #189
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si eu tind sa cred ca sunt niste criterii pentru simplul motiv ca stiu persoane cae tocmai au inceput munca si nu li s-a zis nimic de mentor. Presupun ca PCT-urile iau in calcul mai multe lucruri iar regulile sunt facute indicidual la fiecare clinica in parte, altfel nu ar diferi atat de mult.
gabisivoglo este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-01-11, 22:50   #190
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
A propos de discutia anterioara, ai idee de noul contract mai mult decat ce s-a mai scris prin ziare?

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

"Capitation
29. Instead of paying dentists according to the numbers of courses of treatment they provide, we propose to pay them according to the numbers of patients they provide care for.
...............

31.
Therefore we will develop and test a weighted capitation formula, which will allow us to adjust the payments dentists receive to reflect the needs of the population for whom they provide care. For the pilots, we will base the capitation formula on the costs of delivering the current dental service. However, we recognise that those costs may be distorted by the perverse incentives that drive the current treatment-based contracts. And so the pilots themselves, which will not be based on payment for treatment, will help us to adjust the formula to reflect the actual costs of providing care. "

Very interesting....(!)

A se vedea si anexa 2.
gabisivoglo a multumit.
.
Vechi 21-01-11, 16:09   #191
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Activ

.

Citat:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

"Capitation
29. Instead of paying dentists according to the numbers of courses of treatment they provide, we propose to pay them according to the numbers of patients they provide care for.
...............

31.
Therefore we will develop and test a weighted capitation formula, which will allow us to adjust the payments dentists receive to reflect the needs of the population for whom they provide care. For the pilots, we will base the capitation formula on the costs of delivering the current dental service. However, we recognise that those costs may be distorted by the perverse incentives that drive the current treatment-based contracts. And so the pilots themselves, which will not be based on payment for treatment, will help us to adjust the formula to reflect the actual costs of providing care. "

Very interesting....(!)

A se vedea si anexa 2.

Sa stam linistiti ca daca totul merge ca la carte se va introduce cel mai devreme in 2014

We will assess the lessons of the pilots after a year, but if they are working well, we will consider allowing their extension until we implement the substantive new contract. We will then bring forward our proposals for this new contract, and for reforms to the patient charging system to fit in with the new contract. The changes will require legislation, and so we will then introduce them to Parliament in a Bill. Subject to the approval of Parliament, we would expect to implement the new contract in April 2014.
.
Vechi 21-01-11, 17:49   #192
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

dar acest tip nou de contract inseamna neaparat mai putini bani pt dentisti ?

.
Vechi 21-01-11, 18:29   #193
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Activ

.

Citat:
dar acest tip nou de contract inseamna neaparat mai putini bani pt dentisti ?

Nu neaparat ( desi guvernul e pus pe taiat la greu de oriunde si oricat).
Dar personal prefer un sistem ( nu neaparat cel actual) in care sa stiu dinainte exact cum sta treaba. Am muncit atat voi fi platit atat. asa cu noul contract e o mare abureala in care azi poti sa zici ca iei 80 000 maine 40 000 si poimaine 100 000. Nu imi lucrurile in care nu stii dinainte exact ce si cum. Oricum sper ca pana in 2014 sa se mai limpezeasca apele.
.
Vechi 28-01-11, 11:57   #194
Ucenic timid
Medic Stomatolog
I'm waiting for my screening

.

Question

Citat:
Da.
si cumva la ce preturi lucrezi si unde ca locatie, de ramai tu cu atatia BANI"?
cici7fcnb7 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-01-11, 21:19   #195
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default ~~~ si ADP fuzioneaza

Lucrez pentru ~~~ si azi am primit o scrisoarea prin care eram informati de fuziunea dintre ~~~ si ADP. Ambele sunt detinute de banci/fonduri de investii si practic a fost cumparat ~~~-ul de catre cei care detin ADP-ul, urmand a se produce fuziunea. Conform spuselor lor, din aceeasi scrisoare reiese ca in urma fuziunii, ajung sa detina aprox 450 de clinici in UK, tratand peste 3,5 milioane pacienti pe an, specializate pe furnizarea de tratamente stomatologice sub NHS. Asa ca daca aveati "preferinte" legate de companie va trebui sa reevaluati pentru ca deocamdata, de acum optiunile raman fie ~~~-ADP, fie ~~~~~ sau o un cabinet privat care eventaul are contract cu PCT-ul local si poate lucra pe NHS.

Stie cineva daca in urma fuziunii vor fi pastrate denumirile de ~~~ si ADP ca branduri inidviduale sau urmeaza ca unul dintre cele doua sa dispara de pe piata (eventaul amandoua fiind inlocuite de catre unul nou)? Si inafara de schimbarea contractelor pentru noi, fuziunea asta inseamna si noi targeturi, renegocierea valorilor / udas etc..? Asta cred eu ca ar fi interesant de stiut...
Dr.Medeea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-03-11, 17:36   #196
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

apropo de contracte NHS, am vazut la induction un slide cu plata procedurilor terapeutice in vechiul contract pre 2006 alaturi de plata in sistem UDA. cu vreo 2 exceptii, in fiecare caz iesi mai bine platit in contractul actual.

In legatura cu targetele de 8-9-10k uda, un clinical director si un mentor clinic (ambii englezi 100% si cu mai mult de 20ani experienta) mi-au zis ca nu-s realiste si trebuie sa faci malpraxis pt a le indeplini.

Asa ca nu stiu ce sa cred, ca si aici pe forum se laudau unii ca fac usor 800uda sau mai mult pe luna. Ce rost ar avea sa ma fi mintit englezii aia ?

.
Vechi 12-03-11, 17:44   #197
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu te-au mintit, doar ca au omis sa spuna ca in afara de mal praxis trebuie sa faci si claimuri incorecte, ca sa faci targetele respective.
.
Vechi 12-03-11, 17:50   #198
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

aha, asta e si parerea mea, ca oamenii au spus adevarul.
Deci e tzeapa sa te arunci la un contract de 8k cu 10lire/uda (mai ales ca nou venit in UK) daca iti faci targetul sau 9lire/uda daca nu ti-l faci. la 7k uda facute, ai avea 63k lire, la fel ca unul cu contract de 6,3k si care si-a facut targetul (deci a luat 10lire/uda). insa ai muncit mai mult.

.
Vechi 14-03-11, 13:55   #199
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Activ

.

Citat:
apropo de contracte NHS, am vazut la induction un slide cu plata procedurilor terapeutice in vechiul contract pre 2006 alaturi de plata in sistem UDA. cu vreo 2 exceptii, in fiecare caz iesi mai bine platit in contractul actual.

In legatura cu targetele de 8-9-10k uda, un clinical director si un mentor clinic (ambii englezi 100% si cu mai mult de 20ani experienta) mi-au zis ca nu-s realiste si trebuie sa faci malpraxis pt a le indeplini.

Asa ca nu stiu ce sa cred, ca si aici pe forum se laudau unii ca fac usor 800uda sau mai mult pe luna. Ce rost ar avea sa ma fi mintit englezii aia ?

O parere personala (deci subiectiva) e ca dentistii englezi sunt foarte slabi pregatiti inclusiv ACM-ii.
E doar o parere asa ca unii imi vor spune ca nu e asa. Ane Ane asteapta si o sa vezi si tu ce nivel au acesti dentisti cu 20 de ani experienta...

Si inca ceva : Intreaba-i pe acesti metonri/clinical manageri ce contract de NHS au.... O sa iti raspunda in 90% din cazuri nicuunul iar ceilalti 10% o sa iti spuna ca au cam 1200-2000 de UDA pe an ( platite cu 14 lire/UDA). Lenea e o cucoana foarte mare la ei...
Nu inteleg nici acum cum cineva poate fi Mentor/Clinical manager pentru dentistii NHS daca nici macar nu mai lucreaza in NHS de vreo 5-10 ani....Un semn mare de intrebare...
ane_ane, byo78 si danapaducel au multumit.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 2014, 36, absolventi, adaptare, afara, ajutor, angaja, ati, buna, cabi, cabinetul, citit, colegii, dentist, endo, forum, gdc, iga, inregistrarea, intrebare, la inceput de drum, lasa, lasati, loc, lucreaza, lucrurile, luna, merita, mesaj, oasis, perioada, prezinta, stau, supra, tehnician dentar, tratament, uk, vara, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:35) timp.

Alegeti schema de culori preferata: