Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

UK - Merita efortul ?

discutie din eugenol.ro : 3 ani de anglia....din 2007 si inca aici )...multe de povestit, am citit majoritatea mesajelor pe acest subiect, multe ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree164Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 12-01-11, 12:34   #115
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

3 ani de anglia....din 2007 si inca aici)...multe de povestit, am citit majoritatea mesajelor pe acest subiect, multe adevaruri, multe adevaruri personale si deasemenea multe comentarii tendentioase, nu e nici alb nici negru e undeva o nuanta de gri)
Ok daca cineva e interesat pot sa postez "odiseea" mea in UK - e destul de lunga si as avea suficiente lucruri de spus si nu sunt sigur daca intereseaza pe cineva.
Smilee si Eduard T au multumit.
bigbrother978 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-01-11, 12:42   #116
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

"Fratele meu mai mare" s-ar putea sa-i intereseze pe colegii care vor sa plece in U.K., macar afla si alta experienta. Asa ca, posteaza!
Vechi 12-01-11, 13:09   #117
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de bigbrother978 View Post
3 ani de anglia....din 2007 si inca aici)...multe de povestit, am citit majoritatea mesajelor pe acest subiect, multe adevaruri, multe adevaruri personale si deasemenea multe comentarii tendentioase, nu e nici alb nici negru e undeva o nuanta de gri)
Ok daca cineva e interesat pot sa postez "odiseea" mea in UK - e destul de lunga si as avea suficiente lucruri de spus si nu sunt sigur daca intereseaza pe cineva.

Cum sa nu ne intereseze???
Si nu numai pe cei care vor sa plece ci si pe cei care sunt deja in Anglia. Cred ca in 3 ani ai trecut prin multe, eu sunt interesata daca ai observat cum/daca s-a schimbat sistemul in UK intre timp, peste ce hopuri ai trecut ce divergente ai trecut, etc...
Andiva este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-01-11, 14:01   #118
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cum e dupa 3 ani acolo ? Mai are vreun sens intoarcerea in ro ?
Ne-ar interesa cel mai mult cum te-ai adaptat
Alid este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-01-11, 15:31   #119
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Ok, vad ca este un subiect inca interesant si de explorat)
Sa incep de unde am plecat: medic stomatolog, capinet propriu, apx 4 ani practica in romania, venituri medii de 2000-3000euro pe luna cu boostu de rigoare vara cand se intorceau cei plecati prin italia, spania(cel putin in perioada respectiva era chiar important 2004-2007), cabinetu dotat la standarde medii, deci nici pre-prea nici foarte-foarte....ap cu 2 camere inchiriat, insurat si primu mostenitor pe drum. De mentionat ca taica-mie tehnician dentar de scoala veche...stiti voi gaudentu + acrilat e cel mai bun....rar crom ca se prelucreaza greu, in rest bun meserias dar nu din dotare tehnica ci din talent manual, iti modela dintii ceva de speriat...oricum asta o fost un fel de piedica in calificarea mea ulterioara si increderea in materiale noi si tehnici inovatoare...dar poveste veche. Pe la inceputul lui 2007 am auzit si eu de anglia, cum devii milioanar in 2-3 ani , atunci era la inceput toata treaba...eu am auzit la tv la stiri 20 sec si am inceput si eu sa ma interesez. Nu descriu aici toate etapele parcurse pt ca s-au schimbat complet si au fost descrise in nenumarate posturi, oricum in noiembrie 2007 am aterizat in anglia cu o valiza dupa mine si cu mult tupeu...habar nu aveam ce inseamna sau ce se intampla da eu spargeam norii....doar sunt roman))
Ok am vazut cabinetu dotat ok, am ramas cu gura cascata cand am vazut rx in cabinet....binenteles ca habar nu aveam cum se foloseste si primele 100 x-ray ....mai bine nu-mi aduc aminte da' nimeni nu se naste invatat....
Prima luna a fost cosmar....ce target, ce sa stiu eu de cum merge sistemu cu puncte si alte alea....dupa prima luna am reusit sa pricep si sa reproduc 70% din termenii stomatologici necesari lucrului de zi cu zi, + m-am luat masina(daca nu iti iei masina cat mai repede e cam greu, din experienta proprie)+ mi-am inchiriat casa nemobilata-am avut ajutor din partea managerului de cabinet ca m-a dus mi-a aratat, mi-a dat recomandari.ok, la sfarsitu lui decdembrie o venit si sotia cu fiu-miu (avea 3 luni) si m-am mailinistit. Sincer sa ai familia langa tine e ceva absolut obligatoriu daca vrei sa te adaptezi, cel putin pt mine. Ok daca intereseaza pe cineva stilu de viata pot sa detaliez dar incerc sa ma mentin pe partea de meserie,
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/12709-uk-merita-efortul/
Sistemu NHS.....e un sistem pe care pot sa bat campii pe 10 pagini, e un sistem imperfect clar dar ceea ce trebuie inteles, eu m-am prins mai tarziu, e ca noi ca dentisti asiguram "primary care in dentistry"...suna mai bine in engleza, adica stomatologia de baza. Binenteles ca aici limitele sunt foarte largi, unii pot considera ca extractia de molar de minte impacted e stomatologie de baza, daca mergi pe principiul asta nu prea ai cum sa te adaptezi in uk si sa iti realizezi si targetu. In principiu faci cam ce e de bun simt, consultatie, rx, cariute, endo daca se merita si pacientul e de acord, extractii, coroane, proteze...in fine stiti voi cam ce e de baza. Nimeni nu iti cere state of the art, sa fim intelesi si nici nu prea ai cum, daca pacientul vrea estetica maxima il trimiti la cabinet de estetica-privat, daca vrea cine stie ce cucuri pe care crezi ca esti competent le oferi in privat sau refferal la altu care poate, nu e nici o rusine sa zici ca aici nu stiu sau nu sunt sigur si vreau second opinion e chiar mai bine. Pacienti in jur de 28-35/zi....daca cineva imi zice ca poti sa faci minuni in timpul alocat pt fiecare pacient prefer sa no comment, de asemenea am pus amalgame in 3 ani cat nu o sa puna toti dentistii in romania in toata viata lor profesionala si aici intervine alegerea fiecaruia si ce vrea sa realizeze , sunt sigur ca sunt multi care tind spre perfectiune si spre top quality dentistry, sunt despre care viitoare generatii de studenti o sa invete, de asemenea sunt si cei pt care tot ce conteaza este sa iasa banu cat mai repede si usor.....filozofia mea e sa fac bine si nu rau.....binenteles banii sunt importanti, binenteles ca mai fac compromisuri la anumite tratamente dar per total cand ma duc acasa dorm linistit. Pana de curand...acum am capatat o oaresice stabilitate financiala ) si programul infernal din NHS incepe sa-si spuna cuvantu.....la un calcul estimativ in 3 ani de practica in Uk am vazut 15-20.000 de pacienti ceea ce e enorm si parca incepi sa te saturi de lucrat ca in fabrica, de asemenea am inceput de curand sa citesc eugenolul si cateva prezentari de caz si parca ceva in mine care imi spune ca nu o sa fac niciodata asa ceva ma zgandara din ce in ce mai tare. Aici e si partea interesanta, daca vrei sa te specializezi pe un domeniu aici ai posibilitati nelimitate, scumpe, dar poti sa faci ce vrei....asta e ceea ce ma macina acum....mai ca imi pare rau ca am deschis eugenolu si mi-am stricat linistea sufleteasca))))
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=12709
Bun am inceput de unde am plecat, hai sa termin unde sunt acum: Stau intr-o casa cu 3 camere, curte, garaj tot in chirie dar ma gandesc sa imi cumpar,masina eu si nevasta-mea, venitu brut se apropie de 100.000 lire englezesti din care se scade cam 30-35.000 taxe(in romania asa ceva am evitat), 25-30.000 viata de zi cu zi aici intra gradinita privata pt fiu-miu, chirie, masa, si toate cheltuielile marunte, mai scazi 2-5000 diferite cursuri si cheltuieli profesionale, si dupa ce scazi si concediile restu iti ramane. Conteaza foarte mult ce vrei sa faci cu cheltuielile....eu nu am venit sa strang la ciorap...imi traiesc viata si nu imi refuz aproape nimic.
Daca va intereseaza ceva specific shoot si o sa incerc sa raspund pe cat posibil.

Modificat ultima data de bigbrother978; 12-01-11 la 18:13.
.
Vechi 12-01-11, 16:36   #120
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.
Tolerat  -6 (+0/-6)     

Citat:
Publicat initial de Smilee View Post
Ceea ce ma uimeste pe mine, este faptul ca un viitor sau proaspat absolvent se gandeste in special la cati pacienti va avea sau cati bani va castiga...intrebarea este, cata calitate poate sa ofere cel amintit mai sus, de banii multi sau putini pe care ii va obtine contra serviciilor medicale prestate? Sa se fi schimbat asa de mult facultatea, de cand am absolvit eu si intre timp toti cei care termina sunt asa de bine pregatiti si siguri pe ei, incat doar chestiunea castigului mai ramane de luat in calcul?
Cred ca uneori uiti in ce tara traiesti. Nu am pus problema calitatii pentru ca e cu totul alta discutie. Si da, s-a schimbat mult fata de acum cativa ani, si aproape orice medic ar putea sa-ti confirme asta. E simplu: piata e saturata si m-i se pare cat se poate de normal sa-mi pun problema zilei de maine si din alt punct de vedere decat cel al calitatii actului prestat.
Vechi 12-01-11, 16:55   #121
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

mai baiete,
trebuie sa fii mai optimist!
Si sa crezi ca va fi macar ceva mai bine pe cand vei termina tu studiul!
Concentreaza-te pe invatat si sa lucrezi calitativ cat poti tu de bine, si pe urma poti sa-ti hotarasti soarta asa cum vrei tu.
Prioritatea trebuie sa-ti fie acum doar invatatul.
stomaflex, KLMircea si Smilee au multumit.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-01-11, 17:10   #122
Ucenic
Medic Dentist
dinte peste dinte si deasupra
inca un dinte...

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de dorian View Post
Cred ca uneori uiti in ce tara traiesti. Nu am pus problema calitatii pentru ca e cu totul alta discutie. Si da, s-a schimbat mult fata de acum cativa ani, si aproape orice medic ar putea sa-ti confirme asta. E simplu: piata e saturata si m-i se pare cat se poate de normal sa-mi pun problema zilei de maine si din alt punct de vedere decat cel al calitatii actului prestat.
Dintre noi doi, tu nici nu realizezi inca in ce tara traiesti. Eu, pe alocuri, mai prefer sa uit...nu vreau sa intram intr-o polemica fara de sfarsit!
Daca doi ani de cand am absolvit eu, se pot numi * acum cativa ani*...atunci, asa o fi, dar ma tem ca nu e vreo mare schimbare in bine...
*Si da, s-a schimbat mult fata de acum cativa ani*... sper sa poti spune asta peste 3 ani cand vei fi un proaspat absolvent si un tanar medic la inceput de drum...m-as bucura sincer!
Pana atunci, mult succes si la stiinta si la practica!
KLMircea a multumit.
.
Vechi 12-01-11, 17:31   #123
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Dar daca vei invata sa lucrezi bine si la nivelul anilor in care traim o sa ai pacientii nemultumiti de gaudent si alte probleme. Nu spun ca o sa fie usor sa ai pacientii tai dar crezi ca e mai bine sa mergi in UK sa tratezi 30 pacienti pe zi? Eu nu as putea sa fac asa ceva pentru simplul motiv ca mi se pare prea mult si prea stresant. Niciodata nu mi-am programat un endo la ora 19:00 sau ca ultima programare sau mai mult de 3 pe zi. Eu cred ca sunt in alta lume - lumea oamenilor comozi sau care mai si traiesc (desenez, citesc,.......).

Citat:
Nu se asteapta nimeni la asta dar cel putin pe mine ma inspaimanta gandul ca termin peste 3 ani cand piata va fi supra-saturata (dupa cum zicea si dr.Tepordei pe alt topic) si voi sta 10 ore pe zi intr-un cabinet rugandu-ma sa intre un 2-3 pacienti.
Piata e suprasaturata in orasele mari cu centre universitare.
Nu inteleg de ce sa lucrezi 10 ore in fiecare zi. Eu nu am stat niciodata 10 ore la cabinet. La mai mult de 5 pacienti pe zi incep sa ma agit. Nu am rabdare sa fac mai mult de atat bine. 3 tratamente endo inseamna macar 1,5 ore x 3 = 4,5 ore + pauze intre.
Dr.Daraban Bogdan a multumit.
.
Vechi 12-01-11, 18:28   #124
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.
-3 (+0/-3)     

Citat:
...nu vreau sa intram intr-o polemica fara de sfarsit!
Nici eu nu-mi doresc. Dar avem puncte de vedere diferite si crede-ma ca nu e numai punctul meu de vedere ci al unei majoritati dintre studenti. Iti respect opinia dar cel putin din perspectiva mea sa abordez o problema importanta cu un optimism nesustinut de mai nimic in vremurile de fata e o dovada de naivitate.
Vechi 12-01-11, 18:45   #125
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Eu zic sa nu mai bruiem topicul cu tot felul de discutii sterile. Ca student care nici macar nu stie sa faca extractii, sa-ti dai cu parerea despre cat e de saturata piata mi se pare penibil.

Hai sa-i lasam pe cei care lucreaza in UK sa posteze aici, si daca vrea cineva sa vorbeasca nimicuri, sa faca moderatorii un topic nou.

ane_ane este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-01-11, 19:58   #126
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

big brother mai povesteste...
pe mine ma intereseaza cum e viaqta sociala,adica v-ati facut prieteni? si daca da in ce grupuri? medici? sau ce? consider ca asta e foarte important si asta a fost un punct forte in alegerea mea de a ramane in franta.
dorian,daca mergi in anglia fara experienta iti mananci degetele...
Smilee a multumit.
Vechi 12-01-11, 20:36   #127
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

interesant...sa tot citesti,opinii

Modificat ultima data de radualionte; 12-01-11 la 21:12. Motivul: dublura
TANDLĂ„KARE-M este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-01-11, 22:29   #128
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Bun am inceput de unde am plecat, hai sa termin unde sunt acum: Stau intr-o casa cu 3 camere, curte, garaj tot in chirie dar ma gandesc sa imi cumpar,masina eu si nevasta-mea, venitu brut se apropie de 100.000 lire englezesti din care se scade cam 30-35.000 taxe(in romania asa ceva am evitat), 25-30.000 viata de zi cu zi aici intra gradinita privata pt fiu-miu, chirie, masa, si toate cheltuielile marunte, mai scazi 2-5000 diferite cursuri si cheltuieli profesionale, si dupa ce scazi si concediile restu iti ramane. Conteaza foarte mult ce vrei sa faci cu cheltuielile....eu nu am venit sa strang la ciorap...imi traiesc viata si nu imi refuz aproape nimic.
Daca va intereseaza ceva specific shoot si o sa incerc sa raspund pe cat posibil.

dar totusi, cam cu cat ramai in mana pe luna, asa, o medie... ai recomanda si la altii anglia?

Will Smith
LonMar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-01-11, 22:38   #129
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Publicat initial de LonMar View Post
dar totusi, cam cu cat ramai in mana pe luna, asa, o medie... ai recomanda si la altii anglia?
(100.000-35.000)/12=5.41(6) inainte de cheltuieli fixe
(100.000-35.000)-30.000 (cheltuieli fixe + marunte pe un an de zile)/12= 2.916 bani excedentari ''in mana''

Bigbrother, iarta-ma ca ma bag in ciorba sau, ma rog, in steak-ul tau...
LonMar a multumit.
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-01-11, 23:51   #130
Ucenic
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Bigbrother, e enorm numarul de pacienti pe care l-ai vazut!
Cat crezi ca mai poti "rezista " in sistemul NHS??? Ai lucrat/lucrezi full-time?
Ce fel de specializare te-ai gandit sa urmezi??

....too many questions....sory
Vechi 12-01-11, 23:58   #131
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ane_ane View Post
Ca student care nici macar nu stie sa faca extractii, sa-ti dai cu parerea despre cat e de saturata piata mi se pare penibil.
Scuzati offtopic-ul, dar nu pot sa nu multumesc pentru apreciere.
Vechi 13-01-11, 14:28   #132
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

am postat de dimineata aici si se pare ca trebuie acordu unui moderator ca am pus un link.....se poate cineva sa arunce un ochi si sa aprobe postu meu?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=12709

@Sico: viata sociala ti-o faci dupa cum crezi de cuviinta, este o parere gresita la nivel de romania ca englezii sunt reci si cu nasu pe sus, poate cei din inalta societate cu titlu de "sir" sau mai stiu eu....englejii de rand pecare ii vad eu in fiecare zi sunt chiar ok, cea mai mare realizare a lor e sa se laude cat de tare sau imbatat ei seara trecuta si chestii din astea. Eu am cam trecut de faza asta, sau poate sunt un mos ramolit ) si nu prea ma mai incanta distractiile de genu asta asa ca nu prea ma bag in seama prea mult cu ei, in schimb am suficienti prieteni romani dentisti si nedentisti care locuiesc in diferite orase si aproape in fiecare weekend sau eu ma duc in vizita la ei sau ei vin la mine...si oricum in anglia daca traiesti 100 de ani si tot ai ce vedea...nu poti intelege daca nu traiesti aici....Cel mai mare soc cultural l-am avut cand m-am intors prima data inapoi in romanica pt un scurt concediu.....daca pana atunci mai aveam ceva romantisme cat de frumoas e "acasa" si faze de astea dupa primele 2 zile mi-am schimbat biletele de avion sa ma intorc dupa 1 sapt si nu 2 cum programasem.....prietenii mei se uitau la mine ca la un nebun cand le povesteam ce si cum si ziceu ca le spun basme....asa ca am renuntat de mult sa " ma dau mare" ca de, stau in strainatate si m-am ajuns)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

@Lonmar@tiptop

aici cu banii ramasi in mana nu e o chestie fixa......propriu zis aveti dreptate si ar trebui sa raman cu 3000 in mana la venitu meu....da stii cum se intampla la 2 luni, 1 saptamana fug in spania/cipru/franta/londra....etc care costa asa ca nu imi raman atatia bani, nici nu ii mai socotesc foarte riguros in ultima perioada cat raman, raman)) nu e asa ca suna ca o poveste vazut din romania??? recunosc acu 3-4 ani si eu as fi crezut ca bat campii dar este o realitate

@Anca Sturzu

mare?? este absolut enorm si presiunea este uriasa, in primii 2 ani nu conteaza...cam toti care ajungem pe aici avem niste codite lasate, banci si alte alea si tragi ca nebunu sa scapi, dar acum intradevar pot sa zic ca te uzeaza....ce ma uimeste e ca vad medici englezi care lucreaza in ritmu asta de 20-30 ani si inca o maiduc....cred ca sunt croiti altfel decat noi....specialitati...inca nu m-am hotarat mai mult de lene....sa ma apuc iar de tocit tot felu de materii, binenteles mai cu folos decat ce faceam prin facultati, nu reusesc sa ma pornesc sincer...ca de facut poti orice de laestetica dentara , endo, reabilitare, chirurgie simaistiu eu ce cucuri, primesc zilnic zeci de cursuri si specialitati pe mail, ca o idee uita-te pe net la eastman university in londra.......ai tot ce vrei Eastman e-Prospectus sper ca pot posta linkuri pe forum si nu imi iau ban))

Modificat ultima data de radualionte; 13-01-11 la 17:49.
.
Vechi 13-01-11, 22:34   #133
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Big Bro
Pana la 10 mesaje pe forum nu poti posta linkuri (protectie antispam) si e automat pt toti userii.
In principiu nu e voie sa faci reclama (linkuri reclama) dar nu e cazul pt tine.
Vechi 13-01-11, 23:19   #134
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
@tiptop

aici cu banii ramasi in mana nu e o chestie fixa......propriu zis aveti dreptate si ar trebui sa raman cu 3000 in mana la venitu meu....da stii cum se intampla la 2 luni, 1 saptamana fug in spania/cipru/franta/londra....etc care costa asa ca nu imi raman atatia bani, nici nu ii mai socotesc foarte riguros in ultima perioada cat raman, raman)) nu e asa ca suna ca o poveste vazut din romania??? recunosc acu 3-4 ani si eu as fi crezut ca bat campii dar este o realitate
Sunt noua pe forum, dar am urmarit atent pulsul exodului in ultimele luni, de cand m-am inrolat. Am observat ca multi sustin ca vor sa plece din tara pentru a-si face ''upgrade'' la calitatea vietii dar, in secunda urmatoare, intreaba ''cat castigi?'', ''cat iti ramane?'', ''cat poti sa pui deoparte?''. Mai ales ''cat pui deoparte''... Pusul deoparte depinde, bineinteles, de fiecare dintre noi, asa ca eu doar i-am facut colegului niste calcule care poate lui nu i-au parut evidente. Cheltuielile fixe sunt cele care sunt, mai departe banii se cheltuiesc in mod ''personalizat''.
In rest, sunt de acord cu tine: de aici, din Romania, asa se vede
Iti urez mult succes in continuare!
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-01-11, 12:04   #135
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Activ

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Ceea ce ma uimeste pe mine, este faptul ca un viitor sau proaspat absolvent se gandeste in special la cati pacienti va avea sau cati bani va castiga...intrebarea este, cata calitate poate sa ofere cel amintit mai sus, de banii multi sau putini pe care ii va obtine contra serviciilor medicale prestate? Sa se fi schimbat asa de mult facultatea, de cand am absolvit eu si intre timp toti cei care termina sunt asa de bine pregatiti si siguri pe ei, incat doar chestiunea castigului mai ramane de luat in calcul?
Nu o lua asa. Consider ca oricine isi pune problema incepand de la 18-20 de ani ce va face in viata, unde va sta, cum isi va intemeia o familie. Si toate astea se bazeaza foarte mult pe partea financiara. Nu zic ca numai asta conteaza dar nu poti judeca un om ca isi pune niste intrebari cand mai are cativa ani de stat pe banii parintilor.
Eu ii zic ca bine face ca se gandeste la asta, ca dupa aia se trezeste ca a terminat facultatea cu 10 si isi pune intrebarea :Taticuta am o diploma dar banii cum se fac?
dorian a multumit.
Bogdan77 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-01-11, 13:49   #136
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

[QUOTE=Bogdan77;201428]...Consider ca oricine isi pune problema incepand de la 18-20 de ani ce va face in viata, unde va sta, cum isi va intemeia o familie... QUOTE]
Esti sigur, sigur? Eu am vazut si pe la 30 de-abia ajunsi la maturitate...
Smilee a multumit.
Vechi 14-01-11, 16:41   #137
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Sunt si la batranete oameni care nu au ajuns la maturitate. Ce ma surprinde e faptul ca in spatele unui calculator si sub protectia unui oarecare anonimat unii au impresia sau cel putin se prefac a fi de o moralitate ireprosabila si sunt atat de descurcareti si de profesionisti incat mimeaza mai mult sau mai putin temporar lipsa oricarei griji in privinta viitorului, a stabilitatii profesionale si financiare.
Problemele pe care le-am amintit eu nu privesc doar viitorii absolventi ci intreaga breasla atat direct cat si indirect. Precedente asemanatoare exista, si sunt cat se poate de evidente si nu cred ca un stomatolog oricare al fi el nu va fi afectat de o suprapopulare a pietei in conditiile scaderii numarului de pacienti.
Asadar consider ca merita efortul de a pleca pe alte meleaguri in majoritatea cazurilor atata timp cat ai profesat un timp in tara dar o perspectiva optimista tot intarzie sa apara.
Radu Tepordei a multumit.
Vechi 14-01-11, 17:49   #138
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Sunt si la batranete oameni care nu au ajuns la maturitate. Ce ma surprinde e faptul ca in spatele unui calculator si sub protectia unui oarecare anonimat unii au impresia sau cel putin se prefac a fi de o moralitate ireprosabila si sunt atat de descurcareti si de profesionisti incat mimeaza mai mult sau mai putin temporar lipsa oricarei griji in privinta viitorului, a stabilitatii profesionale si financiare.
Problemele pe care le-am amintit eu nu privesc doar viitorii absolventi ci intreaga breasla atat direct cat si indirect. Precedente asemanatoare exista, si sunt cat se poate de evidente si nu cred ca un stomatolog oricare al fi el nu va fi afectat de o suprapopulare a pietei in conditiile scaderii numarului de pacienti.
Asadar consider ca merita efortul de a pleca pe alte meleaguri in majoritatea cazurilor atata timp cat ai profesat un timp in tara dar o perspectiva optimista tot intarzie sa apara.
Dorian,eu sunt proaspat absolvent de stoma.Gandeam ca tine prin anul 4,5......abia asteptam sa termin si sa plec,si acum ma gandesc la asta,insa la alti parametrii.....E sinucidere curata sa iesi din facultate si sa preiei 30 de pacienti pe zi.Eu am max 10 si stau minim o ora la fiecare(asta cand lucrez toata ziua)......Nici nu-ti imaginezi cat de abrupta e trecerea din facultate in profesie,si crede-ma ca am lucrat foarte mult in facultate,nu am sprijinit peretii....Uite,acum 3 zile am avut o pacienta cu o reactie urata la hipoclorit.Aici am scaldat-o eu,dar ma gandesc ce faceam daca eram afara....cum mai explicam ca sa fiu si credibil,avavd in vedere ca afara suntem totusi straini......Pana nu am 1000 de extractii,100 endo calumea,vreo 3-400 de lucrari,lipotimii....si ceva esecuri din care sa invat,eu nu ma mai gandesc la plecare........Consider ca sunt putin mai matur acum,cand am vazut cu ce se mananca stoma,decat acum 3 ani....Iti doresc mult succes,si ca fost student,iti recomand sa-ti iei un apexlocator si diga,din anul 5,plus incearca sa lucrezi de jos la ora 12....Eu daca as mai fi in facultate asta as face.......
stomaflex, Smilee si dorian au multumit.
mase este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-01-11, 18:10   #139
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Nici eu nu am spus ca e usor, nici aici si nici in alta parte. Sunt constient de problemele de zi cu zi care adunate fac parte din meseria de stomatolog,chiar daa nu le-am trait inca pe pielea mea. Afara suntem straini dar avem aceleasi obligatii si aceleasi drepturi, si chiar daca unii se simt discriminati, eu cat timp am lucrat acolo (2 vacante de vara) nu am simtit vreo nedreptate pt ca sunt roman.
Trecerea e abrupta dar face parte din experienta fiecaruia si am precizat ca emigrarea e o solutie reala mai ales pentru cine a inceput sa profeseze dar nu e multumit de conditii, oricare ar fi ele.
Sa fim seriosi, crezi ca Roberto sau Sico de exemplu au plecat din tara cu lacrimi in ochi? Au lucrat o perioada in tara, si probabil au constatat ca nu merita efortul si ca vor mai mult profesional si financiar (de ce sa nu recunoastem)
Vechi 14-01-11, 18:22   #140
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Nici eu nu am spus ca e usor, nici aici si nici in alta parte. Sunt constient de problemele de zi cu zi care adunate fac parte din meseria de stomatolog,chiar daa nu le-am trait inca pe pielea mea. Afara suntem straini dar avem aceleasi obligatii si aceleasi drepturi, si chiar daca unii se simt discriminati, eu cat timp am lucrat acolo (2 vacante de vara) nu am simtit vreo nedreptate pt ca sunt roman.
Trecerea e abrupta dar face parte din experienta fiecaruia si am precizat ca emigrarea e o solutie reala mai ales pentru cine a inceput sa profeseze dar nu e multumit de conditii, oricare ar fi ele.
Sa fim seriosi, crezi ca Roberto sau Sico de exemplu au plecat din tara cu lacrimi in ochi? Au lucrat o perioada in tara, si probabil au constatat ca nu merita efortul si ca vor mai mult profesional si financiar (de ce sa nu recunoastem)
Roberto cara ruxacul de acasa la facultate cu aparate si instrumente pt endo in anul 4,5 si dadea lectii asistentilor de grupa,iar sico face parte din proaspat absolventii de facultate care foloseau diga,apexlocatorul,slefuirea cu prag,stia ce-i ala un ferrule,never extensie distala(cum vei vedea ca se obisnuieste in romania)....Asta fac si acum,ei nu s-au dus in strainatate sa faca stoma viteza ci STOMATOLOGIE
.
Vechi 14-01-11, 18:24   #141
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

RUCSACUL.....
.
Vechi 14-01-11, 18:48   #142
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Nu asta era ideea.
Hai sa o luam altfel. Cati din cei plecati vor sa se intoarca si cati din cei ramasi vor sa plece? Raportul cred ca spune totul.
Fiecare are motivele lui pentru care pleaca, dar toti pleaca sperand la mai bine, si chiar daca la inceput vor avea 30 pacienti/zi.
Eu de exemplu imi doresc sa ma limitez pe endo. Ce optiuni am? Un rezidentiat aici sau un master intr-o tara din Vest. Tu ce ai alege?
Vechi 14-01-11, 19:04   #143
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu am in cele mai rele cazuri 15 pacienti pe zi ... Deobicei maxim 10 ...
Insa eu am ales un cabinet unde pot sa fac ce si cum vreau.
Nu as recomanda unui proaspat absolvent sa plece din tara.
Smilee a multumit.
Vechi 14-01-11, 19:30   #144
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Nu asta era ideea.
Hai sa o luam altfel. Cati din cei plecati vor sa se intoarca si cati din cei ramasi vor sa plece? Raportul cred ca spune totul.
Fiecare are motivele lui pentru care pleaca, dar toti pleaca sperand la mai bine, si chiar daca la inceput vor avea 30 pacienti/zi.
Eu de exemplu imi doresc sa ma limitez pe endo. Ce optiuni am? Un rezidentiat aici sau un master intr-o tara din Vest. Tu ce ai alege?
clar masterul,insa vorbim de multi bani.......in anglia de exemplu,medicii dentisti se specializeaza pe ceva anume dupa ce au lucrat mult timp ca gp....media e undeva pe la 30 de ani,timp in care au facut ceva experienta,si bani pt master....ca sa te specializezi pe ceva anume,trebuie sa faci din toate la inceput,apoi te hotarasti tu ce-ti place si ce ti se potriveste......de unde stii ca in anul 6 nu o sa te indragostesti de parodontologie?
.
Vechi 14-01-11, 21:39   #145
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Ti se pare ciudat ca se gandeste la astea?? Mie chiar deloc. Poate nu toti pot sa stea "pe spatele parintilor" si sa primeasca totul pe tava. De exemplu eu de prin anul IV de facultate nu am mai primit nimic de la parinti si a trebuit sa ma angajez si sa lucrez, pe langa facultate, cu norma intreaga ca sa pot trai si sa pot sa-mi termin facultatea. Si acum crezi ca e gresit sa ma informez asupra "inevstitiei mele"? Crede-ma, ca eu nu pot sta linistit in fotoliul meu, ani de zile contempland la cat de bun sau nu, sunt. Nu am acest lux. Trebuie sa ma zbat, sa fac alegerea cea mai buna/ in timpul cel mai scurt, alegere care sa ma salveze pe plan financiar. Iar cat despre facultati, poate nu s-or fi schimbat multe, asa e, dar poate sunt persoane care demult, din timpul facultatii au constientizat ca nu poti iesii pe piata cu ce iti ofera facultatea, si poate au inceput studiul in particular si practica pe la alte cabinete. Da, te inteleg, nu poti intelege bine situatia, pt ca nu ai fost pe acolo, dar sunt persoane care se lupta sa "iasa" din acest balamuc, persoane care AU alta ageritate si alta motivatie in ei.
dorian a multumit.

Will Smith
.
Vechi 14-01-11, 22:02   #146
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Bai frate, da agitati rau mai sunt studentii astia in Romania. Cred ca va uitati prea mult la televizor.
Puneti mana si faceti practica, oriunde si oricum si in orice conditii si incepeti de jos si chinuiti-va si nu mai puneti intrebari aiurea.
Auzi tu la ei, toti vor sa plece in strainatate, le pute in Romania.
Puneti mana pe munca, ca si in Romania e de muncit si nu mai bateti campii p-aici.
Dupa ce v-ati saturat de muncit in Romania NUMAI ATUNCI sa va ganditi sa plecati in strainatate, ca altfel va mananca cainii prin alte parti, vedeti voi cum dati de dracu'.
Smilee a multumit.

Modificat ultima data de stomaflex; 15-01-11 la 00:20.
stomaflex este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-01-11, 22:13   #147
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de stomaflex View Post
Bai frate, da agitati rau mai sunt studenti astia in Romania. Cred ca va uitati prea mult la televizor.
Pune-ti mana si faceti practica, oriunde si oricum si in orice conditii si incepeti de jos si chinuiti-va si nu mai puneti intrebari aiurea.
Pune-ti mana pe munca, ca si in Romania e de muncit si nu mai bateti campii p-aici.
Dupa ce v-ati saturat de muncit in Romania NUMAI ATUNCI sa va ganditi sa plecati in strainatate, ca altfel va mananca cainii prin alte parti, vedeti voi cum dati de dracu'.
Stomaflex, pune-ti (tie-iti-ti) niste bere cu peanuts.
Asta-i singura obiectie, in rest ai foarte mare dreptate, sir.
.
Vechi 14-01-11, 22:22   #148
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Citat:
Bai frate, da agitati rau mai sunt studenti astia in Romania. Cred ca va uitati prea mult la televizor.
Pune-ti mana si faceti practica, oriunde si oricum si in orice conditii si incepeti de jos si chinuiti-va si nu mai puneti intrebari aiurea.
Pune-ti mana pe munca, ca si in Romania e de muncit si nu mai bateti campii p-aici.
Stomaflex, daca tie nu iti "pute in Romania" inseamna ca ai o problema. Mare.
Promit ca nu mai intervin pe subiectul asta in conditiile in care un student ce a indraznit sa-si puna problema viitorului lui si a altora ca el este catalogat cu atata dispret.
Vechi 14-01-11, 22:22   #149
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Mersi, am corectat.
Mona Lisa a multumit.
.
Vechi 14-01-11, 22:28   #150
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Hai las-o mai moale ca te prea agiti... ca iaurtu... nu de alta dar s-ar putea sa faci "POC"....
daca tu ai incasat-o pe dincolo nu inseamna ca toti o sa pateasca ca si tine pe dincolo. si stii ceva, poate ca de aia iti merge asa de rau ca nu faci decat sa te plangi pe toate forumurile, pe toate topicurile.te sfatuiesc sa te concentrezi pe "cum sa iesi din situatie" nu sa iti tot repeti in minte cat de rau e.... iar daca eu vreau sa plec din romania, care e problema ta??? trebuie sa imi cer voie de la tine? tu poate ai experienta necesara, eu inca nu te-am ajuns. dar poate eu am altceva ce echilibreaza sau depaseste valoarea care ai abtinut-o prin practica. si anume scoala vietii. apropo, am fost si am stat mult timp, peste tot in europa, si nu e asa tragic pe cum zici tu. deci, te rog nu mai speria lumea. parerea mea, cred ca ai si alte intentii prin ceea ce spui decat "sa protejezi" pe ceilalti colegi. si inca ceva, ce-i cu atitudinea asta? Daca sunt proaspat absolvent sau student sau mai stiu eu ce, si nu m-am ridicat la "valoarea" ta, trebuie sa-mi vorbesti ca unui mucos de 5 ani? hai ca te las, cu supararile tale.... BAFTA!
dorian a multumit.

Will Smith
.
Vechi 14-01-11, 22:33   #151
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Promit ca nu mai intervin pe subiectul asta in conditiile in care un student ce a indraznit sa-si puna problema viitorului lui si a altora ca el este catalogat cu atata dispret.
Darling,
nu te trateaza nimeni cu dispret.
Situatia zilei de maine ne preocupa pe toti si este o problema.
Insa esti la o varsta la care nu ai voie sa fii asa de pesimist!
Azi-maine incepe sesiunea.
Ia-ti examenele, si continua-ti drumul ales.
O sa vezi ca vei avea si satisfactii!
Mai ai vreme sa iei decizii, ai toata viata inainte.
Gandeste-te ca dupa terminarea facultatii poti sa pleci oriunde in lume, lucru care acum 25 de ani era aproape imposibil. Pai numai la asta sa te gandesti, ca vei avea o diploma recunoscuta in atatea tari, si ajunge sa te umpli de ambitie si sa mergi inainte, nu?
.
Vechi 14-01-11, 22:35   #152
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Dar bineinteles ca nu imi pute ca stiu cum era si cum este si acum ca am vazut cum este si prin alte parti imi dau seama ca nu e chiar asa de rau in Romania.
Oriunde ai incepe, e greu cand esti la inceput cu stomatologia. Dar in plus fata de asta sa mai ai si alte obstacole: limba, oamenii care te vad si te trateaza ca pe un strain, reguli si obiceiuri diferite, totul strain in jurul tau, departe de familie si rude si prieteni, de locurile cunoscute s.a.m.d.

Pai daca zici ca te gandesti la viitorul tau, iti spun eu ce sa faci: LA MUNCA. Sigur gasesti un cabinet unde sa lucrzi, garantat.

Pai voi cei care credeti ca terminati facultatea si hop, imediat fuga in UK sau mai stiu eu unde, pai ori sunteti inconstienti ori sunteti inconstienti, din 2 una sau ambele.
Bagati-va fratilor mintile in cap si puneti mana pe lucrat si apoi veniti sa va dati cu parerea.

Hai, gata, la culcare.
asgard si Smilee au multumit.
.
Vechi 14-01-11, 22:42   #153
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

) tare ciudat.... ce sa faci. asta e. mai bine lasam asa, ca e mai bine. nu mai rascolim nimic. fii pe pace.

Will Smith
.
Vechi 14-01-11, 22:46   #154
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de LonMar View Post
Hai las-o mai moale ca te prea agiti... ca iaurtu... nu de alta dar s-ar putea sa faci "POC"....
daca tu ai incasat-o pe dincolo nu inseamna ca toti o sa pateasca ca si tine pe dincolo. si stii ceva, poate ca de aia iti merge asa de rau ca nu faci decat sa te plangi pe toate forumurile, pe toate topicurile.te sfatuiesc sa te concentrezi pe "cum sa iesi din situatie" nu sa iti tot repeti in minte cat de rau e.... iar daca eu vreau sa plec din romania, care e problema ta??? trebuie sa imi cer voie de la tine? tu poate ai experienta necesara, eu inca nu te-am ajuns. dar poate eu am altceva ce echilibreaza sau depaseste valoarea care ai abtinut-o prin practica. si anume scoala vietii. apropo, am fost si am stat mult timp, peste tot in europa, si nu e asa tragic pe cum zici tu. deci, te rog nu mai speria lumea. parerea mea, cred ca ai si alte intentii prin ceea ce spui decat "sa protejezi" pe ceilalti colegi. si inca ceva, ce-i cu atitudinea asta? Daca sunt proaspat absolvent sau student sau mai stiu eu ce, si nu m-am ridicat la "valoarea" ta, trebuie sa-mi vorbesti ca unui mucos de 5 ani? hai ca te las, cu supararile tale.... BAFTA!
Tie nu am ce sa iti raspund ca vad ca esti plecat mult ... prin europa si sunt sigur ca "scoala vietii", foarte lunga, cei drept, iti va tine loc de experienta....
Ce sa zic, dorian are bun simt si de la el chiar am sperante, e putin pesimist, dar isi revine el..
Ce am scris e pentru cei care vor sa inteleaga, deci nu te includeam, LonMar.

Modificat ultima data de stomaflex; 14-01-11 la 23:15. Motivul: PLECAT
.
Vechi 14-01-11, 23:00   #155
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

ma faci sa rad, acuma pe bune. apreciezi bunul simt? ia citeste-ti postul de sus. si apropo, sunt "plecat", nu "plecata"... sa te intreb ceva, daca ai 50 de ani si ai stat tot timpul "in spate" ai aceeasi experianta de viata cu a unuia de 30 care a fost obligat sa se lupte cu viata in fiecare minut? raspunde-ti singur.

nu pot sa cred ca un medic stomatolog se aseamana asa de bine cu un copil la replici.... nu stiu de ce imi mai bat capul cu asa ceva, sa nu te superi daca nu iti mai raspund pe aceasta tema. am altceva de facut. noapte buna.

Will Smith
.
Vechi 14-01-11, 23:59   #156
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu mai zic o data. Proaspeti absolventi stati si va faceti mana in romania...
Nu va aventurati ca doar ambitia nu o sa va ajute. Asta vrea sa zica si stomaflex. Locuri de dentisti sunt multe,dar nu e asa usor.
Eu va doresc la toti sa plecati,dar munca in cabinet zi de zi nu e aceiasi cu practica de vara.
robbycarlos, Tudor G., asgard si alti 3 au multumit.
Vechi 15-01-11, 01:08   #157
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

As interveni si eu, nu de alta, dar sa incheiem mai optimist seara .
Eu cred ca nu e dracul asa de negru, si in plus un tanar la douazeci si de ani are capacitate mare de adaptare, invata rapid, daca mai si citeste in paralel, poate sa faca fata. Acuma nu la un target de 8500 UDAs, dar asa sa zicem la un 5000 UDAs pentru inceput adica la vreo 20 UDAs pe zi poate sa stea si mai mult la tratamente, restul sunt examinari.....de ce nu? E adevarat ca experienta pe care ti-o da munca de zi cu zi este esentiala dar imi staruie in minte doi spanioli care au venit la cabinetul unde lucrez absolut incepatori si dupa vreo 2-3 luni isi dadusera drumul binisor. Intre noi fie vorba, am bagat ceva extractii incepute de ei (un coleg chiar de pe forum muuuult mai multe, stie el cine), dar una peste alta perioada de inceput a trecut pentru ei si nu au fost probleme majore. De ce romanii nostri nu ar fi in stare macar de acelasi lucru?! Eu cred in sansa lor si cu un pic de orientare, interes si noroc (asta trebuie toata viata) pot reusi. Din partea mea bafta multa tuturor celor care iau taurul de coarne si accepta provocarile!!!
gabisivoglo este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-01-11, 11:15   #158
Ucenic
Medic Dentist
dinte peste dinte si deasupra
inca un dinte...

.

Nu stiu daca ati citit si ce a scris Anca Sturzu aici...cred ca e destul de clar ce a vrut sa spuna
Citat:
Publicat initial de Anca Sturzu View Post
Foarte importanta este experienta pt a pleca. Nu spun de atins targetul ca e cale lunga pana acolo. Trebuie sa stii suficient de bine limba ca sa nu te fastacesti cand pacientul de intreba "doctore, de ce crezi ca solutia asta e cea mai buna pt mine?". Si chiar daca stii bine limba, trebuie sa stii/sa fi profesat suficienta stomatologie ca sa dai un raspuns plauzibil - cred ca daca incerci sa o scalzi cu un raspuns"asa si asa", o sa vrea second opinion. Asta nu e neaparat un lucru rau, dar iti pierzi pacientii si credibilitatea ...

SI NU IN ULTIMUL RAND - trebuie sa ai suficienta experienta si sa fi avut suficienti pacienti in tara ca sa stii sa le raspunzi exigentelor si sa nu iti faca complain ca nu te-i purtat frumos cu copilul sau ca nu ai vorbit/explicat suficient manopera. Nu spun ca sunt exagerati de exigenti dar poti fi pus in fata urmatoarelor situatii:
- iti vine coroana de la laborator si nu poti sa o pui pe bontul preparat. Ca incepator iti spun eu nici nu stii de unde sa incepi (bineinteles excludem partea cu o trimit direct inapoi la laborator);
- iti vin multi cu multe resturi radiculare sub proteze, cu o gramada de afectiuni cardiace; are dureri la unul/doua resturi. Corect ar fi sa le scoti nu??? Dar cand vezi lista cu 10medicamente..?? si un infarct in precedente sau AVC, cu adm de Warfarina ce faci. Da, poti sa faci referal numai daca esti in GUIDLINES (revin despre asta imediat)
- te intreaba pacientul - da platesc pentru aceasta lucrare privat, de unde stiu ca portelanul/materialele folosite sunt cele mai bune?
-referals - da poti sa faci referal-uri daca te poti trezi cu scrisoare de la specialist, foarte frumos si politicos explicat ca nu respecti guidlines si ca INR tre sa fie mai mare de 4 pentru referal, ca pacientul trebuie sa fi avut 2 pusee de pericoronarita inainte de extractia M3 (sau unul sever)
-te intreaba de ce am 2/3 carii si imi trebuie fillings daca la consultatia precedenta cand am facut si RX doctorul nu mi-a spus nimic??

Nu in ultimul rand cand ai un complain de 2 pagini in care iti scrie pacientul cuvant cu cuvant ce i-ai spus (chiar daca e de acum 3 luni), ca esti incapabil si ca se intreaba daca esti calificat simti ca in Romanica poate fi mai roz situatia cateodata.....

Am incercat sa exemplific , daca nu ti se pare greu de abordat asemenea situatii.....vorba colegului pune mana si fa muschi si la treaba )
.
Vechi 15-01-11, 11:40   #159
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de gabisivoglo View Post
As interveni si eu, nu de alta, dar sa incheiem mai optimist seara .
Eu cred ca nu e dracul asa de negru, si in plus un tanar la douazeci si de ani are capacitate mare de adaptare, invata rapid, daca mai si citeste in paralel, poate sa faca fata. Acuma nu la un target de 8500 UDAs, dar asa sa zicem la un 5000 UDAs pentru inceput adica la vreo 20 UDAs pe zi poate sa stea si mai mult la tratamente, restul sunt examinari.....de ce nu? E adevarat ca experienta pe care ti-o da munca de zi cu zi este esentiala dar imi staruie in minte doi spanioli care au venit la cabinetul unde lucrez absolut incepatori si dupa vreo 2-3 luni isi dadusera drumul binisor. Intre noi fie vorba, am bagat ceva extractii incepute de ei (un coleg chiar de pe forum muuuult mai multe, stie el cine), dar una peste alta perioada de inceput a trecut pentru ei si nu au fost probleme majore. De ce romanii nostri nu ar fi in stare macar de acelasi lucru?! Eu cred in sansa lor si cu un pic de orientare, interes si noroc (asta trebuie toata viata) pot reusi. Din partea mea bafta multa tuturor celor care iau taurul de coarne si accepta provocarile!!!
Multumesc pentru tonul optimist, dar sunt niste chestiuni care trebuie discutate.

Contracte de 5000 uda pentru 5 zile/sapt nu prea mai exista, pentru ca ei s-au prins ca mai bine platesc doar 2 asistente si tin 2 cabinete pentru 15000 uda decat 3 asist si 3 cabinete. Acum se cauta medici cu productivitate la uda.

Contracte de 5000 uda poate mai sunt cele in cabinetele nou infiintate, adica fara clientela, la care sunt numai pacienti noi si care in general nu au vazut vreun dentist de multi ani, ca nu au avut cabinet acolo, si care probabil nici nu au bani si deci la astia muncesti de-ti sar capacele pentru 3 sau 12 uda. Deci, da, programul ar fi poate mai lejer aici, dar banii si mai lejeri, adica putini. Iar in tara asta totul costa si costa destul.

Si eu stiu la un cabinet in Lowestoft 2 tineri absolventi spanioli care in 11 luni au facut sub 3000 de uda, noroc cu romanul nostru cu experienta, care a facut peste target, dar care e totusi putin discriminat acolo.

Gabisivoglo, cata practica facusei tu cand ai terminat facultatea si cata practica crezi ca au facut cei care termina acum?
.
Vechi 15-01-11, 12:32   #160
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
daca esti decis sa pleci, nu mai ezita. o sa fie mai greu la inceput dar cui nu i-a fost? Nu am indoiala ca experienta de cabinet din ro conteaza mai putin ca experienta din Vest ca sa fii admis la un master din afara.
dorian a multumit.
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-01-11, 13:22   #161
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Multumesc pentru tonul optimist, dar sunt niste chestiuni care trebuie discutate.
Citat:

Contracte de 5000 uda pentru 5 zile/sapt nu prea mai exista, pentru ca ei s-au prins ca mai bine platesc doar 2 asistente si tin 2 cabinete pentru 15000 uda decat 3 asist si 3 cabinete. Acum se cauta medici cu productivitate la uda.

Contracte de 5000 uda poate mai sunt cele in cabinetele nou infiintate, adica fara clientela, la care sunt numai pacienti noi si care in general nu au vazut vreun dentist de multi ani, ca nu au avut cabinet acolo, si care probabil nici nu au bani si deci la astia muncesti de-ti sar capacele pentru 3 sau 12 uda. Deci, da, programul ar fi poate mai lejer aici, dar banii si mai lejeri, adica putini. Iar in tara asta totul costa si costa destul.

Si eu stiu la un cabinet in Lowestoft 2 tineri absolventi spanioli care in 11 luni au facut sub 3000 de uda, noroc cu romanul nostru cu experienta, care a facut peste target, dar care e totusi putin discriminat acolo.

Gabisivoglo, cata practica facusei tu cand ai terminat facultatea si cata practica crezi ca au facut cei care termina acum?

Da-mi voie sa te contrazic, exista contracte de 4-5000 UDAs si nu neaparat la clinici noi cu pacienti praf care nu au vazut dentist de ani de zile. Eu nu zic Doamne fereste ca le va fi usor ca incepatori, ca vezi tu ca nici pentru noi astia cu ceva ani de stomatologie nu e usor, in fiecare zi apar tot felul de situatii dar vorba aia: nu o sa inveti niciodata sa inoti pana nu sari in apa. Angajatorul foarte probabil le va da putin pe UDA ca incepatori, va pune un mentor care va fi de asemeni platit tot de catre ei, in concluzie nu ma astept ca ei sa iasa cu foarte multi bani dupa prima perioada. Cu toate astea eu nu vreau sa-i descurajez total crezand ca vor fi carne la rechini pe aici, eu cred ca daca au o baza teoretica buna, ceva practica (aici nu stiu sa-ti raspund la ultima ta intrebare referitor la cata practica se face acuma pe la facultate, la noi se facea foarte mult, trebuie sa admit), si avand in vedere ca NHS-ul reprezinta stomatologie bazica si nu cine stie ce tratamante sofisticate, eu cred ca ei pot reusi. Trebuie insa, aici sunt intru totul de acord cu tine, sa fie foarte atenti la ce se baga, sa incerce sa se documenteze cat pot de mult si sa-si puna la punct limba (unul dintre amanuntele cele mai importante). Nu le-as recomanda in nici un caz sa se arunce la contracte tentante financiar ci doar sa se concentreze pe acumulare de experienta, in anul/anii care au ramas si sa practice cat de mult posibil.
.
Vechi 15-01-11, 13:29   #162
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:

Angajatorul foarte probabil le va da putin pe UDA ca incepatori, va pune un mentor care va fi de asemeni platit tot de catre ei,
Asta cu mentorul am inteles ca depinde de firma, la ~~~ plateste medicul, la ADP firma, etc.
Si mentorul nu este impus de PCT la toti noi venitii? Daca vine X cu 15 ani de experienta din Romania, crezi ca nu va avea nevoie de mentor ?

ane_ane este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-01-11, 13:50   #163
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

De acord cu tine, gabisivoglo, dar contractele care mai sunt de 4-5000 uda sunt pentru 3 zile pe sapt, nu pentru 5 zile pe sapt. Deci practic tot ritmul de munca pentru 6400-8000 uda facute in 5 zile pe sapt. E drept, cu mai multe zile de pauza.
Plus ca unii pacienti nu pot veni decat in anumite zile, deci se mai pierde ceva si am impresia ca in astfel de cazuri ei incearca sa iti "umple" timpul ramas cu urgente, ceea ce pentru un incepator nu e recomandat.

Eu raman la ideea ca sa inceapa sa lucreze in Romania, macar acolo nu sunt legi asa dure si bani asa multi in joc daca gresesti.

In plus, eu nu vad cum sistemul NHS mai poate avea viitor in UK, de vreme ce au privatizat de curand Royal Mail si padurile, si taie fonduri de peste tot.
Deja au inceput sa privatizeze spitale, deci e semn ca s-a ajuns la fundul sacului. Cineva trebuie sa plateasca datoria externa de peste 400%. Taxele si impozitele au crescut si englezii nu mai sunt asa doritori sa cheltuiasca. Multi dintre cei care stateau in council houses vor fi dati afara, pentru ca nu mai pot plati chiriile marite.
Pentru anul 2011, cameron a anuntat "heavy lifting", adica concedieri si restructurari la stat. Unele zone sunt foarte dependente de stat, in North-East 80% din angajati lucreaza la stat.
Cati oameni mai lucreaza la PCT acum?
Si acest CQC ce vrea de fapt, daca nu mai multi bani de la dentisti? De ce a fost nevoie de a se infiinta CQC? Ca sa se opreasca drenajul banilor de la stat catre asa zisii furnizori de servicii medicale. Pai crezi ca ei nu stiu cum se realizeaza targeturile, cu fissure sealant de 3 uda si bite guard de 12 uda? Dar bineinteles ca si la ei PCTurile sunt mana in mana cu marile corporatii, dar asta nu poate sa dureze la nesfarsit, ca se pare ca au ajuns la fundul sacului.
De ce a fost introdus acest sistem cu UDA in 2006? Pentru ca se plateau prea multi bani catre medici. De ce au plecat peste 30% din medici din sistem dupa aprilie 2006? Pentru ca nu le mai convenea. Firmele insa au vazut scaparea, importand medici ieftini din Europa de Est si toata lumea.

Deci eu cred ca presiunea pe medici o sa creasca in viitor, pentru ca nu mai sunt bani.
.
Vechi 15-01-11, 14:01   #164
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si mentorul nu este impus de PCT la toti noi venitii? Daca vine X cu 15 ani de experienta din Romania, crezi ca nu va avea nevoie de mentor ?

Eu cred ca sunt decizii ale directorului clinic in functie de ce rapoarte intocmesc ei la interviul clinic si mai apoi la Fitness to Practice.
.
Vechi 15-01-11, 14:17   #165
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pt stomaflex:
ceea ce ai scris e tabloul tipic de recesiune in care traim, asta e, e peste tot in lume in momentul de fata. Nu stiu cat de afectat e bugetul alocat dentistilor, stiu ca in toamna promisesera ca nu se vor atinge de NHS (s-ar putea reduce al nostru in favoarea altor ramuri medicale). Pentru moment insa, principala problema e ca sunt UDAs nefolositi. Acuma, asteptam sa vedem ce schimbari vor fi in contract, la noi la clinica vin pe 27 ianuarie, am sa scriu ce se va discuta, s-ar parea ca o parte de bani vor fi in functie de numarul de pacienti inregistrati cu dentistul respectiv ( nu am idee de pondere). S-ar parea ca la clinica unde lucrez eu vor introduce un program pilot si vom fi platiti cu o suma negociata un an, dar deocamdata sunt doar zvonuri, va spun mai multe dupa ce vin de la ~~~~~ la sfarsitul lunii.
.
Vechi 15-01-11, 14:23   #166
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:

Eu cred ca sunt decizii ale directorului clinic in functie de ce rapoarte intocmesc ei la interviul clinic si mai apoi la Fitness to Practice.
Mentorul este impus de catre PCT, dar nu absolut toate PCT-urile cer mentor.Dar este adevarat ca la interviul clinic se fac niste hartii si daca se constata ca medicul ar trebui ajutat i se recomanda sa mearga intr-un cabinet unde exista mentor.
Vechi 15-01-11, 14:29   #167
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ALEXINA View Post
Mentorul este impus de catre PCT, dar nu absolut toate PCT-urile cer mentor.Dar este adevarat ca la interviul clinic se fac niste hartii si daca se constata ca medicul ar trebui ajutat i se recomanda sa mearga intr-un cabinet unde exista mentor.

Multumim de lamuriri alexina!
A propos de discutia anterioara, ai idee de noul contract mai mult decat ce s-a mai scris prin ziare?
.
Vechi 15-01-11, 15:14   #168
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
.

Deci eu cred ca presiunea pe medici o sa creasca in viitor, pentru ca nu mai sunt bani.
De asta imi e si mie frica. si de ce ti-e frica...
Banuiesc ca ori vor incerca sa ne puna si mai mult la munca pe aceeasi bani, ori (mai rau) vor incerca sa ne diminueze veniturile
Vechi 15-01-11, 15:22   #169
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:

Multumim de lamuriri alexina!
A propos de discutia anterioara, ai idee de noul contract mai mult decat ce s-a mai scris prin ziare?
Nu, n-am auzit nimic decat fel si fel de zvonuri. La sfarsitul lunii ma intalnesc cu englezii si vreau sa mai intreb si eu.

Voiam doar sa mai zic ca nu este adevarat ca sunt numai contracte mari. Adevarul e ca nu prea mai sunt contracte, spre deosebire de anii trecuti cand puteai sa alegi dintre 10-11 joburi, acum abia sunt 2-3.
Si inca ceva: clauza cu cele 3-6 luni de preaviz- companiile stabilesc numarul de luni in functie de cat dureaza inregistrarea la PCT a unui medic nou, sunt PCT-uri la care actele medicilor zac pe masa pentru mult mai mult de 3 luni,uneori si 8. Evident ca si compania trebuie sa isi ia aceeasi marja, sub nici o forma nu este o metoda ascunsa de a lega medicul care vrea sa plece.
gabisivoglo a multumit.
Vechi 15-01-11, 15:35   #170
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu cred.

Inregistrarea mea cu PCT a durat 1 luna si jumatate, iar preavizul a fost de 4 luni, iar apoi de 6 luni.

Sigur ca e o metoda de a impiedica medicii sa plece, de vreme ce toti medicii isi pun problema sa plece din sistem, iar cu noile constrangeri, vor dori sa plece si mai repede.
.
Vechi 15-01-11, 15:40   #171
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Nu cred.
Poate intr-o zi vei inceta sa iei drept regula ce ti se intampla tie si sa generalizezi.Lucrurile s-au mai schimbat de cand ai aplicat tu.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 2014, 36, absolventi, adaptare, afara, ajutor, angaja, ati, buna, cabi, cabinetul, citit, colegii, dentist, endo, forum, gdc, iga, inregistrarea, intrebare, la inceput de drum, lasa, lasati, loc, lucreaza, lucrurile, luna, merita, mesaj, oasis, perioada, prezinta, stau, supra, tehnician dentar, tratament, uk, vara, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:36) timp.

Alegeti schema de culori preferata: