Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

UK - Merita efortul ?

discutie din eugenol.ro : Buna Sico! si eu fac bine, atata cat se poate pe la noi...adica munca multa(10-12 ore/zi) pe bani putini, ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree164Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 08-01-11, 10:46   #58
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Buna Sico! si eu fac bine, atata cat se poate pe la noi...adica munca multa(10-12 ore/zi) pe bani putini, e o saracie lucie. si...invat (reinvat) de zor limba franceza. merge greu, dar nu ma las, poate intr-un an vin si eu la civilizatie!!!
crystyna75 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-01-11, 14:37   #59
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
Publicat initial de drmacasa View Post
Ce ne sfatuiti?
Lucrez cu sotia, avem 15 ani experienta, cabinet privat, lucram 8 ore/zi, exclus week-end si sarbatori, 3 luni concediu/an si venituri NETE de aprox. 10.000 eur/luna; merita sa schimbam Romania pe Anglia?
Hmm. Un calcul sumar: 40000 roni/luna net inseamna 56000 brut ( presupunand ca banii sunt albi ). Un cabinet ce merge la nivelul asta are cheltuieli lunare de peste 10000 roni ( fara rate la spatiu sau masina ). Deci incasarile lunare se ridica la 66000roni/luna. Asta inseamna 3300 roni/zi, adica 1650/zi de doctor, adica 200/ora. Intr-un oras mic, cu multe cabinet, iertat imi fie, e neverosimil. Iar calculul l-am facut doar in mare. Daca e sa tinem cont si de cele 3 luni de concediu, veniturile ar trebui sa fie mai mari cu 25% ca sa iasa tot acolo media. Deci undeva la 2000 roni/zi de doctor.
Daca e adevarat, esti posesorul unei retete miraculoase distinse coleg. O impartasesti cu noi?
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-01-11, 16:08   #60
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.
-1 (+2/-3)     

Fac eu un calcul si mai simplu:
8 ore-30 pacienti tratati de o CALITATE TEMEINICA,bazata pe cunostiinte si manopere perfectioniste-2000 roni pe zi.
Deci 1 pac=16 minute= CALITATE=66,6 RON
Bun raport:scurt,calitativ,ieftin.Unde este cabinetul,ca eu ca pacienta as fi ales Rumbu,Augustin,Dream...care nu au asa experienta profesionala:cer si mult si te tin si cate doua ore la o obturatie de canal.Pffff...ce oameni domne.

Pt medicii care au dat minusuri:ultima propozitie este o ironie,misto,a nu se lua ad literam)))))))))))))
stomaflex si KLMircea au multumit.

Modificat ultima data de anduluta81; 09-01-11 la 02:44.
anduluta81 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-01-11, 22:47   #61
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de ane_ane View Post
Nu inteleg, acolo nu-ti pui problema daca iese bine o lucrare de ex, si daca pacientul va fi multumit ? Sau daca dupa o extractie mai dificila nu se intoarce cu o alveolita ? etc etc

Cum poti aici sa ai aceste griji si in Anglia nu ?
Pai, e simplu.
In primul rand calitatea lucrarilor in NHS e redusa si pacientii sunt cumva obisnuiti cu asta, mai ales ca stiu ca pentru a avea parte ce va mai bun trebuie sa plateasca privat. Deci aici este diferentierea NHS/privat foarte evidenta in mintea pacientilor si preturile in privat sunt foarte mari si nu multi isi permit. La NHS vin saracii, nu bogatii.

Alta chestie e ca orice plomba, obt de canal, fateta sau coroana (nu punte, nu proteza) are garantie NHS 12 luni. Deci daca trebuie inlocuita in 12 luni, pacientul nu plateste, dar tu iti iei cele 3 sau 12 uda.
Acest lucru este intens exploatat chiar de unii medici, deci nici o preocupare pentru calitatea plombei de amalgam samd.

Alta chestie e ca daca pacientul vine in interval de 2 luni dupa ce i-ai inchis planul de tratament si are nevoie de tratament care intra in aceeasi banda(2 sau 3), pacientul nu plateste, dar tu iti iei 3 sau 12 uda. Deci sa zicem ca i-ai pus o plomba fara obt de baza ca nu ai avut timp in 20 min la 3 plombe sa le pui si obt de baza, si face pulpita sau infectie chiar si apoi dintele trebuie extras sau facut RCT, pac nu plateste, tu iti iei 3 uda samd.

Nu in ultimul rand, pacientii parca nu sunt asa de suspiciosi si iscoditori ca in Romania, sa zica" aoleu, mi-a pus plomba si mi-a cazut, ce ma fac" poate si pt ca stiu ca nu platesc pentru refacere.
Sunt insa si unii care fac scandal, sunt chiar nesimtiti, dar nu multi.
ane_ane si anduluta81 au multumit.
stomaflex este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-01-11, 00:11   #62
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Ce ne sfatuiti?
Lucrez cu sotia, avem 15 ani experienta, cabinet privat, lucram 8 ore/zi, exclus week-end si sarbatori, 3 luni concediu/an si venituri NETE de aprox. 10.000 eur/luna; merita sa schimbam Romania pe Anglia?
Categoric NU!
byo78 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-01-11, 13:44   #63
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-2 (+2/-4)     

Da, gabisivoglu, pacienti ,,cuminti", adica disciplinati, de bun simt, corecti. Si toti iti regreta plecarea.
NU, chiar nu am vrut sa bag nici un sarpe; am prezentat o situatie reala.Pentru cei care au MUNCIT in aceasta meserie, este usor de inteles motivul intrebarii. Pentru cei AVANSATI, sau cu PUTERE MARE DE REPUTATIE, care raporteaza CALITATEA ( temeinica ) la cat timp sta pacientul pe scaun, cred ca vorbesc despre lucruri de pe alta planeta.
drmacasa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-01-11, 14:52   #64
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Vorbesc de lucruri de pe planeta Romania si probabil alte planete. Chiar cred ca (dupa ce am citit muuuuulte despre cum se fac tratamentele si cum e organizata treaba in UK) ca Romania e macar la acel nivel. Spun macar ca si noi avem cabinetele noastre dubioase. Altfel, englezii ne prezinta la tv ca ce dubiosi sunt romanii si sistemul nostru medical si isi dau ochii peste cap - un fapt nemeritat cand ei sunt in halul in care sunt.
stomaflex si Mona Lisa au multumit.

Modificat ultima data de KLMircea; 09-01-11 la 16:32.
KLMircea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-01-11, 15:33   #65
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
+1 (+2/-1)     

Nu ne referim la Calitate,in functie de cat sta pacientul pe scaun,nereferim practic la rezultat; dar in acelasi timp sunt tare curioasa cam ce calitate se poate face in 16 minute.
Asteptam poze,domnule doctor.Adaptari,culori,tratam de canal,chestii TEMEINICE.Ca sa va credem pe cuvant.
KLMircea a multumit.
Vechi 09-01-11, 20:52   #66
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Da, gabisivoglu, pacienti ,,cuminti", adica disciplinati, de bun simt, corecti. Si toti iti regreta plecarea.
NU, chiar nu am vrut sa bag nici un sarpe; am prezentat o situatie reala.Pentru cei care au MUNCIT in aceasta meserie, este usor de inteles motivul intrebarii. Pentru cei AVANSATI, sau cu PUTERE MARE DE REPUTATIE, care raporteaza CALITATEA ( temeinica ) la cat timp sta pacientul pe scaun, cred ca vorbesc despre lucruri de pe alta planeta.
Nu stiu daca asta-i un raspuns la ce am intrebat eu.
Anyway, calitatea e imposibil de obtinut sub un anumit interval de timp, oricat de iute ai fi. Daca iti propui sa stai un nr. fix de ore in cabinet, vei putea realiza maxim x manopere de un anumit fel. Deci venitul maxim poate fi calculat usor: vezi care-i cea mai profitabila manopera raportata la unitatea de timp si calculezi cate poti face in 8 ore. Astfel afli suma maxima pe care-o poti castiga.
As fi vrut sa discutam serios pe tema asta, dar ti s-a parut, probabil, ca sunt tendentios. N-am fost.

P.S. Daca tu ai preluat pacientura lui Gabi Sivoglu si ai castig net de 5000 euro / luna ma intreb, daca nu au existat motive subiective, de ce-o fi plecat el in Anglia?
KLMircea a multumit.
.
Vechi 09-01-11, 21:02   #67
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Exact asa se si procedeaza, Radu. Acorzi timp doar manoperelor care iti aduc castig si pacientilor privati care sunt dispusi sa plateasca din buzunar, iar cele rasplatite cu putine puncte, le rezolvi cat poti de repede.
Nu mai conteaza cum, ca si asa incasezi pentru ele! Si cred ca nici nu vine nimeni sa controleze nimica.
Iti dai seama ca si pentru un control la o zi de la o extractie (adica numai arunci o privire pe plaga postex) primesti cred ceva puncte. Si cat dureaza? 1 minut.
Eu as fi curioasa de urmatorul lucru: sa ne afiseze colegii "englezi" ceva tabele cu punctele pe care le primesc pentru diverse manopere, sigur exista asa ceva.

Modificat ultima data de Mona Lisa; 09-01-11 la 21:04. Motivul: completare.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-01-11, 21:06   #68
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Stiu ca in Anglia o gramada de puncte se fac fara efort. Eu vorbeam de Romanica, unde punctele inseamna bancnote .
.
Vechi 09-01-11, 22:34   #69
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Undeva in Moldova; 70 de cabinete si 50.000 locuitori.
Internetu' zice ca Bacau' ar avea in jur de 183.000 locuitori si vreo 160 de cabinete... se potriveste?
Sa inteleg ca inmultesti realitatea cu o ratie cuprinsa intre 2,33-3,66?
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-01-11, 00:15   #70
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

[QUOTE=Radu Tepordei;200622]
P.S. Daca tu ai preluat pacientura lui Gabi Sivoglu si ai castig net de 5000 euro / luna ma intreb, daca nu au existat motive subiective, de ce-o fi plecat el in Anglia?[/QUOTE]

Nu aveam nici pe departe castigul asta cand lucram in tara, am fost un manager destul de slab, trebuie sa admit (nu ca acuma as fi mai bun dar cel putin se ocupa altii cu asta ).
Iar cu partea plecatului, la 5000 net...hmmmm....
gabisivoglo este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-01-11, 00:22   #71
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Mona Lisa, punctele (UDA-urile) nu se iau chiar asa usor cum crezi. sistemul e greu de inteles din afara (uneori chiar si din interior de altfel) si nu imi propun sa il explic acum. de fapt cred ca s-au mai ocupat altii de acest demers. dar nu poti primi puncte pt un control post-extractional . Punctele se primesc pt un 'curs de tratament' complet, incluzand examinarea, tratamentul si eventual un control/review daca se impune.
Mona Lisa a multumit.
Vechi 10-01-11, 09:25   #72
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mersi de raspuns!
Totusi, ce programari ai intr-o zi obisnuita la cabinet?
Sunt numa┬┤curioasa.
.
Vechi 10-01-11, 12:12   #73
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Eu as pune problema altfel: Sa ramai in Romania - merita efortul?
As zice categoric nu, avand in vedere multe aspecte, foarte multe, incepand cu faptul ca numarul stomatologilor si a cabinetelor creste de la o zi la alta iar pentru foarte multi un tratament stomatologic decent costa cat salariul pe o luna.
Nu vad ce motive ar avea un tanar absolvent sau un student sa ramana in tara
Vechi 10-01-11, 15:51   #74
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Singurul motiv pertinent pt un student sau proaspat absolvent ar fi accesul la un cabinet cu vad bun sau clientela formata.
Sa fim sinceri, multi stomatologi o duc ff bine in Ro !
Alid este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-01-11, 19:51   #75
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

De acord, dar cabinetele cu vad bun si clientela formata nu prea se inghesuie sa angajeze absolventi, din motive lesne de inteles in majoritatea cazurilor.
In mare parte, in orasele mari mai ales, piata e formata si e inflatie de cabinete si stomatologi, deci cei care sunt iesiti din facultate sunt outsideri.

Multi o duc bine in tara, dar procentul stomatologilor romani care realizeaza un venit net de 5000 de lire pe luna e sub 5%, si sanse ca venitul stomatologilor in Romania sa creasa nu prea sunt.
Din pacate.
Vechi 10-01-11, 20:06   #76
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dorian View Post
De acord, dar cabinetele cu vad bun si clientela formata nu prea se inghesuie sa angajeze absolventi, din motive lesne de inteles in majoritatea cazurilor.
In mare parte, in orasele mari mai ales, piata e formata si e inflatie de cabinete si stomatologi, deci cei care sunt iesiti din facultate sunt outsideri.

Multi o duc bine in tara, dar procentul stomatologilor romani care realizeaza un venit net de 5000 de lire pe luna e sub 5%, si sanse ca venitul stomatologilor in Romania sa creasa nu prea sunt.
Din pacate.
din pacate toti se inghesuie in centre universitare, eu caut medic si nu gasesc!
nicom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-01-11, 20:11   #77
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:

Din pacate.
nu compara cei 5000 de lire din anglia cu 5000 de lire in romania...
cheltuielile nu sunt aceleasi.
mie mi se pare trist ca tot mai multi studenti romani sa gandesc deja sa plece si nici macar nu au terminat facultatea...
stomaflex a multumit.
Vechi 10-01-11, 20:42   #78
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
din pacate toti se inghesuie in centre universitare, eu caut medic si nu gasesc!
Asa e si e mare prostie. Nu inteleg cum mai stau in orasele cu Univ unde sunt sute de cabinete si numarul lor raportat la populatie e imens cand pot sa mearga in orase mai mici. De parca la Focsani sau Pitesti nu e viata.
.
Vechi 10-01-11, 21:07   #79
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

E simplu; in orasele universitare exista o dinamica a populatiei si e mai usor pt un nou venit sa prinda ceva pacienti, pe cand in oraselele de provincie toti pacientii mai cu stare merg la vreun dr. cunoscut in oras sau la progenitura acestuia, iar newcomer-ul se alege cu ...ceva gen nhs
Alid este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-01-11, 21:12   #80
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Alid View Post
E simplu; in orasele universitare exista o dinamica a populatiei si e mai usor pt un nou venit sa prinda ceva pacienti, pe cand in oraselele de provincie toti pacientii mai cu stare merg la vreun dr. cunoscut in oras sau la progenitura acestuia, iar newcomer-ul se alege cu ...ceva gen nhs
la inceput tragi,trebuie sa faca cineva si nhs-ul asta....
nu va asteptati sa faceti din prima zi fatete si coroane din zirconiu.
Vechi 10-01-11, 22:29   #81
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
la inceput tragi,trebuie sa faca cineva si nhs-ul asta....
nu va asteptati sa faceti din prima zi fatete si coroane din zirconiu.
Nu se asteapta nimeni la asta dar cel putin pe mine ma inspaimanta gandul ca termin peste 3 ani cand piata va fi supra-saturata (dupa cum zicea si dr.Tepordei pe alt topic) si voi sta 10 ore pe zi intr-un cabinet rugandu-ma sa intre un 2-3 pacienti.
Cei care au o oarecare experienta si au o clientela formata de ani de zile si eventual lucreaza in Bucuresti vad altfel lucrurile, insa eu vad altfel lucrurile, si nu vad un viitor prea bun absolventilor de peste 3-4 ani in Romania, mai ales daca nu se gandesc prea mult la ceea ce-i asteapta si nu stiu prea bine ce au de facut
Acceptam concurenta dar e limpede ca unii pleaca din postura de outsider.
Vechi 10-01-11, 22:35   #82
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

prima saptamana de lucru in romania am avut un singur pacient...
dupa un an aveam cam o saptamana plina...
Vechi 10-01-11, 22:42   #83
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Cei care au o oarecare experienta si au o clientela formata de ani de zile si eventual lucreaza in Bucuresti vad altfel lucrurile, insa eu vad altfel lucrurile, si nu vad un viitor prea bun absolventilor de peste 3-4 ani in Romania,
Interesant ca cei din categoria de mai sus formeaza majoritatea medicilor plecati. Deci uite ca nici ei nu sunt multumiti.

Cand il vad pe colegul care castiga 5k euro net/luna ca vrea sa plece, ma gandesc ca problema e la fiecare dintre noi, si nu neaparat tine de tara.
stomaflex a multumit.

ane_ane este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-01-11, 23:17   #84
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Citat:
Cand il vad pe colegul care castiga 5k euro net/luna ca vrea sa plece, ma gandesc ca problema e la fiecare dintre noi, si nu neaparat tine de tara.
Asa e. Eu imi exprimam parerea doar din punctul de vedere al unui viitor incepator, dar bineinteles ca fiecare are motivele lui.

Sico, stim foarte bine ca e greu la inceput pentru oricine, dar gandind pe termrn lung, nu vor mai fi vremurile care au fost acum cativa ani, fie ele si cu bune si cu rele
Vechi 10-01-11, 23:44   #85
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Nu se asteapta nimeni la asta dar cel putin pe mine ma inspaimanta gandul ca termin peste 3 ani cand piata va fi supra-saturata (dupa cum zicea si dr.Tepordei pe alt topic) si voi sta 10 ore pe zi intr-un cabinet rugandu-ma sa intre un 2-3 pacienti.
Cei care au o oarecare experienta si au o clientela formata de ani de zile si eventual lucreaza in Bucuresti vad altfel lucrurile, insa eu vad altfel lucrurile, si nu vad un viitor prea bun absolventilor de peste 3-4 ani in Romania, mai ales daca nu se gandesc prea mult la ceea ce-i asteapta si nu stiu prea bine ce au de facut
Acceptam concurenta dar e limpede ca unii pleaca din postura de outsider.
Daca esti asa pesimist lasa-te de meserie.
Anca Sturzu a multumit.
stomaflex este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-01-11, 12:34   #86
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
mie mi se pare trist ca tot mai multi studenti romani sa gandesc deja sa plece si nici macar nu au terminat facultatea...
e mai bine asa decat sa regrete dupa cativa ani ca n-au plecat cand a trebuit.
Iar daca uni dintre ei isi pot permite sa-si mentina licenta activa si in Romania e chiar f.bine.

La ce inflatie de dentisti a fost in Ro in ultimii 10 ani e chiar e indicat ca proaspetii absolventi sa-ti incerci sansa si intr-un alt sistem.
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-01-11, 13:22   #87
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Interesant ca cei din categoria de mai sus formeaza majoritatea medicilor plecati. Deci uite ca nici ei nu sunt multumiti.

Motivele de ramas in tara sunt personale. Prieteni, familie etc. Motivele de plecat sunt universale: invatamant haotic ( ganditi-va doar ce vor face copiii vostri - eu deja ma lovesc de asta) , asistenta medicala precara, ierarhia valorilor rasturnata cu fundu-n sus, iata doar cateva dintre ele. Sa pleci din tara a devenit, din pacate, aproape o reactie de aparare. Tine de conservarea speciei.
udem, Tudor G. si cristi.md au multumit.
.
Vechi 11-01-11, 13:40   #88
Ucenic
Medic Dentist
dinte peste dinte si deasupra
inca un dinte...

.
-1 (+0/-1)     

Ceea ce ma uimeste pe mine, este faptul ca un viitor sau proaspat absolvent se gandeste in special la cati pacienti va avea sau cati bani va castiga...intrebarea este, cata calitate poate sa ofere cel amintit mai sus, de banii multi sau putini pe care ii va obtine contra serviciilor medicale prestate? Sa se fi schimbat asa de mult facultatea, de cand am absolvit eu si intre timp toti cei care termina sunt asa de bine pregatiti si siguri pe ei, incat doar chestiunea castigului mai ramane de luat in calcul?
robbycarlos, sico, stomaflex si alti 3 au multumit.
.
Vechi 11-01-11, 16:11   #89
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Publicat initial de udem View Post
e mai bine asa decat sa regrete dupa cativa ani ca n-au plecat cand a trebuit.
Iar daca uni dintre ei isi pot permite sa-si mentina licenta activa si in Romania e chiar f.bine.

La ce inflatie de dentisti a fost in Ro in ultimii 10 ani e chiar e indicat ca proaspetii absolventi sa-ti incerci sansa si intr-un alt sistem.
La ce bun sa ai licenta activa in Ro? Ca si mie mi-au spus acum 4 ani sa nu ma ''dezmembrez'' din CMDR ca, daca nu profesez timp de 5 ani, imi voi pierde dreptul de libera practica. Le-am spus ca am intentia sa profesez si ca nu le mai platesc cotizatie.
Revin acum, dupa ani buni, cu intrebarea: ce ai de castigat, ca membru, pastrandu-ti drepturile ''active'', cum spui tu?
.
Vechi 11-01-11, 18:06   #90
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Asa e, n-are rost sa le dai bani degeaba. Insa daca nu esti sigur cum o sa-ti mearga in alta parte, merita o perioada sa o platesti, pentru ca pe urma, daca trebuie sa-ti recuperezi ceferticatu de la ei...., nu se stie niciodata...
Macar pentru o perioada merita platit, pana vezi cum ti se aranjeaza treburile. Ca de renuntat, merge repede.
(numai un pct de vedere).
tiptop a multumit.
.
Vechi 11-01-11, 20:28   #91
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-3 (+1/-4)     

Revin, nu cu poze, cum solicita o colega, ci cu ,,vorbe".
1993- LP de chirurgie : dl. conferentiar coordonator de stagiu ( de 5 zile incerc sa-mi aduc aminte cum se numeste ) ne arata cum se scot dintii in 10 secunde ( doar extractie );
1993- LP protetica fixa, asistent univ. dr. Petre Alexandru ( actual profesor si sef de catedra ) : slefuire de 11 devital pt. coroana portelan in 3-4 miscari, timp total de lucru de maxxx. 60 secunde;
1993-LP terapie , sef lucrari dr. Popa : obturatie MOD de amalgam cu baza in 10 min.;
1999- Examen medic specialiast : sotia este depunctata ca a efectuat o extirpare vitala cu obt. canal de 14 in 15 min., lucru considerat INACCEPTABIL de prof. dr. Andreescu pentru un medic cu 2 ani de rezidentiat;
2003- Examen medic specialist (eu ), proba practica : obt. foto clasa 2 pe premolar vital ( preparatia efectuata anterior ), timp de lucru max. 10 min..
Exemplele pot continua. Noi asa am fost formati si nu ne-am pus niciodata problema ca viteza ar dauna calitatii. Nu am reusit sa ne depasim discipolii, dar suntem pe aproape.
Celor pasionati de calcule, daca adauga in ecuatie o buna organizare a timpului de lucru, o sa ajunga la rezultatul meu.
Singura problema este ca ritmul acesta de lucru nu poate continua la nesfarsit; de aceea am 3 luni de concediu ( fractionat, bineinteles ) si as schimba mediul de lucru romanesc pe cel englezesc.
.
Vechi 11-01-11, 20:33   #92
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

drmacasa...pai normal ca sotia ta a fost depunctata...eu iti fac extirpare in 15 minute,dar in timpul asta isi face treaba hipocloritul? iti raspund toate studiile: NU.
restul nici nu mai merita discutate...eu as vrea sa vad o slefuire in 60 de secunde mai ales cu prag...
nici tu nu crezi ce scrii
stomaflex, Nick006, titiluka si alti 3 au multumit.
Vechi 11-01-11, 20:41   #93
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de tiptop View Post
La ce bun sa ai licenta activa in Ro?
Revin acum, dupa ani buni, cu intrebarea: ce ai de castigat, ca membru, pastrandu-ti drepturile ''active'', cum spui tu?
confortul psihic ca ai la ce sa te intorci in caz ca nu reusesti sa profesezi/nu te acomodezi acolo unde mergi.
@ Radu T, ai pus punctul pe i
.
Vechi 11-01-11, 20:53   #94
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
Tolerat  -6 (+2/-8)     

Scuze, nu dau 2 bani pe studiile tale. Am dinti tratati impecabil prin tehnica veche de peste 27 ani; si nu numai eu. Pe vremea aceea hipocloritul nici nu era mentionat in practica, iar prof-ul avea pretentii ca trat sa fie gata in 10 min.
Iar dl. prof. Petre Alexandru traieste; poti aborda problema si vei vedea cu ochii tai.
Stii ce ma contrariaza? Ca ,,steagul calitatii" e fluturat tocmai de generatiile care au devenit ,,doctori" cu 10 la bac la sport, concurenta de 1,2/loc sau taxa de scolarizare cea mai mica la particular.
.
Vechi 11-01-11, 21:02   #95
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Cu phorphenan?
.
Vechi 11-01-11, 21:04   #96
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ai dreptate, scuze... spor la treaba ...
iti raspunde asta prostu care o avut 10 la bac la sport...am fost mai multi de 1.2 pe loc la admitere...si mie imi dadea scoala bani (bursa) si nu eu ei...
am norocul sa pot asista la cursurile unor profesori mai mari ca dl. prof. petre alexandru...poate pentru asta ar trebui sa pleci din romania sa mai deschizii ochii si la altceva si sa nu ramai inchistat la ce se facea acum 27 de ani.
Vechi 11-01-11, 21:11   #97
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
Tolerat  -8 (+0/-8)     

Scuze, m-am amestecat cu taratea, ma maninca p.......
O ultima intrebare : marii profi francezi au cursuri on-line, ca la Spiru Haret?
.
Vechi 11-01-11, 21:16   #98
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

imi cer sincer scuze... am vazut varsta lui dr.macasa si nu imi sta in fire sa ma cert cu persoane care nu sunt in aceeasi categorie de varsta ca si mine mai ales daca nu le cunosc personal.
sper ca faceti o treaba buna in cabinet si ca aveti si un aparat foto sa postati niste cazuri pe eugenol,cum am facut eu si altii din aceeasi generatie cu mine.
imi cer inca o data scuze.
a plus tard
Vechi 11-01-11, 21:18   #99
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

se pare ca timpul nu mai are rabdare cu stomatologia in zilele noastre......sa zicem ca ce trece de 45 de ani trebuie inteles,ca na,atunci asa se facea,si-au facut niste stereotipuri de tratament si nu renunta la ele.....Noi astia mai mici,nu avem motive sa facem tampenii.Exista carti in limba engleza,cursuri de perfectionare,exista eugenol,robby,camil,zeno,dr dream........Fara diga,apexlocator,hipoclorit,edta,slefuire cu prag....etc,ramanem la nivelul anilor '80......Si eu sunt proaspat absolvent si pot spune ca intr-un orasel micut de provincie,deja am pacienti care vin de la alti medici din oras,dar.......minim o ora,pacientul nu se ridica de pe scaun......Si eu ma gandesc sa plec,insa deoacamdata pun ban pe ban pt apexlocator si diga,bag aproape toti banii in scule si cursuri de perfectionare.....si cand fac macar 3 ani de stoma(nu ciobanie) in tara,o sa-mi fac si eu bagajele........Cine se gandeste la plecare imediat dupa absolvire are foarte mult curaj,pe bune.......
mase este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-01-11, 21:19   #100
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Scuze, m-am amestecat cu taratea, ma maninca p.......
O ultima intrebare : marii profi francezi au cursuri on-line, ca la Spiru Haret?
Mai bine mergi cu sotia la Anglia.
sico si stomaflex au multumit.
.
Vechi 11-01-11, 21:49   #101
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Exemplele pot continua. Noi asa am fost formati si nu ne-am pus niciodata problema ca viteza ar dauna calitatii. Nu am reusit sa ne depasim discipolii, dar suntem pe aproape.
calitate dupa ale cui standarde? cu asa 'maestri' nici n-are rost sa intri intr-o competitie. Pe bune!
Bacul la sport a fost chiar fun. Daca ma gnadesc bine, a fost poate ultima competitie sportiva la care am participat.
stomaflex a multumit.
.
Vechi 11-01-11, 21:55   #102
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
2003- Examen medic specialist (eu ), proba practica : obt. foto clasa 2 pe premolar vital ( preparatia efectuata anterior ), timp de lucru max. 10 min..
in ce tara se dadea examenul asta practic de medic specialist? In Romanica anului de gratie 2003 ex. de medic specialist era o proba teoretica si o proba practica. Care era practic... o discutie de caz, cu modele si radiografii. Nu-mi amintesc de lucru pe pacient... Totul dura doar o zi.
.
Vechi 11-01-11, 22:16   #103
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-3 (+0/-3)     

Incearca cu STUGERON. Ajuta!
.
Vechi 11-01-11, 22:21   #104
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
+2 (+3/-1)     

Citat:
1993- LP de chirurgie : dl. conferentiar coordonator de stagiu ( de 5 zile incerc sa-mi aduc aminte cum se numeste ) ne arata cum se scot dintii in 10 secunde ( doar extractie )
De-astea stiu multi!
1993- LP protetica fixa, asistent univ. dr. Petre Alexandru ( actual profesor si sef de catedra ) : slefuire de 11 devital pt. coroana portelan in 3-4 miscari, timp total de lucru de maxxx. 60 secunde;
Ce tip de prag era en vogue pe vremea aceea? Supra-, juxta- sau subgingival?
Daca dintele a fost devital presupun ca nu s-a obosit sa slefuiasca cu apa, ma intreb doar daca asistenta a protejat caile respiratorii ale pacientului aspirand concomitent
1993-LP terapie , sef lucrari dr. Popa : obturatie MOD de amalgam cu baza in 10 min.;
1999- Examen medic specialiast : sotia este depunctata ca a efectuat o extirpare vitala cu obt. canal de 14 in 15 min., lucru considerat INACCEPTABIL de prof. dr. Andreescu pentru un medic cu 2 ani de rezidentiat;
Tot inacceptabil consider si eu, din cu totul alte motive. Sau poate ai inteles gresit motivele profesorului.
Cu tot cu pigmentare in santuri si fosete?!
Exemplele pot continua. Noi asa am fost formati si nu ne-am pus niciodata problema ca viteza ar dauna calitatii.
E grav, ar fi bine sa o faceti!
Nu am reusit sa ne depasim discipolii, dar suntem pe aproape.
Asta e extrem de grav!!
Celor pasionati de calcule, daca adauga in ecuatie o buna organizare a timpului de lucru, o sa ajunga la rezultatul meu.
Singura problema este ca ritmul acesta de lucru nu poate continua la nesfarsit; de aceea am 3 luni de concediu ( fractionat, bineinteles ) si as schimba mediul de lucru romanesc pe cel englezesc.
Am facut calculele si mi-a dat cu rest...
.
Vechi 11-01-11, 22:42   #105
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
1993- LP de chirurgie : dl. conferentiar coordonator de stagiu ( de 5 zile incerc sa-mi aduc aminte cum se numeste ) ne arata cum se scot dintii in 10 secunde ( doar extractie );
Ok. Acum am inteles. Si e foarte bine ca nu va puneti probleme - se doarme mai linistit.
Aveti si discipoli?
Edit: na!, ca mi-o lua inainte fetita cu chibriturile, pardon, brackets-urile ( sa nu spui ca-i danez, ca stiu) .
tiptop a multumit.

Modificat ultima data de Radu Tepordei; 11-01-11 la 23:09.
.
Vechi 11-01-11, 22:46   #106
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:

Acum nu ma mai intreb de ce intra zilnic in cabinet cazuri de pacienti cu edentatii termino-terminale.........."dintii au fost tratati de dom' doctor,da s-au macinat si au ramas niste buturi....si i-a scos tot dom' doctor".......sau.....dintele a fost tratat da rasufla pe undeva....sau se mai umfla de la curent,ca i-a scos nervu' dom' doctor....sau dintele era intreg cand s-a pus coroana pe el,a fost tratat inainte,nu inteleg de ce a ajuns asa"......vi se par cunoscute frazele?.....dar raspunsul?....15 min extiparea sau extirpari viteza......dintele care a suparavietuit 20 si ceva de ani e doar norocosul care s-a zbatut in timp,e exceptia care confirma regula......ceilalti 99% din dintii astfel tratati sunt demult istorie......
mase este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-01-11, 22:52   #107
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

Citat:
Publicat initial de catalinmv View Post
Anduluta ai cateva observatii corecte, pe de alta parte omiti sau ignori cateva aspecte importante:
- in UK nu trebuie sa lucrezi zi-lumina plus weekenduri eventual sa 'pui la ciorap' ceva bani
-nu compara dentisti din Romania care au cabinetele lor cu niste dentisti expati care lucreaza in mare parte intr-un sistem public de sanatate. Daca vrei sa compari 'like for like' ori compari NHS-istii cu angajatii la procent din Ro, ori dentistii detinatori de cabinete (in ambele tari) intre ei
-e complet exagerat sa afirmi ca in Romania nu se fac compromisuri! profesionale ma refer. faptul ca poate pe acest forum gasesti o parte din elita stomatologiei romanesti, nu inseamna mai nimic. Hai sa iti spun cateva compromisuri pe care le-am facut eu lucrand ca stomatolog in Romania : a trebuit sa accept sa lucrez la unele cabinete fara carte de munca, uneori imi caram singur acele si frezele mele pt ca 'sefa' (stomatolog de altfel si ea) refuza sa le sterilizeze pt ca ' se stricau'. Le mai si folosea cu anii pe deasupra. Si mai pot da exemple. Asa ca eu nu cred in stomatologia romaneasca fara cusur. ma refer global. sunt, cum spuneam, dentisti exceptionali pe acest forum (si banuiesc ca nu numai) care lucreaza la standarde de calitate la care deocamdata doar aspir (si admir), dar asta nu exclude tarele stomatologiei in Romania
Foarte bine spus. Si se poate continua mult si bine cu n exemple de genul asta. Aspiratiile multora sunt mari, dar cand te impiedici de un detaliu atat de banal, cum sunt banii, iti piere tot cheful de viata. Cand vrei sa lucrezi si sa oferi calitate maxima... si iti trebuie, de exemplu, doar un apexlocator, nu mai ai nici un spor. Cand stii ca nu costa exagerat de mult, dar tu nu ai putere financiara sa iti cumperi un banal apexlocator... aaaahhhh!!! Si nu mai spun ca dupa ce iesi din cabinet trebuie sa mai si traiesti, nu?!?! si asta macar la un nivel decent, ca, deh, suntem medici...
Uite de asta ma gendesc eu, si multi altii ca mine sa plecam din tara asta "trista"... Pentru ca ajungi intr-un punct in care spui ca nu se mai poate!
--------------------------
--------------------------
Aaaauuu!!! Ce treaba are cursul de pe site de la Spiru cu tehnica de acum 27 de ani?!?! Daca e pe site, te invata mai bine cursul ala scris de bunicu' langa fotoliul de la barbier? Pai cum a ajuns stomatologia, si medicina, in general, sa progreseze, daca nu tot cu astia tineri care sunt dispusi sa creada in evolutie, in lucruile noi si in colegii lor care au facut studii pe sute/mii de cazuri si care au ajuns la concluzia ca hipo tre sa stea acolo in canal mai mult de 10 minute ca sa faca bine?!?!???? Si daca acum 27 de ani nu era hipo asta inseamna ca nu e bun?!?! pai acu vreo 300 nu era nici anestezic si tot se faceau extractii, nu? ...de asta vad niste pacienti cu granuloamele cat globul ocular la 2 ani de tratament si cand intru acolo gasesc maxim 1 con si multa mazga si pacientul zice ca a clatit bine de multe ori in timpul tratamentului, ca asa i-a spus expertul stomatolog care i-a facut minunea... Nu zic ca altii sunt mai destepti ca noi (ma refer la profesori din afara, practicieni, etc), dar noi romanii avem o vorba tare paguboasa: E! Las' ca-i bun si asa! "E"-ul asta ne trage tare in jos!

Modificat ultima data de drlex; 11-01-11 la 23:30.
drlex este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-01-11, 01:02   #108
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
+1 (+1/-0)     

Domnule dr macasa,
Sper ca peste 10 ani sa am discernamantul necesar pt a accepta ca medicina evolueaza,ca poate vor veni niste tineri cu 10 ani mai mici de la care o sa am ce invata,sper sa ii pot admira si sa imi dau seama ca si eu trebuie sa schimb ceva.Suficienta esrte dusmanul cel mai de temut al unui medic.Targetul unei sume de bani lunare este al doilea.
Ma uit la noii studenti cum inavata endodontia la microscop si oarecum ii invidiez ,eu am fost nenorocoasa ca am facut parte din generatia care intra cu 6 pe loc,bacul era la 7 materii (matematica informatica,istorie,engleza romana,fizica chimie-nu am fost niciodata buna la sport) si care invata ca trat Spad e un fel de SF ,iar despre Obtura se vorbea in doua randuri,ca la rubrica Stiati ca...?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/12709-uk-merita-efortul/
Poate si stomatologia va avansa ca nivel in Romania,daca se pune accent pe CALITATE si nu pe Cantitate si poate ca va veni momentul in care un medic va fi apreciat dupa rezultatele predictibile si succese in recalluri si nu dupa numarul de pacienti care stau la coada ca e ieftin si rapid.
robbycarlos, sico, KLMircea si alti 3 au multumit.
Vechi 12-01-11, 08:33   #109
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Ioana Alecsa View Post
dar noi romanii avem o vorba tare paguboasa: E! Las' ca-i bun si asa! "E"-ul asta ne trage tare in jos!
Da, da' "E"-ul asta ne conserva de sute de ani. Doar ca "E" -urile cam ajung, in lumea civilizata, pe lista substantelor interzise.
Mona Lisa a multumit.
.
Vechi 12-01-11, 08:45   #110
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Dar ce incinsa a fost treaba aici noaptea trecuta. Eu am dormit. Domnul doctor nu vrea sa schimbe nimic si a gasit sistemul perfect pentru el: cel englez.

Sa vorbeasca de bac si de sport e usor penibil cand el e din generatia care dadea bac la 3 probe? (<------------- ceilalti cu astfel de bac nu luati in seama asta, e doar pentru macasa pentru ca a reprosat treaba cu sportul) Eu am dat la 7 cu Istoria Romanilor obligatorie si sportul nu era (desi din punctul meu de vedere (gras fiind) sportul ar trebui sa fie mult mai serios si obligatoriu si la bac dar nu cu nota). Incredibil.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=12709

Si eu am invatat la facultatea endo cu zeama de cloramina si fara diga si multe alte tampenii dar dupa un an de "tratamente" facute (singur) in cabinet am luat decizia sa schimb ca nimic nu mergea si am inceput sa citesc si sa investesc in apex locator si endomotor si restul treburilor. Robby spune acum ca la Amsterdam se invata obligatoriu rotativ si el era anti rotativ in toate situatiile acum 5 ani. Acum 4 ani am inceput sa lucrez rotativ si trebuie sa-i dau dreptate lui Robby de acum caci calitatea s-a imbunatatit imediat pentru ca niciodata nu aveam rabdare sa frec canalele 2 ore cu mana si rezultatul nu era cel bun.
.
Vechi 12-01-11, 08:48   #111
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Ma uit la noii studenti cum inavata endodontia la microscop si oarecum ii invidiez ,eu am fost nenorocoasa ca am facut parte din generatia care intra cu 6 pe loc,bacul era la 7 materii (matematica informatica,istorie,engleza romana,fizica chimie-nu am fost niciodata buna la sport) si care invata ca trat Spad e un fel de SF ,iar despre Obtura se vorbea in doua randuri,ca la rubrica Stiati ca...?
Ha! Acum vad ca si tu ai fost norocoasa ca mine cu bacul la 7 materii Dar eu sunt mai cu motz (glumesc) am fost prima si ultima generatie care a dat si Istorie obligatoriu
.
Vechi 12-01-11, 09:53   #112
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Si eu!Frate imi amintesc ca eu trebuia sa dau admiterea la fac peste 3 luni si trebuia sa invat cele 70 de nume pe dinafara a lui Decebal.Pffffff...urata chestie
Vechi 12-01-11, 10:14   #113
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Same generation
.
Vechi 12-01-11, 10:58   #114
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

......am ratat istoria cu un an ! ca sa zic asa....

--------------------

destul de nejustificat sa razi de cei care au dat bacul la sport( in Franta , un prieten olimpic mondial la fizica a avut o proba la sport/facultate de alpinism.... )si tu sa "dai probe de viteza in cabinet", dar ...ma rog poate ca a ratat gradinita cand era mic si acum vrea sa prinda din urma...

Modificat ultima data de mariC; 12-01-11 la 11:32.
mariC este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 2014, 36, absolventi, adaptare, afara, ajutor, angaja, ati, buna, cabi, cabinetul, citit, colegii, dentist, endo, forum, gdc, iga, inregistrarea, intrebare, la inceput de drum, lasa, lasati, loc, lucreaza, lucrurile, luna, merita, mesaj, oasis, perioada, prezinta, stau, supra, tehnician dentar, tratament, uk, vara, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (19:10) timp.

Alegeti schema de culori preferata: