Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

taxe si impozite la nordici

discutie din eugenol.ro : [COLOR="rgb(72, 61, 139)"]Buna seara, M-ar interesa sa lucrez intr-una din tarile nordice. Am si luat legatura cu cateva firmae ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree1Multumiri
  • 1 Scris de Florin Schiopu

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 01-11-10, 22:19   #1
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

Default taxe si impozite la nordici

[COLOR="rgb(72, 61, 139)"]Buna seara,
M-ar interesa sa lucrez intr-una din tarile nordice. Am si luat legatura cu cateva firmae de recrutare, dar informatiile referitoare la taxe si impozite nu sunt complete. Asa ca, hai sa ma dau pe net - aflu cu stupoare ca pot sa-mi iau adio de la masina, decat s-o inmatriculez la ei +taxa pe avere - pe toate proprietatile , indiferent de tara in care le ai. Acuma - platesc o data impozit in tara de origine -Ro, apoi in Hu - unde locuiesc de aprox 3 ani - case si masini (nu mi se pare normal sa le platesc si lor, ca doar nu mi-au dat ei banii sa le cumpar). Am accesat mai multe pagini si am vazut o gramada de info si calcule, apoi alte acte oficiale anuntau anularea acestei taxe pe avere . Sunt in dubii, pentru ca in aceste conditii nu prea ar merita sa merg sa lucrez la ei si sa raman cu ..bani de taxi. M-as bucura daca as prmi cate o informatie de la colegi . A! cat despre Certificatul Profesional il astept si acum, cu toate ca am depus actele in luna mai.[/COLOR]

--------------------------
Am luat legatura cu firme de recrutare, printre care Medicolink si Paragona - reprezentantii de la aceste firme mi-au raspuns prompt, am primit niste brosuri despre ce si cum prin Danemarca si Suedia.
Interesul lor e sa migrezi cu familionul - cam greut, tinand cont ca nu stiu ce-am face cu masinile si casutele - nu le-am vinde;baiatul are 12 ani si e integrat deja in scoala din Ungaria. Cu limbile straine sta bine - mama il freaca la engleza ( e profesoara de engleza), la scoala invata germana si acasa a invatat deodata si romana si maghiara.
Pe langa asta ar fi stagiu de pregatire intre 3 si 6 luni ori in Varsovia ori in Budapesta.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/12214-taxe-impozite-nordici/
Somn usor la toata lumea. Mai venim si alta data
k.Adina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-07-13, 16:23   #2
Ucenic timid
Medic Stomatolog
incerc sa devin mai bun
profesional

.

Adina eu lucrez in Suedia la o clinica de stat, cu salariu fix adica 39.000 coroane suedeze pe hartie, si in mana, dupa totate impozitele imi raman 30.000. Ca sa ti faci o idee.
Florin Schiopu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-07-13, 23:34   #3
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

servus, merci pt info, dar a trecut deja ceva vreme si sunt in Franta.
k.Adina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-07-13, 12:32   #4
Ucenic timid
Medic Stomatolog
incerc sa devin mai bun
profesional

.

Sper ca francezii sunt ceva mai blanzi la taxarea veniturilor, succes acolo.
k.Adina a multumit.
Florin Schiopu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-07-13, 14:04   #5
Ucenic Sef
Medic Dentist
nefandosit

.
+1 (+1/-0)     

Buna intrebare asta... "Ce facem cu masinile si casutele". Dar cate erau? La unele intrebari probabil ca n-o sa-mi pot raspunde vreodata.
amarij este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
acte, banii, buna, case, colegi, color, complete, conditii, cumpar, forma, gramada, legatura, lucrez, luna, masina, masini, merita, pagini, pare, platesc, profesional, recrutare, referitoare, seara, tau, taxa

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (14:02) timp.

Alegeti schema de culori preferata: