Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Bienvenue en France

discutie din eugenol.ro : sincer nu ma mai mira nimic din deciziile luate de ministerul sanatatii... daca cineva stie macar una care ne-a ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree1963Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 22-09-10, 10:06   #58
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sincer nu ma mai mira nimic din deciziile luate de ministerul sanatatii...
daca cineva stie macar una care ne-a ajutat....????
am mers sa intreb de certificatul de conformitate. in fata mea era o doamna care avea 10 zile de intrerupere pe cartea de munca...atat cat isi schimbase locul de munca... au respins-o fara remuscari .
dr.airbender este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-09-10, 12:35   #59
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.airbender View Post
am mers sa intreb de certificatul de conformitate. in fata mea era o doamna care avea 10 zile de intrerupere pe cartea de munca...atat cat isi schimbase locul de munca... au respins-o fara remuscari .
Depide am inteles ca trebuie sa ai 3 ani de munca neintrerupti in ultimii 5 ani!
Moise este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-09-10, 13:45   #60
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Moise View Post
Depide am inteles ca trebuie sa ai 3 ani de munca neintrerupti in ultimii 5 ani!
azi am primit in sfarsit si prima veste buna. nu e nevoie de carte de munca. e suficienta o adeverinta cum ca ai avut contract de munca inregistrat la itm.
saptamana viitoare merg din nou la ms.
.
Vechi 22-09-10, 13:49   #61
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.airbender View Post
Groaznic...eu am o luna intrerupere pe cartea de munca.Se mira cum sa ne mai puna "bete in roate"; dar inca n-au inteles ca oricate piedici am avea de trecut, cei care vrem sa plecam, tot o vom face. Si asta pt ca tocmai ei ne dau cele mai bune motive sa vrem sa plecam.
irina.gherghina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-09-10, 14:58   #62
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de irina.gherghina View Post
Groaznic...eu am o luna intrerupere pe cartea de munca.Se mira cum sa ne mai puna "bete in roate"; dar inca n-au inteles ca oricate piedici am avea de trecut, cei care vrem sa plecam, tot o vom face. Si asta pt ca tocmai ei ne dau cele mai bune motive sa vrem sa plecam.
exact asa gandesc si eu..nu plec anu asta...plec sigur la anu.
.
Vechi 22-09-10, 19:48   #63
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Salutare.
Ma-am cam decis si eu sa parasesc tarisoara asta draga desi detin o clinica in Bucuresti si fac Implantologie.
Te rog sa-mi raspunzi si mie la cateva intrebari.
1. Ma bate gandul sa plec in Nord, Strasbourg de exemplu. Sotia mea vrea Cannes, sau oricum in zona. Ce sfaturi poti sa-mi dai referitor la locatie.
2. La ce ar trebui sa fiu atent atunci cand cumpar un cabinet?
3. In RO castig destul de bine. NU e frumos sa dau sume dar pentru mine e mai bine decat pentru cei care au plecat in UK. As vrea sa stiu la ce sa ma astept in Franta in conditiile in care chiar ma pricep la ceea ce fac.
4. In ce conditii o sa pot sa practic Implantologia in Franta?

Multumesc anticipat. Neo
neogaby este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-09-10, 21:05   #64
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

locatia?
la cannes e super ,dar strasbourg deasemenea. insa la cannes e soare )coasta de azur.
cand cumperi un cabinet trebuie sa citesti bine contractul si atat. nu prea ai ce sa patesti.
daca in romania castigi mai bine decat cei din uk,ramai acasa. in franta nu cred ca o sa castigi cat in uk...doar daca pui implante.
implantologia poti sa o faci fara nici o problema.si in ce conditii vrei.
Vechi 22-09-10, 21:12   #65
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
locatia?
la cannes e super ,dar strasbourg deasemenea. insa la cannes e soare )coasta de azur.
cand cumperi un cabinet trebuie sa citesti bine contractul si atat. nu prea ai ce sa patesti.
daca in romania castigi mai bine decat cei din uk,ramai acasa. in franta nu cred ca o sa castigi cat in uk...doar daca pui implante.
implantologia poti sa o faci fara nici o problema.si in ce conditii vrei.
Pai sico, ori nu inteleg eu bine ori te contrazici? Ai spus la un moment dat ca se pot face castiguri de 30% din 15.000 - 25.000 EU incasari lunare. Pai am vazut ca in UK cam 3000 GBR reusesti sa pui de-o parte, adik dupa ce scazi taxe si cheltuieli. In Franta ai spus ca in jur de 600 Eu sunt cheltuielile lunare si fara taxe in primii 2 ani. Pai cu putina aritmetica nu prea iese calculul ... poate gresesc eu corecteaza-ma!
.
Vechi 22-09-10, 21:18   #66
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Pai sico, ori nu inteleg eu bine ori te contrazici? Ai spus la un moment dat ca se pot face castiguri de 30% din 15.000 - 25.000 EU incasari lunare. Pai am vazut ca in UK cam 3000 GBR reusesti sa pui de-o parte, adik dupa ce scazi taxe si cheltuieli. In Franta ai spus ca in jur de 600 Eu sunt cheltuielile lunare si fara taxe in primii 2 ani. Pai cu putina aritmetica nu prea iese calculul ... poate gresesc eu corecteaza-ma!
600 euro cheltuieli adica chiria si curentul...
eu impreuna cu sotia mea cheltuim cam 2500 de euro pe luna ...mancare,iesiri,weekenduri,etc. bani deoparte nu pun pentru moment 3000 pe luna singur.
Vechi 22-09-10, 21:23   #67
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
600 euro cheltuieli adica chiria si curentul...
eu impreuna cu sotia mea cheltuim cam 2500 de euro pe luna ...mancare,iesiri,weekenduri,etc. bani deoparte nu pun pentru moment 3000 pe luna singur.
Am inteles. Sotia lucreaza?
in alta ordine de idei: ce trebuie sa faci ca sa ai dreptul de a pune implante in Franta?
.
Vechi 22-09-10, 21:26   #68
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sotia lucreaza...cu mine impreuna.
sa pui implante in franta trebuie sa vrei si atat nu ai nevoie de alte hartii
Vechi 22-09-10, 21:32   #69
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
sa pui implante in franta trebuie sa vrei si atat nu ai nevoie de alte hartii
Super tare! Sa inteleg ca intra in competenta oricarui dentist?
sweetvanilla a multumit.
.
Vechi 23-09-10, 18:02   #70
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sico.
cum e cu specializarile pe care le poti face acolo?(ma refer la masterate sau doctorate)
te poti inscrie la fel ca si aici?
.
Vechi 23-09-10, 20:40   #71
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

moise,da intra in atributiile oricarui dentist,dar putini fac fara ceva cursuri.
airbender. aici exista acele diplome universitare in toate materiile care tine 2-3 ani,dar nu vii in fiecare zi.
in functie de centru pot sa ceara mai multe chestii.
de exemplu la paris iti cere sa ai un curs de implanto care se intinde pe durata de un an si apoi concurts de dosare si chiar interviu.
Vechi 23-09-10, 22:05   #72
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mai lamureste-ma te rog cu ceva. Negociez acum un cabinet si mi-a fost trimisa urmatoarea descriere "CA 2009 : 360KE pour 3 jours et demi".

Sa inteleg ca asta inseamna o cifra de afaceri (incasari) de 360000 Eur / an ?

Si daca da, cam cu cat ramai in mana din banii astia ?
Cam cu cat e platita o asistenta in Franta?
Dar o receptionista?

Multumesc.
.
Vechi 23-09-10, 22:27   #73
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
moise,da intra in atributiile oricarui dentist,dar putini fac fara ceva cursuri.

de exemplu la paris iti cere sa ai un curs de implanto care se intinde pe durata de un an si apoi concurts de dosare si chiar interviu.
Deci sunt valabile doar cursurile lor? Cele din Romania (cursuri, competente, specialiari, rezidentiate) n-au valoare sa inteleg....
.
Vechi 23-09-10, 23:49   #74
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de neogaby View Post
Mai lamureste-ma te rog cu ceva. Negociez acum un cabinet si mi-a fost trimisa urmatoarea descriere "CA 2009 : 360KE pour 3 jours et demi".

Sa inteleg ca asta inseamna o cifra de afaceri (incasari) de 360000 Eur / an ?

Si daca da, cam cu cat ramai in mana din banii astia ?
Cam cu cat e platita o asistenta in Franta?
Dar o receptionista?

Multumesc.
360.000 incasari pe an cu 3 zile jumate lucrate pe saptamana.
trebuie sa stiti ca aceasta cifra nu poti sa o faci decat dupa foarte multi ani de munca,cine are asa o cifra e cineva care iese la pensie,care ii zice la pacient ca are nevoie de coroana si pacientul accepta pe loc.
nu se fac atatia bani de la inceput.
pe hartiile care ti le da trebuie sa ai si cheltuieli si profituri.
o asistenta intre 1200 si 2000.receptionista cam la fel.

moise nu stiu cum e cu recunoscutul rezidentiatelor din romania,in rest diplome si celelalte la ce te ajuta?
Vechi 24-09-10, 00:03   #75
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
in rest diplome si celelalte la ce te ajuta?
Cu nimic, eu le tin in sertar acasa si pe unele le-am si aruncat, nu ca altii care si le pun pe perete in cabinet sau pe site-ul personal. Raman la parerea mea si am mai spus-o: singurele lucruri care au cat de cat o importanta sunt un rezidentiat luat prin concurs (fie el si in Romania) sau o specializare facuta afara, restul e can-can
sico, aliyssias si sweetvanilla au multumit.
.
Vechi 24-09-10, 00:11   #76
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Sico, tocmai am citit ce ai scris in legatura cu practicarea implatologiei si m-a mirat ca aparent e asa simplu. Voiam sa te intreb, ce se intampla in caz ca ceva iese prost? Teoretic si in UK poti pune implanturi fara probleme, GDC nu recunoaste specializarea de implantolog, dar in cazul unui complaint trebuie sa demonstrezi ca ai pregatirea necesara ceea ce, in nici un caz nu inseamna un curs facut in Romania (cazul meu). Am intalnit relativ multe persoane cu calificare in implanto si care nu practica aici tocmai din teama de esec si de dat cu subsemnatul dupa aia. Pe de alta parte un curs recunoscut de implanto e in jur de 20,000 lire si vreo doi an de mers la cursuri. Eram curios cum stau lucrurile in Franta.
udem, sweetvanilla si mcwin2020 au multumit.
gabisivoglo este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-09-10, 00:14   #77
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

aici mi s-a spus ca poti sa faci fara diplome fiindca ai facut la facultate,majoritatea au cursuri.
asigurarea de malpraxis daca pui implante sau protetica pe implante costa cu vreo 30% mai mult...
Vechi 24-09-10, 00:18   #78
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
asigurarea de malpraxis daca pui implante sau protetica pe implante costa cu vreo 30% mai mult...
Si cam la ce suma anuala se ridica concret?
.
Vechi 24-09-10, 00:21   #79
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cred ca platesc vreo 500 euro pe an.
Moise a multumit.
Vechi 24-09-10, 00:24   #80
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Si atunci daca sti sa pui implante si pleci in Franta, practic n-ai de ce sa faci cursurile lor atata timp cat platesti 500/an
.
Vechi 24-09-10, 11:06   #81
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Sico, cum se lucreza endo in Franta? Sau, ma rog, la ce nivel: diga + condensari? Se spala cu hipoclorit?
.
Vechi 24-09-10, 19:35   #82
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

moise,atata timp cat esti colaborator liberal faci cum vrei tu,iti programezi pacienti cum vrei. eu am o situatie buna in cabinet si pot face tot ce vreau si cum vreau,daca "seful" iti impune o suma pe luna,ar trebui sa cauti alt cabinet.
majoritatea nu folosesc diga, nu fac condensare verticala,dar folosesc marea majoritate endo motorizat,rx digital si apex locator. si hipocloritul desigur pe care noi il comandam la farmacie la ce concentratie vrem.
Pdent si Moise au multumit.
Vechi 24-09-10, 21:30   #83
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Am inteles, deci cu alte cuvinte totul e cum iti alegi cabinetul si iti negociezi contractul.
.
Vechi 24-09-10, 22:59   #84
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Sico, multumim pt ca iti faci timp pt noi.

Permiti inca niste intrebari?
1. Esti in zona urbana mare sau in orasel mai mic? Care ar fi avantaje/dez?
2. Cu ce vezi ca e superioara viata ca dentist plecat din Romania in Franta fata de UK? Strict din punctul tau de vedere, ma intereseaza subiectiv.

Multumesc. Spor in toate.

Marius
msturz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-09-10, 23:43   #85
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

salut,
eu sunt intr-un orasel de 4000 de locuitori,dar nu trebuie sa iti inchipui oraselele de aici cu cele din romania
eu in orasel am 3 banci,un carrefour,un intermarche,un magazin ed, vreo 6 restaurante,vreo 4 hoteluri,magazine de haine,aprozar,5 boulangerii,tot ce vrei si la 60 km de un oras de 180.000 locuitori la 40 de unul de 150.000,etc...
mie imi place viata linistita
nu pot sa compar viata ca dentist plecat din romania in franta cu cea de dentist plecat in uk. nu am fost in uk.

in schimb m-am gandit daca as fi putut veni in franta pentru cativa ani sa strang bani si sa plec acasa si raspunsul a fost nu... daca vrei sa te stabilesti in franta e o chestie,daca vrei bani si sa te intorci,atunci cred ca uk e mao bine.
msturz si mdcotruta au multumit.
Vechi 25-09-10, 12:23   #86
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Cu nimic, eu le tin in sertar acasa si pe unele le-am si aruncat, nu ca altii care si le pun pe perete in cabinet sau pe site-ul personal. Raman la parerea mea si am mai spus-o: singurele lucruri care au cat de cat o importanta sunt un rezidentiat luat prin concurs (fie el si in Romania) sau o specializare facuta afara, restul e can-can
Concluzia la care am ajuns eu e un pic diferita.Decat un rezidentiat in care nu inveti nimic ( nu dau exemple) , mai bine niste cursuri platite cu multi bani (de obicei cu lectori straini ), unde inveti tot ce ai nevoie.
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-10, 13:36   #87
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Adrian Adn View Post
Concluzia la care am ajuns eu e un pic diferita.Decat un rezidentiat in care nu inveti nimic ( nu dau exemple) , mai bine niste cursuri platite cu multi bani (de obicei cu lectori straini ), unde inveti tot ce ai nevoie.
De acord si cu asta pana la un punct: practic in afara de BMF si orto (vorbesc de centrul universitar Bucuresti) in care chiar se face treaba, celelalte specialitati nu le pot judeca pentru ca de abia au aparut. Am asa un deja vous ca nu vor rupe gura targului (asta ca sa fiu diplomat). Na! ca am dat eu exemple. Sunt cursuri pe bani multi dupa cum spunei din care si inveti, recunosc asta. Insa doua chestii vreau sa precizez, lucruri cu care voi trezi multe antipatii si frustrari, dar imi asum riscul:
1. Examenul national de rezidentiat, asa cum e el cu bune si cu rele ajunge sa trieze medicii dentisti, pentru ca este un concurs pe bune
2. Ceea ce am spus mai sus, trezesc multe frustrari pentru unii si asa ajung sa confunde termenul de "specialitate" cu "competenta". Isi pun pe pereti diplome cu specialitati de doi bani sau linkuri catre site-ul personal. Asta imi aduce aminte de un personaj de desene animate care intrebat daca e bun la prins soareci isi desface sacoul si isi arata decoratiile de pe interior
.
Vechi 25-09-10, 14:11   #88
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sico, nu pot decat sa te felicit pentru pasul facut. Imi doresc o viata civilizata asa cum e cat de cat in Franta si totusi spre deosebire de voi am unele retineri. Tot aud de exemplu ca francezii ar fi xenofobi. Spune-mi si mie cum esti tu privit, ca si strain, roman (mai ales in contextul actual) in oraselul tau.
.
Vechi 25-09-10, 15:03   #89
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+4/-1)     

Citat:
1. Examenul national de rezidentiat, asa cum e el cu bune si cu rele ajunge sa trieze medicii dentisti, pentru ca este un concurs pe bune
De acord si eu pana la un punct

Acest examen (nu stiu cum se desfasoara acum) ajunge sa trieze medicii dentisti doar la nivel teoretic .Lucru important, de altfel, dar insuficient pt stomatologie .

Iar nivelul teoretic este cel dictat de cartile de trista amintire, ceea ce iar nu-i suficient (doar daca n-or fi intrat intre timp in bibliografie castelluci, ingle, massironi etc etc etc)

Nu cred ca trezesti vreo frustrare.Personal nu dau 2 bani pe vreo diploma (fie rezidentiat, fie platita), ci pe ce stie si poate sa faca un dentist.

O mica parte posteaza si pe eugenol cazurile lor din cabinet. Daca-i intrebam unde au invatat aceste lucruri, nu cred ca o sa zica cineva ca in sistemul universitar romanesc.
.
Vechi 25-09-10, 15:43   #90
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Asa este doar la nivel teoretic...., dupa aia si eu sunt de parere ca trebuie sa faci niste cursuri serioase in tara sau afara, dar nu "pseudo competente" in care sa lucrezi pe mandibule de vaca sau de plastic si dupa care sa primesti hartie de mare implantolog.
Cand spuneam ca o sa trezesc frustrari, nu ma refeream la tine si la alti eugenoli mari "specialisti implantologi .
.
Vechi 25-09-10, 16:01   #91
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Eu am o nedumerire legata de aceste competente , in special de cea de implanto.Toti cei care vrem sa o obtinem suntem obligati sa mergem intr-un anumit centru condus de un indrumator, la alegere. Din informatiile mele nu se face mai nimic pe o suma nu tocmai mica. Plus efortul .
Si atunci de ce ne lasam santajati la nesfarsit de acesti " tartori " ? Daca un an, doi, trei la rand n-ar avea " clienti " pentru patalama din cauza ca isi bat joc de noi, nu cred ca nu s-ar pune pe treaba. Si-ar permite sa piarda banutii ?
Vechi 25-09-10, 17:36   #92
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

uite si rasunsul la ? ta :

laura tanase a multumit.
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-10, 17:48   #93
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Asta-i o parabola valabila pentru toata tarisoara noastra draga.
Vechi 25-09-10, 18:31   #94
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

eu as fi absolut de acord ca rezidentiatul e un concurs pe bune si mai si selecteaza dentistii capabili, daca s-ar da dupa o bibliografie actualizata.

Dar, cine ia rezidentiatul, e doxa cu literatura romana anii 50-80. Cu mici exceptii.

Ati ghicit, nu am dat (deci nici nu am luat) rezi, deci sunt un frustrat.
Pdent a multumit.
Vechi 25-09-10, 21:02   #95
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cu scuze, Sico, pt divagare , revenim impacati la subiectul Franta.
.
Vechi 26-09-10, 03:32   #96
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Va iert... ,mersi Adrian.
Pt neogaby: mie nu mi se par mai xenofobi decat romanii.
Eu mi-am facut multi prieteni si nu am probleme,am discutat si problemele cu rromii si atat timp cat vin sa traiasca pe banii lor si sa nu faca nimic,ii deranjeaza.
Doi prieteni au fost plecati in vacanta si cand s-au intors au gasit casa goala,dupa o luna adica ieri au gasit hotii. Doi tigani instalati cu caravana la vreo 200 de metri de vreun an. Au gasit si o parte din obiecte in caravana... Si totusi maine suntem invitati la ziua de nastere a prietenului.
Pdent a multumit.
Vechi 26-09-10, 23:16   #97
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

locatia?

la cannes(si-n toata zona pana la monaco)sunt cu totul alte preturi la cab...si alte conditii.
incepe sa-mi para rau ca mi-am cumpart cab.aici(prea mult"bling bling"cum spun fr.)si nu intr-o zona"normala"
Teodora G. este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-09-10, 23:17   #98
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Teodora G. View Post
locatia?

la cannes(si-n toata zona pana la monaco)sunt cu totul alte preturi la cab...si alte conditii.
... dar si alte cheltuieli (banuiesc)
.
Vechi 26-09-10, 23:19   #99
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

teodora,cum sunt pacientii fata de alte regiuni?
Vechi 29-09-10, 13:09   #100
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

atentie mare fiindca incep sa respinga dosare la comisie pe baza de lipsa de acte ,asa ca intrebati bine de tot ce acte trebuie si eventual sa va dea lista in scris.
Vechi 29-09-10, 19:37   #101
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

imi pare mie ca in scurt timp o sa se sparga zi tzeava cu franta precum s-a spart cu anglia. si aici ca la caritas: cei care au fost primii au reusit. cei de pe urma....
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-09-10, 19:41   #102
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu sunt sigur calin,dar speram ca nu.
Nu m-as impacienta pe moment dar as face un dosar perfect si m-as interesa de 5 ori inainte sa trimit dosarul.
Eu sunam si de 10 ori pe zi sa gasesc pe cineva...
Vechi 29-09-10, 19:44   #103
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drcalinc View Post
imi pare mie ca in scurt timp o sa se sparga zi tzeava cu franta precum s-a spart cu anglia. si aici ca la caritas: cei care au fost primii au reusit. cei de pe urma....
in ce fel s-a spart tzeava cu anglia ? si cu ce sunt avantajati cei care au plecat acum 2 ani fata de cei care pleaca acum ? Macar acum se pleaca mai in cunostinta de cauza, cred eu.

ane_ane este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-09-10, 19:54   #104
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Calin vroia sa zica ca cei plecati primii au reusit in cazul in care se inchide robinetul,iar restul raman pe dinafara.
drcalinc a multumit.
Vechi 01-10-10, 00:56   #105
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sico,
ce parere ai de departamentul Vienne, in regiunea Poitou-Charentes?
Am un raspuns pozitiv de la un cabinet din acea zona, este intr-un orasel cu 7000 de locuitori. Am inteles de pe net ca ar fi o regiune mai mult rurala.
Spune-mi, te rog, care sunt procentele care se practica la un contract de colaborare, cat ia angajatorul,cat ia angajatul, care sunt cheltuielile mele la cabinet, Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurare de sanatate,impozit, etc.
Multumesc anticipat!
gabi_laura97 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-10-10, 01:16   #106
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu stiu ce sa iti zic de vienne. Nu am fost.
Fiind o regiune din centru,banuiesc ca nu e asa dezvoltata,dar trebuie sa ai peisaje frumoase
Procentul este in jur de 40%~50% ... Eu inainte sa negociez contractul i-am cerut secretarei de la colegiu sa imi mai arate niste contracte sa vad cum au ales altii
Normal tu nu platesti nimic,doar tehnicianul.
Impozitul se calculeaza in functie de venit.
Vechi 05-10-10, 11:33   #107
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Salutare!
Stiu ca este putin off topic dar am o mare,mare rugaminte pt cei plecati in Franta:ma ajuta si pe mine cineva cu un model de scrisoare de recomandare ( French welcome)si ce parafe,stampile etc.ar trebui sa aiba pe ea ca sa fie veridica pt comisia aceasta?Multumesc anticipat raspunsurilor.
Simt ca-mi pierd rabdarea asteptand la Ministerul Sanatatii....
aphra_behn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-10-10, 14:16   #108
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.
-1 (+2/-3)     

Citat:
Publicat initial de Adrian Adn View Post
Parerea ta.Orice e posibil cand nu stii despre ce vorbesti.Ca sa-l citez pe colegul meu, Mak.Tu fa cum stii tu, noi facem cum stim noi.
Moise a multumit.
sweetvanilla este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-10-10, 00:02   #109
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
teodora,cum sunt pacientii fata de alte regiuni?
la extreme: modesti(adica oamenii normali din restul tarii)sau bogati(&foarte) si f.snobi
sico si aphra_behn au multumit.
Teodora G. este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-10-10, 17:39   #110
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nicky View Post
de unde stii ca se majoreaza la 1000 de euro? mai precis, unde scrie? un link... ceva?
si eu am auzit la stiri ca de la anul vor sa puna o taxa de 1000 de euro pe certificat, pt a impiedica plecarea masiva a medicilor.
lancelot este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-10-10, 17:42   #111
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de aphra_behn View Post
Salutare!
Stiu ca este putin off topic dar am o mare,mare rugaminte pt cei plecati in Franta:ma ajuta si pe mine cineva cu un model de scrisoare de recomandare ( French welcome)si ce parafe,stampile etc.ar trebui sa aiba pe ea ca sa fie veridica pt comisia aceasta?Multumesc anticipat raspunsurilor.
Simt ca-mi pierd rabdarea asteptand la Ministerul Sanatatii....
Nu am auzit de acest french welcome,nu stiu ce este de fapt.
Daca
Vechi 07-10-10, 19:02   #112
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Intrebare pt sico: nu vrei sa-ti cumperi cabinet? aparatura si pacientii, fara imobil, nu ar fi mai bine financiar?
sau astepti vreo oferta de la comunitati fara cabinet stomatologic, si ei iti doteaza tot cabinetul numa sa mergi la ei?

Modificat ultima data de lancelot; 07-10-10 la 20:42.
lancelot este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-10-10, 20:36   #113
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@Sico:In franceza ar fi binevenita....recomandarea.Merci mult!Sau in orice limba(engleza,romana)si o traduc eu.Nu trec de comisie daca nu scriu cate obturatii de canal am facut pe zi/sapt/an???
aphra_behn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-10-10, 23:37   #114
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Lancelot,daca cumperi pacienti trebuie sa platesti rate la banca pentru creditul luat.daca ai banii tai foarte bine,dar daca dupa 6 luni nu iti mai place,ce faci?
Eu sunt colaborator si o sa devin asociat in cativa ani.
Nu iti face nimeni cabinet gratis ca sa vii sa lucrezi in nu stiu ce zona. Eventual sa fie un cabinet unde nu mai este medic.

Aphra-ben nu imi dau seama ce vrei.
Eu nu stiu despre ce recomandare vorbesti. Din partea cui pentru cine?
De ce i-ar interesa pe cei de la comisie cate obturatii de canal faci ? Si unde le-ai scrie asta?
Judith a multumit.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 2009, 2014, 36, 3d, absolventi, achizitie, activitati, adresa, afara, ajutor, aparat radiologic, asociere, aspirant, banca, bule, buna, cabinet privat, cazuri, ceramo-metalica, chirie, colegiul, colegiul medicilor dentisti, cumparare, dinti extrasi, dori, doritori, endo, europa, facultate, hygienist, iga, intalnit, intrebare, intrebari, job in franta, la inceput de drum, legatura, lingura individuala, marea britanie, medic dentist, medicina dentara, metode, posta, procent, proteza acrilica, rar, raspuns, raspunsul, rezolva, salut, sanident, sansa, strainatate, subiecte, supra, tehnician dentar, telefonul, terminat, traduceri, validare, vand, vanzare, vara, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (15:41) timp.

Alegeti schema de culori preferata: