Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

despre UDA pt cei cu experienta in Uk

discutie din eugenol.ro : Ma poate ajuta cineva sa inteleg mai bine sistemul UDA ?am luat interviul cu managera si urmeaza un interviu ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree7Multumiri
  • 1 Scris de bondi
  • 1 Scris de Stefan Z
  • 1 Scris de jack spatulatorul
  • 2 Scris de Dr.Medeea
  • 1 Scris de Dr.Medeea
  • 1 Scris de titiluka

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 10-07-10, 02:05   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default despre UDA pt cei cu experienta in Uk

Ma poate ajuta cineva sa inteleg mai bine sistemul UDA ?am luat interviul cu managera si urmeaza un interviu clinic .... am citit cam tot ce s-a scris pe forum dar mai am cateva nelamuriri :

1.Daca am un pac care are nevoie de RCT, pot sa ii fac un trat de urg intr-o sed dressing iau 1.2 UDA si sa il reprogram sa i fac RCT si mai iau 3 UDA?Daca da, peste cat timp pot sa il reprogramez?
2.La cat tp poti reface o obturatie care a cazut?
3.Daca ai terminat un trat ,dupa cate luni poate beneficia pac din nou de trat ?
4.Daca are ff mult tartu pot sa curat sumar si sa il refer la period?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/11234-uda-pt-experienta-uk/
5.Cum convingi un pac sa obteze pt corone in privat nu NHS ?
Va rog cine poate sa imi dea sfaturi in legatura cu asta pt ca ma cam sperie ce am citit si mi-e teama ca nu o sa pot sa fac fata la norma ceruta.

Astept cu nerabdare sfaturile voastre.Multumesc
Pdent a multumit.
bondi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-07-10, 21:18   #2
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Poate cineva dintre cei plecati sa raspunda la ceea ce a intrebat colegul nostru? Ma intereseaza subiectul si pe mine.
Multumesc anticipat
nicaeduard este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-07-10, 22:09   #3
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Hai ca fac eu primul pas pana vin experimentatii din urma:

"am luat interviul cu managera si urmeaza un interviu clinic" .

aici imi permit sa te contrazic, managera trebuie sa ia interviul cu mine, am refuzat oferte caci nu mi-a placut managerul sau directorul clinic; la fel de bine am acceptat oferta pt care am fost de acord cu spiritul de lucru al managerului si cel al patronului

revenind la subiect

1.Daca am un pac care are nevoie de RCT, pot sa ii fac un trat de urg intr-o sed dressing iau 1.2 UDA si sa il reprogram sa i fac RCT si mai iau 3 UDA?

da, daca pacientul nu este registered in clinica (help-line) cand se impune managementul urgentei de care pacientul sufera - tratamentul se face ulterior (oricand dupa). in extenso se poate face acelasi lucru si la pacient mai vechi din clinica dar ce te faci daca pacientul plateste si cunoaste sistemul NHS (PCT-ul mai face vizite inopinate)?

in principiu obt e garantat un an dar in caz de esec se poate reface oricand

3.Daca ai terminat un trat ,dupa cate luni poate beneficia pac din nou de trat ?

atitudine f riscanta, NHS nu permite split-ul tratamentului; exista circumstante clinice care pot recomanda o continuare a tratamentului.
sunt situatii neprevazute in care pacientul are nevoie de un alt tratament - nu este nici o problema, oricand e nevoie
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11234

conform NICE guidelines pacientul trebuie sa primeasca tratamentul de care are nevoie (GDC poate confirma acest lucru, deci atentie) - cuvantul "sumar" nu are ce cauta aici; ulterior pacientul poate fi referit la igienist ori parodontolog sau i se poate face perio NHS

nu e vorba de convingere, caci se simte acest lucru si pot aparea probleme - se discuta pur si simplu optiunile disponibile - pacientul daca vrea isi face privat. in paranteza fie spus nu exista (sau nu am eu) o reteta...sau poate am eu o fata inocenta

It's not the arrow (pin), it's the indian (dentist) that's shooting (placing) them.
Stefan Z este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-07-10, 22:16   #4
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default uda

cautati ce-a scris stomaflex pe undeva. Stie bine sistemul . e dezvoltat pe un topic si la obiect. veti gasi acolo ce vreti sa stiti.
1. faci tratam de urgenta si iei 1,2 uda. inchizi planul de tratament. Daca vrei sa-i faci rcf, poti sa-l chemi cand vrei daca e inregistrat in practice. Daca nu, nu te complici. In general, dupa 2 luni poti deschide alt plan de tratam.(ai grija ca RCT e una si RCF e alta la englezoi)
2. in interiorul a 2 luni nu primesti uda daca a cazut. Intra in acelasi plan, deschis anterior, chiar daca l-ai inchis si ai luat uda. Dupa 2 luni poti deschide alt plan, alte 3 uda.
3. 2 luni la obturatii si 6 luni la proteze, dar e de discutat. Uneori depinde de PCT -ul local si de firma angajatoare.
4. trimiti direct la igienist daca ai in practice. Daca nu, faci corect totul, nu sumar.N-ai cum sa-l trimiti la period. ca nu prea sunt, decat privati.
5. cum sa-l convingi? ca in Romanika. Dar intai trebuie sa-i spui ce acopera NHS-ul( coroane, onlay-uri, proteze,punti unidentare Maryland, etc. ) Nu sari pe el direct cu privatul.
La inceput nu o sa faci fata ca nu stii bine sistemul, cu toate ca te straduiesti sa-l stii din tara. Ai sa ai dificultati cu computerul ca uneori termenii lor nu sunt ca ai nostri, iar engleza scrisa nu e ca americana.Trebuie sa fii cu ochii in 4 ca asistentele nu prea se straduie sa faca treaba buna la computer. Daca ai citit bine prin topicuri, unele nu stiu sa scrie corect. Unele nu se straduie sa faca treaba in cabinet, asa ca trebuie sa fii fff. atent cu ce se intampla in jurul tau. Mai mult inveti acolo, din ce ti se spune si din greseli asa ca nu te obosi prea tare sa stii sistemul de acasa. Oricum, e ff incalcit. Sunt chestii pe care nu le intalnesti in tara si nu stii la ce trebuie acolo. Pentru ei e simplu ca stiu sistemul pe intregul lui, nu numai cel din computer( cate feluri de scutiti sunt si din ce cauza, de ce unii platesc cu toate ca sunt pensionari si altii nu, samd). E greu sa ti le descrie cineva pe intregul si tu doar sa le inveti. Si firmele lucreaza cu sisteme de computer diferite, cu toate ca NHS e unul singur. Ajung la acelasi final pe cai diferite.
byron este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-07-10, 22:33   #5
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

"1. faci tratam de urgenta si iei 1,2 uda. inchizi planul de tratament. Daca vrei sa-i faci rcf, poti sa-l chemi cand vrei daca e inregistrat in practice. Daca nu, nu te complici. In general, dupa 2 luni poti deschide alt plan de tratam.(ai grija ca RCT e una si RCF e alta la englezoi)"

unii pacienti nu se mai intorc iar daca deschizi plan de tratament trebuie sa astepti 2 luni pana sa-l poti inchide - cel mai bine emergency first si tratament pe urma

"2. in interiorul a 2 luni nu primesti uda daca a cazut. Intra in acelasi plan, deschis anterior, chiar daca l-ai inchis si ai luat uda. Dupa 2 luni poti deschide alt plan, alte 3 uda."
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11234

termenul de 2 luni nu are nici o legatura; nu primesti uda daca ai tratament deschis; daca e inchis si apare altceva (plomba cazuta, sparta whatever), nu ma opreste nimeni sa fac un nou claim

3. 2 luni la obturatii si 6 luni la proteze, dar e de discutat. Uneori depinde de PCT -ul local si de firma angajatoare.

stiam de 1 an dar orice e posibil

4. trimiti direct la igienist daca ai in practice. Daca nu, faci corect totul, nu sumar.N-ai cum sa-l trimiti la period. ca nu prea sunt, decat privati.

nu sfatuiesc trimisul "direct" la igienist inainte de tratament (e privat iar pacientul vine in nhs); prefer sa "incurajez" pacientul sa faca mai intai o vizita pe la igienist

"5. cum sa-l convingi? ca in Romanika. Dar intai trebuie sa-i spui ce acopera NHS-ul( coroane, onlay-uri, proteze,punti unidentare Maryland, etc. ) Nu sari pe el direct cu privatul."

corect dar nhs-ul acopera totul, mai putin implantele

"La inceput nu o sa faci fata ca nu stii bine sistemul, cu toate ca te straduiesti sa-l stii din tara. Ai sa ai dificultati cu computerul ca uneori termenii lor nu sunt ca ai nostri, iar engleza scrisa nu e ca americana"

corect iar engleza britanica difera de cea americana

".Trebuie sa fii cu ochii in 4 ca asistentele nu prea se straduie sa faca treaba buna la computer"

eu nu permit asistentei sa se atinga de computer, eu fac totul; cata vreme asistenta se msica struna ultimul lucru care ma intereseaza este daca stie a scrie ori ba
sistemul nu este f incalcit iar daca te "prinzi" cum merge, faci ce doresti - e un pic mai greu la inceput dar nu-i bai
Pdent a multumit.

It's not the arrow (pin), it's the indian (dentist) that's shooting (placing) them.
Stefan Z este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-07-10, 22:50   #6
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu cred ca , in mare, s-a raspuns cererii colegilor.
.
Vechi 19-07-10, 23:44   #7
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

byron si stefan au raspuns f documentat la intrebarile lui bondi. o singura chestie mi se pare ca scartaie in rationamentul lui byron. nu inteleg cum inchizi tu planul dupa urgenta. adica il lasi pe pacient cu ledermix si cavit in dinte si asta este? daca nu e pacientul tau, atunci merge, ca il trimiti inapoi la dentistul cu care e inregistrat. dar altfel? dintele ala ori trebuie extras ori tratat endodontic, nu poti sa il lasi la infinit cu 'dressing'. si inca ceva, daca pacientului ii cade o plomba la o zi dupa ce ai finalizat alt tratament, doar nu o sa il lasi 2 luni ca nu poti sa deschizi un nou plan. e absurd, nu te impiedica nimeni atata timp cat e justificat clinic.faptul ca pacientul nu plateste un nou curs in 2 luni dupa terminarea precedentului, asta e cu totul altceva
Vechi 20-07-10, 00:30   #8
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cred ca nu m-am exprimat eu bine in ambele cazuri. dupa ce am recitit ce-am trimis am vazut eroarea si cu tratamentul de urgenta si cu redeschiderea unui nou plan. Ai dreptate in ambele cazuri.
.
Vechi 26-07-10, 17:41   #9
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Stefan Z View Post
Hai ca fac eu primul pas pana vin experimentatii din urma:...
Multumesc mult apreciez ajutorul tau
Interviul a fost cam aiurea vreau sa zic ...se asteptau ca eu sa stiu totul despre sistemul NHS si despre UDA

Modificat ultima data de eugenol man; 27-07-10 la 00:15. Motivul: citatul e prea mare
bondi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-08-10, 20:08   #10
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Activ

.

Citat:
Publicat initial de Stefan Z View Post
Hai ca fac eu primul pas pana vin experimentatii din urma:

"am luat interviul cu managera si urmeaza un interviu clinic" .

aici imi permit sa te contrazic, managera trebuie sa ia interviul cu mine, am refuzat oferte caci nu mi-a placut managerul sau directorul clinic; la fel de bine am acceptat oferta pt care am fost de acord cu spiritul de lucru al managerului si cel al patronului

revenind la subiect

1.Daca am un pac care are nevoie de RCT, pot sa ii fac un trat de urg intr-o sed dressing iau 1.2 UDA si sa il reprogram sa i fac RCT si mai iau 3 UDA?

da, daca pacientul nu este registered in clinica (help-line) cand se impune managementul urgentei de care pacientul sufera - tratamentul se face ulterior (oricand dupa). in extenso se poate face acelasi lucru si la pacient mai vechi din clinica dar ce te faci daca pacientul plateste si cunoaste sistemul NHS (PCT-ul mai face vizite inopinate)?

in principiu obt e garantat un an dar in caz de esec se poate reface oricand

atitudine f riscanta, NHS nu permite split-ul tratamentului; exista circumstante clinice care pot recomanda o continuare a tratamentului.
sunt situatii neprevazute in care pacientul are nevoie de un alt tratament - nu este nici o problema, oricand e nevoie

conform NICE guidelines pacientul trebuie sa primeasca tratamentul de care are nevoie (GDC poate confirma acest lucru, deci atentie) - cuvantul "sumar" nu are ce cauta aici; ulterior pacientul poate fi referit la igienist ori parodontolog sau i se poate face perio NHS

nu e vorba de convingere, caci se simte acest lucru si pot aparea probleme - se discuta pur si simplu optiunile disponibile - pacientul daca vrea isi face privat. in paranteza fie spus nu exista (sau nu am eu) o reteta...sau poate am eu o fata inocenta

Doua completari :

1. Tratament de urgenta 1.2UDA poti face doar daca pacientul s-a programat pentru un emergency (in aceeasi zi sau cu cel mult 24 de ore- dpinde de politica firmei) si este pe lista practice-ului. Sub NHS pentru emergency trebuie sa oferi pacientilor inregistrati tratament in 24h). Daca nu este programat in sistem (SOE, exactDental sau altele) ca si emergency este ilegal sa il tratezi ca si emergency iar viceversa este valabila. Daca nu este inregistrat (desi acest cuvant NHS l-a scos din vocabularul lor - se foloseste "on the list" ) nu ai cum sa il tratezi ca si emergency. Pacientul trebuie sa sune la NHS direct 0845 XXXXXX si va fi redirectionat la unele din practice-urile care au contract DAC cu PCT-ul, unde nu se trateaza pe UDA ci pe sesiuni de 3h platite cu £ 150 /sesiune pentru dentist.

4. Nu poti face trimitere la Hygienist pentru un pacient decat din motive cosmetice. Orice este "clinical necessary" trebuie sa il faci tu. Asa ca foarte mare atentie la trimiterea la hygieniste desi companiile preseaza sa faceti cat mai multe trimiteri.
Bogdan77 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-08-10, 12:16   #11
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mai explica-mi te rog o data faza cu emergency daca PT nu e pe lista cabinetului
pt ca la noi cam asa sta treaba - daca vine prin nhs direct tre sa ii rezolvam problema chiar daca intai vine doar pt prescription si peste o saptamana vine la extractie - tot 1.2uda primim. ceea ce mi se pare o porcarie, adica daca PT e pe lista ii faci exam si ext pt 3uda, iar daca nici nu e pe lista si mai si sta pana in ultimul moment ii faci acelasi lucru pt 1.2uda!?!
pana acum asta cu urgentele mi se pare cel mai greu de descifrat din nhs (experienta mea cu sistemul este doar de 2 sapt)
Vechi 07-08-10, 23:58   #12
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cand pacientul se prezinta pentru o urgenta, ceea ce ni s-a sugerat este sa completezi notele clinice (din care realizezi daca pacientul mai vine sau nu) inainte de a deschide "new examination" fie ea normal sau urgent. In felul asta alegi ceea ce e mai convenabil pentru tine, daca vine numai pentru o reteta si nu mai pui nimic la planul de tratament atunci iei doar 0,75 UDA; daca mai pui o radiografie, drenaj, pansament calmant, etc poti lua 1,2UDAs. Daca pacientul vine inapoi la o extractie atunci deschizi ca examinare normala de la inceput si iei 3 UDAs dupa ce faci extractia. In general cauta sa eviti sa inchizi tratamentul de urgenta si sa iei 1,2 apoi peste 1 sapt sa inchizi din nou pentru 3 UDAs ca intri in vizorul celor de la PCT (nu dupa unul ci daca ei observa ca e o obisnuinta).
A propos de trimiterea la igienist, eu nu cred ca e o greseala sa trimiti pacientul cu probleme paro, atata timp cat tu ai facut examinarea, radiografii, eventual un perio chart, mai mult, igienistul lucreaza conform prescrierii tale in care ii soliciti exact ce vrei. Totul e sa vrea pacientul sa plateasca, probleme apar la "exempti", la aia daca nu vor sa plateasca trebuie sa le faci tu treaba dar poti lua 3 UDAs pentru perio treatment.
Eu cam asa le vad, daca aveti alte opinii chiar astept sa vi le expuneti!
gabisivoglo este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-08-10, 00:30   #13
Ucenic
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de gabisivoglo View Post
A propos de trimiterea la igienist, eu nu cred ca e o greseala sa trimiti pacientul cu probleme paro, atata timp cat tu ai facut examinarea, radiografii, eventual un perio chart, mai mult, igienistul lucreaza conform prescrierii tale in care ii soliciti exact ce vrei. Totul e sa vrea pacientul sa plateasca, probleme apar la "exempti", la aia daca nu vor sa plateasca trebuie sa le faci tu treaba dar poti lua 3 UDAs pentru perio treatment.
Eu cam asa le vad, daca aveti alte opinii chiar astept sa vi le expuneti!
Directorul clinic mi-a zis ceva asemanator: daca ai mai mult de 3 trei-uri la BAE poti sa ii spui pacientului:
1. ai nevoie de perio NHS pt band 3 (45 lire)
sau 2. te poti duce la igienist si sa platesti 35 lire
Vechi 13-09-12, 17:10   #14
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna!

As vrea sa stiu si ei ce inseamna UDA si cum se calculeaza. Am dat la search UDA dar nu mi-a gasit nimic.

Multumesc!
roscaanatol este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-09-12, 20:35   #15
Ucenic timid
Medic Dentist
forumist contemporan

.

Pe scurt:

Citat:
Units of Dental Activity

Since 1st April 2006 NHS dentists in England and Wales have been paid according to how many "Units of Dental Activity" (UDA) they do in a year. Dentists in Scotland still get paid on a "fee per item" basis.

The actual value of a UDA is set by the local NHS Primary Care Trust (England) or Local Health Board (Wales), in discussion with individual dental practices. The average value is around £20 and it varies around the country. Usually the more in need an area is for NHS dentists, the more a UDA is worth. However, this is not always the case and two practices on the same road may have totally different UDA values.

Each dental procedure has been classified into a band which determines what patients pay and the amount of UDAs a dentist gets. The main bands are:

Band 1 (1 UDA)
Diagnosis, treatment planning and maintenance
Examination, x-rays, scale and polish, preventative work, for example an assessment of a patient’s oral health, minor changes to dentures.

Band 2 (3 UDAs)
Treatment
Simple treatment, for example fillings (including root canal treatment), extractions and periodontal (gum) treatment.

Band 3 (12 UDAs)
Complex treatment that includes a lab element, for example bridges, crowns and dentures (excludes mouth guards).

Additionally, a dentist gets:
• Band 1 urgent treatment only - 1.2 UDAs
• Issue of prescription - 0.75 UDA
• Repair of dental appliance (denture) - 1 UDA
• Repair of dental appliance (bridge) - 1.2 UDAs
• Removal of stitches - 1 UDA
• Stopping bleeding - 1.2 UDAs

UDAs are awarded and calculated for completed treatments. Therefore if, for example you do a treatment with crowns, you will get 12 UDAs. It does not matter if it is 1 crown or 10 crowns, you still get a total of 12 UDAs. If you do a treatment involving endo, you get 3 UDAs and again, it does not matter if it is a simple upper incisor, or 5 difficult molars as you only get awarded 3 UDAs.

However as with all systems, if you know it well, you can make the most of it. Some dentists earn more now than they did in the previous system. If you are new to the NHS system, we strongly encourage you to get on a few days training/induction with an experienced dentist or with a reputable corporate dental employer. You will also benefit from reading the "Understanding NHS Dentistry" book. This excellent publication explains in detail many aspects of the UDA system and gives examples of treatment plans so a dentist can get the most UDAs without being accused of "playing the UDA game".

Professional Dental Services has been granted exclusivity to distribute the second edition of the book along with the publisher. We offer it at the cover price as we understand how useful this book is, especially to dentists new to the UDA system. You can order the book here: "Understanding NHS Dentistry".
ipsos a multumit.
jack spatulatorul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-09-12, 11:46   #16
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

De curand NHS-ul a startat o campanie de informare raspunzand la cele mai frecvente 12 intrebari privind tratamentele dentare. Explica ce este disponibil pe NHS, relatia dintre tratamentul sub NHS si optiune privat, etc. Cred ca merita citit si completeaza, in opinia mea, informatiile de mai sus. Link [Necesita inregistrare pentru acces.]!
catalinmv si ipsos au multumit.
Dr.Medeea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-09-12, 13:48   #17
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Desi despre dentisti este pomenit in treacat .. Link [Necesita inregistrare pentru acces.] .... asta pentru ca la un anumit moment s-a tot vorbit de plangeri pe aici si toti cei care am ajuns in UK ne-am stresat mai mult sau mai putin pe acest subiect.
titiluka a multumit.
Dr.Medeea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-04-13, 14:51   #18
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de bondi View Post
Daca am un pac care are nevoie de RCT
Ce inseamna RTC?
.
Vechi 08-04-13, 15:15   #19
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.
+1 (+1/-0)     

tratament de canal....root canal treatment=RCT nu RTC
ipsos a multumit.
.
Vechi 09-04-13, 20:29   #20
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de byron View Post
ai grija ca RCT e una si RCF e alta la englezo
ok, ce e RCF?
.
Vechi 08-07-13, 17:25   #21
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Complic putin cazul de mai sus : pacientul se prezinta pentru carie si sensibilitate pe 24 -de ex-. La consultatie mai ,,apar" 2 carii complicate care impun extractii,4 obturatii amalgam fracturate, tartru, 2 edentatii laterale. Intrebari :
1.Pacientul este tratat doar pt 24 sau i se aduc la cunostinta Obligatoriu toate problemele?
2.Daca pacientul opteaza doar pentru tratarea 24, se incadreaza in Band 2 si pentru Rx, RCT, OBT. def. si detartraj medicul primeste doar 3 UDA?
3.Daca vrea tot, mai putin lucrari, tot Band 2, la care se adauga 4 obt, 2 rx+2 extractii tot pt 3 UDA?
4.Daca doreste rezolvarea tuturor prob. ,inclusiv lucrari, Band 3 pentru 12 UDA?
5.Planul de tratament-si implicit nr. de UDA- se adreseaza manoperelor aferente rezolvarii unui dinte- 24 in cazul noastru- sau tuturor problemelor constatate la data intrarii pacientului in cabinet?
dr.bgdn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-07-13, 21:37   #22
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Daca pacientul se prezinta cu sensibilitate la24,il tratezi pe 24,il informezi ca are cateva carii care pot duce la extractie in timp iar daca pacientul decide ca vrea extractiile in acelasi curs de tratament,ii faci planul de tratament si vei putea cere 3UDA-uri.S-ar putea ca pacientul sa-ti spuna ca nu-l deranjeaza si nu vrea extractiile deocamdata.La dintii cu peretii fracturati din cauza obturatiilor de amalgam poti sa pui glasionomer explicandu-i ca poti face restauratii mult mai rezistente cum sunt inlay-urile dar v-a trebui sa plateasca banda3,214 lire(majoritatea vor refuza,mai putin exemptii) daca vrea vei fi platit banda3 pt inlay,obturatie si extractii.Cand iti v-a veni peste cateva luni la check-up ii explici ce beneficii poate avea daca ii faci proteze pt edentatii si ca sunt in banda 3.In general incerci sa rezolvi cate ceva la fiecare examinare,nu tot o data ca dai faliment
med23 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-07-13, 21:24   #23
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Default CQC compliance documentation

Buna,

Ce inseamna CQC compliance documentation?

Multumesc,
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., atentie, buna, cauta, clinica, convingere, firma, gdc, help, hygienist, interviul, luni, nou, obtura, ofer, oferta, oferte, pacientul, parodon, primul, recomanda, refuza, simplu, sistemul, spiritul, split, terminat, tratamentului

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (11:50) timp.

Alegeti schema de culori preferata: