Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Australia - o posibilitate?

discutie din eugenol.ro : Cam astea ar fi site-urile care va pot ghida pentru a profesa in Australia: Link [ Necesita inregistrare pentru ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree54Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 16-09-10, 03:23   #58
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Cam astea ar fi site-urile care va pot ghida pentru a profesa in Australia:

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Moise este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-09-10, 15:01   #59
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Studiind problema emigrarii in Australia ca dentist, m-am lovit de o mare enigma. Am s-o va impartasesc si voua sa-mi spuneti daca gresesc undeva si daca nu, daca merita sa plecam?
M-a atras aceasta tara inca de la inceput mult mai mult decat EU, unde suntem considerati "gipsy", "tigano romeno" sau intram la gluma spatamanii cu "sirvuple monsieur". O tara cu clima insorita si care iti da posibilitatea sa practici o stamatologie de calitate si, ceea ce nu e lucru putin: in orasele mari. Desigur exista acele examene care sunt ff scumpe si grele necesitand mult timp alocat invatatului. Acest lucru nu ma descurajaza, pentru ca dupa cum se spunea cineva pe un alt forum: australienii aleg "crema" stomatologilor din toata lumea. Problema drumului, daca vrei se pleci definitv asa cum vreau eu, nu pre ma intereseaza deloc, poate sa dureze drumul si 40 de ore
Enigma mea vine pe partea economica Iata un plan financiar pe care l-am facut bazandu-ma cat de mult pe informatii oficiale (rationamentul l-am facut pentru o singura persoana care lucreaza pentru a se intretine, pentru ca atunci cand vine vorba si de un partener, care probabil are alta meserie, totul devine f complicat de calculat):
S-o luam cu inceputul: conform "payscale" salariul unui dentist in Australia, variaza in medie intre 53.000 si 101.000 $AUD. Cele mai bine platite locatii sunt Sydney si Brisbane:

Fiind emigrant si f nou in breasla lor am zis ca 60.000 $AUD pentru inceput ar fi fair. Taxele se calculeaza conform impozitarii progresive a statului federativ australian, care pentru suma asta ar fi cam: 4650 $AUD + 30% din (60.000 - 37.000) adik aproximativ 12.000 $AUD (vezi lik-ul de mai jos)

Chiriile sunt destul de mari in marile orase, lucru care m-a mirat si pe mine. De exemplu un apartament cu 2 camere in Brisbane (garsoniera nu prea am gasit), ce e drept cu toate facilitatile (gym, piscina interioara la parter pentru locatari etc) se ridica cam la 450 $AUD/sapt deci cam 1800 $AUD.

Mai departe.... am calculat alte cheltuieli indispensabile. Le-am gasit pe un site pentru o familei cu 2 copii din Perth si le-am adaptat cat m-a dus capu' pentru o persoana, adunand bob cu bob. Desigur e posibil ca in Brisbane sa fie ceva mai mari ca in Perth, dar ma rog....
- utilitatile pentru apartament 1500;
- Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurare medicala 150;
- masina (una veche) 208 (service, Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurare si benzina);
- mancare + bautura 400 (fara iesiri in oras, doar supermarket)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/11186-australia-posibilitate/
Deci cam totul te duce pe la 2300 $AUD

Si acum sa tragem linie: castig pe luna net 4000 $AUD (+ plus bonusuri) = 4350$AUD. Scazand chirie + cheltuieli se ajunge la fabuloasa suma de 250$ AUD, adik cam 180 EU

Intrebarea mea este: credeti ca merita? Astept pareri de la voi! Poate am gresit eu calculul si atunci astept sa ma corectati.....
.
Vechi 20-09-10, 15:18   #60
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Moise View Post
Intrebarea mea este: credeti ca merita? Astept pareri de la voi! .

pana nu-ncerci n-o sa stii!!!! am mai spus-o si-o mai spun!

eu n-am fost niciodata in oz. deci imi dau cu parerea de pe margine. da cand eram in uk, am avut un pacient care se repatriase dupa vreo 5-6 ani de aussie. intrebandu-l ce i-a convenit si ce nu, mi-a zis la puncte pozitive clima si la puncte negative faptul ca viata aproape ca si-a dublat costul in anii cat a stat el acolo. se referea la chirie, pretul mancarii si alte d-astea. (detaliu pentru colegii din uk: ce altceva nu i-a mai convenit?-ca trebuia sa plateasca pentru tratamentele stomatologice)
sincer cred c-ai gresit pe undeva, nu cred ca la salariul ala (de fapt cat o fi media pe economie?), daca iti pui mintea sa economisesti nu poti pune de-o parte mai mult de 180 E.
cred ca stiu si unde-ai gresit, nu-mi vine sa cred ca utilitatile pentru apartament sunt 1500/luna. cred ca pe site-le ala iti include cam toate cheltuielile de "cazare". scuze, da' n-am timp s ama uit pe site

cu stima si respect,
tudor g.

later edit: m-am uitat e site, si ai gresit cand ai inclus tot ce era la "running the home" la "utiilitati". pai aia au acolo si mortgage-ul, adica rata lunara la creditul ipotecar. deci daca ai rata la casa, nu mai ai si chirie)) pe site-le aussiemove au cheltuieli de 2500 si ceva AUS$ pe luna, asta incluzand mortgage, deci suna mult mai rezonabil.
4000-2500=1500 peluna pusi de-o parte. parca suna ma bine, nu?

si mai later edit (dupa ce am vazut mesajul lui eman): pe topicul cu Suedia o colega pune 3 intrebari pe care eu le consider un bun selfassessement. raspunde-ti sincer si apoi mai vezi daca merita.

Modificat ultima data de Tudor G.; 20-09-10 la 15:47.
Tudor G. este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-09-10, 15:38   #61
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
....
Intrebarea mea este: credeti ca merita? Astept pareri de la voi! Poate am gresit eu calculul si atunci astept sa ma corectati.....
Din pacate criterile pt care se pleaca sunt atat de personale incat un hold-up in Central Park NY, muncitul ca asistenta in loc de stomatolog este o mare oportunitate pt unii si o mare prostie pt altii.
Asa si cu Australia.
Colega mea castiga f bine (mai bine decat sotul care era acolo de mult mai mult timp) si e multumita. E adevarat ca nici fite ca la noi cu masini super nu prea vezi, concluzia fiind ca nu cheltuie banii aiurea.
Am sa va vad cu ea in relativ scurt timp si mai aflu detalii curente si voi reveni pe topic.

PS Era cea mai buna la invatat din an si (cu scuzele de rigoare) nivelul acum mai multi ani era cu mult mai ridicat decat acum. Si mi-a spus ca nu e plimbare in parc examenul (de fapt ea exagereeaza ca ar fi fost greu, dar sigur nu a fost usor)
Alta colega a incercat parca de 2 ori si a picat.

Modificat ultima data de radualionte; 20-09-10 la 18:45.
eugenol man este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-09-10, 17:07   #62
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Am mai spus-o si am sa ma repet: cea mai mare prostie e sa transformi dintr-o moneda straina in lei si sa te gandesti: wow cati bani am sa fac!
Foarte corect ce face Moise, pt ca vrea sa vada cam care sunt costurile vietii intr-o alta tara inainte de a lua vreo decizie.
Ontopic: nu credeam sa fie asa de scumpa Aussieland.
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-09-10, 15:44   #63
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Incerc sa pun cat mai multe inf pe masura ce aflu, pentru ca ma intereseaza f mult sa lucrez in aceasta tara.
Uite aici un calculator pentru taxe, bagi salariul brut si iti calculeaza tot:

.
Vechi 21-09-10, 16:27   #64
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

Moise are dreptate..toate aceste calcule mi le-am facut si eu pe cand tot cochetam cu plecatul in Australia..
Am scris unor cabinete care angajau si am inteles ca salariul pleca de la 60000 de AUD pe an ,dar poate ajunge in functie de nivel de lucru si ore lucrate pana la 180000 pe an.
Intr-adevar,taxele cresc ca procent cu cresterea slariului,iar cheltuielile lunare cu chirie si tot ajung intr-adevar pe la 4000AUD..
Ok,avand in vedere ca numai examenele cu tot cu drum costa in jur de 15000 euro(asta daca le iei din prima)-iar colega sigur nu exagereaza eman sunt al dracului de grele..daca pici un examen sa zicem,nu numai ca ai platit cam 6000 de aud degeaba dar daca nu il iei anul urmator trebuie sa le dai de la capat pe primele ca nu au valabilitate mai mare de 2,max 3 ani..in plus daca pici vreun examen trebuie sa ai rabdare sa te bage ei la anul cand au timp ca au prioritate cei care dau prima data..deci e groasa treaba,nu e usor deloc si sunt multi bani la mijloc..ziceau ei de un procent de medici care iau din cei care dau examenele dar nu il mai tin minte(oricum f mic),cert este ca media de stomatologi emigranti care chiar ajunge sa lucreze pe an nu este mai mare de 20.Asa ca..succes indraznetilor si celor care pun 20000 de dolari la bataie!
stomaflex a multumit.
Vechi 21-09-10, 17:27   #65
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Si totusi dentistii au un salariu de top cand ies de pe bancile scolii si cred ca si cresterea este lui este pe masura!

Anduluta ai reusit sa vorbesti cu Cangurul? pt. ca eu i-am dat pm si n-a raspuns. Daca a trecut de examenele alea cred ca e cel mai in masura sa ne furnizeze niste informatii concrete.
.
Vechi 21-09-10, 21:58   #66
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
-1 (+0/-1)     

Am datele lui personale dar nu am avut timp sa il sun .Am sa ii scriu sa il intreb daca e de acord sa ti le dau si tie.Eu una m-am lamurit cum sta treaba.Am eu un instinct care imi cam pute,avand in vedere ca astept si acum bookletul cu materia pe care mi-au promis ca mi-o trimit..am trimis si mailuri la Australian Dental Council si am primit zero raspunsuri la intrebari..deci da,inceputul e promitator...Stii ce?Scot bani buni si in tara asta,daca te respecti oamenii cauta calitate si aici si platesc corespunzator nivelului de aici(chiar mai mult,avand in vedere salariul minim pe economie)..mai bine fruntas in oras decat cu saru' mana in australia!O sa ii vizitez dar ca turista,ca au nevoie si romanii nostri saracii de calitate!Fie situatia cat de rea tot mai bine in tara mea!Ia sa ma mai lase in apce cu fitele lor sa ma faca sa ma simt ultimul rahat si sa ma comande ei ca sunt la ei acasa!
Ia sa ma bite me!N-am nevoie de mila lor!Nici de banii lor!Uite vreau satisfactie aici unde sunt stapana pe cabinetul meu,materialele mele,stilul meu!Nu am nevoie sa imi impuna nimeni nimic!
stomaflex a multumit.
Vechi 21-09-10, 22:10   #67
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

cam mult se vorbeste despre bani la topicul ce priveste emigrarea intr-o tara in care lumea se presupune ca pleaca pt ca e satula de manele, lipsa civilizatie, cultura si altele de pe aici.

sau va e teama ca se moare de foame ca dentist in Australia ?

ane_ane este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-09-10, 22:17   #68
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ane_ane View Post
cam mult se vorbeste despre bani la topicul ce priveste emigrarea intr-o tara in care lumea se presupune ca pleaca pt ca e satula de manele, lipsa civilizatie, cultura si altele de pe aici.

sau va e teama ca se moare de foame ca dentist in Australia ?
Pai inainte sa emigrezi trebuie sa studiezi bine problema iar managementul financiar e unul din lucrurile importante.
Ce e gresit aici?
.
Vechi 21-09-10, 22:28   #69
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
+1 (+1/-0)     

Ok,ca sa fiu extrem de ipocrita o sa zic ca banii nu conteaza ca prefer sa imi permit mai putine decat imi permit aici pt a nu asculta manele.Ok,o sa fiu sincera si o sa zic ca imi selectez cercul de oameni in care stau foarte atent,intru in localuri unde nu se asculta manele ci muzica de calitate si vorbim lucruri f interesante,ne simtim bine.La tv nu am timp sa ma uit si practic viata mea e asa:acasa,computer,relaxare,deschid masina,inchid geamurile,ascult muzica de calitate,opresc masina,fac cativa pasi intru in cabinet,geamuri termopan inchise bine cu muzica de calitate,lucrez cu placere,ies deschis aceeasi masina intru ajung in max 5 min acasa,mananc,computer si somn.Cateodata ies ,ma distrez,nu aud manele ca nu merg la strand sau la discoteci de cartier.Deci nu prea vad ce e in jurul meu si inchid ca hipopotamul urechile cand intru in apa Bucuresteana.Dar oamenii de laqnga mine sunt romani,vorbesc si rad romaneste si provin din aceeasi cultura ca si mine.
Ca sa fiu sincera ,banii sunt f importanti.Reprezinta un crireriu major in balanta pro/contra emigrare.Daca imi parasesc familia si prietenii sa nu o parasesc doar pt civilizatie si nemanele.E prea mare pretul,cel putin pt mine.
stomaflex a multumit.
Vechi 21-09-10, 22:30   #70
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Total de acord cu tine. Felicitari!

Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
...Stii ce?Scot bani buni si in tara asta,daca te respecti, oamenii cauta calitate si aici si platesc corespunzator nivelului de aici (chiar mai mult, avand in vedere salariul minim pe economie).
..mai bine fruntas in oras decat cu saru' mana in australia! O sa ii vizitez, dar ca turista, ca au nevoie si romanii nostri, saracii de calitate! Fie situatia cat de rea, tot mai bine in tara mea!
Ia sa ma mai lase in pace cu fitele lor sa ma faca sa ma simt ultimul rahat si sa ma comande ei ca sunt la ei acasa!

Ia sa ma bite me! N-am nevoie de mila lor! Nici de banii lor! Uite vreau satisfactie aici, unde sunt stapana pe cabinetul meu, materialele mele, stilul meu! Nu am nevoie sa imi impuna nimeni nimic!
Total de acord cu tine. Felicitari!

Modificat ultima data de stomaflex; 21-09-10 la 23:17.
stomaflex este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-09-10, 22:32   #71
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
Am eu un instinct care imi cam pute,avand in vedere ca astept si acum bookletul cu materia pe care mi-au promis ca mi-o trimit..am trimis si mailuri la Australian Dental Council si am primit zero raspunsuri la intrebari..deci da,inceputul e promitator...
Te referi la cartile efectiv sau la lista lor? O lista am facut eu rost, vezi atasamentul
Fisierele atasate
Felul fisierului: doc carti pentru AMC.doc (39,5 KB, 69 vizualizari)
Gal Levente a multumit.
.
Vechi 21-09-10, 22:41   #72
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Problema e ca toti plecam pt bani, dar unii se dau elitisti, si prezinta alte motive. Mie imi vine sa rad cand aud cat de bine financiar o duc ei aici, dar nu mai pot ca uite ce geanta si-a luat Udrea din impozitele lor, ca de la vecinul se aud manele, ca sunt gropi in asfalt, etc etc.

Cand o duci bine aici, nu renunti la tot ce ai construit ca sa o iei de la inceput in alta tara, mai ales la celalat capat al lumii.
stomaflex a multumit.

ane_ane este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-09-10, 22:49   #73
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Sincer? Si eu as vrea sa plec pentru bani, adik pentru mai multi bani pentru ca nici aici nu ma plang. Dar cel mai mult doresc sa-mi schimb viata in sensul ca as vrea sa schimb mediul, adik cum spuneai si tu: manele in colt de strada, sa stau la cozi si sa suport batjocura la circa financiara pentru ca vreau sa-mi platesc taxele, sa suport toti mitocanii in trafic sau sa ma chinui sa fac totul perfect in ceea ce lucrez si pacientii sa nu dea doi bani pe asta...
--------------------------
A si inca ceva. Am uitat sa postez algoritmul de punctaj pentru viza. Dak nu aveti minm 120 n-are sens sa mai studiati problema. In general iese (eu am 125p )
Fisierele atasate
Felul fisierului: pdf punctaj.pdf (185,7 KB, 77 vizualizari)
Gal Levente a multumit.
.
Vechi 22-09-10, 00:55   #74
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

stai aseaaa...eu am 145deci...s-a terminat)
Sunt gropi in asfalt,madam Udrea isi ia genti din banii nostri,tiganii sunt la volanul ultimelor aparitii de BMW,nu trebuie sa fii prost ca sa dai in gropi-dai in gropi oricum..manelistii sunt peste tot,pitzipoancele cauta italieni bosorogi pt orice ban in plus,stai la cozi de mori..insa:
-daca nu sunt platita suficient nu o sa imi las situatia financiara pe care ma chinui de ani de zile sa mi-o formez,o sa inchid geamurile oriunde as fi pe strada,angajez o contabila care sa stea la cozi,si imi fac asa un univers numai al meu unde fac abstractie de toate chestiile naspa care se intampla,nu deschid televizorul sa vad cine mai moare degeaba si tot asa..
Un fel de autism pt supravietuire fara nervi.Merge,pe cuvant!!
stomaflex a multumit.
Vechi 22-09-10, 00:57   #75
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
stai aseaaa...eu am 145deci...s-a terminat)
145 de ce?
.
Vechi 22-09-10, 01:21   #76
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

nu iq..ala imi e frica sa mi-l testez-nu vreau sa cad in depresie)
E un punctaj la astia,completezi un formular online la ei si la urma iti dau un punctaj (cica punctaj pt emigrare sau ceva de genul)..asta e punctajul.Stai ca intru pe andu and the city ca imi vine sa debitez ceva in legatura cu Australia..revin)
Vechi 22-09-10, 01:43   #77
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

DA stiu e cam acelasi lucru. Asta e legenda dupa care il completezi pe ala!
.
Vechi 22-09-10, 12:23   #78
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Sincer? Si eu as vrea sa plec pentru bani, adik pentru mai multi bani pentru ca nici aici nu ma plang. Dar cel mai mult doresc sa-mi schimb viata in sensul ca as vrea sa schimb mediul, adik cum spuneai si tu: manele in colt de strada, sa stau la cozi si sa suport batjocura la circa financiara pentru ca vreau sa-mi platesc taxele, sa suport toti mitocanii in trafic sau sa ma chinui sa fac totul perfect in ceea ce lucrez si pacientii sa nu dea doi bani pe asta...
A si inca ceva. Am uitat sa postez algoritmul de punctaj pentru viza. Dak nu aveti minm 120 n-are sens sa mai studiati problema. In general iese (eu am 125p )
sa stii ca nu esti singurul care merge pe aceeasi ideea... in primul rand as pleca pentru respect!...aici nu-l ai nici din partea pacientilor (decat mici exceptii) si nici din partea statului
dr.airbender este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-09-10, 13:58   #79
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Si ce te face sa crezi ca o sa-l primesti?
Sau poate consideri ca strain, roman, est european, posibil asociat cu tigan o sa-ti aduca automat respectul pacientilor si a societatii in general...
robbycarlos, stomaflex si Tudor G. au multumit.
.
Vechi 22-09-10, 14:50   #80
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Cosminf View Post
Si ce te face sa crezi ca o sa-l primesti?
Sau poate consideri ca strain, roman, est european, posibil asociat cu tigan o sa-ti aduca automat respectul pacientilor si a societatii in general...
cosmin , e doar o problema de educatie.
afara in primul rand esti tratat altfel ca medic.
peste tot pe unde am mers am vazut asta.nu-l voi primii din prima zi dar sunt sanse ca treaba asta se se intample mai incolo.
aici dupa 5 ani..sunt sigur ca respectul nu va venii niciodata.
.
Vechi 22-09-10, 15:06   #81
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+5 (+6/-1)     

Te inseli amarnic... Nu-i nici o diferenta intre oameni, fie ca traiesc in Romania sau in Occident dpdv educational. Doar asa ne place noua sa credem si lor deasemenea.
stomaflex si dentistfranta au multumit.
.
Vechi 22-09-10, 15:57   #82
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Te inseli amarnic... Nu-i nici o diferenta intre oameni, fie ca traiesc in Romania sau in Occident dpdv educational. Doar asa ne place noua sa credem si lor deasemenea.
fiecare e liber sa aiba un punct de vedere si sa isi caute un loc in care sa se simta confortabil .
numai ca in germania , toti oamenii pe care ii cunosc sau pe care i-am tratat , si unii au venit si in romania pentru asta , imi spun domnule doctor , si imi tin mereu usa casei lor deschisa ,pe cand in romania ma iau la per tu , comenteza mereu , platesc cand isi aduc aminte , si multe altele ...
pentru mine nu e un vis e o realitate traita .
.
Vechi 22-09-10, 16:03   #83
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
Tin sa te contrazic: in alte tari medicul e respectat si nu au beneficiat de campanii de presa negative ca in Romanica. Asa sunt oamenii acolo educati nu ca la noi. Tin mai mult cont de faptul ca esti medic decat ca esti emigrant. Este drept ca in EU ura fata de romani, datorita conationalilor a crescut mult, de aceea Australia eu o consider o posibilitate, deoarece e un stat creeat din emigranti. Si in plus, chiar daca au auzit de romani si gipsy nu i-au vazut de ce sunt in stare, nu au indurat cersetorime si tambalagii de metrou ca in statele vest-EU.
.
Vechi 22-09-10, 16:06   #84
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
+2 (+2/-0)     

mie si romanii pacienti mi se par extrem de respectuosi..poti si aici sa iti selectezi clientela si sa ai parte de respect...numai ca aici titlul de medic nu iti aduce imediat respectul cum ti-l aduce in germania,poate si pt ca in Germania nu ajunge chiar oricine medic.Acolo cred ca trebuie sa ai musai niste cunostiinte -aici cateodata devii doctor nestiind foarte bine nici macar limba romana,bani sa ai!!
Deci aici trebuie sa te si impui ca si medic bun,trebuie sa si dovedesti,doar titlul nu iti aduce ravnitul respect.
Insa respect exista.
KLMircea si longinator au multumit.
Vechi 22-09-10, 16:25   #85
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Si eu consider ca majoritatea pacientilor sunt OK si unii foarte respectuosi doar ca ne da peste cap cate un nesimtit care apare ciclic in vietile noastre. Eu personal am avut si tigani si au fost ffff respectuosi - asta nu inseamna ca sunt majoritari
.
Vechi 22-09-10, 16:32   #86
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
mie si romanii pacienti mi se par extrem de respectuosi..poti si aici sa iti selectezi clientela si sa ai parte de respect...numai ca aici titlul de medic nu iti aduce imediat respectul cum ti-l aduce in germania
Mie nu mi se pare deloc ca aici pacientii sunt respectuosi, mai degraba tac din gura cand te vad ca esti cu gura mai mare. Cum le dai o radiografie post obt. de canal te suspecteaza ca n-ai facut-o bine, cand le spui ca dureaza o lucrare minim 10 zile lucratoare dau vina pe laborator si zic "pai da cum domne, nu se poate mai repede?" samd. Adik comenteaza foarte mult deciziile tale ca si medic, nu au incredere (vorbesc de majoritatea nu toti). Am avut pacienti straini aici in Romania, lucrurile au stat cu totul altfel si seamana cu ce spunea sico pe topicul cu Franta: le propuneam cateva solutii de tratament si le aduceam la cunostinta costurile. Ei alegeau una din solutii (e drept nu cea mai scumpa) dar se lasau pe mana ta si te lasau in pace sa lucrezi, pentru ca au in mentalitatea lor ideea ca "e doctor si e bine pregatit".
Vreti sa va spun ccateva din patanile cu pacienti romani? Chiar dak sunt off o sa dau exemple niste situatii: am avut pacienti care imi spuneau mie cum sa fac "pai domn doctor nu e mai bine asa", sau altii care fierbeau in sala de asteptare iritati ca nu intra imediat ce au venit sau altii care m-au sunat ca "poate negociem planul de tratament" ca si cum medicina e negustorie. Mai vreti exemple? Nu mai dau ca iar vine titiluka si-mi stege mesajul pentru offtopic, dar sper sa nu se intample asa pentru ca totul a plecat de la mentalitatea pacientilor din afara, inclusiv Australia.
.
Vechi 22-09-10, 16:47   #87
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Cum le dai o radiografie post obt. de canal te suspecteaza ca n-ai facut-o bine, cand le spui ca dureaza o lucrare minim 10 zile lucratoare dau vina pe laborator si zic "pai da cum domne, nu se poate mai repede?" samd. Adik comenteaza foarte mult deciziile tale ca si medic, nu au incredere (vorbesc de majoritatea nu toti).
Atitudinea asta este tot datorita majoritatii medicilor care fac o lucare cu tot tratamente si extractii in 7-10 zile si asa au fost obisnuiti. Nu fac Rx tot pentru ca asa au fost obisnuiti ca merge si fara.
Pe langa astia care sunt reeducabili si apoi se comporta OK sunt si nesimtitii care vorba ta negociaza cu tine de la pret la tratament.
.
Vechi 22-09-10, 16:53   #88
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
+2 (+2/-0)     

@ Moise:ceea ce spui tu nu se intampla cand mergi pe scircuit inchis,numai pe recomandari.Dau un exemplu,cel personal ca altele nu stiu.
Inainte,cand abia am deschis cabinetul lucram cu tot ce prindeam,lucram cu strada.
Veneau,asa cum spune Moise exact genul asta de pacienti.:Haideti donsoara ca sunteti tanara,nu le stiti chiar pe toate!,comentarii la planuri de tratament,negocieri penibile,etc..dar abia iesisem de pe bancile facultatii si eram atat de entuziasta cu privire la achesarea unei pacienturi ca treceam peste toate..Apoi m-am perfectionat in timp,am devenit mai experimentata,mai sigura pe mine si am inceput sa zic:"Acesta este planul de tratament.Fie il acceptati asa cum vi l-am propus,fie cautati alt medic.Daca doriti argumente pt planul de tratament voi fi fericita sa vi le dau.Dar fara negocieri ca nu suntem la piata.Aici includ si pretul."
Atitudinea pacientilor s-a schimbat,autoselectia ajutand mult.
Apoi din 2008 am mers exclusiv pe varianta "fiecare cu specializarea lui".Circuitul a devenit strict inchis,iar pacientii recomandati stiau la ce vin si pt ce platesc.Fara comentarii,fara indoieli.Fara mascari.Si cu respect.
Deci se poate.
PS:nu va inchipuiti ca a fost usor pt mine sa renunt la jumatate din castiguri,trimitand la specialisti.Dar am facut-o si am marit preturile peste media pietei la protetica si odonto,sa contrabalansez golul.Vechii pacienti intrau socati,cum adica,ma costa endo la specialist si coroana 17 milioane???Pai anul trecut costa 6!!!Am avut 6 luni de "batut vantul prin cabinet", ( a fost cumplit,eram plina de indoieli,dar am mers mai departe pe drumul asta). Insa acei cativa care au inteles noul meu stil de lucru si l-au apreciat,au fost nucleul viitoarei pacienturi de calitate.Si de acolo..in timp,lucrurile au ajuns sa fie cum mi-am dorit.
KLMircea a multumit.
Vechi 24-09-10, 11:55   #89
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
@ Moise:ceea ce spui tu nu se intampla cand mergi pe scircuit inchis,numai pe recomandari.Dau un exemplu,cel personal ca altele nu stiu.
Inainte,cand abia am deschis cabinetul lucram cu tot ce prindeam,lucram cu strada.
Veneau,asa cum spune Moise exact genul asta de pacienti.:Haideti donsoara ca sunteti tanara,nu le stiti chiar pe toate!,comentarii la planuri de tratament,negocieri penibile,etc..dar abia iesisem de pe bancile facultatii si eram atat de entuziasta cu privire la achesarea unei pacienturi ca treceam peste toate..Apoi m-am perfectionat in timp,am devenit mai experimentata,mai sigura pe mine si am inceput sa zic:"Acesta este planul de tratament.Fie il acceptati asa cum vi l-am propus,fie cautati alt medic.Daca doriti argumente pt planul de tratament voi fi fericita sa vi le dau.Dar fara negocieri ca nu suntem la piata.Aici includ si pretul."
Atitudinea pacientilor s-a schimbat,autoselectia ajutand mult.
Apoi din 2008 am mers exclusiv pe varianta "fiecare cu specializarea lui".Circuitul a devenit strict inchis,iar pacientii recomandati stiau la ce vin si pt ce platesc.Fara comentarii,fara indoieli.Fara mascari.Si cu respect.
Deci se poate.
PS:nu va inchipuiti ca a fost usor pt mine sa renunt la jumatate din castiguri,trimitand la specialisti.Dar am facut-o si am marit preturile peste media pietei la protetica si odonto,sa contrabalansez golul.Vechii pacienti intrau socati,cum adica,ma costa endo la specialist si coroana 17 milioane???Pai anul trecut costa 6!!!Am avut 6 luni de "batut vantul prin cabinet", ( a fost cumplit,eram plina de indoieli,dar am mers mai departe pe drumul asta). Insa acei cativa care au inteles noul meu stil de lucru si l-au apreciat,au fost nucleul viitoarei pacienturi de calitate.Si de acolo..in timp,lucrurile au ajuns sa fie cum mi-am dorit.
foarte frumos...si eu tind in viitor daca cumva nu plec din tara sa ajung la sa ceva.
dar ce te faci cand pleci cu un deficit de vreo 80 000 de euro pe care ii dai pe spatiu si rata e undeva la 1800 pe luna...???
a sa nu uit sotia inca studenta si un bebe de 3 luni.
.
Vechi 24-09-10, 12:01   #90
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Injuri.Ca e f nasol.Si temporizezi ideea de a face asta pana cand recuperezi din pierderi.Sau mai simplu,mai bagi un csaun si inchiriezi,asa o sa ai un salariu lunar provenit de la 3 ture si stai mai linistit.
Vechi 24-09-10, 12:02   #91
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

E vreo 2500 euro unul bunut de inchiriat la prima mana si are garantie multi ani.
Vechi 24-09-10, 12:02   #92
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.airbender View Post
f 1800 pe luna...???
RON probabil
Pai iti vinzi creditul si pleci, ata ete
.
Vechi 24-09-10, 22:35   #93
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Mai e un forum si aici. Nu zice cine stie ce, dar merita citit:

.
Vechi 09-10-10, 15:31   #94
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+1 (+1/-0)     

Asa cum am promis am cateva detalii aditionale despre A
Ca sa puteti lua examenul trebuie neaparat sa lucrati ca asistenta intr-un cabinet acolo. De ce?
Terminologia nu e similara cu cea engleza, abordarile sunt total diferite in anumite cazuri si daca dati solutii de tratament dupa cum stim noi pici sigur.

Colega mea mi-a spus ca nu vede cum ai putea lua daca nu ai lucra acolo.

De ex, nu se folosesc pivoti. Ori e suficient ferule si agregi in cavitatea pulpara ori scoti si pui implant.... Nu comentez abordarea.
Vechi 09-10-10, 16:13   #95
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Colega mea mi-a spus ca nu vede cum ai putea lua daca nu ai lucra acolo.
Pai ea asa a facut? Oricum exista si niste cursuri pregatitoare pentru asta care dureaza mult mai putin, pe bani desigur.....
.
Vechi 09-10-10, 19:24   #96
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

O sa mai vorbim saptamana viitoare dar stiu ca a stat asistenta si a vazut cum lucreaza si care sunt termenii folositi.
Plus ca mai e si modul de lucru la pacient, consimtamantul informat ...
Vechi 27-11-11, 14:05   #97
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna,

Vad ca postul e destul de vechi si ma gandesc ca cineva a luat atitudine si a parasit acest Rai!....daca asa e cu adevarat o/ il rog sa imi dea un feedbeck legat de ce se aude si ce e cu adeavarat in practicarea stomatologiei ca strain in Australia precum si echivalarea studiilor! merci!
alexandru boamfa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-01-14, 13:30   #98
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Citat:
Din cate m-am interesat eu si am citit,sistemul de echivalare s-a schimbat f mult.Conditiile sunt cu totul altele.Cel putin fata de acum 5 ani din cate am vb.De fapt nu mai exista aceasta de echivalare,ci o comisie te supune unei probe practice si una teoretica.Sa castigi 5000 de dolari australieni deci cam 6000 de dolari americani in conditiile in care acesta este cel mai scazut salariu,nu mi se pare prost.Din nefericire am si eu rude plecate in SUA,si nu vin in Romania ca nu isi permit,ca viata acolo e grea atc..lamentari pese lamentari.Daca ii auzi,zici ca acolo te paste nenorocirea.Si m-am dus si eu sa vad cat de "nenorociti" sunt.Nu numai ca am dat peste un lux ametitor a la Casuneanu,dar mi-am dat seama ca prost la ei este in comaparatie cu alti americani nu in comparatie cu ce e la noi.Ei uita de unde au plecat.
@Cangurul sa vb pe privat sa imi dai detalii,cand ai plecat ,de ce te-ai intors..ma intereseaza pt ca sunt pe cale sa imi depun dosarul de emigrare.Ma gandec ca in primele luni ca sa ma agajez ca asistenta sa vad cum lucreaza aia pe acolo,si poate imi voi indeplini visul de a-mi face o specializare pe protetica si odonto.
In legatura cu fazele cu scorpioni,canguri etc...hahahaha...sunt,ca e ditai continentul dar eu nu plec in Papua Noua Guinee,eu tintesc Sydney care este f comparabil cu New Yorkul,Brisbane,Melbourne in care nu te inteapa nimic ca au locuri amenajate.Oricum funny.Si oricum Europa este out of the question...nu imi place .Mi-ar placea mai mult un loc unde sa pot explora,unde sa pot pleca din civilizatie si sa pot sa ma arunc in salbaticie.Salbaticia nu ma sperie,dimpotriva ma atrage.Poate asta ma atrage cel mai mult in ideea de Australia.Si salariile ,evident.)

ati plecat pana la urma ? ne puteti impartasi si noua din experienta dumneavoastra?
ana.maria.bururiana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-01-14, 14:06   #99
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
+1 (+1/-0)     

Nu ,nu am plecat.
Vechi 21-01-14, 14:08   #100
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

multumesc frumos pt raspuns
ana.maria.bururiana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-03-17, 11:42   #101
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pentru a fi eligibil pentru o viza de rezident permanent in Australia, trebuie ca meseria de dentist sa fie pe lista SOL (skilled occupational list). Din pacate, incepand de anul asta, dentistii au fost scosi de pe lista. La fel si tehnicienii dentari. Asa ca, pentru cei interesati, Australia nu mai reprezinta o optiune valabila. Puteti verifica: codul ANZSCO pentru dentisti este 252312 si nu se mai regaseste pe lista SOL.
george este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, ajutor, ani, baie, banii, buna, colegiul medicilor dentisti, dificil, dureaza, echivalare, endo, examenul, facultate, faina, greu, iga, invata, locuri, lucrezi, lume, marea, masini, medic dentist, mega, merita, oamenii, primii, rest, stoma, stomatologi, tau, uk, vand

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/11186-australia-posibilitate/
Publicat de For Type Data
Intrebare: Australia-o posibilitate? - RSShunt.ro This thread Refback 01-07-10 13:04

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (08:54) timp.

Alegeti schema de culori preferata: