Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

orasul unde lucrez si firma care m-a adus aici

discutie din eugenol.ro : In acest subiect invit toti medicii plecati la munca in afara sa spuna citeva cuvinte - eventual niste avantaje ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree9Multumiri
  • 1 Scris de Stefan Z
  • 1 Scris de alizeea76
  • 4 Scris de Stefan Z
  • 1 Scris de drv
  • 1 Scris de Anca Sturzu
  • 1 Scris de alizeea76

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 01-05-10, 08:53   #1
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default orasul unde lucrez si firma care m-a adus aici

In acest subiect invit toti medicii plecati la munca in afara sa spuna citeva cuvinte - eventual niste avantaje si dezavantaje - despre orasul in care lucreaza (nu numai UK,ci si Suedia, Norvegia,Olanda, Spania, Trinidad Tobago sau care pe unde mai sunteti) precum si ceva likes/dislikes despre compania cu care ati ajuns aici. Sunt binevenite si ceva poze cu cabinetul unde lucrati sau ati lucrat - in caz ca v-au lasat sa faceti poze. Cred ca ar fi util pentru novicii ca mine sa ne dam seama de ce ar trebui sa inghitim si ce nu...
Vechi 01-05-10, 11:48   #2
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am venit aici cu "palma in fund" si nu a fost usor de loc. conteaza prea putin orasul ori compania, caci probleme sunt peste tot (~~~, adp, ~~~~~, contractori individuali/privati). ce trebuie stiut este ca un novice este un novice ,va fi privit ca atare si va trebui sa "inghita" multe atat din partea angajatorilor (local maganar, area manager etc) dar si din partea altor medici. primul an este cel mai greu, daca ai trecut de el, anul urmator va fi mai usor. cu cat inveti mai repede sa te descurci si sa te adaptezi cu atat mai bine
dia_nuca a multumit.

It's not the arrow (pin), it's the indian (dentist) that's shooting (placing) them.
Stefan Z este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-05-10, 13:44   #3
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am ventit in u.k. la promisiunile ~~~-ul , socotelile de acasa nu s-au potrivit cu cele din targ si mi-am gasit un alt angajator-private o mica clinica in care erau totusi probleme financiare- de care nu am aflat decat ulterior... in cele din urma cabinetul la care lucrez a ajuns pe mana ~~~-ului again. lucrez intr-un villege in EASTANGLIA, la firma care m-a adus . Am deja un an si 2 luni si ma consider multumita daca se poate spune asa ceva ... asta e povestea mea .
dia_nuca a multumit.
alizeea76 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-05-10, 13:57   #4
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

doresc numai sa fac unele completari. am avut mari ezitari in a lua decizia de a veni aici doarece nu stiam in ce intru (limba, societate, life style complet straine) si de felul meu nu sunt un erou...imi plac lucrurile/situatiile sigure - este cam ceea ce cauta cei care doresc sa vina - genul unde este mai bien si mai usor etc; sorry dar nu veti gasi asa ceva.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/10602-orasul-lucrez-firma-adus/
daca am reusit intr-un fel sau altul a fost datorita sotiei, careia ii sunt recunoscator ca fost alaturi de mine - a lasat totul (cabinet propriu etc) ca sa fie alaturi de mine - decizia a fost ca in cel mai rau caz ne intoarcem
a fost foarte greu caci nu stiam absolut nimic, totul s-a invatat din mers, nu ne-a ajutat ori menajat nimeni iar daca s-a putut sa fim pusi in trouble acest lucru a fost facut cu mare "placere" (romanii in special nu au facut exceptie - imi pare rau sa spun asta dar aeasta a fost)
primul an a fost nu greu, foarte greu dar incet-incet treburile au inceput sa mearga

It's not the arrow (pin), it's the indian (dentist) that's shooting (placing) them.
.
Vechi 02-05-10, 14:08   #5
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

@Stefan_Z

esti de acord ca reprezinti un caz cu totul particular ? (plecat pe cont propriu, fara sa stii absolut nimic dupa cum ai si mentionat, etc.)

Asta ca sa nu speriem inutil pe aspirantii la Anglia

ane_ane este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-05-10, 15:39   #6
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ane_ane View Post
@Stefan_Z

esti de acord ca reprezinti un caz cu totul particular ? (plecat pe cont propriu, fara sa stii absolut nimic dupa cum ai si mentionat, etc.)

Asta ca sa nu speriem inutil pe aspirantii la Anglia
Sunt o persoana cat se poate de obisnuita fara nimic extraordinar, pentru care principiul "where is a will there is a way" a fost totul; la fel ca "uncle sam needs you" din avatar. intr-un "land of choice and opportunities" ne-am adaptat din mers.
imi pare rau dar nu pot da retete deoarece acestea nu exista...a fost doar incapatanarea de "keep going".
sunt atatia plecati in italia, spania, usa fara a sti nimic avand doar vointa si , de ce nu, un mare noroc.

Revenind, hai sa nu speriem aspirantii, totul este foarte bine, foarte frumos iar exemptzii nu mai pot de nerabdare sa-si "faca" dintii; area manageri care nu mai pot de nerabdare sa semnati contractul (doa primesc bonusuri pt asta, nu?), practice manageri care fac totul sa ajute cat mai repede (remember, bonusuri), companii care nu stiu cum sa faca sa incepeti lucrul mai repede si sa faceti cat mai mult privat la pacienti care cand se trezesc dimineata se intreaba "de cine naiba am sa ma plang eu astazi? e un dentist nou venit...hai la el !", mentori care nu stiu cum sa va faca adaptarea mai usoara si sa va explice cat mai pe larg un sistem stupid (desi ma indoiesc ca fac astia ceva) - ceea ce nu o sa va invete nimeni va fi cum sa "bend the system".
Cosminf, Ana_Karr, albertina si alti 1 au multumit.

Modificat ultima data de Stefan Z; 02-05-10 la 16:05.
.
Vechi 02-05-10, 21:20   #7
drv
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si eu m-am decis sa plec
mi-am facut actele necesare si gata
2 saptamani in Anglia la interviu,pe cont propriu
alte 2 saptamani prin clinici si orase sa ma decid,am primit o lista cu 8 orase cu diferente la nr de UDA pe an
si acum gata astept sa imi iasa PCT

nu am citit prea multe inainte ca sa nu fiu influentat
daca am facut bine sau nu voi vedea in viitor

singura mea dilema e salariul,in mare am inteles, dar mie nu mi-a zis nimeni de 9-10 sau 11 lire pe UDA, eu am primit un contract cu cati bani incasez de la PCT si o grila cu cat ii dau companiei si ce mai trebuie sa platesc, foarte clar inclusiv cu zilele de plata
dia_nuca a multumit.
drv este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-05-10, 21:48   #8
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drv View Post
Si eu m-am decis sa plec
mi-am facut actele necesare si gata...

nu mi-a zis nimeni de 9-10 sau 11 lire pe UDA
Bravo, asa spirit mai rar!
Intreaba totusi cat iti revine per UDA; ideea este ca o companie nu ofera prea mult la noii veniti (in jur de 9, maxim) - de multe ori prefera sa piarda medici experimentati doar sa nu-i plateasca mai mult, in ideea ca pot aduce oricand inocenti pe care-i "macelaresc" cum doresc; daca e mai mult de atat (ca incepator sa zicem) s-ar putea sa fie intr-o regiune cu dinti svaitzer; dar e un punct de unde pleci; ulterior inveti cum stau lucrurile (maxim un an) si ori renegociezi (greu de crezut ca va merge - vezi ideea de mai sus) sau pleci altundeva cu un contract mai bun (cu o anumita experianta de uk negociezi altfel).
bafta, in cel mai rau caz te intorci

.
Vechi 02-05-10, 22:23   #9
drv
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

din ce am descoperit eu pana acum

- nu prinzi contract mare din prima dearece ei considera experienta ta cam 0
-multe companii te duc acolo unde vor, ei te evalueaza si cam ei decid
Am vorbit cu ~~~,ADP si ~~~~~. Doar ultima a venit cu 8 oferte in 8 zone diferite,restul ma invarteau unde au avrut, ADP m-a dus la o clinica unde era super si mi-a placut si orasul dar la final cand sa semnam sa vezi ca nu e asa, ca nu mai e atat ca iti dau mai mult in Nord, ba chiar au plusat si la pachetul de inceput ca sa ma razgandesc
- contractul nu se mai renegociaza si am vorbit cu o tipa din HR si i-am zis ca practic ma obliga sa plec dupa 1 sau max 2 ani,depinde de contract, si foarte vesela mi-a zis vom gasi un alt doctor atunci
- contract perfect nu exista,dar ca in viata mai faci si compromisuri
- pe mine m-au convins sa semnez deoarece,mai rar cred, dupa ce am primit oferta la 2 zile m-au sunt si mi-au spus ca au gresit,dar nu cum am crezut eu ca o sa ma arda la bani,au mai pus ceva
- interviurile in Anglia sunt mult mai usoare, daca in Anglia ma mai balbaiam sau nu stiam un termen imediat ma completa si ma ajuta, pa cand la noi numai ca nu striga URA daca nu stiam ceva
- asta e cam urata, dar toti mi-au zis sa nu uit ca este o afacere,faci target-ul si iei banii,nu il faci cam nasol
PS Cred ca daca se descurca si ceilalti doctori in clinica cu aparatura si materialele ma voi descurca si eu......sper
.
Vechi 02-05-10, 22:32   #10
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

poti sa spui la ce firma ai sustinut interviurile ? si in ce au constat ele ?

.
Vechi 02-05-10, 22:45   #11
drv
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

~~~~~ si ADP in Anglia si au fost cele mai lungi dar si cele mai placute
au avut 2 parti una cu HR si una cu un medic,nimic greu intrebarile au fost foarte,foarte usoare
~~~ in Bucuresti si la fel din 2 parti dar am mai stat si la prezentarea lor de 1 ora, in care s-au ludat si au aratat poze sf( din ce am citit pe forum asa pareau, super clinici,toate noi si echipate la nivelul 2009-2010)

Dupa cum am mai citit pe forum merita sa mergi in Anglia sa vezi clinica si sa vorbesti direct cu cei cu care vei lucra, eu am zis mai bine pierd 200-300 lire si merg acolo decat sa regret dupa, plus ca iti faci o idee si despre oras.
.
Vechi 02-05-10, 22:53   #12
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

poti sa dai exemplu de niste intrebari ? insist pe aspectul asta pt ca am inteles ca se mai si pica pe la interviuri

.
Vechi 03-05-10, 06:52   #13
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ce inseamnă HR ?
alexb este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-05-10, 09:23   #14
mh1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

HR - resurse umane
mh1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-05-10, 18:06   #15
Ucenic
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Citat:
Si eu m-am decis sa plec
mi-am facut actele necesare si gata
2 saptamani in Anglia la interviu,pe cont propriu
alte 2 saptamani prin clinici si orase sa ma decid,am primit o lista cu 8 orase cu diferente la nr de UDA pe an
si acum gata astept sa imi iasa PCT

nu am citit prea multe inainte ca sa nu fiu influentat
daca am facut bine sau nu voi vedea in viitor

singura mea dilema e salariul,in mare am inteles, dar mie nu mi-a zis nimeni de 9-10 sau 11 lire pe UDA, eu am primit un contract cu cati bani incasez de la PCT si o grila cu cat ii dau companiei si ce mai trebuie sa platesc, foarte clar inclusiv cu zilele de plata

Adica pt PCT ai aplicat singur, nu a aplicat compania pt tine?
Vechi 03-05-10, 21:38   #16
drv
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu
odata cu contractul am primit si actele pentru PCT
nu stiu daca se poate separat.
.
Vechi 03-05-10, 23:08   #17
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Eu am primit oferta de contract 7700 UDA cu 10 lire UDA-ul, merg pe 17mai sa vad cabinetul (cred ca am mai postat ceva mesajein acest sens) si ma intorc pe 20. Voi da si testul de engleza.Revin dupa 20 cu forte proaspete hehe. Abia daca imi place locatia imi dau contractul sa-l semnez si vad ce surprize sunt trecute acolo.Tocmai am primit de la GDC scrisoare ca sut in curs de procesare a actelor si mi-au si tras banii de pe card, iar cind ma duc acum in vizita incep si pt PCT
Vechi 04-05-10, 08:28   #18
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de alizeea76 View Post
Am ventit in u.k. la promisiunile ~~~-ul , socotelile de acasa nu s-au potrivit cu cele din targ si mi-am gasit un alt angajator-private o mica clinica in care erau totusi probleme financiare- de care nu am aflat decat ulterior... in cele din urma cabinetul la care lucrez a ajuns pe mana ~~~-ului again. lucrez intr-un villege in EASTANGLIA, la firma care m-a adus . Am deja un an si 2 luni si ma consider multumita daca se poate spune asa ceva ... asta e povestea mea .
East Harling?
stomaflex este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-05-10, 12:16   #19
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dia_nuca View Post
Eu am primit oferta de contract 7700 UDA cu 10 lire UDA-ul, merg pe 17mai sa vad cabinetul (cred ca am mai postat ceva mesajein acest sens) si ma intorc pe 20. Voi da si testul de engleza.Revin dupa 20 cu forte proaspete hehe. Abia daca imi place locatia imi dau contractul sa-l semnez si vad ce surprize sunt trecute acolo.Tocmai am primit de la GDC scrisoare ca sut in curs de procesare a actelor si mi-au si tras banii de pe card, iar cind ma duc acum in vizita incep si pt PCT
Cu ce firma ai aplicat? Ti-au dat posibiliatatea sa vezi cabinetul?
Cat a dureaza inregistrarea la GDC, eu am trimis de 2 saptamani si nu am nici un feedback, nici o scrisoare?
nicaeduard este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-05-10, 19:58   #20
Ucenic
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Dupa max o saptamana trebuia sa primesti de la GDC o scrisoare cu nr de inregistrare, sau macar un e-mail. Eu cand am primit aceasta scrisoare eram deja si inregistrata pe site - in 8 zile!!!!!!!!
dia_nuca a multumit.
Vechi 04-05-10, 22:35   #21
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

am aplicat cu Avalon Medical. Pina acum au fost parolisti, au facut tot ce au zis.Astept sa vad ce fac in continuare.Lor le-am trimis dosarul pt GDC pe 21.04 (miercuri) si l-au primit pe 22.04. L-au analizat in mare - era totul ok, l-au trimis mai departe pe 23.04 ca sa fie luni 26.04 la prima ora la GDC. Pe hirtia pe care am primit-o de la GDC e printata data de 27.04 iar banii au fost luati de pe card pe 30.04. Iar acu astept - ori ma suna ca le ai trebuie ceva, ori imi apare numele pe lista....
Vechi 16-05-10, 19:07   #22
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

\\
lucrez in East Harling -
stomaflex a multumit.
alizeea76 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-05-10, 21:23   #23
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de alizeea76 View Post
\\
lucrez in East Harling -
Ai aflat ce coleg iti vine?
Am trecut si eu prin East Harling, eram interesat la un moment dat, am inteles ca au schimbat aparatura?
Intre timp lucrurile au luat o intorastura nasola si am decis sa schimb stapanii.
Cum e sa lucrezi intr-un sat?
stomaflex este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-05-10, 09:56   #24
Ucenic
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Citat:
nu
odata cu contractul am primit si actele pentru PCT
nu stiu daca se poate separat.
ce inseamna ACTELE PENTRU PCT?? Ai primit niste formulare, exact ce acte trebuie trimise?
Vechi 23-05-10, 12:36   #25
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Activ

.

Citat:
Publicat initial de Anca Sturzu View Post
ce inseamna ACTELE PENTRU PCT?? Ai primit niste formulare, exact ce acte trebuie trimise?

La ADP formularele pentru PCT ti le trimit dupa ce ai semnat contractul si l-ai trimis inapoi. DUpa ce primesc ei contractul de la tine semnat in 1-2 saptamani iti trimit actele pentru PCT si CRB.
Bogdan77 este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
36, adp, afara, angaja, anul, cauta, caz, compania, con, conteaza, fund, genul, greu, idh, loc, local, manager, medici, mers, oasis, orasul, palma, partea, primul, probleme, repede, straine, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (19:37) timp.

Alegeti schema de culori preferata: