Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Dentist in SUA?

discutie din eugenol.ro : Salut, Am deschis acest forum pentru a aduna cat mai mult informatii cu privire la acreditarea diplomei de dentist ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Lucrul "afara"
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree30Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 06-04-10, 14:32   #1
Ucenic
Medic Dentist
challenging

.

Talking Dentist in SUA?

Salut,
Am deschis acest forum pentru a aduna cat mai mult informatii cu privire la acreditarea diplomei de dentist in Statele Unite. Toti cei care au trecut prin asta sau sunt pe parcursul acreditarii sunt rugati sa ne impartasesca din experientele lor, daca ne pot sintetiza si cativa pasi ar fi minunat.
Stiu ca trebuie trecute 3 examinari ( 3 steps ) dar nu la o perioada mai mica de 6 luni fiecare, si pe langa asta ceva scoala in functie de stat ( CA 2 ani, NY 4 ani ceva de genul). Scolarizarea e undeva la 45 mii pe an, insa din cate stiu te poti inscrie doar dupa ce ai trecut primul step.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/lucrul-afara/10401-dentist-sua/
Nelamuririle mele sunt multiple: primul step se da online in Ro, apoi ce faci? aplici pt viza de ce tip? Esti clar posibil emigrant, sau ce le spui : am dat si eu fratior examenul asta sa vad ce e asa de greu la voi?
Vechi 06-04-10, 22:19   #2
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Scuze daca sunt putin deplasat, dar mie mi se pare prea complicat si costisitor: 3 examene timp de 1 an jumate, apoi inca cel putin 2 ani de scolarizare a cate 45 de mii fiecare, plus viza...
Dar poate in SUA chiar se traieste bine si e chiar misto si infloritor, poate ne spun mai multe cei care sunt acolo....
stomaflex este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-04-10, 22:35   #3
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

SUA. Nu cred ca merita efortul . In mare parte chiar nu merg caini cu colaci in coada
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg caine.jpg (14,2 KB, 15 vizualizari)
radu2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-04-10, 15:58   #4
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cam departe. am avut un coleg la tm care a plecat in sua, a dat primul test, l-a luat cu brio dar apoi s-a intors in romania si a zis ca nici nu se mai gindeste sa se duca in sua. iar sora sa era deja de mult timp stabilita acolo. lui nu i-a placut. oricum asta e o chestie subiectiva. poate la multi le place.
eu iti sugerez sa obtii intii o viza de turist pt 10 ani, ca se ia usor daca respecti anumite reguli. apoi mergi acolo, vizitezi ceva, vezi cum e si mai ales cum sunt oamenii si apoi te hotarasti.
si eu aveam idealuri de dentist in usa, dar mi-au trecut. intre timp am fost de 2 ori in state, prima oara 4 luni, a doua oara 1 luna. si nu m-as mai muta acolo.
Vechi 07-04-10, 16:09   #5
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dia_nuca View Post
cam departe. am avut un coleg la tm care a plecat in sua, a dat primul test, l-a luat cu brio dar apoi s-a intors in romania si a zis ca nici nu se mai gindeste sa se duca in sua. iar sora sa era deja de mult timp stabilita acolo. lui nu i-a placut. oricum asta e o chestie subiectiva. poate la multi le place.
eu iti sugerez sa obtii intii o viza de turist pt 10 ani, ca se ia usor daca respecti anumite reguli. apoi mergi acolo, vizitezi ceva, vezi cum e si mai ales cum sunt oamenii si apoi te hotarasti.
si eu aveam idealuri de dentist in usa, dar mi-au trecut. intre timp am fost de 2 ori in state, prima oara 4 luni, a doua oara 1 luna. si nu m-as mai muta acolo.
Da niste explicatii sa stim motivele pt. care nu vrei sa mai mergi in USA
barry este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-04-10, 16:19   #6
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Am fost în USA cu Visa Lottery. Am practic și acuma rezidență. Orice facultate ai făcut în Europa (deci nu doar România), acolo trebuie să-ți echivalezi studiile. Ceea ce înseamnă mult timp și mulți bani. Ca să ți le echivalezi, dacă nu ai o sumă respectabilă, va trebui să lucrezi. De obicei, muncă de salahor (eu am avut noroc, am prins un post de operator PC cu salar foarte bun și Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurare pentru toată familia) care este prost plătită (de obicei salariul minim din statul respectiv. Este extrem de greu să și lucrezi și să și înveți. În general ajungi seara acasă, rupt de oboseală. Doar dacă ai noroc de un job unde mai poți pune mâna pe carte (numai că astea sunt cam greu de găsit)...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=10401

De ce aceste cerințe, sincer, nu știu. Ca exemplu, medicii mei de familie (indieni, nu nativi ci din india). Am avut doar odata nevoie de ei. Vorbeau o engleză catastrofală, abia m-am putut înțelege cu ei (cum naiba și-or fi exhivalat ăia studiile mă întreb și acuma)! Mi-au pus și un diagnostic de tot rahatul.

Deci, dacă ai niște bani (vorbesc aici la peste 100.000 de dolari), atunci merită, te poți autosusține și ai timp de învățat....

Ca medic, depinde. Am aflat de dentiști ce nu câștigau grozav, alții da. Însă toți plătesc zdravăn avocați pentru că acolo a devenit o obișnuință să ți să ceară daune din orice. Nu i-ai zâmbit, sau i-ai zâmbit prea mult la pacient, pac la judecată! Am vorbit cu un dentist român din Chicago, avea deja 12 ani de lucru și mi-a spus că nu mai suportă stresul. Săptămânal câte-o plângere (ok, judecătorii nu acceptă chiar orice tâmpenie!!). Treaba este că avocații sunt niște ticăloși, sunt case de avocatură specializate să mulgă bani de la medici sau case de aisgurări de malpraxis...
mamacerghida este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-04-10, 16:27   #7
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

sunt niste idioti umflati de fast food. credeam ca numai la noi intereseaza ce face capra vecinului dar m-am inselat amarnic. la ei e mult mai rau. mai ales daca faci ceva mai bine decit ei. cultura lor e cultura porumbului. nu stiu decit rutina de zi cu zi, care se termina invariabil cu betia de seara. habar n-au nici macar de tara lor, limbi straine se chinuie statul sa ii invete si dupa ani de zile nu stiu sa zica nici buna ziua in vreo alta limba. marihuana e la ordinea zilei. sunt procupati doar de fotbal american, golf, baseball sau cum sa devina majorete. oricit de nice ai fi tot imigrant te considera. despre alte tari nu stiu nimic (la noi doar de nadia au auzit - si asta pt ca s-a mutat la ei, cativa mai rasariti stiu de dracula dar sunt convinsi ca e in pennsylvenia)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=10401
ia sa vedem ce ar mai fi de zis.... cind am ajuns acolo incercau sa-mi explice ce-i ala cuptor cu microunde... le-am zis ca n-am de unde sa stiu, ca noi traim in copaci si ne deplasam cu lianele
stomaflex a multumit.
Vechi 07-04-10, 16:52   #8
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
sunt niste idioti umflati de fast food.
Nu aș generaliza. Depinde foarte mult și de zonă, de stat. În general, cei din California sau New York sunt mai open-mind. Eu am avut printre colegi și din aceia idioți, dar și oameni extraordinari, foarte citiți. Necazul este că sistemul este așa. Un sistem profilat exclusiv pe bani duce la aberații inimaginabile. Iar americanul a devenit 100% dependent de sistem, puțini mai gândesc cu mintea lor...
stomaflex a multumit.
mamacerghida este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-04-10, 18:14   #9
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

asa este. mie washington-ul mi s-a parut o alta lume. verdeata, oamenii slabi si toti faceau jogging sau orice fel de sport, intr-adevar diferit. si clima era mai aproape de noi. in alte zone insa, Vegas, Orlando, Montana nici nu poti respira de cald. climat de desert.
ai impresia ca esti in the middle of nowhere...si chiar esti....
--------------------------
ce n-am apucat sa vad ar fi Los Angeles-ul, Boston, Chicago. La Niagara imi doresc sa ajung. ce sa zic, USA e doar de vizitat dupa parerea mea. uite un aspect la care se aseamana cu Romania: ce tara frumoasa, pacat ca e locuita....
trec si Canada la "de vizitat". despre munca acolo nu stiu prea multe decat ca sunt f multi romani si pe-acolo
Vechi 07-04-10, 22:30   #10
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mai exista pe forum un subiect cu aceeasi tema.
Am mai spus-o si o repet: SUA si Canada merita doar daca ai pe cineva sa te sustina pe perioada examenelor si a scolarizarii (sau o faci pe spinarea ta, pupand un credit - dupa minim x ani si vrei sa-ti dedici urmatorii 5-y sa-l platesti), esti dispus sa pierzi minim 3 ani invatand din nou (la nivelul lor!!!) si ai o gramada de prieteni acolo dispusi sa vina sa practici prin gurile lor ca sa-ti iei examenele (sau bani sa-ti platesti ceva pacienti, sau daca nici asa... poti beneficia de cei cu nevoi speciale cum ar fi cei infectati cu AIDS etc)... Lifestyle complet diferit de cel din Europa si departarea, clima, natura etc fac adaptarea acolo sa fie mult mai grea.
Nu inseamna ca e imposibil insa... Daca treci prin si peste... poti sa te apuci sa mulgi asigurarile ca sa-ti scoti parleala, si cum se zicea mai sus... un avocat bun de back-up nu strica sa ai...
stomaflex a multumit.
trily este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-04-10, 00:39   #11
Ucenic
Medic Dentist
challenging

.

Citat:
Si eu am fost plecata de cateva ori, acum sincer daca nimeream prima data in Tennessee cu siguranta nu mai mergeam niciodata ( norocul a fost ca acolo am fost ultima data ). Depinde foarte mult de stat, cel mai ok mi se pare California ( 80% sunt imigranti si nu te simti aiurea )
Vechi 08-04-10, 11:47   #12
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Cris.kty View Post
Salut,
Stiu ca trebuie trecute 3 examinari ( 3 steps ) dar nu la o perioada mai mica de 6 luni fiecare, si pe langa asta ceva scoala in functie de stat ( CA 2 ani, NY 4 ani ceva de genul). Scolarizarea e undeva la 45 mii pe an, insa din cate stiu te poti inscrie doar dupa ce ai trecut primul step.
Nelamuririle mele sunt multiple: primul step se da online in Ro, apoi ce faci? aplici pt viza de ce tip? Esti clar posibil emigrant, sau ce le spui : am dat si eu fratior examenul asta sa vad ce e asa de greu la voi?
Cred ca faci o confuzie: 3 stepuri sunt pt. medici nu pt. dentisti. La dentisti iti cer Stepul 1 si eventual 2. Apoi TOEFL, scrisori de recomandare, un test practic... Asta ca sa fii admis intr-un program de 'advanced standing'. Unde studiezi 2-3 ani ca sa obtii diploma (DDS sau DMD) si sa poti practica. Fiecare universitate are cerintele de admitere proprii. O cerinta importanta: rezidenta permanenta (green card) sau cetatenie US. Nu le ai- optiunile tale sunt limitate. Mai ales pt. ca nu poti sa-ti asiguri finantarea la banca. Unele scoli te accepta insa si cu viza de studii. Pe care o iei de la ambasada din Ro, dupa ce le arati ca ai cu sa-ti platesti studiile si sa te intretii pe perioada lor. Si da, poate fi vorba de mii de $ pt. studii.

Daca vrei sa intri pe site-urile oficiale ale universitatilor si sa cauti info despre programele de advanced standing, te-ar ajuta mult. Iti pun aici un link:

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

O alta resursa de la ADA despre ce si cum trebuie sa faci ca sa practici in State: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

succes!
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-04-10, 15:14   #13
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

Dar aceste examene - step-uri - cam ce grad de dificultate au? Eu am auzit diverse variante, cum ca sunt de netrecut etc. Se pot compara cu un examen de rezidentiat, de exemplu, sau sunt muuult mai grele?
.
Vechi 09-04-10, 06:54   #14
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

Sunt in jur de 7000 de intrebari pe niste carduri care au si raspunsurile.Se dau teste grila din acele intrebari.Am o cunostiinta american cu origine romana care tocmai si-a dat primul step.Gradul de dificultate ..well,tipul era cam de 7 in fec noastra.Era cam puturos,insa era brici altfel,daca isi punea mintea la contributie.
Nu stiu exact daca chestia cu cardurile e pe bune,asta am inteles de la el.Nu bag mana in foc pt informatia asta.
Vechi 09-04-10, 09:25   #15
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Tooth Fairy View Post
Dar aceste examene - step-uri - cam ce grad de dificultate au? Eu am auzit diverse variante, cum ca sunt de netrecut etc. Se pot compara cu un examen de rezidentiat, de exemplu, sau sunt muuult mai grele?
step-ul 1 studentii americani il dau dupa anul 2 de studiu cand au materia proaspata in memorie. Se cer cunostiinte de pre-clinic: biochimie, fiziologie, anatomie, patologie.

Nu e de netrecut. Problema e cat de bine il reusesti pt. ca admiterea e competitiva. Cred ca il iei cu 75 de puncte dar pt. a fi competitiv iti trebuie spre 90 sau peste.

Pt. rezidentiatul din Ro se punea accentul pe alte lucruri decat la step-uri... e diferit, mai ales fata de step 1. Sa dai rezidentiatul e un bun antrenament insa.

Sunt released tests pt. step 1 care te ajuta sa-ti faci o idee de cum e examenul. Se pot cumpara pe site-ul ASDA sau mai sunt si variante piratate
.
Vechi 09-04-10, 14:32   #16
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

am inteles...
iar al doilea step este numai din materii de stoma, sau intra si materii de medicina generala?
.
Vechi 09-04-10, 20:00   #17
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

stoma 100%: endo, chirurgie, protetica, restaurative, oral path, epidemiologie...
.
Vechi 09-04-10, 20:55   #18
Ucenic
MD Chirurg Oral
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Citat:
sunt niste idioti umflati de fast food. credeam ca numai la noi intereseaza ce face capra vecinului dar m-am inselat amarnic. la ei e mult mai rau. mai ales daca faci ceva mai bine decit ei. cultura lor e cultura porumbului. nu stiu decit rutina de zi cu zi, care se termina invariabil cu betia de seara. habar n-au nici macar de tara lor, limbi straine se chinuie statul sa ii invete si dupa ani de zile nu stiu sa zica nici buna ziua in vreo alta limba. marihuana e la ordinea zilei. sunt procupati doar de fotbal american, golf, baseball sau cum sa devina majorete. oricit de nice ai fi tot imigrant te considera. despre alte tari nu stiu nimic (la noi doar de nadia au auzit - si asta pt ca s-a mutat la ei, cativa mai rasariti stiu de dracula dar sunt convinsi ca e in pennsylvenia)
ia sa vedem ce ar mai fi de zis.... cind am ajuns acolo incercau sa-mi explice ce-i ala cuptor cu microunde... le-am zis ca n-am de unde sa stiu, ca noi traim in copaci si ne deplasam cu lianele
)

foarte tare descrierea ta! Parca mi-i imaginez - cam ignoranti.............
Vechi 10-04-10, 00:05   #19
Ucenic timid
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
N-ai spus la ce categorii sociale te referi, dar chiar si fara acest amanunt, nemultumirile tale mi se par copilaresti si irelevante.

De obicei pe unul care vrea sa emigreze il intereseaza in primul rand calitatea vietii de acolo(salariile, taxele, pretul caselor/chiriilor, sistemul medical si de invatamant) si mai putin faptul ca vecinii sunt grasi de la fast food, ca se uita la fotbal american/baseball, ca se imbata la sfarsitul zilei, ca nu stiu franceza sau germana, ca n-au auzit de Hagi/Ceausescu/coloana infinitului, ca fumeaza marijuana sau ca fetele de 12 ani vor sa fie majorete.

Intelegeam daca aminteai de problema Cockroaches-urilor si a bedbugs-ilor, de dificultatile si surprizele cu care trebe sa se confrunte un european cand da de sistemului lor medical si de invatamant(el fiind obisnuit sa sa trateze si sa invete relativ pe gratis), de mania creditelor, de inexistenta transportului in comun, de mania testelor standardizate, sau altele.

In plus:

-daca americanii au probleme cu bautura, atunci Europenii e vai mama lor( si daca sapam si mai adanc, danezii, romanii si ungurii isi pot pune streangul de gat)
-in America se fumeaza incomparabil mai putin decat in Europa. Prin urmare chestia cu marijuana o fi adevarata doar la anumite categorii sociale. Mi-e greu sa cred ca medicii sau altii cu statut asemanator sunt dependenti de marijuana. Xanax, da; dar nu marihuana. In plus, detinerea si comercializarea de marijuana sunt ilegale, iar la ei nici macar Paris Hilton nu se poate pune cu politia.
-daca in SUA te simti imigrant, atunci in Europa n-ai nici o sansa. Ce te faci cu tari ca Danemarca/Suedia/Finlanda/Elvetia/Austria/Olanda/ ?
daniela2305 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-04-10, 08:18   #20
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

De obicei pe unul care vrea sa emigreze il intereseaza in primul rand calitatea vietii de acolo(salariile, taxele, pretul caselor/chiriilor, sistemul medical si de invatamant) si mai putin faptul ca vecinii sunt grasi de la fast food, ca se uita la fotbal american/baseball, ca se imbata la sfarsitul zilei, ca nu stiu franceza sau germana, ca n-au auzit de Hagi/Ceausescu/coloana infinitului, ca fumeaza marijuana sau ca fetele de 12 ani vor sa fie majorete.

In schimb eu daca as vrea sa emigrez cred ca as fi mai interesata de problemele pe termen lung si nu doar de short-term-uri. Nu m-ar interesa taxele pt ca sunt doar niste reguli simple care trebuiesc urmate (pastrezi orice rahatel de chitanta). Cu gindacii imi imaginez ca n-as avea probleme, de moment ce am 45,000$ ca sa-i arunc in fiecare an pe fereastra cu tuition-ul. Dar ia sa vedem ce m-ar interesa. Copii as avea de gind sa fac? Hmmm nu cred ca ar raspunde cineva negativ la intrebarea asta. Bun si ia sa vedem in ce civilizatie ar creste, ce ar minca (tinand cont ca viata ca intelectual iti ocupa acolo cel putin 10 ore pe zi),ce preocupari ar avea (mai ales ca acolo tot ca un outsider se va simti), la ce scoala ar merge - chiar nu mi-as dori ca reswtul vietii sa merg la cimitir cu flori pt ca unui pustan de 14 ani cu un pistol nu i-a mai convenit viata si s-a hotarat sa ia cu el si restul colegilor si profesorilor.Familia ar veni sa ma viziteze? probabil ca nu, pt ca la ambasada atata iti trebuie sa zici ca ai rude in state ca s-a zis cu viza.Ca sa nu mai vorbim ca zborul de cel putin 13 ore ar fi cam greu pt ai mei.
Sa nu ma intelegeti gresit. Eu am scris in mesajele astea parerea si experienta mea cu USA. Iar intentia a fost ca cine se hotaraste sa faca pasul (pasii) spre the land of choice sa fie pregatit for the worse. Sa nu creada ca acolo te primesc aia cu bratele deschise. Ai de cel putin 10-20 de ori mai multa munca de depus decat pt Europa si trebuie sa fii 100% hotarat ca asta iti doresti. No pain no gain rite?
Vechi 10-04-10, 13:02   #21
Ucenic
Medic Dentist
challenging

.

@ dia-nuca :Cum sa nu te intereseze taxele? in supermarket vezi un pret pe raft iar la casa platesti mai mult , e totuna? In Danemarca sti cat te costa sa inmatriculezi o masina?180 % din valoarea ei..da esti fita sa ai un golf 3
Si in state se poate gati la fel de bine ca oriunde in lume, daca vrei sa ai un trai sanatos si sa nu bati usile restaurantelor, insa crede-ma si acelea sunt pe mai multe categorii, iar daca venitul nu te ingradeste in alegerea unor locuri de luat masa sanatoase nu vad care ar fi problema.
Outsider nu te simti , 80% din populatia californiei sunt outsideri , au avantajul ca sunt deschisi la minte si nu arata cu mana ca noi "ui' la ala e tigan" atata timp cat isi vede de viata.
Da , locul de munca iti ocupa 8-10 h pe zi, dar ca medic esti restrictionat la un anumit numar de ore saptamanal. Sa inteleg ca aici in tara se lucreaza 3-4 h??? Sau mergem pe ideea romanului nemultumit sa lucram putin si sa castigam mUUULT altfel nu se merita mai bine ne uitam la telenovele.
Intradevar poti fi impuscat daca stai in cartiere rau famate, sau poti sta in centrul Craiovei si sa te omoare unul in bataie ca nu treci destul de repede si exemplele ar putea continua..
Go west!
Anca Sturzu, anomis si herlo au multumit.
Vechi 10-04-10, 21:56   #22
Ucenic
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

[QUOTE=dia_nuca;161541]Copii as avea de gind sa fac? Hmmm nu cred ca ar raspunde cineva negativ la intrebarea asta. Bun si ia sa vedem in ce civilizatie ar creste, ce ar minca (tinand cont ca viata ca intelectual iti ocupa acolo cel putin 10 ore pe zi),ce preocupari ar avea (mai ales ca acolo tot ca un outsider se va simti), la ce scoala ar merge - chiar nu mi-as dori ca reswtul vietii sa merg la cimitir cu flori pt ca unui pustan de 14 ani cu un pistol nu i-a mai convenit viata si s-a hotarat sa ia cu el si restul colegilor si profesorilor.Familia ar veni sa ma viziteze? probabil ca nu, pt ca la ambasada atata iti trebuie sa zici ca ai rude in state ca s-a zis cu viza.Ca sa nu mai vorbim ca zborul de cel putin 13 ore ar fi cam greu pt ai mei.
QUOTE]

Si Romanica ce le ofera copiilor tai? O scoala/gradinita la care tre sa te duci cu ceva la directoare, sa faci cu copilul ore particulare si sa iti fie frica sa il lasi sa vina singur acasa de la scoala?
---------------------------------

Cred ca depinde de fiecare ce vede in aceasta emigrare fie ea spre spre "american dream" sau orice alta tara. Daca vrei poti sa enumeri un milion de motive pentru care nu ai pleca...................depinde care este motivul care te-a impins sa pleci de aici si depinde ce lasi in urma.
Vechi 10-04-10, 22:05   #23
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

whatever. sorry I told you my opinion.
Vechi 11-04-10, 00:33   #24
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

examenele se numesc nbde- national board of dental examination si nu se pot sustine decat in us, canada si puerto rico, ceva de genul asta, in nici un caz in europa ca si stepurile.
nu trebuie sa le dai la interval de 6 luni, e treaba fiecaruia cum isi imparte timpul. sunt doar 2 examene. primul: materii gen anatomie generala, biochimie, patologie, microbiologie, fiziologie, etc, doar anatomia dentara si ocluzia sunt de stoma. al doilea e numai de stoma si e impartit in 2 zile, fiind mai complex decat primul. apoi se aplica la scoli. unele scoli accepta aplicanti si cu un examen, altele cer ambele. conteaza pt aplicatii si experienta in u.s., ca asistent, observator sau ceva research. se mai cer recomandari de la decanul si/sau profesorii din tara de bastina si un eseu personal. plus toefl, echivalarile notelor in sistemul de notare american si traduceri legalizate dupa diplome. aplicatiile se fac cam tot timpul anului, variaza de la scoala la scoala, pt ca nu e ca la noi,unde toate incep la 1 octombrie.
sunt facultati care admit numai cetateni/rezidenti, dar cred ca numai chicago ar fi in grupa asta, restul accepta orice atata timp cat poti plati. cine e rezident sau cetatean ia imprumutul foarte usor, scoala fiind cea care se ocupa de toate formalitatile,iar cine nu e, are nevoie de cosigner si cere bani direct de la banca. scoala incepe de la 60.000 pe ani si programele dureaza 2 sau 3 ani. se mai adauga viata de zi cu zi, dar imprumutul acopera si asta.
nu toate scolile au program pt foreign trained dentists, sa zicem ca sunt vreo 15-20. doar vreo 4-5 nu cer si test practic la interviu, restul cer. locurile variaza de la scoala la scoala: de la 1-2 pana la 100 si ceva- cum ar fi nyu.
cam asta ar fi in mare.
Citat:
Publicat initial de trily View Post
Mai exista pe forum un subiect cu aceeasi tema.
Am mai spus-o si o repet: SUA si Canada merita doar daca ai pe cineva sa te sustina pe perioada examenelor si a scolarizarii (sau o faci pe spinarea ta, pupand un credit - dupa minim x ani si vrei sa-ti dedici urmatorii 5-y sa-l platesti), esti dispus sa pierzi minim 3 ani invatand din nou (la nivelul lor!!!) si ai o gramada de prieteni acolo dispusi sa vina sa practici prin gurile lor ca sa-ti iei examenele (sau bani sa-ti platesti ceva pacienti, sau daca nici asa... poti beneficia de cei cu nevoi speciale cum ar fi cei infectati cu AIDS etc)... Lifestyle complet diferit de cel din Europa si departarea, clima, natura etc fac adaptarea acolo sa fie mult mai grea.
Nu inseamna ca e imposibil insa... Daca treci prin si peste... poti sa te apuci sa mulgi asigurarile ca sa-ti scoti parleala, si cum se zicea mai sus... un avocat bun de back-up nu strica sa ai...
trily, nu stiu exact la ce se refera invatand la "nivelul lor!!!", dar daca cumva vrei sa sugerezi ca este mult peste cel al invatamantului romanesc, ai ghicit! ma refer aici la studentii "locali"- mult mai sarguinciosi si seriosi decat ai nostri. ce sa mai vorbesc despre profesori si dotari!
sico si Cris.kty au multumit.

Modificat ultima data de anomis; 11-04-10 la 04:56.
anomis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-04-10, 23:41   #25
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

"Nivelul lor" este cel cerut in NBDE! As vrea sa vad multa memorie ramasa dupa "n" ani de la absolvirea din Ro care raspunde la aceste examene la intrebarile de biologie celulara (de exemplu) fara o reintensa pregatire. Plus ca sunt multe chestii pe care in tara nici profesorii nu le cunosc...
Si nu vorbesc din auzite!
.
Vechi 14-04-10, 10:19   #26
Ucenic
Medic Dentist
challenging

.

Citat:
"Nivelul lor" este cel cerut in NBDE! As vrea sa vad multa memorie ramasa dupa "n" ani de la absolvirea din Ro care raspunde la aceste examene la intrebarile de biologie celulara (de exemplu) fara o reintensa pregatire. Plus ca sunt multe chestii pe care in tara nici profesorii nu le cunosc...
Si nu vorbesc din auzite!
Super ! ne plac indivizii care nu vorbesc din auzite .
Ai ceva teste/ modele pt NBDE sa le imparti cu noi?
merci
Vechi 15-05-10, 17:00   #27
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

cu greu am avut rabdare sa citesc cum tot felul de oameni isi dau cu parerea din auzite. Pe scurt nbde 1 are 400 de intrebari dureaza 7 ore si are o pauza de 1 ora la pranz. Cuprinde partea preclinica. Intrebarile sunt cu raspuns unic. Nbde 2 tine 2 zile 800 intrebari, evident partea clinica. Punctajul e in procente. Cel care obtine cele mai multe raspunsuri corecte = 100% si de aici echivalari. Promovezi la 75%. Ai picat o proba( de ex anatomie) dar ai luat restul dai doar proba aia. nu iti trebuie toefl sau altceva. Intrebarile sunt de bun simt si se poate lua examenul mai usor ca rezi la noi. Eu am dat si bench test, o chestie pe fantome. Nu se mai da. Ex final e pe pac si are niste probe. Tre sa iti aduci pac tau si ii platesti masa casa si o suma. Iti iei si asistenta. Daca ai luat si ex final = state board ai dreptul sa practici in statul in care ai luat. Daca vrei alt stat mai dai doar state board in statul respectiv. Nu merge treaba cu viza turistica pt ca iti trebuie social security card la care nu ai acces cu viza de turist. Spor!
Cris.kty si Diana-Alexandra au multumit.
Vechi 16-05-10, 05:54   #28
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

sorsirbu, de cand probabil ai trecut prin proces, s-au mai schimbat lucrurile. nu mai este partea cu 75% pe materie cam din 2007, acum trebuie sa ai 75% per total. din 2010 nu mai poti da testele daca nu esti multumit cu punctajul. ramai cu cat ai luat la prima incercare.
nu am inteles exact din relatarea ta daca te referi la bench test- ca sa ai licenta pt statul respectiv- cu sau fara scoala. stiu ca pana acum cativa ani se putea obtine licenta fara scoala in 2 state. acum este obligatoriu peste tot sa fii acceptat si sa termini un program pt foreign trained dentists.
se poate cu viza de turist, iar daca scoala te accepta in urma interviului, universitatea sponsorizeaza pt viza f1. toefl este obligatoriu in dosarul de aplicatie pt toate scolile.
nbde-urile sunt usoare sau grele, asta depinde cat de pregatit e fiecare si cata inspiratie este cand le dai. intratul la scoala e partea mai dificila, cum ti-e norocul- poate fi smooth, dar pt unii mai ghinionisti este un proces care se intinde pe ani de zile. iar scoala in sine nu e o plimbare in parc.
Cris.kty a multumit.
.
Vechi 16-05-10, 12:11   #29
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

E destul de complicat!
stomaflex este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-05-10, 14:26   #30
Ucenic
Medic Dentist
challenging

.

Primul step nu se poate da in tara online ca si la MG? eu am social security din timpul studentiei, oare ar fi sufizient cu o viza de turist?
Vechi 26-05-10, 15:42   #31
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

nu se pot da in Europa, ci doar pe teritoriu american. cu viza de turist este ok, atata timp cat iti permite intrarea in US- nu iti cere nimeni viza ca sa poti sustine examenul.
.
Vechi 27-05-10, 00:12   #32
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Click aci! Are toate explicatiile inclusiv teste.
Mai exista testele date in anii trecuti, s-ar putea sa mai am unele dar nu bag mana in foc.
Cris.kty a multumit.
.
Vechi 27-05-10, 13:20   #33
Ucenic
Medic Dentist
challenging

.

As dori testele daca le mai ai , macar sa-mi dau seama in mare ce pretentii au merci
Vechi 30-05-10, 02:14   #34
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Check your private messages.

Unde naiba ai vazut tu 80% din populatia Ca "outsideri"?????????????? Tot pe un forum romanesc?
.
Vechi 30-05-10, 02:44   #35
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si ca sa vedeti cat de roz e si in State......

.
Vechi 30-05-10, 14:33   #36
Ucenic
Medic Dentist
challenging

.

Citat:
Check your private messages.

Unde naiba ai vazut tu 80% din populatia Ca "outsideri"?????????????? Tot pe un forum romanesc?
NU, chiar in California
Vechi 31-05-10, 01:04   #37
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Poate la OTV...

Citat:
Publicat initial de Cris.kty View Post
NU, chiar in California
Scuze, nu am de gand sa intru in polemica dar:

Date oficiale! Si scrie clar: Foreign born persons, percent, 2000 26.2%

Sau daca ii consideri si pe mexicani out...cum vrei tu : Language other than English spoken at home, pct age 5+, 2000 39.5%

Chiar sa fi ajuns proportia la 80% din 2000 pana acum, ???
.
Vechi 31-05-10, 02:18   #38
Ucenic
Medic Dentist
challenging

.

Multumiri, asta asteptam de fapt in posturile astea, date exacte despre procentul de outsideri
Saru'mana
Vechi 12-09-10, 21:42   #39
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Daca aveti un portofel gras ca si burta lor ,va ramane speranta mica ca si capul lor sa reusiti in America-ca...
asa ca bafta multa stimati colegi
bobo80 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-06-11, 21:48   #40
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

dar oare nu e mai usor daca mergi in state si lucrezi intai ca si asistenta intr-un cabinet?
ioana_1001 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-06-14, 09:54   #41
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Dentist in SUA

Buna! Mai este cineva pe aici?
Ma interesează serios sa imi echivalez studiile in SUA! Este cineva aici care a trecut prin toți acești pași?
De unde ar trebui sa încep?
Mulțumesc!
ruxandra_bartok este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-06-14, 10:05   #42
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Da. Trebuie sa faci 2 ani de facultate, iti dai examenele de echivalare (nbde) si in final state board exam si gata. Cand am dat eu nu era obligatoriu sa fac facultatea. Spor

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk
Vechi 04-08-14, 11:51   #43
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Buna! Sunt student in anul 6 la stoma la davila si as dori niste informatii cu privire la plecare mea in state dupa de termin. M ar interesa sa stiu mai multe informatii despre importanta gpa ului in special de la ce care au reusit in state. M ar mai interesa ce facultati sunt cat de cat accesibile pentru studenti straini. Multumesc anticipat!

Sorsirbu, din cate am observat vorbesti din propria experienta. As aprecia daca mi ai da cateva informatii.
romaniadentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-08-14, 13:14   #44
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Gpa nu conteaza, sau cel putin la mine nu a contat. In principiu orice facultate e accesibila, vezi si ce program de burse au. Trebuie sa te hotaresti in ce stat o sa stai ca sa iti dau mai multe detalii.
Vechi 04-08-14, 21:37   #45
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Nu ma prea intereseaza atat de mult orasul cat facultatea in sine...adica as vrea sa intru la una cat de cat buna, insa din ce am citit pe site urile facultatilor se cere un gpa colosal la majoritatea. Da mi te rog niste detalii despre facultatea pe care o stii tu cel mai bine. Mc
.
Vechi 05-08-14, 10:12   #46
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Eu mi-am dat examenele la ucla. Cand am dat eu nu era obligatoriu sa faci inca 2 ani de facultate. Acum este. Nu m-a intrebat nimeni de gpa. Am avut actele traduse si m-am inscris la examene ( nbde ). Apoi bench test si state board. Bafta!
romaniadentist a multumit.
Vechi 05-08-14, 10:30   #47
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Multumesc! Bench testul e complicat?
.
Vechi 05-08-14, 10:55   #48
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Nope.
Vechi 18-10-14, 13:49   #49
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

In legatura cu costul celor 2 ani de facultate pe care trebuie sa-i facem odata ce am dat examenele( am inteles ca or sa coste in jur de 200 000 $),exista vreo posibilitate de a lua un imprumut daca nu avem cosigner?
Cassiana PP este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-02-15, 23:52   #50
Ucenic
Medic Stomatolog
Nu complica, totul e mult mai
simplu)

.

A mai plecat cineva?
Sorsirbu cum iti mai merge in state? E bine si frumos?))
conrem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-02-15, 07:11   #51
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Sorsirbu freaca canale in bucale

KOL Sybronendo
Vechi 02-02-15, 19:44   #52
Ucenic
MD Rezident Endodontie
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sorsirbu View Post
Sorsirbu freaca canale in bucale

KOL Sybronendo
I ai dezumflat
k_robert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-02-15, 19:47   #53
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Asta e

KOL Sybronendo
Vechi 08-04-15, 16:15   #54
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

salut sorsirbu, ce acte traduse in engleza mai exact ai avut nevoie cand ai plecat in sua pentru a profesa ca dentist . Daca am lucrat 2 ani in Romania, oare ne trebuie ceva adeverinta de la colegiul medicilor de aici , astept raspuns. mai zine ce mai faci cum esti?
carabus31 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-04-15, 17:36   #55
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

F bine, in rromania Ca sa profesezi in state, trebuie sa dai nbde 1 si 2, sa faci 2 ani de facultate si sa dai state board. Facultatea de aici nu e recunoscuta. Ca acte, iti trebuie trafus si legalizat diploma si foaia matricola. Apoi, unele facultati iti mai cer si altele ca de ex test de limba. Un an de facultate e in jur de 70k usd. Daca te tin finantele sau ai green card go for it!

KOL Sybronendo
Vechi 09-04-15, 00:43   #56
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

in sua in ce stat lucrezi, cum e pe acolo? scrie cate ceva cum e sa fii dentist in sua......
carabus31 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-04-15, 08:14   #57
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Daca ai mai fi citit cate ceva pe eugenol, ai fi descoperit ca Sorin lucreaza in Bucuresti/Romania. Ca a avut drept de lucru in USA e cu totul alta poveste...
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., acces, asistenta, buna, casa, chestie, dreptul, endo, evident, examenul, fan, felul, final, greu, iga, intrebari, masa, merge, oameni, obtine, ore, pac, partea, platesti, proba, raspuns, rezi, salut, tau, test, traduceri

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (21:20) timp.

Alegeti schema de culori preferata: