Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Colega din trafic muta pe canalul 22 sa vorbim

discutie din eugenol.ro : De curand sunt posesorul unei statii de emisie receptie ( CB Radio) si a unei antene cu magnet de ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Loc de joaca
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree1Multumiri
  • 1 Scris de nest

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 30-04-09, 00:43   #1
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
-1 (+0/-1)     
Default Colega din trafic muta pe canalul 22 sa vorbim

De curand sunt posesorul unei statii de emisie receptie ( CB Radio) si a unei antene cu magnet de pus pe masina (demontabila).

Instalatia permite comunicarea pe o raza de 10-50 KM (in functie de statie, antena si relief) cu oricine are o statie similara.
Band de frecventa este libera (adica cine are aparate poate vorbi liber pe aceste frecvente; CB= Civil Band ) si nu necesita licenta.

Aparatul este intalnit in mod frecvent la tiristi care comunica asa intre ei.

Utilizarea principala este vanatoarea de ursuleti (politisti) care sunt cu radarul (feonul) la dat de puncte.

Se mai poate folosi pentru a solicita ajutor, a cere info despre drum sau trafic, ascultarea canalelor de urgenta ...
Mai important este ca la drumul in grup este foarte util pentru comunicare mai ales cand esti in alta tara unde e destul de scump sa stai la telefon sa dai indicatii. (frecventele sunt libere in mai toate tarile din lume)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/loc-joaca/6949-colega-trafic-muta-canalul-22-vorbim/

Dupa ce cumperi sculele mai trebuie o verificare la un electrician daca se potriveste antena cu statia (se regleaza usor) si gata. Merge si fara dar e recomandabil asa pt satisfactie garantata.

Din pacate preturile la noi sunt duble ca prin alte tari dar si asa nu sunt mari. Se pot comanda de afara ...
Maine ma duc sa imi reglez statia de mai jos. Pana acum am folosit antena cu o statie protabila ce se poate adapta la antena de masina si alimenta la bricheta.

In tari de prin jurul nostru sunt multe autoturisme care au astfel de statii si le folosesc cu succes pentru a scadea nr de puncte.

scula:
si antena:
Vechi 30-04-09, 06:33   #2
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Noi avem ceva asemanator,alta marca,prin care comunicam cu laboratorul de tehnica si le tragem clapa celor de la telefonie.Desi pare cam scumpa statia merita banii.In plus,pe unele canale daca intri dai de soferi si inveti injuraturi noi.
Neagu Stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-04-09, 08:52   #3
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cam cat costa asa o jucarie?
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-04-09, 09:31   #4
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

"Colega din trafic muta pe canalul 22 sa vorbim"
Intrebare indiscreta: de ce "colega"? Marea majoritate a conducatorilor auto sunt totusi colegi
Vechi 30-04-09, 12:54   #5
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
Cam cat costa asa o jucarie?
In jur de 450 ron.
Radu Tepordei a multumit.
.
Vechi 30-04-09, 14:39   #6
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

@ Radu este colega pentru ca colegu' suna nu prea frumos. Cred ca are sens de coleg de trafic. Inca nu sunt familiar cu argoul pe CB.

Cost poti vedea Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Antene sunt pe la 1-2 mil din cele performante. sunt si sub 1 mil care isi fac treaba rezonabil.

Eu am luat din Polonia (ca am putut) unde costul e "doar" jumate sau cel putin 30% mai ieftin.

Cu o statie la drumuri lungi nu te plictisesti plus ca e utila.
Exista si varianta portabila care se poate adapta la folosirea in masina cu antena mai mare. Link [Necesita inregistrare pentru acces.] e modelul. Nu are toate functionalitatile dar e OK, plus ca e mobila cu acumulatori (AA). In coloana de masini e practica (daca nu te departezi) sau daca macar unul are antena sus pe masina (pentru raza mai mare)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=6949

Se pot tuna pt mai multa putere (dar nu e legal )
Evident ca isi scot banii in timp pentru ca e gratis dupa ce le-ai cumparat. Nota la telefon vine lunar.
Vechi 01-05-09, 16:05   #7
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pe voi la ce v-a ajutat ? Ati evitat radarele politiei sau ati spus bancuri ?
drShimoN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-05-09, 17:15   #8
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

da, are si tata o "jucarie" d-asta de statie emisie-receptie, i-a adus-o cineva din Germania, a costat vreo 150E acu` 1 an si vad ca n-o prea foloseste...i-as vinde-o...)
Se mai distreaza seara, o deschide si converseaza cu lumea ( o forma de chat de-a lui... ), mai primeste injuraturi de la tiristi, etc......vad ca pana acum nu i-a gasit intrebuintare, se gandea c-o va folosi in loc de "detector-radar" si alte utilitati mentionate de eugenol man.
Vechi 01-05-09, 21:46   #9
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Destul de des este folosita tocmai pentru asta. Chiar azi am auzit conversatie legata de unde e filtrul de politie.
Inca nu am folosit-o pe distanta lunga pentru a-mi face o idee dar am fost Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurat ca se va intampla asa. Nu stiu cu radarele fixe cum e dar fiind fixe cred ca e usor sa inveti locul lor.
Vechi 01-05-09, 22:35   #10
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Am inteles ca daca ai nu-stiu-ce amplificator ( care iti emite, respectiv receptioneaza la o distanta mai mare) , intri in sfera ilegala de utilizare...probabil tata d-aia nu prea l-a folosit decat in scopuri de agrement ( ma rog, multe chestii-s ilegale pe lumea asta si le utilizam totusi )
Vechi 01-05-09, 22:53   #11
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Ai voie 4W in banda CB pe FM si 1W in AM
Mai mult decat atat (obtinut cu ajutorul amplificatoarelor) este ilegal. Ce poti face este sa folosesti o antena cat mai buna.
Vechi 20-05-09, 20:49   #12
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Dupa primul drum lung am devenit dependent de CB Radio. Cand l-am inchis am avut impresia ca am inchis ochii.

Ce am notat (pentru cei care intentioneaza sa isi cumpere unul)
- la 135 KM / h si si o pala de vant antena a zburat pe langa masina (dar a ramas agatata) nici o avarie. Am setat sa ma anunte la 120km / h functie care din start creste securitatea Cand a trebuit sa ard asfaltul am oprit si am dat jos instalatia.
- incercati sa luati un aparat cat mai mic sa poata intra intre scaun si schimbator (e cel mai bun loc)
- cumparati o antena performanta cu magnet sau una fixa (mai bine)
- invata argoul de comunicare CB
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=6949
- nu bea apa in timp ce zice unul ceva sa nu te buseasca rasul
- cand ramai intepenit intreaba daca sunt rute alternative (precizeaza pentru autoturisme ca ei presupun ca esti tir)
Am aflat eu asa ca e o scurtatura inainte de Sebes pentru a ajunge undeva dupa Alba. Foarte frumos drumul dar pe alocuri maxim 30km/h. Decat sa stau la o coada cat vezi cu ochii pe dealuri mai bine asa.

Cred ca imi iau si un amplificator ca e frustrant sa ii auzi pe unii (care au asa ceva) si tu sa nu te poti face auzit.

Este mult mai eficient in depistarea radarelor si filtrelor ca ti se spune din timp (de catre cei de pe contrasens) unde sunt si daca merg. Cu detectorul mai iei teapa cu radioul mai rar.

Nu mai vorbesc ca drumul (mai ales de unul singur) e mult mai interesant asa.

"Un coleg care vine de la Cluj imi spune si mie daca e liber drumul!"
E liber colega, sa ai drumuri bune.
Vechi 06-03-11, 12:53   #13
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Dupa primul drum lung am devenit dependent de CB Radio. Cand l-am inchis am avut impresia ca am inchis ochii.

Ce am notat (pentru cei care intentioneaza sa isi cumpere unul)
- la 135 KM / h si si o pala de vant antena a zburat pe langa masina (dar a ramas agatata) nici o avarie. Am setat sa ma anunte la 120km / h functie care din start creste securitatea Cand a trebuit sa ard asfaltul am oprit si am dat jos instalatia.
- incercati sa luati un aparat cat mai mic sa poata intra intre scaun si schimbator (e cel mai bun loc)
- cumparati o antena performanta cu magnet sau una fixa (mai bine)
- invata argoul de comunicare CB
- nu bea apa in timp ce zice unul ceva sa nu te buseasca rasul
- cand ramai intepenit intreaba daca sunt rute alternative (precizeaza pentru autoturisme ca ei presupun ca esti tir)
Am aflat eu asa ca e o scurtatura inainte de Sebes pentru a ajunge undeva dupa Alba. Foarte frumos drumul dar pe alocuri maxim 30km/h. Decat sa stau la o coada cat vezi cu ochii pe dealuri mai bine asa.

Cred ca imi iau si un amplificator ca e frustrant sa ii auzi pe unii (care au asa ceva) si tu sa nu te poti face auzit.

Este mult mai eficient in depistarea radarelor si filtrelor ca ti se spune din timp (de catre cei de pe contrasens) unde sunt si daca merg. Cu detectorul mai iei teapa cu radioul mai rar.

Nu mai vorbesc ca drumul (mai ales de unul singur) e mult mai interesant asa.

"Un coleg care vine de la Cluj imi spune si mie daca e liber drumul!"
E liber colega, sa ai drumuri bune.
E foarte utila o statie CB,mai ales cand ai multe drumuri de facut.
Mai sunt si "neciopliti",care iti fac avansuri ,cand aud voce de femeie,dar,"colegii de treaba" iti sar mereu in ajutor.
In concluzie,la orice drum,prin Romania merg numai cu statia (detectorul de radar nu mai are nici o valoare)
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, ajutor, aparat, articol, auto, buna, civil, cumperi, drumul, folosesc, folosi, folosit, foto, important, indicatii, info, intalnit, libera, lume, masina, merge, preturile, puncte, radio, solicita, succes, telefon, urgenta

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (02:59) timp.

Alegeti schema de culori preferata: