Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Mi s-au furat telefoanele din cabinet !

discutie din eugenol.ro : Vineri dupa ce am slefuit, am vrut sa-mi sun tehnicianul. Era seara. Mai vorbisem cu el cu vreo 3 ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Loc de dat cu capul
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree43Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 17-08-09, 01:37   #1
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Angry Mi s-au furat telefoanele din cabinet !

Vineri dupa ce am slefuit, am vrut sa-mi sun tehnicianul. Era seara. Mai vorbisem cu el cu vreo 3 ore inainte si stiam exact unde-mi pusesem telefoanele.
Nu mi-am putut imagina ca au fost furate. M-am gandit ca m-am plimbat eu cu ele si le-am lasat prin alte camere. Sun cu fixul la ele, si erau inchise amandoua. Atunci am vazut negru. Pt ca am mereu telefoanele deschise si incarcate.
S-au furat cand slefuiam eu. Cand sunt concentrata pe ceva, nu mai stiu de ce se intampla in jur. Dar in cabinet erau asistente, nu era totul vraiste si deshis. E adevarat ca se mai duceau la magazin, sau mai stateau prin alte camere.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/loc-capul/7877-furat-telefoanele-cabinet/
Au mai intrat si tot felul de ciudati sa intrebe preturi, si se pare ca fetele nu au stat cu ochii pe aia. Unul dintre ei cica era tigan (asa au zis fetele) ca eu nu am vazut si nu am stiut nimic alea 3 ore cat am slefuit.
Mi-am pierdut si toate numerele de telefon, si in toata agitatia de atunci, am uitat sa-mi intreb tehnicianul la ce ora imi aduce metalul luni. Normal ca nici numarul lui nu-l am.
Sunt super suparata. Ma simt cumva violata. Aveam poze cu fii-mea, tot felul de numere de telefon.
Si nu pot sa zic ca dormeam eu prin piata cu geanta deshisa si era normal sa mi se fure ceva. Imi vine sa le strang de gat pe asistenetele alea.
Lasand la o parte ca unul dintre telefoane era si foarte scump.

Mai stiu si cazul din alt cabinet, cand o pacienta venise cu vreo 1000 de euro sa plateasca o lucrare si i s-a furat geanta din sala de asteptare.

Ce pot sa va zic ... aveti grija, ca in meseria asta se pare ca ni se poate intampla orice, oricand.
Ana_Karr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-08-09, 01:48   #2
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Imi pare rau de incidentul neplacut.. Nici eu nu stiu ce as fi facut de mi se intampla asa ceva. Dar macar ai blocat numerele? Sa nu fi sunat mult de la nr tau...

Sa le atentionezi totusi pe asistente sa fie atente alta data altfel vor plati.. SI sa nu mai lasi telefoanele sau alte lucruri importante in zona unde pot ajunge pacientii. Eu de obicei pun tel intr-un colt al mobilei unde nu au ce cauta pacientii

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-08-09, 08:52   #3
Initiat
Medic Stomatolog
north england

.

Daca ai cumparat telefoanele din magazin, si mai ai actele si cutiile, exista un mod de a depista daca cineva foloseste telefonul tau(indiferent daca cu alta cartela.Si poate fi blocat de tot, sau localizat cu precizie.
Nu trebuie sa ai griji ca ar fii vorbit de pe nr tau.Primul lucru pe care-l face hotul e sa scoata cartela.Imi pare rau pentru ce s-a intamplat.
Asistentei mele i-au furat poseta cu telefon, acte si bani.
morsa1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-08-09, 09:26   #4
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

A fost o zapaceala totala vineri pt mine. Se suprapuneau pacientii si ma streseaza asta. Vorbeam la telefon cu tehnicianul, si dupa ce terminam puneam telefonul pe un stativ, la indemana. Numai ca atunci cand lucram stateam cu spatele la stativ.
Un telefon l-am primit cadou. Si a fost cumparat de pe net ca era mai ieftin (dar tot a fost vreo 20 de mil). Al doilea nu cred ca era prea scump (mi l-a dat taica-miu de la firma).
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=7877
Am o mare neliniste, pt ca unul dintre telefoane avea o cartela, pe care o aveam de cand lucram in spital. Toti pacientii mei de vreo 4 ani ma suna la acel numar. Acel numar este scris si pe cartile de vizita. Ma surprinde uneori ca ma cauta pacienti pe care i-am avut cand eram rezidenta, acum vreo 4 ani.
Nu stiu daca pot recupera acel numar. Azi ma duc la Orange sa-i implor.
Alt telefon avea abonament, pe care l-am blocat.
Nu cred ca pot fi blocate telefoanele. Sunt Service-uri GSM, unde iti fac orice vrei la un telefon.

Modificat ultima data de Ana_Karr; 17-08-09 la 17:03.
.
Vechi 17-08-09, 09:29   #5
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de morsa1 View Post
Daca ai cumparat telefoanele din magazin, si mai ai actele si cutiile, exista un mod de a depista daca cineva foloseste telefonul tau....

Da se poate ,dar nu sta nimeni sa faca asa ceva ....costul unei astfel de "operatiuni" e mai scumpa decat telefonul in sine !!
Vechi 18-08-09, 19:18   #6
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

tocmai am recuperat nr de cartela al mamei mele, pe aceeasi firma de telefonie.
Se face o cerere la ei prin care explici ca esti persoana publica si ca acel numar reprezinta afacerea ta, chiar daca era cartela. E suficient sa suni la relatii cu clientii.
Si avand in vedere ca esti persoana publica poti cere anularea agendei de pe simul vechi pentru a proteja numerele din telefon. Daca iti spun ca nu se poate, intreaba-i cum ti-au modificat nr telefoanelor de urgenta si de politie la distanta, cum s-a trecut la numerologia pe 10 cifre, tot de la distanta, etc
O sa iti dea numarul si platesti taxa normala de sim de 1-2 euro
Bafta
.
Vechi 19-08-09, 19:53   #7
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Da, asa e ! Mi-am recuperat cartela. Le-am aratat act de identitate si cartea de vizita cu numarul pe ea. Nu mi-au facut probleme si nu mi-au luat nici un leu pt ca eram client vechi.
Numerele le-am pierdut pt ca erau in agendele telefoanelor, nu pe SIM-uri.

BTW : mi-am gasit telefonul scump pe okazii.ro . Ma gandeam sa ma intalnesc cu ala si sa ma duc si cu Politia. Dar apoi m-am gandit ca ala stie de unde le-a furat, si-mi poate face mult mai multe probleme, ca de arestat nu-l aresteaza nimeni.
.
Vechi 19-08-09, 20:50   #8
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

uite ana, vorbeste la politie si spune-le de telefonul tau de pe okazii.ro.
cunosc caz reusit.
daca nu faci nimic, maine va fura 3 telefoane, nou doua.
cu stima si respect,
tudor g.
Ana_Karr a multumit.
Vechi 20-08-09, 00:14   #9
Initiat
Medic Dentist
tks

.

Aici e cu 2 taisuri, pentru ca telefoanele se vand ca painea calda , daca ati spus ca valora aprox 20 de mil , deci majoritatea oamenilor ar da pe un telefon bun un pret de nimic, cu functii chiar si sekond, cum se vand pe piata.

Cel care il vinde poate sa l fi cumparat si el la randul lui sau poate fi chiar hotul.
Daca sunteti sigura ca e exact telefonul dumneavoastra, licitati si luati legatura cu respectivul posesor si vorbiti de agenda macar sa v o returneze, ca accea e cea mai importanta.

Si apoi urmati demersul cu politia, daca mai considerati.
Vechi 20-08-09, 01:11   #10
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

ma, ce sa-ti zic...io de vreun an jumate mi-am pus un sistem video cu 4 camere. am prins pe video 3 puradei care au ciordit un plic cu vreo 30lei lasat pe birou intr-un moment de neatentie. operau la marea meserie: unu statea afara pe scari, altu tinea usa de la intarare deschisa, si ultimu intra in cabinet; n-am mai dat la politie ca iti dai seama, ce dracu sa le faca la aia; pe de alta parte cred ca ne meritam soarta; daca nu luam atitudine cum sa ne indreptam? dam o lege sa se taie mana hotului?

in solden de unde scriu acum, localnicii nu au gaduri, si la vreo 2 vile din astea ca altfel nu pot sa le zic e la unu in curte cam in dreptu drumului un cais full de fructe de-ti da apa'n gura cand le vezi; treci pe langa el aproape dai cu capu in caise; nu cred ca lipseste vreuna.
Vechi 20-08-09, 09:32   #11
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Tudor G. View Post
uite ana, vorbeste la politie si spune-le de telefonul
cunosc caz reusit.
daca nu faci nimic, maine va fura 3 telefoane, nou doua.
Eu stiu alt caz. Un tigan i-a furat telefonul unei colege. Fata a fost pe faza, a fugit dupa el (timp in care trecatorii se faceau ca ploua, ca doar nu se intampla nimic), i-a agatat geaca si nu i-a mai dat drumul. Ala ca o fiara disperata si-a dat geaca jos si a continuat sa fuga. Numai ca dobitocul avea buletinul in geaca. S-a dus la Politie fata, l-au arestat sau nu stiu ce i-au facut, dar stiu ca la proces veneau neamurile tiganului si la cata presiune si amenintari puneau asupra ei, ii venea sa-si ia campii. A inebunit-o povestea asta.

Modificat ultima data de Ana_Karr; 20-08-09 la 10:39.
.
Vechi 16-03-10, 14:30   #12
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default se fura

Nu cred ca ar mai trebui sa ne mire faptul ca sunt pacienti care fura atata timp cat medici angajati fura din cabinetul unde lucreaza. La noi e ca in codru nu mai avem respect pentru noi si nici pentru cei din jurul nostru. Deja am ajuns la al treilea caz de genul acesta si raman din ce in ce mai uimita cum un medic se preteaza sa fure de la un amarat de fuluoar sau spatula pana la bani si pacienti pe care ii duce la cabinetul personal.
ioanaolteanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-03-10, 15:08   #13
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+1 (+1/-0)     

Bine ai venit, Ioana! Respira adanc...si ia o portie de "eugenol"!
Vechi 16-03-10, 16:34   #14
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de Ana_Karr View Post
Da, asa e ! Mi-am recuperat cartela. Le-am aratat act de identitate si cartea de vizita cu numarul pe ea. Nu mi-au facut probleme si nu mi-au luat nici un leu pt ca eram client vechi.
Numerele le-am pierdut pt ca erau in agendele telefoanelor, nu pe SIM-uri.

BTW : mi-am gasit telefonul scump pe okazii.ro . Ma gandeam sa ma intalnesc cu ala si sa ma duc si cu Politia. Dar apoi m-am gandit ca ala stie de unde le-a furat, si-mi poate face mult mai multe probleme, ca de arestat nu-l aresteaza nimeni.
crezi ca esti singura din ro cu acel telefon?
ncrstus a multumit.
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-03-10, 18:47   #15
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
Sigur nu, dar probabil e prima data...
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-03-10, 21:27   #16
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
Avea poza telefonul. Se vindea fara incarcator, si avea o ciobitura de la o cazatura pe gresie.
Daca nu era al meu, inseamna ca era un alt telefon picat exact in acelasi loc ca al meu.
Dar prea multe coincidente.
Oricum povestea e veche. Mi-am schimbat vreo 3 telefoane de-atunci. Si le tin numai in fata ochilor.
.
Vechi 16-03-10, 23:28   #17
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Mi-am schimbat vreo 3 telefoane de-atunci. Si le tin numai in fata ochilor.
Merita stresul?
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-03-10, 00:28   #18
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

...asta cu furatul tel e... ca un fel de botez pt orice cabinet, sau medic
toti am patit-o... sanatosi sa fim
dr.ilicea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-04-10, 01:55   #19
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Acum 2 zile, vine o pac dimineata si se programeaza pt ora 12.Vine la ora anuntata si se aseaza in sala de asteptare unde incepe sa povesteasca vrute si nevrute.(cica e 'prietenoasa').Asteapta 1 ora sa vina si 'colegii', timp in care se mai fataia intre fotoliu si masuta de reviste .Intre timp vine o pac care se aseaza langa ea, intra (era programata), isi lasa geanta pe scaun. Cand ii termin, pleaca, nu umbla in geanta pt ca nu trebuia sa-mi palteasca in sedinta resp. Ma suna de pe drum ca cineva i-a luat telefonul si banii.
Am fugit repede la cabinetul vecin sa ii previn si aflu ca in zona mai exista o tanara care sta in sala de asteptare si inchide usa dintre sala si cabinet sub motiv ca 'nu suporta sunetul'.
Intr-adevar o camera de luat cederi ar fi fost f utila.
vivi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-04-10, 20:34   #20
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

La mine, doar haina ramane in cuier ,geanta, telefoanele, portofelele, etc. urmeaza pacientul in cabinet. Am amenajat chiar si o zona speciala pentru ele.
BONE MONICA a multumit.
gamflorin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-04-10, 19:37   #21
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

De la mine au furat revistele National Geographic - ce d.... sa faca cu ele. Erau singurele reviste care se citeau. Colegu' cumpara cu masini, barfe si altele dar doar cele NG erau citite si nu sunt ffff ieftine - era un teanc mare.
Au furat spray-ul AirWick de la baie - incredibil.
Telefoanele lu' cole.
Portofelul meu cu acte si bani.
Bani de la o pacienta.
Si incredibil dar si un stand de 2 lei (la propriu) pentru carti de vizita. A lasat cartile de vizita.

De atunci le spun pacientilor sa nu lase nimic in afara de haina in cuier.
.
Vechi 06-10-10, 13:27   #22
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu am ramas fara verghieta, o lasam undeva pe birou in timpul lucrului.... ca ma incurca, si asta e..
relu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-10-10, 13:42   #23
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Nu cred ca, din punct de vedere legal, ai voie sa supraveghezi video incinta unui cabinet stomatologic sau spital. Nu e un loc public.
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-10-10, 13:43   #24
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Publicat initial de gamflorin View Post
La mine, doar haina ramane in cuier ,geanta, telefoanele, portofelele, etc. urmeaza pacientul in cabinet. Am amenajat chiar si o zona speciala pentru ele.
Sfatuieste-ti pacientul sa-si ia si haina, e mai bine pentru toti.
.
Vechi 06-10-10, 13:49   #25
Initiat
Medic Dentist
tks

.

Citat:
Publicat initial de tiptop View Post
Nu cred ca, din punct de vedere legal, ai voie sa supraveghezi video incinta unui cabinet stomatologic sau spital. Nu e un loc public.
eu am vazut, cel putin in camera de asteptare
Vechi 06-10-10, 13:53   #26
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Nu este un loc public. Este un cabinet privat,deci poti filma. La Carrefour de ce filmeaza?
Insa trebuie semnalizata prezenta camerelor.
Vechi 06-10-10, 14:16   #27
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
Nu este un loc public. Este un cabinet privat,deci poti filma. La Carrefour de ce filmeaza?
Insa trebuie semnalizata prezenta camerelor.
N-are legatura cu cabinetul, are legatura cu pacientii si cu dreptul lor la integritatea imaginii bla bla... mi-e lene sa caut in lege dar stiu ca nu e voie.

In Franta e voie sa ai camere de luat vederi in cabinetul privat sau nu stomatologic?
.
Vechi 06-10-10, 15:23   #28
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Ciudate legi in Suedia. Se poate amplasa camera asa fel incat sa nu filmezi din fata pacientul cand e la tratament. In rest anunti ca din motive de securitate ai camera de filmat.
.
Vechi 06-10-10, 15:24   #29
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
Daca ai sti cum sunt supravegheati medicii spitalului Municipal cu camere ascunse, ai zice ca suntem la securitate!
Moise este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-10-10, 19:12   #30
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Publicat initial de Moise View Post
Daca ai sti cum sunt supravegheati medicii spitalului Municipal cu camere ascunse, ai zice ca suntem la securitate!

Nu m-as fi gandit ca urmaresc medicii... fain...

@Mircea: astea sunt problemele societatii in lipsa altelor: ce e jignitor, afecteaza integritatea persoanei, cum sa protejam individul bla bla. Pentru noi, cei din Est, par copilarii, dar e fain. Cateodata e ca-n desene animate.
.
Vechi 06-10-10, 23:08   #31
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
N-are legatura cu cabinetul, are legatura cu pacientii si cu dreptul lor la integritatea imaginii bla bla... mi-e lene sa caut in lege dar stiu ca nu e voie.

In Franta e voie sa ai camere de luat vederi in cabinetul privat sau nu stomatologic?
noi avem camere de filmat,mai mult de supraveghere ca sa vad can intra pacientii si chestii din astea,dar sunt doar pe holuri si nu in sala de asteptare
Vechi 07-10-10, 10:18   #32
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

E perfect si suficient ca daca cineva face ceva rau atunci poate sa fie identificat.
.
Vechi 07-10-10, 10:30   #33
Ucenic
Student M. Dentara
call me Dea

.
-1 (+0/-1)     

si prietenei mele i s-a furat mobilul, si abea ce-l cumparase si tot asa, era cu asistenta in cabinet! dar fiind amandoua ocupate... ce oameni..

wannabe MD este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-10-10, 10:55   #34
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de relu View Post
eu am ramas fara verghieta, o lasam undeva pe birou in timpul lucrului.... ca ma incurca, si asta e..
Poate era un semn
No offence, îmi pare rău pt ce-ai pățit!
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-10-10, 11:30   #35
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Cu parere de rau,inca mai exista printre noi oameni fara frica de D-zeu,si bolnavi,ce se bucura de ceea ce achizitoneaza din mana altuia.
Aceasi problema am si eu,si anume nu am numerele din mobile trecute intr-o agenda.Iti sugerez sa iti transcri numerele si adresele importante intr-o agenda dupa ce reusesti sa recuperezi o parte din ele.
Alta sugestie ar fii sa pastrezi mobilele in buzunarele halatului...eu asta fac!
Nu am de gand sa zic ca asa e in Romania si bla bla...ca peste tot sunt oameni si oameni.Unii bogati fura din placere,si nu nevoie!
La faza cu camere de supravegheat,nu am ce comenta.Nici nu ma intereseaza..atata vreme cat nu am ce ascunde si asta e sistemul in care lucrez..ce mai conteaza?In cazul meu,asistenta este cea care transmite mai departe toate detaliile,inclusiv de cate ori sunt sunat sau daca folosesc youtube )
Whatever...nicaieri nu este raiul pe pamant.Si faza cu camere de supravegheat a aparut dupa intamplarile din 11.sep. in USA!
Derar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-10-10, 11:48   #36
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Publicat initial de Derar View Post
Aceasi problema am si eu,si anume nu am numerele din mobile trecute intr-o agenda.Iti sugerez sa iti transcri numerele si adresele importante intr-o agenda dupa ce reusesti sa recuperezi o parte din ele.
In cazul meu,asistenta este cea care transmite mai departe toate detaliile,inclusiv de cate ori sunt sunat sau daca folosesc youtube )
Ati incercat sa-i faceti telefonului back-up?

Derar, lucrezi cu salariu fix acolo unde esti sau cu procent?
.
Vechi 13-11-10, 00:54   #37
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Daca pe orice telefon mobil se formeaza *#06#, pe ecran apare un cod unic pentru fiecare aparat in parte. Ar trebui notat si, in caz de furt, se poate anunta "reteaua" sa blocheze aparatul (nu doar cartela SIM, cum se face in mod normal). Evident, nesimtitii de furnizori de telefonie mobila nu doresc sa se stie informatia asta deoarece le-ar afecta semnificativ vanzarile de telefoane.
Observatie: nu garantez pentru veridicitatea acestei informatii. Codul aparatului imi apare, dar nefiindu-mi furat, nu am avut ocazia sa verific restul. Daca are cineva ocazia sa verifice si restul, as fi incantat sa aflu adevarul pana la capat (cu tot regretul sincer pentru pagubit).
Mihai Gaureanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-10, 01:00   #38
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

am inteles ca serviciul este disponibil contra cost, in cadrul unui program de asigurare.

dar cu sau fara blocaj, orice service specializat il formateaza si il resofteaza fara probleme. doar n-o sa dai telefon la companie sa-ti blocheze aparatul in fiecare zi, toata viata de acum inainte.

dar codurile astea se stiu de multa vreme.... ##002# [dial] anuleaza orice redirectionare... mai sunt si altele
--------------------------
s-au indesit cazurile de disparitii ale telefoanelor... saptamana asta am auzit de 6 ciordite de la medici si pacienti...
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-10, 15:43   #39
Ucenic
Medic Stomatolog
Between me, God and google
there's nothing we don't know

.
+2 (+2/-0)     

de deblocat un telefon la un service gsm de cartier costa intre 20-50 ron in functie de ce cod e blocat.
cei de la relatii clienti nu o sa iti blocheze telefonul doar pe baza imei-ului, incercat si tot imi explicau ei cum nu se poate. la politie ti se spune ca nu au cum sa urmareasca telefonul chiar daca are gps incorporat, ci eventual de la sediul producatorului de telefoane sa se poata dar doar cu nu stiu ce hartii de la politie... o ceata totala din care victima iese si mai in pierdere.

la cabinet deocamdata ni s-au furat 2 sticle alcool ( hac ), o carte de telefon pagini aurii mai demult cand lumea inca mai avea telefoane fixe, reviste, dar evenimente mai serioase au fost 4 la numar:
1. si 2. au incercat noaptea sa ne sparga usa si nu au reusit, probabil erau amatori.
3. tigani in formatie, unul la usa, unul langa cuier si inca unul tot incerca sa intre in cabinetul de tratament ca sa atraga atentia si sa ne concentram pe el in timp ce al doilea opera. am tot stat cu ochii pe ei si in afara de pipait hainele si negociat daca vreau sa facem schimb de haine ( adica sa le dau eu haina pacientului din cuier si iei sa mi-o dea pe a lor!!! ) nu au facut si i-am poftit afara.
4. asta a fost cea mai aiurea faza: vineri seara 2 tineri casatoriti, ultima vizita inainte sa plece din tara de tot, aveau la ei banii si actele ca veneau de la banca daca nu ma insel, intra un tiganus dar nu stiu cand, si apoi il auzim ca fuge si lasa usa deschisa. pacientul tocmai se aseza pe scaun si a reactionat imediat, a fugit dupa el, l-a ajuns cam la 50m de cabinet, ala de frica inainte sa puna mana pe el a aruncat in spate tot ce luase. asa ca omul si-a recuperat pierderea dar mai la limita de atat nu cred ca se poate. iar mowgli s-a dus.

de atunci am avut urmatoarele sisteme de aparare:
1. un cuc electronic la usa, cand statea usa deschisa aia piuia; ne-a stressat cateva luni, l-am scos
2. de la baza alarmei (am sistem de alarma si monitorizare) se poate apasa pe un sector ( de exemplu sectorul senzorului de miscare unde e usa), si in momentul cand se misca ceva pe acolo bipaie; asta ne-a tinut cam 2 ani, ca la fel ne stresa pentru ca unii pacienti nu stateau pe sala de asteptare ci se plimbau pe holul mic din dreptul usii. chiar daca dura 30 minute si ala bipaia continuu pe ei nu ii deranja.
3. am pus usa metalica si se aude cand se inchide/deschide, doar sa fie cineva care chiar vrea sa intre miseleste si in momentul ala sa mearga turbina sau compresorul sa nu il auzim, dar ...
4. de vreo 6 luni am sistem de supraveghere video, 4 camere: 1 la intrare, 1 pe sala de asteptare si cate 1 in cele 2 cabinete. (am vrut sa pun si la vestiarul fetelor dar nu m-au lasat, nu stiu de ce...). monitorul e astfel pus incat asistenta il vede din ambele cabinete.
m-am interesat la politie inainte sa-l pun si sa stiti ca am primit raspuns oficial de la ei, scris ... si nu e nevoie de nicio autorizatie decat daca sunt banci sau amaneturi, etc unde sunt sume mari de bani sau stocuri valoroase de marfa. plus ca fiind cabinetul tau filmezi ce vrei ca doar e pentru siguranta, si am anuntat la intrare in cabinet (si pe geam am lipit pentru infractori) "zambiti, sunteti filmat" - bine, cam asta e mesajul dar e scris mai oficial.

recomand cu caldura camerele, si daca mai vreti detalii va stau la dispozitie.

PS: si mai bine e sa aveti internet iar camerele sa le puteti vedea si de la alt calculator, de exemplu de acasa. eu asa fac, iar noaptea cand se mai declanseaza alarma din greseala, doar deschid laptopul si vad tot ce se intampla pe acolo. s-a mai intamplat sa se declanseze alarma aiurea si m-am dus noaptea acolo degeaba sa le deschid celor de la paza.

PS2: mi-am mai adus aminte ceva - doar ce pusesem camerele, si un pacient cu un i phone d-asta nou vine a doua zi dupa tratament ca si l-a uitat la noi. incep fetele sa scormomeasca, asta tot o tinea ca poate l-a luat vreo asistenta, poate a cazut pe sub vreun scaun; noi ii tot ziceam ca facem curatenie si l-am fi gasit, iar de asistente nu ma indoiesc ca sunt oneste. pleaca asta si vine a doua zi ca daca l-am gasit, sa il mai cautam ... si o tine asa nebunul inca vreo 2 zile. eu am aflat mai pe la sfarsitul situatie de treaba asta, si cand ajung intr-o sambata la cabinet il gasesc pe asta prin fata cabinetului care e la parter de bloc cautand prin tufisuri. bai nene e circulatie aici, chiar crezi ca nu il gasea nimeni sa ti-l fure pana acum daca era pe alee? plus ca telefonul era deschis, si suna pe el si nu se auzea de nicaieri din cabinet sau de afara, iar el il tinea cu sonor tare. il iau in cabinet si spre satisfactia mea caut inregistrarea si se vedea clar cum la finalul tratamentului isi ia telefonul frumos, il pune in geaca la buzunarul de la piept, si filmat complet pana iese din cabinet. era cu aceeasi geaca si il pun sa se uite, si observa ditamai crapatura in buzuarul respectiv. putea sa bage tot bratul pe acolo. de atunci nu ne-a mai deranjat, si m-am felicitat pentru achizitie.
Vechi 13-11-10, 23:55   #40
Ucenic
Medic Dentist
bomboane :)

.

Citat:
Publicat initial de ioanaolteanu View Post
Nu cred ca ar mai trebui sa ne mire faptul ca sunt pacienti care fura atata timp cat medici angajati fura din cabinetul unde lucreaza. La noi e ca in codru nu mai avem respect pentru noi si nici pentru cei din jurul nostru. Deja am ajuns la al treilea caz de genul acesta si raman din ce in ce mai uimita cum un medic se preteaza sa fure de la un amarat de fuluoar sau spatula pana la bani si pacienti pe care ii duce la cabinetul personal.
oameni si oameni
Vechi 14-11-10, 12:44   #41
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Prima sedinta, pacient, oarecum, "de pe strada" - "stiti i-ati facut nu stiu ce unui coleg de munca de-al meu si vreau sa va rog si eu" .... Consult, evaluare, propunere tratament, costuri... programare. Cabinet intr-o garsoniera, simplu, de cartier, doctorita si asistenta.
A doua sedinta: venit cu iubita, discutie de complezenta... dupa care tipu' scoate un ditamai cutitu', amenintari, tot tacimu'. Ia golit de tot: bani, telefoane mobile, bijuterii, un amarit de lcd din sala de asteptare + buletinele: "daca ciripiti la gabori, stiu unde stati si va aranjez toata familia, sa moara mama!"
Caz din 2009, Bucuresti, Titan.
Doktoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-11-10, 16:26   #42
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de Doktoru View Post
Prima sedinta, pacient, oarecum, "de pe strada" - "stiti i-ati facut nu stiu ce unui coleg de munca de-al meu si vreau sa va rog si eu" .... Consult, evaluare, propunere tratament, costuri... programare. Cabinet intr-o garsoniera, simplu, de cartier, doctorita si asistenta.
A doua sedinta: venit cu iubita, discutie de complezenta... dupa care tipu' scoate un ditamai cutitu', amenintari, tot tacimu'. Ia golit de tot: bani, telefoane mobile, bijuterii, un amarit de lcd din sala de asteptare + buletinele: "daca ciripiti la gabori, stiu unde stati si va aranjez toata familia, sa moara mama!"
asta e o talharie ordinara. sub 7 ani nu ia
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-11-10, 16:30   #43
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Doktoru View Post
si a ramas asa ?

ane_ane este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-11-10, 09:46   #44
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

E-adevarat dream, e mai mult decit ordinara, da...
Eu, personal, i-as impusca p-astia si pe inca multi altii!
Ane, nu mai stiu cum s-a finalizat toata "aventura", cert e ca la 4 luni de la intimplare, dr nu depusese, inca, plingere la politie. In schimb tocmise o firma de paza care-i trimitea o "gorila" in cabinet.
Aaa! ... si-si cauta apartament sa se mute!!!!!
Doktoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-11-10, 17:05   #45
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Caz din 2009, Bucuresti, Titan
un ghetou capitalist. Adica din capitala. Nimic mai mult!
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-11-10, 00:43   #46
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Vineri dupa ce am slefuit, am vrut sa-mi sun tehnicianul. Era seara. Mai vorbisem cu el cu vreo 3 ore inainte si stiam exact unde-mi pusesem telefoanele.
Nu mi-am putut imagina ca au fost furate. M-am gandit ca m-am plimbat eu cu ele si le-am lasat prin alte camere. Sun cu fixul la ele, si erau inchise amandoua. Atunci am vazut negru. Pt ca am mereu telefoanele deschise si incarcate.
S-au furat cand slefuiam eu. Cand sunt concentrata pe ceva, nu mai stiu de ce se intampla in jur. Dar in cabinet erau asistente, nu era totul vraiste si deshis. E adevarat ca se mai duceau la magazin, sau mai stateau prin alte camere.
Au mai intrat si tot felul de ciudati sa intrebe preturi, si se pare ca fetele nu au stat cu ochii pe aia. Unul dintre ei cica era tigan (asa au zis fetele) ca eu nu am vazut si nu am stiut nimic alea 3 ore cat am slefuit.
Mi-am pierdut si toate numerele de telefon, si in toata agitatia de atunci, am uitat sa-mi intreb tehnicianul la ce ora imi aduce metalul luni. Normal ca nici numarul lui nu-l am.
Sunt super suparata. Ma simt cumva violata. Aveam poze cu fii-mea, tot felul de numere de telefon.
Si nu pot sa zic ca dormeam eu prin piata cu geanta deshisa si era normal sa mi se fure ceva. Imi vine sa le strang de gat pe asistenetele alea.
Lasand la o parte ca unul dintre telefoane era si foarte scump.

Mai stiu si cazul din alt cabinet, cand o pacienta venise cu vreo 1000 de euro sa plateasca o lucrare si i s-a furat geanta din sala de asteptare.

Ce pot sa va zic ... aveti grija, ca in meseria asta se pare ca ni se poate intampla orice, oricand.
Cunoastem cazuri de astfel de " disparitii " cu asistenta complice ...dar, hotul neprins ... bine ca esti sanatoasa si hotul a lucrat " discret ",adica nu te-ai ales si cu vreo lovitura ...dar, subscriu ... este o grava violare a spatiului personal ... dar de ce oare ne mai miram, la cata hotie e in tara asta ... succese!
mdcotruta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-12-11, 23:49   #47
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Si mie mi au furat mobilul din cabinet,nu era scump,dar simti ca innebunesti de frustrarea faptului ca nu poti face nimic(doar daca l prinzi si l altoiesti bine sa te racoresti)..Era buna o chestie tip Politia Militara..aici,in patria hotilor..
Poti pune camere de supraveghere atata timp cat afisezi existenta lor,pe principiul:nu le suporti si vrei intimitate,nu intra!
d123 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-02-12, 23:17   #48
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nasol de tot, stiu o colega la care i s-a furat telefonul din cabinet
mcwin2020 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-02-12, 23:52   #49
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.
+1 (+2/-1)     

Citat:
Publicat initial de hebromcom View Post
hhhhhhaaleuu,mai hhhhhhebromcom,pai asa se scrie,vericule?Nasol de tot!

(nu esti suparacios,nu?)
Vechi 15-02-12, 00:36   #50
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Citat:
Publicat initial de SELENA View Post
hhhhhhaaleuu,mai hhhhhhebromcom,pai asa se scrie,vericule?Nasol de tot!

eu tot nu inteleg unde e greseala....

Will Smith
LonMar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-02-12, 00:56   #51
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Publicat initial de LonMar View Post
eu tot nu inteleg unde e greseala....
Citat:
nasol de tot, stiu o colega careia i s-a furat telefonul din cabinet
Parca suna altfel,nu?
KLMircea, k.Adina si mcwin2020 au multumit.
Vechi 15-02-12, 00:57   #52
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

..
mcwin2020 a multumit.

Will Smith
LonMar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-02-12, 01:45   #53
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

sa va povestesc cum i-au luat telefonul, pe scurt. asta e bine de retinut pt ca e usor sa cadeti in plasa.
deci, au venit 2 tipi impreuna in cabinet, unul era isotitor unul ca pacient pt consultatie. na, se uita colega la primul, ii zice ce si cum ar trebui. apoi insotitorul cere si el o consultatie cand aude ca e gratis.se pune si el in scaun. i se face consultatia si la el. apoi primul iar vrea in scaun ca nu s-a lamurit cu o problema. apoi si al doilea iar mai vrea in scaun.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=7877
pana la urma au zapacit-o pe colega care bineteles facea cosultatiile gratuit, ca s-a bucurat cand cei doi au plecat. bineteles acestia au plecat cu telefonul ei (care era in spatele fotoliului pe birou).
pot sa zic ca si eu am devenit suspicios acum vreo luna cand mi-au intrat de pe strada 2 pacienti impreuna, ca unul vrea consultatie, problema era cu celalat care arata ca un very bad guy. eu i-am rechemat a doua zi ,dar nu au mai venit. deci trebuie mare atentie mai ales cand vin pacienti noi, tineri si cate doi
SELENA a multumit.
.
Vechi 15-02-12, 02:56   #54
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+5 (+5/-0)     

Deci morala este: nu mai faceti examinari pe gratis!
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-02-12, 11:33   #55
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
apoi primul iar vrea in scaun ca nu s-a lamurit cu o problema. apoi si al doilea iar mai vrea in scaun.
Mie mi se pare că greșeala mare a fost permiterea prezenței însoțitorului în cabinet. Locul aceatuia este în sala de așteptare. La ginecolog sau la proctolog cum e?
Mihai Gaureanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-02-12, 15:57   #56
Ucenic
Medic Stomatolog
Between me, God and google
there's nothing we don't know

.

daca pacientul are peste 5 ani nu prea las apartinatorii in cabinet decat in situatii exceptionale.
Vechi 15-02-12, 21:34   #57
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Da, ai dreptate Mihai,bun exemplul cu ginecologul, sa sti ca nici eu nu o sa mai las apartinatorii in cabinet,desi pana acum ii lasam,mai vine prietenul unei paciente si o tine de mana, parintii copiilor, in general insotirori curiosi sau ingrijorati. dar mai bine stabilesc unele limite.
am mai auzit la un coleg cum i-a venit un pacient de 17 ani cu mama lui, si dupa 5 minute dupa ce i-a dat la baiat anestezia la mama lui i s-a facut rau si a lesinat de vreo 3 ori pana a venit salvarea. i-au gasit tulburari de ritm cardiac; se poate ca criza sa se fi declansat de faptul ca mama era ingrijorata pt baiat.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., ac, achizitie, acte, adanca, afara, arestat, ati, camere, car, cartea, endo, eugenol, fura, furat, gandeam, gasi, gasit, gura, identitate, iga, intalnesc, lege, nime, numarul, pierdut, probleme, respira, sistem, telefonul, vand

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (11:48) timp.

Alegeti schema de culori preferata: