Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

omul invata din greseli..voi ce greseli ati facut ?

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de KLMircea Nu inteleg de ce are minus? Mircea, minusul il are de la mine. Puteam ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Loc de dat cu capul
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree46Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 02-11-10, 12:03   #58
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Nu inteleg de ce are minus?
Mircea, minusul il are de la mine. Puteam sa-ti dau mp ca sa-ti spun asta dar cred ca este bine sa afle si ceilalti.
De ce? Din 2 motive: primul, ar fi ca nu prea faci mishto de necazul altuia. Mi-a venit si mie in cap raspunsul cu "foarfeca" dar m-am abtinut din acest motiv. Al doilea, chiar vorbeam zilele trecute cu unul dintre moderatori si, desi am castigat la "cantitate", am pierdut muuult la "calitate" dar asa se intampla cand userii devin multi si din diferite parti ale tarii. Tot datorita "calitatii", "am pierdut" useri care se multumesc doar sa citeasca ce ii intereseaza, fara sa mai posteze (si aici, am avut toti de pierdut!).
Si, nu in ultimul rand, m-am saturat de mishtouri sau, poate, doar am "obosit"...
Adevaratul forum eugenol este cel de acum 3-4 ani, cand nu existau jigniri si mishtouri. Eram "mai" oameni unii cu altii...
grigore1, Cosminf, denelysee si alti 1 au multumit.
Vechi 02-11-10, 12:54   #59
Ucenic
Medic Dentist
dinte peste dinte si deasupra
inca un dinte...

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Mircea, minusul il are de la mine. Puteam sa-ti dau mp ca sa-ti spun asta dar cred ca este bine sa afle si ceilalti.
De ce? Din 2 motive: primul, ar fi ca nu prea faci mishto de necazul altuia. Mi-a venit si mie in cap raspunsul cu "foarfeca" dar m-am abtinut din acest motiv. Al doilea, chiar vorbeam zilele trecute cu unul dintre moderatori si, desi am castigat la "cantitate", am pierdut muuult la "calitate" dar asa se intampla cand userii devin multi si din diferite parti ale tarii. Tot datorita "calitatii", "am pierdut" useri care se multumesc doar sa citeasca ce ii intereseaza, fara sa mai posteze (si aici, am avut toti de pierdut!).
Si, nu in ultimul rand, m-am saturat de mishtouri sau, poate, doar am "obosit"...
Adevaratul forum eugenol este cel de acum 3-4 ani, cand nu existau jigniri si mishtouri. Eram "mai" oameni unii cu altii...
eu cand am raspuns *cu foarfeca* nu a fost neaparat la misto...eu chiar am taiat demult niste blugi dintr-un motiv asemanator...dar in limba romana cuvintele au mai multe intelesuri
.
Vechi 02-11-10, 13:18   #60
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Radu: inteleg ce spui dar te-ai gandit ca nu era un "mishto"?

... daca s-au patat de la hipo... nu te opri sa torni in continuare hipo pe blugi....
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/loc-capul/2928-omul-invata-greseli-greseli-facut/

Eu am mai auzit aceasta varianta tot aici pe forum. Era vorba de halatele colorate si cineva sugera sa le speli cu Ace ca sa nu mai ai probleme cu petele de clor. Chiar a precizat ca halatele capata un aspect ciudat dar interesant.

Cred ca te-ai grabit sa faci aprecieri si vorbesti de cei "tineri" in Eugenol (printre care sunt si eu) destul de dur. Poate ca ai dreptate dar daca e asa de ce nu ati limitat inscrierile? De ce nu a devenit un forum exclusivist si privat? De ce nu schimbati anumite reguli? (am vazut o groaza care au postat 1-2-3 mesaje si gata si inca o groaza care posteaza 10 mesaje aiurea ca sa ajunga la 10 si apoi "pa" si inca o groaza care nu citesc din urma si pun aceleasi intrebari tot timpul si deschid topicuri noi cu teme existente ---- de ce nu se limiteaza deschiderea unui topic? sa fie acordul unui moderator sau dupa 100 mesaje....)
.
Vechi 02-11-10, 13:31   #61
Ucenic
Medic Dentist
dinte peste dinte si deasupra
inca un dinte...

.

Citat:
Radu: inteleg ce spui dar te-ai gandit ca nu era un "mishto"?

... daca s-au patat de la hipo... nu te opri sa torni in continuare hipo pe blugi....

Eu am mai auzit aceasta varianta tot aici pe forum. Era vorba de halatele colorate si cineva sugera sa le speli cu Ace ca sa nu mai ai probleme cu petele de clor. Chiar a precizat ca halatele capata un aspect ciudat dar interesant.

Cred ca te-ai grabit sa faci aprecieri si vorbesti de cei "tineri" in Eugenol (printre care sunt si eu) destul de dur. Poate ca ai dreptate dar daca e asa de ce nu ati limitat inscrierile? De ce nu a devenit un forum exclusivist si privat? De ce nu schimbati anumite reguli? (am vazut o groaza care au postat 1-2-3 mesaje si gata si inca o groaza care posteaza 10 mesaje aiurea ca sa ajunga la 10 si apoi "pa" si inca o groaza care nu citesc din urma si pun aceleasi intrebari tot timpul si deschid topicuri noi cu teme existente ---- de ce nu se limiteaza deschiderea unui topic? sa fie acordul unui moderator sau dupa 100 mesaje....)
All great changes are preceded by chaos.
.
Vechi 02-11-10, 15:03   #62
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+1 (+1/-0)     

@drsmile si Mircea: poate am fost eu prea "dur" in exprimare si in ceea ce-mi doresc (deh, amintirile forumului de acum 3-4 ani, un forum civilizat, imi sunt inca vii ). Ideea de baza era de a fi o comunitate (ceea ce nu suntem! si slabe sanse sa devenim), sa dam dovada de buna crestere si civilizatie (ce naiba, avem pretentia de intelectuali), sa ne construim o atitudine morala de la care sa nu abdicam (ca au venit comunistii sau securistii, eufemistic vorbind) si un superlativ catre care am putea tinde: "excelsior!".
"Manutza rosie" nu o sa schimbe (aproape) nimic dar macar fac exonomie la cuvinte.
Vechi 04-12-10, 21:17   #63
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

eu trebuie sa multumesc unui fost sef zgircit, care nu cumpara freze si alte instrumente pe motiv ca un tehnician bun este unul capabil sa execute o piesa dentara chiar si cu ajutorul unui cui. Datorita efortului de a gasi tehnici nescrise pentru a ajunge la o fidelitate maxima, azi sint mindra de mine si sint gata sa ma "masor" cu oricine.
ancaradu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-12-10, 02:46   #64
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Cand am vrut sa ies din sala de tratament si sa chem urmatorul pacient, am batut la usa ... . bine ca nu mi-a zis pacientul din sala de asteptare ( care se uita dubios ) - Intrati !
Restul greselilor inca nu le recunosc pentru ca nu ne cunoastem asa de bine !

...mai spun una... Pacienta mai veche , o pun sa clateasca , ma anunta ca nu are pahar , ma intorc sa iau pahar nou , ( ea stia unde este comanda pentru apa la pahar ) moment in care pacienta ma anunta : " stati linistit ca am gasit eu pahar ! . Adica...de batiste , servetele ....mai auzisem sa aiba din dotare , dar pahar... !! .Ma intorc , pacienta imi luase paharul cu freze,ace,brice si ... matricE(cu destul de multe in el la dezinfectat) de langa masuta de tratament , tocmai si-l umpluse cu apa ( !!!! care facea spume !!! dar ea era mioapa ) si il ducea la gura . Cu reflexe de bautor de cafea , am reusit sa ii apuc paharul nu cu mult inainte sa-si indeplineasca menirea nefericita ! vorbe nu mai puteam sa scot ...inima imi batea ...batrana se mira ...frezele scapa..u !
mariC este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-03-11, 20:38   #65
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

una din greselile mele este legata de cloramina. vrand sa fac spalaturi la un molar am aplicat o presiune mai mare iar acul a iesit, facand o arteziana de cloramina. faza nasoala a fost ca mi-a sarit in ochi si am cheltuit pe cepa picuri cam 100 de lei..de atunci verific sa fie acul bine pus si folosesc ochelarii..preferabil ar fi ca si pacientul sa aiba ochelari de protectie.
stanleyy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-05-11, 22:58   #66
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+2/-2)     

am obturat doar 3 canale din patru...mi-am dat seama dupa cateva zile cand am avut un caz asemanator....ce era sa mai fac dupa ce am facut si obt def a doua zi?...invatam din greseli...atunci am inteles ca stomatologia trebuie sa o mananci pe pita...)
.
Vechi 11-05-11, 10:56   #67
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de stanleyy View Post
una din greselile mele este legata de cloramina. vrand sa fac spalaturi la un molar am aplicat o presiune mai mare iar acul a iesit, facand o arteziana de cloramina. faza nasoala a fost ca mi-a sarit in ochi si am cheltuit pe cepa picuri cam 100 de lei..de atunci verific sa fie acul bine pus si folosesc ochelarii..preferabil ar fi ca si pacientul sa aiba ochelari de protectie.
Ai fost norocos ) acum ceva ani..asistenta noua..seringa de hipo BUM....am un halat roz cu pete mari albe. Bine ca nu a sarit in ochi la nimeni

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-05-11, 23:11   #68
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Kitty1604 View Post
Ai fost norocos ) acum ceva ani..asistenta noua..seringa de hipo BUM....am un halat roz cu pete mari albe. Bine ca nu a sarit in ochi la nimeni

am patit-o si eu, dar cu EDTA .. Direct in ochi .. si peste tot prin cabinet .. Si dupa o saptamana mai descopeream inca pete mici de EDTA cristalizat .. peste tot prin cabi ... ups!
Corig6 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-11-11, 00:02   #69
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

am reusit sa ajung sa postez un caz la topicul f bine intitulat "loc de dat cu capul". Ceea ce vreau eu sa punctez e faptul ca, dupa 3 luni de munca,ceea ce unui pacient din ro i se pare enorm ca omul e urat fara dinti, mi-a venit puntea. Nu am din pacate poze intremediare ale etapelor de tratam, dar am o poza oarecum initiala dupa ceva extractii si poza finala cu puntile cimentate provizoriu. Am facut ablatia unor punti,atunci imi pare rau ca nu am facut poze,oribile. Au urmat extractii, endo-uri, rcr fibra,etc etc numai eu stiu cat am muncit. Daca va zic cat a costat-o, o sa ziceti ca ma autofalimentez. Cu toate astea, sperand ca pacienta sa inteleaga efortul meu, asta seara imi spune ca sunt prea inchisi la culoare, nu are loc sa-i stea limba, sunt prea multi!!! si ca imi plateste cat i-am facut evaluarea initiala doar a coroanelor fara tratamente ca ea e pensionara. Cu o calmitate care m-a scos din sarite. Ce-ati fi facut in situatia data in care v-ar fi tratat asa? Cu un rezultat care, avand in vedere statusul initial, zic ca e acceptabil.Incerc acum sa incarc pozele
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=2928
--------------------------
da, relativ before si azi after
imi cer scuze pentru calitatea imaginilor,inca nu stiu sa pozez. inferior are un monoblock in arcada 4,de 2 dinti, n-a acceptat ideea de proteza intrucat medicul la care a fost inainte i-a facut proteza scheletata si n-a suportat-o,iar ca "bonus" i-a facut 2 implante o pnte cu 2 extensii( ce vedeti in cadranul 3) de care nu m-am atins caa sunt BUNE
imi cer scuze pentru calitatea imaginilor,inca nu stiu sa pozez. inferior are un monoblock in arcada 4,de 2 dinti, n-a acceptat ideea de proteza intrucat medicul la care a fost inainte i-a facut proteza scheletata si n-a suportat-o,iar ca "bonus" i-a facut 2 implante o punte cu 2 extensii( ce vedeti in cadranul 3). de implante m-am atins ca sunt "BUNE" dar au periimplatita si nu suporta sa manace pe ele,asa ca ce vedeti in cadranul 3 e vechi si scos din ocluzie.
p.s. sunt f suparata, stiu cum a venit si numai a comentat ca sa reducem totul la bani. Oribil
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg DSC_0606.jpg (296,5 KB, 32 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC_0604.jpg (287,8 KB, 24 vizualizari)
anatooth este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-11-11, 08:39   #70
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu sunt curios ce greseli consideri ca ai facut si ce ai invatat din ele ( nu ma refer la cazul clinic in sine, ca n-am toate datele ).
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-11-11, 08:54   #71
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de anatooth View Post
imi cer scuze pentru calitatea imaginilor,inca nu stiu sa pozez. inferior are un monoblock in arcada 4,de 2 dinti, n-a acceptat ideea de proteza intrucat medicul la care a fost inainte i-a facut proteza scheletata si n-a suportat-o,iar ca "bonus" i-a facut 2 implante o punte cu 2 extensii( ce vedeti in cadranul 3). de implante m-am atins ca sunt "BUNE" dar au periimplatita si nu suporta sa manace pe ele,asa ca ce vedeti in cadranul 3 e vechi si scos din ocluzie.
Am citit de 3 ori si nu inteleg. Ce e concret in cadranul 4? Dar in 3? S-au legat implanturi de dinti? Nu e ocluzie? ..........
Din ce a povestit nu ti se pare ca dadea semne ca o sa faca probleme?
Mutre gen NU suport proteza atunci facem BONUS IMPLANT.... OMFG...

In rest eu mai vad dinti de scos, se mai vad carii, dinti aiurea slefuiti, bonturi neparelele...
Dar a platit la final totul?

Asa se intampla cand tolerati mizeriile de cerinte ale pacientilor.
NU SUNT PREA ALBI? SUNT MUUUUUUUUUUULT PREA ALBI.

As mai spune dar vorba lui Radu: nu avem toate datele problemei. Oricum nu vad cum dintii de mai sus (din prima foto) mai pot fi corectati asa de bine incat sa beneficieze de o lucrare fixa asa de ampla
.
Vechi 25-11-11, 10:30   #72
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mi-am facut o spalatura oculara cu hipoclorit 5% .Asistenta nu era si eu nu am impins foarte bine acul in seringa ;putin presiune la spalaturi si BANG.. Sa va zic si tratamentul : spalaturi cu ser fiziologic , si mi-am aplicat niste ubi forte pana am ajuns la spital,mi-a calmat durerea si am condus ok. La spital nu am avut arsuri asa ca am primit ceva picaturi.
nokx83 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-11-11, 11:34   #73
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Am patit si eu si in cazuri din astea dai cu apa multa - scrie si pe sticla de ACE
Nu adaugi tu de la tine si un pic de UBI, mi se pare aiurea ce ai facut si slava domnului ca nu ai nimic. APAAAAAAAAAAAAA multa in astfel de accidente e suficienta.
.
Vechi 25-11-11, 12:36   #74
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si niste ochelari cu min.2,5 magnificatie.
.
Vechi 25-11-11, 16:43   #75
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mircea , nu mai puteam de durere si oftalmologul mi-a zis sa imi pun ceva anestezic , si ce vroiai sa imi pun gel?
KLMircea a multumit.
nokx83 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-11-11, 17:15   #76
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

@radu terpodei : greseala mea e ca sunt permisiva si mi-e mila de oameni. M-am izbit insa de situatia asta si nu stiu cum ar fi trebui sa procedez cand n-a mai vrut sa plateasca restul,cand totul e gata.

@klmircea: in cadranul 3 avea puntea veche de implante puse de ALT dentist bonus ca urmare a refuzului primirii protezelor. Puntea aia a ramas pe loc n-are legatura cu lucrarea. Poza cu status initial era dupa extractii, ce vedeti acolo a fost curatat,retrat endo, rcr fibra.Mi-a dat mari batai de cap,mai ales ca prognosticul e sub semnul intrebarii avand in vedere ca aproape toti dintii aveau(au) procese periapicaale cr. N-a platit tot.Da,sunt mizeerii de cerinte, dar in cazul de fata,fara proteze sau implante,ce-ai fi facut??? Puntile vechi aveau diastema de 1 cm de-asta eu am facut intr-o bucata,i s-au distalizat fantastic anterior.
anatooth este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-11-11, 18:12   #77
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Publicat initial de anatooth View Post
Da,sunt mizeerii de cerinte, dar in cazul de fata,fara proteze sau implante,ce-ai fi facut???
O dadeam afara. Acum tu esti necajita, tzapita...
Era un semn de la inceput ca celalalt doctor a facut o proteza care "nu a fost suportata"si bonus IMPLANT - care lucrare pe implanturi, din cat am inteles, nu e in ocluzie cu restul?
.
Vechi 20-01-12, 17:19   #78
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Azi am facut gresala ca m-am apucat sa ii fac anestezia la o pacienta cu HTA fara sa ii iau TA inainte de a ma apuca de treaba.Si ii administrez 1 fiola de mepi,si batranica zice ca nu simte nici un fel de amorteala.(i-am facut acum 1 saptamana extractie rest 25 si nu am avut probleme cu anestezia)azi extractie de rest 14 si nu prinde,ii mai administrez inca o fiola si astept astept si pauza,nu ii prinde anestezia,si ma gandesc sa ii iau tensiunea,ce sa va zic de un 22/10,5mmHg ?Invatatura de minte,intai si intai chiar daca zice ca si-a luat tratamentul si se simte ok,luati-i TA sa nu mai consumati anestezic,timp si la urma sa chemati SMURDUL...
Saptamana de a trecut am incheiat-o prost si acum se pare ca o continui prost...sa vad maine ce ghinioane ma pasc.
Era sambata,ultima pacienta,o tanara de 27 ani,mai veche pacienta de a mea,i-am facut mai multe tratamente ce au inclus anestezie,si pana acuma totul foarte bine si frumos fara incidente neplacute.Insa acum aveam de facut o odontectomie de 48 partial inclus,ii fac anestezie spix cu aspiratie,fara sg,si nu apuc sa termin de facut anestezia ca o vad ca paleste la fata si o intreb cum se simte ,zice rau,ma duc sa iau o compresa s-o inmoi in apa rece si cand ma intor in 5 secunde se scurge din scaun...
am prins-o exact inainte sa ii cada capul pe scuipator,am intins-o pe podea si acum spectacolul,i se incordeaza intreg corpul,se arcuieste ,capul pe spate,dintii inclestati,incepe o respiratie agitata si "spuma" la gura....dureaza cateva secunde totul timp in care eu ii intorc capul de fapt cu totul incerc s-o rotesc pe o parte(ca e tzapana bat) ii desfac hanoracul sii ii deschid gulerul de la bluza,si incerc sa ii deschid si gura...dar fara succes...culoarea galben pai a tegumentelor se transforma intr-un grena si aud un zgomot innabusit ca o tuse gatuita si pacienta se relaxeaza...si isi revine...
Cat timp aveam sa ii bag un diazepam???Nu a veam.Cum puteam sa ii desclestez dintii??? Nu aveam nici o sansa.
Si-a revenit,dar se simtea foarte slabita,si a inceput sa vomite...\
O intoxicatie la anestezic asa de rapid?Va spuneam,nu am apucat sa ii termin de facut anestezia si in plus la aspiratie nu mi-a intrat sg si aspir tot timpul pe parcursul anesteziei...
Dupa ce si-a revenit am intrebat-o daca ea se stie ca face crize de genul asta...si am aflat ca da i s-a intamplat aproape de fiecare data cand a facut vaccin sau cd i s-a luat sg ptr analize...deci atunci nu era vb de anestezie...Ce are pacienta??? Cu alte ocazii nu se stie sa fi facut convulsii....Am trimis-o la neurolog.Are de facut 4 odontectomii iar asta era cea mai simpla,celelalti molari sunt inclusi tota..Ce ar fi trebuit sa fac?
Jane25 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-01-12, 17:40   #79
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cu raspunsul de la neurolog sa o trimiti la clinica de Chirurgie OMF!
Vechi 20-01-12, 17:53   #80
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si daca tot va spuneam ca am inceput si am contiuat saptamana numai tam-tam,am avut acum 2-3 saptamani un pacient care este cu un fost AVC si cu fibrilatie atriala si care este bineinteles cu trat cu sintrom.Are de facut mai multe extractii.Il trimit la cardiolog sail consulte si sa-si dea acordul intreruperii sintromului ca sa ii fac extractiile.S-a intors pacientul saptamana asta cu biletelul de la medicul curant unde scrie ca ii pot intrerupe sintromul cu 2 zile inainte de inceperea tratamentului stomatologic,insa pacientului trebuie sa i se administreze Clexanecu odata ce i se intrerupe trat.cu sintrom si sa continuie inca 3 zile dupa ca reia tratamentul cu sintrom
Toate bune si frumoase,pacientul nu are pe cine sa ii faca IV cu Cleexane,il trimit la spital (unde nu este sectie de cardio)sa il interneze,sa ii faca zilnic Clexanul,timp in care eu pot sa ii fac extractiile,AAAA nu poate fi internat ca este un caz care ne depaseste pe noi...si mai bine sa mearga la meicul de familie sa ii dea trimitere si sa se interneze la Cardiologie sa ii faca la Craiova Clexanul.Ah,si pacientul sta intr-un sat,iar medicul de familie e de la Craiova si daca este tot asa,cum sa vina la mine sa ii fac extractiile ???Si l-am trimis la o colega la Craiova care sper sa il rezolve pe bietul om.Deci,la pacienti cu trombolitice,ce ii fac...ca sa il scutesc de atatea drumuri...si la urma nici macar sa nu il pot rezolva??
Asa am vb cu pacienta,si-a luat trimiterea pentru neurolog,acum cand are rezultatul...eu i-am si pregatit intrarea la OMF pentru a putea fi rezolvata de colega
.
Vechi 20-01-12, 20:40   #81
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

@Jane25: la pacienta ta de 27 de ani cu acele crize convulsive dupa administrarea anestezicului plus antecedentele cu alte tipuri de injectii, primul meu gand a fost catre epilepsie dar cel mai in masura sa puna un diagnostic este, bineinteles, neurologul.
Chiar in cazuri de ATI, grave, riscul vital este intre 3-5 minute, timp suficient pentru a interveni prompt si cu sange rece.
Kitty1604 si Dentamax au multumit.
Vechi 21-01-12, 09:59   #82
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

Citat:
Publicat initial de Jane25 View Post
Saptamana de a trecut am incheiat-o prost si acum se pare ca o continui prost...sa vad maine ce ghinioane ma pasc.
Era sambata,ultima pacienta,o tanara de 27 ani,mai veche pacienta de a mea,i-am facut mai multe tratamente ce au inclus anestezie,si pana acuma totul foarte bine si frumos fara incidente neplacute.Insa acum aveam de facut o odontectomie de 48 partial inclus,ii fac anestezie spix cu aspiratie,fara sg,si nu apuc sa termin de facut anestezia ca o vad ca paleste la fata si o intreb cum se simte ,zice rau,ma duc sa iau o compresa s-o inmoi in apa rece si cand ma intor in 5 secunde se scurge din scaun...
am prins-o exact inainte sa ii cada capul pe scuipator,am intins-o pe podea si acum spectacolul,i se incordeaza intreg corpul,se arcuieste ,capul pe spate,dintii inclestati,incepe o respiratie agitata si "spuma" la gura....dureaza cateva secunde totul timp in care eu ii intorc capul de fapt cu totul incerc s-o rotesc pe o parte(ca e tzapana bat) ii desfac hanoracul sii ii deschid gulerul de la bluza,si incerc sa ii deschid si gura...dar fara succes...culoarea galben pai a tegumentelor se transforma intr-un grena si aud un zgomot innabusit ca o tuse gatuita si pacienta se relaxeaza...si isi revine...
Cat timp aveam sa ii bag un diazepam???Nu a veam.Cum puteam sa ii desclestez dintii??? Nu aveam nici o sansa.
Si-a revenit,dar se simtea foarte slabita,si a inceput sa vomite...\
O intoxicatie la anestezic asa de rapid?Va spuneam,nu am apucat sa ii termin de facut anestezia si in plus la aspiratie nu mi-a intrat sg si aspir tot timpul pe parcursul anesteziei...
Dupa ce si-a revenit am intrebat-o daca ea se stie ca face crize de genul asta...si am aflat ca da i s-a intamplat aproape de fiecare data cand a facut vaccin sau cd i s-a luat sg ptr analize...deci atunci nu era vb de anestezie...Ce are pacienta??? Cu alte ocazii nu se stie sa fi facut convulsii....Am trimis-o la neurolog.Are de facut 4 odontectomii iar asta era cea mai simpla,celelalti molari sunt inclusi tota..Ce ar fi trebuit sa fac?
Jane, ceea ce ai vazut tu si ai trimis la neurolog, se cheama opistotonus si este o manifestare paroxistica a fricii. Cu alte cuvinte, pacienta ti-a facut in cabinet istericale. Neurologul n-o sa-i gaseasca nimic. Recomanda-i un anxiolitic inainte de sedinta, Xanax spre ex. Mi-a facut si mie un pacient, in urma cu vreo 15 ani, o astfel de criza. Era sofer de tir, pe trasee externe, deci avea toate analizele la zi si puricat de toti doftorii. Adica sanatos tun. Asta nu l-a oprit insa sa dea ochii peste cap de frica. Intr-o discutie cu un anestezist am aflat ca el scoate pacientele din astfel de crize masandu-le ovarele. La barbati asta-i mai dificil . Deci stai linistita ca n-ai nici o vina inafara faptului ca esti stomatolog si umbli cu chestii intepacioase prin gurile oamenilor iar unii tremura ca joarda in fata ta.
Psihoterapia si medicatia preoperatorie sunt esentiale la astfel de pacienti, altminteri poti vedea nu doar opistotonus ci chiar manifestari hemiplegice ale groazei, pacientul neputand sa miste pe jumatate cu orele. Atunci sa vezi panica pe doftor, cand suspecteaza un avc. Prezenta reflexelor insa elimina suspiciunea, iar pacientul isi revine ca prin minune.
Dentamax, dr.Octavian.D, Bloo si alti 2 au multumit.
.
Vechi 21-01-12, 10:31   #83
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
Intr-o discutie cu un anestezist am aflat ca el scoate pacientele din astfel de crize masandu-le ovarele.
a incercat inainte si cu masajul de sani? Nu stiu cat ajuta dar imi pare o reteta excelenta de a intra in bucluc.
KLMircea si bolodoctoru au multumit.
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-01-12, 12:44   #84
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de udem View Post
a incercat inainte si cu masajul de sani? Nu stiu cat ajuta dar imi pare o reteta excelenta de a intra in bucluc.
Masajul ovarian este amintit si in literatura de specialitate ca masura ce poate fi luata in crizele de isterie. Consemnezi in fisa ca a avut loc criza si ai facut un astfel de masaj si cu asta basta. Suntem medici si facem ce e mai bine pt. pacientii nostri, iar pudori de-astea nu cred ca-si au locul atunci cand pacientul face podul in cap si calcaie. Acu nu stiu ce intelegi tu prin masaj ovarian . Oricum, e mai la indemana decat diazepamul intramuscular, mai ales cand multime de stomatologi lucreaza fara asistenta si sunt singuri singurei in fata unei astfel de manifestari.
Poate n-ar fi rau sa consulti un psihiatru. Pt. pacientii tai, nu pt. tine .
.
Vechi 21-01-12, 14:53   #85
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.
+4 (+4/-0)     

Citat:
Nu stiu cat ajuta dar imi pare o reteta excelenta de a intra in bucluc.
Atata vreme cat masajul se face de la exterior inspre interior si nu din interior spre exterior..nu vad unde e problema
Vechi 21-01-12, 17:49   #86
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.
+3 (+3/-0)     

Si la babe functioneaza masajul ovarian?ca la sini doamne fere
Dar la barbati merge masajul la ..ua?sau cum?zice Tepordei ca e mai complicat.Pai asta miroase a discriminare domne!!!!
In paranteza spus poate nu mai scapi de pacienta si te pomenesti ca da ochii peste cap de la intrare doar doar s-o procopsi cu niscaiva manevre....
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-01-12, 19:54   #87
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Masajul ovarian este amintit si in literatura de specialitate ca masura ce poate fi luata in crizele de isterie
literatura din care an? it's so 19th century, in paranteza fie spus.

Citat:
mai ales cand multime de stomatologi lucreaza fara asistenta si sunt singuri singurei in fata unei astfel de manifestari.
cu atat mai mult daca sunt fara asistenta. Sunt gesturi de prim ajutor care pot fi justificate mai usor decat un astfel de masaj ovarian si nu interpretate altfel.

si intrebarea lui pup, de ce nu un masaj de testicule la barbati?
.
Vechi 22-01-12, 09:01   #88
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:

se pare ca ai asistat la o criza convulsiva, consecutiva hipoxiei cerebrale. Cum ai ajuns acolo? In primul rand postura pacientei. Reiese din ce povestesti, pacienta ta nu era la orizontala cand i-ai facut anestezia, banuiesc ca statea aproape la 90 de grade. In pozitia asta, ai mult sange care stagneaza in extremitatile inferioare si nu ajunge usor la creier.
Apoi cum ti-a spus si Radu Tepordei mai e teama pacientei (de procedura, dentist) plus durerea de la anestezie. Care la anumite persoane cresc tonusul parasimpaticului (vasovagal attack).
Cum se traduce asta? Prin vasodilatatie periferica si diminuare a contractilitatii si frecventei cardiace. Iar sangele ala care balteste in extremitatile inferioare are si mai putine sanse sa ajunga la creier sa-l oxigeneze. Sub un anumit prag de oxigen, apar pierderea cunostiintei si convulsii.
O sa observi si scaderea TA si a pulsului, daca ii atasezi un monitor.
Ce poti sa-i faci? Pui pacientul la orizontala cand ai simptomele atacului vagal (ameteala, slabiciune, senzatie de rau). Ii dai oxigen 100% din butelia de oxigen. Discuti cu el, incerci sa-l linistesti.
Ai sanse mari sa ajunga la convulsii daca nu faci gesturile astea intai ci incepi sa-i masezi ovarele sau testicolele, sa-i dai palme sau sa-i pui comprese pe frunte. Nu suntem pe vremea lui Charcot.
Considera anxioliza sau probabil sedare (orala, nitrous, iv) pt. extractii.
Nu-i spune ca e epileptica si nu o blama pt. episodul convulsiv.
Dentamax, KLMircea, SELENA si alti 1 au multumit.
.
Vechi 22-01-12, 09:11   #89
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Am patit si eu si in cazuri din astea dai cu apa multa - scrie si pe sticla de ACE
Nu adaugi tu de la tine si un pic de UBI, mi se pare aiurea ce ai facut si slava domnului ca nu ai nimic. APAAAAAAAAAAAAA multa in astfel de accidente e suficienta.
Cu apa pe naiba, dai cu ser fiziologic si fiecare ar trebui sa aiba prin trusa de urgenta v'o galeata de ser fiziologic pentru astfel de ac-/incidente.

Citat:
Intr-o discutie cu un anestezist am aflat ca el scoate pacientele din astfel de crize masandu-le ovarele.
Sunt curioasa cum se realizeaza, din punct de vedere tehnic, masajul asta ce te readuce la viata. Nu de alta, dar ovarele sunt bine ascunse intrapelvian, deci greu accesibile dinspre exterior. Si atunci ma intreb daca iesirea din criza dupa masajul mai sus enuntat nu coincide cu momentul cand pacienta isi revine ''ca prin minune''...
bolodoctoru a multumit.
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-01-12, 10:20   #90
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de tiptop View Post
Citat:
Cu apa pe naiba, dai cu ser fiziologic si fiecare ar trebui sa aiba prin trusa de urgenta v'o galeata de ser fiziologic pentru astfel de ac-/incidente.
Ai schimbat subiectul si ai trecut la ceva mai vechi: hipoclorit in ochi. Pana cauti ser fiziologic apa e mult usor de dat pe ochi. Nu cred ca scrie pe sticla degeaba
.
Vechi 22-01-12, 12:57   #91
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
se pare ca ai asistat la o criza convulsiva, consecutiva hipoxiei cerebrale. Cum ai ajuns acolo? In primul rand postura pacientei. Reiese din ce povestesti, pacienta ta nu era la orizontala cand i-ai facut anestezia, banuiesc ca statea aproape la 90 de grade. In pozitia asta, ai mult sange care stagneaza in extremitatile inferioare si nu ajunge usor la creier.
Apoi cum ti-a spus si Radu Tepordei mai e teama pacientei (de procedura, dentist) plus durerea de la anestezie. Care la anumite persoane cresc tonusul parasimpaticului (vasovagal attack).
Cum se traduce asta? Prin vasodilatatie periferica si diminuare a contractilitatii si frecventei cardiace. Iar sangele ala care balteste in extremitatile inferioare are si mai putine sanse sa ajunga la creier sa-l oxigeneze. Sub un anumit prag de oxigen, apar pierderea cunostiintei si convulsii.
O sa observi si scaderea TA si a pulsului, daca ii atasezi un monitor.
Ce poti sa-i faci? Pui pacientul la orizontala cand ai simptomele atacului vagal (ameteala, slabiciune, senzatie de rau). Ii dai oxigen 100% din butelia de oxigen. Discuti cu el, incerci sa-l linistesti.
Ai sanse mari sa ajunga la convulsii daca nu faci gesturile astea intai ci incepi sa-i masezi ovarele sau testicolele, sa-i dai palme sau sa-i pui comprese pe frunte. Nu suntem pe vremea lui Charcot.
Considera anxioliza sau probabil sedare (orala, nitrous, iv) pt. extractii.
Nu-i spune ca e epileptica si nu o blama pt. episodul convulsiv.
Ok, sa le luam pe rand, ca le-ai cam amestecat.
Crizele convulsive se manifesta prin contracturi generalizate ale musculaturii, tremuraturi ale corpului, iar pozitia descrisa de jane ( opistotonus ) nu e una caracteristica crizelor convulsive. Crizele convulsive au substrat morfopatologic sau fiziopatologic, ori pacienta spune ca a mai patit-o doar cand i s-a luat sange. Nu cred ca la vederea acului pot aparea modificari subite ale morfologiei cerebrale si nici diabet, spre exemplu.
Sincopa vasovagala e caracterizata de atonie, deci iarasi nu se pupa. Hipoxia duce mai intai la lipotimie, care nici ea nu se manifesta asa cum colega noastra ne povesteste.
In opinia mea, trebuie facut diagnosticul diferential intre o criza atipica de epilepsie si criza de isterie. Avand in vedere insa ca doar vederea si simtirea acului duce la declansarea episodului descris, inclin sa cred ca e vorba de cea de a doua varianta. Eeg seriat, rmn central, sunt de natura sa lamureasca lucrurile, desi sunt si epilepsii care nu dau modificari nici pe eeg sau rmn.
Cat despre asezarea la orizontala, administrarea de oxigen, conversatie etc., te asigur ca nu ai timp sa le faci. Criza se declanseaza in secunde, fara cine stie ce simptome preliminare. Sunt lucruri pe care le-am vazut cu ochii mei.

Tiptop, masajul ovarian se face pe linia ce uneste crestele iliace, in dreptul proiectiei abdominale cutanate ale gonadelor. Poti sa-l faci fara sa dezbraci pacienta ( in astfel de situatii nu poti si ai nici timp nu ai ), masand prin apasare moderata la inceput, apoi profunda zonele descrise. Acu nu cred ca si-a imaginat careva ca penetrezi in vreun fel pacienta . Sigur, e mai contemporana injectarea diazepamului .
radualionte si tiptop au multumit.
.
Vechi 22-01-12, 13:06   #92
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

Mai am ris de nu ma pot opri la subiectul asta.Sa ma iertati,voi l-ati tratat foarte serios da mie mi-a trezit amintiri din tinerete cind eram o gasca de nebuni in dispensar si cum o apuca pe cite o taranca daia mai in vina"criza de isterie".....nu mai continui ca si imagineaza fiecare ce poate.Veneau fetele la "masaj ovarian"la greu de la o vreme.Scuze si dati-i mai departe cu lucruri serioase
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-01-12, 14:09   #93
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+6 (+6/-0)     

Citat:
Publicat initial de pup View Post
mi-a trezit amintiri din tinerete cind eram o gasca de nebuni in dispensar si cum o apuca pe cite o taranca daia mai in vina"criza de isterie".....nu mai continui ca si imagineaza fiecare ce poate.
Lasa-ma sa ghicesc: faceati impreuna puntea din picioare .
Deh pup, de la un moment dat mai mult amintirile se trezesc.
Dentamax si SELENA au multumit.
.
Vechi 22-01-12, 19:52   #94
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Ok, sa le luam pe rand, ca le-ai cam amestecat.
Crizele convulsive se manifesta prin contracturi generalizate ale musculaturii, tremuraturi ale corpului, iar pozitia descrisa de jane ( opistotonus ) nu e una caracteristica crizelor convulsive. Crizele convulsive au substrat morfopatologic sau fiziopatologic, ori pacienta spune ca a mai patit-o doar cand i s-a luat sange. Nu cred ca la vederea acului pot aparea modificari subite ale morfologiei cerebrale si nici diabet, spre exemplu.
Sincopa vasovagala e caracterizata de atonie, deci iarasi nu se pupa. Hipoxia duce mai intai la lipotimie, care nici ea nu se manifesta asa cum colega noastra ne povesteste.
In opinia mea, trebuie facut diagnosticul diferential intre o criza atipica de epilepsie si criza de isterie. Avand in vedere insa ca doar vederea si simtirea acului duce la declansarea episodului descris, inclin sa cred ca e vorba de cea de a doua varianta. Eeg seriat, rmn central, sunt de natura sa lamureasca lucrurile, desi sunt si epilepsii care nu dau modificari nici pe eeg sau rmn.
Cat despre asezarea la orizontala, administrarea de oxigen, conversatie etc., te asigur ca nu ai timp sa le faci. Criza se declanseaza in secunde, fara cine stie ce simptome preliminare. Sunt lucruri pe care le-am vazut cu ochii mei.

Tiptop, masajul ovarian se face pe linia ce uneste crestele iliace, in dreptul proiectiei abdominale cutanate ale gonadelor. Poti sa-l faci fara sa dezbraci pacienta ( in astfel de situatii nu poti si ai nici timp nu ai ), masand prin apasare moderata la inceput, apoi profunda zonele descrise. Acu nu cred ca si-a imaginat careva ca penetrezi in vreun fel pacienta . Sigur, e mai contemporana injectarea diazepamului .
hai sa conectam punctele poate ajungem la un desen.
La momentul asta amandoi suntem de acord ca pacienta nu e epileptica. Tu sustii ca a facut o criza de isterie. Eu iti spun ca diagnosticul asta nu (mai) exista si nu poate fi deci incadrat ca o urgenta medicala.
Succesiunea a fost urmatoarea: vederea/intepatura acului, teama de extractie si alti factori au dus la un raspuns vaso-vagal (malaise vagal). Tonusul parasimpaticului a crescut si a preluat comanda. Nu s-a restabilit oxigenarea creierului. Au urmat pierderea cunostiintei, lesinul (syncope) si convulsiile (seizures). Daca a mai patit treaba asta si cand i-a fost luat sange sau dupa alte emotii puternice, totul pare si mai clar. La unii pacienti le e rusine sa spuna ca se simt rau in timpul anesteziei, tocmai de teama de a fi stigmatizati.
Criza de isterie poate o are dentistul care se apuca sa traga palme sau sa maseze zone fara relevanta (ca de ex.ovarele). Sa nu transformam profesia intr-una de palmashi si maseuri.
Daca gasesti un link actual cu managementul crizei de isterie in fotoliul dentar poate mai negociem. Exclus deci referintele din sec. 19
.
Vechi 22-01-12, 20:08   #95
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

Linkurile mele nu pot sa ti le dau ca-s personale. Am discutat cazul cu doi amici, unul psihiatru, iar celalalt neurochirurg, deci am exclus din start opinia strastrabunicilor. Primul a luat in considerare o manifestare de tip isteriform iar celalalt a exclus sincopa vasovagala. Masajul ovarian il aplica anestezistul cu care lucreaza neurochirurgul si cica le trezeste pe paciente imediat, iar psihiatrul mi-a spus ca este mentionat acelasi masaj in tratatele de psihiatrie. Acu n-o sa ma apuc sa fac 2 rezidentiate ca sa elucidez problema. Le-au facut altii.
Tu ai ceva linkuri cu opistotonus in sincopa vasovagala sau convulsii?
.
Vechi 22-01-12, 23:10   #96
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

N-am linkurile alea dar nu sunt de acord cu opistotonusul ca manifestare paroxistica a fricii. Pacienta a facut convulsii si ti-am explicat mecanismul cum a ajuns la ele.
Daca tu crezi ca asta e isterie, feel free. Sa recomanzi masajul ovarelor pt. managementul convulsiilor mi se pare cel putin aberant si old school.
Amicul tau anestezist le trezeste pe paciente prin durere fizica. Ca asta face masajul ovarian, de oo sau trasul de palme. Cum palme nu le poate da ca femeile tocmai or fost operate pe creier prinde si el ce poate. Asa o fi invatat la scoala.
Pt. cine urmareste discutia si e tentat sa maseze ovarele pacientelor cu crize convulsive: nu asta e tx! Poate unii n-au probleme (ma inclin, Selena ) dar nu e gestul care se face in urgenta. Nu e prezent in nici un protocol contemporan.
.
Vechi 22-01-12, 23:46   #97
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Pt. cine urmareste discutia si e tentat sa maseze ovarele pacientelor cu crize convulsive: nu asta e tx!
Mai in gluma mai in serios,pseudorazboiul asta de pareri a dat nastere unor informatii medicale foarte importante(unele uitate poate).Ma inclin la randul meu!

Cum nu am de gand sa masez nici un fel de oua pe viitor(cu toate ca poate mi s-ar ierta gestul si m-as procopsi cu clienti la usa),as vrea sa stiu protocolul vostru.Udem,tu ce ai face(ce medicament,ce cantitate,unde etc.) in situatia de mai sus?
pup a multumit.
Vechi 23-01-12, 00:34   #98
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

O fiola de diazepam de 10mg in deltoid sau fesa. Iar cat incarca asistenta seringa, masaj ovarian .
Ma intreb insa cum poate fi facuta injectia cand muschi-s ca betonu de-ncordare.

Udem, ce treaba are sincopa vasovagala cu convulsiile? Pacientul e lesinat, inert, aton, de unde convulsii?
Faptul ca o manevra sau alta tie ti se par desuete ma duce cu gandul la o intamplare de acu vreo 10-12 ani. Mi-a fost povestita de nevasta-mea, eu nefiind acasa. Locuiam la parter, intr-un bloc cu casa scarii larga, si intr-o seara seara se aude o bufnitura in holul blocului.Nevasta-mea si cu sora-sa, tinere doftorite, dau buzna afara pe usa si gasesc in mijlocul holului pe unul din vecini intins pe jos. Cazuse de la etajul 2. Nu stiu cat l-au investigat ca nu mai tin minte toata povestea, cert e ca nu avea puls, era in stop cardio-respirator. Si-i trage cumnata-mea un pumn in piept de traieste omu si astazi. Daca astepta salvarea sa-l resusciteze stiintific... Sigur, vei spune ca e o masura de prim ajutor intr-o situatie cu risc vital, insa nu crezi ca orice metoda de prim ajutor, indiferent cat e de demodata, daca e eficienta trebuie luata in considerare? Nu tin sa fac apologia masajului ovarian. Nu stiu mai nimic despre acesta, l-am pomenit pt. ca mi-a fost pomenit, insa promit sa ma interesez ce e si ce vrea el. Oricat ar parea unora de anacronic sau indecent. Ma indoiesc ca doar durerea trezeste. Durere putem provoca intr-o mie de feluri.
dr.Octavian.D si SELENA au multumit.
.
Vechi 23-01-12, 10:30   #99
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
Publicat initial de SELENA View Post
Udem,tu ce ai face(ce medicament,ce cantitate,unde etc.) in situatia de mai sus?
inainte sa dea ochii peste cap:
pozitionez pacientul la orizontala cu picioarele usor ridicate
oxigen 2-4 L/min pe canula nazala
ii vorbesc

Ajunge rapid la pierderea cunostiintei si convulsii:
intrerup tratamentul
PLS (pozitia laterala de securitate)
il las sa convulsioneze, indepartez obiectele de care s-ar putea lovi si nu incerc sa-i bag nimic in gura
pana in 2 minute ar trebui sa se opreasca
nu se opreste, e risc de status epilepticus, chemi ambulanta.
se opreste din convulsii, iau la rand ABC-ul de prim ajutor (airway, breathing, circulation). Adica te uiti sa nu aiba o obstructie respiratorie (se intampla ca baza limbii sa obstrueaze glota) sa respire spontan si sa aiba puls.
ii atasezi un monitor si ii iei semnele vitale.
daca vrei sa ii dai un Diazepam/Midazolam iv, sanse mari sunt sa ajungi sa-l dai dupa ce s-a terminat deja criza. Asa ca mai bine eu nu il dau daca pacientul isi revine.
dupa ce-si revine ii explici pacientului ce i s-a intamplat.

hope it helps

Citat:
Udem, ce treaba are sincopa vasovagala cu convulsiile? Pacientul e lesinat, inert, aton, de unde convulsii?
daca hipoxia creierului e suficient de severa apar si convulsiile. ideal ar fi sa-i pui rapid oxigen 100% din butelia de oxigen si sa incerci sa previi pierderea cunostintei.

Citat:
Locuiam la parter, intr-un bloc cu casa scarii larga, si intr-o seara seara se aude o bufnitura in holul blocului.Nevasta-mea si cu sora-sa, tinere doftorite, dau buzna afara pe usa si gasesc in mijlocul holului pe unul din vecini intins pe jos. Cazuse de la etajul 2. Nu stiu cat l-au investigat ca nu mai tin minte toata povestea, cert e ca nu avea puls, era in stop cardio-respirator. Si-i trage cumnata-mea un pumn in piept de traieste omu si astazi. Daca astepta salvarea sa-l resusciteze stiintific... Sigur, vei spune ca e o masura de prim ajutor intr-o situatie cu risc vital, insa nu crezi ca orice metoda de prim ajutor, indiferent cat e de demodata, daca e eficienta trebuie luata in considerare?
ca un bun samaritean cam trebuie sa ai idee de manevrele de basic life support (BLS) pana la venirea ajutorului specializat. In afara de masajul cardiac nu stiu ce alt masaj mai are sens in situatii cu risc vital. Exista protocoale, nu se foloseste 'orice metoda de prim ajutor'
Kitty1604 si SELENA au multumit.
.
Vechi 24-01-12, 10:50   #100
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Jane 25 : I-ati concediu saptamana asta !!! Ia copii si du-te la plimbare ))
SELENA a multumit.

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-01-12, 23:01   #101
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+4/-1)     

Udem, este foarte frumos ce zici tu. Doar ca diagnosticul e gresit. Nu stiu de ce trebuie sa-ti repet ca sincopa vasovagala nu are nici o treaba cu convulsiile, cu atat mai putin cu opistotonusul. Sincopa ( lesinul, mai pe romaneste ) este urmata fie de revenire, fie de moarte clinica daca se prelungeste peste 5 minute, nicidecum de convulsii. Chiar daca wikipedia zice ca "parfois" poate fi urmata si de convulsii. Mai mult, opistotonusul l-am putea asimila, daca vrei tu neaparat, unei convulsii unice, in urma careia pacientul se face arc pe spate si asa ramane. Nici nu vad cum ar putea un cetatean cu semne vitale prabusite sa se-ncordeze in asemenea hal. Vezi imaginea ( tot de pe wikipedia ).
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Deci masurile descrise de tine se potrivesc, dar la altceva decat e vorba.

In ce priveste isteria, este o altfel de parodontoza. Nu ne mai place cum suna si-i zicem parodontopatie marginala cronica. Asta pt. ca suntem stomatologi. Pacientii tot parodontoza-i spun. Daca am fi psihiatri, nu i-am spune isterie, ci tulburari de conversie. Ce savant suna, nu?
Bun. Ce inseamna tulburare de conversie? Ei bine, reprezinta manifestarea somatica a unei emotii puternice, a unui conflict psihologic si poate lua diverse forme - paralizii, dificultati de vorbire, crize identice cu cea epileptica, opistotonus etc. - fara insa ca acestea sa aiba un substrat organic. Eu asta cred ca a vazut colega noastra.
Smilee a multumit.
.
Vechi 26-01-12, 01:19   #102
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

stiu, e greu de crezut. Face parte din mitologia romaneasca sa incadrezi o manifestare ca asta la isterie.

e ca si cand as merge rural in America Latina si spun ca Chupacabra nu exista. Cu siguranta imi vor fi aduse dovezi ca exista

gugaleste cu cuvintele cheie de 'syncope misdiagnosis epllepsy' si spune-mi ce gasesti. Pun doar un scurt articol: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Iar daca vrei sa investighezi un pacient pt. criza epileptica pe care ti-a facut-o in cabinet la vederea acului, trimite-l la un cardiolog mai bine pt ca sunt sanse mari sa fie sincopa.

Citat:
Sincopa ( lesinul, mai pe romaneste ) este urmata fie de revenire, fie de moarte clinica daca se prelungeste peste 5 minute, nicidecum de convulsii
in moartea prin asfixie, cand creierul este lipsit sever de oxigen pot apare convulsii inainte de moarte.
.
Vechi 26-01-12, 11:06   #103
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Sincopa ( lesinul, mai pe romaneste ) este urmata... de moarte clinica
daca pacientul tine un cutit in mana si cade in el?...sau cum?
Citat:
aspir tot timpul pe parcursul anesteziei
asta iar nu reusesc sa inteleg (poate sunt mai greu de cap)...adica la fel cum respiri?... aspiri-expiri? si la ce interval? 2 sec? 0,1 ml?
iar daca ne uitam putin si in prospectul Ubistezinului (acea hartie pe care o arunca asistenta la cos cand deschide o cutie noua sau, in cazul meu, medicul), gasim la reactiile adverse (rare, dar nu imposibile) expresia "convulsii tonico-clonice".
E bine ca excludem din start aceasta ipoteza?
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-01-12, 11:50   #104
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

[QUOTE=bolodoctoru;237349]daca pacientul tine un cutit in mana si cade in el?...sau cum?

asta iar nu reusesc sa inteleg (poate sunt mai greu de cap)...adica la fel cum respiri?... aspiri-expiri? si la ce interval? 2 sec? 0,1 ml?
iar daca ne uitam putin si in prospectul Ubistezinului (acea hartie pe care o arunca asistenta la cos cand deschide o cutie noua sau, in cazul meu, medicul), gasim la reactiile adverse (rare, dar nu imposibile) expresia "convulsii tonico-clonice".
E bine ca excludem din start aceasta ipoteza?
Dupa cum spuneam,i-am mai facut extractii si pulpectomii cu anestezie si da cu articaina.Nu mi-a facut niciodata acest spectacol.Aspir intotdeauna adica pe parcursul injectarii daca mai modific pozitia acului,inainte sa injectez anestezicul aspir,...si asta pentru ca Kitty 1604 stie de ce (daca isi aminteste de stagiile de Anestezie):-)
Deocamdata apreciez faptul ca subiectul ne intretine discutiile iar dezbaterile la randul lor sunt benefice sa ne aminteasca despre ce am invatat sau despre ce nu,insa eu astept un rezultat de la neurolog si dupa va spun si parerea specialistului.
P.S Anestezia nu am facut-o in pozitie de 90 grade dar nici chiar la orizontala nu era pacienta.
.
Vechi 07-02-12, 21:51   #105
Ucenic Sef
MD Rezident Chirurgie
Fara status.

.

Vine pacienta azi, cu un 2.2 distrus bine coronar, care m-am chinuit sa il re re tratez, tot umflandu-se.. etc. fericita ca dintele e ok, asimptomatic(il obturasem, pusesem glass provizoriu 2 luni sa vedem). In fine peretii mezial si distal distrusi (cam 1 mm deasupra gingiei mai era) iar din v si palatinal 5 mm. In fine imi pun pe masuta tot : acid, bonding cu dualcure activator de la pentron(generatia a Va), pivot, ciment dual; prepar loja, curat bine adaptez pivotul:am frictiune super; clatesc bine cu apa purificata,dau bine cu alcool in in loja, pe dentina, dau si niste clorhexidina, termin tot , refac bontul, incasez, zic ca maine sa vina sa slefuim, amprenta si culoare pentru o coronita solo.
Pacienta pleaca, ma duc sa-mi strang de pe masuta si ma inverzesc mai sa lesin Am uitat sa gravez acid cu acidul nou nout care nu avea infiletata seringuta in cap si care era pe masuta , tot timpul fiind sub ochii mei de altfel. Eee acum cum procedez eu cu pacienta... ca zi i-am spus ca mi-a iesit bine si nu cred sa fie prea curand probleme cu dintele (ma rog in materie de restauratorie nu endo caci i-am zis ca nu garantez cu endo la re re tratat). Ma apuc sa dau tot jos,?.. decimez iar dintele in cazul in care totusi sta bine plomba...mai ales ca maine vine la amprenta si culoare.. cum ii spun ca trebuie refacut...sau las asa si daca s-o intampla refac gratis din nou...?

Modificat ultima data de vladu; 07-02-12 la 22:13.
vladu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-02-12, 22:23   #106
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.
+1 (+1/-0)     

eram anul 4 si i-am pus o obturatie fratelui meu pe un 2.2, cavitate cls a 3-a, si incepator fiind am uitat sa gravez. numai bine ca si in ziua de azi (dupa 3 ani) sta bine merci obturatia acolo. Obturatie facuta cu un compozit de pe la facultate (cred ca TeEconomul) si un adeziv care expirase in 2006 pe vremea aia. astea erau conditiile la facultate, era al doilea pacient al meu si nu prea stiam eu multe.
Tu cu pivot si cu atata bibileala, nu cred sa se intample ceva.
vladu a multumit.

Modificat ultima data de dr.Octavian.D; 07-02-12 la 22:55.
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-02-12, 23:31   #107
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
stiu, e greu de crezut. Face parte din mitologia romaneasca sa incadrezi o manifestare ca asta la isterie.
Pacientura gen Sue Ellen ( aia din Dallas ) e abia nascuta prin Ro. Mitologia face mai degraba trimitere la ghiavol.
Citat:

in moartea prin asfixie, cand creierul este lipsit sever de oxigen pot apare convulsii inainte de moarte.
Si gainile decapitate se convulsioneaza de mama-mama.

Eu inca astept diagnosticul neurologului. Daca nu cumva asteapta el concluzia noastra .
radualionte si Mona Lisa au multumit.
.
Vechi 16-05-12, 19:23   #108
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

mi a inghitit un pacient un Kerr galben( m am gandit ca i a facut cu ochiul culoarea d aia am precizat o)..i a ramas in gat-> floreasca-> endoscopie cu recuperare=> l am pus intr o rama pe perete:P
leolog a multumit.
teo_S este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-05-12, 19:33   #109
Cer
Ucenic
Student M. Dentara
Fara status.

.
+5 (+5/-0)     

Citat:
Publicat initial de teo_S View Post
mi a inghitit un pacient un Kerr galben( m am gandit ca i a facut cu ochiul culoarea d aia am precizat o)..i a ramas in gat-> floreasca-> endoscopie cu recuperare=> l am pus intr o rama pe perete:P
Damn!! Bine ca nu s-a dus pana jos Inainte sa pui acul in rama, pune sub el o folie de diga.. da mai bine asa
Cosminf si KLMircea au multumit.
Cer este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., afara, ajutor, bule, buna, comanda, data, endo, endodontie, faina, folosi, gandesc, gresit, iga, imediat, inceput, luna, lung, macar, material, mele, mie, mine, nascut, nou, optimist, pacient, pacientilor, pare, pata, prima, pun, turnare, vara, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
cine ne invata chirurgie la UMF Carol Davila... :-) bogdann82 Chirurgie 49 21-03-09 23:38
Omul si calculatorul ann Sa ne descretim fruntea 0 29-07-08 03:15
greseli...cum le putem repara drosi Loc de dat cu capul 7 22-01-07 22:56

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (04:25) timp.

Alegeti schema de culori preferata: