Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Cum indepartez un pivot de fibra de sticla?

discutie din eugenol.ro : A sosit si clipa in care va trebui sa indepartez un pivot din fibra de sticla de pe radacina ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Loc de dat cu capul
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 16-12-07, 12:38   #1
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Cum indepartez un pivot de fibra de sticla?

A sosit si clipa in care va trebui sa indepartez un pivot din fibra de sticla de pe radacina distala a unui 4.6. Din nefericire pus de mine. Din cauza ca am facut obturatia endo si reconstituirea coronara cu pivot in aceeasi sedinta si dupa aceea rx de control. Pe canalul cu pivot intre gutaperca si capatul radacinii mai sunt vreo 3 mm de canal liber de orice. Asa ca va trebui sa scot pivotul ala.

Intrebarea e care ar fi metoda cea mai "sigura" ca sa indepartez pivotul: sa-l vibrez cu US sau sa nu ma chinui si sa-l frezez pina il scot? Sau altfel? Ceva experiente similare? Pivotul e fixat cu optibond soloplus si built-it.

Pentru cine vrea sa mai citeasca povestea cazului e cam asa. Simbata dimineata am avut de facut un retratament la un 4.6. Tratament endo facut in urma cu ceva ani, nu se mai stie exact, cel putin vreo 5. Dintele asimptomatic si aproape fara leziuni periradiculare dar cu canalele meziale obturate pina la jumate iar cel(e) distale pina intr-o curbura apicala acentuata (n-am acu poze la rx da' le pun cind pot desi n-au relevanta prea mare). Planul pentru dintele asta era sa facem o coroana si de aceea am discutat cu pacienta variantele - lasam asa sau incercam retratament - a ales sa facem retratament. Nu-mi faceam mari iluzii pentru radacina distala dar am crezut ca pot face ceva mai mult pentru canalele meziale.

N-am reusit sa fac mare lucru pe nici un canal, Dupa vreun ceas jumate de largit si scobit m-am hotarit sa obturez. Condenssare laterala la rece, incep cu distalul, apoi cu mezialele moment in care suna pacienta programata imediat dupa si zice ca nu mai vine. O intreb pe pacienta de scaun daca ar avea timp si chef sa facem si reconstituirea coronara, zice ca da si ma apuc sa dezobturez din distal. Am incalzit un heat-carrier, l-am infipt in gutaperca, am scos o bucata, am compactat, am repetat manevra inca o data pina mi-am facut loc cam de vreo 7 mm in canal (~ 12 mm de la reperul coronar) dupa care am pus pivotul si am reconstituit coronar. Am dat rx si mi-am vazut linistit de viata pina s-a intors pacienta cu radiografia moment in care era sa cad sub unit, din cauza expusa mai sus.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/loc-capul/2922-indepartez-pivot-fibra-sticla/
Asta e, sper sa pot repara ceva fara sa distrug de tot dintele.
Vechi 16-12-07, 13:05   #2
Avansat bine de tot
Medic Dentist
Dental Clinique by Dr.
Cafadaru

.

ciao!

pune te rog daca ai rx-ul...sa il vedem si noi!

eu am indepartat un pivot de fibra de la Cytec...greu! l-am frezat cu turbina ca nu a mers cu US...cimentul a fost de la Pentron si e foarte dur...asa ca nu am reusit decat cu freza! din fericire pentru mine, canalul a fost preparat foarte larg, pentru codul negru de fibra, asa ca nu am prea luat din peretii de dentina! Cel mai greu e sa il indepartezi din treimea apicala, mai ales ca am lentulat intai material in canal. Oricum, dupa ce l-am extras, am intrat cu frezele de la Cytec ( cele subtiri) si am reusit sa imi deschid tot canalul....greu, foarte greu!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=2922

Din pacate, a fost singurul pivot pe care l-am extras, asa ca poate nu am procedat cum trebuie si exista si alt protocol!

ma gandesc ca rezectia iesei din discutie, nu?

bafta!
Vechi 16-12-07, 13:34   #3
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Daca ai folosit build-it albastru sau gold cel mai usor este de frezat pivotul cu freza din set de diametru potrivit sau mai mic...vei obtine un fel de rumegus...ai un control vizual bun...la a2 e mai greu...daca nu esti sigur ca esti pe directia buna faci un rx intermediar...nu cred ca ai vreo sansa cu ultrasunetele.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-12-07, 14:13   #4
Avansat bine de tot
Medic Dentist
Dental Clinique by Dr.
Cafadaru

.

chiar auriu a fost...dar nu mi-a fost mai usor, sa stii
Vechi 16-12-07, 17:09   #5
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

eu zic ca daca ai fost patent si ai facut C&S la WL, si ai fost scurt doar la obturare, nu merita sa reintervii. Daca nu ai ajuns la WL, ce te face sa crezi ca acum vei reusi?
Asha ca eu unul nu vad de ce sa te chinui sa reintervii. Mai bine dispensarizezi si eventual reintervii doar daca e nevoie peste ceva timp. Sau intri direct retro daca nu ai vindecare la controale.
Vechi 16-12-07, 17:37   #6
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin
eu zic ca daca ai fost patent si ai facut C&S la WL, si ai fost scurt doar la obturare, nu merita sa reintervii. Daca nu ai ajuns la WL, ce te face sa crezi ca acum vei reusi?
Asha ca eu unul nu vad de ce sa te chinui sa reintervii. Mai bine dispensarizezi si eventual reintervii doar daca e nevoie peste ceva timp. Sau intri direct retro daca nu ai vindecare la controale.
N-am patenta pe nici un canal, mai exact spus n-am facut nimic in afara de largirea canalelor pina la nivelul la care a fost obturatia anterioara pe meziale iar pe distala la fel doar ca sunt si mai scurt decit fusese initial. Acum n-as vrea decit sa pot reobtura pina la nivelul anterior.

Hai ca ma duc la srl sa pozez minunea.

Built-it mamaliga (gold) in loja pivotului dar coronar e A3
Vechi 16-12-07, 17:58   #7
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu era mai simplu sa pui gold si coronar?...oricum nu mai conteaza...acum, depinde pana unde ajunge pivotul si daca in capat nu ai cumva doar build-it...eu cred ca poti dezobtura cu frezele din set.
.
Vechi 16-12-07, 18:09   #8
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Iaca minunea
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 46_002.jpg (42,4 KB, 63 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 46_001.jpg (45,5 KB, 50 vizualizari)
Vechi 16-12-07, 19:21   #9
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu cred ca vei reusii dezobturarea...ai si ceva gutta/sealer pe langa pivot asa ca ar trebui sa mearga mai usor.
Frumos build ai facut...eu sigur bagam 1-2 bule de aer
.
Vechi 16-12-07, 20:36   #10
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

eu tot zic sa il lasi cu o coroana ieftina(metalica) vreun an si reevaluezi dupa.
Vechi 16-12-07, 20:52   #11
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

eu zic sa lasi asa,
vezi de protetica
si la 1-2-4-5 ani reevaluare, rezectie la nevoie
daca n-ai fost patent din prima crezi ca o sa fii din a doua?
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-12-07, 21:29   #12
Avansat bine de tot
Medic Dentist
Dental Clinique by Dr.
Cafadaru

.

ouch!
Vechi 16-12-07, 21:45   #13
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drdream
eu zic sa lasi asa,
vezi de protetica
si la 1-2-4-5 ani reevaluare, rezectie la nevoie
daca n-ai fost patent din prima crezi ca o sa fii din a doua?
aia am zis si eu.
Vechi 17-12-07, 17:15   #14
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

idem dr dream si augustin...
nicom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-12-07, 12:33   #15
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default actiune!

acum...3 ani la ADF in Paris s-a ridicat o problema: pac cu microreplicare-uf ca greu de scris- pe un prem sup , nu mi mai amintesc ce nr , deci obt de canal incompleta intreimea apicala :wink: la aprox 2-3 mm de apex.
INTREBARE discutata de cei mai in masura dentisti din toata Franta:
facem protetica sau nu peste? refacem obt de canal sau nu?
dupa vreo ora de dezbateri in gura mare si fara inhibitie , timp in care au fost jum pro , jum contra , urm concluziune:
-daca pac nu are nici o acuza de aprox 3 ani , de cand fusese obt dintele , atunci nu are rost sa se reintervina , i se prez pac situatia si monitoring.
insa in cazul tau , dupa UMILA mea parere , daca tot ai dezobt , inseamna ca ai un risc de a fi introdus pe canal ceva bacteriute-risc am zis- si cum le ai lasat si destul loc de dans....
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=2922
in plus , daca pac -DOAMNE FERESTE- ajunge la CMD , vor vrea sa vada TOATE rx de pana atunci , inclusiv cele de dinainte de trat...cum vei explica...
iti spun cu toata dragostea confrateasca.
NU dezobt daca este asimptomatic de ceva timp si se considera ca a suportat pres masticatorii si toate fortele, inclusiv poate bruxism-de ex- atunci d c sa dezobt?
dar daca te ai apucat sa refaci , atunci esti dator sa faci treba pana la capat , atunci d c ai mai inceput?
si iti va prinde ffffff bine crede ma
DAR zic eu cu capul plecat: MARE GRIJA , SA REINTERVII DIMINEATA CU FOARTE MULTA RABDARE SI SELFCONTROL
umila mea parere!
drdionisie este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-12-07, 12:35   #16
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default !!!

si apoi gandeste ca TU ai fi in locul pac...si totul iti va fi mai usor de judecat(cazul)
.
Vechi 28-12-07, 15:29   #17
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

"acum...3 ani la ADF in Paris s-a ridicat o problema: pac cu microreplicare-uf ca greu de scris- pe un prem sup , nu mi mai amintesc ce nr , deci obt de canal incompleta intreimea apicala Wink la aprox 2-3 mm de apex.
INTREBARE discutata de cei mai in masura dentisti din toata Franta:
facem protetica sau nu peste? refacem obt de canal sau nu? "

Pot sa spun ca francezii lucreaza f mult dupa protocoale,si am vazut in dese cazuri retratament preprotetic chiar si in cazuri asimptomatice.
Si apropos de asta mi s-a intamplat si mie in postura de pacienta,m-am dus sa imi refac o obturatie pe un premolar devitalizat(la care refuz coronita)si fara sa ma intrebe fara sa zica nimic s-a apucat sa imi dezobtureze canelele ca cica nu erau bine obturate!Nu mi-a dat timp sa zic nimic,m-am trezit in 2 secunde ca el lucreaza cu ace pe dintele meu
dana10 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-12-07, 15:41   #18
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default retrat

deci daca inteleg bine dana10 , esti d aceeasi parere ca ar trebui sa reintervina?!
.
Vechi 28-12-07, 16:15   #19
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu,eu nu.Dar lucrand in Franta esti obligat sa faci ca ei!Ca daca nu,esti judecat dupa protocoalele pe care nu le-ai respectat.
dana10 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-12-07, 17:06   #20
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Sa inteleg si io: microreplicare e aia cand obturezi scurt? Explica-mi si mie plz dr VasiledionisieDepecheMode ca eu nu am prins congrese de astea mari din Franta.
.
Vechi 28-12-07, 20:39   #21
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

microreplicarea = noul termen pentru obturatie de canal... nu conteaza cum este scurta sau lunga....
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-12-07, 21:25   #22
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

tare sunt curios cine o fi genialul acela care afacut uimitoarea descoperire cum ca daca-i spui replicare ai mai putine PAC-uri in timp decit in cazul in care spui obtuare radiculara...oricum multumesc de lamurire, ma simt mai destept acum...sa vedeti numai cind voi folosi termenu' in prezenta altora care nu au aflat inca ce inseamna...voi face furori...
Bujor Constantin Iulian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-12-07, 22:41   #23
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de aurelian
microreplicarea = noul termen pentru obturatie de canal... nu conteaza cum este scurta sau lunga....
Hai, pe bune? Replicarea aerului din canal daca e scurta?
.
Vechi 28-12-07, 22:43   #24
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Bujor Constantin Iulian
tare sunt curios cine o fi genialul acela care afacut uimitoarea descoperire cum ca daca-i spui replicare ai mai putine PAC-uri in timp decit in cazul in care spui obtuare radiculara...oricum multumesc de lamurire, ma simt mai destept acum...sa vedeti numai cind voi folosi termenu' in prezenta altora care nu au aflat inca ce inseamna...voi face furori...
Astia sunt desteptii:
Predictable Endodontic Success: Part II -- Microstructural Replication
Yosef Nahmias, DDS, MSc, Kenneth S. Serota, DDS, MMSc, and William R. Watson Jr., DDS, MS
.
Vechi 28-12-07, 22:58   #25
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cu tot respectul dar presupun totusi ca atunci cind spui Microstructural Replication te referi la ceva mai mult decit ceea ce facem probabil majoritata dintre noi, presupune probabil si ceva canale laterale, accesorii sau mai stiu eu ce minuni...promit sa ma interesez astfel incit data viitoare sa fiu mai documentat...de data aceasta imi dau cu presupusul...scuzati...
Bujor Constantin Iulian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-12-07, 23:46   #26
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Zici tu ceva...uite aici:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 29-12-07, 10:19   #27
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert
Citat:
Publicat initial de aurelian
Hai, pe bune? Replicarea aerului din canal daca e scurta?
crezi ca daca o va face un scandinav va zice ca e scurt???? va zice tot microreplicare.... acum fiecare face si zice cum vrea... dar termenul este sinonim cu obturatia radiculara eu asa cred
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., adf, afara, ani, apex, apical, ata, buna, cazuri, dentis, discuta, endo, fra, franta, greu, intamplat, meu, mie, mm, obt, obtura, pac, pacienta, paris, prima, pro, protetica, retratament, rezectie, rezi

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Pivoti Endodontici din fibra de sticla csikbalazs Protetica 116 30-08-13 11:17
fibra de sticla laura tanase Parodontologia 18 25-06-09 22:54
o icoana pe sticla tudor craioveanu Arta 4 21-07-08 01:50
RCR versus reconstituiri armate cu fibra de sticla Dr. Pantel Marton Protetica 128 29-03-08 08:11
un apex sexy, un pivot nesimtzit si o protetica albastra drdream Endodontie 9 24-05-07 22:45

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (17:46) timp.

Alegeti schema de culori preferata: