Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

am intrat cu 2 la stoma

discutie din eugenol.ro : sal sunt student la stoma , trec in anul 3 si sunt cuprins de o mare dezamagire in ceea ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Loc de dat cu capul
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree3Multumiri
  • 1 Scris de MDSK
  • 1 Scris de florin dediu
  • 1 Scris de drLouis

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 25-09-07, 11:50   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default am intrat cu 2 la stoma

sal
sunt student la stoma , trec in anul 3 si sunt cuprins de o mare dezamagire in ceea ce priveste fac .
am destul de multi prieteni in diferiti ani cu care vorbesc despre fac si multi imi impartasesc opiniile
sa o luam cu inceputul
admiterea... eu aveam impresia ca cei care intra la stoma sunt oameni destepti, omenosi, dornici de a invata cit mai mult
stiti cu cit s/a intrat la stoma ? cu nota 2,20!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
la fara taxa media a fost cam de 8 , iar cei care au picat la fara taxa si au retras dosarele astfel incit ultimul intrat a avut media 2,2!!!!!!!!!!!!!!!!
stiti care e promovabilitatea pina la finalul fac? (99%
deci cit de prost esti tot termini fac pt ca avem profesori extrem de capabili.
stagiile plictisitoare, cursuri obositoare, conditii naspa, criterii de evaluare la examen revoltatoare, la multe exam s a copiat , bineinteles cu mici exceptii exista si oameni capabili in fac noastra.
ce ne asteapta....
am vbit cu un prieten care tocmai a terminat fac
l am intrebat cum a fost la licenta?
ce credeti ca mi a zis........Stupefiant pt mine
s a copiat pe rupte, toti au luat note mari iar la ex practic 10 pe linie , iar la lucrarile de diploma iar 10 pe linie
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/loc-capul/2478-intrat-2-stoma/
prietenul meu era pe de o parte bucuros pt ca s a copiat , dar si frustrat pt ca a muncit enorm pt lucrarea de diploma si a luat 10 la fel ca si multe altele care erau varza
sfatul lui a fost sa mi iau lucr de diploma la histo, igiena, med legala, ist med ca sa nu am batai de cap
si acum intreb pt ce se da exam de licenta daca tot e o mascarada?
si asa stiu ca nu sunt in acord cu multi as vrea sa dau si eu un examen adevarat o data in viata
cred ca o sa ma duc in SUA
drdre este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-07, 12:06   #2
Ucenic Sef
MD Parodontolog
Fara status.

.

AI intrat cu 2?
cosminaG este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-07, 12:50   #3
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Dr Dre, daca in orasul tau sunt 4 doctori, tu cel bun si ceilalti 3 mai slabi ai mai fi suparat/frustrat ?

Deschide ochii si zambeste. :wink:
Vechi 25-09-07, 12:54   #4
Ucenic Sef
MD Parodontolog
Fara status.

.

pleaca din orasul tau, si du te in SUA
cosminaG este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-07, 13:01   #5
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

un tovaras de-al meu avea o vorba inca de pe vremea cand eram noi pe terminate (acum 5-6 ani): "daca legi un magar la poarta facultatii si il lasi suficient de mult, termina facultatea"
florin dediu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-07, 13:11   #6
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

MDSK, ar fi de preferat sa existe 1 singur doctor bun
asta nici nu inteleg
de ce fac scoate sa zicem 50 de doctori buni pe an si 200 prosti cind ar putea sa scoata numai 50 buni?
drdre este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-09-07, 13:20   #7
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Fie ca scoti 50 de doctori pe an sau 200, procentul doctorilor slabi din respectiva promotie va fi aproximativ acelasi. :wink:
Blue a multumit.
Vechi 25-09-07, 14:00   #8
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu am terminat de o saptamana cu licenta,la cluj...
totul este o bataie de joc...
grilele au fost un pic cam greute si fata de alte centre universitare noi nu le-am avut de inainte
am facut grile de rezi pentru antrenament...
note mici la grila,majoritatera intre 7 si 8 si doar 2 peste 9.
la practic... ce sa zic,daca in 3 minute trebuie sa dai diagnostic ortodontic...cam cate 3 minute pe proba...
bataie de joc...cum vrem sa stam bine cu facultatile cand totul merge cum merge in tara asta...
apropo... sper ca pana la anul sa ne dea diplomele acum facem ce putem cu adeverinta...
Vechi 25-09-07, 16:57   #9
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Stiam de asta. Am calculati si eu odata ce insemna punctajul fantastic obtinut de pretendenti.
Nu m-a scutit de gustul amar cand am citit mesajul tau.
Bravo ca iti pasa. Ridica privirea sus si invata cat mai mult. De plecat in state mai bine plecai inainte de admitere Te chinui de doua ori dupa.
Nu sunt de acord cu scoatem pe banda rulanta si vad ei ce fac.
Mai bine mai intransigenti = mai putini studenti = mai bine pregatiti.
Si nici macar nu au de ce sa se teama profii, ca sunt multe de facut si fara sa ai grupe de studenti (sa manance si gura ta o paine).
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=2478
Colegiul ar trebui sa se sesizeze, ca un doiar din asta o sa se semneze cu turbina pe limba unui pacient si sa vezi ce picam de fazani la televizor. Cu trambite si surle.
Sa va arat filmuletul cu 2 medici care aproape se bat la televizor ?... De pus in galeria marilor realizari ... postdecembriste
Vechi 25-09-07, 19:12   #10
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

acum am gasit oferta de angajare in anglia fara sa ceara experienta,asa ca avem alternativa)
defilam cu ce avem.
Vechi 25-09-07, 23:50   #11
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pai colegiul medicilor e condus in punctele cheie de universitari, asa ca va mai dura pana sa se aplice numerus clausus.

O chestie absurda ce tine de raportarile la hectar din vremurile trecute si din dorinta unora de avea cat mai multe "oi" de pastorit.

Ar putea sa dea ziarele/tv si chestia asta cu notele de admitere la stoma/medicina.
stef_ank este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-09-07, 01:13   #12
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Macar aia cu 2.20 au luat o nota peste 1 adica au fost prezenti si au prestat de 1.20. Ia uitati-va cum s-a intrat in toamna asta la stomatologie la Iasi (da, da au ramas locuri pe toamna, e drept la taxa)

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

In fine e articol de ziar da' nu cred ca iese fum fara ceva foc
Vechi 30-10-07, 14:35   #13
Ucenic Sef
MD Preparator Univ.
Fara status.

.

sico,zi-mi shi mie te rog ce firma vrea stomatologi pt uk fara experientza?sau da-mi linkul pls
ca ...acum am terminat shi eu... ms ms
romina.bita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-10-07, 20:52   #14
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

uite aici ai linkul,sper sa iti fie de folos

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 03-11-07, 01:15   #15
Ucenic Sef
MD Preparator Univ.
Fara status.

.

ms mult
romina.bita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-11-07, 17:15   #16
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

vad ca iar sunt persecutat si me me sterg mesaje.

am pus si eu o simpla intrebatre: unde e faculta asta de se intra cu 2?

nu inteleg de ce trebuie cenzurate mesajele pe bunulm plac al moderatorilor?

mutati-va fratilor cu forumul in albania sau korea de n!!!!!
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-11-07, 17:16   #17
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

buhuhuuuuuuuuu, ce ai cu albania si corea??
Vechi 04-11-07, 13:24   #18
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

minik. chiar ti-am gasit loc de munca in korea de n, ca si GP . ce zici? te bagi?
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-11-07, 11:12   #19
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

chiar daca ai intrat cu 2 la stoma...inca mai ai sanse sa devii un bun medic stomatolog...asta doar daca vrei...eu am colegi care au intrat cu 9..si acum sunt varza...am vazut cai false(38-ajungea cu conurile de hartie pana in gonion )..si am auzit multe dume..de la cei care au intrat cu bursa...asa ca nu dispera..chiar daca nu are cine sa te invete poti sa o faci si singur..noroc ca ai descoperit eugenolul...eu asa m-am pus pe invatat citind cartile de stoma, citind de pe forum, vazand practic pin cabinete...si facand practic pe pacient...deci daca vrei cu adevarat poti..indiferent de ce NU te invatata la scoala...
anca manolache este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-11-07, 11:14   #20
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Publicat initial de anca manolache
deci daca vrei cu adevarat poti..indiferent de ce NU te invatata la scoala...
poti, asa e... dar ce bine ar fi sa NU trebuiasca sa redescoperim, fiecare la rindul nostru, roata.... iar, si iar, si iar, si iar.....
Vechi 07-07-08, 16:17   #21
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Trist

Probleme grave in toate centrele universitare!
exemplu:catedra endo an 5/,7studenti in grupa/2 scaune-obligati fortati 5 manopere(obt de canal,nu conteaza mono-pluri)pe semestru(asta in caz ca nu vrei sa ajungi in restanta)de/3ori pe saptamana a cate 3 ore pacineti numai cazuri sociale si pensionari cu 1rx inainte,1rx/cu acele pe canal,1rx/final.(valoare estimativa 45 le cu tot cu fisa de inregistrare)Fara materiale,instrumentar,manusi....orice!!!nimic nici macar truse de consultatie din partea catedrei ,cu spreiul de apa si aer de la unit care uneori merg uneori nu(mia mult nu)cu scaune din perioada interbelica,care nu se ridica nu coboara etc.'spe zile de vacanta de paste,8 martie,etc.cam greu de invatat endo practic si calitativ.Foarte prost cu Stomatologia din Romania.
P.S.citind postarile cu preturile ca la coafor si cu colegii care au intrat cu media 2 la facultate imi este rusine cu facultatea pe care o urmez.
Pacat!!!
P.S.2 Nu cred ca acum 15-20 ani profesorul se adresa studentului "BAAA ,vino incoace baaaa,hai gata baa va ajunge" o sa fim colegi in cativa ani,cel putin asa cred eu.
stomic este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-07-08, 16:53   #22
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

in romania nu facultatea te face dentist. facultatea iti da dreptul sa practici doar, mai departe depinde de tine daca vrei sa ajungi dentist sau agent comercial la zentiva. daca vrei sa ajungi dentist trebuie sa-ti placa si sa vrei. ai cursuri postuniversitare tinute de oameni ok si mai ales ai eugenol. se poate!
drvmihai a multumit.
Vechi 07-07-08, 17:23   #23
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de f.dediu View Post
in romania nu facultatea te face dentist. facultatea iti da dreptul sa practici doar, mai departe depinde de tine daca vrei sa ajungi dentist sau agent comercial la zentiva. daca vrei sa ajungi dentist trebuie sa-ti placa si sa vrei. ai cursuri postuniversitare tinute de oameni ok si mai ales ai eugenol. se poate!
ai dreptate!merci eugenol , ca existi
stomic este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-03-09, 01:06   #24
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

auzi zii mersi k nu a refluat aspiratorul in gura pacientului sa vezi acolo distractie
Eu am facut endo impreuna cu alte 2 grupe in total 20 de muschetari intr-o sala cu doar 6 unituri functionale si cu barem de 6 manopere finalizate.
Sa vezi ce frumos e sa te plimbi cu pac de la etajul 1 pana la parter cu acele pe canal fara diga si cand ajungi acolo si le controlezi le gasesti balanganindu-se in gura omului.
Daca vrei sa faci treaba cu adevarat te trezesti frumusel la 6 dimineatza si te duci la 7 sa fii la fac sa iti "tii scaun " k sa ai pe ce sa lucrezi.
Cat despre examenul de licenta... la noi nu s-au dat grilele... am luat 6.50 la grile ... noroc am avut k am picat oralul la profesorul Iliescu care este printre putinii oameni din facultatea aia care chiar face carte si am luat 10 .
De ce crezi k toata lumea il injura ... pt k nu toate " pilele " trec de endo.
Ps: din punctul meu de vedere examenul de licenta ar trebui sa fie numai oral cu pacientul pe scaun la prima vedere 15 minute pt conceperea planului de tratament si atunci sa vezi cum rata de promovare scade vertiginos.
Vechi 10-03-09, 03:15   #25
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de alexa_dobre View Post
noroc am avut k am picat oralul la profesorul Iliescu care este printre putinii oameni din facultatea aia care chiar face carte si am luat 10 .
De ce crezi k toata lumea il injura ... pt k nu toate " pilele " trec de endo.
da..intr-adevar, facea la carte de te desteptai oricat de prost erai; am prins si eu grilele alea de nu stiau nici asistentii cum se rezolva; cursurile erau in schimb o placere; nu aveau nici titlu nici inceput nici incheiere, erau o discutie asa de varza incat grilele inevitabil veneau parca din materii de la alte stiinte; parca-mi aduc si-acu aminte...la pac cu afectiuni renale ce kk de tehnica de instrumentat canal folosesti abcd...care e bacteria din pulpa cand enzima e nu stiu care ce-i drept niste lucruri atat de utile incat pot sa spun ca mi-am papagalicit timp din viata in care puteam sa fac altceva

moshul ce-i drept din ce stiu nu prea lua foloase, si din cauza grilelor prafuite scoase repetitiv la cativa ani cu mici modifuri dupa cursurile martiale, se pica la greu; cand insa se stirbea prestigiu facultatii devenea mielusel asa incat zecele tau reflecta cu siguranta adevarata valoare

vrei sa inveti endo? citeste partea de form a celor 3 crai si uita de ce ai inv la scuala
Vechi 10-03-09, 03:30   #26
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

am citit deja cei 3 crai.
si acum sunt calare pe ingle incat deja uit de "scuala"
ps: nu te lasa pacalit 10 nu reprezinta valoarea mea si asta abia acum realizez
Vechi 10-03-09, 03:40   #27
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

sa nu ne cramponam in note si carti; e diferenta mare de la teorie la practica; degeaba citesti daca nu poti face; pe de alta parte daca ai niste chestii clare'n cap gen sa cureti canalele bine si sa nu le lasi neobturate...nu-ti mai trebuie decat indemanare si noroc sa faci treaba buna ; daca tii sa vezi cum fac altii care's obsedati de knaal citesti si ingle&co; degeaba mioritic ca daca ai sa stai cu apexloc si diga si spalaturi 2h la pac de 60roni endo ai sa faci repede reconversie profesionala ; si ca incununare a endosuccesului mai te pune si un pac nemultumit pe formuri ca ce calamitate ai facut in cavitatea lui orala.
dzStom a multumit.
Vechi 10-03-09, 04:03   #28
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Pacat de camil...sper sa nu puna la suflet tot ceea ce spun doftorii astia pe diverse forumuri. Eu mi-as fii dorit din tot sufletul un asistent ca el in facultate.... dar mama a zis sa dau la buk k aici se face scoala adevarata nu la timisoara unde a facut ea.
Vechi 10-03-09, 07:39   #29
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drdre View Post
cred ca o sa ma duc in SUA
unde vei vedea cu adevarat ce inseamna facultate !
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-03-09, 12:58   #30
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

apropo de scolile din USA ( citat din niste mailuri) :

"Schools are broke. Students are having a hard enough time paying exorbitant tuitions. Some schools are so hard up for clinical staff that grads 3 years out of school are on the clinic floor – teaching. (Ask me how I know.) Absurd.
There is a generation of Dentists my age that went through what was the equivalent of a Dental School hazing. 30 years later they are still bitter and angry. They not only don’t contribute funds to the school but they are so pissed at the treatment they received as students that they vowed never to return in any fashion. It is unfortunate but it is true. Other dentists get involved for a while but become so fed up with the bureaucracy, ridiculous regulations, paperwork, and bending over backwards for students. ( Now THERE’S a change!). The pendulum has swung the other way and now there is so much financial and political pressure to graduate students ( regardless of their abilities) that we are getting some pretty poor quality graduates. Not to mention the ethical problems."

Vechi 10-03-09, 15:52   #31
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, acord, admitere, buna, citit, doc, doctori, endo, fan, faza, frustrat, grupe, gura, invata, limba, macar, mana, medici, mesajul, odata, orasul, pacient, promo, rindul, stiam, studenti, tau, turbina

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Rezidentiatul in stoma sorsirbu Rezidentiat 21 24-09-09 10:59
Intrebare: Congres stoma- MAI2008 NETA Perfectionare 4 28-05-08 19:02
emisiune despre stoma magda Chirurgie 3 19-03-08 22:56
tratam stoma in per sarcinii Ioana Ban Cazuri dificile 6 07-02-08 23:33
perfectiunea in stoma nico Viata nu e o gangrena simpla 15 04-12-06 15:28

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (06:28) timp.

Alegeti schema de culori preferata: