Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Producatorii de pasta de dinti si mizeriile lor de reclame

discutie din eugenol.ro : Ce parere aveti de reclamele la pasta de dinti si minciunile publicitare? "Pasta cea mai recomandata de medicii dentisti ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Loc de dat cu capul
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree21Multumiri
  • 5 Scris de Ravendark
  • 3 Scris de KLMircea
  • 1 Scris de tiptop
  • 1 Scris de Ravendark
  • 3 Scris de dzStom
  • 1 Scris de cristaldental
  • 2 Scris de anduluta81
  • 1 Scris de rbogdan
  • 4 Scris de nico

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 24-02-13, 11:56   #1
Ucenic timid
MD Parodontolog
Fara status.

.

Default Producatorii de pasta de dinti si mizeriile lor de reclame

Ce parere aveti de reclamele la pasta de dinti si minciunile publicitare? "Pasta cea mai recomandata de medicii dentisti din Romania", etc. Nicaieri nu mentioneaza vizita bianuala la dentist, profilaxia etc. Mizeriile astea de reclame ii fac pe oameni sa creada ca asa zisul produs ideal zis pasta de dinti ii salveaza de mersul la dentist. Unii au 4 paste de dinti, fac si combinatii saptamanale in dorinta de a nu mai merge vreodata la dentist. Iar marii producatori incurajeaza atitudinea asta incercand sa elimine dentistul din ecuatie.
Ravendark este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-02-13, 12:42   #2
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Mai nou se foloseste nu stiu ce pasta (nu mai tin minte) caci in reclama zice ca te apara de probleme dentare care blablabla te apara de probleme cardiace............. toti au Dar nu zic sa mearga si la doctor pentru detartaj, tratamente....... DOAR PASTA FACE MINUNEA.
drmaselutza, Ravendark si GELAL au multumit.
.
Vechi 25-02-13, 03:35   #3
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Ia adunati-va un pic! Adica va asteptati ca producatorii de pasta de dinti sa rezolve problemele unui sistem de sanatate inexistent? Nu ar fi cam ieftin?... Prin alte parti omul isi primeste educatia pentru sanatate pe cu totul alte cai, folosind pasta de dinti pe care i-o recomanda dentistul si eventual chiar i-o vinde, reclama Tv fiind doar un adjuvant pentru cand are nevoie de diversitate.
k.Adina a multumit.
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-13, 09:40   #4
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

in Romania televizorul si reclama televizata ghideaza consumatorul . e plin de reclame bombastice la televizor , mass media in general si nu doar in cazul pastei de dinti. important sa vinda produsul si atat. pana ajung la dentist afla de la TV informatii de igiena orala

Modificat ultima data de eugenol; 25-02-13 la 09:51. Motivul: citat inutil
GELAL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-13, 15:41   #5
Ucenic timid
MD Parodontolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

in umila mea opinie colegiul noastru ar trebui sa infiinteze o campanie media in care sa promoveze vizitele profilactice. Cum e mesajul "pentru sanatatea dumneavoastra evitati excesul de zahar, sare bla bla", sa fie ceva de genul " pentru un portofel mai plin si un ficat mai sanatos mergeti la dentist de doua ori pe an. ficat sanatos=fara advile, auline, ketonale, antibiotice luate de-a valma etc
GELAL a multumit.
Ravendark este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-13, 11:41   #6
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.
+1 (+1/-0)     

Exista o campanie tv care promoveaza spalatul pe dinti de 2 ori pe zi (si daca tin bine minte nu face reclama vreunei paste de dinti). Din pacate campania se desfasoara doar pe canalele de desene animate pt copii.
E totusi un inceput... si e mai bine decit nimic. Oricum, copiii sint cei mai receptivi la astfel de mesaje.
Vechi 14-03-13, 13:51   #7
Initiat
Medic Dentist
tks

.

pai colgalatatele noastre din reclame.. ca sa vorbim necodat, in majoritatea actiunilor pe care le am avut ca studenti de preventie, ei ne-au sponsorizat si toate salile unde ne desfasuram activitatea erau pline cu bannere. ce sa facem daca doar ei ofereau?
si orbit care are 14 substante cancerigene ( puse intentionat , parerea mea ) a avut recent o bursa de 4000 euro , pt studentii de la stoma , sa scrie o povestioara cat de ,,buna,, e guma.. ce e rau si distructiv se consuma si nu doar in domeniul acesta, e o regula generala.

ma bucur ca in salile de preventie la facultate avem standuri cu sensodyne, au inceput sa le scape si lor ceva aditivi cancerigeni asa 1-2 , sper sa nu fie doar inceputul, si atat sa fie.

ce putem face? ca sa pot schimba pe cineva, trebuie ca eu sa fiu exemplu in primul rand.
eugenol man, drmaselutza si GELAL au multumit.
Vechi 14-03-13, 23:36   #8
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

Eu era sa scap lingura din mana cand am vazut o reclama in care unul a clatit si si-a 'exportat' dintele-n chiuveta - era morbida . Mesajul era absurd, ceva de genul, daca nu folosesti pasta noastra de dinti, asta va asteapta - aiureli.
k.Adina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-03-13, 08:16   #9
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Aiureli, îți cad dinții așa dacă nu mergi la stomatolog

eman telefonic
Vechi 15-03-13, 09:09   #10
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Da'de mizeriile de reclame la gumele de mestecat, care " ïndeamna"omul sa inlocuiasca pasta cu mestecatul gumei, ce ziceti? Eu chiar am avut pacienti care au zis ca ei nu se mai spala pe dinti, ca doar mesteca guma

Ar trebui la finalul reclamei, inserat textul "mestecatul gumei nu poate suplini spalatul corect pe dinti "sau asa ceva...
KLMircea a multumit.
Vechi 15-03-13, 09:13   #11
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.
+3 (+3/-0)     

Mie reclama asta cu pasta minune care rezolva sangerarile si "clatinarile" poate induce ideea ca parodontopatia se rezolva daca iei pasta X. Pacientii vor crede ca sangerarea gingivala trece cu pasta si nu vin la un control, pentru a decela o simptomatologie incipienta. Asta mi se pare cel mai periculos.
cosminaG si KLMircea au multumit.
Vechi 15-03-13, 09:38   #12
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Exact ce spui tu am spus si eu... dar reclama e mincinoasa total... chiar spune ca problemele dentare duc la probleme cardiace sau le agraveaza SI DACA TE SPELI CU PASTA DE DINTI TOTUL SE REZOLVA. <- cu bold e minciuna... nu spune ca trebuie sa te duci la doctor, nu spune ca asta era daca te spalai cum trebuie toata viata si nu acum cand tartrul acopera toti dinti, etc.
.
Vechi 16-03-13, 05:10   #13
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Reclama e facuta in favoarea celui care plateste.
Noi i-am ajutat vanzandu-ne semnaturile pe o punguta cu pasta de dinti.
dzStom a multumit.
rbogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-03-13, 13:20   #14
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.
+1 (+1/-0)     

Acum intelegeti de ce nu se spala oamenii pe dinti?
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg tp.jpg (28,3 KB, 5 vizualizari)
Vechi 22-03-13, 19:57   #15
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mai bine pentru noi!
gigica_srl este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., dori, dorinta, medicii, oameni, reclamele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (23:37) timp.

Alegeti schema de culori preferata: