Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Izolare fonica

discutie din eugenol.ro : Buna ziua! Sunt medic dentist in Bucuresti . Am cabinetul la parterul unui bloc,dar inca nu am inceput activitatea, ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Loc de dat cu capul
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree2Multumiri
  • 1 Scris de eugenol man
  • 1 Scris de ncrstus

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 07-05-10, 10:26   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Question Izolare fonica

Buna ziua!
Sunt medic dentist in Bucuresti . Am cabinetul la parterul unui bloc,dar inca nu am inceput activitatea, inca mai am de amenajat. Vecinii de deasupra imi cer sa fac izolare fonica. Va rog frumos sa imi spuneti cum ati facut izolarea, ce materiale ati folosit (ma intereseaza toate detaliile tehnice, de montaj) si daca imi puteti recomanda pe cineva care se ocupa de asta. Va multumesc!
ramteo este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-05-10, 19:31   #2
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Cea mai buna varianta de izolare e folie tip sandwich poliuretan cu plumb. Nu ocupa mult spatiu, izoleaza si de radiatii daca vrei sa iti pui rx, dar e f scumpa (eu am gasit la 64Euroi/mp).

Daca ai inaltime poti sa pui un strat de poliuretan cu celule deschise lasi un gol de aer si apoi un strat de vata bazaltica sub tavan fals. Asta inseamna cam 20 cm din inaltimea camerei. Dar iti iesi la 10 euro/mp materialul fonoizolant.
.
Vechi 12-05-10, 23:23   #3
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Revin cu aceeasi intrebare si rugaminte. Chiar nu stie nimeni?
--------------------------
--------------------------
Multumesc, dr. Stefan Anca. Imi cer scuze, nu mi se afisase raspunsul dvs. Prima varianta pe care mi-o propuneti este chiar scumpa pentru mine (mai ales ca nu voi avea radiologie), iar cea de-a doua este dezavantajoasa,pt ca imi ia mult din inaltimea camerei. Mai astept si alte idei, mai caut si eu...Poate cineva a gasit o varianta mai convenabila ca pret si ca grosime?
.
Vechi 12-05-10, 23:38   #4
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+1 (+1/-0)     

Cofraje de oua apoi rigips peste. Esentiala e forma lor care disipa undele sonore.
Orice mester poate face asta dupa ce faci o vizita in piata la vanzatorii de oua sa colectezi cofrajele de oua.
Si vata minerala si polistirenul au protectie fonica dar nu prea mare. UN search pe google ar trebuia sa te ajute sa aflii care sunt indicii de izolare fonica a diverselor materiale.

Daca nu ai observat deja studiourile audio sunt captusite cu materiale cu profil similar cu cofrajul de oua.
Bafta si felicitari pt curajul de a deschide un cabinet acum.
ncrstus a multumit.
Vechi 13-05-10, 19:14   #5
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc, Eugenol man.
Adevarul este ca ezit inca sa demarez pe cont propriu, lucrez momentan ca angajata la un cabinet si... strang capital pentru a incepe (avand in vedere ca am si rata pentru spatiul in care se afla cabinetul).
Ati pus in practica ideea cu cartoanele de oua? Eu nu prea imi dau seama cum se monteaza rigipsul peste ele, daca puteti sa-mi explicati mai amanuntit...chiar am nevoie
.
Vechi 14-05-10, 01:32   #6
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Rigipsul se monteaza pe sine cu dimemsiuni diverse, la distanta de perete. In spatiul ramas poti pune cofrajele de oua.
Trebuie doar sa alegi sina cu dimenisunea egala cu inaltimea cofrajului.
Linkuri la prima cautare :
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 14-05-10, 17:11   #7
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

O varianta mai ieftina ar fi intradevar cum a zis eman, dar in loc de cofraje iti recomand tot din poliuretan facut in forma de cofraje. La ceva firma din timisoara parca am gasit. Cand am timp caut siteul si il trimit.
Sau poti sa cauti pe forum la softpedia la izolare acustica, acolo am gasit chestia asta in forma de cofrag.

Folia cu pb e destul de scumpa, dar cu ea obtii rezultatele cele mai bune. Ideal ar fi daca vecinul de deasupra ar pune-o sub pardoseala, atunci ai obtine cea mai buna izolare si tu fatza de vecin si vecinul fata de tine.
.
Vechi 14-05-10, 18:17   #8
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

Citat:
Publicat initial de ramteo View Post
Multumesc, Eugenol man.
Adevarul este ca ezit inca sa demarez pe cont propriu, lucrez momentan ca angajata la un cabinet si... strang capital pentru a incepe (avand in vedere ca am si rata pentru spatiul in care se afla cabinetul).
Ati pus in practica ideea cu cartoanele de oua? Eu nu prea imi dau seama cum se monteaza rigipsul peste ele, daca puteti sa-mi explicati mai amanuntit...chiar am nevoie
Cofrajele pentru oua sunt excelente. Le-am folosit in doua straturi: varf peste varf. Un compresor nesimtit de obor nu facea mai multa galagie decat unul silentios neizolat. Dar sistemul are doua probleme:
aerisirea: i-am lasat cam 40cm intre pereti si compresor, fante de 5 cm la podea si i-am montat un ventilator care sa traga din incinta. Altfel se incinge si face condens pe circuit, in timpul folosirii.
E greu de curatat, ca aduna tot praful. In laborator nu deranjeaza...
KLMircea a multumit.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-05-10, 18:13   #9
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Ce bune info ca am si eu nevoie
.
Vechi 04-09-11, 21:45   #10
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cred ca poate fi folosit si buretele fonoabsorbant (din cel ordinar, mai ieftin) daca nu se pune problema de estetica. Pe tavan, ar trebui sa faca singur treaba....
johndoe21ro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-06-12, 21:06   #11
Initiat bine
Medic Stomatolog
Passion is the difference
between having a job or a
career

.
+1 (+1/-0)     

nu stiu daca mai intereseaza pe cel ce a deschis topicul ,dar poate mai dau o idee cuiva. Acelasi lucru l-am patit si eu ca vecina a vrut antifon si am pus atat in cabinet cat si in camera de sterilizare pe tavan ,dar si un perete spre vecin, zapada artificiala de izolatii ,apoi peste ea facut peretele cu gled peste plasa din aceea speciala de sustinere , adica ca si cum as fi izolat termic pe interior apartamentul. Esteticul este de 10 ca nu iti dai seama decat daca ciocanesti iar sunetul , acuma nu stiu ce sa zic dar de cand am deschis nu s-a plans nimeni de nimic, bine ca o fi si mai tacuta turbina ) ce sa zic nu stiu oricum ar fi nici nu se pierde mult din inaltime nici nu se vede deloc. Am folosit placi de 5 cm iar la final totul a iesit undeva pe la 6.2 cm ,insesizabili intr-o camera normala dupa mine sper ca v-am mai dat o idee macar .
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/loc-capul/10666-izolare-fonica/

Ps. si cu ocazia adancimii abia mi s-a integrat perfect si plafonierea cu 4 neoane , care acuma e la nivel cu plafonul aproape
Blue este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-01-13, 15:17   #12
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am si eu o intrebare: isi tine careva compresorul afara ??? (In ceva cutie inchisa, fireste )...mi s-a propusa ca alternativa la compresorul silentios de "interior", aceasta varianta si nu prea am incredere sa tin afara compresorul....stiu ca multi il tin fie in beci, fie in garaj genul de compresor industrial, insa eu nu am posibilitatea asta, decat sa-i "construiesc" afara (lipit de cladire) un astfel de "dulap", captusit cu tot felul de izolatii...repet: asa mi s-a propus ca alternativa mai ieftina....are careva ceva asemanator ?
SilverZeus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-01-13, 15:30   #13
Initiat bine
Medic Stomatolog
Passion is the difference
between having a job or a
career

.

aici e discutabilă treaba.... problema cu poziționatul afară sau în beci o reprezintă condensul/înghețul care duce în scurt timp la defectarea aparatului.. Ca sa nu mai zic ca dacă mai întâi e condens și apoi îngheață... s-a cam terminat cu motorul... O varianta ar fi ca prin peretele ăla sa dai o gaura care sa comunice cu interiorul sa vina căldură, sau sa pui o bucla din pexalul de la calorifere, tur sau retur nu contează dar care sa asigure o căldură suficienta în cămaruța aia dar nici sa îl supraincalzeasca. oricum ar fi, aerisire tot îi trebuie. Cel mai bine pe termen lung zic eu ar fi investiția intr-o cutie antifonata și ai scăpat de stres. Dacă tot nu iti permiți pana la urma îl pui afară dar sa te aștepți la cel mai rău, mai ales cu temperaturile astea...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=10666

s1 running cm10 jellybean
Blue este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-01-13, 15:56   #14
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mda, astea-s si temerile mele....multumesc ptr raspuns
SilverZeus este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., buna, cabi, cabinet, camera, casa, cautare, construire, deschide, diverse, felicitari, fonica, forma, forum, gradina, intrebare, izolare, izolare fonica, materiale, medic dentist, ore, piata, pro, profil, protectie, pune, search, spa, spatiul

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/loc-capul/10666-izolare-fonica/
Publicat de For Type Data
C?utare google This thread Refback 10-01-11 21:07

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (17:34) timp.

Alegeti schema de culori preferata: