Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

anduluta and the city

discutie din eugenol.ro : Aici totusi este vorba de o nuanta. Ca sa ii fac placere lui Victor : cand simt nevoie de ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Jurnal
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree649Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 27-01-13, 12:29   #1198
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

Aici totusi este vorba de o nuanta. Ca sa ii fac placere lui Victor : cand simt nevoie de o cafea , trebuie sa o am urgent , si atunci nu pot face altceva in timp ce ea piiicura. Avand cana in mana si simtind ca eu am controlul timpului (tot pt Victor) cat o frec , asteptarea nu mai pare o problema. Pentru ca depinde de mine cat astept. Vezi...e o nuanta.
Doi la mana, de obicei beau cafeaua cu tigara , ca un obicei intre doi pacienti . (ca timp nu ca spatiu ) .In acest rastimp (tot pt Victor) cu una intr-o mana si cu cealalata in alta mana, ma concentrez pe ce am de facut la urmatorul pacient , plimbandu-ma in sus si in jos. E ca o defulare da, cum bine ai intuit , chiar este un dus rece interior.
Si trei la mana cum cine este O ZE? Uite: ( ca tot suntem la topicul jurnal)

Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/jurnal/9783-anduluta-and-the-city/
Nu seman deloc, nici o similitudine, nu?Oamenii aia sunt rai.

Asta ar merge pusa la topicul cu bucatareala dietetica :
Vechi 27-01-13, 13:15   #1199
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Multam ca m-ai luminat. Am vazut sketch-urile cele postate de tine pe vremuri, n-am nervi sa le mai urmaresc acum. Nu-mi mai amintesc subiectul lor, nici predicatul dar presupun unde bat atat ele cat si tu...
Oricum, te intuiesc bine Nu esti tu chiar asa usor de citit, sunt eu o intuitiva. Sau invers?
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-01-13, 13:44   #1200
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Unii ma intuiesc dupa aparente, altii ma intuiesc dupa micile scapari . Tu faci parte din a doua categorie. Ti-am zis ca esti vultur.
Sketch-urile sunt dementiale, mereu rad cand le vad , mai ales ca ma simt un pic cu musca pe caciula si vin cam ca o palma binemeritata de trezire.
Vechi 27-01-13, 14:10   #1201
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
daca vrei sa cumperi o Toyota brusc vei vedea numai Toyote pe strada
poate nu vreau sa cumpar ,numai sa inchiriez ,chiar si asa e plin de ele pe strada oriunde te uiti!
anduluta81 a multumit.
Vechi 27-01-13, 14:25   #1202
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Ce tare ca razi la mondenii. Alea 2 actrite nu sunt normale. Sun fan.
Eu ador seria cu Maia Morgenstern.... Mai ales episodul cu ea la WC si in avion dar pe asta nu o gasesc pe net. Si imi place si seria cu alea trei fete bune. Si eu rad ca un tampit cand le revad si pt a mia oara.

Modificat ultima data de KLMircea; 27-01-13 la 17:12.
KLMircea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-01-13, 15:29   #1203
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Victor, touche. Mai e varianta ca poti sa o cumperi , dar cand trebuie sa bagi bani in piese o vinzi unuia pt care acest second hand e un vis implinit. Tot un fel de inchiriat este.
Mircea, da da da. Seria cu "Fete bune" e dementiala. Mie imi place cum il imita si pe Serghei Mizil, cat de bine ii mimeaza toate ticurile. Demential.
Vechi 27-01-13, 17:22   #1204
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Bai............ ca mi-am amintit de seria de la Mondenii cu Maia si cred ca ei sunt in asentimentul meu caci nu cred ca un om normal poate considera clipurile astea doua ca fiind normale. Nu inteleg efortul, nu vad rostul, nu ajuta la nimic, nici nu pot fi difuzate, sunt exagerate.................. mi se pare ingrozitor si acum e unul si cu Dragos Bucur si sper sa intre la Mondenii.

Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=9783
si acum tatatadam
Au... Au... Aurora...
Mai tare... Mai cu viata... Respira...
Pompiliu... Cu drag, cu mare drag...

Asta are si muzica de generic tot din clipul cu Rosia Montana.

Dar marmoseta nu era mai mare?!?!
anduluta81 a multumit.
.
Vechi 27-01-13, 19:37   #1205
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Oare jignesc daca-ntreb cand ati fost ultima oara la teatru?
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-01-13, 21:26   #1206
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Nu, nu jignesti. Este una din chestiunile pe care mereu mi le propun, dar mereu reusesc sa fac numai ce imi este extrem de comod in timpul liber. O carte, un film. Imi propun mereu sa merg intr-o multitudine de locuri sa fac o gramada de activitati interesante , dar pur si simplu sunt prea obosita sa mai fac efortul de a-mi lua bilete, de a ma deplasa. Fac ce imi e mai la indemana. Oricuum imi place f mult in timpul liber sa stau sa ma relaxez in casa. Mai ales cand e vreme urata afara. Daca mi-ar lua insa cineva bilete, probabil ca as trage de mine sa merg. Insa cum nu e cazul...ma indop cu filme si ceva carti de la Carturesti. Am parte de prea multa agitatie la cabinet, incat in week end nu prea mai vreau sa vad oameni in jur. Vreau sa stau maxim in doi. Sunt filme pe care vreau sa le vad si astept sa ma duc la cinema , nu le downl de pe net ca vreau sa le vad pe marele ecran, si pana la urma nu le mai vad deloc...numai gandul ca trebuie sa vad agitatie in jur, vorbarie, oameni, mirosul ala tipic de multime de spectatori....eeeewww. Pana la urma nu mai merg deloc.
KLMircea si Radu Tepordei au multumit.
Vechi 27-01-13, 22:02   #1207
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Daca mi-ar lua insa cineva bilete
la Nottara iti poti lua bilete online. Si mi se pare ca si la National. La capitolul oboseala, insa , te inteleg...
Vechi 27-01-13, 22:05   #1208
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Da, sa zicem ca treaba cu biletele se poate rezolva online. Treaba cu comoditatea e mai greu de rezolvat. Si treaba cu multimea de oameni de care nu am chef.
Vechi 27-01-13, 22:54   #1209
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+3/-2)     

Apreciez sinceritatea ta, Anduluto. Sa zicem ca accept si explicatiile. Si vin si c-o solutie, desi cred ca nu tre sa-ti explic diferenta dintre un loc la stal si unu in sufragerie. Dupa ce vezi monstrii de mai jos, iti vine sa te mai uiti la mondenii de mai sus?

Iar aici o colectie intreaga, desi diluata cu filme:

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Nu realizezi cat de norocoasa esti sa ai in urbea ta atatia actori de exceptie si sa ai acces atat de usor la geniul lor.
nico, reif_felicia, Iriss23 si alti 2 au multumit.
.
Vechi 27-01-13, 23:49   #1210
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
+2 (+2/-0)     

ooo monsieur Radu, ma subestimezi. nu inseamna ca daca nu merg la teatru nu vad teatru. Am apelat deseori la solutia asta de mai multi ani. Sincer insa imi place sa imi variez vizionarile: pot vedea un film necomercial excelent si cateodata simt nevoia de ceva comercial si stupid care doar sa ma faca sa rad. Imi plac deopotriva filmele grele care iti raman in suflet precum si cele pe care le uiti dupa o ora dar care te-au relaxat. Ma uit la piese de teatru golden , precum si la mondenii. Depinde de stare. Nu ma uit doar la chestii de calitate. Exclusivismul , constanta in a urmari doar chestiuni elevate ma plictiseste fantastic de tare. Ca sa pot aprecia un lucru de calitate trebuie sa il compar cu ceva mediocru sau submediocru. Si ca sa particularizez, in ceea ce priveste Mondenii, imi place talentul actorilor, care desi nu este cel al monstrilor sacri de care imi spuneai, este unul cu totul special.
KLMircea a multumit.

Modificat ultima data de anduluta81; 28-01-13 la 00:11.
anduluta81 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-01-13, 23:58   #1211
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
Oare jignesc daca-ntreb cand ati fost ultima oara la teatru?
Unii au teatru zilnic! Vorba lu´ barbatu-meu: "Vrei teatru?? Iti fac eu un teatru de nu te vezi!"
La mine-i si mai dramatic! Stau chiar in buricu targului, mi-am dorit de nenumarate ori sa ajung la Ateneu (la concerte, ca pe banca acolo am stat mereu, á propos, in zilele insorite, asa, de pe la 12 , chiar si acum iarna, bate soarele fantastic, poti face plaja!) si nu am ajuns nicicum. Sunt o bleaga, ca ar trebui sa fac un pic de circ acasa si s-ar rezolva imediat problema. ....Da´si decat sa mergi cu cineva care adoarme la concerte,... atunci mai bine acasa frate.

Radu, eu iti urez cu intarziere, si tie si Titilukai, un La Multi Ani cu tot ce va doriti!!! ♥.
Radu Tepordei a multumit.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-01-13, 09:11   #1212
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
In niste studii de psihologie se spune ca daca iti faci o lista cu ce iti doresti pe care o ai f clar in minte, vei putea observa numai 5% din ce te inconjoara , in speta vei vedea selectiv doar ceea ce prezinta interes.
E.g. daca vrei sa cumperi o Toyota brusc vei vedea numai Toyote pe strada , pentru ca de fapt nu mai vezi celelate masini

QED?
Sau cum spun bătrânii noștri: dacă ai în mână un ciocan în jurul tău vezi numai cuie.

eman telefonic
Vechi 28-01-13, 12:23   #1213
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Radu: Chestiile nostalgice sunt aiurea... sa spui ca doar monstrii sunt super actori e un pic ciudat. Daca ma intrebi pe mine, prefer oricand filmele lui Mungiu (ca Andu a vorbit si de filme) in locul multor altor filme cu monstrii.

La teatru e fff usor de mers in metropolele voastre dar fff greu si fff scump in rest. Daca la Bucuresti un bilet la teatru costa x atunci aici exact aceeasi piesa costa 3x. Nu e vorba de mine la bani ci am reprodus ce a spus o pacienta saptamana trecuta.

Eu zic ca e loc si de Mondenii si de teatru si de monstrii.
.
Vechi 28-01-13, 12:38   #1214
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Chestiile nostalgice sunt aiurea...
De ce sa fie aiurea? Daca ar fi asa, ar disparea toata istoria (a teatrului, a filmului, etc), s-ar arunca totul la gunoi imediat ce a fost vizionat...
Vechi 28-01-13, 12:52   #1215
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

NU.... nu asta am vrut sa zic... citeste tot si vezi ca am subliniat cu DOAR... nu nu nu... nu am vrut sa zic ce ai inteles tu. Nu imi place sa se zica ce buni sunt aia si ce nasoli astia.
.
Vechi 28-01-13, 12:54   #1216
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Mircea, chiar daca nu-ti place, cam asa este...
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-01-13, 13:33   #1217
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
0 (+1/-1)     

De ce? Doar ca voi aveti un pic alta varsta? Scuze dar nu e asa...
.
Vechi 28-01-13, 14:43   #1218
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Mircea, vinul bun, cu timpul, are 2 posibilitati :sa devina si mai bun sau sa se acreasca. Asa si oamenii se rafineaza cu virsta (sau nu). Si mie imi placea Vacanta Mare in varianta de dinainte de '89, acum prefer alte modalitati de "recreere"(hmm, sau re-creare :-P ?).
Nu mai suport un anumit gen artistic (cu sau fara ghilimele) nici in acele momente cind simt nevoia de ceva foarte comercial, pentru spalatul" creierului. Asta nu inseamna ca ma cred vreo rafinata
Dar mai vorbim peste 10 ani... :-P
Iriss23 si bolodoctoru au multumit.
Vechi 28-01-13, 15:17   #1219
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

Citat:
Radu, ma subestimezi
Nu eu, ci tu te subestimezi .
Citat:
Exclusivismul , constanta in a urmari doar chestiuni elevate ma plictiseste fantastic de tare.
Luluto ( ca tot vorbiram de teatru ), nu te plictisesti cam repede? Privesti cu orele un camp protetic cum se transforma sub turbina ta, unde spectacolul e, desi epic , binecunoscut, da te plictiseste arta elevata?

Citat:
Publicat initial de Mona Lisa View Post
La mine-i si mai dramatic! Stau chiar in buricu targului, mi-am dorit de nenumarate ori sa ajung la Ateneu
Pai ia-o pe Ghita ( chiar, mai stie careva ceva despre Cristina? ), si ataca Ateneul, sau ti-ajunge arta dramatica conjugala?

Multumesc pentru urari!
Citat:
Radu: Chestiile nostalgice sunt aiurea... sa spui ca doar monstrii sunt super actori e un pic ciudat. Daca ma intrebi pe mine, prefer oricand filmele lui Mungiu (ca Andu a vorbit si de filme) in locul multor altor filme cu monstrii.

La teatru e fff usor de mers in metropolele voastre dar fff greu si fff scump in rest. Daca la Bucuresti un bilet la teatru costa x atunci aici exact aceeasi piesa costa 3x. Nu e vorba de mine la bani ci am reprodus ce a spus o pacienta saptamana trecuta.

Eu zic ca e loc si de Mondenii si de teatru si de monstrii.
Aici nu e vorba de nostalgie, asa cum sa iubesti muzica lui Mozart nu e desuet. Sau as putea vorbi cumva de nostalgie referindu-ma la vremile in care din institutele de teatru ieseau actori remarcabili. E drept ca si publicul era unul mult mai educat.
Zici ca-i scump un bilet la teatru? Da o masa la restaurant cum e? Daca e de 3 ori mai scump, mergi de 3 ori mai putin, da mergi. Eu merg la Bucuresti la anumite concerte chiar daca e mult mai scump decat pt. un bucurestean. De fapt nu conteaza cat costa, daca nu iei de la gura familiei. Desi tot un fel de hrana e, evident, pt. cei ce pot trai o astfel de foame. Daca insa mondenii dau satietate, apai nu-i de mirare ca actorul de teatru are conditia pe care o are.
Iar loc este pt. talent, munca si inspiratie. Restul - recycle bin .

Iar legat de monstri, uite Mircea. Cu de dicatie, de la min. 2.00.
.
Vechi 28-01-13, 17:27   #1220
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Nu o sa continuu... Ideea e ca nu neg monstri asa cum vreti sa credeti voi ci nu imi place cand ziceti ca DOAR ei. Imi place Mozart, imi place Beatles si imi place Lady Gaga si Nicky Minaj........ Dar ti-am mai povestit asta
.
Vechi 28-01-13, 17:37   #1221
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

@ Radu:
Mi se recomanda deseori ca ar fi cazul sa ma mai subestimez din cand in cand, de aceea cred ca sunt mici sansa sa fiu banuita de subestimare. Si supraestimarea de multe ori e mai rea ca opusul ei. Oricum enervanta pentru cei din jur este cu siguranta.
Ma plictisesc f repede de orice se repeta prea mult timp. Merge varianta cu schimbatul palariei Mariei, dar unde nu am palarii de schimb, fug. In ceea ce priveste meseria, mai ales ca m-am limitat pe doua ramuri , deci cu atat mai repetitiv,incerc sa schimb si sa incerc mereu materiale noi si tehnica cand se poate. Altfel, este extrem de binecunoscut. Partea financiara insa imi indeparteaza orice plictis. Cand e vorba de bani ma plictisesc greu, sau nu imi permit sa ma plictisesc.
Nu am cum sa o iau pe Ghita, nu mai stiu nimic de ea de mult timp si nici la telefon nu reusesc sa dau de ea.
Si..inca ceva...mondenii nu dau satietate ci momente de amuzament. Nu refuz niciodata o chestie care ma face sa rad. E singura chestie care ingrasa si mi-o permit. Satietate nu mi-o dau nici Evergreenurile, satietate imi da varietatea. Orice e acelasi gen ma aduce la saturatie. Chiar si perpetua calitate.
KLMircea a multumit.
Vechi 29-01-13, 12:53   #1222
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Melanjul valoric este, cu siguranță, o opțiune a culturii moderne, de masă, caracterizată prin consumatorism. Este un nene, Abraham Moles îl cheamă, care o numește cultură mozaicată. Adicătelea, le primim pe toate cu drag, cum vin, pentru că ni se cultivă nevoi, reale sau artificiale, pentru ele.
Diferența dintre oameni, din această perspectivă, este dată, cu certitudine, de formarea inițială. Valoarea autentică, perenă, devenită convingere, mod de viață. Oamenii de acest calibru nu acceptă negocieri și compromisuri în plan axiologic. Și asta se petrece în mod firesc. Nu-i obosește și nu o fac pentru etichetă.
Ar fi minunat să-și pună cineva în minte să ne cultive nevoia pentru autentic, pentru unic și original. Atunci am nega și, cu timpul, am desființa producțiile de serie, cu marcă industrială, acolo unde ele nu au ce căuta, adică în artă.
Polemica pe tema gusturilor estetice este prolifică atunci când acestea se situează în aceeași zonă valorică. Altfel, mulțumiți-vă cu rezolvarea latină: De gustibus non disputandum
KLMircea a multumit.
matei_e este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-01-13, 14:27   #1223
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
+2 (+2/-0)     

Observ o contradictie intre "Oamenii de acest calibru nu acceptă negocieri și compromisuri în plan axiologic." si " proștii și fanaticii sunt mereu foarte siguri pe ei, iar oamenii înțelepți au întotdeauna îndoieli." Fa-ma sa inteleg, un intelept care nu accepta negocieri si compromisuri axiologice are indoieli sau nu?
Simt nevoia sa ridic doua degetele , sa mi le ridic sfios ,ca sa imi acopar buzitele stranse si tuguiate (gest complet nepoliticos, stiu), schimonosite de un ras jenat . Permite-mi sa ma indoiesc asupra preainaltei intelepciuni a celor care decid dogmatic ce este de inalt calibru si ce nu. Este impardonabil sa razi cu pofta, asa ca imi voi tuguia buzele mai strans de data asta , cand vad indivizi care se autoproclama ca facand parte din minoritatea cu "valoare autentica" , dar in mod extrem de "subtil", nondeclarativ , doar descotorosindu-se de orice apartenenta la gusturile masei cu o educatie indoielnica, achesatoare de consumatorism.
Din pacate sau nu, consider adaptabilitatea principala calitate a unui om fericit. Adaptarea la o societate, la ceea ce ofera ea, la cultura ei , la mentalitatea poporului in care traiesti si din care faci parte. Nu e nimic rau sa stai intr-o casuta intr-un copac si de acolo de sus sa desconsideri gusturile si modul de viata grobian si needucat al maselor . Doar ca este ingrozitor de trist si deseori duce la o viata solitara. Nimeni nu doreste langa el o persoana care stramba din nas la orice e mai putin elevat , si asta e de inteles , in general obtuzitatea, fie ea si indreptata catre idei de calitate , este ca o patura uda aruncata pe buna dispozitie dintr-un grup. Stiut fiind ca omul nu este o fiinta solitara , ci o fiinta a carei sanatate mintala tine de activitatea sociala.
Nimeni nu te impiedica sa iti faci un grup din minoritatea elevata, dar consider nepotrivit aratatul cu degetul si cu atat mai putin potrivit sa iti impui propriile valori ca fiind cele de urmat. Nu mai bine stai frumos in casuta din copac plina de emeriti, din care se aud numai rasunete de umor elevat, si astepti sa se alature si alti emeriti decat sa stai sa tragi cu urechea la glumele de prost gust ale maselor de la baza copacului? Pierzi timp pretios stand sa te ingurgutzezi si sa te burzuluiesti afectat de ce se intampla in jur, cand sunt atatea glume elevate cu care ai putea sa te desfeti si atatea opere de arta de admirat cu semenii? Oare asa face un intelept..? Nu e si afectarea asta tot o forma cotcodaceasca a unui tzatzism tipic balcanic?
KLMircea a multumit.
Vechi 29-01-13, 15:13   #1224
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Păi e bine că ai observat contradicţia, dar e important şi cuvântul problemă Oamenii de acest fel nu acceptă compromisul în viaţa lor personală, nu când e vorba de ceilalţi. Dacă siguranţa proştilor e o problemă a acestei lumi, constanţa valorică a oamenilor care ştiu ce este valoarea este soluţia la această problemă. Altfel ne ducem naibii şi ne transformăm într-o naţie care sparge seminţe în faţa televizorului şi hăhăie la poantele pornografice ale unora ca cei de la vacanţa mare (prost inspirat ăla de a ales numele; altceva e pentru toţi vacanţa mare. Sau o fi o vacanţă mare tare de la cultură ).
Şi nimeni nu poate forţa pe nimeni să fie altfel decât e deja
.
Vechi 29-01-13, 15:54   #1225
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
-2 (+0/-2)     

Acum cu Vacanta Mare sunt ffffffffffffff de acord cu tine dar o sa ziceti la fel de Nicky Minaj de exemplu si nu sunt de acord.
Adica cine e ala asa de "Dumnezeu" ca sa decida ca ceva e arta si ceva nu.

Roy Liechtenstein e artist? E pe aceeasi treapta cu Sandro Botticelli??? Eu zic ca da.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Roy_Lichtenstein_Whaam.jpg (263,1 KB, 1 vizualizari)
anduluta81 si matei_e au multumit.
.
Vechi 29-01-13, 16:04   #1226
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu Dumnezeu, ci Timpul, maestre!
Radu Tepordei a multumit.
.
Vechi 29-01-13, 16:07   #1227
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Roy a trecut proba atunci
Si Madonna.... care era vazuta in 1984 ca si Nicky sau Gaga.
.
Vechi 29-01-13, 16:15   #1228
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Și iată un exemplu de lipsă de originalitate a culturii de consum, a propos de N. Minaj
.
Vechi 29-01-13, 16:23   #1229
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Mi-ai dat un exemplu pe care-l stiam si am pus special melodia ca sa vad cine e atent.
Si nu e vorba de originalitate sau lipsa ci de cum a transformat o melodie. Originalul e la fel de bun. Arta inseamna si sa transformi. Si m-am abtinut sa va arat imaginea asta in cazul lui Roy Liechtenstein:

Puteam sa pun de la Minaj: Roman Holiday dar nu e cu videoclip asa ca am ales acel remake.

PS: cand eu eram indragostit de melodia lui Annie Lennox eram privit ca idiot... melodia aia nu a fost hit niciodata in Romania probabil ca nu poate fi usor manelizata. Si dedicatie pt voi, ca imi plac fffffff mult melodiile:

Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 0049.jpg (220,1 KB, 4 vizualizari)
eugenol man, Iriss23 si matei_e au multumit.
.
Vechi 29-01-13, 21:40   #1230
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

Citat:
Nimeni nu te impiedica sa iti faci un grup din minoritatea elevata, dar consider nepotrivit aratatul cu degetul si cu atat mai putin potrivit sa iti impui propriile valori ca fiind cele de urmat. Nu mai bine stai frumos in casuta din copac plina de emeriti, din care se aud numai rasunete de umor elevat, si astepti sa se alature si alti emeriti decat sa stai sa tragi cu urechea la glumele de prost gust ale maselor de la baza copacului? Pierzi timp pretios stand sa te ingurgutzezi si sa te burzuluiesti afectat de ce se intampla in jur, cand sunt atatea glume elevate cu care ai putea sa te desfeti si atatea opere de arta de admirat cu semenii? Oare asa face un intelept..? Nu e si afectarea asta tot o forma cotcodaceasca a unui tzatzism tipic balcanic?
E limpede ca am jignit cu intrebarea mea. N-am incercat sa impun nimic, cred ca n-am "gurgutzat" ( nu cunosc cuvantul, dar tonul si contextul ma fac sa inteleg ) , nu m-am "burzuluit", si, cu toate ca a fost unul lipsit de acute, mesajul meu l-ai primit ca pe un cotcodacit. Anduluto, n-am facut decat sa te poftesc la teatru. Iertare! Nu mai fac!

Citat:
Adica cine e ala asa de "Dumnezeu" ca sa decida ca ceva e arta si ceva nu.
Evelyne are dreptate. Nu Dumnezeu hotaraste, ci noi, pentru ca, in timp, ne putem educa si discerne.
Exemplul tau cu Minaj e trist. Si elocvent.Elvis, Beatles, Clapton, Joe Cocker etc. au cantat si ei piesele altora. Da nu cu karata .
Citat:
Si nu e vorba de originalitate sau lipsa ci de cum a transformat o melodie. Originalul e la fel de bun.
Cum a transformat-o? I-a pus niste percutie hip-hop, sau rap, pe care silabiseste cretinoid? Originalul e la fel de bun?!? E halucinanta afirmatia! Nicki a ta siluieste melodia, nu o reinterpreteaza, transformat au ba. Iar marea ei problema, a schingiuitoarei , e ca nici macar nu-i pot evalua vocea, atat de strident e kitsch-ul. Kitsch e si videoclipul Annie-ei Lennox, insa talentul muzical e incontestabil. Si, in mod evident, ratiunea divei de a face clipul asa, exista. Stii care e? Ca cei ce iubesc kitsch-ul sa accepte melodia. De-aia te considerau unii idiot, ca nu vazusera videoclipul. Ma mir insa ca accepti ca fiind "de soi" ceea ce emana Minaj.
Nu-s obtuz, cum zice Luluta. Recunosc drept voci teribile Aguillera, Beyonce, chiar si Gaga are un ceva al ei, insa toate astea m-au lasat, neiubitor al genului asta de muzica fiind, sa gasesc, dedesubtul ritmului, talentul real. Uite un exemplu:

Si un exemplu de reinterpretare:

Si-ti voi cita si din scrierile unora mai educati decat mine:

" cea mai gravă „mutaţie“ pe care o realizează kitsch-ul este înlocuirea cunoaşterii şi a idealului estetic de „frumos“ cu acela de „plăcere“, de „atractivitate“. Artă devine ceea ce emoţionează, stârneşte simţurile, înduioşează. Feelingul contează! "

"kitsch-ul inseamna marea victorie a talentului asupra geniului".

Mircea, ce ar trebui sa simt privind desenul ala cu scaune? Invata-ma, ca nu ma pricep. Fara gluma.

Iarta-ma , dar sa-l compari pe Lichtenstein cu Botticelli e ca si cum i-ai compara pe Roger Waters sau Phil Collins, mari muzicieni indiscutabil, cu Ceaikovski. Sau, cum parca intr-un film am auzit replica, pe Madonna cu spatele unui autobuz . Ce au in comun, inafara analizatorului caruia i se adreseaza ?
laura tanase si matei_e au multumit.
.
Vechi 29-01-13, 22:24   #1231
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Ideea de valoare autentică circumscrie un areal extrem de larg, în care, alături de Mozart, Botticelli, Kant, Brâncuși, Shakespeare și alții, au loc și momente minunate petrecute alături de prieteni, contemplarea unui colț din natură care-ți taie respirația prin măreția lui, aranjarea unui cămin cu gust etc.
Dar dacă e să vorbim de artă, atunci nu e loc de interpretare. Suntem pe un teritoriu construit după reguli, principii, norme clare, chiar dacă originalitatea e la ea acasă.
Oricum ar fi, important este, cred eu, a face diferența dintre valoare și nonvaloare, între artă și kitsch.
Și-apoi, dragă gazdă a acestui topic, pentru o dispută ideatică despre lucruri atât de frumoase, nu trebuie să facem deliciul bărbaților luându-ne de păr. Metaforic vorbind
Ia mai bine să ne bucurăm de ceva ce a trecut proba timpului
laura tanase a multumit.
.
Vechi 30-01-13, 00:29   #1232
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
0 (+1/-1)     

Nu am de ce sa ma iau de par cu nimeni. Poate doar data cu ulei sau miere, dar nu cunosc vreun emerit care sa se coboare la asa o lupta degradanta. In rest, in afara acestui context, nu sesizez deliciul. De gustibus, ca tot vorbeam de el.
Radu, imi pare rau ca te-ai simtit vizat, daca ce ai spus m-ar fi jignit nu as fi asteptat o alta parere ca sa intervin mai mult sau mai putin acid. As fi facut-o fix dupa interventia ta. Deci nu m-am simtit jignita. Deci nu am ce sa raspund la ce ai zis ca nimic din ce am scris nu te viza. Oricum, nu stiu ce as fi putut cometa la o propunere de a merge la teatru. Este de bun simt si apreciez. Mi s-ar fi parut jignitoare o adresare de acest gen: " Cum poti sa te amuzi la asemenea realizari de joasa speta in loc sa mergi la teatru?" Pentru ca excludea din variante ceva mai putin elevat ca forma de divertisment. Poate ca trebuia o reformulare, poate a fost prea subtil si nu m-am simtit jignita. Poate ca asta ai intentionat sa spui de aceea te-ai simtit atins in comentariul meu. Nu stiu.
KLMircea a multumit.

Modificat ultima data de anduluta81; 30-01-13 la 00:53.
.
Vechi 30-01-13, 12:21   #1233
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Mircea, ce ar trebui sa simt privind desenul ala cu scaune? Invata-ma, ca nu ma pricep. Fara gluma.

Iarta-ma , dar sa-l compari pe Lichtenstein cu Botticelli e ca si cum i-ai compara pe Roger Waters sau Phil Collins, mari muzicieni indiscutabil, cu Ceaikovski.
Nu pot sa citesc chiar tot ce spui ca exagerezi si nu mi se pare ca la nivelul tau de cultura sa spui ce ai spus iti da clasa.

Imi amintesc de cineva care a avut ocazia sa vada Picasso in Spania si a spus "ce e cu alea? si eu pot sa fac asa ceva..." OK, fa si tu asa ceva.

Mie imi place si originalul si Nicky. Vezi tu, chiar si pe Eugenol era un topic cu porniri anti Gaga dar a trecut timpul (nu fff mult) si vad ca o accepti si pe dansa. Pun pariu ca se va intampla si cu Nicky.

Sa comentezi despre un stil, hip hop in cazul asta, si sa spui ce ai spus e neproductiv si te comporti ca o mamaie care, la varsta ei, nu accepta nimic nou... mi-am propus sa nu ajung ca tine si pana acum am reusit si sper sa fie asa si de aici in colo.

E urat comentariul la adresa lui Liechtenstein. Eu chiar ii consider pe aceeasi treapta. Chiar nu cred ca in 2013 ar fi normal sa se compuna aceeasi muzica ca pe vremea lui Verdi. Nu cred ca trebuie sa pictam ca pe vremea renasterii. De asemeni nu cred ca Dubaiul e urat si kitsch si un oras cu si pentru snobi - deviez ca am avut aceeasi discutie cu cineva care NU merge in Dubai ca "ce sa vad acolo?!". Europa e asa de frumoasa si DOAR cladirile vechi din Praga sunt frumoase si nu si Casa care danseaza care strica tot peisajul ............. ingrozitor. Dubai e un exemplu de inginerie si arhitectura si (asa cum am scris pe blog) e ca si cum ai merge in Venetia atunci cand era la apogeu sau abia construita.

Citat:
Ai sa gasesti singur raspuns daca renunti la prejudecati si daca incerci sa privesti cat mai multe tablouri postrenastere sau post-ce-consideri-tu-ca-e-maximum-in-cultura-si civilizatie: Picasso, Liechtenstein, Warhol, Munch, Chagall, Kandinsky, Pollock, Mondrian...
.
Vechi 31-01-13, 12:14   #1234
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

Citat:
nimic din ce am scris nu te viza
Cat timp eu am pornit discutia, cu o opinie subtil ( oare? ) reprobatoare fata de postarea ta, nu vad cum mesajul tau coroziv ar fi putut fi adresat tuturor metalelor din tabel . Am devenit insa, in timp, robust la oxidantii pasageri prin viata mea .

Citat:
Nu pot sa citesc chiar tot ce spui ca exagerezi si nu mi se pare ca la nivelul tau de cultura sa spui ce ai spus iti da clasa.
Ca sa intelegi, ca sa ai opinie, ar fi intelept sa citesti si cartea, nu doar prefata. Prin ceea ce spun nu caut sa promovez clasa, ci sa populez, in masura in care materialul clientului ma lasa, cu cat mai multi din cei cu care interactionez, clasa in care ma aflu. Si sa stii ca in general imi iese, asta neinsemnand ca reteta e infailibila .

Citat:
Imi amintesc de cineva care a avut ocazia sa vada Picasso in Spania si a spus "ce e cu alea? si eu pot sa fac asa ceva..." OK, fa si tu asa ceva.
Mircea, citeste si asculta aici Link [Necesita inregistrare pentru acces.] . Nu-s un Picasso, insa am suficienta educatie ca sa inteleg ce face Minaj. N-am parere de parvenit artistic . Pune si tu ce face Minaj sau Gaga langa asta

Nu trebuie sa fii Bach ca sa sesizezi diferenta de anvergura. Si nu a aranjamentului orchestral, ci a conceptiei muzicale in sine ( armonie, frazare, ritmica etc ). Ca nu-ti place, asta-i alta poveste. Insa o minte educata cat de cat, chiar neavizata, ar trebui macar sa-si doreasca sa inteleaga.

Citat:
Vezi tu, chiar si pe Eugenol era un topic cu porniri anti Gaga dar a trecut timpul (nu fff mult) si vad ca o accepti si pe dansa. Pun pariu ca se va intampla si cu Nicky.
O accept pe Gaga pt. ca exista, nu pt. muzica ei. Asa e crestineste . Am spus despre ea ca are "ceva". Atat. Si pe ea, si pe Minaj, le asculta fetele mele, cl. a 6-a si-a 7-a. Si eu ascultam Pet shop boys in liceu, dar ascultam si Pink Floyd, Dire Straits sau Beatles. Si n-am evoluat datorita lu Pet Shop Boys ( chiar, ii mai asculta careva astazi? ).
Asadar nu paria chiar toata bunastarea .

Citat:
Sa comentezi despre un stil, hip hop in cazul asta, si sa spui ce ai spus e neproductiv si te comporti ca o mamaie care, la varsta ei, nu accepta nimic nou... mi-am propus sa nu ajung ca tine si pana acum am reusit si sper sa fie asa si de aici in colo.
M-am referit la artista propusa de tine, nu la curentul in sine. N-ai sesizat asta? Hip-hop-ul are vreo 20 de ani, deci, cu drept de consecinta, nu asez comportamentul meu in categoria " bunicuta ofuscata" . Neg impostura, pseudotalentul, nu un gen muzical sau altul. Iar in felul asta chiar iti doresc sa ajungi si tu, chiar impotriva vointei tale .

Citat:
E urat comentariul la adresa lui Liechtenstein.
Ce e urat? Ca i-am dat drept echivalenti lui, in muzica, pe Waters si Collins? Mirceo, asta e o onoare. Ce am vrut sa spun e ca nu poti compara, stilistic , verdele cu albastrul. Sau tu poti?

Citat:
Ai sa gasesti singur raspuns daca renunti la prejudecati si daca incerci sa privesti cat mai multe tablouri postrenastere sau post-ce-consideri-tu-ca-e-maximum-in-cultura-si civilizatie: Picasso, Liechtenstein, Warhol, Munch, Chagall, Kandinsky, Pollock, Mondrian...
Am sperat ca ma poti initia. Macar 3 cuvinte despre desenul ala. Nu vrei? Asta e. Poate te impresioneaza atat de adanc de-ti ia suflul si nu mai poti articula. Sau tasta . Eu l-am asezat pe Lichtestein, crezandu-te pe cuvant, alaturi de 2 monstri ai ultimelor decenii muzicale, deci premiza exista. Imi dau sanse. Din pacate tu, voi, nu mi le dati. Si, si mai din pacate, nici voua.

In concluzie, sunteti prea patimasi si, ce e trist de fapt, lipsiti de argumente reale ( de fapt patima de-aici vine ). Eu insa mai incerc .
Mona Lisa, bolodoctoru si matei_e au multumit.
.
Vechi 31-01-13, 12:42   #1235
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Pet Shop Boys ( chiar, ii mai asculta careva astazi? ).
Se vede ca esti blocat in anumit timp. Da, Pet Shop Boys au scos si alte albume si au avut succes.

Citat:
Hip-hop-ul are vreo 20 de ani
gresit.
Hip Hop originated from an African-American community during the 1970s in New York City, specifically in Morris Heights, Bronx, then later spread its influence to Latin American communities.

Citat:
Ce am vrut sa spun e ca nu poti compara, stilistic , verdele cu albastrul. Sau tu poti?
Asta am vrut sa spun si eu.
Adica: nu compara Rembrandt cu Pollock nu pentru ca unul e mai genial ca altul ci pentru ca sunt din lumi diferite. La fel se aplica si in muzica si in celelalte arte.

Nu are sens sa ma explic de ce imi place Liechtenstein si mai ales tie care nu vrei sa privesti dincolo de ceea ce iti place.
.
Vechi 31-01-13, 13:46   #1236
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Am devenit insa, in timp, robust la oxidantii pasageri prin viata mea
Ok, am inteles. Acum inteleg ca te-ai simtit vizat pentru ca te viza, intr-adevar. Imi pare rau. Nu stiu unde sa fug ca sa nu mai fiu oxidativa. Ma gandeam ca pe topicul meu sunt safe. Se pare ca nu.
Vechi 31-01-13, 18:33   #1237
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Dragă Anduluta,
Iată că am coborât din copacul elitist în care m-ai urcat cu forța, deși îmi propusesem să mai zăbovesc vreo 3 zile pe acolo ca să nu te mai necăjesc pe propriul topic. Știu că toate tunurile tale erau îndreptate spre mine și nu spre Radu și îmi pare rău pentru asta. Adică îmi pare rău că ai scos tunurile, nu că ele nu erau adresate lui Radu
Acum serios, promit că e ultimul meu mesaj pe acest topic pentru că știu când sunt poftită afară. Însă trebuie să îți spun că nu am avut nicio secundă intenția de a te jigni sau de a-ți impune un anumit punct de vedere. Nu sunt o tipă conflictuală și e păcat că s-au creat atâtea tensiuni neproductive. Îmi place polemica, dar numai dacă ea este construită în jurul ideilor, fără patimi și răutăți mai mult sau mai puțin explicite. Dacă ai avea răbdare să recitești mesajele mele, ai vedea că nu au avut nimic personal, nu s-au adresat în mod expres unui răspuns de pe topic. Doar mi-am prezentat punctul de vedere referitor la valorile unei lumi nebune din care facem parte cu toții.
Cred că un topic ce suscită interesul unor oameni de calitatea celor care au scris până acum (cu excepția mea, desigur, ), este unul reușit. Și nu mai lua totul așa de personal. Până la urmă și tu ai dreptate, și Mircea, și Radu! Sunt sigură că un banc bun ar detensiona atmosfera, dar nu-mi vine niciunul în minte acum Numai bine!
.
Vechi 31-01-13, 18:51   #1238
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Bahmu

(banc!)
KLMircea a multumit.
.
Vechi 31-01-13, 19:21   #1239
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+2/-1)     

Era sa ma pis pe mine cand am vazut BAHMU.... am bufnit in ras. Nu esti normala.

Citat:
Publicat initial de evelyne View Post
Sunt sigură că un banc bun ar detensiona atmosfera
Nu e tensiune... mie imi place si nu ma cert si imi place si-l respect in continuare pe Radu, desi e ca o mamaie (GLUMA)

do not panic.... it is not Minaj

robbycarlos a multumit.
.
Vechi 31-01-13, 19:38   #1240
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Mircea,, las-o pe nichi menaj. Io zic ca asta-i shlager adevarat

....tot pentru inveselirea atmosferei
KLMircea a multumit.

Modificat ultima data de Mona Lisa; 31-01-13 la 20:14.
.
Vechi 01-02-13, 12:12   #1241
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+3/-4)     

Citat:
ce ar trebui sa simt privind desenul ala cu scaune? Invata-ma, ca nu ma pricep. Fara gluma.

Iarta-ma , dar sa-l compari pe Lichtenstein cu Botticelli e ca si cum i-ai compara pe Roger Waters sau Phil Collins, mari muzicieni indiscutabil, cu Ceaikovski. Sau, cum parca intr-un film am auzit replica, pe Madonna cu spatele unui autobuz . Ce au in comun, inafara analizatorului caruia i se adreseaza ?
Draga, tocmai ti s-a testat rezistenta analizatorului la un alt galben ,pentru ca originalul lasa de dorit in privinta tonului . ( Link [Necesita inregistrare pentru acces.] ).

Cat despre transpunerea in sentimentul autorului ,intr-adevar ,singuratatea extrema sugerata de scaunul gol se poate exprima si printr-o varianta postmoderna de linie .Singura conditie e ca autorul sa fi fost beat ,desigur .

Ei, dar si autorul originalului se cam da la sticla de absint, mi s-ar spune ...
Ramane de vazut ce framantari au dat nastere imitatiei ,si cate intrebari filozofice si nu tehnice produce ea .Ca sa nu mai vorbim de multimea snobilor ce o privesc cu nesat ,in timp ce autorul originalului a murit sarac si nevandut .

Dragi musafiri nepoftiti ai acestui topic, nu ati auzit de " omul nou " ?
radualionte si matei_e au multumit.

Modificat ultima data de laura tanase; 01-02-13 la 12:35.
laura tanase este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-02-13, 13:17   #1242
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+3/-2)     

De ce nu e snob cel care admira lesinat DOAR artistii renasterii? Ca ma indoiesc ca apreciezi la acelasi nivel primele desene ale omenirii... Vezi Altamira.

Dar, in fond, la ce ma astept de la cei care nu suporta ca un regizor thailandez a castigat la Cannes si isi aleg placerile adoptand opiniile altor persoane cum e Plesu in cazut tau.

Imitatia e totusi diferita de reinterpretare dar cand esti obtuz.............
.
Vechi 01-02-13, 14:50   #1243
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Linkul e pus ca te pomenesti ca nu credeai ca am auzit de Vincent.
.
Vechi 01-02-13, 15:27   #1244
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
+2 (+3/-1)     

In ciorapi sa ne mirosim, sau in cultura sa ne batem...Pffff
Mircea, serios, nu te mai supara...este un topic de amuzament, nu este blogul lui Patapievici..Incepe sa semene cu topicul de politica in care oricum nimeni nu convinge pe nimeni, ci doar se discuuutaaa, fiecare incordandu-si muschii si incercand sa dea peste nas interlocutorului (rilor). Propun sa facem si un topic al religiilor , unde sa ne convingem unii pe altii care religie e mai buna.
Arta, religia, cultura tin de emotional, de intim , de perceptie individuala. Nu accept sa imi impuna nimeni normele lui, pentru ca pur si simplu este posibil sa nu rezoneze cu trairile mele. Nu accept sa mi se spuna ce ar trebui sa imi placa si ce nu, doar pentru ca unii si atii rezoneaza la acea forma de sfichiuire a emotionalului lui, sau, si mai grav, pentru ca este unanim acceptat ca acel lucru prezinta valoare artistica.
Ma astept de la niste emeriti , de la niste metale nobile sa inteleaga acest lucru de bun simt. Parerea ta, oricat de pretioasa este, este doar a ta, in consecinta poti sa o expui fara sa te astepti sa devina axiomatica pentru nimeni.
Care este rolul artei in general? In acceptiunea mea: sa te ridice din instinctiv la un nivel la care poti avea trairi spirituale . Poti sa imi impui tu mie , oricine ai fi, ca nu am voie sa cad in instinctiv de cate ori simt asta, sau ca sunt obligata sa traiesc intr-o continuua cautare febrila a tot ceea ce ma ridica spiritual? Poti sa ma judeci tu , dupa propriile norme, care ar trebui sa fie nevoia mea de spiritual? Tot incercand sa ma judeci pe mine, ai grija, s-ar putea sa decazi tu karmic fara macar sa iti dai seama. Si te-ai chinuit ata de tare sa ajungi la nivelul la care crezi ca esti. Nu ar fi pacat?
KLMircea si Mona Lisa au multumit.

Modificat ultima data de anduluta81; 01-02-13 la 18:02.
.
Vechi 01-02-13, 17:20   #1245
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Uite ca sa plonjez in derizoriu, va dedic o melodie:

KLMircea a multumit.
Vechi 03-02-13, 14:08   #1246
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Se vede ca esti blocat in anumit timp. Da, Pet Shop Boys au scos si alte albume si au avut succes.
Ca au mai scos albume, nu ma indoiesc. Si Sandra, Modern Talking sau Sabrina au mai scos probabil . Insa atata timp ( ala in care zici ca-s blocat ) cat Wynton Marsalis, Clapton, Spyro Gyra, Take 6, Big Bad Voodoo Daddy, Randy Crawford, Diana Krall, Dr John, Al Jareau, John Mayall, Mariza, Ian Gillan ( ordinea e aleatorie ) , scot si ei albume, definesc succesul altfel. Blocajul temporal s-ar putea referi la altceva, si anume la varsta, adica educatia nu tine pasul cu varsta biologica. Dupa 30 de ani ar trebui sa judecam succesul altfel decat intrebandu-ne hormonii .
Amy Winhouse, probabil, o sa fie ascultata si cand Manej o sa fie mamaie hiphopista. Si nu e doar parerea mea. Uite niste tatici si-o mamuca jucandu-se cu Rehabu ei .

Citat:
Hip Hop originated from an African-American community during the 1970s in New York City, specifically in Morris Heights, Bronx, then later spread its influence to Latin American communities.
Io de hip-hop am auzit abia prin 91-92. Da nu pot sa spun ca ma simt furat

Citat:
Publicat initial de Mona Lisa View Post
Bahmu
Imi arati si mie cu dejtu gluma? Pliz Mie-mi place de Bahmaimutanca doar pt. ca are doo oale dry cocker

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
Draga, tocmai ti s-a testat rezistenta analizatorului la un alt galben ,pentru ca originalul lasa de dorit in privinta tonului . ( Link [Necesita inregistrare pentru acces.] ).
Ochit, lovit. Plastic vorbind, fireste . In locul lui Mircea as fi inceput cu: "desi un remake , desenul lui Lichtenstein.....". Mi s-ar fi facut galbena si mie cultura generala, de rusine . Acu insa e tarziu .

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
Dragi musafiri nepoftiti ai acestui topic, nu ati auzit de " omul nou " ?
Ba da. M-a surprins cat de vechi, insa, e "omul nou" , vizitand garile metroului moscovit .

Citat:
In ciorapi sa ne mirosim, sau in cultura sa ne batem...Pffff
Andu, pace. Mie mi-s suficienti dihorii mei si propria incultura .

Mona Lisa si matei_e au multumit.
.
Vechi 03-02-13, 17:22   #1247
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
-3 (+1/-4)     

Citat:
Ochit, lovit. Plastic vorbind, fireste . In locul lui Mircea as fi inceput cu: "desi un remake , desenul lui Lichtenstein.....". Mi s-ar fi facut galbena si mie cultura generala, de rusine . Acu insa e tarziu .
Desi Andu a rugat sa tacem din gura nu te-ai abtinut si ai raspuns cu nesimtire de data asta, crezand ca nu am habar de Van Gogh si celebra lucrare. Special am ales ca sa fie remake asa cum am ales si am si spus, poate nu ai fost atent acolo sus.

Citat:
Arta inseamna si sa transformi. Si m-am abtinut sa va arat imaginea asta in cazul lui Roy Liechtenstein:
Scris dupa 33 minutes:

Eu o sa zic pas chiar daca o sa mi se raspunda iar. Pana acum am discutat cu placere cu Radu dar nu are rost sa mai continuam (chiar nu mi-a placut afirmatia citata mai sus). Cu Laura nu imi place sa vorbesc. Cu restul sunt inca prieten

Modificat ultima data de KLMircea; 03-02-13 la 20:48.
KLMircea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-02-13, 19:31   #1248
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Imi arati si mie cu dejtu gluma? Pliz Mie-mi place de Bahmaimutanca doar pt. ca are doo oale dry cocker
Radu, am vrut doar sa inveselesc putin atmosfera
For you, and for everyone

...Cu scuzele de rigoare pentru poluare.

Modificat ultima data de Mona Lisa; 03-02-13 la 19:51.
.
Vechi 03-02-13, 20:31   #1249
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
+2 (+2/-0)     

E un topic liber, fara cenzura opiniilor. Fiecare poate sa spuna ce vrea, si va primi un raspuns pe masura. Nu am spus ca ar trebui sa taca nimeni.
Radu, facem pace, ca asa e civilizat.
Mircea,fa ce nu reusesc eu: incearca sa fii mai detasat si nu mai pune atata suflet in chestiuni care nu merita.
In rest, eu o sa stau deoparte o vreme , sunt in doliu. Ceva important pentru mine a decedat.
Dar va rog, simtiti-va liber sa va exprimati opiniile , oricare ar fi acelea. Va pup.
KLMircea si Mona Lisa au multumit.
Vechi 03-02-13, 20:48   #1250
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Condoleante
.
Vechi 03-02-13, 22:02   #1251
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Multumesc.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 2014, 36, 3d, activitati, afara, ajutor, ata, bani, buna, cabi, cabinet, determina, endo, familiei, fiu, gasi, gasit, greu, gura, iga, intrebare, legat, liber, lucreze, lucrezi, mesaj, meu, mm, molarii, nevoie, nime, programului, refac, relatia cu pacientii, rtg, salut, stoma, subiecte, tehnician dentar, tura, urgenta, usa, vand, vanzare, vara, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (13:16) timp.

Alegeti schema de culori preferata: