Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Jurnalu lu Lu

discutie din eugenol.ro : Link [ Necesita inregistrare pentru acces. ]...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Jurnal
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree110Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 22-01-13, 14:53   #400
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 23-07-13, 03:11   #401
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+1 (+1/-0)     

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

la scuipatu laudat..te duci cu duiumu.
Vechi 23-07-13, 15:34   #402
Ucenic Sef
Medic Dentist
nefandosit

.

La astia nu le-a zis nimeni ca e pe duca toata medicina dentara "care este"? Sau toti sunt copii de "oameni cu stare" si lor le e de bine orice-ar fi?
amarij este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-09-14, 01:28   #403
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

pac 25 ani, cu anodontie bilaterala de pm2 mandibular primeste 2 cuie. precursorul 35 extras tot de subsemnatul sub forma de coji de ou anchilozat in urma cu 4 luni. vezi de ce ce bine sa temporizezi in cazuri de-astea?
1. ca ai cu ce acoperi implantul fara bataie de cap;
2. mai ai timp sa repari. la insertie se decela pe CT un rest distal..si vizual clinic intraop. inca o schija de 1mm diametru si vreo 2,5 lungime pe vestibular mezial. le "scuipa" osul afara. daca potcoveam osul cu un cui atunci, printre cele 2 schije, nu era prea bine domnule chestor.
3. ai os "natur", nu mai stai sa prinzi cu freza varful alveolei, nu mai faci aditie pe voiduri, nu mai pui mbr etc.

asa ca o paranteza. imaginea am postat-o pentru 33. ia vedeti ce canal fain are-n os.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg pm2.jpg (160,9 KB, 57 vizualizari)
DrGC a multumit.
Vechi 04-09-14, 09:19   #404
Avansat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

eu vad un spatiu parotontal la radacina distala. Sigur a fost "anchilozat", sau doar nesimtit la extractie :-)? Pana acuma n-am mai vazut anchiloza la dinti de lapte.
Misto rezolutia la Cbct, stii cumva ce aparat este?
Dr.dre este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-09-14, 10:17   #405
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

nu a fost o extractie ci mai degraba sapatura arheologica in cautarea cojilor de ou.

nu stiu ce cbct folosesc, dar m-a atentionat pacul ca l-au chinuit vreo jumate de ora si ca-s foarte neprofi si ca nu mai da pe la ei.

rezolutia cred ca e clasica..nu mai mult de cateva sute de puncte lxh..400 cu 700 sau asa ceva
Dr.dre a multumit.
Vechi 23-02-15, 22:53   #406
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
0 (+1/-1)     

cand ai mintea in... colturi. fara alveolotomie. dupa primele sfortari cu clestele ...de minte..s-a dus mare parte din coroana 38 si 90% din sperantele mele la o extractie facila.

spatiu pentru elevator era din belsug..pe V. dar din pacate dintele a rams de stanca la forte mari cand am incercat luxarea din vestibular. asta e semn ca "ancora" e pe partea V. cum pe L nici gand de loc pt elevator, am incercat o separare V-L fara succes. s-a finalizat cam dupa 1h, cu cleste de premolari sup. aplicat V-L..si tatonari.

in principiu, ca sa scoti minti din astea "cu surpriza", daca nu clinteste dintr-o parte, trebuie incercat de pe partea cealalta. carligul si radacina descriu un cerc. forta tangenta la cerc...trebuie aplicata asa incat sa faci dintele sa se plimbe pe cerc astfel apexul agatand cel mai putin. in cazul de fata, probabil ca se luxa si cu elevatorul din lingual, daca as fi avut loc de inserare.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/jurnal/5529-jurnalu-lu-lu/

ce endo fain ar fi mers pe asta

Scris dupa 49 minutes:

si inca un hoptar (18) tricky unde radiografia indica "decat" ca n-ai prea mult loc de apucat cu clestele. aceeasi curbura a apexului ce se ascunde fiind erecta pe planul filmului.

asta a iesit relativ repede, la cleste de minte sup. dupa vreo 30-40 de clantz-uri ale clestelui ce "scapa" coroana.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 38x.jpg (171,2 KB, 39 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 18x.jpg (110,9 KB, 39 vizualizari)
DrGC a multumit.

Modificat ultima data de drLouis; 23-02-15 la 22:53.
drLouis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-02-15, 22:59   #407
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Extractia geometrica.
DrGC a multumit.
Vechi 27-02-15, 01:38   #408
Ucenic Sef
Medic Dentist
Iscodind! Mereu!

.

Echeru' si compasu' neica!
Vechi 10-01-16, 01:51   #409
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de muradent View Post
eu prefer AH+ usor de utilizat, usor de preparat ( 2 tuburi de paste), si nu da reactii periapicale daca este putin in depasire, cred ca este material inert.
eu am renuntat de mult la chestiile astea..."inerte".

daca nu faci ca la carte..pana la varf..scos afara tot...totul pe rx..sa zicem rx ce e 1:1...pa bune...n-are rost sa bagi chestii.. "inerte".

iar rx-uri pa bune..am vazut la cateva rezectii unde era acul pe rx si unde in gura.

am incercat can' ieram io tanar un adseal, cu success...cateva p.ac-uri dupa extirpari vitale pe obtr scurte. dupa care adsealul s-a dus dinrect la gunoi.

deci inca o data..daca nu aveti certitudinea ca acul e oprit in foramen si canalul curat...bagati substante active; eu folosesc endomethasone+con. asta la 10 ani.
chestiile inerte trebuiesc folosite..cu grija..numai de frecangii de canale..care fac... bec...in hruba.
Vechi 10-01-16, 18:08   #410
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Multu de lectia de endo. Asa ceva... )
Vechi 10-01-16, 23:06   #411
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

asta era pt cei mai mititei...sa nu se lase luati da val..cu ahasuri si endo de endo. extirpari vitale urmate de obt. cu adseal ah etc..chiar n-as recomanda in primii ani de practica.
sorsirbu a multumit.
Vechi 28-02-16, 11:43   #412
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
„Implantul dentar este de fapt un şurub de titan care se înşurubează în os, care ţine locul rădăcinii dintelui, cea care ţinea de fapt parte de sus, coroana dintelui. E «modernă» de vreo 30-40 de ani, dar în România a ajuns acum destul de la modă. Probabil că preţul a devenit accesibil şi pentru că foarte mulţi oameni o văd ca pe o soluţie «high-tech». E o soluţie avansată, dar nu este nici pe departe de dorit a înlocui un dinte cu un implant”, spune Horia Colibăşanu. Stomatologul susţine că un implant, adică şurubul de titan, nu are nici pe departe calităţile pe care le-a avut rădăcina dintelui. Nu are elasticitate şi nici rezistenţă biologică. “E ca şi cum ţi-ai pierde picioarele şi îţi iei un scaun cu rotile. Diferenţa e foarte mare. Opinia mea e că un implant trebuie să fie ultima soluţie pe care o are pacientul. Din păcate, mulţi oameni ajung în situaţii de acest gen tocmai din cauza unor lucrări prost făcute de stomatologi”, a mai spus Horia Colibăşanu.
Citeste mai mult: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

dumnealui este... colegul..alpinist.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, 3d, activitati, afara, ajutor, ata, barba, baro, biserica, buna, conventie, endo, erotice, evident, facuta, global, iarna, iga, intrebare, libera, lume, medicina dentara, medicului, mers, meu, mm, natural, nota, oameni, place, polonia, primit, primul, reactie, reactii, stoma, stomatolog, subiecte, vand, vara, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
jurnalu' lu' nico nico Jurnal 28 24-03-10 20:34
Jurnalu' lu' Scubi' Scubidu Jurnal 60 28-11-07 17:12
Jurnalu' lu' Fane Chioru' Stefan Z Jurnal 5 23-05-07 13:26
Jurnalu lu' Denta de toamna 2006 drLouis Jurnal 25 26-11-06 13:30

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (05:01) timp.

Alegeti schema de culori preferata: