Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Jurnalu lu Lu

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de anduluta81 e un gen,se numesc naturalisti..am vazut o emisiune la tv..de maine ma fac naturalista,ce ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Jurnal
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree110Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 01-10-09, 10:45   #115
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
e un gen,se numesc naturalisti..am vazut o emisiune la tv..de maine ma fac naturalista,ce sa mai ne dam dupa cires
Poate naturisti...naturalismu' e alta chestie...cu cultura.
cristina ghita a multumit.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-10-09, 10:56   #116
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristina ghita View Post
nu trec doi ani si tot Manet, deja renumit si nespus de bogat, intrucat primise o mostenire care ii permitea libera exprimare, si il durea "in pix" de "borcanele cu precepte murate"..., expune olympia...problema, aceeasi, de moralitate. atractia, la fel de mare...poate si mai si.

mai departe, micuta panza denumita "originea lumii", a lui G. Courbet...mesajul vine singur, trebuie doar sa te uiti..asta iarna, in musee d 'orsay, ia ghiciti unde era grefata corpolent, ditamai gramada de oameni, tintuind cu blitzuri si tot felul de aparate sofisticate biata panzulitza?...ei da! ati ghicit...si nu suntem in sec 19, ci 200 de ani mai tarziu..

so long!
Dac-as fi avut suficiente parale de-o bona macar mulatra, daca nu negresa, cred ca mi-as fi permis si-o nevasta decorativa, imbracata in piele mai tot timpul.Acu' ma-ntreb eu: olympiana o fi facut cezaniana sau o fi nascut natural?

In ce priveste panza lui Courbet,hominidul asa-zis sapiens fiind singura specie ce isi ascunde originea, era firesc (si inca e ) sa scandalizeze. Iar la cativa ani de la publicare, nici "Originea speciilor" a lui Darwin nu devenise common knowledge .

So short?
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-10-09, 11:29   #117
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Totul este in mintea noastra, numai o conventie, asta e rusinos, asta nu
bine moshule; da ia sa ai o nevasta tinerica, tzatzoasa s-o lasi la sauna cat te uiti iu la meci; si cum sta ia acolo sa intre doi shoferi din aia nemtzalai sa faca si ei sauna la macaruana ; nu mai zic, puate intra vreun negru din ala de baga divortz nevat'ta

nemaivorbind ca dupa o anumita varsta iespunerea pieliciunii devine dezgustatoare.

rusinea e specific umana, nu conteaza cum se softeaza sau nu pe cortex, ideea e ca expunerea organelor sexuale in public are beneficii minore (hai zi-mi ce senzatie ai tu cu oolele la abur diferit de in slip) insa cresc riscurile (legate de sexualitate obsedati, viol, incest si d-astea; stabilitatea cuplului, gelozii; scarba si dezgust etc).
reif_felicia si Corig6 au multumit.
Vechi 01-10-09, 12:33   #118
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de drLouis View Post
bine moshule; ...
nemaivorbind ca dupa o anumita varsta iespunerea pieliciunii devine dezgustatoare.

...insa cresc riscurile (legate de sexualitate obsedati, viol, incest si d-astea; stabilitatea cuplului, gelozii; scarba si dezgust etc).
1. Dezgustul se invata de mic prin aratarea la televizor a prototipului de frumusete. Esti invatat ca asta e frumos si evident restul (si eventual iti si arata) este dezgustator. REflexul acesta e asa de inradacinat ca ajungi sa crezi ca asa este Nici nu ma asteptam sa spui altfel decat dezgustator.

BTW degustul e in ochiul (mintea) celui ce priveste si nu la ce priveste

2. Daca tu crezi ca o relatie de cuplu se strica pentru ca mergem la nudism/sauna si vede macaroane de diverse culori si marimi atunci inseamna ca relatia nici nu trebuia sa existe si mai bine ca se rupe ca doar ii incurca pe amandoi.

Daca vrea, sotia te poate insala si daca o tii de mana. Smecheria e sa nu aiba motive sa o faca (adica sa aiba tot ce ii trebuie in relatia actuala, sau ma rog aproape tot )

Dar hei, propun sa ne inchidem sotiile acasa. Le putem scoate doar dimineata devreme la o plimbare scurta in parc sa ia si ele o gura de aer. Asta da relatie de cuplu statornica si fericita
Sau iti iei sotie netzatzoasa si mai batrana si te relaxezi
Cred ca sunt bun de consilier premarital ...
nico, robbycarlos, Tudor G. si alti 1 au multumit.
Vechi 01-10-09, 12:34   #119
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si intr-o expunere totala,unde ma rog ar mai shedea misterul??
Vechi 01-10-09, 12:48   #120
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

pai euglena, si omorurile si mancatul carnii de om is ceva normal pentru un canibal; e o limita in care societatea trebuie sa decida ce e bine si ce nu pentru ea; nu poti invoca normalitatea exhibitionismului prin ce sustii tu; tu explici procesul limitarii noastre perceptionale nu si fundamentul pentru care exista bariera asta.

hai sa ne beshim zgomotos pe strazi si sa umblam toti in curu gol; e treaba asta utila, reprezinta un progres?
Vechi 01-10-09, 13:09   #121
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dentist View Post

In frumusetea sufletului....
Vechi 01-10-09, 13:11   #122
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

ai zis-o p-asta!ann,daca ai umbla dezbracata sunt sigura ca toti masculii de aici ar fi intrigati de misterul sufletului tau..buna asta
anduluta81 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-10-09, 14:16   #123
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ian te uita cata maculatura s-a scris de azi dimineata si pana acuma...
aceeasi treaba cu sauna am avut-o si noi la solden...am remarcat din prima, apoi din a doua si din a treia, ca aia nu aveau nicio problema in a intra cu panerele goale in sauna...numa noi, grupu de romanasi ne tot chinuiam moral...si da, rusinea e in mintile noastre...de fapt, naturismul a aparut cred ca pe la the jermans....ia sa gugalim!

cat despre biserica...oare e bine sa facem ce zice popa sau e face popa?! mai ma gandesc. parca ce face popa......

japonezii considera necesar sa ragaie zgomotos dupa masa, ca e filoSofie sau digestie...parca mai conteaza.
rafa nadal se scarmaneste in ...spatele sortului de aprox cateva zeci de ori pe durata unui meci...si tot no 1 este. sau nu mai e..
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/jurnal/5529-jurnalu-lu-lu/

...bai, ce frumusete sufleteasca, ce valori morale, ce mai e si cu aiurelile astea?! astea e romantisme, frate...

naturalismul este un curent care baga pumnul in gura romantismului. mie imi vine mai usor sa il inteleg in pictura, poate si in literatura. apare pe la 1850 tocmai in ideea de a descrie exact ceea ce vedem, si nu un ideal ..intrebat de ce nu picteaza ingeri, gustave courbet a zis simplu: "pt ca eu nu am vazut niciodata un inger".

probabil satui de atata adevar, artistii au fortat, , si asa au dat de suprarealism...
in literatura, cel mai tare naturalist roman ar fi liviu rebreanu...pai...nu?
scena aia de pe soba...ce vreti mai clar de atat?!..

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Modificat ultima data de cristina ghita; 01-10-09 la 14:48.
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-10-09, 16:21   #124
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

adica scena aia la care se tot deschidea singura cartea de la atata studiu?
Vechi 01-10-09, 17:11   #125
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

io unu nu cunsoc decat un nudoman; e vatman si n-are dinti in gura; el zice ca e openminded; pacat ca la unii au priza numa cretinismele.

bine, ar mai fi si euglena da nu stim sigur daca a lasat sa cada prosopu emanciparii/decadentei
Vechi 01-10-09, 17:37   #126
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
ai zis-o p-asta!ann,daca ai umbla dezbracata sunt sigura ca toti masculii de aici ar fi intrigati de misterul sufletului tau..buna asta

Pai ia gandeste-te,daca ar fi ceva normal nudismul,ce ti se va parea incitant in asta? Nimic!Ar fi interesant la inceput...si atat!
Vechi 01-10-09, 17:53   #127
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+1 (+1/-0)     

Nici gand sa cada prosopul ca trebuie sa te apleci dupa el

Citat:
Cand vom trece de secolul in care ambalajul face diferenta si esuam in a vedea fiinta umana integral si ne uitam doar la corp atunci spun ca un corp gol este la fel de plin de mistere ca unul imbracat care are unul in plus (cat de lunga e macaroana - scuzati vulgaritatea) Desigur ca mintea poate atasa multe mistere curbelor (care oricum se zaresc din ce in ce mai bine in vestimentatia moderna) si poti sa te joci cu macaroana in nisip cu gandurile astea, dar in fond poti sa faci ce vrei Nu asta spun.

Citat:
daca ai umbla dezbracata sunt sigura ca toti masculii de aici ar fi intrigati de misterul sufletului tau..buna asta
Desigur, pentru ca vedem doar ambalajul.

Citat:
naturalismul este un curent care baga pumnul in gura romantismului.
De acord, dar trebuie sa ne oprim la romantism ca specie si sa nu mai facem nimic dupa pentru ca e tare fain romantismul... Atunci ne-am fi oprit la cave painting pentru ca am ruina misterul aflat in spatele celor cateva linii scrijelite in piatra.

Cine sunt eu? O suma de conventii pe care le-am stabilit in urma:
- conditionarii de mic din familie
- educatiei (gradinita ... facultate)
- copierii comportamentului celor de langa mine (ce fac eu in romania si e considerat decent poate fi insultator in alta tara - de ex semnul autostopului)
- propriei experiente aplicata in cadrul conventiilor deja stabilite ca tabu (care te-ai dus dezbracat in centru orasului sa actionezi importriva propriilor conventii doar pt a vedea cum este?)
Evident ca e un exemplu speculativ teorietic dar sper ca intelegeti idea.

Se pare ca noi am ales ca e f romantic sa ne tinem hainele pe noi si sa ne jucam cu macaroana pe intuneric.
Asta nu inseamna ca daca eu am alta conventie e mai putin placut si sunt nefericit pentru ca las hainele din cand in cand si tin lumina aprinsa.

Apropos de romantism sugerez sa incercati studiul macaroanei (in cuplu ) in mare, ziua si apoi sa imi spuneti mie cum e cu romantismul.
Pun pariu ca daca va intreb care a fost cel mai memorabil moment de cuplu "in mare" s-ar situa sus de tot pe lista respectiva si nu fantastica noapte (care noapte) de amor din dormitor (acelasi dormitor) cu lumina stinsa
Doar ca exemplu, nu ca e de lasat dormitorul ...

PS Sunt imbracat acum, dar dezbracat la minte
nico, aurelian, ann si alti 1 au multumit.

Modificat ultima data de eugenol man; 01-10-09 la 23:47.
eugenol man este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-10-09, 18:13   #128
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

euglena,matale pari barbat cu pasion.brava bre.
Vechi 01-10-09, 18:18   #129
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Imi place sa-mi ard cu pasiune prostiile mele din capul meu, mie insumi ... sa nu fiu inteles gresit

Citat:
i...
naturalismul este un curent care baga pumnul in gura romantismului....
Deci romantismul sa bage pumnul in gura naturismului, dar cu manusa
Vechi 01-10-09, 18:28   #130
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ba neshte chestii zise aci de tine nu mi se par prostii chiar deloc.
Vechi 01-10-09, 19:10   #131
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

aia cu macaroana in mare...cred ca de acolo au rezultat sirenele, ca e plina marea de icre.
Vechi 01-10-09, 19:26   #132
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cam scarboasa ideea.
Vechi 01-10-09, 23:49   #133
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Ca apropo de arta si frumusete, dedicatie pentru eman si cristina gh.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg picasso_comp_196x306.jpg (10,0 KB, 105 vizualizari)
.
Vechi 01-10-09, 23:53   #134
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

E Demi Moore cu Bruce Willis in rolul omuletului lui Gopo?
.
Vechi 02-10-09, 00:15   #135
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Fiind un subiect sensibil si cum comunicarea poate avea lacune (in sensul ca poate nu m-am exprimat eu corect si unii pot intelege cu totul altceva) tin sa adaug:

Nu am nimic impotriva romantismului sau reactiilor pudice. Dar pudibonderismul si/sau reflexul de a ne acoperi anumite locuri cand suntem surprinsi goi (ar fi mai logic sa iti ascunzi fata daca esti surprins gol pusca, asa macar nu va stii cine esti) este doar un semn patognomonic pentru o minte prinsa in propriul joc Pavlovian.

Pavlov a mai dus mancare o luna dupa ce a murit cainele!

Atat de multe reactii pe care le identificam ca fiind cine suntem noi sunt simple raspunsuri reflexe la ce am enumerat mai jos si nu alegeri cu adevarat.

Nu blamez decenta si faptul ca alegi sa mergi la plaja cu slip pana la genunchi ci blamez indignarea ta pentru cei care nu fac ca tine pentru ca tu nu suporti gandul acesta. Se bate cap in cap cu preconceptiile tale cum ca toti ne nastem goi si trebuie sa stam imbracati restul vietii.

Daca alegi sa fii romantic enjoy, si eu am ales de multe ori asa. Dar cand te indignezi pentru ca altul ataca "bunele maniere" prin goliciune ma gandesc ca de fapt tu est cel care pierzi, ca tu esti cel care sufera si se indigneaza. Neamtul gol din sauna transpira in acelasi ritm ca si inainte sa intri tu acolo nepasandu-i de indignarea ta.

Pudibonzi din toate tarile uniti-va ... si mergeti in Antartica Sigur nu sunt nudisti p'acolo!
--------------------------
Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert View Post
Ca apropo de arta si frumusete, dedicatie pentru eman si cristina gh.
Asta e din ciclul cu sula'n coaste... da vezi ca mi-ai facut taperul cam mic
Vechi 02-10-09, 00:20   #136
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:

Pudibonzi din toate tarile uniti-va ... si mergeti in Antartica Sigur nu sunt nudisti p'acolo!
Ba sunt.Craciunitele.Alea umbra imbracate numa-n deplasare.Altfel cum traia Mos Craciun atata?
.
Vechi 02-10-09, 00:30   #137
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:

Asta e din ciclul cu sula'n coaste... da vezi ca mi-ai facut taperul cam mic
Nu io, Pablo e de vina.
.
Vechi 02-10-09, 09:02   #138
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
eugleno, n-ai inteles nimic din ce ti-am scris mai jos. normal ca multe chestii au la baza reflexul conditionat; mai sunt si chestii inascute (vezi mirosurile);

da ce are sula cu prefectura; daca cineva are actul reflex al mancatului carnii de om inseamna ca e si normal sa faca asta?

io ti-am dat cateva motive pentru care nu e bine sa umbli cu sula la vedere pe care nu le-ai vazut; da-mi si tu unu care ti se pare tie cel mai logic pro suleimeneala (asa sa discutam pe argumente nu pe cum se formeaza reflexu, ca poate mai vii si tu de-acasa)

zhi, imi place sa umblu cu ea la vedere pt ca-i si calu gelos pe mine si asa o sa copulez mai multe mushte.

Modificat ultima data de drLouis; 02-10-09 la 12:10.
drLouis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-10-09, 12:18   #139
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
pai euglena, si omorurile si mancatul carnii de om is ceva normal pentru un canibal; e o limita in care societatea trebuie sa decida ce e bine si ce nu pentru ea; nu poti invoca normalitatea exhibitionismului prin ce sustii tu; tu explici procesul limitarii noastre perceptionale nu si fundamentul pentru care exista bariera asta.

hai sa ne beshim zgomotos pe strazi si sa umblam toti in curu gol; e treaba asta utila, reprezinta un progres?
Am inteles ce am putut

Din pacate procesul limitarii noastre perceptionale are o influenta directa in modul cum gandim recte afecteaza fundamentele gandirii.

Exemplu cu nudismul este doar unul pentru a ilustra multitudinea noastra de conventii pe baza caruia ne desfasuram viata (nu tocmai fericita dupa cum poti vedea in jurul tau destul de des)
Din pacate nici macar nu suntem constienti de faptul ca e doar o conventie asumata la un moment dar si mergem pana acolo incat aruncam pe rug oameni pentru afirmatii legate de invartirea astrelor.

Conventiile asumate inconstient sunt bariere in calea progresului propriu pentru ca te opresc in a explora zone necalcate de gandire.
Blamarea nudismului este doar un semn patognomonic al acestei adormiri intelectuale generale (Buda a spus asta cu mult timp in urma).

Evaluarea frumusetii unui om doar dupa ambalaj (corp) este ca si cum am evalua cel mai avansat laptop conceput vreodata, doar dupa cutia in care e ambalat fara sa o deschidem.

go naturism:
Pai unii dintre noi ne simtim mai bine fara haine decat cu.
Daca stai o zi intreaga in pantofi si costum, seara ciorapii vor lasa urma pe picioarele tale, cureaua la fel, si permanent la gat te va strange camasa , sau macar va fi fixa.
Nu spun sa mergem goi la munca, nu asta e ideea. Nici chiar pe strada. E inca mult prea devreme pt asa ceva. (asteptai sa sa se faca noapte )
Spun ca atunci cand mergi la sauna sa poti face gol fara sa se indigneze cativa pe langa tine, sa mergi la mare si sa poti da jos textila (si la noi e mult mai liber decat de ex Franta unde nu prea exista locuri de nudisti)
In America nu ai voie decat cu slipi short altfel faci un drum la politie ... de nudism ce sa mai spun. Asta in tara in care industria pornografica are un buget mai mare decat al Romaniei!

Noi chiar stam bine.
titiluka a multumit.
Vechi 02-10-09, 12:57   #140
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ce fain topic!E-man,sa inteleg ca faci plaja la 2 Mai?
Acum serios:cred ca una-i sa gandesti liber, si alta-i sa spargi tipare!Cui nu-i vine din cand in cand sa iasa-n strada, strigand in gura mare:"f...k the rules,I do what I want!", dar de fapt,nu-i chiar asa.Ai niste conventii=limite ,intradevar impuse de societate,dar pana la urma asa se autoregleaza civilizatia umana.Vezi cazul generatiei hippie,rabufnire (pe buna dreptate),emulatie ,sensibilitate,emotie ,libertate(ce bine suna...),si totusi cat infantilism.A lasat o amprenta uriasa,dar s-a stins incet de la sine.Niste copii maturi cu vantul fluturandu-le prin plete (sau prin barba ).
Btw, imi plac francezii .
Vechi 02-10-09, 13:30   #141
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Conventiile asumate inconstient sunt bariere in calea progresului propriu pentru ca te opresc in a explora zone necalcate de gandire.
total de z acord (pot fi conventii proaste, da alea prind la prosti...gen pupatu icoanelor in biserica, noi ne pretindem high above this level)

ia gandeste-te ca ai fi tu dumnezeu; si-ti faci un robotel care necesita sistem de operare; nu trebuie sa il softezi corespunzator sa nu se autodistruga si viata sa sa insemne un continuu progres?

definesti lucrurile bune care i se pot intampla: - sa traiasca mult, sa nu rugineasca, sa aibe de mancare etc;
definesti lucrurile rele: sa fie omorat; sa se imbolnaveasca etc.

definesti progres daca diferenta dintre lucruri bune-lucruri rele > 0 legat de o anumita actiune a sa;

apoi te apuci si implementezi in software fiecare aspect; il faci sa invete din experienta (actul reflex); il faci sa invete din experienta altora; (scoala, sfaturi, biserica); evident e ca el va avea saracul diverse controverse pentru ca se va trezi ca anumite chestii se bat cap in cap (stiinta cu biserica) si nu-i ramane sa reanalizeze problema facand singur diferenta intre lucrurile bune si rele (depinde aici de cat de tare are CPU novice-experimentat-guru ca la sah, cu cat analizeaza mai mult si ia in calcul mai multe aspecte (mutari posibile) cu atat e mai aproape de adevar); nu conteaza cum stocheaza si percepe el informatia (rusine, pudism) ci numai ratiunea pentru care a fost setat sa aleaga intr-un fel sau altul bine-rau; ratiunea este progresul (definit mai sus)

eh in cazul nudismului daca faci suma iti da negativ progresul; tu nu vezi asta si o iei pur si simplu din spirt de guitza contra ca suntem noi incuiati si refractari; uite am analizat problema matematic (motivele pro-textile enumerate de mine mai jos sunt zdrobitoate fata de cele aduse de tine "te strange ciorapu"); concluzia e ca hainele si purtatu' lor isi au rostul si asta e un progres pe scara maimuta-om;
Vechi 02-10-09, 13:48   #142
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

sa inteleg ca fetele care fac topless intr-un bikini minuscul sunt mai aproape de maimuta pe scara evolutiva?
.
Vechi 02-10-09, 14:01   #143
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
-1 (+0/-1)     

nu cred ca merg si pe strada asa; vorbeam de principii generale; de ce poarta omul textile pe organele genitale; trebuiesc elele acoperite pentru ca invers ai probleme.

pitipoance sau nu cu tzatele in suare daca le intrebi de ce face ele plaje o sa ti zica ca sa nu se tiganeze cu dungi; probabil ca le e rusine sa le vada prietenu cu dungi prin casa si asa gaseste motiv sa arata tzatza la toti masculii de pe plaje; astea-s figuri de pitzipuance pe care le au tuate femeile, numa ca unele n-au destul sange'n veioza sa le si puna in aplicare.
Vechi 02-10-09, 14:35   #144
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

nu de sange in veioza e vorba dar de cat sa iti arati smochinele sau bubele,mai bine nu poluezi vizual
.
Vechi 02-10-09, 14:54   #145
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Imi place sa-mi ard cu pasiune prostiile mele din capul meu, mie insumi ... sa nu fiu inteles gresit

Deci romantismul sa bage pumnul in gura naturismului, dar cu manusa
vrei sa spui naturalismului...
ca tocmai ce am stabilit ca naturismu e ala in pielea goala.

"pumnul in gura" era o simpla figura de stil. si atat. care voia a explica de ce au simtit unii si altii sa faca altfel decat faceau toti pana atunci. asa am dat exemplul realismului/naturalismului ca raspuns la romantism...

nu vad legatura intre naturism si naturalism. ma scuzati...
sunt doua treburi total diferite.
va pup.

mi-a placut teoria cu robotu a lui lu...supertare, frate. ce bine ca la roboti, cu cat bagi mai multe date in soft, scoti concluzia mai buna. la om, cu cat ai mai multe date, cu atat e mai greu sa iei decizia corecta.

la eman mi-a placut sa revad, pe scurt, etichetele perfecte care ne indeparteaza, incet-incet, de noi insine.
"in cautarea sinelui", de phillip mc grow. o carte pe care ar trebui sa o citim cu totii. ed curtea veche.

cred ca suntem de acord cu totii ca e nespus de placut sa te lasi liber in soare , in valuri, in iarba uscata de pe coama muntelui...in singuratate. e minunat. cand, deja, facem asta impreuna cu alti/multi oameni...se pierde ceva. important. mesajul. din sticla. asa mi se pare mie.
topless ul fara bikini ( )...hai ca mi-a placut asta...

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide

Modificat ultima data de cristina ghita; 02-10-09 la 15:13.
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-10-09, 23:52   #146
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
-1 (+0/-1)     

imagine cu imbecil
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Image_1002-2349(B1).jpg (46,5 KB, 12 vizualizari)
Vechi 03-10-09, 00:53   #147
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
vrei sa spui naturalismului...
ca tocmai ce am stabilit ca naturismu e ala in pielea goala....
Ups , am incurcat borcanele ca sunt obosit am congres, prezentari, traininguri si noapta mai eugenolez. Romantic si artistic ca deobicei îi postul tau No fain

Am banuit ca e o figura de stil dar am incurcat borcanele. Eu îs setat pe nudism Si da, merg la nudisti...

@ Louis
Link [Necesita inregistrare pentru acces.] era doar un exemplu pentru a ilustra idea. Totusi daca tu crezi ca naturismul e in calea progresului atunci e in calea progresului.
In calea progresului meu nu e Argumentele pro nudism au valoare pentru mine si nu pentru populatia globului, eu ma simt bine la nudul gol in anumite locuri dar daca ma pui pe strada sa merg gol nu e fun. M-ar irita privirile indignate ce imi vor fi aruncate si probabil mai mult catusele politistilor

Dar cum spuneam nu e nudismul idea ci constientizarea softului instalat in robotel, de catre robotel. Poate astfel sa acceseze alte nivele (ascunse) de soft cand isi da seama ca e doar un soft intr-o cutie de metal.

Hai sa iti spun de ce sunt sigur:
Am tinut o vreme destul de indelungata un jurnal in care imi scriam ideile ce imi survolau creierul la momentul respectiv.
Am scris la intervale mari (ani) de timp in el si de fiecare data reciteam ce am scris in urma. Am repetat povestea asta de mai multe ori.
De fiecare data ma bufnea rasul de cat de pueril, cat de gresit sau cat de pe langa subiect eram cu ceva timp in urma. Indiferent cand citeam.

Nu iti trebuie o minte stralucita sa extrapolezi asta si sa poti trage o concluzie foarte clara: Sunt foarte mari sanse ca ce gandesti si crezi a fi adevarat acum este ori foarte incomplet (in cel mai fericit caz) ori gresit total.

Si nu sunt singurul. Citeste istoria si vezi cat de gresite, incomplete erau convingerile oamenilor cu nici 20-30 de ani in urma. Cu ceva timp in urma nu se putea concepe ca un obiect mai greu decat aerul sa zboare ... stiti voi sigur si alte povesti....
De ce nu am putea extrapola si pentru nivelul actual de cunoastere al omenirii (ma refer la cel oficial, comun acceptat) si trage concluzia ce e foarte probabil sa fim pe langa sau sa avem convingeri total gresite in momentul de fata.

Si lista argumetelor pro este luuuunga.

Atunci inseamna cu putem pune sub semnul intrebarii mai multe convingeri decat credem noi Vezi si naturismul (frate o sa credeti ca sunt oPsedat si eu doar trebuia sa slabesc cureaua pentru a sta comod ).

Asta este o genoflexiune intelectuala si nu un exercitiu de exchibitionism.
Genoflexiunea este datorata iritatiei produsa de monotonia ortostatismului.

"Imbecilul" are si el momentele lui bune cand invita pe altii mai destepti ca el in emisiune. Daca i-ar lasa sa vorbeasca ar fi si mai bine.
Vechi 03-10-09, 04:20   #148
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

poti sa gandesti gresit in chestii filozofale (tot ce nu are un fundament stiintific); ori 1+1 o sa faca 2 si la 20 si la 70j de ani; de aia in afara de matematica si fizica totu pe lumea asta e poezie...adica are 1000 de adevaruri si versiuni toate mai adevarate si mai false una decat alta.

cele n porunci habotnicesti nu sunt decat un corolar antianarhie sociala; rusinea, frica, constiinta is moduri de a seta pe NU unele lucruri pe care robotelul nu trebuie sa le faca.

tu chiar nu realizezi ce ar insemna ca de maine sa umblam toti in curu gol? stai cum vrei in cojmelie da cand iesi afara ia-ti si chelotii de tabla ca altfel puate-ti face vreunu qru flashneta hai sa lasam discutia asta de copii naivi si natangi;
Vechi 03-10-09, 11:49   #149
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
...
tu chiar nu realizezi ce ar insemna ca de maine sa umblam toti in curu gol? ...
Ba da . Dar sa umblam toti goi ar fi o discriminare invers. Adica i-am forta pe unii sa mearga goi cand ei nu vor.
Crezi ca daca esti iimbracat ai fundul pazit bine? Dimpotriva misterul ar putea si incite si mai tare.

Citat:
ori 1+1 o sa faca 2 si la 20 si la 70j de ani;
1+1 NU face doi si acum si la 70j de ani cum poate sa faca si 2 asa cum zici. - e tot matematica si nu filozofie. Sunt convins ca te vei prinde de ce vreau sa zic.
Asta ca sa vezi limitarile noastre in gandire datorate reflexelor deja formate. Si la asta ma refer.
Nudismul e o chestie de preferinte, de gustibus non disputandum est... dar desigur ca multi nu suporta asa ceva de aia textilistii la textilisti si nudistii cu treaba lor.

Hai ca mi-ai dat o idee. Un mars al nudistilor in Bucuresti. Cred ca merita numai sa vezi fetele privitorilor Il programam cand esti plecat din tara sa fii in siguranta

Modificat ultima data de eugenol man; 03-10-09 la 12:25.
eugenol man este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-01-10, 23:27   #150
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+2 (+2/-0)     

"Diploma universitară sau atestările de cursuri universitare ori postuniversitare pot denota o anumită nevoie de confirmare socială. Poate fi vorba şi despre un statut social pe care respectivii nu îl au, dar pe care şi-l doresc.",
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=5529
Mihaela Strango, psiholog

care va lipiti diplOmele pepe retzi?

io ma consider omu perfect buuun. daca m-ash duce la unu din asta cu peretii plini ash zice in mintea mea ca-i nebun "iete-l si pe nebunu asta" si chiar n-ash da 2 parale pe tuate diplomele lui; daca e meseriash se vede la lucru nu pepe retzi; ceilaNti care sunt impresionati de pereti plini nu-s uameni perfecti ci papalaptzi, sau d-aia care crede in cravata mov energizanta.
Vechi 22-01-10, 09:51   #151
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu nu-mi lipesc,mi se pare urat.
dar la prosti prinde...iote ce doftor destept am io
Vechi 22-01-10, 11:05   #152
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Dar medicii care isi afiseaza "sutele" de diplome (competente, cursuri, onoruri, aprecieri....) pa saitu' lor de internet, sau zeci de cazuri facute de ei, asa "bifor/aftar" din care nu intelegi mai nika, uneori nici ca medic/pacient (sau ca medic, le gasesti bube)...hmm... despre aceia, ce parere ai Lu'? sa incadreaza la "nevoia de afirmare si confirmare sociala"...au ba.
.
Vechi 22-01-10, 11:17   #153
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

e nevoia de mancare.toti o avem.unii pun diplome,altii au alte metode.
io nu ma regasesc in pus hartii si poze pe pereti.dar nu zic ca e musai bine ca mine.
Vechi 22-01-10, 11:18   #154
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de florin dediu View Post
1 a intrat cantand in gura mare, m-a intrerupt din treaba.
2 nu sunt crestin.
3 am o "simpatie" deosebita pentru cler in general, pentru cel ortodox in mod special.
dar nu simti uneori nevoia sa te rogi?
sweetvanilla este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-01-10, 11:25   #155
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.
+6 (+6/-0)     

a te ruga si a crede in institutia bisericii sint doua chestii care n-au nici in clin nici in mineca una cu alta...

cunosc multe persoane credincioase (cu adevarat) care nu dau 2 bani pe biserica si tot ce tine de ea... tot la fel, vedem multi care merg la biserica si sustin ca sint credinciosi, dar in fapt nu dau 2 bani pe credinta adevarata si pe preceptele crestine (sa nu minti, sa nu furi, etc)....
Ana_Karr, dany76 si sweetvanilla au multumit.
Vechi 22-01-10, 11:33   #156
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
cunosc multe persoane credincioase (cu adevarat) care nu dau 2 bani pe biserica si tot ce tine de ea...
asa, si care e crdintza aia adevarata, a lu buda allah isus; nu-s tuate o apa? io asa am credintza
Vechi 22-01-10, 11:36   #157
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

tu, lou, esti deosebit
Vechi 22-01-10, 12:52   #158
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Lou este si particula si unda. Depinde in ce toane il prinzi D:
In cabinet are doar o diploma inramata pe care scrie doar E=MC2
Face tratamente dupa seria lui Fibonacci Link [Necesita inregistrare pentru acces.] si merele sunt doar expresii potentiale ale gravitatiei Newtoniene
Vechi 12-02-10, 01:00   #159
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

am prins din zbor o fraza a lu gica protopopescu folbalistu; cica sa dus la mdic si i-a zis..-'ce... ia strange din dinti; -si cand am strans mi s-au micsorat picioarele cu 4cm; -hai lasa-ma! -daaa. -si mi-a facut apoi o proteza din aia la ocluzie si nu mi s-au mai micsorat de atunci. -da? -daaaa!

sunt curios sa mai vad odata faza dar mai pe larg ca mi s-a parut intersanta.
Vechi 22-02-10, 23:35   #160
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

vin vremuri Link [Necesita inregistrare pentru acces.]; pana la sfarsitu anului papam 20miliarde de iepuroi de cand a inceput criza, 2 ani.

20 de miliarde bagate in salarii de bugetari ,pensii (printre care si 30j de mii de pensii nesimtite de mii de euro opera lu tariceanu care asa a inteles el liberalismu), asistenta sociala, cornu si laptele, alocatii la puradei etc.

pai sa nu ti bagi ceva in socializmu ma sii si sa tragi cu tunu in d-alde mgiuale si partidu lui care tot vor sa dea pensii si salarii la bugetari (cum sa le scada lor banii) ca asta e solutia lor de scos tara din kkt; bagati si mai multi bani in gauri negre si atzatzat lumea; bani putini la multi prosti, cand faci suma rezulta mult; cu sau fara banii aia tot in mizerie traiesc.

si-i mai vezi pe la tv in grup cum vin si-acuza guvernu; unde e reforma? ce reforma bah? ca economia sa mearga tre sa fie bani pe piata; bancile au produs criza; cand o sa vrea muschiu lor atunci o sa se dezghete piata; n-au ce sa faca guvernele; nicaieri in lumea asta; auzi tu, masuri anticriza, fectie la picioru de lemn; cand nimic nu merge, tai din angajati; sunt masuri luate de toti privatii inca din ianuarie 2008; marea prostie a lu boc e ca nu a injumatatit bugetarii de atunci; am pompat 20j de miliarde in curu lor si tot la solutia aia ajungem ; ah si alta prostie e aia cu prma cocina; dat de papa la speculantii imobiliari; masura anticriza

ce sa mai...n-am fost in stare sa facem 10 pasaje de 100mil total prin bucuresti sa nu se mai blocheze intersectiile mari; sa vezi cand o sa trebuiasca sa dam cate 1miliard lunar din 2012 incolo; banii astia n-o sa i dea nici pensionarii, nici bugetarii, care-s azi cei mai nemultumiti si mai carcotitori din tuata masa sociala. (ne-a scazut salariile si pensiile )

azi, din ciclu rupe-le gura, o figura in care cu drag as marca niste giuale: ecaterina prostanescu - nu ma duce creeru da' mi place
Vechi 23-02-10, 00:21   #161
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
...sa vezi cand o sa trebuiasca sa dam cate 1miliard lunar din 2012 incolo; ...
Or fi convinsi ca se termina lumea in 2012
Vechi 23-02-10, 00:42   #162
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Nu poti raspandi lumina daca
nu arzi

.

probabil au vizionat filmul inainte...
Vechi 26-02-10, 01:04   #163
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

popoul roman.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 1.jpg (122,0 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2.jpg (107,0 KB, 3 vizualizari)
Vechi 26-02-10, 09:36   #164
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Pensionarii Romani (mai exact)
Vechi 26-02-10, 09:41   #165
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

uare asa o s-ajungem si noi la senectute?
Vechi 26-02-10, 10:23   #166
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Pensionarii respectivi sunt produsul unei societati ce a lucrat in sistem comunist. Falimentul statului si evident falimentul nivelului de trai la varsta inaintata pentru acest oameni.

Daca noi vom ajunge la fel ? E posibil sa ajungem si mai rau. Acum traim in asa zis capitalism, iar in Romania este unul liberal destul de accentuat. Voi aveti o estimare la ora actuala a pensiei sau veniturilor pe care le veti avea cand terminati cu stomatologia ? Care sunt estimarile bancilor private (capitaliste pur) privind sumele pe care le veti primi inapoi, dupa 30 de ani de plata a unor pensii private ? Asta fara sa se adauge in calcul riscul unui crah financiar cu un an inaintea varstei noastre de pensionare, ca atunci e posibil sa nu mai primim nici o pensie....

Veti vedea ca nu este prea optimist raspunsul.
Tudor G. a multumit.
Vechi 26-02-10, 10:46   #167
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

sincer nu-mi fac ganduri ce-o sa fac la pensie; mai mult ca sigur ca o sa ma retrag la tara undeva sa am libertate si aer curat; n-o sa stau ca distrusii astia de pensionari comunisti intre 4 pereti sa-mi fac indeletnicire zilnica facutu cozilor prin pieti si la mall;

am inteles ca acum ca dentist iesi cu 7-10mil pensie; banii astia daca vrei sa fii modest iti ajung daca stai pensionar la tara; nu cred c-o sa fie mai rau peste 30 de ani.

cat despre ce e la noi, eu vad o imbinare de socialismo comunism puturos ce traiesete pe spinarea unui capitalism bazat pe furaciune si specula; exceptie ultimi 2-3ani cand ne-au mai invadat firme si corporatii straine care au cat de cat niste principii si standarde.
Vechi 26-02-10, 15:22   #168
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Man, scuze ca poate iti poluez topicul tau de jurnal, dar daca vorbim de pensionari si probelemele sociale, mi se pare super tare o faza din unul din filmele mele favorite all time (ATAME)> Nu am cum sa facu acum video crop, dar dati la minutul 5:35 si urmariti timp de vreo 45 de secunde secventele....

Mi se pare atat de sugestive pentru diferenta dintre popoarele latine si cele nordine ...Si mai ales intonatia textului""y los espanoles....los espanoleeees !!!!""

Modificat ultima data de eugenol man; 26-02-10 la 19:51. Motivul: edit link
robbycarlos este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-10, 22:34   #169
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+1 (+1/-0)     

cre ca e treaba de hormoni; nu mi se pare normal sa te-apuci sa te plimbi la batranete; cand curg pieile de pe tine de zbarcit ce esti; atunci te retragi, devii mai apatic mai linistit; tineretea se traieste, batranetea cel mult se plange;
Vechi 26-02-10, 22:57   #170
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Eu prefer sa mor intr-o excursie ...daca mai pot sa ma urc intru-un avion.Aveam emotii cu luni inainte,acum zic ca mi-am pus toate in sac, asa ca nu ma mai tem

Stai linistit, pensiile medicilor trec de 1500

Un umor fin este mai constructiv decit melancoliasi imbatrinesti mai greu Louis,poate ne inveti si asta!
Ali Baba este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-02-10, 02:48   #171
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
uare asa o s-ajungem si noi la senectute?
poate nu. ca atunci nu vor mai fi mall-uri de deschis.
Si nici Vanghélie nu va mai organiza revelioane cu bilete gratis pt. prostime.
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, 3d, activitati, afara, ajutor, ata, barba, baro, biserica, buna, conventie, endo, erotice, evident, facuta, global, iarna, iga, intrebare, libera, lume, medicului, mers, meu, mm, natural, nota, oameni, place, polonia, primit, primul, reactie, reactii, stoma, stomatolog, subiecte, vand, vara, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
jurnalu' lu' nico nico Jurnal 28 24-03-10 19:34
Jurnalu' lu' Scubi' Scubidu Jurnal 60 28-11-07 16:12
Jurnalu' lu' Fane Chioru' Stefan Z Jurnal 5 23-05-07 12:26
Jurnalu lu' Denta de toamna 2006 drLouis Jurnal 25 26-11-06 12:30

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (04:28) timp.

Alegeti schema de culori preferata: