Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

JDB - Intamplari, povesti, frustrari

discutie din eugenol.ro : Nu ma dearanjeaza daca o sa scrieti sau o sa comentati. Chiar o sa ma bucur. Ooooo, aveti o ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Jurnal
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree1Multumiri
  • 1 Scris de MDSK

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 11-07-07, 20:36   #1
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Default JDB - Intamplari, povesti, frustrari

Nu ma dearanjeaza daca o sa scrieti sau o sa comentati.
Chiar o sa ma bucur.

Ooooo, aveti o cariuta mica se pare intre dinti. Aha, doare doar un pic atunci si atunci. Ok, haideti sa curatam.

Si uite asa mai trecura 2 ore din viata mea cu un alt "experiment" pe pielea altora.

Carie distal pe PM1 inferior (34). Nu am poze si imi pare rau ca ce scriu va fi cam plictisitor de citit fara poze.

Ma apuc si curat cavitatea care se tot marea si se tot marea. Pun indicator, totul verdeeeeeee. Curat, pun indicator ... verdeeeeee.

Imi dau seama ca ajung foarte aproape de pulpa. Avertizez pacientul ca este posibil sa deschid camera pulpara. Am curatat foarte bine peretii pana ce indicatorul nu i-a mai colorat si am inceput sa curat spre camera pulpara. Am luat un excavator si usor usor am inceput sa curat spre nerv. Tesutul era cat de cat dur dar..hop, sangerare. Uffff, naspa rau.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/jurnal/2215-jdb-intamplari-povesti-frustrari/

Mai curat un pic acea zona si ajung la o deschidere cu o lungime de 1-1,5mm a camerei pulpare iar pulpa se vedea bine.

Intreb pacientul daca are chef de experimente pentru a incerca o posibila salvare de nerv si spune ca da.

Ok.

Pacient: Femeie, 27 de ani, dinte 34 dureros doar la stimuli, durerea inceteaza imediat dupa indepartarea stimulului. Dintele nu a durut niciodata spontan si nici durerea nu a tinut vreodata mai mult decat actiunea stimulului.

Ora 10. Miercuri 11 iulie

Procedura:

Diga

1. Hipo concentrat (direct din sticla), direct pe pulpa sangeranda pana s-a oprit complet sangerarea. Au fost necesare cam 5 aplicatii a cate 1-1,5 minute fiecare. Nu am avut intentia sa tin atat de mult insa daca nu se oprea => devitalizare.
Spalare abundenta 2-3 minute.

2. Acid smalt + ulterior si dentina direct pe pulpa. (Nu am intentionat sa gravez pulpa dar nu puteam pune fara sa o ating)
Spalare abundenta 2-3 minute.

3. Bonding direct pe pulpa si dinte. (Gluma Confort Bond)
Aplicari succesive + foto de aproximativ 8-10 ori.

4. Flow Charisma direct pe pulpa data cu bond si baza cavitatii.

5. Compozit peste in straturi cat mai mici.

Avertizat pacientul despre posibilele evolutii ale situatiei.

Am posibilitatea sa o tin sub control pentru acum dar nu pentru mult timp.

Telefon astazi, ora 19.
Sun pacienta si imi spune ca totul e ok, nu o doare dintele si era incantata.
(probabil nervul a luat somn )

Barbarie sau nu, nu stiu cum o sa evolueze.
Imi pare foarte rau ca nu o pot tine sub observatie pe o perioada mai lunga si din pacate probabil ca ar fi fost mai indicat un endo tinand cont ca poate avea probleme fiind departe (Italia) de cel care face "experimente" pe dintii ei.

Parerea mea: Sanse relativ mici sa fie treaba buna pe o perioada lunga de timp din 3 motive:

- sangerare cam abundenta => sanse cam maricele sa fie pulpa cam inflamata dar e un pic curios ca dintele nu cauza probleme.

- carie foarte aproape de pulpa=> sanse mari ca bacteriile sa fie deja la nivelul pulpei

- deschidere mare si practic am facut totul pe pulpa

De ce am facut-o ?

Ehhhhhhh, nu stiu daca e chiar etic dar eu cred in tehnica asta si daca ma ajuta un pic si organismul pot avea (desi sunt sanse mici) un succes frumos.
Vechi 12-07-07, 00:51   #2
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Coafaj direct?
Obturatie de baza?
Cred ca acel dinte are pulpita cronica si de aceea nu face scandal acum. In viitor insa...
Eu as fi scos nervul.
stomaflex este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-07-07, 01:30   #3
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Madalin bun venit in club.
cgcorina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-07-07, 01:32   #4
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Stomafex de azi sunt cum spun vorbele din semnatura ta.A draqu. 8)
Ca mi-am tot luat-o peste bot tot incercand sa fiu fata buna.De azi am pus punct la fata buna.
.
Vechi 12-07-07, 08:55   #5
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cgcorina
Stomafex de azi sunt cum spun vorbele din semnatura ta.A draqu. 8)
Ca mi-am tot luat-o peste bot tot incercand sa fiu fata buna.De azi am pus punct la fata buna.
Asa trebuie sa fii ca sa razbesti traind in acest popor de javre. Disciplina lipseste cu desavarsire acestui popor.
.
Vechi 12-07-07, 10:45   #6
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Madalin se vede ca citesti pre dentaltown.com :wink:
toata ingineria asta cu compozitul fluid direct pe pulpa sar putea sa tina destul de bine , oricum e mai etansh decit cu dycal/kerr life care sint solubile (desi nimeni nu vrea sa spuna asta in mod explicit ).Ar mai fi o varianta cu vitrebond (3M) in loc de fluid .
k-nin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-07-07, 14:13   #7
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

din ce povestesti, asta nu e coafaj direct. Pai sangerare abundenta inseamna lezarea retelei vasculare pulpare. Si deschiderea aia e cam prea mare pt. a incerca asha ceva. Nu stiu cum se cheama ce ai facut, da nu cred ca e coafaj.

Cel mai bun prognostic la care ma gandesc ar fi necroza sterila, da ma cam indoiesc.

na, eu oricum fac f. rar coafaje, dar in momentul in care am snagerare , nici nu iau in considerare treaba asta. Chiar, de ce ai facut asta daca pacienta pleaca in tarile calde?
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-07-07, 14:28   #8
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu am mai facut si coafaje dar niciodata asa cum zice MDSK.
Am facut coafaj direct cu ca(oh)2 tinut 1 luna sub eugenat.Si daca totul e a fost ok am facut obturatia definitiva.Am avut rezultate faine.
Am inchis si definitiv cu compozit dar peste Dycal si baza chiar daca am deschis camera,dar dupa 1 an mi-a venit cu PARODONTITA CRONICA.
Deci asteapta si vezi ce va fii.
Asta e incercam ,incercam si invatam.
Dar mai trebuie sa ne gandim sa ii facem altuia ce vrem sa ne faca si noua celalalt.
Si eu as fii incercat sa pastrez nervul daca era vorba de dintele meu.
.
Vechi 12-07-07, 23:43   #9
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de k-nin
Madalin se vede ca citesti pre dentaltown.com :wink:
toata ingineria asta cu compozitul fluid direct pe pulpa sar putea sa tina destul de bine , oricum e mai etansh decit cu dycal/kerr life care sint solubile (desi nimeni nu vrea sa spuna asta in mod explicit ).Ar mai fi o varianta cu vitrebond (3M) in loc de fluid .
Dentaltown is my inspiration.

Eu mai facusem o data chestia asta cu hipo direct pe pulpa si apoi adeziv + comp si atunci a fost ok. Dinte vital pana acum la 9 luni de la interventie si fara probleme.

@Augustin

Am explicat pacientului situatia si a decis sa incercam sa-l salvam chiar daca pleaca si poate avea probleme.

Poate alegerea facuta nu a fost cea mai potrivita tinand cont de conditii, insa ce ma necajeste pe mine la un dinte la care ii fac endo este ca de obicei la acces se pierde multa substanta dentara.

In cazul meu avand caria pe distal, pierderea de substanta per total (+endo) ar fi fost foarte mare si necesita obligatoriu coroana.

Astfel ca daca are noroc desi eu nu sunt de acord cu norocul in stomatologie, are un dinte vital, obturat ok si care o sa mai tina cativa ani.

@Ca(OH)2, Dycall, Kerr Life

Nu am mai folosit de aprox 6-9 luni nici un produs pe baza de calciu pentru podeaua camerei in cazul obturatiei. Oricat de adanca ar fi, direct bonding+comp. HCalciul are dezavantaje destul de maricele dupa parerea mea desi uneori poti avea succese frumoase.

In plus de asta, datorita faptului ca bonding+comp nu este tot atat de "agresiv" ca produsele pe baza de Ca(Oh)2, cei care au folosit metoda asta au observat ca, calcificarea este mult mai mica sau nu mai apare ca in cazul Ca(OH)2. (nu am studii sa va dau link, este doar observatia de cativa ani a celor care folosesc asa ceva)

Compozitele, bonding-ul, nu sunt toxice pentru pulpa. Pot fi usor iritative sa spunem dar nu sunt toxice in asa masura incat sa determine moartea ei.

Principiul de baza la aceasta metoda este ca bonding+flow sa actioneze ca o bariera impermeabila sub care pupla sa nu mai fie agresata (sau agresata mai putin) si astfel prin mecanismele de aparare ale organismului sa se reuseasca recuperarea.

Am citit destul de mult despre asta inainte sa incep sa o folosesc si mi se pare o metoda ok.
O sa va tin la curent atat cat pot cu evolutia. Poate sa mearga, poate sa nu mearga dar ..... o sa vedem.
Vechi 13-07-07, 22:43   #10
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am o nelamurire: De ce ai pus 8-9 straturi de bonding si ai polimerizat dupa primul ?
Dupa parerea mea, daca polimerizezi dupa prima aplicare, risti ca bonding-ul sa nu difuzeze suficient in dentina demineralizata, iar daca stratul de bonding este atat de gros, scade rezistenta legaturii cu compozitul (asta depinde si de fortele care actioneaza asupra obturatiei).
Cred ca asta e si motivul pt care la adezivii de gen 4, unde primer-ul si bonding-ul sunt separate, se recomanda 5-6 aplicatii de primer si doar una de bonding, in strat cat mai subtire.
dogaruioana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-07-07, 23:05   #11
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Buna Ioana

Detalii procedura:

Strat 1- dau cam de 5-6 ori cu bonding fara sa fotopolimerizez. Usuc relativ usor cu aer sa nu mai vad bonding ca se misca pe acolo. (atat cat reusesc)

Strat 2- dau cam de 3-4 ori cu bonding. Usuc mai tare dar nu spre maxim. Foto

Strat 3-8... Dau de 2-3 ori cu bonding si usuc destul de tare cu aerul.

Scopul este sa reusesc sa sigilez si eventuali tubuli ce ar putea ramane descoperiti si pe care nu-i pot prinde in 1-2 straturi.

Poate ca e overkilll ce fac eu dar deocamdata e ok. Ca timp insa e pierdere de vreme.

Nu consider ca stratul de bonding sa ajunga atat de gros incat sa afecteze calitatea adeziunii pentru ca nu il las sa fie gros sufland cu aer destul de tare in pasii 3-8.
Vechi 13-07-07, 23:07   #12
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

in timpul erai deja aproape gata de condensat gutaperca.
.
Vechi 13-07-07, 23:11   #13
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

In caz ca nu am fost prea explicit dupa fiecare strat (1,2,3,4....) (nu dupa fiecare aplicare de bonding) fotopolimerizez.

Folosesc adeziv de gen 5, primer inclus in adeziv, 5-6 straturi inainte de primul foto este ok.
Vechi 13-07-07, 23:12   #14
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin
Stiu si aveam si mai multi bani
Vechi 13-07-07, 23:16   #15
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de MDSK
Strat 1- dau cam de 5-6 ori cu bonding fara sa fotopolimerizez. Usuc relativ usor cu aer sa nu mai vad bonding ca se misca pe acolo. (atat cat reusesc)

Strat 2- dau cam de 3-4 ori cu bonding. Usuc mai tare dar nu spre maxim. Foto

Strat 3-8... Dau de 2-3 ori cu bonding si usuc destul de tare cu aerul.
Esti foarte meticulos, dar pacientii apreciaza asta? Preturile tale reflecta timpul si efortul depus? Ziceai ceva de profitabilitatea cabinetului....
Stratul gros de bonding reduce adeziunea obturatiei, pot apare microinfiltratii. Depinde acum si de cat zici tu ca il sufli.
.
Vechi 13-07-07, 23:21   #16
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de MDSK
Citat:
Publicat initial de augustin
Stiu si aveam si mai multi bani
si prognostic mai bun!
.
Vechi 13-07-07, 23:24   #17
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Poti sa-mi definesti strat gros de bonding ?
Daca da, atunci te pun sa-mi spui cum stii tu daca bonding-ul tau este nici prea subtire, nici prea gros. :P Cum stii daca ai dat cu aer suficient.

faza e ca 2 straturi tot trebuie sa dai. Obligat. :wink:
Ca dupa la urmatoarele sufli tare cu aerul ce crezi ca mai poate ramane ca sa-l faca mult mai gros ?

Profitabilite.....nu. Insa satisfactie profesionala maxima.

Asta pentru ca nu sunt cu foamea (deocamdata) si am noroc sa nu platesc chirie si altele, dar iau foarte putin pentru timpul petrecut la pacient. (Pentru calitatea pe care o fac nu stiu daca iau mult sau putin pentru ca rezultatele se vad in timp si nu ca am folosit eu diga)

@Augustin
Dap si prognostic mai bun. Daca o sa continui sa-mi tot aduci aminte de avantajele unei extirpari facute acum cat e ok nervul o sa incep incet incet sa regret.
Vechi 13-07-07, 23:25   #18
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Prima parte din mesaj este pentru Stomaflex.
Vechi 13-07-07, 23:29   #19
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Inca nu regreti? Hmmmm, mi-am iesit din forma!
.
Vechi 13-07-07, 23:32   #20
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Vechi 13-07-07, 23:46   #21
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de MDSK
Poti sa-mi definesti strat gros de bonding ?
Cand dupa ce sufli cu aerul 5 secunde, tot mai curge pe peretii cavitatii.
Si producatorul iti da niste indicatii in prospect.
Eu nu sa da cu bonding de 8 ori, poate gresesc.
.
Vechi 14-07-07, 19:17   #22
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Daca usuci dupa bonding si esti sigur ca s-a evaporat solventul, atunci inseamna ca numarul mai mare de aplicatii nu scade adeziunea.
Bineinteles, pe termen lung poate aparea nanoleakage, tinand cont ca a fost o cavitate profunda. Te-ai gandit sa folosesti oxalat pt inchiderea tubulilor dentinari?
dogaruioana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-07-07, 20:10   #23
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

zi vezi, chiar si tu iti faci probleme in ceea ce priveste prognosticul, daca dupa 9 luni te gandesti si te interesezi daca e bine. ia sa vezi, oare si dupa alte interventii te mai gandesti dupa 9 luni daca e ok sau nu prognosticul?
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-08-07, 01:20   #24
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

A trecut cam 1 luna de la "intamplare", am discutat pacientul si deocamdata dintele nu doare (ceea ce nu este neaparat un lucru ok).

O sa vedem la anul cum se prezinta sau mai repede.

Sa va povestesc si o intamplare noua si e nasoala rau fratilor. (acum 2 sapatamani)

Molar 26, gangrena, splaturi hipo +CHX + Ca(OH)2 prima sedinta => dureri ingrozitoare, insuportabile. Desi am incercat sa ma duc cat mai tarziu la apex si sa transport cat mai putin peste apex (abordare pe care o fac intotdeauna la necrotici) am reusit sa fac asa ceva.

Pacientul vine la consultatie, durerea nu cedeaza la nimic, vorbesc cu pacientul, ii explic ca este normal si o reinterventie nu ar ajuta cu nimic.
Incet incet durerea cedeaza.

Sedinta 2.

Spalaturi , spalaturi si deodata vad ca dispare irigantul.
Spal iarasi si iarasi dispare desi nu mai aspiram WTF

Ma uitam si nu-mi venea sa cred. Ma gandeam ca e o iluzie optica si am eu viziuni. De unde frate viziuni cand irigantul se ducea direct in sinus.

Asa ca facui si o sterilizare partiala a sinusului maxilar stang.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=2215

Apoi.....sange sange, lichid lichid si dai si usuca timp de vreo 45 de minute. Am vrut neaparat sa fac obturatie in aceeasi sedinta si asa am si facut.

Avertizat pacientul de tot ce se poate intampla mai rau, prescris AB si antiinflamator.

Dupa avertizarea mea pacientul ma intreaba daca peste 2 zile o sa fie ok ?

Eu: Aveti un eveniment important peste 2 zile ?

Ea: Da. Ma casatoresc.
(sa-mi pice fata )

Eu........

Si acum inchei mesajul cu multumiri aduse organismului pentru 2 lucruri:

1. Intotdeauna cand noi il vom agresa cu hipo (sinus/ peste apex) el ne va ajuta si tesutul se va reface repede si asta pentru ca va sangera abundent si astfel va spala zona unde noi nu ajungem diluand mult irigantul.

2. Pentru ca uneori are niste capacitati uimtoare de a suporta agresiunea.

Finalul ?

Pacienta nu s-a umflat absolut, nu a avut dureri si a avut parte de o nunta frumoasa.

Ehhh
Vechi 27-08-07, 09:39   #25
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu n-am fost at
.
Vechi 31-08-07, 00:40   #26
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Lasa ca imi vine si mie randul sa fiu ghinionist si tu norocoasa.

O mica prezentare si cu ceva comentarii a tehnicii total etch vs Ca(OH)2 pentru coafaj direct.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 17-11-07, 01:43   #27
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Default Micile placeri ale stomatologiei.

Micile placeri ale stomatologiei.

Sambata trecuta am avut o pacienta de 8 ani, care mai fusese la mine acum 1 an si atunci a facut mare circ pana am reusit sa comunicam.

Acum a venit, s-a asezat singura pe scaun, nu am avut nici un fel de probleme sa lucrez si am comunicat foarte bine. Ca sa o recompensez pentru asta i-am spus:

Eu: "Mama ta ar fi trebuit sa-mi dea niste bani pentru ce am facut acolo la dintisor. Pentru ca ne-am inteles foarte bine, mama nu-mi plateste nimic si data viitoare cand iesi cu mami in oras si vezi ceva ce iti place, sa-i spui lui mami sa-ti cumpere din banii pe care trebuia sa mi-i dea mie pentru dintisor"

Eacu o fata uimita, de parca nu-i venea sa creada)
"Daca asa vreti dumneavostra !" (si imi trage un zambet din ala cat toata fata)

Priceless
Vechi 18-11-07, 11:23   #28
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

fain
mie imi plac copii si sa lucrez cu ei,dar cateodata e greu mai ales cand nu vor sa stea si de multe ori nu vor
dar cand intra cate un copilas(mai des fetite) care se urca pe scaun si stau cu gura deschisa pana termini tratamentul e foarte misto.
asa sa tot tratam copii
Vechi 18-11-07, 21:25   #29
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

M
.
Vechi 19-11-07, 01:32   #30
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Stiu stiu, dar de data asta nu s-a putut.
Vechi 07-12-07, 01:09   #31
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Nu am nici un merit, poate doar acela de a incerca inainte de a trimite la rezectie. Nu am folosit instrumente speciale.

Timp: aproximativ 45 de minute pana a iesit.
Nu am poze cu fragmentul pentru ca a fost aspirat.

Consider a fi doar pur noroc insa satisfactia a fost mare.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg before_1196982512.jpg (217,7 KB, 4 vizualizari)
Felul fisierului: jpg after_1196982614.jpg (119,6 KB, 3 vizualizari)
Vechi 09-12-07, 21:13   #32
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Cu ce l-ai aspirat???

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-12-07, 19:15   #33
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

cu paiul...
Vechi 11-12-07, 01:27   #34
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Kitty1604
Cu ce l-ai aspirat???
Facand spalaturi a iesit si a fost asiprat de.......asiprator. Nu am apucat sa il retin sa-i fac poze si sa-l intreb ce cauta pe acolo.
Vechi 07-04-08, 21:52   #35
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Mama cu copilul in tratament (14 ani) se prezinta la a 4 sedinta programata.
Pana atunci mai facusem vreo 3 cariute dar acum era ceva mai dificil.

Eu: Dintele o sa va coste cam 4-5 milioane. Este destul de mult de lucru si o sa dureze cam aproximativ 2 luni pana and este gata.
Ea. ok

Mai stau eu ce stau si ma gandesc ca poate i se pare un pret prea mare pentru un dinte si nu mi-a placut niciodata sa oblig pe nimeni sa isi faca dintii la mine daca nu isi permite, asa ca ii spun:

Eu: Daca vi se pare cumva cam mult pentru un dinte si ati dori sa se ocupe altcineva, pe mine nu ma deranjeaza absolut deloc. Putem continua cu ceilalti.

Ea. Nu domnul doctor, este ok.

Baiatul: Mama, daca nu ne ajung banii pot sa pun si eu de la mine din pusculita dar vreau sa ramanem aici.

Priceless
Vechi 12-04-08, 13:26   #36
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Data stelara april 122008.

Ma intriga din ce in ce mai mult cand stau de vorba cu unii colegi mai tineri/ mai in varsta (nu cei de pe eugenol) si cand le spun ca stomatologia mi se pare o meserie dificila/ grea, brusc le creste un zambet pe fata si mirati ma intreaba de ce mi se pare grea ?

Si apoi adauga ceva de genul: Stomatologia e destul de simpla, nu trebuie sa ti se para ceva greu.

Moment in care ma opresc si imi dau seama ca iar nu vorbesc cu cine trebuie si incerc sa scurtez raspunsul si sa schimb subiectul.

Partea proasta este mi se pare din ce in ce mai dificila pe masura ce aflu mai mult si intra mai multe variabile in calcul.

Partea si mai proasta este ca mi-as dori si eu uneori ca atunci cand cineva mi-ar spune ca a stat 2 ore la o obturatie sau un endo sa-mi apara un zambet pe fata si mirat sa intreb.

Da' ce-ai facut frate 2 ore la un dinte ? Te-a luat somnul ?
ange_la a multumit.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., acid, ati, buna, cavitatii, chx, citit, colorat, curatat, denta, direct, distal, endo, endodontie, foto, gluma, indicator, lunga, mici, mm, nerv, nivelul, pacienta, pacientul, povesti, pun, rar, sanse, smalt, tehnica

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Povesti horor cu Protaper dr_savu Endodontie 61 13-11-07 13:12
povesti... dexter Sa ne descretim fruntea 3 26-07-07 00:15
povesti de la Pitesti dr_savu Endodontie 67 03-07-07 16:58
cea mai draguta dintre povesti nico Arta 7 22-02-07 00:12

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (06:41) timp.

Alegeti schema de culori preferata: