Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

ISUS omul?!

discutie din eugenol.ro : Eu de cite ori se apropie Craciunul sau Pastele am o curiozitate de a citi despre Isus si asta ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Jurnal
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree37Multumiri
  • 2 Scris de LonMar
  • 1 Scris de dorian
  • 7 Scris de Dani Sîrbu
  • 2 Scris de aurelian
  • 2 Scris de Dani Sîrbu
  • 3 Scris de anduluta81
  • 1 Scris de eugenol man
  • 2 Scris de bolodoctoru
  • 5 Scris de augustin
  • 1 Scris de aurelian
  • 1 Scris de pup
  • 1 Scris de dzStom
  • 2 Scris de dzStom
  • 5 Scris de radualionte
  • 2 Scris de dzStom

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 17-12-11, 17:44   #1
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.
+1 (+1/-0)     
Default ISUS omul?!

Eu de cite ori se apropie Craciunul sau Pastele am o curiozitate de a citi despre Isus si asta de multi ani incoace.Se speculeaza de mii de ani pe aceasta tema si m-am gindit ca e un subiect mereu actual.Am luat o multime de carti pe care le rasfoiesc mereu cu aceeasi sete de A STI.Si de ce cred c-am aflat mai multe,constat ca de fapt nu stiu nimic(socratic vorbind).Am vazut si multe filme pe aceeasi tema.Nu am agreat abordarea teologica a subiectului ci mai degraba varianta laica impanata cu filozofie si psihologie daca vreti.Intrebarea pe care v-as pune-o este:Isus a fost un om obisnuit inzestrat cu niste calitati aparte?sau altfel spus,in ce a constat genialitatea lui Isus?Sau a fost o fiinta de sorginte divina cum ne invata religia?Cum vedeti "Nasterea"pe care toata crestinatatea se pregateste s-o sarbatoreasca?Posibila?un truc?doctrina?Dar relatia cu Maria Magdalena?Si intrebarile ar putea continua.Daca aveti ceva de spus am deschis un subiect astept cu interes si curiozitate
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
View Post Vechi 17-12-11, 18:33
bolodoctoru
Sters (automat) pentru prea multe voturi negative. Mesaj cu cel mai mic Rank
Vechi 17-12-11, 20:40   #3
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de bolodoctoru View Post
sau a fost un escroc care afirma despre sine "Eu sunt Dumnezeu" si el era, de fapt, pielea a opta?
bolodoctoru, te risti foarte tare. odata vei afla. numai tare mi-as dori ca in momentul acela sa nu ajungem sa ne para rau, si sa nu mai putem face NIMIC.
augustin si Cristiana au multumit.

Will Smith
LonMar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-12-11, 21:49   #4
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Citat:
sau a fost un escroc care afirma despre sine "Eu sunt Dumnezeu" si el era, de fapt, pielea a opta?
Te-ai simti mai bine stiind ca a fost un escroc?! Ce te costa sa crezi?
augustin a multumit.
Vechi 17-12-11, 22:54   #5
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Isus a fost, este si va fi Dumnezeu! In existenta Sa eterna, perioada foarte scurta cat a trait pe pamant ca OM -fara pacat, a impartit istoria... Isus a fost intruchiparea Iubirii Divine, dovedind pas cu pas originea Sa! Daca acest Isus n-ar exista, ar fi de mult uitat. Dar pentru ca este vesnic, ne cam incomodeaza cu principiile Sale...
Religia colectiva, crestinismul national, da nastere la crestini "produsi" fara voia lor (ca erau prea mici sa-si dea seama ce se intampla cu ei), si astfel se ajunge la afirmatii triste...
Nu pot accepta alt adevar despre acest subiect decat cel revelat sfintilor ce au scris Biblia, sub inspiratie divina.
Atitudinea pe care trebuie sa o avem in sarbatorile ce vor veni este Recunostinta!
augustin, Cristiana, LonMar si alti 4 au multumit.
Vechi 17-12-11, 23:11   #6
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Dani Sîrbu tot respectul

Will Smith
.
Vechi 19-12-11, 02:58   #7
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+2/-2)     

dani ... isus a fost si va ramane un om. probabil un om bun, un martir, un om care a murit pentru convingerile lui, un om care a avut un mesaj bun de transmis, un om foarte foarte destept (vezi intalnirea lui isus copil cu invatatii din templu) un om invatat despre care stim de la musulmani ca a lasat si scrieri ce s-au pierdut. sper sa fie descoperite desi sanse mari ca mesajul lui sa fie putin diferit de ce stim noi.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/jurnal/15354-isus-omul/
nasterea din fecioara fara contact sexual stim toti ca nu se poate. exista niste studii care arata ca e posibil ca un ovul sa se divida chiar daca nu e fecundat, dar sa genereze o fiinta nu are cum. e clar ca nu avea cum numai analizand faptul ca isus a fost barbat iar intr-o femeie nu ai cum sa ai cromozom Y...
stim despre isus doar din scrierile unora care s-au nascut si au trait la cativa ani dupa isus, deci ei au aflat despre el la nivel de povesti. nu au fost martori la cele intamplate.
apoi tot prin biblie avem date despre latura umana a lui isus. cred ca toti au vazut ultimele documente despre relatia lui cu o anumita femeie.
cat despre omul isus fara de pacate, pai nici el nu a dat cu piatra prin urmare si el se stia cu pacat.
mesajul lui e spus intr-o maniera potrivita vremurilor respective. cum poti sa atragi atentia oamenilor si sa te faci ascultat???
apoi imi este clar ca isus era un biet om numai prin faptul ca el si-a desfasurat actiunea in teritoriul isrelului si palestina de azi, intentiile lui find clar legate de poporul evreu de la acea vreme, fara sa aiba in plan (din ce este prezentat in biblie) promovarea mesajului lui catre alte popoare (la inaltare parca le spune apostolilor sa raspandeasca in lume mesajul lui, eveniment de care nu putem spune ca a avut loc plus ca poate sa explice bine strategia lor de a se face cunoscuti lumii: a fost decizia lui nu a noastra). daca fiul lui D-zeu ar fi venit pe pamant nu era logic sa mearga la roma??? nu e cam ciudat faptul ca atat religia iudaica, religia crestina si religia musulmana au aparut in acelasi spatiu?? toate avand la baza aproximativ aceleasi principii?? nu e ciudat ca religia crestina pana sa ajunga la roma a avut mult mai multe variante?? mai multe secte?? nu e ciudat ca pana sa ajunga la roma nu avea nicio influenta???
raulsiladi si pup au multumit.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-12-11, 05:25   #8
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Aurelian, Isus a fost si va ramane Dumnezeu! Moartea lui a avut loc pentru a oferi omenirii o sansa de reabilitare din starea decazuta. A cunoscut intotdeauna trecutul + prezentul + viitorul oamenilor. De aceea mesajul Lui a fost bun...
Nasterea Sa din fecioara a dovedit Divinitatea Sa. Daca logica umana spune "imposibil", realitatea nasterii Sale in mod miraculos a avut loc, tocmai pt ca Dumnezeu prezice fenomene cu mult inainte de a se intampla, detine controlul universului si isi implineste Cuvantul profetic fara nici o abatere. Ar trebui sa iti dea de gandit...

Daca nu vrei sa crezi in Isus, esti liber. Fiecare om are libertatea sa aleaga varianta lui, sa creada ceea ce intelege, sau nu, dar tot la fel consecintele finale si le asuma fiecare. Librul arbitru este respectat. De aceea nu pot accepta "increstinarea" fortata a copilului fara voia lui... Acest act este unul care presupune o decizie matura si personala. Altfel, degeaba esti scris in evidentele bisericilor si inregistrat in multimea mare de crestini,... daca nu crezi in ISUS.
Cristiana si D&D au multumit.
Vechi 19-12-11, 06:28   #9
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

unde dai si unde crapa...

amestecati credinta cu religia...
ma intreb in ce masura conteaza existenta reala a lui Isus?
chiar are vreo importanta?
oare Allah a existat? dar Budha? dar Manitu? dar... dar... dar...
din toate credintele, am impresia ca numai crestinii isi pun problema asta.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=15354
cine crede, crede mai mult in anumite etaloane decat in NUME.

daca se prezinta dovezi irefutabile ca a Iisus existat, dintr-o data nu se mai fura, nu se mai omoara, nu se mai viziteaza nevasta aproapelui?

si daca se demonstreaza ca nu a existat, avem liber la viol, dat in cap, ciordeala?

tarasenia s-a intamplat cu prea mult timp in urma sa se mai poata gasi vreo dovada incontestabila, deci esti liber sa crezi ce vrei!
toate religiile promoveaza si conserva un sistem valoric al unei anumite societati, incluzand atat binele cat si raul.
tine cont ca daca esti crestin si crezi in existenta lui Dumnezeu, de voie de nevoie crezi si in existenta Diavolului. si asta din urma iti poate demonstra, cu Biblia in fata (o cunoaste mult mai bine decat orice om) ca Dumnezeu nu exista. din nou, alegerea apartine fiecaruia.

cred ca Iisus a existat, desi nu cred ca a umblat pe apa. dar ce l-a impus la acea vreme a fost ideea de toleranta intr-o societate extrem de violenta.

cred ca una din cauzele problemelor zilnice este lipsa credintei (mai exact al unui sistem valoric pe care il consider mult mai sanatos) si inlocuirea sa cu religia impusa a banului.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-12-11, 09:20   #10
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

man.. una e sa crezi pentru frica, sa respecti un cod de valori impus de religie si care sa te tina la distanta de viol, nevasta altuia.. chestii pe care spre surprinderea multora foarte multi atei le respecta al naiba de bine...
perfect de acord ca isus a indemnat la toleranta iar mesajul lui e foarte bun. eu unul incerc sa=mi conduc o parte din viata dupa reguli de prin biblie pentru ca sunt foarte ok. dar nu pot sa accept supranaturalul si alte chestiuni de genu... asta trebuie facut in prezent, reduse povestile si pildele despre sf si pus accentul pe ce e important, adica regulile de comportare in societate.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=15354
sa nu creada cineva da daca se dovedeste D-zeu sau isus gata se opresc nelegiuirile... pentru asta avem legi si oameni care sa le aplice. exisa inchisori si alte pedepse...
acum d-zeul iubitor promovat de isus tot te judeca la final si te pedepseste cu iadul.... cam ciudata treaba???
.
Vechi 19-12-11, 10:33   #11
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de aurelian View Post
acum d-zeul iubitor promovat de isus tot te judeca la final si te pedepseste cu iadul.... cam ciudata treaba???
Nu e ciudata.. Dumnezeu e iubitor cand si oamenii sunt iubitori, si exemplele gen Sodoma si Gomora, potopul si altele sunt din Vechiul Testament. Sti ce a gandit Dumnezeu dupa potop? Ca niciodata nu va mai trimite potop asupra noastra, a lumii intregi..
Nu poate fi dovedita existenta lui Dumnezeu, la fel nici absenta Lui, orice incercare de a dovedi ceva in sensul asta si orice "telenovela" nascocita de "mari savanti" mi se pare cel putin amuzanta. Inteleg ca exista oameni care nu cred, e treaba lor, dar sa incerci ca cauti si dovezi pentru asta e ridicol.
Aurelian, motivul pentru care Iisus a avut si o latura supraomeneasca e legat chiar de scopul existentei Sale. In acele vremuri minunile lui au avut rolul de a convinge macar pe apostolii sai ca intr-adevar este parte din divinitate si pentru a da un impuls promovarii mesajului lui.
Vechi 19-12-11, 10:34   #12
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Imparatia Lui e pentru cei "saraci cu duhul" . E suprema lor speranta. Cei ce au "gustat" din stiinta si educatia laica sunt sortiti sa fie ateisti. Ateizmul in sine e o "credinta" ,dar ateistii nu au o speranta. Sunt ateist si cand "o sa dau coltul" voi fi f.nefericit.
borcea ivan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-12-11, 11:28   #13
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de borcea ivan View Post
Imparatia Lui e pentru cei "saraci cu duhul" . E suprema lor speranta. Cei ce au "gustat" din stiinta si educatia laica sunt sortiti sa fie ateisti.
Chestia cu saraci cu duhul e putin altfel, si cine a gustat din stiinta si educatie laica nu neaparat sunt sortiti sa fie ateisti

Dorian, Dumnezeul din Vechiul testament este Dumnezeul evreilor nu DUMNEZEU

Cand ma intreaba cineva: Crezi in Dumnezeu? il intreb la care Dumnezeu se refera ... pt ca e un amalgam de concepte care se refera la lucruri total diferite.

Plus ca prin definitie Dumnezeul nu poate fi inteles (Dumnezeul pe care il banui eu) ci e doar un nume pt ceva ce nu cunoastem si nici nu stim cum functioneaza si cum ne afecteaza.

Uite o poveste faina scrisa foarte inspirat de o prietena. Pt cei care au mai citit din diverse religii pot recunoaste pe ici pe colo personaje. Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 19-12-11, 14:29   #14
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

man... asta e faina sunt mai multi dumnezei.. cum vine asta usor usor ne intoarcem la politeism??? sau dumnezeul ala care a facut lumea si pamantul si care se razbuna nu mai este, a murit?? s-a transformat?? cam legata cu ata treaba...
musulmanii sunt mai concisi, nu se sucesc atat de mult.
acum eu vad treaba asa: traim intr-o lume in care anumite adevaruri trebuie sa le credem desi eu ca individ nu pot sa imi explic. stiu teoretic ca exista atomi, dar imi e imposibil sa demonstrez asta. nu am acces la tehnologie, nu am timp, chef, bani si ce mai e nevoie. folosim televizoare, telefoane si nu stim nici 5% din ce contin, cum functioneaza.
si stiinta pentru omul de rand reprezinta un fel de religie pentru ca trebuie sa crezi, nu prea poti sa demonstrezi, dar diferenta e ca aici cineva a demonstrat cele pe care le sustine. oricand gasesti carti care sa=-ti explice pana la cel mai mic detaliu cum functioneaza lucrurile din jur. da mai sunt de explicat, dar nu putem sa acceptam ca restul tine de divinitate. da ok fiecare vrea sa stie care e rolul lui pe planeta, fiecare vrea sa stie sensul vietii, fiecare isi doreste ca nu doar cel de a manca, bea reproduce... religia ofera o solutie simpla...
.
Vechi 19-12-11, 15:30   #15
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
man... asta e faina sunt mai multi dumnezei.. cum vine asta usor usor ne intoarcem la politeism??? sau dumnezeul ala care a facut lumea si pamantul si care se razbuna nu mai este, a murit?? s-a transformat?? cam legata cu ata treaba...
nici eu nu cred in existenta mai multor dumnezei. Este unul si BUN luati oricare interpretare. poate eman vrea sa sugereze altceva. sa zicem ca il asemanam pe Dumnezeu cu un elefant, iar pe noi, oamenii cu furnicile. pai, niciodata o *furnica* care Il priveste din lateral nu va vedea ce vede cea din fata, sau cea care e pe trompa elefantului, sau de pe piciorul lui etc. deci privesc alelas lucru dar nu au aceiasi *imagine*... bineinteles asta nu inseamna ca toate furnicile care vad ceva, vad elefantul.

Will Smith
.
Vechi 19-12-11, 15:42   #16
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.
+2 (+2/-0)     

Daca crezi-nu ai nimic de pierdut,insa daca nu crezi-poti sa pierzi totul.
Credinta si religia este ceva mult prea intim pentru a fi bagatelizat pe un forum. Discutiile despre religie,parerile despre cum ar trebui sa creada fiecare,in ce si ce reprezinta pentru fiecare Dumnezeu sunt ,consider eu , inutile.
Eu prefer sa fac o paralela intre credinta si opera. Opera oti iti place de prima oara cand ai ascultat-o sau nu iti va placea niciodata. Credinta ori o ai in suflet ori nu o ai si nu o vei avea. Pentru ca nu tine de logica- ci de partea noastra cea mai intima,tine de eul nostru,de intimitate si sentimente.
Perceptia fiecaruia la nivel atat de intrinsec nu apare nici prin convingere,nici prin discutii. Exista sau nu exista.
Eu una cred in Divinitate pentru ca vad creatia din jurul meu. Cum spunea Einstein: „Dacă există ceva religios în mine, aceasta este admirația fără limite față de structura lumii atât cât ne-o poate dezvălui știința.”
De asemenea ma feresc sa dau un nume Divinitatii,insa cred in legile karmice, cred in reincarnare, in suflet ca energie care nu dispare ci se transforma, cred in incercarile de purificare ale sufletului cu fiecare reincarnare, cred in liberul arbitru si cred in energii pozitive si negative si in influenta lor asupra a tot ce ne inconjoara.
Ma bucur de fiecare Sarbatoare, cred ca ar trebui cu totii (indiferent ca e Hanukkah,Craciun, Sabbat, Ramadan etc ) sa profitam de aceste momente ,nu pentru a manca sau a cheltui,ci pur si simplu sa ne luam un ragaz din viata cotidiana in care sa incercam sa ii bucuram pe cei de langa noi cu atentii care exprima iubire sau consideratie si mai important,un ragaz in care sa ne strangem cu totii sa petrecem timp pretios impreuna,sa ne bucuram unii de altii. Dragostea noastra pentru ceilalti trebuie sarbatorita. Si asta facem de Sarbatori: o celebram.
In rest...Vrem dovezi in iubire,vrem dovezi in religie. Daca am avea dovezi,nu ne-am mai imparti in credinciosi si necredinciosi: ci cu totii am fi in fata unor adevaruri clare si de netagaduit,percepute de creier,nu de inima.
Religia nu este despre A STI, ci despre A SIMTI si A CREDE. Nu poti cuantifica trairile,nu exista legi matematice pt credinta. Intelegi o ecuatie de gradul doi,dar simti iubire. Religia nu este o stiinta exacta. In viata noastra cea de zi cu zi avem nevoie si de magie, de taine. Pentru a spera. Ce am mai fi noi fara sperante?
Vechi 19-12-11, 15:52   #17
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

Citat:
Publicat initial de devil969 View Post
era o chestie cu religia...
lol
.
Vechi 19-12-11, 17:05   #18
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.

Andu tu ai dreptate dar sint opinii si opinii ,a vrea sa sti nu e un pacat desi biserica zice "crede si nu cerceta",sau considera pacat a nu lua de buna dogma in forma data de ea.Vezi bine cite curente sint chiar in sinul crestinilor care au la baza tocmai interpretari diferite ale unor pasaje din biblie.Din cele mai vechi timpuri oamenii au fost preocupati de a defini si de a se raporta la divinitate.Problema nu e daca "exista" ci cum intelegem fiecare din noi ca se manifesta si daca sintem multumiti sau nu cu solutiile oferite.Toma s-a indoit si n-a crezut apoi Petru la fel.Toti au fost intii OAMENI si mai apoi apostoli sau SFINTI.Inca de la Platon si Aristotel au existat preocupari filozofice de a explica raportul la divin.Iar topicul de aici se refera la Isus.Am sa revin cu alte "provocari" pentru ca vad interes,e si normal.Orice s-ar spune despre Isus, nimic nu-i poate stirbi personalitatea care a dainuit peste veacuri.Om sau Dumnezeu ramine deschisa discutia.Einstein a spus"imi pare rau ca nu mai am timp sa demonstrez ca exista Dumnezeu".Nu e nimic intim aici e fizica cuantica dar deja e cam mult pentru azi
.
Vechi 19-12-11, 17:35   #19
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

De-a lungul istoriei (pe vremea lui Constantin parca daca nu ma insel)-s-a hotarat care din manuscrise(evanghelii)sunt "bune" si care nu. Exista Evanghelia dupa Iuda, exista cea dupa Toma si exista si alte serii de manuscrise care au fost excluse si doar 4 au ramas ca fiind " apreciate" ca fiind cele corecte.
Acolo unde omul decide ce e "bun" de citit,acolo unde omul stie ce e corect si ce nu,ce e bun si ce nu, acolo unde religia a dat nastere Inchizitiei si a cruciadelor,a razboaielor sfinte de azi, acolo nu exista Dumnezeu ci doar negocierea Dumnezeirii de catre om si utilizarea credintei ca metoda de manipulare in masa.
Daca citesc Coranul,Tora sau Biblia nu o fac ca sa iau mot a mot niste intamplari si sa caut sa vad daca chiar s-au intamplat, ci sa caut semnificatiile metaforice,pildele si intelepciunile care reies din cele citite.
Vechi 19-12-11, 21:51   #20
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.
+1 (+1/-0)     

Foarte corect anul 380 consiliul de la Niceea.Stiai ca e o evanghelie si dupa Maria?Se numesc apocrife si intradevar au fost supuse cenzurii marelui sinod.Poate ca din acel moment biserica a devenit a 2 a putere in stat.Dar nu despre asta vorbim ci despre Isus.N-am cum sa nu dau la o parte povestea si sa nu caut adevar istoric pentru ca a fost intradevar o mare personalitate in epoca si asupra acestui fapt am vrut sa insist.Dupa mine(din ce am citit)a fost un mare revolutionar un fel de CHE GUEVARA al poporului iudeu,un mare patriot,un vizionar,un filozof,si pina la urma un OM.El insusi s-a indoit de Dumnezeu cind a indurat chinurile rastignirii.Valorile spirituale pe care le-a cultivat si in special sacrificiul de sine spre binele celorlalti l-au deosebit de alti profeti din epoca ,pentru ca erau destui si probabil au facut sa dainuie invaturile Sale.Deci repet eu il percep ca pe un OM deosebit de inzestrat.Iuda a fost cum il prezinta biserica vinzatorul lui Isus?Sau aliatul sau sacrificat pentru indeplinirea cauzei?Maria Magdalena o tirfa sau apostolul sau cel mai iubit?iata alte intrebari pentru cei care sint intrigati si nu sint satisfacuti de forma doctrinara teologica in care este prezentat Isus de catre biserica

Modificat ultima data de radualionte; 20-12-11 la 10:43. Motivul: text dublat
.
Vechi 19-12-11, 22:21   #21
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
asta e faina sunt mai multi dumnezei.. cum vine asta usor usor ne intoarcem la politeism???
Cum spuneam, chestie de definitie. Daca te-ai duce cu telefonul si masina la tine in urma cu 3000 de ani ai putea fi perceput ca un dumnezeu

Evident ca Dumnezeu (adica ala ultimul si singurul ) e unul. Pana la el in schimb e drum lung, plin de entitati/fiinte si o astfel de entitate sau cum doriti voi sa ii spuneti poate fi perceputa ca un Dumnezeu de o minte simpla.

Religiile si alte sisteme spun cam ce spune Anduluta mai putin contradictia cu semnele:
Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
Daca am avea dovezi,nu ne-am mai imparti in credinciosi si necredinciosi: ci cu totii am fi in fata unor adevaruri clare si de netagaduit,percepute de creier,nu de inima.
Religia nu este despre A STI, ci despre A SIMTI si A CREDE.
Poti descoperi ce este in afara acestei lumi doar prin propria experienta (meditatie, rugaciune, explorare interioara....) si mai putin prin semne exterioare.

Imediat ce apare un semn oricat de evident lumea se va imparti in doua tabere: cei care cred si cei care nu. Vi se pare cunoscuta imaginea? Nu pentru ca s-au impartit in multe tabere: crestini ortodox, catolic, romano-catolic, penticostal ...

Doar daca vorbesti despre religie nu prea faci mare lucru sa descoperi ceva legat de ea. Experienta proprie e singura care iti poate forma o parere.
Apoi poti sa iti exprimi parerea in cunostinta de cauza.

Altfel sunt doar discutii intre pacienti despre stomatologie.
Dentamax a multumit.
Vechi 20-12-11, 01:23   #22
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Citat:
vad ca v-ati ambalat si mi-ati dat la minusuri de m-ati facut sa rosesc.
De fapt, n-ati inteles! (sau n-am fost eu prea explicit)
S-o luam in ordine:
sunt doar trei variante posibile:
1. Iisus a fost un om inzestrat cu calitati deosebite (posibil prooroc)
2. Iisus a fost (si este) Dumnezeu
3. Iisus a fost un sarlatan care afirma despre sine ca este Dumnezeu si nu era.

Eu n-am facut decat sa completez afirmatiile lui pup
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-12-11, 01:49   #23
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Iar Iisus, ştiind în Sine că ucenicii Lui murmură împotriva Lui, le-a zis: Vă sminteşte aceasta?
Dacă veţi vedea pe Fiul Omului, suindu-Se acolo unde era mai înainte?
Ioan 6: 61, 62.
--------------------------
Iata una dintre afirmatiile Omului Iisus, consemnata de catre unul dintre apostoli, cel mai iubit si care a auzit-o chiar din gura lui, nu de la altii.
Citat:
Deci au zis iudeii către El: Încă nu ai cincizeci de ani şi l-ai văzut pe Avraam?
Iisus le-a zis: Adevărat, adevărat zic vouă: Eu sunt mai înainte de a fi fost Avraam.
Ioan 8: 57, 58.
Veti ajunge sa ziceti ca si apostolul Ioan a fost influentat de imparatul Constantin?
revenind... daca:
1. Iisus a fost un simplu om si a facut aceste afirmatii despre sine, inseamna ca a fost un nebun si nu trebuie sa mai ascultam nimic din ceea ce spune.
3. Iisus a fost un simplu om dar nu era nebun si a facut aceste afirmatii despre sine, inseamna ca a fost un excroc si nu trebuie nici macar sa mai vorbim despre el.
2. ...sau preferati a doua varianta si credeti "întru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu,
Unul-Născut, Care din Tatal S-a născut, mai înainte de toţi vecii.
Lumină din Lumină, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat,
Născut, nu făcut, Cel de o fiinţă cu Tatăl, prin Care toate s-au făcut.
Care pentru noi oamenii şi pentru a noastră mântuire
S-a pogorât din ceruri
Şi S-a întrupat de la Duhul Sfânt şi din Maria Fecioara
Şi S-a făcut om.
Şi S-a răstignit pentru noi în zilele lui Pontiu Pilat,
Şi a pătimit şi S-a îngropat.
Şi a înviat a treia zi după Scripturi .
Şi S-a suit la ceruri şi Şade de-a dreapta Tatălui.
Şi iaraşi va să vină cu slavă, să judece viii şi morţii,
A cărui Împărăţie nu va avea sfârşit."?
Citat:
Dar sunt şi alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus şi care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărţile ce s-ar fi scris. Amin.
Ioan 21: 25
Aceste lucruri care nu s-au scris atunci au fost transmise prin viu grai de catre apostoli urmasilor lor, iar acestia urmasilor... Toate acestea formeaza Sfanta Traditie care, in Biserica Ortodoxa, are o importanta la fel de mare (daca nu mai mare) ca si Sfanta Biblie.
Sfanta Traditie a stat la baza instituirii unor taine (Spovedania, Mirungerea) despre care nu se pomeneste nimic in Sfanta Scriptura. O parte din ea a fost fixata in scris mai tarziu de catre Sfintii Parinti ai Bisericii, oameni de o spiritualitate deosebita.
Eu vreau sa zic ca ar fi mai bine sa nu mai scoatem noi pasaje din Biblie si sa le interpretam dupa cum ne taie capul doxa de medicina dar subtire la religie. Hai mai bine sa-i consultam pe acestia atunci cand avem o nedumerire, pentru ca o mare parte dintre ei au preferat sa moara in chinuri decat sa renunte la credinta lor in dumnezeirea lui Iisus, Sfanta Treime, Fecioara Maria etc. Or fi stiut ei ceva...
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
ncrstus si BONE MONICA au multumit.
.
Vechi 21-12-11, 13:44   #24
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Existenta lui Dumnezeu poate fi dovedita. Insa credinta in El nu ar mai fi credinta, ci o evidenta . Ori probabil ca placerea Lui e sa vada ca avem credinta in el, asa cum mie imi place teribil ca fiul meu are incredere in mine. Probabil ca este un motiv pentru care El nu lasa sa-i fie dovedita "stiintific" existenta. Insa e atat de evidenta incat pentru credinciosi nici nu trebuie dovedita, iar de cei mai putin credinciosi nu poate fi vazuta.

Pe de alta parte, e absurd sa iti inchipui ca poti intelege sau explica pe deplin actiunile Lui. Pentru simplu fapt ca suntem oameni, si El Dumnezeu.

Craciun Fericit!

Modificat ultima data de augustin; 21-12-11 la 14:39.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-12-11, 21:57   #25
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

Citat:
1. Iisus a fost un om inzestrat cu calitati deosebite (posibil prooroc)
2. Iisus a fost (si este) Dumnezeu
3. Iisus a fost un sarlatan care afirma despre sine ca este Dumnezeu si nu era.
este exact ceea ce crede fiecare poate alege oricare din cele trei variante, cu atat mai mult cu cat in ziua de azi nu mai e nimeni ars pe rug pentru erezie
.
Vechi 21-12-11, 22:43   #26
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

bolodoctoru.. cei patru evanghelisti, ioan luca matei si marcu au trait dupa isus la doua trei generatii. evanghelia dupa ioan de fapt e atribuita onorific apostolului ioan, ea avand autor anonim, dar e dovedit ca a fost scrisa in greaca dupa moartea lui isus undeva in jurul anului 100, deci cam pe la 70 de ani dupa. biblia a suferit multiple traduceri, ce a dus la denaturarea unor pasaje. iar cred ca multi au vazut documentare legate de asta.
acum putem despica firul in patru sau putem vedea ce este evident, omu isus avea nevoie pentru a impune regulile lui (bune de altfel, cel putin cele care au ramas) de minuni, de dovezi ca e Dumnezeu. sa nu uitam de perioada la care are loc actiunea. multi conducatori de la acea vreme aveau statut de zeu. faraonii, regii chiar si imparatii romani. era mai simplu pentru o minte odihnita sa accepte si sa asculte orbeste anumite ordine.
si acum daca privim la anumite tari vedem fenomene asemanatoare.
despre martiri e alta discutie, din punctul meu de vedere trebuie respectati toti, nu doar cei care au avut ca si cauza a mortii motive religioase. sa nu uitam de constantin brancoveanu.
apropo, ca sa condimentez putin, imparatul constantin se pare ca era de origine daca. fain nu??

de citit Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
pup a multumit.
.
Vechi 22-12-11, 01:50   #27
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Ca si cum ai cita dintr-o carte de endodontie scrisa de patriarhul Daniel. Pai ce treaba au autorii mentionati in bibliografie cu biserica ortodoxa?
Adica sa nu-i credem pe sfintii care si-au dat viata pentru ce au scris in carti, ci sa-i credem pe Nicolae Nicolaescu si Sorin Martian? Din cauza astor somitati esti tu ateu?

Modificat ultima data de bolodoctoru; 22-12-11 la 10:10.
.
Vechi 22-12-11, 07:42   #28
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.

Fratilor nu va certati.Scopul topicului este sa spuneti ce credeti,parerea personala despre Isus nu la cit de credinciosi sau atei sintem(bolo).Ultimul post al lui Aurelian mi se pare documentat si cel mai ontopic de pina acum(al sau personal)Eu il iubesc pe Isus mi se pare cel mai interesant personaj al tuturor timpurilor,de aceea am lansat acest topic.Nu-l pot insa studia si intelege scos din contextul istoric,religios,politic,social al epocii in care a trait.Contributia apostolilor evangheliile oficiale dar mai ales cele apocrife ridica nenumarate semne de intrebare.Multi ati raspuns ca important e sa crezi nu sa intelegi(ce crezi si de ce crezi),altii ati citat din biblie,altii poate brutal s-au declarat atei argumentind in felul lor aceasta pozitie.Enigma Isus probabil va ramine o enigma inca multa vreme dar eu traiesc cu convingerea ca tot ce tine de ezoteric,metafizic,filozofic are o explicatie nu neaparat materialista,dar o explicatie.Unele sint mai abordabile conforme cunostiintelor dobindite,altele(cele mai multe)probabil sint apanajul viitorului care ne releva in fiecare zi ceva ce in urma cu ceva timp nici nu concepeam.
Altii au spus ca pildele sint importante si nu cum si de cine au fost date.OK dar astea n-au aparut asa spontan.De 2000 ani o gramada de invatati s-au straduit sa explice si sa inteleaga iar din scrierile lor au aparut pildele,preceptele etc.S-au scris sute de carti incepind de la Platon si Aristotel continuind cu Sf.Augustin ca sa nu pomenesc decit 3 nume mari.De aceea spun(poate ma repet)ca Biserica ca institutie mi se pare anacronica ramasa mult in urma vremurilor in care traim.Ar fi fost de dorit sa tina pasul sa vina cu ceva nou,din pctul meu de vedere,ca de enoriasi nu va duce lipsa niciodata
reif_felicia a multumit.
.
Vechi 22-12-11, 10:18   #29
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Am inteles. Nu stiu de ce m-am si bagat in ciorba asta. Traiasca sfantul internet si la cat mai multe mistere!
.
Vechi 23-12-11, 00:26   #30
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

pup... din punctul meu de vedere se consuma prea multa energie cu argumente pro si contra isus dumnezeu si se pierde din vedere mesajul. important imi pare mesajul lui isus, mesajul crestinismului si mai putin faptul ca exista sau nu D-zeu. as prefera ca oamenii sa respecte invataturile bibliei, sa inteleaga povestile prezentate. mai putin conteaza daca cineva crede ca exista sau nu. in momentul in care ajungi sa crezi, devi practic dependent de o religie, de institutie, ajungi sa crezi ca preotul e omu lui D-zeu pe pamant, ajungi sa crezi ca spovedania chiar te scapa de pacate, cand de fapt adevarata spovedanie trebuie sa fie catre cel fata de care ai gresit nu??
mi se rupe ca poate trei sferturi dintre puscariasi au credinta, daca sunt un pericol social...
.
Vechi 23-12-11, 00:31   #31
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
ajungi sa crezi ca spovedania chiar te scapa de pacate, cand de fapt adevarata spovedanie trebuie sa fie catre cel fata de care ai gresit nu??
nu, adevarata spovedanie trebuie sa fie catre constiinta ta. Astfel, ajungi sa costientizezi ca ai facut ceva rau si o sa incerci sa nu mai faci. Plus experienta duhovnicului care te poate ajuta sa depasesti criza.
e cam acelasi lucru cu sedinta la psiholog...
plus ca duhovnicul iti va da un canon care nu te va lasa sa uiti asa usor.
.
Vechi 24-12-11, 07:07   #32
Initiat
Medic Dentist
tks

.

Citat:
nu, adevarata spovedanie trebuie sa fie catre constiinta ta. Astfel, ajungi sa costientizezi ca ai facut ceva rau si o sa incerci sa nu mai faci. Plus experienta duhovnicului care te poate ajuta sa depasesti criza.
e cam acelasi lucru cu sedinta la psiholog...
plus ca duhovnicul iti va da un canon care nu te va lasa sa uiti asa usor.
Eu am facut cate va sporturi de performnta si am spus asta in urma cu ceva vreme preotului , avand o disciplina sportiva ( alimentie,antenament, ordine) am primit canon sa fac acelasi lucru , sa am o disciplin si acasa si la facultate si sa citesc din Noul Testament zilnic. Eu cred ca il pot duce(incerc).
Daca aveti timp ascultati o conferinta cu Maica Siluana , eu o apreciez pentru ca vorbeste pe intelesul nostru .
bolodoctoru a multumit.
Vechi 24-12-11, 08:27   #33
Initiat
Medic Dentist
tks

.

Parintele Teofil Paraian - s a nascut fara vedere, mare bucurie ca e Român.
radualionte si bolodoctoru au multumit.
Vechi 05-06-12, 09:24   #34
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Rugăciunea ultimilor stareţi de la Mânăstirea Optina:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Mie mi-a placut si nu prea am avut unde s-o postez in alta parte...
Vechi 16-08-12, 23:46   #35
Initiat
Medic Dentist
tks

.
+2 (+2/-0)     

reif_felicia si pup au multumit.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., deschis, doc, filme, intrebare, omul, pregateste, traduceri, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (05:02) timp.

Alegeti schema de culori preferata: