Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Locuri la care visez

discutie din eugenol.ro : Nu mi-am imaginat ca sfaturile mele despre calatorii sunt atat de apreciate. Am observat asta in scrierile mele pe ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Jurnal
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree93Multumiri
  • 2 Scris de KLMircea
  • 19 Scris de KLMircea
  • 3 Scris de KLMircea
  • 13 Scris de KLMircea
  • 5 Scris de KLMircea
  • 5 Scris de KLMircea
  • 10 Scris de KLMircea
  • 1 Scris de Tudor G.
  • 7 Scris de KLMircea
  • 2 Scris de KLMircea
  • 1 Scris de Mona Lisa
  • 5 Scris de KLMircea
  • 1 Scris de pup
  • 1 Scris de pup
  • 1 Scris de eugenol man
  • 4 Scris de KLMircea
  • 1 Scris de KLMircea
  • 1 Scris de KLMircea
  • 2 Scris de KLMircea
  • 2 Scris de KLMircea
  • 2 Scris de KLMircea
  • 2 Scris de KLMircea
  • 1 Scris de KLMircea
  • 1 Scris de KLMircea
  • 1 Scris de KLMircea

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 15-08-10, 17:57   #1
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+5 (+5/-0)     
Default Locuri la care visez

Nu mi-am imaginat ca sfaturile mele despre calatorii sunt atat de apreciate. Am observat asta in scrierile mele pe acest blog si am ramas uimit ca am primit plusuri si multumiri la nistedescrieri sau vederi pe care le colectionez. Recunosc ca sunt obsedat de cunoasterea lumii. Mi-ar fi placut sa fiu explorator. Ii invidiez pe globe trotteri. Urmaresc toate travelogue-urile si le citesc ca pe romane.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/jurnal/11523-locuri-visez/

Imi place sa calatoresc asa cum zic eu SMART: cazare ieftina ca vorba aia doar dormim, mancat in oras pe strada (sfatul nr.1 al lui Anthony Bourdain) si degustat tot ce poate sa-ti ofere o alta cultura, vizitat till we drop ca sa parafrazam celebrul shop till we drop care pica din discutie, cumparat ghidurile DK (probabil cele mai bune din lume), profitat de tot ce poate fi low cost. Informatia e pe locul 1 si de multe ori ghidurile nu-ti arata chiar tot ce e important, nici macar cautarile pe Google sau Wikipedia. Un mod de a ma informa sunt vederile caci astfel am descoperit multe locuri minunate de care nu as fi stiut. Vederile le am in general de la localnici care stiu prea bine ceea ce merita sau nu vizitat.

In acest jurnal o sa va arat locuri minunate, nu cu ajutorul pozelor (chiar daca pe unele le-am vizitat), ci prin intermediul vederilor. Am multe vederi din intreaga lume, de la pacienti de-ai mei, de la medici din Sri Lanka sau Indonezia sau Egipt, de la schimburi de pe web, de la prieteni care au calatorit sau din calatoriile mele.
trident si Mona Lisa au multumit.
.
Vechi 15-08-10, 17:58   #2
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

De multe ori cand sunt intrebat unde as vrea sa merg sa vizitez primul meu raspuns este fara ezitare Uzbekistan si nu stiu de ce pe toti ii bufneste rasul. Mi se schimba fata si apoi incep intrebarile caci toti observa ca nu e o gluma. Uzbekistan este o tara din Asia independenta abia din 1991.A fost candva parte din mari imperii ca cel Persan, Timurid sau Mongol. Drumul matasii era pe acolo. Numele tarii vine de la limba uzbeka care se aseamana mult cu limba turca.

Acum sa va spun si de ce visez sa merg acolo si o sa ramaneti uimiti caci cu siguranta ati auzit si voi de acest minunat loc dar probabil nu l-ati asociat cu Uzbekistan: Samarkand. Acest minunat oras de pe drumul matasii a fost vizitat de mari calatori, globe trotteri in timpul lor, celebrul Marco Polo si la fel de celebrul Ibn Battuta pentru lumea islamica. Moscheea din Samarkand a fost construita de Timur Lenk inca din 1399, in urma bataliilor din India, cand se spune ca a carat pietre pretioase cu elefantii pentru aceasta capodopera. Albastrul cupolelor, mozaicurile tot in noante de albastru cu flori si citate din Coran, formele geometrice, sunt doar cateva din minunile pe care stiu ca ti le ofera acel loc. Partea trista este ca o mare parte s-a daramat in urma unui cutremur dar se pare ca sunt reconstruite.

Apoi, daca as ajunge acolo, nu as ezita sa merg si in celelalte locuri minunate, si ele in Patrimoniul Unesco, precum Bukhara sau centrul vechi inconjurat de ziduri de cetate a orasului Khiva (Itchan Kala) care se crede ca a fost ridicata in secolul al X-lea.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11523

La fel de frumos este si centrul istoric al orasului Shahrisabz, celebru pentru faptul ca acolo s-a nascut Timur Lenk.

Sunt patru puncte pe harta, toate in Patrimoniul UNESCO, pentru care merita sa faci un drum pana in inima Asiei desi nu o sa fie cea mai confortabila excursie. Uzbecii sunt saraci dar primitori, desigur ca sunt si parti rele ca in orice padure. Bucataria lor este surprinzator de apropiata de cea turceasca asa ca merita sa incercati. Ceaiul e un ritual in toata Asia si cu siguranta si cel cu lapte al uzbecilor. Ca si in Turcia o sa gasiti peste tot Ayran (lapte batut sau iaurt cu sare) sau ca si Kvass, un suc tipic rusesc cu gust acrisor si fermentat (am si eu reteta si in perioada rece facem in casa caci bunicul meu a fost Basarabean si noi ii spunem cfas).

Daca ajungeti pe acolo sa-mi povestiti si mie si mai ales sa-mi trimiteti o vedere

Vederile mele din Uzbekistan:

.
Vechi 16-08-10, 14:43   #3
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Ma bucur ca am primit multumiri (deci va place ) o sa mai scriu cel putin un post pe saptamana.
.
Vechi 16-08-10, 16:07   #4
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Am o familie care lucreaza in Sardinia si imi place sa-i descos de cum e acolo: viata, mancarea, oamenii, natura.... si chiar am rugat sa-mi aduca si mie niste vederi. Chiar la urmatoarea sedinta au venit cu un pachet cu vederi minunate. De atunci Sardinia e in inima mea caci pare diferita de multe locuri europene. Plajele sunt unele din cele mai frumoase dar ca sa cunosti insula, asa mi s-a spus, trebuie sa o iei la picior si sa cunosti oamenii. Cei mai multi sunt batrani, caci tinerii au plecat in orasele de pe litoral sau in restul Italiei. Localnicii traiesc foarte mult si se pare ca e de la dieta cu branza naturala, ulei de masline si alte bunatati locale. Din pacate e un loc destul de scump fiind descoperit de milionarii lumii care isi etaleaza acolo yachturile si top modelele. Cum nu ne ridicam la nivelul lui Flavio Briatore si Naomi Campbell mai trebuie sa asteptam ca sa vizitam frumoasa insula si sa ne rugam sa nu se construiasca un circuit de Formula 1 si acolo ca sa strice ceea ce a creat natura. Numele ei nu vine de la celebrul peste ci de la eroul mitologic Sardus. Apoi a fost numita Sandalion in timpul romanilor.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11523

Daca ajungeti pe acolo sa-mi povestiti si mie si mai ales sa-mi trimiteti o vedere.

sma, denta si dentist4u au multumit.
.
Vechi 17-08-10, 19:51   #5
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     
Default Gå i Sverige!

In cadrul topicului Vreau sa plec in Suedia. Pareri,pro sau contra? Vivi a intrebat: "Dar daca plec pe aprox aceiasi bani ca in tara, dar fac acest lucru pentru educatia copiilor, crezi ca merita?(copii de 1 si 5,5 ani)" asa ca i-am raspuns asa cat am putut (mai mult turistic dar se pare ca a fost apreciat). Am decis sa copiez acel mesaj aici si sa-i multumesc si lui Calinn din Norvegia care a spus urmatoarele "Frumoasa prezentarea, un birou pentru turisti te-ar angaja pentru publicitate" si datorita lui am decis sa deschid acest topic.

Cum naiba sa nu merite sa fie educati in Suedia. Oamenii aia stiu engleza toti, sunt tot timpul cu zambetul pe buze, sunt roz de sanatate, mananca peste (au o reteta de un peste imputit numit Surströmming, ceva ce muta nasul, sunt impartiti in 2: unii il iubesc unii il urasc, am decis sa rog o prietena sa-mi trimita si mie sa incerc ), au bomboanele alea negre ingrozitoare pentru multi in Romania: Licorice - ceva cu pinguin pe eticheta, sarate sau dulci - saratele fac bine la deshidratare - mie imi plac dulci, au rege, au ziua racilor cand mananca toti numai raci, sunt patrioti (peste tot sunt stegulete), la supermarket e cel mult la fel de scump ca la noi, TOTI MERG CU BICICLETA (am plecat la 7:30 si astia toti mergeau la scoala si serviciu, copii mici, copii mari, parinti, biciclete cu atas pentru copil, pentru cumparaturi, pentru caine, pentru orice) erau rosii de frigul de afara si pedalau de numa, eu am ajuns cu masina la fel de repede ca ei (am urmarit un grup), pun accent pentru educatia lor si nu sa aiba masini scumpe si case super mari, calatoresc, le place natura, IUBESC EUROVISIONUL (e nebunie acolo cu asta), hochei, schi, handbal, fotbal, curling, minunate muzee in aer liber (seamna cu muzeul satului dar am inteles ca e si o parte interactiva - acolo nu am ajuns) ...............................

Daca ajungeti pe acolo sa-mi povestiti si mie si mai ales sa-mi trimiteti o vedere.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg s0.jpg (44,5 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg s1.jpg (53,1 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg s2.jpg (34,8 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg s3.jpg (42,7 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg s4.jpg (40,5 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg s5.jpg (44,3 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg s6.jpg (39,0 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg s7.jpg (41,6 KB, 5 vizualizari)
Felul fisierului: jpg s8.jpg (45,0 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg s9.jpg (27,0 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg ss.jpg (33,4 KB, 3 vizualizari)
radualionte, trident, rx si alti 10 au multumit.
.
Vechi 18-08-10, 17:54   #6
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+2 (+2/-0)     

Rusia Alba sau Belarus este o tara noua din Europa de Est, independenta abia dupa caderea Uniunii Sovietice, a facut parte din Marele Ducat al Lituaniei, din Imperiul Rus, din Polonia. Tarul era stapan peste toate Rusiile parte ale Imperiului Rus: Mare (Mama Rusie asa cum o stim, cea mai mare tara din lume), Mica (adica Ucraina) si Alba (adica Bielorusia caci bielo inseamna alb in limba rusa). Turismul nu e in floare dar daca aveti sansa sa ajungeti atunci profitati si vizitati doua minunate castle. Ambele sunt incluse in Patrimoniul UNESCO. Viza pentru Belarus trebuie sa fie obtinuta de la ambasada si este necesar un pasaport. Cele doua castle (Mir si Nesvizh) sunt foarte aproape unul de altul, doar 29 km. Ambele castele au fost detinute de familia nobiliara Radziwill, ce isi are originile in Lituania si a fost una din cele mai influente din Europa. Daca erau mai norocosi poate ajungeau sa aiba propria tara asa ca familia Liechtenstein . Influenta familiei a fost din Prusia pana in Rusia si acumuland bogatie si putere au reusit sa construiasca/remodeleze aceste doua bijuterii dar nu au avut norocul sa se bucure de ele si dupa 1939 cand au fost expulzati si averile confiscate. Ca sa va dati seama de puterea familiei va spun ca palatul ce poarta numele Radziwill situat in Varsovia este acum Palatul Prezidential, un alt palat din Vilnius adaposteste Muzeul Lituanian de Arta, la Berlin au avut un palat care a ajuns sediul Cancelariei Noului Reich in timpul lui Hitler.

.
Vechi 21-08-10, 12:13   #7
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Coreea (de Sud / caci ceea ce scriu s-ar fi aplicat si celei de Nord daca istoria avea o alta cale) este o tara despre care am stiut doar prin Razboiul din Coreea, prin Jocurile Olimpice de la Seul 1988 sau prin C.M. de Fotbal, insa de curand este o mare invazie de informatii de toate felurile. Serialele coreene au ajuns atat de cunoscute in lume incat si Romania a fost atinsa de valul Hallyu (Korean Wave) si acum exista pagini speciale dedicate acestor seriale si chiar si TVR-ul transmite unele din cele mai celebre. S-a ajuns la un astfel de nivel incat acum in Asia se considera ca ceea ce este modern este un sinonim al Coreei. Din seriale am aflat de istoria acestei tari influentata enorm de familia regala Joseon care a condus prin 27 de regi, timp de 7 secole, pana in 1910. De exemplu, al patrulea rege al dinastiei, Sejong a participat la creerea alfabetului coreean (hangul) - pana atunci foloseau caractere chinezesti si mare parte din populatie era analfabeta. Acest alfabet este atat de usor de folosit incat este considerat cel mai evoluat sistem de scriere din lume (orice limba poate fi scrisa in caractere hangul, inclusiv limba romana).

Aceste seriale m-au fascinat prin arhitectura palatelor, prin hainele purtate de coreeni, prin bucataria fascinanta, prin cultura caligrafiei....... Fiind distruse multe astfel de edificii, dupa terminarea unui serial care a avut un foarte mare succes, platourile de filmare au fost transformate in parc astfel incat sa vada toata lumea cum arata curtea regala la un anumit moment. M-am intrebat de acuratetea datelor (retete, costume, arhitectura) si am aflat ca se inregistra absolut tot. Mai mult existau pictori ai palatului care nu faceau altceva decat sa relateze prin imagini viata de la curte dar si viata coreenilor simpli. Am auzit ca in timpul razboiului din Coreea, un soldat american a refuzat sa bombardeze un templu unde erau tinute inregistrari scrise. Soldatul american a fost initial blamat de tara lui si condamnat de curtea martiala dar a ajuns un erou al Coreei.

Mancarea nationala este Kimchi si va povestesc de ea caci si eu mi-am gatit. Este in realitate un fel de muratura ce se face din ridichi albe, varza chinezeasca si castraveti impreuna cu multa boia de ardei iute, usturoi, ghimbir, morcovi, sos de soia si ca sa fie complet se adauga si creveti ca sa se imputa mai bine. Se lasa 2-3 zile si apoi se pune la rece. In Coreea este tinuta la fermentat in vase de lut. Cu aceasta muratura se pot gati si alte retete. Mie imi place desi suna dubios (cred ca e a doua oara cand va povestesc de ceva mancare ce miroase dubios: vezi pestii suedezi care abia astept sa vina ). Eu gandesc in felul urmator: si alte mancaruri miros dubios, branza europeana mai ales gorgonzola sau ciorba de burta, si cu toate astea ne dam in vant dupa ele => merita incercat

E tara tehnologie: am inteles de la niste prieteni ca acolo se testeaza cu 1-2 ani inainte tot ceea ce avem noi in Europa. Sunt practic inconjurati de tehnologie si multe lucruri le avem si noi: marcile de electronice Samsung si LG sunt foarte vechi. Samsung a inceput sa existe in 1938 iar in 1960 a inceput productia e electronice. Rivalul LG a fost infiintat in 1947. In Coreea ambele au alte nume .

Daca ajungeti in "The Land of the Morning Calm" astept cu nerabdare vederi

Printre vederi sunt si unele ce prezinta caligrafie si una din ele va arata un templu unde sunt tinute inregistrari scrise despre istoria Coreei.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg k1.jpg (7,9 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg k2.jpg (43,6 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg k3.jpg (9,1 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg k4.jpg (34,1 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg k5.jpg (48,8 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg k6.jpg (32,5 KB, 4 vizualizari)
Felul fisierului: jpg k7.jpg (42,5 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg k8.jpg (39,1 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg k9.jpg (37,0 KB, 3 vizualizari)
.
Vechi 25-08-10, 14:48   #8
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
E tara tehnologiei: .
nu tin sa te contrez, da' la chestia cu tehnologa nu-s de-acord ca ar fi asa de grozavi. cea mai mare catastrofa dintr-un metrou s-a intamplat la Daegu.
cu stima si respect,
tudor g.

PS: in alta ordine de idei si eu visez la niste tari pe care multi le-ar considera dubioase. daca n-ai cu cine merge in uzbekistan, da-mi de stire
Vechi 25-08-10, 15:00   #9
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Chiar mi-ar placea
Poate un Eugenol Party in Uzbekistan

Sigur ca ai dreptate cu tragedia din metrou dar astea se intampla tocmai ca testeaza ultimele inventii pe ei

Daca ai o tara favorita "dubioasa" spune ca sa caut vederile si sa-mi adun inspiratia. Stay put for Iraq
.
Vechi 28-08-10, 13:44   #10
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Ce pacat ca Iraqul a avut ghinionul sa fie in centrul unor razboaie in ultimele decenii, caci este leaganul unor mari civilizatii: babiloniana si asiriana. Am avut ocazia sa vad particele din bijuteriile acestei tari, evident lucruri furate de marile imperii si etalate in muzee ca British Museum din Londra, Louvre din Paris (asa o sa fie cunoscut caci in curand se va deschide si Louve Abu Dhabi ) sau Pergamon Museum din Berlin. Poarta Ishtar de la Pergamon Museum este un vis si mi-am indeplinit dorinta de a vedea acea capodopera. Nu pot sa uit leii aurii pe fond albastru. Si acum sunt locuri in Iraq unde poti vedea bucati asemanatoare.

Turnul spirala (asa l-am numit) pana am aflat ca este un minaret al Marii Mosche din Samarra. Este in Patrimoniul UNESCO si a fost construit (sa stati bine) in secolul al IX-lea de un calif abbasid. Inculti asa cum ii stim, americanii l-au folosit in timpul razboiului din 2005 si a fost bombardat

Hatra (pozele mici din partea dreapta din vederea albastra cu Greetings from Iraq) este un oras antic situat aproape de Baghdad si mult mai aproape de (celebrul din timpul razboiului) Mosul. A existat inca din sec. III inainte de Cristos si este comparabil cu Palmyra, Baalbek si Petra. Ghici: in 1973 a fost filmata prima scena din Exorcistul.

In vederea rosie cu Greetings from Iraq: In partea dreapta sus este un celebru bivl inaripat ce are cap de om, numit shedu. Am fost magnetizat de aceste bazoreliefuri si le-am vazut in cele 3 muzee celebre.

Alte celebre bazoreliefuri furate si expuse peste tot ii reprezinta pe leii din Babilon sculptati in granit si pe care se credea ca sta zeita Ishtar.

Trebuie sa-i multumesc (desi nu cred ca o sa citeasca) lui Milad E. Zia pentru frumoasele vederi - greu de gasit cineva care sa-ti trimita vederi din Iraq si de asta le iubesc enorm.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Iraq1.jpg (386,5 KB, 2 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Iraq2.jpg (446,2 KB, 2 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Iraq3.jpg (476,7 KB, 2 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Iraq4.jpg (480,8 KB, 2 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Iraq5.jpg (466,4 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Iraq6.jpg (419,3 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Iraq7.jpg (425,6 KB, 1 vizualizari)
.
Vechi 31-08-10, 18:07   #11
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Alte Iraqiene
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg iq1.jpg (28,7 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg iq2.jpg (27,1 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg iq3.jpg (35,5 KB, 1 vizualizari)
.
Vechi 10-09-10, 18:49   #12
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Default Tara celor o mie de lacuri

Acum vreau sa va povestesc de Finlanda o tara care e descrisa in 2 pagini (maxim) in ghidurile de specialitate. Editorii celebri de ghiduri turistice nici macar nu-si dau silinta sa povesteasca prea mult si e pacat ca sunt cateva lucruri minunate in Finlanda pe care merita sa le vedem.
Cred ca tuturor, asa "de la distanta", ni se pare plictisitoare fiind o tara cu oameni workaholici (nu gasesc un cuvant potrivit in romana) care se imbata crita dupa ce pleaca de la lucru si merg foarte des la pescuit (activitatea cea mai plictisitoare pentru mine).
E foarte frig si iarna e lunga (nu cred ca e o noutate pentru voi) asa ca finlandezii stau mult in casa si scriu vederi - sunt numarul unu in lume la acest capitol si eu am multe vederi de acolo.

Sunt 7 obiective incluse in Patrimoniul UNESCO si practic doar o parte din ele sunt locatii obligatorii de vizitat.
Langa Helsinki, pe cateva insule, s-a construit o cetate in stil vauban (asa cum avem si noi la Alba Iulia) care a fost cruciala pentru razboaiele maritime din zone fiind ba a suedezilor, ba a rusilor si cred ca si nazistii au avut un moment de glorie acolo. E un loc frumos ca nu numai cetatea e de vizitat pentru ca acolo sunt mai multe muzee inclusiv unele in aer liber. Am uitat sa va scriu numele cetatii: Suomenlinna, suedezii ii zic Sveaborg.

Un pic mai la nord de Helsinki este un orasel din lemn, se numeste vechiul Rauma si casele sunt din secolul al XVIII-lea fiind in continuare locuite, asa ca un tur inseamna o plimbare pe stradutele orasului ca doar nu am intra peste oameni in casa. Rauma e celebra pentru dantela si e suvenirul perfect pentru mame

Vechea biserica din Petäjävesi e o bijuterie, tot de lemn, ce-mi aduce aminte de bisericile din lemn din Maramures. Partea interesanta e ca de la sfarsitul secolului al XIX-lea a stat uitata timp de un secol si cand a fost redescoperita in anii '70 era perfect conservata.

Tot in Patrimoniul UNESCO sunt morile din Verla unde se face hartie. Se poate vizita una, transformata in muzeu, unde se pot vedea toti pasii transformarii lemnului in hartie.

Arhipelagul Kvarken este un grup de insule in golful Bothania ce leaga Suedia de Finlanda. Iarna cand golful era inghetat, insulele erau folosite de posta pentru a fi usor de transmis corespondenta din Suedia in Finlanda.

In Helsinki nu sunt foarte multe de vizitat in afara de 3 catedrale celebre: Catedrala Evanghelica din Helsinki dedicata Tarului Nicolae I al Rusiei, Catedrala Ortodoxa Uspenski si foarte moderna Temppeliaukio. Se pare ca aceste catedrale aduna un numar surprinzator de mare de turisti.

Turku a fost capitala tarii inainte de Helsinki si acolo se poate vizita un minunat castel medieval.

Eu visez cel mai mult sa merg in Laponia (tocmai am descoperit ca poti cumpara o blana de ren de pe net la aproape 150 euro).
De ce? Sa trec de Cercul Polar, sa merg la Rovaniemi orasul de pe Cercul Polar ce este casa lui Mos Craciun, sa vad Aurora Boreala. E un loc minunat daca aveti copil (eu as merge acolo in preajma Craciunului) caci exista un parc de distractii cu tema Mos Craciun: sunt magazine, locuri de joaca, atelierele spiridusilor, reni si bine inteles Mos Craciun. Chiar prin mijlocul satului trece Cercul Polar si adesea puteti sa vedeti coloratele si minunatele lumini.

Tot pentru copii exista si parcul tematic Moomin. Din pacate la noi in Ro nu sunt cunoscuti acesti Moomin dar in tarile nordice e isterie cu ei. Sunt personajele unor carti pentru copii si eu am aflat de ei din vederi pentru ca sunt mii de vederi cu ei si Finlandezii trimit adesea.

Peste toate astea, Finlanda e o tara perfecta pentru cei ce vor drumetii, plimbari cu barca pe miile de lacuri, pescuit, iarna schi fond - sunt prieteni cu natura mai mult decat ne imaginam noi.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg f1.jpg (47,3 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg f2.jpg (36,9 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg f3.jpg (38,0 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg f4.jpg (36,0 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg f5.jpg (36,0 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg f6.jpg (48,7 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg f8.jpg (47,6 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg f7.jpg (44,8 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg f9.jpg (31,0 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg g1.jpg (22,4 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Finlanda.jpg (304,4 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Suomenlina 1.jpg (260,6 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Suomenlina 2.jpg (428,7 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Petajavesi.jpg (315,1 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Verla 2.jpg (331,9 KB, 1 vizualizari)
dany76, driulia, dentist4u si alti 2 au multumit.
.
Vechi 19-09-10, 12:44   #13
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Default Curry

Visez la India dar pana sa am ceva vederi de acolo ii raspund lui Augustin cu Masala si altor persoane pentru Curry.

Garam Massala am cumparat de la un magazin indian din Timisoara care nu mai exista.
Cum nu stau in Bucuresti nu te pot ajuta dar cu siguranta exista un magazin etnic unde sa gasesti. Cred ca si la cele turcesti poti intreba. Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Mai e acest magazin indian on-line: Link [Necesita inregistrare pentru acces.] (pentru condimente chinezesti: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Inainte sa cumpar imi preparam eu Garam Masala. Avantaj: e proaspat facuta si mirodeniile au cel mai bun gust asa nu statute.
Nu e o reteta fixa ca si asta se face in functie de preferinte.

De ex:
2 linguri scortisoara
1 lingura cuisoare
1 lingura chimen
1 lingura boabe coriandru
3-4 foi de dafin
1 lingurita cardamon (trebuie scos din pastaie)
1 lingura boabe de piper
1 lingurita praf nucsoara

Scortisoara trebuie sa fie majoritara, in rest e dupa gust.
Tot ce este boaba se prajeste usor, la foc mic si amestecat in continuu. Doar usor pana incepe sa pocneasca ca la floricele. Apoi toate ingredientele se macina foarte fin in mojar sau in mixer de condimente (ca cel de cafea).

Uite un Link [Necesita inregistrare pentru acces.] cu cineva care face un curry bun.
Retetele de Curry sunt cate case exista in India asa ca incearca sa faci la ochi.

Pune un pic de ulei in care se adauga ceapa, usturoi, ghimbir, ardei iute si garam masala si praf de curry. Adauga carne (de care vrei tu inclusiv peste) sau/si legume (ce vrei: vinete, ardei, rosii, dovlecei, conopida). E de preferat sa faci un fel de carne si cateva vegetariene si sunt de culori diferite - foarte apetisant. La unele feluri le pui lapte de cocos si impreuna cu curry si garam masala iese culoarea aia tipic portocalie, la unele pui rosii tocate. In India nu gatesc in teflon ca le place sa se arda/caramelizeze usor ingredientele. Faci iute cat vrei.

Pe langa asta se serveste:

Raita: iaurt gros, castraveti taiati cubulete (+ daca vrei se pot adauga ceapa, rosii, ardei) + zeama de lamaie, usturoi si neaparat GHIMBIR si daca iti place coriandru frunze sau patrunjel sau menta. Asta e racoritor si merge bine cu mancarea iute.

Orez simplu.

Chapati: lipie indiana.

Chutney: de mango sau mere sau pur si simplu un gem romanesc ca sa fie si dulce pe farfurie.

Salata verde sau legume crude (morcovi rasi, mere, mango, rosii, castraveti)

SE MANANCA DIN TOATE!!!

Lassi: iaurt gros subtiat cu apa fff rece, zahar, condimente dupa gust (ff bine merge star anise, cardamon, scortisoara, cuisoare sau garam masala) si/sau cu fructe de care vrei tu (la alegere: pepene galben, mango, mere, banane....) si/sau apa de trandafiri (de la Carrefour la raftul cu produse exotice). E delicios. E varianta dulce a ayranului turcesc

Masala Chai: pui ceai negru de calitate (cat vrei) in jumate apa + jumate lapte dulce la fiert + Garam Masala sau doar scortisoara, cardamon..... salivez de mor. La indieni le place sa il toarne de sus ca sa faca spuma.

Stiati ca celebrul Tikka Masala e o reteta inventata in Scotia?

Pofta buna
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Taj Mahal.jpg (355,5 KB, 1 vizualizari)

Modificat ultima data de KLMircea; 19-09-10 la 17:10.
KLMircea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-09-10, 12:45   #14
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Stiati ca celebrul Tikka Masala e o reteta inventata in Scotia?

da!

chiar in Glasgow.

da' Balti stii unde a fost iventat?

cu stima si respect,

tudor g.

PS: auzi, nu visezi la nicio tzara din America Latina? ca am pe undeva niste poze din Torres de la Paine. si de-atunci tot visez sa ajung acolo.
KLMircea a multumit.
Vechi 20-09-10, 12:51   #15
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Tot pe acolo, se numeste Balti Gosht de la Baltistan din Kashmir. Tot de acolo din Kashmir este si Rogan Josh - un fel de curry din carne de oaie si IAURT. Mi-am amintit ca in loc de lapte de cocos se poate pune iaurt - asa e in Kashmir.
Sunt un fan Curry. Il gatesc si am si mancat la restaurante sa vad daca stiu sa-l gatesc. M-am bucurat ca un copil cand am vazut ca stiu sa-l potrivesc.
In plus imi place aroma de Curry fffff mult si stiu ceva si de retetele din Malaysia, Thailanda sau Caraibe care-l folosesc. Imi plac carnatii de la Berlin (Currywurst) ce au presarat curry + varza calita.

Corectare caci am citit intre timp: Balti Gosht pretind unii ca e inventat in Anglia, in Birmingham, dar se pare ca totusi e tipic Indian si reteta a fost adusa in UK de emigrantii din Kashmirul Pakistanez.
.
Vechi 20-09-10, 14:00   #16
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu in etapa uk a vietii aflasem ca tikka si balti sunt "adaptari la UK" a unor retete deja eistente in india; adica asta au obtinut cu materialele din uk introduse in retetele lor+ un pic de strategie de marketing.
a propos, stii si care-i diferentza intre kebab si donner kebab?
bag sama ca ne e foame.

cu stima si respect,
tudor g.
Vechi 20-09-10, 15:15   #17
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

1. Tikka Masala e inventat in totalitate in UK iar Balti e o adaptare.
2. Intrebarea cu kebabul e simpla: kebab e termen generic si apoi exista shish kebab care e frigaruia, doner kebab care e carnea aceea prajita pe vertical si asta e inventata in Imp. Otoman.....
.
Vechi 20-09-10, 15:26   #18
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

De pe topicul Vreau sa plec in Suedia:
Citat:
legat de asteptarile de la viata din west, ne invita odata robby sa "ne radem" imaginandu-ne cum ar fi sa mearga jijiiii becali la Amsterdam sa faca afaceri cu terenuri. iar cu asteptarile financiare, e destul de greu sa faci comparatia intre Romania si orice tzara din west.
Comparatia cu Gigi si Amsterdam e aiurea. E ca si cum ai compara Copenhaga cu Istanbul. Eu iubesc ambele orase si in ambele as vrea sa locuiesc desi unul e in lumea plictisitor de linistita si celalalt mai aproape de manelele (pe care le urasc) din Ro. Fiecare zona are farmecul ei. Am auzit ca incepe pe Discovery un serial despre 7 romani: unul din ei a ajuns in Link [Necesita inregistrare pentru acces.] (e vorba de Mihai, am mai povestit de el) si am mai auzit de un medic stomatolog care a plecat sa ajute comunitatile izolate si sarace din lume sa beneficieze de servicii stomatologice - ei bine, spiritul de aventura al aceleipersoane este incredibil si mi-as fi dorit sa am acea putere sa fac si eu asta.

Un vis al meu era sa am o rulota cu un mic cabinet stoma si sa plec in lume sa ajut oamenii. Am fost marcat cand intr-un episod din The Amazing Race, o proba a fost sa gaseasca proteza potrivita unei persoane. Era o galeata cu proteze si niste batrani aliniati si concurenta scotea o proteza de acolo si o incerca in gura unui batran pana nimerea proteza potrivita....
.
Vechi 22-09-10, 08:56   #19
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Sunt fascinat de vederi si de posta si am gasit asta:

It seems that the hobby of mailing oneself quirky objects through the postal services has antecedent roots, as writes John Tingey on a newly published book. "The Englishman who posted himself and other curious objects" is the story of a 19th century's man and his passion for the postal services and their quirkiness. Here's the synopsis:
The first impression of W. Reginald Bray (1879-1939) was one of an ordinary middle-class Englishman quietly living out his time as an accountant in the leafy suburb of Forest Hill, London. A glimpse behind his study door, however, revealed his extraordinary passion for sending unusual items through the mail.
The Englishman who posted himself and other curious objects In 1898, Bray purchased a copy of the Post Office Guide, and began to study the regulations published quarterly by the British postal authorities. He discovered that the smallest item one could post was a bee, and the largest, an elephant. Intrigued, he decided to experiment with sending ordinary and strange objects through the post unwrapped, including a turnip, a bowler hat, a bicycle pump, shirt cuffs, seaweed, a clothes brush, even a rabbit's skull. He eventually posted his Irish terrier and himself (not together), earning him the name Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
He also mailed cards to challenging addresses some in the form of picture puzzles, others sent to ambiguous recipients at hard to reach destinations all in the name of testing the deductive powers of the beleaguered postman. Over time his passion changed from sending curios to amassing the world's largest collection of autographs, also via the post. By the time he died in 1939, Bray had sent out more than thirty-two thousand postal curios and autograph requests.

------------

To Mr. Cheng

Some of you wondered what kind of objects can be sent through mail. Well, here's a cool project that tests the limits of postal services (and their patience too!): To Mr. Cheng.

Artist Eric Ericson, from Sweden, spent a few years sending all kinds of unwrapped objects through the mail: food, a skeleton, a baby doll, books, vinyl records, a pair of glasses, individual playing cards... you name it.

The result is a fascinating minimalist Link [Necesita inregistrare pentru acces.] and book (published in Sweden).
.
Vechi 28-09-10, 17:05   #20
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     
Default Polska

Tocmai am descoperit (in sensul ca pana acum nu ma interesa) o tara minunata si foarte aproape de Romania - poate ca asta e motivul pentru care nu am mers acolo niciodata.
E vorba de Polonia. Planuiesc sa merg in 2011 sa vizitez minunatiile acestei tari. 2010 a fost anul Chopin - celebrul compozitor si interpret polonez ce a facut senzatie in intreaga lume. Cu aceasta ocazie au fost renovate o groaza de palate si obiective turistice si chiar merita sa le vedem.
Un plus in aceasta perioada de criza a fost si reclama care a fost facuta Poloniei ca ea a reusit sa-si organizeze statul si sa nu resimta criza. Mai mult, Euro 2012 o sa fie organizat in Polonia si in Ucraina si s-au investit multi bani in infrastructura.
Sunt atat de multe de vizitat incat trebuie sa faci o lista si sa incepi sa tai din ea caci o vacanta nu e niciodata asa de lunga pe cat ne-am dori.
Vedeta de necontestat, bijuteria Poloniei, este orasul de la Marea Baltica Gdansk. A fost numit Danzig de nemti caci le-a apartinut mult timp. A fost in liga Hanseatica cu alte minunate orase ca Lübeck (orasul cel mai important, inima ligii), Riga, Hamburg, Bergen, Brugge... Gdansk pare a fi un oras din povestile lui Anderson, case colorate cum vezi la Copenhaga, caramida rosie ca in Riga, canale ca in faimosul Amsterdam, catedrale celebre, un punct de start pentru o calatorie pe Marea Nordului, de exemplu la Stockholm.
Foarte aproape de Gdansk este castelul Malbork (Marienburg) ce a apartinut Ordinului Teutonic si este din 1997 pe lista Patrimoniului UNESCO. Este imens si cred ca trebuie ceva timp si rezistenta fizica ca sa-l vizitezi. Castelul a fost infiintat in 1274.
Cracovia este probabil cel mai vizitat oras al Poloniei. Pe langa pietele vechi si catedralele minunate sau diversele cartiere ce au apartinut altor etni (inclusiv evreilor a caror istorie este foarte legata de istoria acestei tari), cel mai reprezentativ obiectiv turistic este Castelul si Catedrala Wawel. Istoria Poloniei poti sa o inveti aici. Casimir al III-lea cel Mare a fost cel ce a hotarat construirea castelului in secolul al XIV-lea.
Langa Cracovia este un loc care trebuie vizitat desi e foarte trist sa mergi acolo: Lagarul de la Auschwitz-Birkenau........................................................
Capitala este Varsovia si merita sa va plimbati pe strazile orasului caci la fiecare pas sunt castele ale familiilor nobiliare, unele sunt astazi locatii pentru diverse institutii sau muzee, altele au ramas asa cum erau. Polonia a suferit mult in urma Razboiului Mondial si a fost excesiv bombardata dar a renascut pentru ca oamenii nu au vrut sa-si uite istoria - astfel multe locatii sunt reconstruite dar asa cum erau. (am apreciat foarte mult capacitatea de reconstructie cand am vizitat Berlinul dar si Londra si regret ca romanii nu incearca sa salveze ceea ce este frumos).
La Varsovia sunt obligatoriu de vizitat palatele Wilanow si Lazienki (palatul pe apa), ambele exemple ale stilului neoclasic, bijuterii care infatiseaza istoria capitalei si nu sunt cu nimic mai prejos palatelor celebre din Europa.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 030.jpg (103,6 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 632.jpg (152,8 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 916fb523a16221ab0ac10fe8a8823611.jpg (49,5 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 1561.jpg (58,0 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 1584.jpg (87,0 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 3920175411_37067b5c41.jpg (170,8 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Malbork.jpg (51,2 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg W3.jpg (477,0 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg W4.jpg (472,3 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg W6.jpg (480,3 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg W9.jpg (507,6 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Wroclaw3.jpg (476,7 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Wroclaw4.jpg (448,6 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Wroclaw6.jpg (486,7 KB, 1 vizualizari)
eugenol man, ALEXINA, dany76 si alti 4 au multumit.
.
Vechi 08-10-10, 20:39   #21
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Nu am gasit un loc potrivit asa ca pun aici filmuletele Discovery despre oameni. Oameni la care visez, ca sa zic asa, caci ii invidiez pentru curajul pe care eu nu-l am. Si eu am visat si mi-am dorit sa cutreier lumea cu o rulota in care sa ajut oamenii dpdv medical si nu numai (as fi plecat si cu prieteni de alte meserii care ar fi putut sa ajute in felul lor).

Medicul stomatolog care cutreiera lumea ca sa ajute oameni

De Mihai Barbu si Mongolia am mai povestit

.
Vechi 21-12-10, 17:31   #22
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Default Lituania

Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Trakai.jpg (482,8 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Trakaj 2.jpg (362,1 KB, 1 vizualizari)
.
Vechi 09-01-11, 12:06   #23
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     
Default Locul unde s-a nascut Avram

Unul din locurile care imi doresc sa le vizitez se afla in sudul Turciei, aproape de granita cu Siria, se numeste Şanlıurfa si acolo se afla o moschee si un lac artificial numit Balıklıgöl cu o poveste foarte frumoasa. Se spune, conform Coranului, ca regele Nimrod a vrut sa-l arda pe profetul Avram dar Dumnezeu a transformat focul in apa si lemnul care ardea in crapi. Acesti pesti sunt sfinti si nu e voie sa fie mancati. Complexul cuprinde doua moschei Halil-Rahman si Rizvaniye, gradina Gölbaşı si pestera unde se spune ca s-a nascut profetul Avram. Vizitatorii au voie sa hraneasca pestii. Eu am aflat de acest loc cand am vizitat parcul cu miniaturi de la Istanbul (Turkey in Miniature Park) si mi-am dorit sa vizitez locul. Am cerut prietenilor colectionari de vederi o vedere de acolo si am primit una minunata de la Leslie Demir fiind foarte bucuroasa ca intreb de acel loc minunat. Leslie e din America dar s-a casatorit cu un barbat turc si locuieste la Ankara si am primit multe vederi si informatii despre Turcia de la ea. Ma bucur ca o cunosc pentru ca Turcia nu inseamna doar mare si soare si All Inclusive in Antalya. Pentru ca imi e frica sa vizitez locuri care nu sunt foarte turistice ea ma convins spunand ca e foarte sigur sa mergi aproape oriunde in Turcia, aici la Şanlıurfa este chiar foarte sigur si conform unor studii cel mai nesigur loc este celebrul Istanbul. Cred ca ati fost acolo si ati vazut ca nu se pune problema sa nu fie sigur. E adevarat ca mai sunt si atentate dar sa nu uitam ca la Stockholm a fost de curand un atentat cu bomba. Leslie e profesoara si mi-a dat un sfat: sa caut locurile de cazare pentru profesori caci acolo se poate caza oricine si e ieftin, curat si primesti multe informatii.

Coordonate GPS: 37.147758, 38.784633
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Ghidul Turciei de SE: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg sanliurfa.jpg (235,0 KB, 3 vizualizari)
.
Vechi 11-01-11, 16:47   #24
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

La gradina zoologica din Leipzig, din 2011, cea mai mare sera: Gondwanaland. Abia astept sa merg sa vizitez

Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 777_350-270_Perspektive_ausen.jpg (18,0 KB, 326 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 4073312522_f6377b1197.jpg (183,3 KB, 4 vizualizari)
denta si Mona Lisa au multumit.
.
Vechi 11-01-11, 17:58   #25
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Merita si Leipzig vazut. E un oras frumos.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-01-11, 19:34   #26
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Cred ca Germania e o tara foarte frumoasa cu multe locuri incredibile: castele (mai ales), muzee (mai ales la Berlin), parcuri tematice, statiuni de diverse feluri, lacuri,...... E destul de ieftin, usor de ajuns, in centrul Europei, mancare ieftina si buna. Mie imi place Germania si nu degeaba este pe locul 8 in lume ca tara vizitata - 24 milioane de turisti. Locul 1 e franta cu aproape 75-80 mil si nu cred ca o sa fie curand depasita diferenta fiind foarte mare fata de restul tarilor: SUA 50 mil, Spania 50 mil, China 50 mil, Italia 40 mil, UK 30 mil, Turcia 25 mil (<---------incredibil si avem de invatat de la o tara la doi pasi de Ro, a crescut numarul cu 7 mil in 5 ani), apoi Malaysia 24 mil in 2009 si 17 mil in 2006, Mexic 20 mil, Austria 20 mil.
.
Vechi 11-01-11, 20:29   #27
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

"Cred ca Germania e o tara foarte frumoasa "
pacat ca-i locuita )
dentist4u a multumit.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-01-11, 22:00   #28
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
incredibil si avem de invatat de la o tara la doi pasi de Ro, a crescut numarul cu 7 mil in 5 ani), apoi Malaysia 24 mil in 2009 si 17 mil in 2006, Mexic 20 mil, Austria 20 mil.
Cerceteaza atent statistica aia, nu cumva avem deja de invatat de la toate celelalte tari?

Modificat ultima data de tiptop; 11-01-11 la 22:24.
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-01-11, 08:49   #29
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Avem de invatat la capitolul turism chiar si de la Bulgaria.
.
Vechi 12-01-11, 09:06   #30
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Singapore este un oras minunat si in 2010 s-a inugurat Marina Bay Sands, un complex superb proiectat de celebrul Moshe Safdie. Constructia a inceput inainte de criza mondiala sub patronajul miliardarului Sheldon Adelson si aici vine povestea incredibila. Adelson avea o avere 26 miliarde de dolari fiind (evident) unul din cei mai bogati oameni din lume. Complexul din Singapore costa (estimativ) 5,5 miliarde de dolari dar socoteala de acasa nu a tinut. In 2008 (cand guvernantii romani negau criza), piata mondiala era blocata si banii nu se mai miscau asa ca proiectul era in pragul falimentului. Adelson a luat decizia sa-si puna averea personala la bataie ca sa nu se intrerupa constructia. In urma deciziei, Sheldon a fost miliardarul care a pierdut cel mai mult in timp de criza, averea lui ajungand in 2009 la doar 3 miliarde de dolari. In 2010 se termina complexul din Singapore si Sheldon incepe sa incaseze ajungand al 13-lea miliardar al lumii cu 15 miliarde de dolari.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg images.jpg (8,5 KB, 293 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 0909-LV-marina-bay-sands-3.jpg (52,1 KB, 7 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 250806-marinabaysands.jpg (45,4 KB, 291 vizualizari)
Felul fisierului: jpg marina-bay-sands-singapore-business-times-scan.jpg (156,1 KB, 6 vizualizari)
eugenol man, ALEXINA, denta si alti 2 au multumit.
.
Vechi 06-12-11, 17:37   #31
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Am vazut ca au disparut din vederi si nu stiu de ce - cred ca din cauza ca era la inceput si am folosit poze externe. Oricum, intentionez sa reiau treaba ca e si pe blog.
--------------------------
Azi am scris despre cel mai bun loc sa-ti petreci ANUL NOU: NEW YORK:

I want to be a part of it, New York, New York, spunea Frank Sinatra şi spuneţi voi dacă nu e aşa. Oare e un loc mai bun pe planetă să petrecem revelionul? Eu spun că nu, e cel mai tare să fi acolo în Times Square şi să urmăreşti globul de lumină la trecerea dintre ani. Piaţa din inima Manhattanului se numeşte Times doar din 1904 când celebrul ziar The New York Times s-a mutat acolo. Piaţa este la intersecţia Seventh Avenue cu Broadway şi este o cascadă de lumină, milioane de luminiţe, rânduri cu tot felul de informaţii. Cred că atunci când ieşi de la metrou, staţia Times Square – 42nd Street, şi e noapte ai acea senzaţie de WOW. Vederea este de la Ruxandra, o prietenă nouă, o cunoştinţă ce o datorez Postcrossing, o româncă din Montreal. Ea a fost acolo şi mi-a povestit cum e.
Ieri am scris despre Ierusalim ca am vederi de la Iriss:

Shalom Ierusalim
Mi-ar plăcea să mă plimb prin Ierusalim ca prin orice oraş din Europa, din păcate religia face ca acest oraş sfânt pentru creştini, evrei şi musulmani, să fie păzit tot timpul de soldaţi înarmaţi până în dinţi şi tot din motive de securitate e interzis să vizitezi anumite locuri. Eu aştept acel moment în care şi creştinii pot vizita Dome of the Rock (Cupola Stâncii sau Moscheea lui Omar), căci acela o să fie momentul în care e foarte sigur să călătoreşti în Ierusalim. Acest loc minunat include piatra unde Avraam a fost pus la încercare de Dumnezeu şi din acelaşi loc s-a înălţat la ceruri profetul Mohamed. Zidurile actuale ale oraşului au fost construite în 1538 la ordinul sultanului Suleiman Magnificul şi sunt incluse alături de oraşul vechi în listele Patrimoniului UNESCO. Eu am prezentat nişte lucruri pe care un creştin le cunoaşte mai puţin şi din acest motiv, în aceste puţine rânduri am evitat să mai spun şi lucrurile arhicunoscute lumii noastre, creştine, legătura oraşului cu Isus. Una din vederile mele este o fotografie a Bisericii Sfântului Mormânt (sau Sepulcru). Se pare că biserica a fost construită pe locul cunoscut ca Golgota, dealul crucificării Domnului Isus. În acest loc se afla un templu dedicat Afroditei, dar totul a fost dărâmat la ordinul împăratului Constantin şi s-a ridicat biserica în 325-326. De-a lungul istoriei, biserica a fost dărâmată şi reconstruită de mai multe ori. Cele două vederi le am de la prietenă dentist, Irina. De fapt trebuie să-i mulţumesc mamei Irinei care a fost acolo şi a adus aceste minunate vederi.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Image3.jpg (347,6 KB, 4 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Image4.jpg (502,0 KB, 5 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Image5.jpg (487,7 KB, 5 vizualizari)
.
Vechi 07-12-11, 04:31   #32
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

N-am buton de multumiri.Merci Mircea eu cred ca ti-ai gresit vocatia turismul si de fapt placerea de a cunoaste lumea la tine e mai mult decit un hobby.Sincere felicitari pentru ce ne arati dar mai ales pentru PREZENTARE foarte documentata si succinta
KLMircea a multumit.
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-12-11, 05:30   #33
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

Mai MIRCEA acum am observat c-ai fost "avansat"in grad de "maestru"nu ma pot abtine sa nu te felicit.Bravo coane!!daca accepti o gluma asa matinala as completa ca la "cit te enervezi si te bucuri" pe forum nici nu -i de mirare(sper ca nu te superi,cu drag am zis-o).Tie iti datorez ca am invatat sa scriu corect,VESNICA POMENIRE(dar mai am multe de invatat)
KLMircea a multumit.
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-12-11, 10:53   #34
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Eu am beneficiat de serviciile de ghid klm si recunosc ca am vazut cu totul diferit Focsaniul si Marasestiul. Mi-a placut

eman cu telefonul
KLMircea a multumit.
Vechi 07-12-11, 12:01   #35
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Peştera Postojna - 5 km cu trenuleţul
Peştera Postojna este, cred eu, cel mai vizitat obiectiv turistic al Sloveniei. Când ajungeţi acolo o să şi înţelegeţi de ce. Organizarea este exemplară şi nu e o particularitate a locului ci un lucru tipic acestei mici ţări Europene, membră U.E., fostă republică Iugoslavă, adesea confundată cu Slovacia. Înainte cu o oră de începerea vizitei încep să se adune turiştii şi nu sunt puţini deloc. Vizitarea începe cu o călătorie cu un trenuleţ ce circulă la viteze mari ca să se descurajeze statul în picioare şi fotografierea care duce adesea la rănirea turistului, la propriu. Fotografierea este interzisă şi ar fi bine să respectaţi acest lucru pentru că în peşteri există animale sensibile la lumină. Ghidul insistă pe această temă deşi adesea vorbeşte singur. E păcat să nu respectăm regulile mai ales că amintiri putem să avem prin cumpărarea unor vederi, realizate de profesionişti, cu lumină aşa cum un aparat foto neprofesional nu are. Acesta e şi motivul pentru care am ales să scriu despre Postojna pentru a se vedea de ce vederile nu sunt un lucru perimat. Proteus sau olmii sunt nişte reptile acvatice foarte rare, cu pielea aproape transparentă, foarte sensibili la lumină. Cei din această peşteră se numesc Proteus Anguinus şi sunt nişte mici bijuterii. Galeriile se întind pe aproximativ 20 km dar doar 5 km sunt vizitabili (cu trenuleţul şi un kilometru la pas). Organizarea este exemplară şi pentru că nu există nici un risc să aluneci, aşa de bine este făcută acea cărare – inclusiv ruşii au lucrat la drumul din interiorul peşterii. Luminile se aprind cu ajutorul unor senzori doar când se apropie un grup de turişti. Peştera se vizitează din 1818, primul vizitator fiind primul împărat al Austriei, Francisc I. Din 1919 peştera este deschisă publicului. Printre personalităţile care au vizitat acest minunat loc se află şi regii României Carol I şi Mihai I (sunt poze în albumele de vânzare). Se pare această peşteră oferă cel mai lung traseu de vizitare al unei peşteri din lume. Finalul călătoriei este într-o mare sală folosită şi la concerte şi se spune că pot intra 80.000. de oameni. Biletul este scump dar merită orice ban.

Castelul jumătate în munte
Nu departe de Peştera Postojna (citiţi despre Peşteră pe blogul meu), pe nişte drumuri de munte dar extrem de bine asfaltate, se află un castel care este construit jumătate în munte, Predjamski grad cum este numit de sloveni. Merită să faceţi un drum şi până acolo şi dacă vizitaţi şi peştera Postojna atunci există un bilet cumulativ. Sunt ceva probleme cu parcarea pentru că se aglomerează şi drumurile sunt foarte strâmte – normal că suntem în munte. Castelul seamănă cu celebrul castel Bran. A fost construit în secolul al XIII-lea în stil gotic. A fost dărâmat de mai multe ori şi cel care se află şi astăzi a fost ridicat în 1570 în stil renascentist. Mai multe familii nobiliare au deţinut castelul până la înfiinţarea statului Iugoslav care l-a naţionalizat şi l-a transformat în muzeu. Există şi un loc unde se organizează turniruri cavalereşti sau dacă sunteţi dornici de aventură, chiar sub castel se află o peşteră care şi ea se vizitează – în Slovenia sunt foarte multe sisteme carstice.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Predjamski.jpg (372,2 KB, 5 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Postojna1.jpg (473,4 KB, 5 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Postojna2.jpg (369,6 KB, 5 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Postojna3.jpg (347,8 KB, 5 vizualizari)
.
Vechi 12-12-11, 13:48   #36
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     
Default O mănăstire norocoasă

Mi se pare incredibil cum după ce regimul sovietic a distrus la rând lăcaşuri de cult s-a reuşit totuşi să se reconstruiască sau să se restaureze, în funcţie de distrucţie, complexe întregi, unele mari de nu vă vine să credeţi. Am primit o vedere minunată ce ilustrează mănăstirea Sviatohirsk Lavra (Свято-Успенська Святогірська Лавра), situată în apropiere de Sviatohirsk din regiunea Donetsk, pe malul râului Seversky Donets. Primii călugări au ajuns acolo în secolul al XIV-lea şi mănăstirea a fost creată în secolul al XVI-lea. Apoi a fost distrusă în timpul Hanatului Crimeei şi a fost restaurată în 1787 la ordinal Ecaterinei a II-a. Celebrul Potemkin (celebru pentru mine pentru treptele din Odessa – de fapt acela a fost momentul în care am început să citesc despre el) a donat bani ca mănăstirea să fie consolidată în 1844. Aşa cum vă spuneam, complexul a fost distrus şi refăcut imediat după ce Ucraina a devenit independentă în 1991. Cei norocoşi care au bilete la Euro 2012 şi participă la meciurile din Donetsk pot face o călătorie şi acolo.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Slovianogorsk Historic and Architectural National Park.jpg (462,6 KB, 3 vizualizari)
.
Vechi 13-12-11, 10:05   #37
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     
Default Aquæductum struxerant Romani

Deja sunt reduceri la biletele de avion spre Nisa (Nice), Côte d'Azur pentru cei care merg la mare, Provence pentru cei care şi citesc. Ar fi frumos când ajungem acolo să ajungem şi la locurile care contează cu adevărat. Azi vă sugerez unul din ele: Pont du Gard.... Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Image8.jpg (483,2 KB, 2 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Image1.jpg (62,1 KB, 2 vizualizari)
.
Vechi 23-12-11, 18:02   #38
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Pentru imaginile de mai sus intrati pe blogul meu:
Există câteva ţări în lume care sunt foarte mici dar al căror succes este imens. Nu ştiu cum fac dar poate tocmai că dimensiunea nu contează pentru Singapore, Hong Kong, Luxemburg, Qatar şi Monaco...............Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Image9.jpg (407,7 KB, 2 vizualizari)
.
Vechi 27-12-11, 16:33   #39
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Default Lichiorul Blue Curaçao

După ce trece Crăciunul, toţi cei care îşi permit îşi fac bagajele şi pleacă la mare în Caraibe, Brazilia sau în Oceanul Indian. O destinaţie pentru ei ar fi Curaçao – denumirea insulei vine din limba portugheză, de la denumirea inimii coração. Insula face parte din triunghiul ABC (Aruba, Bonaire, Curaçao), fiind o parte din Antilele Olandeze desființate ca formă administrativă în 2010; din 2010 este ţară autonomă condusă de regina Olandei. Numele este asociat şi cu celebrul lichior Blue Curaçao. .................................... Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Curacao.jpg (247,9 KB, 3 vizualizari)
Elisabeta a multumit.
.
Vechi 03-01-12, 12:56   #40
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Default Marele pelerinaj la Mecca

Am scris ceva despre Ierusalim şi ştim cu toţii că este oraş sfânt pentru evrei, creştini şi musulmani. Azi vă povestesc despre un alt oraş sfânt, de data asta doar pentru musulmani. Mecca este oraşul în care profetul Mohamed s-a născut în anul 570. Tot acolo Jibrīl (Gabriel pentru creştini) îi transmitea Coranul profetului. De aceea Mecca este cel mai sfânt loc pentru musulmani şi un loc obligatoriu de pelerinaj, numit Hajj. ........................ Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Ka'ba.jpg (473,3 KB, 3 vizualizari)
Elisabeta a multumit.
.
Vechi 05-01-12, 16:54   #41
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     
Default Detartrajul de pe Acropolis

..... fascinant pentru mine, în calitate de dentist, a fost să văd cum folosesc restauratorii aparatul de detartraj ca să cureţe marmura Partenonului...... Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Image10.jpg (407,4 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Image8.jpg (364,4 KB, 2 vizualizari)
radualionte si denta au multumit.
.
Vechi 08-01-12, 10:13   #42
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Default O adevărată raritate este o vedere din Insulele Falkland

O adevărată raritate este o vedere din Insulele Falkland. Chiar azi am primit una şi o să vă povestesc despre acele locuri. Arhipelagul este format din 2 insule mari şi câteva sute de insuliţe localizate în Atlanticul de Sud. Englezii le numesc Falkland Islands, argentinienii/spaniolii Islas Malvinas. Insulele au fost subiect de dispută între Spania, care prin Argentina, numită în trecut Provincias Unidas del Río de la Plata, guverna arhipelagul, şi Anglia................. Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Islas Malvinas.jpg (336,1 KB, 3 vizualizari)
Elisabeta si Iriss23 au multumit.
.
Vechi 14-01-12, 15:48   #43
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Default Cel mai vechi regat din lume

Despre Danemarca am visat si s-a implinit dar inca visez sa ma intorc acolo

În secolul al X-lea, pe cel mai înalt loc din zona Vejle, regii Gorm cel Bătrân şi Harald Bluetooth au construit ceva unic în peisajul ţărilor nordice. Este vorba de o biserică înconjurată de morminte şi pietre cu rune. Una din pietre are înscris faptul că Gorm este unul din primii regi ai Danemarcei, alta indică faptul că regele Harold a acceptat creştinarea în numele întregului popor. Din acest motiv, aceste pietre sunt considerate a fi Certificatul de Naştere al Danemarcei. Nu întâmplător scriu despre Danemarca şi despre primii ei regi, astăzi, 14 ianuarie. Acum 40 de ani Margareta a II-a a devenit regina micului stat nordic. Mi-am dorit enorm să călătoresc în Danemarca pentru că, o să râdeţi, îmi cumpăram biscuiţi danezi, aceia în cutii albastre metalice pe care erau fotografii cu 4 superbe castele. Mi-am dorit enorm să le vizitez aşa că am făcut căutări şi până la urmă am ajuns acolo. Mi-am cumpărat o groază de vederi şi una din ele (o să o vedeţi) prezintă regii şi reginele Danemarcei şi mai arată faptul că au cea mai lungă linie dinastică din lume. Prin astea am făcut legătura dintre Margareta, regină de 40 de ani, şi pietrele de la Jelling. Danezii consideră, şi pe bună dreptate, că Jelling este unul din cele mai importante locuri istorice. Pentru aceasta, încă din 1994, monumentele sunt incluse în Patrimoniul UNESCO. În vederile cu piatra lui Harold Bluetooth se poate observa cea mai veche reprezentare a lui Isus, din 960, în ţările nordice (ţările vikingilor).
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Jelling 1.jpg (385,8 KB, 2 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Jelling 2.jpg (485,8 KB, 2 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Jelling 4.jpg (352,1 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Jelling 3.jpg (280,0 KB, 2 vizualizari)
denta si pup au multumit.
.
Vechi 17-01-12, 13:27   #44
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Default Castelul lui Hamlet

Într-o dimineaţă de octombrie, am ajuns să vizitez şi castelul lui Hamlet din Danemarca. Deşi era octombrie şi bătea vântul îngrozitor, cerul era albastru perfect şi vremea era minunată. Am ajuns prea devreme aşa că am fost primii la cumpărat bilete. Imediat s-a aglomerat căci membrii Comitetului Olimpic (după ce au ales Rio ca şi gazda a Jocurilor Olimpice din 2016) au fost aduşi să viziteze şi ei castelul. Numit Elsinore în piesa lui Shakespeare, castelul Kronborg se află în nordul insulei Zealand, în cel mai îngust punct al strâmtorii Øresund, astfel încât se vede Suedia pe celălalt mal, unde se află o cetate pereche: Kärnan din Helsingborg. Din anul 2000 castelul este inclus în lista Patrimoniului UNESCO. Pentru a controla strâmtoarea, regele danez Eric de Pomerania, l-a construit în 1420. În 1585 a fost reconstruit de Frederick al II-lea sub forma unui castel Renascentist; numele este tot de atunci. În 1629 a fost distrus într-un incendiu din care doar minunata capelă a fost salvată. Cristian al IV-lea l-a refăcut în 1639. În 1658 a fost cucerit de suedezul Carl Gustaf Wrangel şi a fost întărit astfel încât a devenit cea mai puternică cetate din Europa. Între 1739 şi 1900 a fost folosit ca închisoare unde a fost închisă şi regina Caroline Mathilde, sora lui George al III-lea (rege al Angliei), în 1772. Astăzi e muzeu şi e vizitat de foarte mulţi turişti. Impresionantă este micuţa capelă care este dominată de o orgă minunată. Merită să ajungeţi până la acest capăt de lume să vedeţi acest castel.
denta si Iriss23 au multumit.
.
Vechi 17-01-12, 15:04   #45
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

am fost aici
Vechi 17-01-12, 15:40   #46
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Ma bucur si eu am fost acolo si sper sa mearga si altii: Danemarca e un vis si nu e asa de scumpa cum se zice - cel putin nu pentru romani (e mai scump la noi). E scump la restaurant dar si la Venetia e scump sa mananci asa ca....
.
Vechi 22-01-12, 12:03   #47
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Default Ceausescu si Frederiksborg

Rămânem în Danemarca şi astăzi vă povestesc despre palatul Frederiksborg. Este situat în oraşul Hillerød şi este foarte aproape de Helsingør şi Copenhaga, tot pe insula Zeeland. Palatul este construit în stil renascentist şi este poziţionat pe trei insule de pe lacul cu acelaşi nume. Numele este dat de regele Frederick al II-lea, cel care a început construcţiile în 1560. Cea mai mare parte a palatului a fost construită de Cristian al IV-lea între 1602 şi 1620 în stil olandez, preferatul regelui. După moartea monarhului a fost folosit pentru majoritatea ceremoniilor regale. În capelă au fost încoronaţi o parte din regii Danemarcei. Capela este acoperită cu plăci ce atestă acordarea Ordinului Elefantului diverselor personalităţi mondiale. Preşedinţii români Ion Iliescu şi Emil Constantinescu au primit şi ei acest ordin cavaleresc. Urât în opinia mea este că statul danez îi acordă ordinul lui Nicolae Ceauşescu în timpul unei vizite de stat în 1980 dar după Revoluţie i s-a retras acest titlu. Este urât că după părerea mea Europa nu trebuia să-l încurajeze cu astfel de titluri şi dacă a greşit să-şi asume greşeala şi nu să şteargă istoria. Alţi dictatori, vezi Josip Broz Tito, au în continuare numele acolo. În 1850, palatul a redevenit reşedinţă pentru regele Frederick al VII-lea. A fost distrus de un incendiu în 1859 şi refăcut din donaţii publice, mare parte fiind suportată de filantropistul J.C. Jacobsen, patron al fabricilor Carlsberg. Pictorul danez Carl Heinrich Bloch are o colecţie de tablouri cu Isus, special realizate pentru palat. Trebuie să vă spun că vizita acolo durează mult pentru că se vizitează tot şi dimensiunile sunt impresionante. Grădinile merită o atenţie aparte, ele sunt construite în stil englezesc şi baroc. Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Image1.jpg (471,0 KB, 2 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Image3.jpg (479,6 KB, 2 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Image4.jpg (498,4 KB, 3 vizualizari)
.
Vechi 29-01-12, 11:22   #48
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Leii de argint de la Rosenborg
Cel mai mult mi-a plăcut în Danemarca un mic castel din centrul capitalei Copenhaga: Rosenborg. Este situat în centrul oraşului, în mijlocul unui parc, nici nu te aştepţi ca acolo să fie o minune pentru că dinspre stradă nu se vede nimic. Castelul este micuţ dar foarte cochet, fiind iniţial construit ca şi o casă de vacanţă pentru regele Cristian al IV-lea. Ca şi Palatul Frederiksborg, şi acesta a fost construit tot în stilul renaşterii olandeze începând cu anul 1606. A fost folosit ca reşedinţă regală până în 1710 iar apoi doar în momentele de urgenţă: când a ars Palatul Christiansborg în 1794 şi când Copenhaga a fost atacată de britanici în 1801. Impresionantă este Camera Lungă terminată în 1624 ce avea ca scop să fie sală de bal şi apoi a fost folosită şi ca sală de recepţie. Abia de la jumătatea secolului al XIX-lea a fost cunoscută ca Sala Cavalerilor. Cristian al V-lea a comandat 12 tapiserii ce prezintă victoriile regelui în războiul Scanic. Tavanul este ornat cu stucaturi ce reprezintă stema daneză şi Ordinul Elefantului. Atracţia principală este reprezentată de tronul şi cei trei lei de argint de dimensiuni mari. În subsolurile castelului este o colecţie impresionantă de bijuterii ale coroanei, coroanele regilor şi alte obiecte preţioase. Rosenborg este situat în Kongens Have (Grădina Regelui) şi este un parc care înconjoară castelul realizat în stil renascentist.

Mica Sirenă a lui Hans Christian Andersen
Simbolul Copenhagăi este în mode evident statuia Micuţei Sirene. Ea este un personaj al cărţilor celebrului autor Hans Christian Andersen (trebuie să citiţi şi mottoul acestui blog (sub titlu) care îi aparţine, de asemenea, autorului danez). Micuţa statuie este pe malurile apei, pe stânci. A fost comandată în 1909 de Carl Jacobsen, proprietarul Carlsberg, şi a fost inaugurată pe 23 august 1913. Carl Jacobsen a fost fascinat de baletul despre Mica Sirenă şi a comandat ca statuia să fie realizată după balerina Ellen Price. Ea nu a acceptat să pozeze nud pentru Edvard Eriksen, aşa că doar capul o reprezintă. Soţia sculptorului a fost modelul pentru corp. Statuia are o înălţime de 1,25 metri şi cântăreşte 175 kg. A fost mutată pentru prima dată în 2010 la Shanghai la World Expo în cadrul pavilionului danez. În locul ei a fost instalată o sculptură a unui artist chinez.

Smørrebrød şi bere daneza în Nyhavn
Chiar în centrul oraşului Copenhaga se află o zonă care oricum aţi face nu o să o pronunţaţi aşa cum o fac danezii: Nyhavn (portul nou în traducere liberă) – pare simplu dar nu e aşa. Este un canal din secolul al XVII-lea ce are de o parte şi de alta case colorate ce găzduiesc restaurante, cafenele şi baruri. Pe canal sunt numeroase vase istorice, majoritatea de lemn. A fost construit în timpul regelui Cristian al V-lea între 1670 şi 1673. Canalul a fost săpat înainte de prizonierii suedezi şi făcea legătura cu centrul oraşului. La numărul 18 a locuit şi Hans Christian Andersen. Merită să faceţi o plimbare şi să admiraţi casele colorate şi vasele istorice, să beţi o bere tradiţional daneză (Carlsberg sau Tuborg) şi să mâncaţi un sandwich tradiţional Smørrebrød.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Image24.jpg (439,2 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Image32.jpg (420,0 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Image26.jpg (499,7 KB, 2 vizualizari)
Elisabeta a multumit.
.
Vechi 02-03-12, 15:23   #49
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Ati merge in Ghana? Sunt niste locuri incredibil de frumoase acolo

Prinţul Henric Navigatorul a trimis vase să exploreze coastele Africii în 1418 pentru a căuta o altă rută maritimă spre India. Pe Coasta de Aur, aşa cum se numea Ghana în 1471, portughezii au construit un castel pentru a uşura comerţul. Scopul iniţial a fost rapid schimbat şi Castelul Elmina a devenit principalul loc de îmbarcare a sclavilor africani. Construcţia s-a făcut la ordinal regelui João II şi se spune că printre navigatorii din 1481 a fost şi Cristofor Columb. Se pare că s-a ajuns la un export de 24.000. de uncii de aur anual, aşa că nu e mirare de ce coasta se numeşte de aur. În 1637 fortul a fost cucerit de olandezi şi vânzarea de sclavi a continuat până în 1814 când, printr-un tratat Anglo-Olandez s-a interzis comerţul cu sclavi. În 1872 castelul a fost preluat de britanici până în 1957 când Coasta de Aur a devenit stat independent; primul stat sub-saharian care şi-a câştigat independenţa. Numele de Ghana înseamnă Rege Luptător şi a fost numele unui imperiu african ce s-a dezvoltat în vestul continentului negru. Din 1979 este în Patrimoniul UNESCO, adică de la a treia sesiune. Împreună cu acest castel mai sunt incluse încă alte zece castele ale zonei, construite de portughezi, olandezi sau britanici. Vederile le am de la Emmanuele Bonsie şi îmi plac foarte mult.

O altă fortificaţie din aceeaşi serie, tot inclusă în Patrimoniul UNESCO, este şi Castelul Cape Coast construit de suedezi pentru a transporta aur şi lemn. Ca şi Castelul Elmina, şi acesta a ajuns în cele din urmă un avanpost pentru transportul sclavilor în Americi. Prima construcţie a fost ridicată din lemn în 1653 şi a fost denumită Carolusborg în onoarea regelui Carol al X-lea al Suediei. Mai târziu a fost refăcut din piatră. In 1663 teritoriile suedeze de pe Coasta de Aur au fost preluate de danezi. La un an distanţă, în 1664, englezii au cucerit castelul şi abia în 1844 acesta a devenit locul punctul central al guvernatorului britanic pentru Coasta de Aur. Tot englezii l-au refăcut în 1920 şi renovat de guvernul ghanez în anii ’90.

Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Image6.jpg (442,2 KB, 2 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Image4.jpg (363,5 KB, 2 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Image32.jpg (487,9 KB, 2 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Image3.jpg (492,4 KB, 2 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Image5.jpg (491,8 KB, 2 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Image1.jpg (486,2 KB, 2 vizualizari)
denta a multumit.
.
Vechi 24-03-13, 20:02   #50
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+2 (+2/-0)     

Armata de Teracota o sa ajunga in curand si la Bucuresti. Vreau sa merg pentru ca am o obsesie cu locurile UNESCO si pentru ca e inca destul de costisitor sa o vezi in Xi'an, China. Abia astept! Cand am fost la Londra erau expusi la British Museum dar biletele erau vandute pentru urmatoarea luna. Nu era nicio sansa sa le vad.

Armata a fost creata pentru primul imparat al dinastiei Qin in 210 i.e.n.. Superstitios fiind a dorit sa fie aparat si dupa moarte. Au fost realizate cateva mii de statui diferite si colorate, cai de asemeni, trasuri din bronz, asezate in pozitie de lupta. Tot imparatul Qin Shi Huang a fost cel care a construit si Marele Zid.

Situl arheologic a fost descoperit intamplator in 1974 de catre un taran care dorea sa planteze un pom. A devenit erou national.

Din 1987 este inclus in Patrimoniul UNESCO cu numarul 441 si la criteriile (i)(iii)(iv)(vi):
i: to represent a masterpiece of human creative genius;
iii: to bear a unique or at least exceptional testimony to a cultural tradition or to a civilization which is living or which has disappeared;
iv: to be an outstanding example of a type of building, architectural or technological ensemble or landscape which illustrates (a) significant stage(s) in human history;
vi: to be directly or tangibly associated with events or living traditions, with ideas, or with beliefs, with artistic and literary works of outstanding universal significance. (The Committee considers that this criterion should preferably be used in conjunction with other criteria);

Am primit minunate vederi cu ei. Daca va plac sa-mi urmariti si blogul si pagina de Facebook. Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg tumblr_inline_mhhndy020e1qz4rgp.jpg (90,5 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg tumblr_inline_mhhnebIj0y1qz4rgp.jpg (83,7 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg tumblr_inline_mhhnehGt4c1qz4rgp.jpg (223,0 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg tumblr_inline_mhhnenKkAR1qz4rgp.jpg (93,8 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg tumblr_inline_mhhnerhCcK1qz4rgp.jpg (86,3 KB, 4 vizualizari)
radualionte a multumit.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, abu dhabi, afara, ata, buna, cultura, cumpara, cumparat, discutie, fiu, forma, general, ieftina, important, jurnal, local, locuri, lume, macar, medici, mele, merita, ofere, pacienti, place, pozelor, prieteni, romane, web

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (02:36) timp.

Alegeti schema de culori preferata: