Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

s-a anuntat fiscul in control !

discutie din eugenol.ro : Salutare, am primit saptamina aceasta o scrisorica de la Fisc cum ca vor veni peste doua saptamini in control ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Jurisprudenta
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree111Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 25-07-09, 07:35   #1
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.

Default s-a anuntat fiscul in control !

Salutare,
am primit saptamina aceasta o scrisorica de la Fisc cum ca vor veni peste doua saptamini in control si vor sa verifice toate actele din 2003 până în 2007 inclusiv.
cine a mai trecut prin asemenea experiență?
mi-ar prinde bine niște sfaturi legate de modul cum decurge un asemenea control. am contabilă care e cu contract de colaborare și care va duce tot greul controlului dar ma gindesc ca poate niste sfaturi nu mi-ar prinde rău.
ce mi se pare suspect este faptul că tipa a zis ca in afara de actele contabile vrea sa verifice si registrele de pacienti. Are voie? Acrstea nu sunt confidențiale?
mersi!
opreabogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-07-09, 08:26   #2
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

doar 5 ani anterior,teoretic restul e prescris.
srl sau cmi?
poate ca garda financiara are voie la registre dar finantele pt ce? dar din ce stiu eu doar politie economica are voie la asa ceva dar indiferent ce vrea sa verifice inainte de toate tre sa se treaga in registrul unic de control innainte de orice.
TEOfil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-07-09, 09:36   #3
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.

CMI
e fiscu nu garda financiară. astia cu impoziyele
.
Vechi 25-07-09, 10:59   #4
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

...ei se axeaza pe controlul platii impozitelor asa cum ai spus tu ,daca ai virat la stat taxele...mai ai banuiesc un registru de intrari si iesiri{ bani} la care doresc sa se uite pentru ca nu ai casa de marcat cred.
Ali Baba este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-07-09, 12:13   #5
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.

sunt cu toate darile la zi si am marcat banu in fiecare an. problema mea este sa nu inceapoa scandalu cu ce e cheltuială deductibila si ce nu.
.
Vechi 25-07-09, 12:30   #6
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Iti controleaza registrul de intrari si iesiri si se vor uita daca ai dedus lucruri cu adevarat necesare pt. cab. Referitoe la registrul de pacienti mie nu mi l-au cerut. Intreaba un jurist de la colegiul madicilor sa vezi daca au voie sa se uite in registru.
barry este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-07-09, 12:31   #7
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.

acu am aflat ca s-a deschis sezonu' in sibiu. au mai fost la trei cabinete si doua laboratoare.
.
Vechi 25-07-09, 12:44   #8
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de barry View Post
Iti controleaza registrul de intrari si iesiri si se vor uita daca ai dedus lucruri cu adevarat necesare pt. cab. Referitoe la registrul de pacienti mie nu mi l-au cerut. Intreaba un jurist de la colegiul madicilor sa vezi daca au voie sa se uite in registru.
Nu au dreptul sa vada nici o data care sa contina informatii ce pot identifica pacientii tai. Acele date sun CONFIDENTIALE! si tu (ca medic) esti direct raspunzator ca acele date sa ramana confidentiale.

Redefinesc termenul confidentiale: datele nu pot fi impartite cu nimeni decat cu pacientul si asistenta din cabi (acoperita si ea de secretul profesional).
Cu acordul scris al paceintului poti sa faci datele publice.
Nici presedintele, garda financiara, politia ... nu are dreptul sa vada acele date.
Ei pot sa le ceara dar e vina ta integrala daca le dai.

hmm asta trebuia invatata la facultate ...
Vechi 25-07-09, 12:50   #9
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

asta chiar nu o stiam...aceasta verificare de care vorbea..nu e oare in urma unei reclamatii?adica ei pur si simplu se trezesc asa,fara o reclamatie?
anduluta81 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-07-09, 12:55   #10
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Fiscul si Sanepidul te pot calca oricand pentru un control de rutina.
Garda vine numai in urma unei reclamatii, ca si OPC-ul.
anduluta81 a multumit.
Vechi 25-07-09, 13:12   #11
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.

in mod normal fiscul tre sa te calce macar odata la 5 ani. e obligatia lor sa verifice. daca scapi, scapi. daca nu. asta e.
fiscu nu vine in urma unei reclamatii. ei vin pentru ca e obligatia lor sa verifice toti contribuabilii , sa aiba griji sa nu cumva sa fii dat prea putini bani la stat.
apropo de ce zicea eugenol man cu registrul de pacienti. e undeva in vreo lege prevăzuta aceasta confidentialitate???
.
Vechi 25-07-09, 13:34   #12
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de opreabogdan View Post
...
apropo de ce zicea eugenol man cu registrul de pacienti. e undeva in vreo lege prevăzuta aceasta confidentialitate???
Legea 95 din 2006 actualizata:
ART. 508
Obligatiile membrilor Colegiului Medicilor Dentisti din Romania sunt urmatoarele:
...
g) sa pastreze secretul profesional;

Si cred ca mai e pe undeva unde e definit si ce reprezinta secretul profesional. La practica medicala... adia daca esti medic esti obligat sa pastrezi secretul profesional (chiar daca nu mai esti membru in colegiu). Deci si daca nu mai practici esti sub incidenta secretului profesional.

Mai bine stie Doamna Avocat dar e acum in concediu
Vechi 25-07-09, 15:28   #13
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Au fost pe la mine in iunie. (Fisc, control de activitate 2006-2009)
S-au uitat daca am platit toate taxele conform cu ce specifica legea.
Nu mi-au cerut registrul pentru pacienti.

Toate actele au fost duse de catre contabil la Fisc, ceea ce mi-a convenit mult mai mult decat sa stea pe capul meu.

Rezultat:
Din cauza unei greseli facute de contabil care atunci cand se schimbase impozitul cu 0.5% nu a virat suma corespunzatoare mai aveam datorii de 24 de milioane de prin 2006.

Cu penalizari am platit in total 32 de milioane.
Vechi 25-07-09, 16:20   #14
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de opreabogdan View Post
in mod normal fiscul tre sa te calce macar odata la 5 ani. e obligatia lor sa verifice. daca scapi, scapi. daca nu. asta e.
fiscu nu vine in urma unei reclamatii. ei vin pentru ca e obligatia lor sa verifice toti contribuabilii , sa aiba griji sa nu cumva sa fii dat prea putini bani la stat.
nu e obligatoriu sa te calce,dar poate sa vina inspectorul de zona la care este cabinetul sa verifice shi sa indrume periodic.poate s-a schimbat departamentul shi au personal proaspat shi sarguincios.
TEOfil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-07-09, 16:24   #15
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Asaaaaaaaa...
Bogdan (si toti cei care mai cititi), urechile mari la ce iti (va) spun...

In primul rand, fa o verificare prealabla a tuturor actelor impreuna cu contabila. Ai grija sa fie toate stampliate si semnate ...ma rog, alea care trebuiesc semnate si stampilate. Sa nu se lege tocmai de chestii din astea...

In al doilea rand, in timpul controlului, contabila ta trebuie sa fie acolo! Ea trebuie sa discute cu cei care vin in control. Ea este experta in cifre. Tu esti doar un bun administrator. Tu vei fi prezent, dar nu te vei amesteca in discutie. Taci si privesti. E mai bine asa.

In al treilea rand, sa nu uiti ca acei inspectori sunt platiti SI DIN BANII TAI. Deci, ei sunt la dispozitia ta, nu tu la a lor! In nici un caz sa nu fii obedient si indatoritor. Nicidecum. Daca prin atitudine, gestica, limbaj (retinut) reusesti sa faci o atmosfera prin care sa le dai de inteles ca nu sunt bine veniti acolo, atunci e excelent! Evident ca trebuie sa fii civilizat, sa le oferi o cafea, un pahar de apa, dar nu mai mult. In nici un caz sa nu te oferi sa le dai mita! O poti "incasa " rau de tot!

In al patrulea rand, la inceputul controlului, (sau chiar inainte sa iti vina in control) ii intrebi cat au de gand sa stea. Le spui ca ai programul foarte incarcat si ca ai pacienti pe care i-ai reprogramat, asa ca nu iti poti permite sa stai foarte mult dupa fundul lor. Iar pacientii tai sunt TOTI foarte importanti, asa ca, nici nu se pune problema sa le faci lor, celor de la fisc, vreo concesie...

Ii anunti inca de la inceput ca aveti pauza de masa intre orele x si y, pe care o respecti. Asa ca le spui ca in acea pauza de masa ii inviti si pe ei sa se plimbe, sau sa faca altceva, sau sa se duca sa manance, dar ca tu si contabila ta veti pleca la masa si nu veti mai fi la dispozitia lor! In pauza de masa nu-i lasi singuri cu actele contabile! Nu fi flexibil, nu da dovada de solicitudine. Amabilitatea ta se va intoarce impotriva ta! Ei nu au venit sa beti o bere impreuna, ci sa te incaseze de amenzi!

Nu le pui la dispozitie decat actele contabile pe care ti le cer. Nu mai mult! Nu-i lasi sa-si "aleaga" ei. Tot ce le dai la control, le dai cu zgarcenie. Daca sunt acte care care presupun confidentialitate, ii informezi, dar nu le oferi.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/jurisprudenta/7713-anuntat-fiscul-control/

De-a lungul controlului, daca se ivesc "nereguli", functionarii te "informeaza" de obicei cu un soi de satisfactie perversa ca nu stiu ce lege sau nu stiu ce ordonanta ai incalcat, si ca amenda pentru chestia asta e "de atat". Nu comentezi ABSOLUT nimic. Ii lasi cu afirmatiile facute, dar fara reactie din partea ta. Ca si cum nu te-ar interesa deloc remarcile lor. Ca si cum ar face glume porcoase intr-un moment nepotrivit...sau, ca si cum ai fi klingonian, nu ai intelege limba si nici sensul celor spuse... Deci, nu pica in capcana lor!

La fel, nu te apuci sa discuti cu ei chestii personale,familiale. Nu uita nici o clipa , chiar daca sunt simpatici, ca ei sunt veniti in control, si ca obiectivul lor e sa plece cu cat mai multi bani luati din amenzi... Au comision din amenzile acordate! Asa ca, nu fraterniza cu inamicul!

Intr-un final, la sfarsitul controlului se va intocmi un proces verbal , in care se vor consemna si amenzile . E putin probabil sa nu te alegi cu vreo amenda, chiar daca tu ai facut totul perfect. Sunt legi absurde, aberante, unele se bat cap in cap si se contrazic, iar ei o aplica pe cea care le convine.
CITESTI TOT PROCESUL VERBAL. Daca iti convine ce scrie acolo, il semnezi. Parerea mea e ca insa nu o sa-ti convina, mai ales daca te si "incalta" cu niste zeci de milioane amenda. In cazul asta le spui ca nu esti de acord cu procesul verbal, ca ti se pare un abuz, ca e intocmit incorect , ca dupa parerea ta tot controlul ti se pare nedrpt si abuziv, si in consecinta ii poftesti afara. Or sa te imbrobodeasca sa semnezi de luare la cunostinta, prostii din astea. NU SEMNEZI! Vei fi in continuare politicos si amabil, dar foarte categoric. Nu uita ca atata timp cat nu ai semnat procesul verbal, amenda nu poate fi aplicata!

Nu vor avea incotro si ti-l vor trimite (procesul verbal) cu posta recomandata. Asa ca, sa nu primesti si sa nu semnezi de primire vreo recomandata. Cine te cunoaste, prietenii, rudele, etc, te suna la telefon, te viziteaza, etc. Nu-ti trimite nimeni dintre apropiati vreo recomandata. Recomandata (cu care este trimis procesul-verbal) va sta la posta o perioada, dupa care va fi trimisa inapoi. De-a lungul timpului, vor incerca tot felul de tertipuri sa-ti trimita procesul verbal. Nu uita ca nu-ti sunt prieteni, deci nu-ti vor binele! Deci, TRUST NOBODY!
Daca timp de 1 luna nu au reusit sa te faca sa semnezi acel proces verbal (si nu te pot obliga!) amenda SE PRESCRIE! Asa ca poti sa rasufli linistit! Evident, ei vor incerca sa-ti sufle in spate, sa te preseze cumva... Daca vor face asa ceva, daca cumva iti vor trimite controale peste controale, tu vei face o plangere impotriva lor. Sper sa nu se ajunga la asa ceva. Mai vorbim atunci, daca va fi cazul. Sper sa nu fie!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=7713

Daca insa se intampla cumva, din greseala, sa ajungi in posesia procesului verbal, in termen de 2 saptamani dupa ce a l-ai primit, poti face contestatie impotriva lui. Iar, de obicei, contestatiile se castiga. La fel, daca se ajunge acolo, vom discuta atunci. Si, la fel, sper sa nu fie cazul!

Bafta si nervii tari!

Sfaturile astea pe care vi le-am dat sunt valabile prntu toti! Luati aminte la ce v-am scris, ca n-am vorbit prostii! Daca nu faceti "magarii" care pot fi penale, atunci nu prea veti mai plati amenzi de acum incolo!

Am zis...

p.s. Astept navetele de lapte Zuzu (plata pentru consultatia juridica) pe adresa laboratorului.

Modificat ultima data de Dragos Dinulescu; 25-07-09 la 18:55.
Dragos Dinulescu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-07-09, 19:53   #16
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

eu propun sa-ti schimbi si domiciliul, sa-ti muti cabinetul in alta localitate, a si sa nu uit - ai putea sa te barbieresti, ca sa nu te mai recunoasca statul!

e cam ca in matrix faza asta!
mihai.s este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-07-09, 20:02   #17
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Nu au dreptul sa vada nici o data care sa contina informatii ce pot identifica pacientii tai. Acele date sun CONFIDENTIALE! si tu (ca medic) esti direct raspunzator ca acele date sa ramana confidentiale.

Redefinesc termenul confidentiale: datele nu pot fi impartite cu nimeni decat cu pacientul si asistenta din cabi (acoperita si ea de secretul profesional).
Cu acordul scris al paceintului poti sa faci datele publice.
Nici presedintele, garda financiara, politia ... nu are dreptul sa vada acele date.
Ei pot sa le ceara dar e vina ta integrala daca le dai.

hmm asta trebuia invatata la facultate ...

e usoar sa te dai mare in chiloti mici eman.
dar astia de la finante vin si spun in felul urmator:

putem sa dam amenda intr 5000m ron ai 25.000 ron. depinde de colaborarea dv. sa te vad atunci daca ami esti mare "politician" si le spui legea in fatza ca nu au voie sa vada dosarele pac.

intr-adevar , nu au voie dar...

BTW, oprea bogdan, tataie, te-o turnat careva. fisa pacientului se cere sa se vada daca intradevar pacientul respectiv s-a tratat la tine si daca e asa cum a spus el.

ex negru pe alb: vine un ciulau la tine si ii faci o proteza. el nu e multumit si te recalma la prot consum. ok. cum pot vedea aia de la prot consum ca ciulaul si-a facut la tine proteza? ca degeaba ii dai bon de casa pe proteza , pt ca pe bon nu scrie numele. scrie doar serviciul prestat.

deci?
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-07-09, 20:08   #18
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

@mihai; nu iti doresc vreun control de la fisc (nu mai vorbesc de garda), dar incearca si ai sa vezi daca esti in matrix sau pe langa...
"sfaturile" lui dragos mi se par corecte (mie- pentru altii nu este obligatoriu) si, poate, scrie din experienta; din postarea lui cred ca avem numai de invatat ce si cum sa ne comportam, nu sa ne udam pantalonii ca "moama astia sunt de la fisc" si incepem sa tremuram in fata "autoritatii", platita din banii nostri. de la revolutie, am invatat multe...
Vechi 25-07-09, 20:09   #19
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
Asaaaaaaaa...
Bogdan (si toti cei care mai cititi), urechile mari la ce iti (va) spun...

In primul rand, fa o verificare prealabla a tuturor actelor impreuna cu contabila. Ai grija sa fie toate stampliate si semnate ...ma rog, alea care trebuiesc semnate si stampilate. Sa nu se lege tocmai de chestii din astea...

In al doilea rand, in timpul controlului, contabila ta trebuie sa fie acolo! Ea trebuie sa discute cu cei care vin in control. Ea este experta in cifre. Tu esti doar un bun administrator. Tu vei fi prezent, dar nu te vei amesteca in discutie. Taci si privesti. E mai bine asa.

In al treilea rand, sa nu uiti ca acei inspectori sunt platiti SI DIN BANII TAI. Deci, ei sunt la dispozitia ta, nu tu la a lor! In nici un caz sa nu fii obedient si indatoritor. Nicidecum. Daca prin atitudine, gestica, limbaj (retinut) reusesti sa faci o atmosfera prin care sa le dai de inteles ca nu sunt bine veniti acolo, atunci e excelent! Evident ca trebuie sa fii civilizat, sa le oferi o cafea, un pahar de apa, dar nu mai mult. In nici un caz sa nu te oferi sa le dai mita! O poti "incasa " rau de tot!

In al patrulea rand, la inceputul controlului, (sau chiar inainte sa iti vina in control) ii intrebi cat au de gand sa stea. Le spui ca ai programul foarte incarcat si ca ai pacienti pe care i-ai reprogramat, asa ca nu iti poti permite sa stai foarte mult dupa fundul lor. Iar pacientii tai sunt TOTI foarte importanti, asa ca, nici nu se pune problema sa le faci lor, celor de la fisc, vreo concesie...

Ii anunti inca de la inceput ca aveti pauza de masa intre orele x si y, pe care o respecti. Asa ca le spui ca in acea pauza de masa ii inviti si pe ei sa se plimbe, sau sa faca altceva, sau sa se duca sa manance, dar ca tu si contabila ta veti pleca la masa si nu veti mai fi la dispozitia lor! In pauza de masa nu-i lasi singuri cu actele contabile! Nu fi flexibil, nu da dovada de solicitudine. Amabilitatea ta se va intoarce impotriva ta! Ei nu au venit sa beti o bere impreuna, ci sa te incaseze de amenzi!

Nu le pui la dispozitie decat actele contabile pe care ti le cer. Nu mai mult! Nu-i lasi sa-si "aleaga" ei. Tot ce le dai la control, le dai cu zgarcenie. Daca sunt acte care care presupun confidentialitate, ii informezi, dar nu le oferi.

De-a lungul controlului, daca se ivesc "nereguli", functionarii te "informeaza" de obicei cu un soi de satisfactie perversa ca nu stiu ce lege sau nu stiu ce ordonanta ai incalcat, si ca amenda pentru chestia asta e "de atat". Nu comentezi ABSOLUT nimic. Ii lasi cu afirmatiile facute, dar fara reactie din partea ta. Ca si cum nu te-ar interesa deloc remarcile lor. Ca si cum ar face glume porcoase intr-un moment nepotrivit...sau, ca si cum ai fi klingonian, nu ai intelege limba si nici sensul celor spuse... Deci, nu pica in capcana lor!

La fel, nu te apuci sa discuti cu ei chestii personale,familiale. Nu uita nici o clipa , chiar daca sunt simpatici, ca ei sunt veniti in control, si ca obiectivul lor e sa plece cu cat mai multi bani luati din amenzi... Au comision din amenzile acordate! Asa ca, nu fraterniza cu inamicul!

Intr-un final, la sfarsitul controlului se va intocmi un proces verbal , in care se vor consemna si amenzile . E putin probabil sa nu te alegi cu vreo amenda, chiar daca tu ai facut totul perfect. Sunt legi absurde, aberante, unele se bat cap in cap si se contrazic, iar ei o aplica pe cea care le convine.
CITESTI TOT PROCESUL VERBAL. Daca iti convine ce scrie acolo, il semnezi. Parerea mea e ca insa nu o sa-ti convina, mai ales daca te si "incalta" cu niste zeci de milioane amenda. In cazul asta le spui ca nu esti de acord cu procesul verbal, ca ti se pare un abuz, ca e intocmit incorect , ca dupa parerea ta tot controlul ti se pare nedrpt si abuziv, si in consecinta ii poftesti afara. Or sa te imbrobodeasca sa semnezi de luare la cunostinta, prostii din astea. NU SEMNEZI! Vei fi in continuare politicos si amabil, dar foarte categoric. Nu uita ca atata timp cat nu ai semnat procesul verbal, amenda nu poate fi aplicata!

Nu vor avea incotro si ti-l vor trimite (procesul verbal) cu posta recomandata. Asa ca, sa nu primesti si sa nu semnezi de primire vreo recomandata. Cine te cunoaste, prietenii, rudele, etc, te suna la telefon, te viziteaza, etc. Nu-ti trimite nimeni dintre apropiati vreo recomandata. Recomandata (cu care este trimis procesul-verbal) va sta la posta o perioada, dupa care va fi trimisa inapoi. De-a lungul timpului, vor incerca tot felul de tertipuri sa-ti trimita procesul verbal. Nu uita ca nu-ti sunt prieteni, deci nu-ti vor binele! Deci, TRUST NOBODY!
Daca timp de 1 luna nu au reusit sa te faca sa semnezi acel proces verbal (si nu te pot obliga!) amenda SE PRESCRIE! Asa ca poti sa rasufli linistit! Evident, ei vor incerca sa-ti sufle in spate, sa te preseze cumva... Daca vor face asa ceva, daca cumva iti vor trimite controale peste controale, tu vei face o plangere impotriva lor. Sper sa nu se ajunga la asa ceva. Mai vorbim atunci, daca va fi cazul. Sper sa nu fie!

Daca insa se intampla cumva, din greseala, sa ajungi in posesia procesului verbal, in termen de 2 saptamani dupa ce a l-ai primit, poti face contestatie impotriva lui. Iar, de obicei, contestatiile se castiga. La fel, daca se ajunge acolo, vom discuta atunci. Si, la fel, sper sa nu fie cazul!

Bafta si nervii tari!

Sfaturile astea pe care vi le-am dat sunt valabile prntu toti! Luati aminte la ce v-am scris, ca n-am vorbit prostii! Daca nu faceti "magarii" care pot fi penale, atunci nu prea veti mai plati amenzi de acum incolo!

Am zis...

p.s. Astept navetele de lapte Zuzu (plata pentru consultatia juridica) pe adresa laboratorului.

mai copile, de ce vorbeste tu prostie acolo??!!

a semna un proces verbal inseamna a lua la cunostinta ceea ce au scris ei acolo. amenda o platesti fie ca semnezi fie ca nu. un singur OM te poate scuti de amneda: judecatorul, dupa un proces.

daca nu ar semna nimeni procesul verbal nu ar mai fi amenzi nicaieri si nicioadata.

eventual poti sa scrii acolo la mentiuni: NU sunt de acord cu urmatoarele......bla bla bla.

intradevar nu esti obligat sa semnezi un proces verbal, dar neplacerile nesemnarii lui sunt mult mai mari.
.
Vechi 25-07-09, 20:11   #20
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
@mihai; nu iti doresc vreun control de la fisc (nu mai vorbesc de garda), dar incearca si ai sa vezi daca esti in matrix sau pe langa...
"sfaturile" lui dragos mi se par corecte (mie- pentru altii nu este obligatoriu) si, poate, scrie din experienta; din postarea lui cred ca avem numai de invatat ce si cum sa ne comportam, nu sa ne udam pantalonii ca "moama astia sunt de la fisc" si incepem sa tremuram in fata "autoritatii", platita din banii nostri. de la revolutie, am invatat multe...

alionte,,,,,lupul moralist.
.
Vechi 25-07-09, 20:14   #21
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Citat:
Publicat initial de drcalinc View Post
ex negru pe alb: vine un ciulau la tine si ii faci o proteza. el nu e multumit si te recalma la prot consum. ok. cum pot vedea aia de la prot consum ca ciulaul si-a facut la tine proteza? ca degeaba ii dai bon de casa pe proteza , pt ca pe bon nu scrie numele. scrie doar serviciul prestat.

deci?
OPC-ul, din cate stiu eu, nu colaboreaza cu fiscul decat in situatii extreme. Controlul este de la fisc (nu de la OPC) si (parerea mea) este un control de rutina care trebuie facut periodic. Cred ca multi au trecut prin acest control. Si nu sunt probleme...Nu are rost sa amplificam ceea ce nu exista! Daca avea vreo reclamatie, venea garda sau OPC-ul, nu fiscul!
Vechi 25-07-09, 20:24   #22
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
OPC-ul, din cate stiu eu, nu colaboreaza cu fiscul decat in situatii extreme. Controlul este de la fisc (nu de la OPC) si (parerea mea) este un control de rutina care trebuie facut periodic. Cred ca multi au trecut prin acest control. Si nu sunt probleme...Nu are rost sa amplificam ceea ce nu exista! Daca avea vreo reclamatie, venea garda sau OPC-ul, nu fiscul!

lupule, stai felxat ca era un ex cu cei de la opc.

dar daca cei de la ctrl nu vad registul nu stiu ce cauta. adik dejaba reclama pacientul borhot iustinia ca i-a facut ceva rau , ca cei de la organul de ctrl nu pot verifica daca intradevar borhot iustinia a fost pac al cabului respctiv sau nu decat daca vad registrul. si acel registru se paote vedea daca e nevoie sa se vada.

oricum ce naiba sa caute finantele in ctr? ca doar ei au evidenta daca s-a platit sau nu taxele la stat. l-a turnat careva pe oprea, iti zic io.

atat timp cat am mereu langa mine diplomatul cu botonul atomic nu imi fac probleme. dar, e o lege nescrisa la fisc ( gf,finante, etcetc) ca nu se merge in ctrl la doftori, notari , advocati, decat la reclamatie.
.
Vechi 25-07-09, 20:40   #23
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+1 (+1/-0)     

Parerea mea: Nu l-a turnat nimeni pe Bogdan! Este un control (obligatoriu, cfm. legii) de rutina si, sper, nu gresesc. daca avea reclamtie: Garda sau OPC-ul! Altfel nu vine Fiscul...
--------------------------
Si o completare necesara!: Fiscul vine in control daca are informatii ca ai tratat un pacient si nu i-ai taiat chit./factura sau bon fiscal. Poate sa stea inafara cabinetului si sa ceara celor care ies din cabinet (pacienti) bonul fiscal sau chitanta. Cred ca in cazul lui Bogdan nu este acest caz si este doar un control de rutina...
Vechi 25-07-09, 20:59   #24
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Parerea mea: Nu l-a turnat nimeni pe Bogdan! Este un control (obligatoriu, cfm. legii) de rutina si, sper, nu gresesc. daca avea reclamtie: Garda sau OPC-ul! Altfel nu vine Fiscul...
Si o completare necesara!: Fiscul vine in control daca are informatii ca ai tratat un pacient si nu i-ai taiat chit./factura sau bon fiscal. Poate sa stea inafara cabinetului si sa ceara celor care ies din cabinet (pacienti) bonul fiscal sau chitanta. Cred ca in cazul lui Bogdan nu este acest caz si este doar un control de rutina...

poa sa ceara dar aia nu sunt obliigati sa il arate. pot de ex sa intre in cabi din gresala , ei de fapt cautant altceva.

si chestia asta cu rutina mi se mare o chestie tortionara. hai sa vina si politia in casele oamenilor din rutina sa vada daca nu au oamenii arme, droguri, etc etc.

deci eu stiu un singur lucru care se intampla in democratia advarata: prezumtia de nevinovatie!!!! NU poa sa vina si nu e democrat si cerebral sa vine NIMENI in ctr de rutina.
.
Vechi 25-07-09, 21:12   #25
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

bogdan, dar nu plecati toti in concediu peste doua saptamani?
nest a multumit.

Modificat ultima data de augustin; 26-07-09 la 19:50.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-07-09, 21:13   #26
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

ceva asemanator cu ce povesteste dragos mi-a spus un prieten de la academia de politie...
acum treaba asta merge si nu merge.. adica.. esti informat ca vin in control, intra in cabinet... nu prea mai merge cu nu semnez si toate cele... dar de exemplu.. esti prins cu radaru' camera fixa, pe nu stiu unde.. cat timp nu ai fost informat de amenda, nu o platesti.. nu ai cum... si aici merge faza cu nu semnez recomandarea de la posta din comuna ionesti valcea sa zicem....
cu fiscul nu prea merge sa te pui... mai bine ii lasi sa caute si daca te stii cinstit nu or sa gaseasca prea multe treburi...
amenzile cu fiscul, "ilegale" doar judecatorul le anuleaza
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-07-09, 21:14   #27
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

e interzis sa te opreasca politia pe sosea daca mergi regulamentar,dar iata ca am fost oprita de multe ori sa mi se verifice alcoolul din sange sau itp-ul.asa ca...suntem departe de ce ar trebui facut..astia au furat atat de mult ca nu mai au bani la buget si e clar ca tot noi tre sa scoatem banii..ca e impozit forfetar sau controale de rutina..ei stiu clar ca te pot prinde cu orice sa iti dea amenda(mai ales in leg cu finantele),ca ,sa fim seriosi ,noi stomatologii suntem departe de "lucrul" pe fata...si nu numai noi...deci daca vor sa ne faca,ne fac,indiferent de atitudinea noastra de tari in fata lor..cu o atitudine sfidatoare si rece putem cel putin sa ii facem cu adevarat "dusmani"..vorba dulce mult aduce si capul plecat sabia nu il taie..oricum nu inspiram frica nimanui mai ales ca ei au chitantierul cu amenzi..
anduluta81 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-07-09, 00:56   #28
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

faza cu nesemnatul merge...
si daca nu semnezi nu platesti amenda e adevarat.
stiu din propria experienta,... am de platit o amenda de vreo doi ani ...nu am semnat procesul verbal ...
Vechi 26-07-09, 02:17   #29
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
faza cu nesemnatul merge...
si daca nu semnezi nu platesti amenda e adevarat.
stiu din propria experienta,... am de platit o amenda de vreo doi ani ...nu am semnat procesul verbal ...
...nu semnezi si scrii pe procesul verbal ca ti se pare ca politistul miroase a alcool. ..este una din variantele cele mai dure pt politist din cite am auzit..asta daca ai pica pe el.
.
Vechi 26-07-09, 02:51   #30
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cu fiscul sau garda nu te poti pune,numai daca au intentii rele in mod evident. Eu eram "calcat" la o perioada de 4 ani dupa revolutie de ambele. Fiscul nu crea probleme caci eram cu toate platile la zi, dar garda in ultimul timp a inceput sa vina anual.Le-am spus ca sunt cabinete pe care nu le-au vazut de la revolutie in schimb la mine se intensifica treaba..Mi s-a raspuns ca au fost trimisi de sef. Nu cred ca este adevarat dar oricum am dat-o pe gluma mai ales ca mi-au spus ca trebuie sa ia amenda intr-o atmosfera chiar vesela daca se poate. Am ramas nedumerit cum pot controla numai anumite cabinete fara sa treaca macar o data in 19 ani si pe la altele.Daca as sti ca in felul asta salvez pe multi de un stres nu ar fi o problema,dar nici eu nu sunt in orice moment cu toate puse la punct.
.
Vechi 26-07-09, 07:47   #31
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.

VA multumesc pentru sfaturi si interes. sa o lamurim: nu e nici o reclamatie . este un control prin care, dupa cum am spus trebuie sa treaca orice contribuabil o data la citiva ani. ceea ce ii intereseaza cel mai mult este sa vada dac nu cumva pot sa mai suga ceva bani de la tine fie din amenzi (ca nu ai actele OK) fie din recalcularea impozitului prin refuzul recunoasterii anumitor cheltuieli pe care eu le-am trecut ca deductibile si ei zic ca nu.
in mod clar contabila mea va fi prezenta. eu nic nu am de gind sa stau la discutii. la sfarsit imi va prezenta concluziile pe care eu le voi accepta sau nu.
nici prin gind nu-mi trece sa dau spaga.
legat de regsitrele pacientilor ( eu n-am nici o treba pentru ca sunt curate ca lacrima), m-am gindit ca daca insista sa mi lea ceara am sa i le pun la dispozitie dar ii spun ca am sa fac o instiintare la Colegiul Medicilor cum ca m-a obligat sa i le arat. Sa vedem ce zice.
oricum dupa cum v-am spus, fiti si voi atenti pentru ca in perioada asta in Sibiu se pare ca au tema cabinetele medicale și laboratoarele de stoma. in primavara au fost calare pe avocati si notari.
.
Vechi 26-07-09, 09:42   #32
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.

Stie cineva cit timp trebuie pastrate registrele de consultatii ale cabinetului?
.
Vechi 26-07-09, 12:18   #33
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

10 years!
.
Vechi 26-07-09, 16:11   #34
Initiat
MD Implantolog
Fara status.

.

Bogdan, fii tare, vei trece si peste asta, nu e mare lucru.
E adevarat ca ei trebuie sa te controleze macar o data in 5 ani. Daca esti CMI, fix la asta se vor uita - la cheltuielile deductibile. Cu siguranta se vor lega de diverse chestii in asa fel incat la final vei mai avea de platit ceva diferente de impozit. E posibil sa scapi fara amenda in cazul in care nu gasesc chestii grave. A face pe durul cred ca e total contraindicat in situatii de genul asta, daca oamenii sunt civilizati si respectuosi. Gandeste-te ca ei reprezinta STATUL, care in acest moment are nevoie de bani, incasarile la buget sunt in scadere. Daca in anii trecuti veneau sa isi faca planul de incasari si sa isi ia primele , e posibil ca acum sa aiba si slujbele in pericol, asa ca ai grija cu atitudinile razboinice.
Am trecut prin doua controale, ambele "de rutina".
La cel din 2007 (efectuat de fisc|), mi-au gasit niste cheltuieli nedeductibile etc, am avut de platit niste diferente, NU AM PRIMIT AMENDA, tot controlul s-a desfasurat la sediul firmei de contabilitate cu care am contract, nu au cerut registre de pacienti.
Anul asta, in martea de dinaintea Pastelui, vine un nene simpatic de la GF si zice "dom' doctor, maine vrem sa venim in control, pregatiti actele urmatoare si ...BANII DE AMENDA"
Au venit a doua zi, de data asta frumos, la cabinet, 20 minute au stat, au venit la fix, la programare.
Tzac, pac, au gasit rapid 3 chestii de care sa se lege, din care una era chiar tare "amenda de la 8000 ron si 3 luni inchiderea activitatii"...
Ideea era simpla, deh, saptamana mare, primele de Paste taiate, iesisera si ei la produs, au fost multe cabinete calcate, contabila ma pusese in tema cu asta, mi-a zis ca nu are niciun sens sa fac pe nebunul cu ei.
Una peste alta, am fost un car de nervi vreo saptamana, mi-a trecut, in fond asta e tara in care traim.
.
Vechi 26-07-09, 16:20   #35
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Constat (cu amaraciune) ca unii dintre voi nu stiti sa apreciati un sfat (as putea sa-i zic chiar consiliere) fara sa faceti misto. Va vorbeste un om care de cel putin 5 ani n-a mai platit 1 amenda contraventionala! Nici macar de circulatie! Si sa nu credeti ca am fost cuminte-cumintel... Ce-i mai grav e ca , desi unii chiar n-aveti habar de legislatie, va bagati in seama ...poate pentru ca n-aveti treaba?

Una peste alta, eu l-am sfatuit pe Bogdan. Puteam s-o fac si PM, insa m-am gandit ca asa mai citesc si altii . Doar de-asta e un forum, nu? Ca ideile si cunostintele sa "treaca mai departe".

Deci...

@mihai.s Abtine-te! Daca nu esti in stare sa faci un comentariu pertinent, macar nu te face de ras!

@drcalinc Daca ai fi citit macar de curiozitate legislatia privind amenzile contraventionale, ai fi vazut (probabil) ca sunt multe portite legale de a scapa de ele.
"a semna un proces verbal inseamna a lua la cunostinta ceea ce au scris ei acolo. "
Nimic mai gresit! E vorba de abordare. Daca nu semnezi, inseamna (in extenso) ca e posibil sa nu fi luat la cunostinta de existenta unui proces verbal. Iar o amenda nu poate fi aplicata decat daca exista un proces verbal intocmit. Semnarea unui PV echivaleaza cu luarea la cunostinta despre existenta PV. Ca poti sa-l ataci ulterior, facand o contestatie..Adevarat. Dar nu e mai bine sa incerci inainte si calea asta?
"intradevar nu esti obligat sa semnezi un proces verbal, dar neplacerile nesemnarii lui sunt mult mai mari.[...]amenda o platesti fie ca semnezi fie ca nu" Asta e o mentalitate de "strut" . Cu alte cuvinte, "hai sa ne conformam, ca oricum suntem osanditi". Nasol, foarte nasol gandesti!

@augustin Uite ca mi-ai amintit cu mesajul tau si de posibilitatea asta... MULTUMESC! Deci, exista si posibilitatea amanarii controlului pana atunci cand doresti. Sau pana te pui la punct cu actele.
Motive pot fi multe:
1.este programat concediul;
2.persoana abilitata sa dea informatii organelor de control (contabila) nu e disponibila din varii motive;
3.problema familiale de orice natura (s-a imbolnavit pisica);
4.probleme medicale ale administratorului sau contabilei (ca doar n-or sa vina sa te scotoceasca cand esti bolnav, sau chiar in spital);
4.fara motivatie (merge doar o singura data).
Deci, adresa catre "organ", inregistrata cu numar de ordine, cu motivul amanarii si data la care esti disponibil, si... SANATATE! Sunt obligati sa te astepte. Pentru cand vei fi disponibil.

@andaluta81
"vorba dulce mult aduce si capul plecat sabia nu il taie...oricum nu inspiram frica nimanui mai ales ca ei au chitantierul cu amenzi..." Adevar graiesti. Dar nici ei nu trebuie sa ne inspire teama. De ce sa fim umili si plecati? Doar traiesc din banii nostri. Pe care ii platim ca taxe si impozite. Si doar nu facem evaziune sau alte magarii. Cum zicea si drcalinc: "exista prezumtia de nevinovatie". Suntem "curati" pana la proba contrarie.

@Ali Baba Ai dreptate! Dar chiar trebuie sa mergem pana acolo? Sigur, daca Garcea e obraznic si impertinent... ok! Dar daca e civilizat chiar nu merita sa-i faci asa ceva. Doar suntem oameni!

Intr-un final tin sa va mai atrag atentia asupra unui lucru: AMENDA nu e obligatorie! In locul amenzii, poate fi aplicat si un AVERTISMENT.

"O.G.2/2001, Art. 7. - (1) Avertismentul consta in atentionarea verbala sau scrisa a contravenientului asupra pericolului social al faptei savarsite, insotita de recomandarea de a respecta dispozitiile legale.
(2) Avertismentul se aplica in cazul in care fapta este de gravitate redusa.
(3) Avertismentul se poate aplica si in cazul in care actul normativ de stabilire si sanctionare a contraventiei nu prevede aceasta sanctiune."

Deci, atunci cand cititi PV-ul si vedeti ca v-a fost aplicata o amenda, puteti solicita intocmirea unui alt proces verbal, prin care amenda sa va fie inlocuita de avertismen. E dreptul vostru, mai ales daca ati incalcat legea fara stiinta, in mod involuntar, fara rea credinta!

Cititi O.G 2/2001 si veti fi mai informati!

Toate bune!

Modificat ultima data de sonila stefoni; 31-07-09 la 01:07. Motivul: off-topic anumite afirmatii
.
Vechi 27-07-09, 16:48   #36
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

"Discutia" a luat-o deja pe aratura, adica am ajuns sa facem din tantar, armasar...
Cred (sunt sigur) ca Bogdan nu are ce sa-si reproseze in privinta corectitudinii>
Indiferent cine este confruntat cu Autoritatea (fisc, garda, politie, etc.), pentru toata lumea, un "tip" psihologic: ridicati mainile cu palmele in exterior, la nivelul umerilor, ca si cum v-ati preda, vorbiti civilizat si cu un ton calm, indiferent ce vi s-a zis anterior...Este de succes! Fara emotii chiar daca aveti de ce! Exista o lucrare de diploma f. interesanta, facuta de unul de la garda, privind psihologia controlului...
Restul e can-can...
Vechi 27-07-09, 16:58   #37
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Vreau sa citesc si yo lucrarea aia... Sigur mai invat cate ceva...
Vechi 27-07-09, 17:03   #38
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Imi pare rau, ar fi trebuit sa spun ca nu o pot face publica pentru ca mi s-a transmis personal...(cry
aurelian a multumit.
Vechi 27-07-09, 19:35   #39
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nici eu nu consider ca tre sa ne umilim.
Dragos Dinulescu a multumit.
Vechi 27-07-09, 20:47   #40
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu fiti ca iepurele care nu stiu ce-i face la lup ,ca daca ii suparam se aseaza o luna in sala de asteptare si atunci sa vezi...
.
Vechi 27-07-09, 23:00   #41
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de drcalinc View Post
e usoar sa te dai mare in chiloti mici eman.
dar astia de la finante vin si spun in felul urmator:
...
Nici o problema. Te da in judecata pacientul pentru ca ai facut publice datele lui. Sa vezi atunci fun cand scoti bani. Nu foarte probabil dar nici exclus.
Omul cere. Nu neaparat trebuie sa ii si dai (sau are dreptul sa vada).

In legatura cu semnatul procesului verbal ai dreptate.

Daca nu semnezi ei mentioneaza ca refuzi sa semnezi si purced la amendat.
Amenzile fiscale NU se mai prescriu de relativ scurt timp.

Singura metoda este contestatia.
Dar mai bine diplomatia.
Vechi 28-07-09, 00:00   #42
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Nici o problema. Te da in judecata pacientul pentru ca ai facut publice datele lui. Sa vezi atunci fun cand scoti bani. Nu foarte probabil dar nici exclus.

Dar mai bine diplomatia.

bine bine barbosule. dar aia de la CAS care vin in ctrl sa iti verifice actele? sau cei de la CMDR care vin sa vada daca ai fishe, etc etc ( nu e cazul ca cei de la cmdr de la mine is niste super baieti) cum e?
aia e legal sa vada numele pecientilor si ceea ce le-ai facut?
sau tre sa aibe mandat de la judecator?

daca e asa, dupa legea ca te da pacul in judecata , pai frate, nu mai are nimeni voie sa vina in ctrl fara mandat de perchezitie de la judecator.
hahaha
.
Vechi 28-07-09, 00:11   #43
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.

Salutare,
am mai vorbit cu cei care au fost calcati deja. au scapat "relativ ieftin": fie niste amenzi pentru nereguli in actele contabile fie niste refuzuri la deductibilitate la cei care erau beton cu actele. asadar nici o sansa sa scapi fara sa scuturi ceva taitei, caci e foame mare la buget.
.
Vechi 28-07-09, 00:18   #44
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Constat (cu amaraciune) ca unii dintre voi nu stiti sa apreciati un sfat (as putea sa-i zic chiar consiliere) fara sa faceti misto. Va vorbeste un om care de cel putin 5 ani n-a mai platit 1 amenda contraventionala! Nici macar de circulatie! Si sa nu credeti ca am fost cuminte-cumintel... Ce-i mai grav e ca , desi unii chiar n-aveti habar de legislatie, va bagati in seama ...poate pentru ca n-aveti treaba?

Una peste alta, eu l-am sfatuit pe Bogdan. Puteam s-o fac si PM, insa m-am gandit ca asa mai citesc si altii . Doar de-asta e un forum, nu? Ca ideile si cunostintele sa "treaca mai departe".

Deci...

@mihai.s Abtine-te! Daca nu esti in stare sa faci un comentariu pertinent, macar nu te face de ras!

@drcalinc Daca ai fi citit macar de curiozitate legislatia privind amenzile contraventionale, ai fi vazut (probabil) ca sunt multe portite legale de a scapa de ele.
"a semna un proces verbal inseamna a lua la cunostinta ceea ce au scris ei acolo. "
Nimic mai gresit! E vorba de abordare. Daca nu semnezi, inseamna (in extenso) ca e posibil sa nu fi luat la cunostinta de existenta unui proces verbal. Iar o amenda nu poate fi aplicata decat daca exista un proces verbal intocmit. Semnarea unui PV echivaleaza cu luarea la cunostinta despre existenta PV. Ca poti sa-l ataci ulterior, facand o contestatie..Adevarat. Dar nu e mai bine sa incerci inainte si calea asta?
"intradevar nu esti obligat sa semnezi un proces verbal, dar neplacerile nesemnarii lui sunt mult mai mari.[...]amenda o platesti fie ca semnezi fie ca nu" Asta e o mentalitate de "strut" . Cu alte cuvinte, "hai sa ne conformam, ca oricum suntem osanditi". Nasol, foarte nasol gandesti!

@augustin Uite ca mi-ai amintit cu mesajul tau si de posibilitatea asta... MULTUMESC! Deci, exista si posibilitatea amanarii controlului pana atunci cand doresti. Sau pana te pui la punct cu actele.
Motive pot fi multe:
1.este programat concediul;
2.persoana abilitata sa dea informatii organelor de control (contabila) nu e disponibila din varii motive;
3.problema familiale de orice natura (s-a imbolnavit pisica);
4.probleme medicale ale administratorului sau contabilei (ca doar n-or sa vina sa te scotoceasca cand esti bolnav, sau chiar in spital);
4.fara motivatie (merge doar o singura data).
Deci, adresa catre "organ", inregistrata cu numar de ordine, cu motivul amanarii si data la care esti disponibil, si... SANATATE! Sunt obligati sa te astepte. Pentru cand vei fi disponibil.

@andaluta81 "vorba dulce mult aduce si capul plecat sabia nu il taie...oricum nu inspiram frica nimanui mai ales ca ei au chitantierul cu amenzi..." Adevar graiesti. Dar nici ei nu trebuie sa ne inspire teama. De ce sa fim umili si plecati? Doar traiesc din banii nostri. Pe care ii platim ca taxe si impozite. Si doar nu facem evaziune sau alte magarii. Cum zicea si drcalinc: "exista prezumtia de nevinovatie". Suntem "curati" pana la proba contrarie.

@Ali Baba Ai dreptate! Dar chiar trebuie sa mergem pana acolo? Sigur, daca Garcea e obraznic si impertinent... ok! Dar daca e civilizat chiar nu merita sa-i faci asa ceva. Doar suntem oameni!

Intr-un final tin sa va mai atrag atentia asupra unui lucru: AMENDA nu e obligatorie! In locul amenzii, poate fi aplicat si un AVERTISMENT.

"O.G.2/2001, Art. 7. - (1) Avertismentul consta in atentionarea verbala sau scrisa a contravenientului asupra pericolului social al faptei savarsite, insotita de recomandarea de a respecta dispozitiile legale.
(2) Avertismentul se aplica in cazul in care fapta este de gravitate redusa.
(3) Avertismentul se poate aplica si in cazul in care actul normativ de stabilire si sanctionare a contraventiei nu prevede aceasta sanctiune."

Deci, atunci cand cititi PV-ul si vedeti ca v-a fost aplicata o amenda, puteti solicita intocmirea unui alt proces verbal, prin care amenda sa va fie inlocuita de avertismen. E dreptul vostru, mai ales daca ati incalcat legea fara stiinta, in mod involuntar, fara rea credinta!

Cititi O.G 2/2001 si veti fi mai informati!

Toate bune!

las-o mai usor cu faptul ca nu ai platit de 5 ani nicio amenda, ca se poate rezolva si asta daca chiar vrei.
ai dreptate eu nu am citit chestia cu amenzile contaventionale si cu firmele si cu grda finaciara etc etc, dar am discutat cu nevasta mea , care tocmai a sigilat o fabrica destul de mare pe aici prin zonasi i-a procopsit si cu cate amezi "modice".
btw,i-am zis ca sunt viteji pe aici ( forum) care nu vor sa semneze procesele verbale. abia asteapta sa prinda asa ceva . nimik nu poate fi mai palcut si usor pt unu de la GF decat sa aiba "client" care nu semneza. nevasta -mea inca nu a intalnit in 15 ani pe nimeni care sa nu semneze. desi cred ca si-ar dori f mult asta.

Modificat ultima data de sonila stefoni; 31-07-09 la 01:12. Motivul: cuvinte de insulta fata de alt coleg
.
Vechi 28-07-09, 00:57   #45
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

pt cei curajosi cu curiosi:

--daca te opreste de la circulatie si refuzi sa suflii in fiola ( daca ai anumite afectiuni medicale a sufla e contraindicat) atunci de duce sa iti ieie sange. daca refuzi, catuse si iti face dosar penal pe loc-ca si cum a avea alcolemia de penal.. fara niciun fel de comentarii--cine nu crede sa incerce

-- daca refuzi sa semnezi PV - se intocmenste alt PV cu martori precum ca ai refuzat sa semnezei. se trimite la nenea judecator care te cheama DIRECT in proces . pana atunci, dupa caz cei de la GF impreuna cu economicu pot sa sigileze sediul sau pct de lucru. pt a fi desigilate trebuie alt proces. ---cine nu crede , sa incerce

---daca te opreste ANV sau circualtia sau altii si iti cer sa deschizi portbagajul de la masina, ii poti refuza. te retin acolo pana fac rost de mandat de la judecator pt control ( poate dura 10-12-24 ore) si apoi esti obligat sa il deschizi . asa ca mai bine il deschizi din prima, ca apoi nu o sa mai vreie ei sa se uite in el fara amndat. si o sa stai pe marginea drumului langa masina sau la sectie pana vine nenea cu mandatul de perchezitie a masinii.----cine nu crede sa incerce.

asa ca mai bine sa nu ne dam mari in chiloti mici .

Modificat ultima data de sonila stefoni; 29-07-09 la 01:18. Motivul: cuvinte de insult
.
Vechi 28-07-09, 08:57   #46
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ce caterinca!

Dar care faceti trafic cu uraniu prin cabinet de va e asa frica de control?

Am avut control de la garda financiara impreuna cu politia economica. Au venit, au cerut ceva acte, le-au verificat - au dat o amenda, au plecat.
Care e problema?

Se mai umflau pe acolo ei cum ca pot sa afle exact cati pacienti am avut daca impart consumul de curent la orele de munca si consumul de apa + cantitatea de material consumat sau o formula asemanatooare! Ma prapadeam de ras. In rest sunt super ok, vor sa isi faca treaba cat mai repede si sa plece la fel de repede.

Relaxxxxx!
camellleom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-07-09, 09:52   #47
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Gradina pentru iepuri.

Am invatat si eu asta de la un baiat destept de la financiar. Intotdeauna are cateva facturi completate incomplet la indemana. Cand vine controlul le vantura pe sub nas si ei musca. AHA nu ai completat complet factura ... amenda ...
De obicei dupa ce gasesc motiv de amenda se relaxeaza sau chiar termina de cautat. Asa cauta pana gasesc ceva de amendat.

Frumusetea metodei este ca poti controla ce amenda primesti si nu iti mai sta omul pe cap. Nu de alta dar poate iti gaseste ceva unde platesti mult mai mult.
Functiona perfect la firme mari posibil sa mearga si la cabinet.
Vechi 28-07-09, 12:03   #48
Initiat
MD Implantolog
Fara status.

.

Mi-a mai venit in minte o chestie, apropo de vitejii cu GF. Prin 2003 imi zicea un pacient care avea si el o firma de reparatii motoare de nave, mai ieseau oamenii din tara, faceau bani buni pe vremea aia. El era mai cocos asa si se tot tinea in procese cu GF... la un moment dat ii blocasera conturile (ca facea pe nebunu' nu platea amenzile), ii bagasera amenzi de sute de milioane (la vremea aia), s-a judecat cu ei, nu a avut castig de cauza, si-a luat-o, a platit si penalitati de intarziere. Plus ca in perioada aia il calcau tot felul de controale de pe la toate organele "competente" pe diferite probleme. Concluzia lui era ca tre' sa fii tampit sa te pui cu GF, chiar daca esti 100% absolut curat.
.
Vechi 28-07-09, 12:46   #49
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de clavalik1 View Post
Mi-a mai venit in minte o chestie, apropo de vitejii cu GF. Prin 2003 imi zicea un pacient care avea si el o firma de reparatii motoare de nave, mai ieseau oamenii din tara, faceau bani buni pe vremea aia. El era mai cocos asa si se tot tinea in procese cu GF... la un moment dat ii blocasera conturile (ca facea pe nebunu' nu platea amenzile), ii bagasera amenzi de sute de milioane (la vremea aia), s-a judecat cu ei, nu a avut castig de cauza, si-a luat-o, a platit si penalitati de intarziere. Plus ca in perioada aia il calcau tot felul de controale de pe la toate organele "competente" pe diferite probleme. Concluzia lui era ca tre' sa fii tampit sa te pui cu GF, chiar daca esti 100% absolut curat.
Sau sa ai avocatii si expertii contabili lui Dinu Patriciu in spate. Basca relatiile si banii.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-07-09, 14:01   #50
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

de amenzile de la garda nu ai cum sa scapi si cine zice ca nu a platit amenzi de la garda minte de ingheata apele...
in schimlb caline la faza cu procesul verbal ... eu nu am semnat si mi-au trimis acasa procesul verbal,atata tot ...nu a fost nici un judecator nici alte prostii.
am semnat noul proces si am scris ca nu e adevarat ce scrie in proces si ghici cine a castigat.
in schimb daca nu vrei sa sufli in fiola ai belit-o
Vechi 28-07-09, 15:32   #51
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Pana acum am scapat de controale , dar ma astept sa mi se intample si asta . Am colegi care solicita ei insisi , din proprie initiativa , sa fie verificati , in fiecare an , la intrari si iesiri , sperand ca astfel vor avea de platit amenzi mai mici . O fi asta o solutie ? Nu stiu .
In alta ordine de idei , va invit respectuos sa va bagati mintile in cap si sa nu va puneti cu oligofrenismul inerent functiei publice . A-i inrai pe acesti cetateni inseamna a le activa conduita de hiena . Nu uitati ca , pentru ei , noi suntem hotomanii delapidatori din cauza carora bugetul a saracit si nu le mai poate plati lor lefurile .
Dentocrat este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-07-09, 17:42   #52
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
de amenzile de la garda nu ai cum sa scapi si cine zice ca nu a platit amenzi de la garda minte de ingheata apele...
in schimlb caline la faza cu procesul verbal ... eu nu am semnat si mi-au trimis acasa procesul verbal,atata tot ...nu a fost nici un judecator nici alte prostii.
am semnat noul proces si am scris ca nu e adevarat ce scrie in proces si ghici cine a castigat.

in schimb daca nu vrei sa sufli in fiola ai belit-o

pai da tata meu. asta am zis si eu. l-ai semnat pana la urma, ca ti-a venit mintea la cap. dar daca il primeai cand erai in concediu, deci nu il putea semna sau nu doreai sa il semnezi, se facea proces si se judeca in lipsa.
.
Vechi 28-07-09, 17:49   #53
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dentocrat View Post
Pana acum am scapat de controale , dar ma astept sa mi se intample si asta . Am colegi care solicita ei insisi , din proprie initiativa , sa fie verificati , in fiecare an , la intrari si iesiri , sperand ca astfel vor avea de platit amenzi mai mici . O fi asta o solutie ? Nu stiu .
In alta ordine de idei , va invit respectuos sa va bagati mintile in cap si sa nu va puneti cu oligofrenismul inerent functiei publice . A-i inrai pe acesti cetateni inseamna a le activa conduita de hiena . Nu uitati ca , pentru ei , noi suntem hotomanii delapidatori din cauza carora bugetul a saracit si nu le mai poate plati lor lefurile .
stai cumninte ca nu e chiar asa. mai nou, de cateva luni, la lucratorii din finanate, gf, etc li s-au taiat toate stimulentele, sporurile tot. sunt acolo oameni care au studii superioare si au salariu de 800-1300 ron.

chestia e cam ca la medici: salariu mic pt medicul de la spital----scaparea e pacientul.

salariul mic la lucratorii de la fin si alte org de ctrl -----scaparea comerciantii.

salariul mic al comerciantilor si dari prea mare la stat-----scaparea furtul clientului.

end userul o ia la caca intotdeauna. si deobicei enduserul e bietul roman amarat care sta la capat de linie si singura scapare e 87 pastile de fenobarbital langa un pahar de votka.

se pare ca sistemul e astefel gandid incat sa ne platim noi unii altora deficitul de salariu pe care trebuia sa ni-l deie statul. e un mijloc f convenabil pt stat de a scapa de salariile onorabile pe catrebuiau sa le primeasca anagajatii.
.
Vechi 28-07-09, 20:08   #54
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:

Dar mai bine diplomatia.
Exista vreo modificare la OG 2/2001 si nu stiu? Trimite-mi si mie!
Vechi 28-07-09, 20:15   #55
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Gradina pentru iepuri.

Am invatat si eu asta de la un baiat destept de la financiar. Intotdeauna are cateva facturi completate incomplet la indemana. Cand vine controlul le vantura pe sub nas si ei musca. AHA nu ai completat complet factura ... amenda ...
De obicei dupa ce gasesc motiv de amenda se relaxeaza sau chiar termina de cautat. Asa cauta pana gasesc ceva de amendat.

Frumusetea metodei este ca poti controla ce amenda primesti si nu iti mai sta omul pe cap. Nu de alta dar poate iti gaseste ceva unde platesti mult mai mult.
Functiona perfect la firme mari posibil sa mearga si la cabinet.
Ideea e chiar interesanta si, de ce nu, buna de pus in practica! Asta in cazul in care stii ca ai vraiste prin acte... ) Buuuun! De bagat la cap!
doru_stere a multumit.

Modificat ultima data de sonila stefoni; 31-07-09 la 01:15. Motivul: jigniri fata de alti colegi
.
Vechi 28-07-09, 20:24   #56
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Exista vreo modificare la OG 2/2001 si nu stiu? Trimite-mi si mie!
Nu stiu ... Link [Necesita inregistrare pentru acces.] un avocat
Vechi 28-07-09, 20:48   #57
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Nu stiu ... Link [Necesita inregistrare pentru acces.] un avocat
Pai daca nu stii, de ce ai zis ca stii? Ai afirmat:"Amenzile fiscale NU se mai prescriu de relativ scurt timp." Asta presupune ca stii, nu?
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, acord, afara, ajutor, asistenta, buna, cab, cabi, ceara, colegiul, data, date, direct, dreptul, endo, facultate, forma, iga, informatii, integrala, intrebare, invata, lucruri, medic, mie, necesare, nime, obraznic, pacienti, pacientii, pacientul, presedintele, profesional, subiecte

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (14:51) timp.

Alegeti schema de culori preferata: