Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

s-a anuntat fiscul in control !

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de Dragos Dinulescu Pai daca nu stii, de ce ai zis ca stii? Ai afirmat:"Amenzile fiscale ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Jurisprudenta
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree111Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 28-07-09, 23:34   #58
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
Pai daca nu stii, de ce ai zis ca stii? Ai afirmat:"Amenzile fiscale NU se mai prescriu de relativ scurt timp." Asta presupune ca stii, nu?
Se pare ca am incercat sa spun prea multe in prea putine cuvinte si numai eu am inteles.
Am incercat sa sugerez de unde poti afla (sau/si de unde stiu eu).
sico a multumit.

Modificat ultima data de eugenol man; 29-07-09 la 00:16.
eugenol man este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-07-09, 01:41   #59
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Calin... am tot respectul pentru pregatirea ta profesionala, dar ai cam sarit calul de data asta cu vorbele fata de Dragos. Te rog sa te linistesti si sa nu mai continui cu jigniri ca nu e spre binele nimanui din forum. Parerile sunt impartite la acest subiect, dar asta nu inseamna ca daca altul tine la ideea lui eu tb sal incep sa il injur. Daca Dragos a scapat asa de fisc, bravo lui, il admir si eu ptr curaj (lucru pe care eu nu stiu dc il voi avea vreodata). Mie imi place ca el e documentat legal in acest domeniu. Acum, ca in romania legea e facuta cu mai multe fete, si ca o poate rasuci oricine stie, cum vrea el, asta e altceva.

Dragos, cred ca pe Calin l-a atins specificatia ta despre "mentalitatea de strut", si el a luat-o ca o jignire directa, deci a reactionat, din pacate aiurea. Tu nu trebuie sa te ofensezi, ca multi nu cred in varianta propusa de tine. Pana la urma tu ai vrut sa ajuti cumva, dar nu peste tot poate merg la fel lucrurile, si nu toti suntem la fel. Deci nu ar tb sa te deranjeze ca majoritatea cred ca fiscului nu ai ce-i face. Nici nu poti convinge pe nimeni de varianta ta. Ai expus-o, daca unul a fost ajutat de ea, e super.Si gandeste-te ca in forum, poate doar 1din 10 care citesc si comenteaza, si poate tu ai deschis ochi la ceilalti 9 care au doar citit. Eu am crezut ca nu ai citit vorbele lui calin, ca sa nu continui pe tonul lui, dar am cam ajuns tarziu din pacate... Dar sa stii ca e baiat bun, dar care ia foc repede...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/jurisprudenta/7713-anuntat-fiscul-control/

Hai sa ne impacam acum, ca nu castigam nimic din cearta...
--------------------------
--------------------------
Si inca ceva... dupa ce amandoi scrieti ceva in acest mesaj ca semn ca ati fost informati, anumite mesaje sau parti din ele care nu sunt de ajutor, vor fi sterse...

Multumesc de intelegere...

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto

Modificat ultima data de sonila stefoni; 29-07-09 la 02:09. Motivul: greseli de scris
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-07-09, 21:02   #60
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

din punct de vedere moral,nu sunt de acord cu neplata amenzii de viteza.ai gresit,platesti?cum o sa ne indreptam si noi ?
cu viteza e greseala clara.
cu fiscul,e abuz,ne freaca ridichea si evident ca si io as incerca sa scap.
eugenol man a multumit.
Vechi 29-07-09, 21:17   #61
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

dragos zicea ca nu era indicator de localitate si la 96 km pe ora nu semnezi nimic mai ales dca nu vezi filmarea...
cu fiscul... nu stiu ce sa zic. cati la suta din stomatologii din romania declara tot ce incaseaza? nici asta nu e corect...
Vechi 29-07-09, 22:18   #62
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

imi sustin afirmatia cu plata amenzii de circulatie.toti am incalcat o regula.e firesc sa platim.e amenda,nu spaga.ne consideram intelectuali,sa ne comportam ca atare.daca ai depasit viteza legala,nu e un abuz sa fii amendat.e doar corect.tuturor ne e teama ca pe strazi circula soferi care primesc regulat amenzi din anumite motive,nu?si stiind ca fac ce fac si nu le platesc,motivele alea de primit amenzi se tot repeta...
catalinmv si Tudor G. au multumit.
Vechi 31-07-09, 01:22   #63
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Am facut eu ordine.
Sugerez sa reveniti la subiect si sa nu inflamati topicul.
Multumesc.
Vechi 31-07-09, 02:01   #64
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

ai fost mai rapid decat mine...

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-07-09, 09:55   #65
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
dragos zicea ca nu era indicator de localitate si la 96 km pe ora nu semnezi nimic mai ales dca nu vezi filmarea...
cu fiscul... nu stiu ce sa zic. cati la suta din stomatologii din romania declara tot ce incaseaza? nici asta nu e corect...

Se vede ca ai uitat cum este la aici....noi lucram de 10 ori mai ieftin si platim materialele mai scump ca voi..Cum poti spune asa ceva ? Hai sa lucram si noi la preturile voastre....
Ali Baba este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-07-09, 12:47   #66
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

eman,si asa avem vieti monotone pline numai de dinti,dinti,dinti...lasa posturile acolo sa le citim si noi,cand devine discutia mai aprinsa-pac!ai venit si le-ai sters.Cine nu vrea sa citeasca off-topicurile sa dea mai departe peste...Eu inteleg ca vrei sa fii corect-dar sa il stergi pe calin!E demential de spumos.Forum profesional-forum profesional ,dar mai mere si o relaxare dentistica
anduluta81 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-07-09, 13:42   #67
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ali baba mai calculeaza... si preturile de aici si sa nu aud ca e mai ieftina mancarea sau hainele aici ca nu e deloc asa....
obturatiile sunt mai ieftine decat in romania si ttratamentele endo cam tot pe acolo...
daca vrei sa mananci in restaurant te costa intre 20 si 30 euro de persoana,mancarea in supermarketuri nu e mai ieftina.
asigurarile costa de 10 ori mai mult,chiria e 650 de euro, si multe altele...
daca scuza ta ca nu bagi toti banii in acte este ca esti in romania nu o sa tina la fisc sau la garda.
eu am lucrat un an in romania si treceam fiecare obturatie si nu eram sarac...
in legatura cu preturile la produse stomatologice nu va mai mintiti ca sunt mai mari aici. pe net gasesti mai ieftin dar to asa de bine le poti lua si din romania de pe net.

sa nu mai vorbim cat trebuie sa platesti la casa de pensii( care aici este separata de restul meseriilor dar tot obligatorie si de stat este) unde ajungi la 2000 pe luna plus impozitele si ursaful...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=7713
proportia se respecta,doar ca aici viata e mai frumoasa si mai relaxanta chiar daca ai pacienti garla...si nu stii cum sa ii mai programezi.
sa nu uitam ca in unele tari s-au bagat tare in stomatologi si au ajuns o gramada pe drumuri de la cateva chitante netaite...asa o sa faca si statul roman cand o sa vada ca nu mai au locuri pentru stomatologi, o sa caute neregularitati ca sa inchida cabinetele
Tudor G. a multumit.
Vechi 01-08-09, 10:38   #68
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

De ce sa inchida cabinete,cand ar putea sa nu mai intre cine are chef la facultatea de stoma..dar deh,profii tre sa manance si ei o paine si sa acumuleze titluri,nu?
Vechi 01-08-09, 13:00   #69
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

vezi ca ti-ai dat singur raspunsul...dar sunt eu paranoic.
Vechi 03-08-09, 21:17   #70
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
ali baba mai calculeaza... si preturile de aici si sa nu aud ca e mai ieftina mancarea sau hainele aici ca nu e deloc asa....
obturatiile sunt mai ieftine decat in romania si ttratamentele endo cam tot pe acolo...
daca vrei sa mananci in restaurant te costa intre 20 si 30 euro de persoana,mancarea in supermarketuri nu e mai ieftina.
asigurarile costa de 10 ori mai mult,chiria e 650 de euro, si multe altele...
daca scuza ta ca nu bagi toti banii in acte este ca esti in romania nu o sa tina la fisc sau la garda.
eu am lucrat un an in romania si treceam fiecare obturatie si nu eram sarac...
in legatura cu preturile la produse stomatologice nu va mai mintiti ca sunt mai mari aici. pe net gasesti mai ieftin dar tot asa de bine le poti lua si din romania de pe net.

sa nu mai vorbim cat trebuie sa platesti la casa de pensii( care aici este separata de restul meseriilor dar tot obligatorie si de stat este) unde ajungi la 2000 pe luna plus impozitele si ursaful...
proportia se respecta,doar ca aici viata e mai frumoasa si mai relaxanta chiar daca ai pacienti garla...si nu stii cum sa ii mai programezi.
sa nu uitam ca in unele tari s-au bagat tare in stomatologi si au ajuns o gramada pe drumuri de la cateva chitante netaite...asa o sa faca si statul roman cand o sa vada ca nu mai au locuri pentru stomatologi, o sa caute neregularitati ca sa inchida cabinetele
Din 5 coroane met-cer ai platit asigurarea,cu 2 ai platit chiria si de restul sa traiesti frate. Daca nu iti convine te asteptam cu placere sa lucrezi LA Romania.Mai pune 2-3 coroane asa pentru compensatii,noi compensam prim munca .Am sa incerc sa ma aprovizionez prin internet ,caci cred ca sunt printre cele aprox 10 procente dintre colegi care nu se aprovizioneaza in felul asta .In rest multumim de urari!
.
Vechi 03-08-09, 21:25   #71
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

vad ca o tii pe a ta...
ti se pare ca eu nu muncesc aici, ca fac 5 coroane pe zi si ma duc acasa?
am zis ca nu imi convine???
vad ca tie nu iti convine in romania dar nu toti au curajul sa plece in strainatate...
multi is viteji cand pot sa isi puna 3 ore pentru un endo si 2 ore pentru o slefuire...
sa te vad aici cu pacienti programati pe 2 luni si cu 5 urgente pe zi...care iti plang la usa.
eu nu lucrez in stilul englez,eu sunt aici sa imi continui viata si te asigur ca nu e asa cum pare de afara.dar pana nu traiesti nu stii.
si aici o punte totala este un caz rarisim...daca ai doua pe an esti fericit caci oamenii se mai spala pe dinti...
gata cu atacurile ca fiecare isi alege calea si locul unde lucreaza...eu nu ma plang,cand m-am plans am decis sa plec.
tu te plangi...
eu am lucrat in romania dar tu nu cred ca ai lucrat in franta...
Tudor G. si cristina ghita au multumit.
Vechi 03-08-09, 21:39   #72
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Chiar daca lucrezi acolo ai ramas cu chestia cu CAPRA ..

Modificat ultima data de nico; 07-08-09 la 18:04.
.
Vechi 03-08-09, 21:42   #73
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da...da eu...
Vechi 03-08-09, 21:58   #74
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

bine pusa problema sico. e greu sa se inteleaga ca aici nu poti fenta fiscul, asigurarile etc., si ca pentru a SUPRAVIETUI iti trebuie de vreo 5-6 ori mai mult decat in Romania. nu mai are sens sa spun cam cat e o masa la un restaurant decent, sau sa explic care e diferenta de pret/km intre romania si west, in orice mijloc de transport, de la masina personala la ferry. cred ca doar avionul face exceptie (mi se pare mai ieftin aici). da' merita!
mai facuse cineva o comparatie intre Bucuresti si o alta capitala europeana, da' nu-i cazul sa il amestec in discutie.
oricum te-ai uita, 1000 E in Romania e mai mult decat 1000 E in ce tara westica vrei.
cu stima si respect,
tudor g.
Vechi 03-08-09, 22:05   #75
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

de fentat nu ai cum...sunt cativa romani care au incercat metode de ale noastre...si nu le este prea bine.
nu ma plang ca platesc mult,dar sa vezi ca trebuie sa dai cateva mii pe luna asa usor...
oricum stii ca ai cateva chestii asigurate de-a lungul vietii si nu esti tot timpul cu stresul in cap.
Vechi 03-08-09, 22:26   #76
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
de fentat nu ai cum...sunt cativa romani care au incercat metode de ale noastre...si nu le este prea bine.
pai da, cu cat mergi mai spre W cu atat e mai putin recomandat sa te joci cu legea.

cu stima si respect,
tudor g.
Vechi 03-08-09, 22:53   #77
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc ca mi-ai adus aminte ca am sa ies la pensie cu 400 de euro pe luna si daca vrei sa ai o pensie privata nu este sigur ca-ti mai vezi banii!!!!
anduluta81 a multumit.
.
Vechi 29-03-10, 18:32   #78
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

eu stiu ca in procesul verbal pe care il incheie organul de control poate sa se faca mentiunea "REFUZA SA SEMNEZE " si atunci e acelasi lucru respectiv contestarea lui pe cale judecatoreasca
Dentistry este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-03-13, 08:37   #79
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.
+2 (+2/-0)     

AM CASTIGAT PROCESUL CU FISCUL!!!!a durat ceva dar a meritat!
opreabogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-03-13, 10:51   #80
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.
+1 (+1/-0)     

am recitit to postul si am constatat ca nu am dat toate informatiile:
1. in urma controlului s-a decis ca nu am facut amortizare corecta la un unit dentar. Au zis ca trebuie sa le dau vreo 220 de milioane impozit + vreo 350 milioane penalitati pina la zi.
2. le-am zis ca de banii astia ma judec. ei au zis Ok si mi-au blocat conturile.
3. i-am dat in judecata si am cerut ridicarea blocajului pe conturi si blocarea platii pina la finalizarea procesului de fond care sa decida daca am facut corect sau nu amortizarea unitului.
4. am castigat primul proces, s-a ridicat blocajul pe cont, dar a trebuit sa platesc cele 220 milioane care erau datorie ( ca sa nu mai curga penalitati pe durata procesului).
5. procesul a durat pina cum ( socotiti si voi anii ) si acum am castigat si la curtea de apel.
6. trebuie sa-mi dea ei banii inapoi + dobinda.
problema: cand e sa-ti ia iti iau penalitati echivalente cu o dobinda foarte mare ( nu stiu exact) cand e sa-ti dea inapoi iti dau cu dobinda BNR.
.
Vechi 24-03-13, 11:25   #81
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cred,ca si pentru asraar trebui dati in judecata,sa ne expilce si noua de ce exista doua masuri pentru acelasi lucru,dar cine sa o faca?poate cmdr-ul?
weber maria claudia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-03-13, 19:24   #82
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Nu poti cere daune morale?
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-03-13, 19:29   #83
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ca sa ceri daune morale trebuie sa demonstrezi ca ai suferit un prejudiciu moral, de imagine etc., ceea ce e mai greu in cazul de fata.
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-03-13, 20:08   #84
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.
+3 (+3/-0)     

Foarte greu de cerut daune morale dupa cum se spunea mai sus.
sunt fericit ca am invins si nu m-am lasat calcat in picioare si ma pregtesc de runda a doua.
bag mina in foc ca dupa ce-mi dau banii vin la urmatorul control ( ca deja sunt aproape 5 ani).
.
Vechi 24-03-13, 20:26   #85
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Wow... 5 ani incredibil ce greu functioneaza Romania.
.
Vechi 24-03-13, 22:09   #86
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Wow... 5 ani incredibil ce greu functioneaza Romania.
si gandestet-te ca asta a fost un proces simplu. trebuia raspuns la o singura intrebare: am facut corect sau nu amortizarea unitului?

Scris dupa 58 minutes:

Selena,
muta intrebarile tale aici si am sa va povestesc.

Modificat ultima data de opreabogdan; 24-03-13 la 22:09.
.
Vechi 24-03-13, 23:08   #87
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

eu as cere daune materiale. Blocarea conturilor nu ti-a ingreunat treaba? cred ca se poate estima ce paguba ti-a produs.

Daune morale nu e chiar o prostie. Daca arati ca unii pacienti au aflat de problemele tale cu fiscul si....... au ales alt cabinet? Se combina daune morale ( ai pierdut la capitolul imagine) cu cele materiale ( ai pierdut clienti si evident potentiali clienti).

Insa probabil ca nu iti mai trebuie tie procese, felicitari pentru victorie.
irenna si opreabogdan au multumit.
Vechi 24-03-13, 23:11   #88
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de opreabogdan View Post
Selena,
muta intrebarile tale aici si am sa va povestesc.
Felicitari pt castigarea procesului!!!!!Mare lucru ca ai avut asemenea nervi!!
Am cateva intrebari,daca ai timp,in ceea ce priveste procesul.
1.Pretextul amenzii,amortizarea incorecta a scaunului:cum se face corect?Era treaba ta sa stii sau a contabilei?Contabilul poate sa fie tras la raspundere daca greseste asa ceva??Totusi,la sumele alea,ma gandesc ca ti-ai pus problema asta.
2.Conturile bancare blocate.Toate(ma gandesc ca ai unul si ca persoana fizica)?Sau doar al CMI-ului?Cum naiba se asteptau sa supravietuiesti...daca ai si un cont de economii,alte rate de platit,etc?
3.Cat au costat cheltuielile de judecata,aproximativ?Ai avut prezentari in instanta?Ti se restituie aceste cheltuieli acum,dupa acest verdict?
4.Pana la urma ti-a trebuit registru de consultatii?
Multumesc!
Dentamax a multumit.
Vechi 25-03-13, 13:18   #89
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.
+1 (+1/-0)     

In primul rand vreau sa va spun ca in primele saptamini stressul a fost major, chiar nu stiu cum am lucrat in acea perioada. Posibil chiar sa fii pierdut in acest timp niste pacienti. nici n-am mai stat sa verific.
fiind si primul eveniment de acest gen bineintels ca am fost luat un pic pe nepregatite, emotional, vorbind.
m-am uitat pe acte si au vrut asa: 21.000 de lei impozit si 29.000 lei penalitati, pentru ca treaba cu unitul a fost in 2003, ei au controlat perioada 2003-2008, iar din 2003 pina in 2008 atita au fost penalitatile ( mai mult decit datoria). asta ca sa intelegeti de ce atit de multe institutii private sau de stat ajung in faliment. pentru ca nu fac fata cu plata penalitatilor care sunt nejustificat de mari (0, nu stiu cit pe zi).
controlul a durat vreo 3 zile. Tipa a fost extrem de rabdatoare si tenace. a luat la mina absolut toate chitantele de cheltuieli si a trebuit sa justific absolut totul ( de ce am aparat foto in cabinet, de ce am TV in cabinet, etc), inclusiv a numarat robinetii de la calorifere si corpurile de iluminat ( din perioada renovarii). Cel mai tare a fost ca a acceptat fierul de calcat ca si cheltuiala dar masina de spalat nu.
Acum ca sa va faceti o idee eu platesc in fiecare an undeva intre 28.000 -35.000 dari la stat ( impozit +sanatate) deoarece totul la mine e pe acte.
de altfel asta a fost si justificarea tipei: a zis ca a venit la mine in control pentru ca a vazut cit platesc si daca tot dau atita inseamna ca am de unde sa mai dau in plus ( regret profund ca nu am fost inspirat sa o inregistrez)."Doar nu o sa-i controlam pe aia care nu dau nimic, ca oricum nu au de unde da"(citat aproximativ).
a gasit chichita cu unitul si sa legat de ea. am incercat sa o dau la pace dar nu am avut cu cine. Asa ca m-am uitat in ochii contabilei si am intrebat-o: esti convinsa ca avem dreptate? Putem castiga? OK let's do it.
Dar, pe vreme aceea codul fiscal al cabinetului era CNPul, asa ca dupa ce am depus contestatie la PV, am platit datoria de 21.000 de lei ( ca nu aveam scapare) si am actionat in instanta pe doua fronturi ( procesul de fond impotriva deciziei din PV si procesul prin care solicitam suspendarea platii penalitatilor pina la finalizarea procesului de fond). Dar, pina sa se solutioneze primul proces a trecut ceva timp si m-am trezit cu toate conturile si depozitele blocate deoarece, conform legii eram bun de executat si pentru penalitati. din fericire stiam ca asa ceva se poate intimpla si am golit tot inainte de ase produce vreo paguba.
A fost ceva de umblat pe la toate bancile sa-mi deblochez activitatea bancara dupa ce am castigat primul proces, dar ce sa faci. Asta e.
Vreau sa va spun ca in perioada aceea ma simteam ca ultimul vagabond, de cate ori trebuia sa ma duc la Banca ( ca si cand as fi fost vreun delapidator), dar fetele de la BT au fost extrem de simpatice si mi-au explicat ca asta e o situatie cu care se confrunta foarte frecvent, un fel de "welcome in the club"
apoi lucrurile si-au urmat fagasul cu procesele. Nu am fost la nici o infatisare, contabila mea si cu avocata s-au ocupat de tot. Chiar numai cand s-a judecat recursul la Alba Iulia, s-a dus Angie cu masina si le-a dus pina acolo si le-a adus inapoi. Am platit bineinteles, taxe de timbru, expertizele solicitate de instanta, etc.
Acum astept sa se intoarca actele de la Alba si sa incep procesul de recuperare al banilor, care se pare ca nu e atit de simplu.
Sigur ca nu a fost o bucurie, ar fi fost super nashpa daca pierdeam, dar nu imi pare rau ca m-am judecat cu ei pentru ca pe banii mei si pe munca mea in tara asta din care fug toti nu accept sa ma calce nimeni in picioare.
Muncesc, imi platesc taxele si am dreptul la o viata linistita si corecta. Din pacate sistemul e facut de asa natura incat sa nu-ti permita chestia asta. Dar trebuie sa te tii tare.
cam asta a fost pe scurt istoria.
.
Vechi 25-03-13, 13:31   #90
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Publicat initial de opreabogdan View Post
controlul a durat vreo 3 zile. Tipa a fost extrem de rabdatoare si tenace. a luat la mina absolut toate chitantele de cheltuieli si a trebuit sa justific absolut totul ( de ce am aparat foto in cabinet, de ce am TV in cabinet, etc), inclusiv a numarat robinetii de la calorifere si corpurile de iluminat ( din perioada renovarii). Cel mai tare a fost ca a acceptat fierul de calcat ca si cheltuiala dar masina de spalat nu.
Acum ca sa va faceti o idee eu platesc in fiecare an undeva intre 28.000 -35.000 dari la stat ( impozit +sanatate) deoarece totul la mine e pe acte.
de altfel asta a fost si justificarea tipei: a zis ca a venit la mine in control pentru ca a vazut cit platesc si daca tot dau atita inseamna ca am de unde sa mai dau in plus ( regret profund ca nu am fost inspirat sa o inregistrez)."Doar nu o sa-i controlam pe aia care nu dau nimic, ca oricum nu au de unde da"(citat aproximativ).
Ce mi se pare revoltator este ca nu exista si reversul: BINE... cand ei gresesc EI nu primesc nicio penalizare? Adica NU institutia ci OMUL... chiar ar fi cel mai bine sa existe si asa ceva a.i. sa nu mai fie tot felul de dobitoci. La fel cum (o sa intind un pic coarda) daca Parlamentul vrea suspendarea Presedintelui si considera ca e normal dar poporul nu voteaza pentru asta, Parlamentul sa fie automat demis.
eugenol man a multumit.
.
Vechi 25-03-13, 14:07   #91
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.

e prevazut foarte clar in legea lor faptul ca ei nu raspund in mod individual. Adica daca eu ii dau in judecata pentru daune de 1 mil de lei si castig, functionarul nu pateste nimic si institutia plateste ( adeca tot noi).
de aceea isi permit orice si fac ce vor ei.
.
Vechi 25-03-13, 14:29   #92
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Din pacate E tipic romanesc.... dupa ce ca a durat procesul 5 ani (fapt care a dus la costuri mai mari inclusiv pt statul roman, nu?) pentru un rahat de decizie, OMUL nu e penalizat => cum o dai TOT NOI PLATIM, noi toti.... daca dai mita sau te lupti ajunge sa fie tot aia pt ca si daca castigi tot tu platesti (MUAHAHAHA... sa nu ma intelegei gresit ca nu rad de tine ci de noi ) --- e o chestie simpla de multimi: TU fiind parte din multimea NOI. LOL BIG LOL.
opreabogdan a multumit.
.
Vechi 25-03-13, 14:47   #93
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.
+4 (+4/-0)     

apropo de viata in Romania.
ma uitam acum la fereastra cu "mesaje de azi"
sunt 8 topicuri legate de plecatul dincolo...
asta e rezultatul faptului ca pe nimeni nu intereseaza sa stimuleze munca si sprijine initiativa privata.
mottoul celor care ne conduc probabil ca e ceva legat de faptul ca "munca cinstita e un obicei prost care trebuie starpit si eradicat"
nico, reif_felicia, KLMircea si alti 1 au multumit.
.
Vechi 26-03-13, 01:14   #94
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Bogdan...Nu-ti poti inchipui cat de bucuros sunt pentru tine! Te felicit si te respect pentru ca ai avut demnitatea si puterea de a sta drept si de a te lupta cu sistemul.

Sunt convins ca acum esti usurat, dar asa cum ai scris si tu, te asteapta in continuare noi incercari. Vei avea probabil mult de asteptat pana iti vei lua banii inapoi. Plus ca, e foarte posibil sa "te calce" iarasi fiscul, sau alte "autoritati". Cat despre dobanzi si penalitati... Nu vreau sa te starnesc, dar cred ca ar trebui sa continui, si avand aceasta sentinta definitiva si irevocabila, sa pornesti un nou proces, in care sa ceri atat daune materiale, cat si morale. Atat institutiei, cat si functionarului care s-a dovedit ca a facut un abuz in timpul serviciului! Eu asa as face. Pana la urma, cred ca nu are importanta cine iti va plati acele daune. Dar clar, va fi pentru multi functionari "scrofulosi la datorie" un semnal ca nu ar trebui sa isi mai poata permite neobrazarea de a-ti da toata viata peste cap, doar pentru ca POT! Si pentru ca au un procent din amenzi! (Da, da! Am avut acum cativa ani o iubita care lucra la fisc, si care isi tripla salariul lunar, din procentul de amenzi aplicate!)

Daca romanii nu vor mai pleca capul in fata "autoritatilor", si nu vor mai fi dispusi sa dea mita vreunui functionar, atunci intr-adevar vom avea sansa si posibilitatea sa schimbam acesta tara!

Inca o data, felicitari!
opreabogdan si johnny_bravo au multumit.
Vechi 14-07-13, 08:33   #95
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Apropos de povestea lui Bogdan Oprea:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 19-09-13, 05:50   #96
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.

Au intrat banii in cont.!!!!!!
Pina la urma am facut o afacere buna. Am primit la cei 22.000 lei o dobinda mai mare decat daca ii tineam in banca, dar mai mica decat daca ii investeam intr-un microscop. de asta e viata.
.
Vechi 19-09-13, 13:43   #97
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Macar eu fac ceva...tu?

.
+1 (+1/-0)     

Am citit tot subiectul de la inceput (din 2009) si pana la sfarsit - post cu post...te felicit, Bogdan, pentru rezultat si in acelasi timp imi pare rau ca ai trecut prin aceasta aventura. Din pacate aceasta este tara in care traim...nu am sfaturi, nu trag alte concluzii decat cele trase deja...ne vedem mai departe de viata, caci chiar si asa, suntem niste oameni puternici si trecem cu tavalugul peste problemele pe care le intalnim in cale.

In schimb, am o sugestie:

Romania are cateva zeci de mii de medici (in mana carora se afla sanatatea celorlalte 19 milioane de romani - sau cati or mai fi - incluzandu-i pe cei pusi sa controleze "diverse chestii"), iar daca o mana de oameni pusi in niste functii doar pentru a "grebla bani" cu orice pret (meritati sau nemeritati) nu inteleg importanta acestor catorva mii de medici, riscand, poate, sa priveze Romania de propria sanatate, este pacatul lor - si la un momentdat acesta se va intoarce (desi, cred ca a inceput deja) direct asupra lor si chiar a tuturor celorlalti.

Poate ca ar trebui ca atitudinea STATULUI cu privire la medici ar trebui sa devina urmatoarea: " - medicina este o profesie care asigura IN MOD DIRECT functionarea acestei tari - nu partial, nu indirect, ci in totalitate si in cel mai direct mod posibil - iar aceasta FUNCTIONARE nu suporta amanari, eschive, etc. - boala nu amana, nu iarta si nu trece de la sine - trebuie sa se intruneasca o serie de conditii pentru ca boala sa treaca, iar medicul exact de aceste conditii se ocupa, iar pentru a putea face asta, depune niste eforturi atat intelectuale cat si fizice pe care nicio alta profesie sau afacere nu le depune.

Orice alta activitate pe care o presteaza omul, in afara de medicina, poate fi amanata sau chiar anulata, caci OMUL poate trai fara ele - FARA SANATATE NU !!! - ca urmare, NU MEDICII SUNT DATORI IN ACEASTA TARA, CI TARA LE ESTE DATOARE MEDICILOR."

- ASA CA: STATUL ROMAN, din recunostinta si recunoastere fata de meritele acestei profesii ar putea sa renunte la orice pretentie financiara fata de medici. Aceasta meserie ar putea si ar trebui sa devina una din profesiile care sa nu necesite niciun fel de impozite fata de stat, sa nu mai fie obiectul controalelor financiare. Singurele controale pe care le-ar necesita ar fi cele legate de calitatea actului terapeutic pentru ca tratamentele aplicate pacientilor, DECI TARII !!!, sa fie de cel mai ridicat nivel calitativ posibil la situatia financiara actuala a tarii.

Nu ar trebui sa conteze cati bani incaseaza un medic, nu ar trebui ca medicii sau cabinetele lor sa plateasca impozite statului pentru activitatea pe care o presteaza. In felul acesta nici GF, nici Finantele nu ar mai avea treaba in domeniul nostru. Oricum, pentru proprietatile pe care le au sau le vor avea, vor avea de platit taxe primariei de care apartin, oricum tot ceea ce cumpara (inclusiv dotarile din cabinet) trec prin filtrul TVA si accize, deci statul isi ia "PARTEA LEULUI".

Nu cred ca ar fi absurd ceea ce am afirmat tinand cont de argumentele care pledeaza in favoarea profesiei, mai ales daca tinem seama de faptul ca NU SUNTEM SPRIJINITI IN NICIUN FEL DE STAT nici in lansarea profesionala, nici in mentinerea activitatii medicale pe care ne straduim sa o oferim...DE FAPT, NU SUNTEM SUSTINUTI DE NIMENI SUB NICIO FORMA. Singura investitie care se face in medicina la modul real, este pe perioada facultatii, pentru studentii intrati la "FARA PLATA" si chiar si acolo doar partial, iar acest lucru este un alt argument in favoarea celor afirmate, pentru ca daca tot bagi "ceva bani" ca sa iti asiguri sanatatea macar nu te stradui dupa aceea sa il distrugi.

Mi se pare cel mai absurd lucru sa distrugi un medic pentru niste bani nu pentru calitatea indoielnica a tratamentelor pe care le-ar oferi.

- completare -

Medicul, pe langa miliardele de terabiti de informatie medicala pe care trebuie se la acumuleze, sa le inteleaga si apoi sa stie sa le aplice in practica, se pare ca trebuie sa cunoasca si TOATE LEGILE STATULUI, toate noutatile in domenii ca: inspecita muncii, contabilitate, legi si hotarari locale, sa stie sa le aplice si multe, multe, enorm de multe, alte "chestii", fara de care se va alege cu tot felul de pedepse, in schimb tot restul lumii este scutita de necunoasterea informatiilor medicale. Sunt curios cati contabili, ingineri, arhitecti, avocati, politicieni, presedinti de stat, muncitori, tarani, mediatori, agenti de marketing, brokeri, etc. sunt obligati sa aiba cunostinte medicale, in ce masura sunt penalizati pentru ca nu le au si cu ce frecventa?

Medicii, daca s-ar dori, in fiecare minut ar putea fi pedepsiti, justificat, de zecile sau sutele de tipuri de controale care li s-ar putea aplica.

Degeaba exista expresia : "pai si ce daca nu se pricep, sa plateasca pe cei care se pricep si totul va fi in regula" - poate ca in alte domenii, care invart mult mai multi bani decat medicina, ar functiona, dar in medicina, ar putea insemna ca ceea ce castiga medicul sa plateasca la tot felul de firme prestatoare de te miri ce servicii de consultanta, etc. Cu alte cuvinte, medicul ar fi bun, in aceasta situatie, doar sa ofere seviciile medicale populatiei si sa contribuie la bunastarea proprietarilor acelor firme de consultanta...cum traieste el sau daca el mai poate trai, nu ar interesa pe nimeni.

Modificat ultima data de dr.alban; 19-09-13 la 14:15.
dr.alban este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-09-13, 14:36   #98
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.alban View Post
sa plateasca pe cei care se pricep si totul va fi in regula
PAI ORICUM NU ESTE IN REGULA, CACI, CONFORM LEGISLATIEI, DE ORICE ABATERE RASPUNDE ADMINISTRATORUL SOCIETATII, in cazul srl-urilor. Nu stiu cum este la CMI. Degeaba am contract cu o firma de protectia muncii, caci tot eu (sunt asociat unic si administrator) trebuie sa contrasemnez si sa raspund in fata legii. Cand au venit ultima oara si mi-au compeltat fisele, i-am intrebat si despre porcariile noi referitoare la deseurile medicale, si au dat din umeri : "este treaba de protectia mediului, o intrebam pe specialista noastra si va sunam noi"... au trecut 2 luni de atunci... :-( Dar ii voi mai suna :-P
dr.alban a multumit.
Vechi 19-09-13, 14:40   #99
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.
+1 (+1/-0)     

Nu pot decat sa rezonez alaturi de tine, dar din pacate cele cateva zeci de mii de medici sunt formate din "oameni" care au toti "pacatele" specifice fiintei umane: teama, frica, etc. care ii impiedica sa realizez ca fara ei nu se poate.

Incapacitatea unui protest ferm, masiv, puternic si dureros simultan in toata tara face ca nimeni sa nu-i bage in seama.
din pacate marea majoritate a medicilor nu constientizeaza tocmai ce ai spus tu mai sus.
Dragos Dinulescu si dr.alban au multumit.
.
Vechi 19-09-13, 14:50   #100
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Ai atins un punct nevralgic al societatii romanesti: inainte si dupa 1989, invatamantul si sanatatea au fost/sunt incluse la "servicii", desi au cea mai inalta productivitate deoarece, fara educatie si fara sanatate, societatea se duce "de rapa", un om "bolnav" nu poate sa presteze munca pentru care este pregatit si productivitatea lui, pe perioada bolii, este egala cu un zero barat.
Ca sa schimbi perceptia intregii societati ca educatia si sanatatea sunt inalt productive, cred ca ar trebui inceput cu decidentii politici care sunt "foarte educati" si "sanatosi" (in special la "mansarda") dar..., desi, in sinea mea, iti dau dreptate, nu exista, in lume, o astfel de decizie de "inalta productivitate" a educatiei si sanatatii. Sau, cel putin, nu am auzit inca...
Pe de alta parte, conform legilor existente in orice stat capitalist, oricine are un venit dintr-o activitate, trebuie sa plateasca impozit la stat. Acest termen teoretic de "stat" este reprezentat, practic, de noi toti prin institutii, inclusiv parlamentari, guvern, presidentie. Nu ai sa-i poti convinge niciodata pe ceilalti ne-medici ca tu, ca medic, ai drepturi de ne-plata a impozitului catre stat pentru ca meseria ta este mai importanta decat a altuia. Este un pic de auto-amagire si de exacerbare a eu-lui ca plus-valoare sociala (comparativ cu altii) (asa si brutarul se poate considera f.f. important social si ar putea sa refuze sa mai plateasca impozit sau taranul care cultiva graul pentru paine).
KLMircea a multumit.
Vechi 19-09-13, 15:57   #101
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Pe de alta parte, conform legilor existente in orice stat capitalist, oricine are un venit dintr-o activitate, trebuie sa plateasca impozit la stat. Acest termen teoretic de "stat" este reprezentat, practic, de noi toti prin institutii, inclusiv parlamentari, guvern, presidentie.
Foarte bine ati punctat toti si daca tot am citit asta trebuie sa zic ca m-am necajit ieri cand am auzit un discurs al presedintelui CNAS ca sanatatea este platita din:
- contributii
- pe langa asta se adauga bani dati de stat --- aici e o noanta ca nu statul da bani - el doar aduna tot de la noi din alte taxe cum sunt accizele, taxele pe vicii, blabla ca nu ma pricep DAR NU DA STATUL BANI... sunt banii nostri.
.
Vechi 19-09-13, 19:18   #102
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Macar eu fac ceva...tu?

.

Radu - se pare ca in Dubai nu exista impozite si taxe. Daca ei au putut sa faca asta intr-o intreaga societate nu doar pentru medici, cred ca Romania ar putea sa faca asta macar pentru medici si profesori.

...si chiar daca aceasta scutire nu se poate face total, s-ar putea face partial sau sa se plateasca un impozit asemanator cu unul forfetar - ca un fel de taxa pentru a putea profesa, nu pentru a interesa direct si doar profitul obtinut din acte medicale.In acest ultim caz singurul control care ar fi dpdv financiar ar tine de plata sau neplata acestei taxe.

Cred ca s-ar putea face un exercitiu simplu - clarrrr, doar teoretic. Fiecare profesie ar putea sa isi inceteze activitatea pentru 3 luni....sau 6...sau un an. S-ar putea vedea clar, foarte clar, care ar fi efectele produse de acea profesie la nivelul intregii societatii, s-ar putea vedea care profesie ar fi indispensabila si care mai putin. Imaginati-va (sau intreaga societate romaneasca sa incerce sa isi imagineze) ce s-ar intampla in Romanica noastra in decurs de un an in care niciun medic nu ar profesa, cam cat s-ar reduce numarul populatiei, iar cei ramasi in ce conditie de sanatate s-ar afla?

Modificat ultima data de dr.alban; 19-09-13 la 19:39.
dr.alban este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-09-13, 21:55   #103
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.

Acu' ca tot deviem de la subiectul topicului ( cum ne aparam drepturile) hai sa va zic si eu viziunea mea ideala:
nici un ANGAJAT sa nu mai plateasca impozit pe salariu cu conditia sa depuna chitante pt. fiecare leu cheltuit. Sa-si plateasca somajul, pensia si sanatatea dar sa fie scutit de impozit daca dovedeste cu chitante pe ce a cheltuit banii.
ar fi o solutie prin care s-ar reduce munca la negru, ar creste incasarile din TVA si impozite la firme, iar oamenii ar resimti o adevarata "crestere salariala"
numa ca revin la ce mi-a zis mie tipa de la fisc: nu mergem la aia care nu platesc ca nu avem ce lua de la ei.
e mai usor pt. guvern sa tina jugul pe angajati decat sa puna fiscul calare pe evaziunea fiscala.
Nota bene: eu lucrez totul la alb si tai chitanta pentru absolut tot ce lucrez.
legat de scutirea de impozitare a medicilor, cum zicea dr. Alban , nu sunt de acord pt ca ar fi o discriminare.
Cum ar suna daca , de exemplu cei de la apa canal ar zive: Mancava-as gura voastra de doctori fara apa noastra nu spalati, nu sterilizati, nu igienizati spitalul. Na cu nu mai dam apa potabila pina la marire de salariu.
Nu sunt de acord cu punerea pe un piedestal a nicunei profesii in defavoarea alteia. fiecare are rolul ei bine determinat in societate si nu poate fi exclusa. dar poate fi gasita o solutie ca toti salariatii sa o duca mai bine.
parerea mea.
.
Vechi 19-09-13, 23:29   #104
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.alban View Post
Radu - se pare ca in Dubai nu exista impozite si taxe. Daca ei au putut sa faca asta intr-o intreaga societate nu doar pentru medici, cred ca Romania ar putea sa faca asta macar pentru medici si profesori.

...si chiar daca aceasta scutire nu se poate face total, s-ar putea face partial sau sa se plateasca un impozit asemanator cu unul forfetar - ca un fel de taxa pentru a putea profesa, nu pentru a interesa direct si doar profitul obtinut din acte medicale.In acest ultim caz singurul control care ar fi dpdv financiar ar tine de plata sau neplata acestei taxe.

Cred ca s-ar putea face un exercitiu simplu - clarrrr, doar teoretic. Fiecare profesie ar putea sa isi inceteze activitatea pentru 3 luni....sau 6...sau un an. S-ar putea vedea clar, foarte clar, care ar fi efectele produse de acea profesie la nivelul intregii societatii, s-ar putea vedea care profesie ar fi indispensabila si care mai putin. Imaginati-va (sau intreaga societate romaneasca sa incerce sa isi imagineze) ce s-ar intampla in Romanica noastra in decurs de un an in care niciun medic nu ar profesa, cam cat s-ar reduce numarul populatiei, iar cei ramasi in ce conditie de sanatate s-ar afla?
sincer as prefera sa plec in Dubai decat sa ma mai chinui in tara asta in care oricum nici nu stiu cum functioneaza tot sistemul asta de spagi , legi , contracte etc. vorba unui coleg de pe forum poate ca e o lupta in zadar corabia nu mai poate fii redresata si trebuie sa plecam cat mai repede pana nu ne scufundam cu ea.
GELAL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-03-14, 23:10   #105
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

ma poate indruma cineva in ce mod e mai convenabil sa declar venitul: real sau estimat?
oana vulcu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-03-14, 08:50   #106
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de oana vulcu View Post
ma poate indruma cineva in ce mod e mai convenabil sa declar venitul: real sau estimat?
Și ce legătură are cu subiectul?
Creează un subiect nou.

eman telefonic
Vechi 17-04-15, 19:01   #107
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.
+3 (+3/-0)     
Default ce-am facut cu banii de la fisc

Asa cum am promis acum multi ani, daca castig procesul imi iau microscop.
l-am luat!!!!
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Stoma 039.jpg (403,8 KB, 53 vizualizari)
.
Vechi 18-04-15, 18:10   #108
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.
0 (+1/-1)     

...asa cum am promis acum cativa ani...mi-am luat microscop. Eu nu am castigat procesul, mi-am vandut masina
A venit la pachet si cu asistenta (stoc epuizat)

P.S. Si tu tot zumax a?
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 10896431_911404232225630_4903438039110238188_o.jpg (403,1 KB, 57 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 10960332_911405095558877_7557787982052483082_o.jpg (390,1 KB, 43 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 10658619_911408675558519_3011700267235296826_o.jpg (178,8 KB, 46 vizualizari)
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-04-15, 23:02   #109
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.
+3 (+3/-0)     

si io tot zumax.

despre pacienti: They don't care how much you know until they know how much you care.

Dupa ce am inteles acest mesaj ( acum 5 ani) mi-am dat jos toate diplomele de pe pereti.

si oglinda... asta am invatat-o de la Coachman
radualionte, augustin, Radu si alti 7 au multumit.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, acord, afara, ajutor, asistenta, buna, cab, cabi, ceara, colegiul, data, date, direct, dreptul, endo, facultate, forma, iga, informatii, integrala, intrebare, invata, lucruri, medic, mie, necesare, nime, obraznic, pacienti, pacientii, pacientul, presedintele, profesional, subiecte

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (10:20) timp.

Alegeti schema de culori preferata: